خبر های ویژه

دریاچه پینگ تیان آینه ای برای آسمان است

26 خرداد 1403

لزوم برائت جهانی از رژیم صهیونیستی و آمریکا

26 خرداد 1403

756000 سودانی در ماه های آینده با گرسنگی روبرو می شوند

24 خرداد 1403

رقص علف های سبز عینالی با نوای نسیم کوهستان

22 خرداد 1403

لاله های سرخ وحشی کوهستان سرخ عینالی

21 خرداد 1403

کتابخانه رامی استانبول : میراث خروج پادگان نظامی از شهر

12 خرداد 1403

گول باهار خاتون جامی ، مسجد تاریخی شهر طرابزون

11 خرداد 1403

آقا ولی ، چوپان تازه کند نهند

11 خرداد 1403

ساری گول ، قیرمیزی توپراخ ، ساری گلین

9 خرداد 1403

جنگل هویا باچیو ، سفری در رومانی

9 خرداد 1403

گرجستان : پایتخت خودروهای دست دوم اوراسیا

1 خرداد 1403

آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، حق استیناف علیه حکم استرداد به ایالات متحده را به دست آورد

1 خرداد 1403

شبه نظامیان روسی ضد پوتین به نبرد اوکراین در منطقه خارکف می پیوندند

28 اردیبهشت 1403

لی لی زرد کوه سرخاب عینالی

27 اردیبهشت 1403

دیوارهای باغ گلستان تبریز را دوباره اجرا کردند ، اما  این دیوارها آن دیوار نمی شود!

24 اردیبهشت 1403

چوپان های لیقوان در عینالی، پشتوانه های پنیر لیقوان تبریز

24 اردیبهشت 1403

پوتین در روز پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم ، نسبت به جنگ جهانی هشدار داد

20 اردیبهشت 1403

پایان یولی ، راه تاریخی در حال فروپاشی است

20 اردیبهشت 1403

چوپان در خاللی دره به دنبال گوسفندان می رود!

15 اردیبهشت 1403

توافق سودان و قطر درباره تأسیس مرکز پالایش طلا در دوحه

13 اردیبهشت 1403

با ظهور قحطی در سودان، گرسنگان خاک و برگ می خورند

11 اردیبهشت 1403

دولت پرتغال پیشنهاد رئیس جمهور برای پرداخت غرامت برده داری را رد کرد

10 اردیبهشت 1403

آمریکا به ارمنستان کمک می کند تا ارتش خود را مدرن کند

9 اردیبهشت 1403

علی اف : خروج نیروهای حافظ صلح روسیه از قره باغ نتیجه روابط مستحکم بین باکو و مسکو است.

9 اردیبهشت 1403

شمعدانی های کوهستان سرخاب عینالی با کنسرتو ویلن یوهان سباستیان باخ

6 اردیبهشت 1403

چکاوک کاکلی در غروب عینالی

3 اردیبهشت 1403

قفقاز: جاه طلبی های تجارت ترانزیتی چالش های مهار آلودگی را تشدید می کند

2 اردیبهشت 1403

پل موجی به جزیره اوبولونسکی تقریباً تکمیل شده است

30 فروردین 1403

چه کسی درختارو برید؟

29 فروردین 1403

خانا باغ های حکم آباد

29 فروردین 1403

شکوفه های گیلاس زیبایی های بهار + ویدئو

20 فروردین 1403

سفره ی افطاری خیابان

16 فروردین 1403

سفر

13 اردیبهشت 1401

عید فطر

عید فطر است، عاشقان غوغا کنید شور و شادی در چمن برپا کنید روزه داران را ضیافت سر رسید سجده بر یزدان بی همتا کنید

5 آذر 1399

آنجا که مارال و جیران در کنار شیر و گرگ آرام ایستاده اند !+ ویدئو

موزه تاریخ طبیعی تبریز ، یک موزه خوب می تواند بشمار آید ، شیر ، پلنگ ، جیران و مارال و روباه و گرگ جوجه تیغی و ماهی و جغد و اردک همگی در آنجا هستند! و در این دوران سخت بی اعتراض به شرایط با هم در صلح و آشتی ابدی به سر می برند! شاید محل موزه کمی کوچک و درون یک اداره به سختی جای گرفته باشد اما غنی و دیدنی است! و اگر روزگار بر وفق مراد باشد حتما محلی بزرگ وطراحی مناسب تری می توانند برای آنجا افریده شود! دیدن شیر با آن استقامتش گاه آدمی را بفکر می برد که نکند یک دفعه راه بیافتد و کلی مشکل برای تو ایجاد کند ! اما تاکنون چنین قیامتی در موزه ها اتفاق نیافتاده است ، پس می توان امیدوارانه پشت به شیر کرد و یا اینکه چشم در چشمان او دوخت ! و در داخل موزه و در میان خرس و گرگ و مارال وجیران گشتی زد !

29 مهر 1399

سفرنامه یه ناگا تویوکیچی برای بررسی امکان تامین تریاک + ویدئو

یه ناگا تویوکیچی (1936 ـ 1862) نماینده حکومت ژاپنی تایوان در بنگاه دارویی آنجا مشغول به کار بود که با مأموریت بررسی و شناسایی راه‌های قاچاق تریاک به تایوان، و به طور کلی تدبیر سیاست تازه‌ای برای وارد کردن و تأمین کم هزینه‌تر تریاک مورد نیاز تایوان، به غرب آسیا، یعنی ایران، ترکیه آسیایی یا آناطولی سفر کرد.سفرنامه‌ مشتمل بر هفت‌نامه در رفت‌وبرگشت از ژاپن به غرب آسیا است. در ابتدا مقدمه‌ها و معرفی‌هایی از اشخاص مختلف ژاپنی ارائه‌شده است. «از تایپه تا بوشهر؛ سفر از شرق دور به غرب آسیا»، «از بوشهر تا شیراز»، «از شیراز تا بوشهر»، «از اصفهان تا تهران»، «از تهران تا قسطنطنیه»، «سفرنامة آناطولی، شام، مصر، عربستان» عنوان‌‌های نامه‌های مندرچ در این کتاب هستند. در این سفرنامه مواردی چون: توفان‌های موسمی در اقیانوس هند، منازل راه، قشون ایران، تلگراف‌خانه‌های مسیر، سفر چاپاری، سراب دریاچه نمک، دزدان راه سیواس، در بستر بیماری مالاریا و... نیز مورد توجه قرار گرفته است.

19 خرداد 1399

ان گوروان گوروی پارک حفاظت شده در تانزانیا

منطقه حفاظت شده ان گوروان گورو یک منطقه میراث جهانی است که در 180 کیلومتری غرب آروشای در منطقه کراتر ارتفاعات تانزانیا واقع شده است. ان گوروان گورو یک دهانه بزرگ آتشفشانی در منطقه است. منطقه حفاظت شده توسط اداره حفاظت از مناطق انگورونگورو ، دولت تانزانیا اداره می شود و مرزهای آن از مرز بخش ان گورون گورو تا منطقه آروشا می باشد .

8 خرداد 1399

پارک سرنگتی

پارک ملی سرنگتی یک پارک ملی تانزانیا در اکوسیستم سرنگتی در مناطق مارا و سیمویو است. به دلیل مهاجرت سالانه خود بیش از 1.5 میلیون گاو وحشی و 250 هزار گورخر مشهور است. تمساح های بیشمار و شیر و یوزپلنگ در این سرزمین زندگی می کنند.

19 اردیبهشت 1399

"بیگانه ترین مکان روی زمین" + ویدئو

سوکوترا به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است و به قولی بیگانه ترین مکان روی زمین است ،اما جنگ بی پایان ، این زیباترین نقطه جهان را در فشار نابودی قرار داده است، اما سوکوترا باز بسیار زیباست

14 اردیبهشت 1399

مکان های میراث جهانی سری لانکا + ویدئو

مهمترین اماکن تاریخی و باستانی در سریلانکا که جزو میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند ؛ شهر مقدس آنورادپورا و میهنتاله ، شهر باستانی پولونارووا ، معبد طلایی دامبولا ، شهر باستانی سیگیریا ، شهر مقدس کندی در این سفر ویدئویی آورده شده اند

9 اردیبهشت 1399

کاپادوکیا + ویدئو

منظره خیره کننده کاپادوکیا و هزاران سال میراث فرهنگی ، آن را به یکی از مکان های دیدنی کره زمین تبدیل کرده است.از کاپادوکیا در مکان های میراث جهانی یونسکو به عنوان "پارک ملی Göreme و سایت های صخره ای کاپادوکیا" نام برده شده است: "در یک منظره دیدنی ، که کاملاً توسط فرسایش ساخته شده است

3 اردیبهشت 1399

سینفوئگوس

"شهر تاریخی سینفوئگوس تبادل فرهنگی مهمی از تأثیرات را بر اساس دوران روشنگری اسپانیا به نمایش می گذارد و نمونه بارز برجسته ای از اجرای روشنگری آن کشوردر برنامه ریزی شهری در آمریکای لاتین در قرن نوزدهم است که اولین و برجسته ترین مورد است. نمونه ای از یک مجموعه معماری که ایده های جدیدی از مدرنیته ، بهداشت و نظم را در برنامه ریزی شهری نشان می دهد ، اینها در قرن نوزدهم در آمریکای لاتین گسترش و رشد یافته اند. "

23 فروردین 1399

مجموعه عمارت های ماهالی پورام ، تامیل نادو + ویدئو

این سایت دارای 40 بنای باستانی و معابد هندو است ، از جمله یکی از بزرگترین برج های نفیس سنگی در فضای باز در جهان در سایت ماهابالی پورام قرار دارد، مجموعه بناهای تاریخی مامالاپورام مجموعه ای از آثار مذهبی قرن هفتم و هشتم میلادی در شهر توچال ساحلی مامالاپورام ، تامیل نادو ، هند و جزو میراث جهانی ثبت شده یونسکو است.

22 فروردین 1399

منطقه گردشگری سان پدرو دو آتاکاما

منطقه اطراف سان پدرو دو آتاکاما در شیلی یکی از مقصد های برتر گردشگری شیلی است ، این ناحیه به دلیل مناظر خیره کننده از ساختارهای نمکی ، تالاب های رنگارنگ با فلامینگوها ، قله ها ، آتشفشان ها ، بیابانی ها مشهور است.

20 فروردین 1399

غارهای آجانتا + ویدئو

غارهای آجانتا ، سی بنای غار بودایی سنگی تراش یافته است که از 2 قرن قبل از میلاد در منطقه اورگان آباد ایالت ماهاراشترا در هند ایجاد شده اند. غارها شامل نقاشی ها و مجسمه های سنگی هستند. که به عنوان بهترین نمونه های ماندگار در هنر باستانی هند ، به ویژه نقاشی های توصیفی که احساسات را از طریق ژست ، طرح و شکل بیان می کنند ، توصیف شده اند.

3 فروردین 1399

هاوانا

هاوانا پایتخت ، بزرگترین شهر ، بندر بزرگ و مرکز تجاری پیشرو کوبا است. این شهر 2.1 میلیون نفر جمعیت دارد و در کل 781.58 کیلومترمربع وسعت دارد - و آن را بزرگترین ، پرجمعیت ترین و چهارمین منطقه بزرگ شهری در منطقه کارائیب می دانند. هاوانای قدیمی به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال 2011 اعلام شد. این شهر همچنین به دلیل تاریخ ، فرهنگ ، معماری و بناهای تاریخی مورد توجه قرار گرفته است. به طور معمول کوبا ، هاوانا دارای آب و هوای گرمسیری است.

27 اسفند 1398

جایپور مرکز ایالت راجستان + ویدئو

جایپور ʒdʒaɪpʊər پایتخت و بزرگترین شهر ایالت هندی راجستان است. از سال 2011 ، این شهر 3.1 میلیون نفر جمعیت داشت و آن را به دهمین شهر پرجمعیت کشور تبدیل کرد. جایپور به دلیل طراحی رنگی غالب ساختمان هایش به عنوان شهر صورتی معروف است و در فاصله 268 کیلومتری از پایتخت ملی دهلی نو واقع شده است.

5 اسفند 1398

سفری به ووهان و نگاهی به معماری برجسته برج زرد + ویدئو

دوستان قدیمی من از مغرب خداحافظی کردند ، دراینجا در برج زرد ، در ابر شکوفه های بید ماه سوم ، او به سمت یانگژو می رود. بادبانی تنها سایه ای دوردست است ، در لبه ها ی پوچ آبی ، تنها چیزی که می بینم ، جریان رودخانه یانگ تسه به افق دور است

24 آذر 1398

گیتهورن ؛ روستایی در هلند + ویدئو

گیتهورن یک روستای کوچک بر روی معادن زغال سنگ استخراج شده در هلند است ، که تردد اصلی در آن از طریق آبراهه ها و کانال ها انجام می شود، این روستا بعد از سال 1958 مشهور شد ، زمانی که سازنده فیلم هلندی"برت هانسترا" کمدی معروف خود Fanfare را در آنجا ساخت. در قسمت قدیمی روستا هیچ جاده ای وجود نداشت ،هرچند سرانجام یک مسیر دوچرخه سواری اضافه شد ، و تمام حمل و نقل توسط آب بر روی کانال های بسیار آن انجام می شود. دریاچه های گیتهورن توسط کشف ذغال سنگ نارس شکل گرفته است. گردشگری در شهر سنتی قدیمی تأثیر اقتصادی فراوان دارد. این دهکده ، که هنوز با قایق فقط به طور کامل قابل دسترسی است ، به عنوان ونیز شمالی بیش از 150 پل دارد. گیتهورن سابقاً یک منطقه کاملا پیاده روی بود ، اما امروزه استثنائاتی نیز بوجود آمده است . این شهر به ویژه بعد از سال 1958 مشهور شد ، زمانی که سازنده فیلم هلندی"برت هانسترا" کمدی معروف خود Fanfare را در آنجا ساخت. در قسمت قدیمی روستا هیچ جاده ای وجود نداشت ،هرچند سرانجام یک مسیر دوچرخه سواری اضافه شد ، و تمام حمل و نقل توسط آب بر روی کانال های بسیار آن انجام می شود. دریاچه های گیتهورن توسط کشف ذغال سنگ نارس شکل گرفته است. گردشگری در شهر سنتی قدیمی تأثیر اقتصادی فراوان دارد. این دهکده ، که هنوز با قایق فقط به طور کامل قابل دسترسی است ، به عنوان ونیز شمالی بیش از 150 پل دارد.

19 آذر 1398

نارا شهر رنگ و شادمانی

وقتی در ایستگاه قطار بین شهر نارا پیاده شدم ؛ اولین ساختمان دفتر توریسم نارا بود ، خانمی مسن با لبخند نارا را به مراجعین معرفی می کرد . او از نارا و زیبایی هایش گفت و من هم از ایران به او گفتم. کتابی در مورد نارا به من هدیه داد و اظهار امیدواری کرد تا روزی به ایران بیاید و دریاچه ی اورمیه را سرزنده ببیند. به سمت شهر رفتم ، نرسیده به یک پارک عمومی ، آهویی به سمت من آمد و من مجبور شدم به او بیسکویت بدهم ، متوجه حضور آهوان بسیاری شدم که از جنگل چسبیده به نارا وارد شهر شده بودند و با مردم و توریست ها ارتباط برقرار می کردند. بعدا در گردش در داخل شهر در بخش های تاریخی نزدیک جنگل با آهوهای بسیار روبرو شدم .

6 آذر 1398

تابلو خط میر علی هروی در موزه کلیولند اوهایو

خوشنویسی اواسط دهه 1700 ایرانی با آبرنگ ، جوهر و طلا روی چوب.به خطا در بخشی از نمایشگاه "هنر و داستانهای مغول هند" در موزه هنر کلیولند در کلیولند ، اوهایو.قرار گرفته است ؛ میرعلی هروی از خوشنویسان ایرانی بود که به زبان های ترکی و فارسی شعر می سرود و خط می نوشت .

5 آذر 1398

خوشنویسی علی هروی در دوران مغول

نمونه ای از خوشنویسی فارسی اثر علی هروی. از یک آلبوم مغول در قرن شانزدهم میلادی است که کار حاشیه آن به قرن 17میلادی می رسد. از جوهر ، آبرنگ مات و طلا روی کاغذ برای پدید آوردن اثر استفاده شده است ،. موزه بروکلین این اثر را با حمایت مالی توسط اهدا کنندگان ناشناس و صندوق هلن بابوت سندرز خریداری کرده است.

30 مهر 1398

ژوپیتر ، همسرش جونو و دخترش ، مینروا ، الهه خرد

موزه باستان شناسی رودولفو لانسیانی در شهر کوچک گوئیدونیا مونت چلو ، در خارج از شهر رم ، خانه ی كوچك و مشهور از مهمترین و منحصر به فرد ترین نمونه های سه گانه های کاپیتولین است ، مجموعه مجسمه مرمرین كه سه تن از خدایان اصلی در روم باستان را به تجسم در آورده است. پانتئون خدایان! در وسط مجسمه پادشاه خدایان ، ژوپیتر است. همسرش جونو ، ملکه در سمت چپ خود نشسته و دخترش ، مینروا ، الهه خرد ، در سمت راست خود قرار دارد. خدایان به صورت ایستاده روی تخت تشریفاتی با حیوانات مقدس خود در زیر پاهای خود به تصویر کشیده شده اند: ژوپیتر یک عقاب است ، طاووس جونو ، و جغد مینروا. این گروه مجسمه ای شگفت انگیز ، با وجود قدمت آن به قرن 2 میلادی ، عمدتاً دست نخورده کشف شد.

27 مهر 1398

مجسمه آواز خوان فرعون آمن هوتپ سوم

در سپیده دم ، هنگامی که اولین پرتوی خورشید بیابانی بر افق فرو می ریخت ، مجسمه خرد شده آواز می خواند. لحن آن قدرتمند و دلپذیر بود. ترانه زودگذر و که تفکرات اسرارآمیز آسمانی را بر می انگیخت. تا 20 سال قبل از میلاد ، گردشگران از سراسر جهان یونان و رومی در حال عبور از صحرا در تماشای طلوع خورشید صدای مجسمه را می شتیدند. اندیشمندان از جمله پابلیوس ، استرابو ، پوزانیاس داستان هایی از صدای عجیب و غریب مجسمه را که در هوای صبح به صدا در می آمد ، بازگو می کردند. برخی می گویند که این شبیه به سنج بوده است ، در حالی که برخی دیگر آن را با ضربه محکم و ناگهانی سیم های لیر تشبیه کرده اند.افسانه عجیب آنان چگونگی در هم آمیختن مجسمه های مصر باستان با افسانه هایی است که از یونان باستان وام گرفته شده بود . مطابق اساطیر یونانی، ممنون، پسر فانی ائوس، الهه داون ، توسط آشیل به قتل رسید. ظاهراً صدای ارواح که از وزش باد شکسته می شود ، تبدیل به گریه ای می شود که ممنون هر روز صبح برای مادرش گریه کند. دانشمندان امروزین معتقدند گرمای اولیه صبح باعث می شد که شبنم در شکاف مجسمه به دام بیفتد و یک سری لرزش ایجاد کند که از طریق هوای ملایم کویری تکرار می شود.

13 مهر 1398

سنت آنا یا سانتانا

کلیسای کوچک سنگی در قرن 9 میلادی توسط امپراطور رم باسیل اول در دوران حاکمیت رم شرقی بر طرابوزن بازسازی شده است و به عنوان قدیمی ترین کلیسای شهر طرابوزن ترکیه شناخته می شود. آثار نقاشی های آن دوران همچنان بر دیوار های بنا دیده می شوند .

31 شهریور 1398

نارین قلعه ، یادگار دوران اورارتو

سردرود به غير از نارين قلعه آثار كهن بسياري چون مزار قيس، مزار سلطان پير، كاروانسراها و آب انبارها و قنات ها و چشمه هاي قديمي دارد. نام سردرود را به دوره اورارتويي ساردوري يا سردور دوم مربوط به قرن هشتم قبل از ميلاد نسبت مي دهند. اورارتوها يكي از دو امپراطوري آن دوران به همراه آشوريان بودند كه بنا به نوشته دياكونوف در كتاب تاريخ ماد، ساردوري دوم در سال ۷۴۳ قبل از ميلاد به دست تيگلت پيلسر سوم فرمانرواي آشور كشته شد.

18 شهریور 1398

گرمابه نظافت یا حمام برادران انتظار

آخرین ساعات روز است ؛ هوا تاریک شده است و مردانی خسته از کار روزانه ، بعد از استراحتی و صحبتی در داخل حمام قدیمی نظافت تبریز در حال خروج از آن هستند. صحبت ها چندان جدی نبودند، شاید بیشتر به طنز و بذله گویی شبیه باشند اما مانند عادت مردمان تبریز ؛ بحث های جدی در گوشه ای از این دیالوگ ها مطرح می گردد. شاید باورکردنی نباشد وقتی درد و دل مردی میانسال را با دیگری بشنوید، که درد زندگی تنها بعد از مرگ همسرش را دارد و اکنون بدنبال راهی برای پیداکردن همدمی است که بتواند از تنهایی هایش بگریزد. حمام خلوت است، کمی به ساعات تعطیلی آن مانده است، برای من هم یک استکان چایی بسیار تیز و گیرا می آورند . آقای "حقیر انتظار" مدیر گرمابه تصاویر پدر بزرگ ، عمو و پدرش را نشان می دهد و از قدمت قریب به 350 ساله حمام می گوید .... . نشستن در سکوی حمام با کف پوش هایی از فرش کهنه و ساییده شده حس زندگی شیرین گذشته را بیاد می آورد ؛ خنده های مردمان و زندگی بدون مسئولیت دوران کودکی و بودن در زیر سایه پدر و مادر و یاد جمله ای که خیلی از بچه هایی که اکنون پیرمرد شده اند؛ آن را شنیده اند که " سکی دار" یعنی سکو دار و مسئول حمام به مادرشان گفته بود " دفعه بعد پدرشان را هم بیاورید " و این جمله به این معنی بود که پسرتان بزرگ شده است و دیگر امکان آمدنش به حمام با مادرش وجود ندارد!!!!

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت