خبر های ویژه

اعلام ابتلای همسر بشار اسد به سرطان خون

1 خرداد 1403

استفاده از انرژی خورشیدی در اروپا

1 خرداد 1403

دادستان جنایات جنگی خواستار دستگیری رهبران اسرائیل و حماس از جمله نتانیاهو شد

1 خرداد 1403

نماد تاتارهای کریمه در تبعید، 80 سال بعد، بازتاب دارد

30 اردیبهشت 1403

یک فلسطینی که به یهودیت گرویده بود توسط یک سرباز اسرائیلی مورد تیراندازی قرار گرفت

28 اردیبهشت 1403

با طولانی شدن جنگ غزه، حزب الله سلاح ها و تاکتیک های جدیدی را علیه اسرائیل معرفی می کند

28 اردیبهشت 1403

تصاویر ماهواره ای رفح نشان دهنده گریز فلسطینی ها از شهر است

26 اردیبهشت 1403

کار دشوار مراقبت از شهر

26 اردیبهشت 1403

مهاجرانی که به دنبال پناهندگی هستند، اجازه ورود به ایالات متحده را می خواهند.

21 اردیبهشت 1403

در حالی که اسرائیل به رفح حمله می کند، هشدار سازمان ملل در مورد کمک به صدا در می آید

21 اردیبهشت 1403

مراسم یادبود روز ‌پیروزی شوروی بر آلمان نازی در تهران

21 اردیبهشت 1403

واردات 100 هزار نهال نخل از انگلستان

20 اردیبهشت 1403

تحصیل بیش از 600 دانشجوی عراقی در دانشگاه تهران

18 اردیبهشت 1403

عراق در رتبه 30 ذخایر طلای جهان

16 اردیبهشت 1403

اعلام فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهر باستانی اور

16 اردیبهشت 1403

رلوکانتی: روسیه از دست می دهد ؛ آسیای مرکزی بدست می آورد

14 اردیبهشت 1403

روسیه دوست ندارد در تجارت آسیای مرکزی در مقابل چین عقب نشینی کند

14 اردیبهشت 1403

ورود ترکیه به پرونده نسل‌کشی در غزه توسط رژیم صهیونیستی

13 اردیبهشت 1403

عراق: برقراری خط مسافری دریایی خرمشهر به بصره اولویت وزارت حمل‌ونقل است

10 اردیبهشت 1403

کشتی مرتبط با انتقال تسلیحات کره شمالی به روسیه در چین لنگر انداخته است

6 اردیبهشت 1403

اعلام آمادگی مشروط حماس برای کنار گذاشتن سلاح

6 اردیبهشت 1403

جمعیت مصر طی 70 روز 250 هزار نفر افزایش یافت

4 اردیبهشت 1403

قزاقستان قوانین خشونت خانگی را تشدید می کند

3 اردیبهشت 1403

بانک جهانی: نرخ رشد در قفقاز و آسیای مرکزی کاهش می یابد

3 اردیبهشت 1403

عبور پهباد و موشک های ایرانی از بالای مسجد الاقصی

1 اردیبهشت 1403

دبی پس از باران های شدید که شهر صحرایی پر زرق و برق را باتلاق کرد، پاکسازی می شود

30 فروردین 1403

تنها راه تأمين ثبات در منطقه

26 فروردین 1403

بازگشایی درهای آموزش؛ خواست دختران به عنوان عیدی از امارات اسلامی طالبان

20 فروردین 1403

"همه چیز همچنان در حال حرکت است": شوک و اندوه در هوالیان حکمفرماست

17 فروردین 1403

دانشگاه های چین به تازگی 8 رتبه از 10 رتبه برتر را در یک رتبه بندی علمی در سراسر جهان کسب کرده اند

14 فروردین 1403

کیفیت هوای آسیای مرکزی نمره پایینی می گیرد

14 فروردین 1403

نشت غیرقابل توضیح نگرانی در مورد پروژه کانال افغانستان را افزایش می دهد

14 فروردین 1403

آمریکا

21 اردیبهشت 1403

مهاجرانی که به دنبال پناهندگی هستند، اجازه ورود به ایالات متحده را می خواهند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، روز پنجشنبه تغییراتی را در سیستم پناهندگی این کشور پیشنهاد کرد. اگرچه اقدامات جدید سیاست مهاجرت ایالات متحده را در مقیاس وسیع تغییر نمی دهد، اما این اقدام نشان دهنده تمرکز بایدن بر مسائل امنیتی مرزی قبل از انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر است، که در آن جمهوری خواهان امیدوارند از نگرانی های مهاجرت برای کمک به کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا استفاده کنند. بر اساس سیستم فعلی، یک قاضی ایالات متحده صلاحیت پناهندگی یک فرد را در مرحله مصاحبه تعیین می کند. با این حال، پیشنهاد روز پنج‌شنبه به مقاماتی که غربالگری‌های اولیه را انجام می‌دهند، اجازه می‌دهد تا پناهندگی را به مهاجرانی که خطر امنیتی دارند، رد کنند، و عملاً روند اخراج افراد دارای سوابق کیفری یا افرادی که در غیر این صورت در نهایت واجد شرایط تشخیص داده نمی‌شوند، سرعت می‌بخشد. انتظار نمی رود بایدن با فشار شدید از هر دو طرف مواجه شود. اما برخی از کارشناسان نگرانند که تعیین افسران غربالگری برای تعیین اینکه آیا یک مهاجر یک خطر امنیتی است یا خیر، می تواند فشار بی موردی را بر مقامات پناهندگی وارد کند، در زمانی که مقامات مهاجرت در حال حاضر با حجم بالای پرونده مواجه هستند. بایدن از زمان روی کار آمدن در سال 2021 با رکوردشکنی گذرگاه های غیرقانونی در مرز ایالات متحده و مکزیک دست و پنجه نرم کرده است. حامیان مهاجرت همچنین نگرانی خود را در مورد اینکه اگر زمان تعیین صلاحیت پناهندگی بالا برود، آیا مهاجران قبل از جلسات مقدماتی خود از وکالت قانونی مناسب برخوردار خواهند شد، ابراز نگرانی کرده اند. سیستم فعلی اهمیت کمی بر مصاحبه های اولیه می گذارد تا اطمینان حاصل شود که مهاجران به اشتباه اخراج نمی شوند، زیرا بسیاری از این غربالگری ها بلافاصله پس از زنده ماندن مهاجران از شرایط خطرناک برای رسیدن به ایالات متحده انجام می شود. انتظار می رود بایدن در اوایل ژوئن تغییرات مهاجرتی در مقیاس بزرگتر را پیشنهاد کند در حالی که اقدامات گسترده تری را برای جلوگیری از عبور پناهجویان و مهاجران از مرز در نظر می گیرد. این می تواند شامل استفاده از بخشی از قانون مهاجرت و ملیت برای جلوگیری از پناهندگی مهاجران بین بنادر ورودی تعیین شده باشد. سال گذشته، بایدن پس از انقضای عنوان 42، یک سری سیاست‌ها را برای سرکوب عملیات‌های قاچاق انسان اعلام کرد، سیاست دوران ترامپ که مهاجران را به مرز بازگرداند و آنها را از حق پناهندگی در ایالات متحده محروم کرد. . بایدن این ممنوعیت را با سیاست های جدیدی جایگزین کرد که تعیین می کند مهاجران غیرقانونی به مدت پنج سال اجازه بازگشت به ایالات متحده را ندارند و در صورت تلاش برای انجام این کار، ممکن است با اتهامات جنایی روبرو شوند.

12 فروردین 1403

در آخرین "اعلان واضح ببرای نسل کشی" حزب جمهوری خواه، سناتور خواستار بمباران هسته ای غزه شد

تیم والبرگ، نماینده آمریکا، آخرین قانونگذار جمهوری‌خواه بود که آشکارا خواستار نسل‌کشی مردم فلسطین در غزه شد و در یکی از شهرداری‌ها گفت که به جای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان گرسنه در غزه، ایالات متحده باید "سریع آن را از بین ببرد". بمب هسته ای در منطقه محاصره شده در ویدئویی که ظاهراً در 25 مارس ضبط و روز شنبه در رسانه های اجتماعی منتشر شد، رای دهنده ای از جمهوری خواه میشیگان پرسید که چرا پول مالیات دهندگان برای ساخت بندری در سواحل غزه در شهر داندی خرج شده است. والبرگ با اشاره به دو شهر ژاپنی که ایالات متحده در سال 1945 دو بمب اتمی را در آنها منفجر کرد، گفت: "ما نباید یک سکه برای کمک های بشردوستانه خرج کنیم. این باید مانند اثرات پرتوها، از جمله بیماری های مزمن و کشنده ناکازاکی و هیروشیما باشد.".

12 فروردین 1403

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری ؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

مقام‌های پرو در چهارچوب تحقیق در مورد پرونده فساد احتمالی دینا بولوآرته، رئیس‌ جمهوری پرو و به خاطر دارایی‌های اعلام نشده ساعت‌های لوکس و گران‌قیمت او، روز شنبه به خانه این مقام اجرایی یورش بردند.

5 فروردین 1403

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش‌بس در غزه را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد پیش از رای‌گیری اعلام کرد که مسکو از آتش‌بس فوری در نوار غزه حمایت می‌کند. با این‌ حال او ضمن زیر سوال بردن لحن قطعنامه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده و لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل را به «انحراف جامعه بین‌المللی» با مقاصد «سیاسی» متهم کرد.

23 اسفند 1402

گروه های بومی روی گنجینه ای از لیتیوم نشسته اند. اکنون معادن آب، فرهنگ و ثروت آنها را تهدید می کند

ایرنه لئونور فلورس د کالاتا، 68 ساله، در امتداد بستر رودخانه‌ای که استخوان‌های خشکی دارد می‌پیماید و گله‌ای از لاماها و گوسفندان را در میان صحرای گسترده هدایت می‌کند. مردم کولا بومی فلورس د کالاتا قرن‌ها را صرف بالا رفتن از اعماق کوه‌های شمال آرژانتین در جستجوی یک ماده ساده کرده‌اند: آب آشامیدنی تازه. اینجا، در یکی از خشک ترین محیط های جهان،آب نیروی حیاتی است که زیربنای همه چیز است. در ماه‌های بارانی، زمین‌های مقدس شهر کوچک خشتی توساکیلاس با آب احاطه می‌ شود. در ماه‌های خشک، خانواده‌ها مایل‌ها را زیر آفتاب تپنده طی می‌کنند، امیدوارند دام‌هایشان بتوانند از یک ظرف پلاستیکی کوچک جرعه جرعه بنوشند، که توسط شلنگی که به کوه‌های دور راه می‌رود تغذیه می‌شود. امروز روز خوش شانسی است. ظرف آبی آنها پر از آب شیرین است.

4 اسفند 1402

تنبیه دانش آموز به دلیل آرایش موی نامتعارف

یک قاضی روز پنجشنبه حکم داد که تنبیه ماه‌ها دانش‌آموز دبیرستانی سیاه‌پوست توسط ناحیه مدرسه تگزاس به دلیل امتناع از تغییر مدل مو، نقض قانون جدید ایالتی نیست که تبعیض نژادی مو را ممنوع می‌کند.

1 اسفند 1402

«پسرم تو همیشه یک احمق بودی»

ساخت یک ویدیو با استفاده از هوش مصنوعی از پدر دونالد ترامپ، تازه‌ترین ساخت جعلی است که این تکنولوژی جدید ایجاد و نگرانی‌ها را نسبت به تاثیر مخرب این فناوری در جوامع افزایش داده است. این ویدیوی جدید که بسیار هم در ایالات متحده مورد توجه قرار گرفته از سوی «پروژه لینکلن» که یک کمیته اقدام سیاسی است که توسط محافظه‌کاران میانه‌رو و جمهوری‌خواه تاسیس شده منتشر شده است. در این ویدیو پدر دونالد ترامپ جملاتی نه چندان دلگرم‌کننده برای پسرش به زبان می آورد. او خطاب به دوربین می‌گوید: «دونی، پسرم، من همیشه می‌دانستم که تو یک احمق بودی، معاملات تجاری تو همه آشغال بودند. زندگی شخصی تو هم یک افتضاح بوده و همه فرزندانت به ویژه ایوانکا از تو متنفر هستند.» ترامپ پدر که یک سازنده املاک و مستغلات بود در سال ۱۹۹۹ درگذشت و امپراطوری او به دونالد به ارث رسید. این ویدیو البته در پایان حاوی پیامی است که نشان می‌دهد به طور کامل توسط هوش مصنوعی ساخته شده اما نگرانی‌ها را نسبت به سواستفاده های احتمالی از این تکنولوژی برای فریب افکار عمومی شدت بخشیده است.

1 اسفند 1402

برزیل اظهارات لولا در غزه را در مناقشه دیپلماتیک با اسرائیل پس نخواهد گرفت

وزارت خارجه برزیل پیش از این سفیر اسرائیل را برای گفتگو احضار کرده و سفیر خود در اسرائیل را پس از توبیخ رسمی مقامات اسرائیلی در پی اظهارات لولا، فراخوانده است. رئیس جمهور برزیل گفت: آنچه در نوار غزه با مردم فلسطین در حال رخ دادن است در دیگر لحظات تاریخی مشابهی ندارد. لولا در جریان نشست آخر هفته اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا با اشاره به جنایات جنگی نازی ها در طول جنگ جهانی دوم گفت: «در واقع، زمانی که هیتلر تصمیم به کشتن یهودیان گرفت، اینگونه جنایات وجود داشت. اوایل روز دوشنبه، اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل اعلام کرد که لولا تا زمانی که نظرات خود را پس نگیرد، در این کشور خاورمیانه مورد استقبال قرار نمی گیرد. کاتز خطاب به سفیر برزیل گفت: "ما فراموش نمی کنیم و نمی بخشیم. این یک حمله یهودی ستیزانه جدی است. به نام من و به نام شهروندان اسرائیل - به رئیس جمهور لولا بگویید که او در اسرائیل شخص غیر قابل قبول است تا زمانی که حرف هایش را پس بگیرد.".

22 بهمن 1402

اتهامات کودتا برای رییس جمهور سابق

پلیس برزیل روز پنجشنبه ژایر بولسونارو، رئیس جمهور سابق و دستیاران ارشد او را به تلاش برای یک کمپین سازمان یافته برای از بین بردن نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2022 و ایجاد زمینه برای کودتای احتمالی متهم کرد.

17 بهمن 1402

ترامپ پادشاه نبود و می توان به خاطر جنایاتی که در زمان ریاست جمهوری مرتکب شده ، او را محاکمه کرد، در برابر جرم ؛رئیس جمهور ترامپ به شهروند ترامپ تبدیل شده است

در یک نظر 57 صفحه ای که در 6 فوریه 2024 صادر شد، یک دادگاه استیناف فدرال علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا حکم داد و تصمیم گرفت که روسای جمهور از تعقیب کیفری برای اقداماتی که در زمان ریاست جمهوری انجام داده اند مصون نباشند. این تصمیم به پیگرد قانونی فدرال ترامپ به دلیل تلاش برای تضعیف انتخابات 2020 اجازه می دهد تا ادامه یابد. هیئتی متشکل از سه قاضی از دادگاه استیناف ایالات متحده برای منطقه کلمبیا - دو نفر توسط روسای جمهور دموکرات و یک نفر توسط یک جمهوری خواه منصوب شدند - حکم اول دسامبر 2023 قاضی دادگاه منطقه ای تونیا چوتکان را تأیید کردند که در آن او گفت که رئیس جمهور سابق از مصونیت کامل در برابر تعقیب کیفری برای اقدامات انجام شده در زمان ریاست جمهوری برخوردار نیست. هیل گزارش داد که استیون چونگ، سخنگوی ترامپ در پاسخ به حکم دادگاه استیناف گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ محترمانه با تصمیم دادگاه استیناف مخالف است و به منظور حفاظت از ریاست‌جمهوری و قانون اساسی، از آن درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.» چئونگ گفت این تصمیم "پایه های جمهوری ما را تهدید می کند." هیئت دادگاه استیناف استدلال ترامپ مبنی بر اینکه ساختار دولت ایالات متحده و خواسته های ریاست جمهوری مستلزم مصونیت است را رد کرد، در عوض اظهار داشت که ادعاهای او مبنی بر "اختیارات نامحدود برای ارتکاب جنایت" "سیستم قدرت های ما را از هم می پاشد." به گفته آنها، "رئیس جمهور ترامپ به شهروند ترامپ تبدیل شده است" و بنابراین تنها دفاعیات در اختیار هر متهم جنایتکاری است، نه یک امتیاز مصونیت ویژه که برای دیگران در دسترس نیست.

14 بهمن 1402

جنگ در یک سو ، تلاش برای صلح در سوی دیگر

در حالی که بایدن سوریه و عراق را بمباران می کند، 80 گروه برای جلوگیری از جنگ گسترده تر، آتش بس غزه را تحت فشار قرار می دهند. این گروه‌ها در نامه‌ای به رئیس‌جمهور گفتند: «ما از شما می‌خواهیم راه‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش را در اولویت قرار دهید، که باید شامل فشار فوری برای آتش‌بس دائمی در غزه و تضمین آن باشد».

12 بهمن 1402

رودخانه اتمسفریک وارد ایالات متحده شد

صبح روز پنجشنبه یک خودرو در بلوک 2300 خیابان وست ویلو در لانگ بیچ غرق شد. باران ناشی از طوفان رودخانه جوی بزرگ در اوایل پنجشنبه به جنوب کالیفرنیا منتقل شد و باعث جاری شدن سیل و بسته شدن جاده ها شد - و نگرانی ها در مورد اختلالات بیشتر با ادامه باران ایجاد شد. این سیستم پر از رطوبت همچنان دنباله ای از آب و هوای مرطوب و بادی را در سراسر ایالت ایجاد می کند، باران و برف قابل توجهی را در سراسر کالیفرنیای شمالی در روز چهارشنبه - از جمله مقادیری بارش تاریخی - و باعث سیل خفیف جاده ها، درختان فرو ریخته و برخی قطع برق شد.

29 دی 1402

شاهکار جدید بایدن: من قاطی کردم!

در شرایطی که نگرانی‌ها در میان رای‌دهنگان آمریکایی دربارۀ سلامت جسمی و ذهنی رئیس‌جمهور این کشور ادامه دارد، بایدن دیروز در کارولینای شمالی یک گاف خبرساز داد.

9 دی 1402

برزیل نگرانی خود را با انتقاد ونزوئلا از کشتی جنگی بریتانیایی که به گویان فرستاده شده است، نشان می دهد

برزیل روز جمعه پس از شکایت ونزوئلا از استقرار یک کشتی جنگی انگلیسی در سواحل گویان، ابراز نگرانی کرد و این امر باعث افزایش تنش در مناقشه مرزی بر سر منطقه نفت‌خیز اسکیبو در مستعمره سابق بریتانیا شد. وزارت امور خارجه برزیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت برزیل معتقد است که باید از تظاهرات نظامی در حمایت از هر طرف اجتناب شود تا روند گفت‌وگوی جاری بتواند به نتیجه برسد». این بیانیه از همه طرف‌ها خواست تا «خود را مهار کنند» و گفتگوها را از سر بگیرند. بریتانیا کشتی گشتی HMS Trent نیروی دریایی سلطنتی را به گویان اعزام کرده است، جایی که قرار بود صبح جمعه به آنجا برسد. نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا روز پنجشنبه استقرار این کشتی جنگی را به شدت محکوم کرد و گفت که این کار «روح» توافق‌نامه‌ای که بین مقامات ونزوئلا و گویان به دست آمده را نقض می‌کند.

9 دی 1402

دستگیری کشیش های کاتولیک در نیکاراگوئه ادامه می یابد

پلیس نیکاراگوئه روز جمعه سه کشیش کاتولیک دیگر را دستگیر کرد و به گفته منابع نزدیک به رهبری کلیسای محلی، از جمله یکی از روحانیون بلندپایه، تعداد روحانیون عضو کلیسا بازداشت شده در این هفته به حداقل 9 نفر رسید. این سه منبع که از ترس دستگیری خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که دو تن از کشیش ها به دلیل دعای عمومی برای اسقف زندانی رولاندو آلوارز، برجسته ترین منتقد رئیس جمهور دانیل اورتگا، بازداشت شدند.

9 دی 1402

گوستاوو سیسنروس، غول رسانه ای ونزوئلا در سن 78 سالگی درگذشت

گوستاوو سیسنروس، غول رسانه ای ونزوئلا، که سیسنروس را از یک تجارت خانوادگی به یک شرکت مهم برای بازار آمریکای لاتین و اسپانیایی اسپانیایی تبدیل کرده بود، در سن 78 سالگی درگذشت. این شرکت روز جمعه در رسانه‌های اجتماعی مرگ او را تایید کرد و او را "رهبری فراتر از تجارت، با چشم‌انداز استراتژیک و تعهد به نوآوری" خواند، بدون اینکه جزئیات بیشتری ارائه کند. سیسنروس که تا زمان مرگش رئیس هیئت مدیره بود، قراردادهای متعددی را در بخش‌های مختلف امضا کرده بود و تجارت را گسترش داد.

5 دی 1402

تعداد زیادی از آمریکایی ها خواهان یک رهبر قوی، خشن و ضد دموکراتیک هستند

شاید خیال اینکه دموکراسی آمریکایی از قیام 6 ژانویه 2021 گذشته است، آرامش بخش باشد. اما تحقیقات ما نشان می‌دهد که طیف وسیعی از مردم آمریکا، از هر طیف سیاسی، به دنبال رهبرانی هستند که اساساً ضد دموکراتیک باشند. درست است که بسیاری از کسانی که در قیام شرکت کردند با عواقبی از جمله زندان روبرو هستند. بسیاری از نامزدهای پست ایالتی که به دروغ ادعا می کردند که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 پیروز شده است،امکان رقابت های خود را از دست دادند. و کمیته کنگره که در مورد شورش تحقیق می کند، به ارجاع ترامپ به وزارت دادگستری برای اتهامات جنایی رأی داد. اما بیش از 100 نفر از اعضای کنگره که به نتایج یک انتخابات آزاد و عادلانه اعتراض داشتند، در مبارزات انتخاباتی مجدد خود پیروز شدند. و حداقل هفت نفر که در راهپیمایی "سرقت را متوقف کنید" در 6 ژانویه شرکت کردند، به مجلس قانونگذاری ایالتی و دو نفر برای کنگره انتخاب شده اند. به عنوان محققان علاقه مند به میزان تعهد شهروندان به دموکراسی، ما می خواستیم اندازه گیری کنیم که آیا آمریکایی های معمولی کسی را می خواهند که از سنت ها و شیوه های دموکراتیک تبعیت کند یا از آنها چشم پوشی کند.با استفاده از یک نمونه نماینده ملی متشکل از 1500 پاسخ دهنده، دریافتیم که بخش بزرگی از آمریکایی ها مایل به حمایت از رهبرانی هستند که اصول دموکراتیک را نقض می کنند.

2 دی 1402

کاهش تورم در ایالات متحده برای تقویت اقتصاد

قیمت های ایالات متحده در ماه نوامبر برای اولین بار در بیش از 3 تا 1/2 سال گذشته کاهش یافت و افزایش سالانه تورم را به زیر 3 درصد رساند و انتظارات بازار مالی را برای کاهش نرخ بهره از سوی فدرال افزایش داد. گزارش روز جمعه وزارت بازرگانی همچنین نشان داد که فشارهای تورمی اساسی همچنان در حال کاهش است. کاهش تورم درآمد بیشتری را در اختیار خانوارها گذاشت و به حمایت از مخارج مصرف کننده و اقتصاد کلی با پایان سال کمک کرد.

1 دی 1402

دیوان عالی حکم سریع در مورد اینکه آیا می توان دونالد ترامپ را در پرونده براندازی انتخاباتی تحت پیگرد قرار داد یا خیر، صادر نخواهد کرد.

دادگاه عالی روز جمعه اعلام کرد که فوراً درخواست جک اسمیت، بازرس ویژه برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا می تواند به دلیل اقداماتش برای لغو نتایج انتخابات 2020 تحت پیگرد قانونی قرار گیرد یا خیر، نخواهد پذیرفت. این حکم یک پیروزی برای ترامپ و وکلای او است که بارها و بارها به دنبال به تعویق انداختن این پرونده و سایر پرونده های جنایی علیه او در تلاش برای بازپس گیری کاخ سفید در سال 2024 بوده اند. این حکم مانع از صدور رای سریع عالی ترین دادگاه کشور می شود

1 دی 1402

ترامپ از رای گیری در کلرادو منع شد - حالا چه می شود؟

حکم دادگاه اعتراضی سراسری را برانگیخته است - هم در حمایت از نتایج آن و هم در مخالفت با آنها. و بسیاری از ایالت های دیگر ممکن است مجبور باشند تصمیمات مشابهی بگیرند. حامیان تصمیم دادگاه می گویند که به درستی مشخص شد که ترامپ در مراسم تحلیف خود سوگند یاد کرد که از قانون اساسی حمایت کند، سپس در شورش در 6 ژانویه 2021 شرکت کرد و بنابراین صلاحیت ریاست جمهوری را ندارد. منتقدان این تصمیم می گویند که قضات در تلاش هستند تا حق رای دهندگان را برای انتخاب رئیس جمهور مورد نظر خود غصب کنند.

30 آذر 1402

کمپین بمب گذاری هنری کیسینجر احتمالاً صدها هزار کامبوجیایی را کشته است - و مسیری را برای ویرانی خمرهای سرخ آماده کرده است.

هنری کیسینجر که در 29 نوامبر 2023 در سن 100 سالگی درگذشت، به عنوان غول، پیکر سیاست خارجی ایالات متحده ایستاد. نفوذ او بر سیاست آمریکا بسیار فراتر از دوره هشت ساله او در هدایت دولت های نیکسون و فورد به عنوان مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه ادامه داشت و روسای جمهور متوالی، نامزدهای ریاست جمهوری و دیپلمات های ارشد از آن زمان به دنبال مشاوره و تایید او بودند. اما نشان او فراتر از ایالات متحده است. سیاست‌های کیسینجر در دهه 1970 تأثیر فوری بر کشورها، دولت‌ها و مردم سراسر آمریکای جنوبی، خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی داشت. گاهی اوقات این پیامدها - چندین دهه به طول انجامید. در برخی جاها امروز همچنان احساس می شود. هیچ کجا به اندازه کامبوج صادق نیست. من یک محقق اقتصاد سیاسی کامبوج هستم که در کودکی، به لطف تدبیر و اراده مادرم، با چهار خواهر و برادر از رژیم خمرهای سرخ وحشی گریختم. هم از نظر حرفه ای و هم از نظر شخصی، من از تأثیر 50 ساله سیاست های کیسینجر در طول جنگ ویتنام بر کشور محل تولد من آگاه هستم.

24 آذر 1402

اسپیس ایکس تاییدیه ایالات متحده را برای آزمایش های مستقیم سرویس Direct to Cell را از دولت آمریکا دریافت کرد

اسپیس‌ایکس موفق شده است مجوزهای لازم برای شروع آزمایش سرویس Direct to Cell را از دولت آمریکا دریافت کند. این سرویس، برقراری ارتباط بین ماهواره‌های استارلینک و گوشی‌های هوشمند را امکان‌پذیر خواهد کرد و نتیجه‌ی همکاری اسپیس‌ایکس با اپراتور تی‌-موبایل است. بر اساس گزارش بلومبرگ، کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FTC) مجوز ۶ ماهه در اختیار اسپیس‌ایکس گذاشته که شامل حدود ۲٬۰۰۰ دستگاه آزمایشی و ۸۴۰ ماهواره در مدار پایینی زمین است. شرکت‌های مختلف در تلاشند زودتر از رقبا سرویس ارتباط ماهواره‌ای را در بسیاری از مناطق دنیا ارائه دهند. کاربرد اصلی این سرویس برای زمان‌هایی است که کاربران مناطق دور افتاده به شبکه‌ی موبایل دسترسی ندارند. در چنین شرایطی می‌توان به‌لطف سرویس ماهواره‌ای، پیام فرستاد و تماس برقرار کرد. مزیت بزرگ Direct to Cell این است که به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و با گوشی‌هایی که همین حالا در بازار موجود هستند کار می‌کند.

13 آذر 1402

دیپلمات آمریکایی به مدت چندین دهه به طور مخفیانه برای کوبا جاسوسی کرده است

دولت ایالات متحده یک دیپلمات سابق را که در دهه 1990 در شورای امنیت ملی خدمت می کرد متهم کرد که به مدت بیش از 40 سال مخفیانه به عنوان مامور دولت کوبا خدمت کرده است. ویکتور مانوئل روشا روز جمعه پس از تحقیقات ضد جاسوسی طولانی مدت FBI دستگیر شد. روچا سفیر ایالات متحده در بولیوی از سال 2000 تا 2002، همچنین از سال 1994 تا 1995 در شورای امنیت ملی کار می کرد. او به ارتکاب جنایات متعدد فدرال متهم است.

11 آذر 1402

ایده‌آل‌ها تنها در پایان دادن به درگیری در مکان‌هایی مانند اوکراین پیش می‌روند

ایالات متحده گزینه های محدودی برای رویارویی با روسیه در مورد حمله این کشور به اوکراین دارد. استراتژی دولت بایدن توسط آنچه به عنوان "رئال سیاست" شناخته می شود تعدیل می شود. ایالات متحده حاضر نیست با هر سطحی از درگیری که ممکن است واشنگتن و متحدانش را وارد درگیری نظامی مستقیم با مسکو کند و خطر تشدید جنگ هسته ای را به همراه داشته باشد، خطر جنگ بزرگتر با روسیه را به جان خرد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت