خبر های ویژه

حافظه سنگی لاچین ، موزه در فضای باز لاچین افتتاح می شود

8 آذر 1402

روستای احیا شده در زابوخ لاچین

8 آذر 1402

موج جدیدی از نخبگان چینی در حال هجوم به ژاپن هستند

7 آذر 1402

گربه های امروز مسکو

6 آذر 1402

در مواجهه با مرگ، ویرانی و آوارگی، زیبایی نقشی حیاتی در غزه دارد

5 آذر 1402

افغانستان در میان گذشته و آینده

3 آذر 1402

رییس جمهور عراق در ایچری شهر باکو

2 آذر 1402

انفجار در پل رنگین کمان

1 آذر 1402

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی

1 آذر 1402

لحظه توقیف شدن کشتی توسط حوثی های یمن

29 آبان 1402

خاویر میلِی معروف به «ترامپ آرژانتین» با وعده «بازسازی اقتصاد» در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد

29 آبان 1402

مذاکرات بی‌پرده بایدن و شی به توافقاتی در مورد فنتانیل وموضوعات نظامی منجر شد

25 آبان 1402

استفاده از کوادکوپتر فیلمبرداری برای کشتار در جنگ

24 آبان 1402

در کیف، یکی از مقامات کمیته ضد انحصار به اتهام رشوه دستگیر شد.

24 آبان 1402

صاعقه بر فراز غزه

24 آبان 1402

سندرز می گوید: ای کاش راه حل ساده ای وجود داشت. که "وجود ندارد."

23 آبان 1402

دیوالی: جشن الهه لاکشمی و وعده سعادت و خوشبختی

23 آبان 1402

الرشید زیباترین خیابان در غزه که هرگز به خواب نمی رفت

21 آبان 1402

افشاگر استرالیایی جنایات جنگی افغانستان محاکمه می‌شود

21 آبان 1402

قاعده تناسب چیست و آیا در محاصره غزه توسط اسرائیل رعایت می شود؟

18 آبان 1402

در غزه، جنگ زیرزمینی بین نیروهای اسرائیلی و جنگجویان حماس در تونل ها آغاز می شود.

18 آبان 1402

صدها نفر در بندر تاکوما قایق موسوم به «نسل‌کشی» حامل سلاح به اسرائیل را مسدود کردند.

16 آبان 1402

واکنش پزشکان غزه به پزشکان اسرائیلی که بمباران بیمارستان ها را تایید کردند

16 آبان 1402

سازمان دهنده صدای یهودی برای صلح گفت: "ما اجازه نمی دهیم نسل کشی به نام ما انجام شود." اکنون برای نجات جان ها آتش بس کنید!

16 آبان 1402

عاهد تمیمی دختر جوان فلسطینی بازداشت شد

15 آبان 1402

جنگ اسرائیل و حماس، کشمکش بین آمریکا و ایران برای نفوذ در خاورمیانه را عمیق تر می کند

13 آبان 1402

جنگ اسرائیل و حماس، استراتژی چین برای "دیپلماسی متوازن" در خاورمیانه را در معرض خطر قرار می دهد

13 آبان 1402

نصرالله: آمریکا عامل اصلی جنایات است

12 آبان 1402

آسمان ها مراقب کارهای مردم هستند

11 آبان 1402

رونق گردشگری در ترکیه؛ متوسط هزینه‌کرد هر توریست و سهم خارج‌نشینان ترک چقدر است؟

10 آبان 1402

آغاز جنگ زمینی در غزه

9 آبان 1402

مسیحیان فلسطینی و مسلمانان قرن‌هاست که در غزه با هم زندگی می‌کنند - و ده ها نفر هنگام پناه گرفتن در کلیسای تاریخی سنت پورفیریوس کشته شدند.

8 آبان 1402

آسیا

8 آذر 1402

حافظه سنگی لاچین ، موزه در فضای باز لاچین افتتاح می شود

در لاچین، موزه ای در فضای باز به نام "حافظه سنگی لاچین" ایجاد می شود. سنگ هایی که قرار است در موزه به نمایش گذاشته شود از روستاهای منطقه جمع آوری شده و به منطقه یون زاوودو واقع در شهر لاچین آورده شده است.

8 آذر 1402

روستای احیا شده در زابوخ لاچین

در زابوخ یکی از بزرگترین روستاهای منطقه لاچین زندگی به روال عادی خود بازگشته است، خانه های بازسازی شده در روستا، زیرساخت های ایجاد شده، چهره زابوخ را زیباتر و متفاوت کرده است.

7 آذر 1402

موج جدیدی از نخبگان چینی در حال هجوم به ژاپن هستند

مردم مرفه چینی که به دنبال زندگی بهتر هستند، مدت هاست که خانه جدیدی در کشورهایی مانند ایالات متحده، سنگاپور و در سال های اخیر تایلند پیدا کرده اند. اکنون آنها به طور فزاینده ای ژاپن را انتخاب می کنند. موج جدیدی از مهاجران چینی در حال هجوم به کلان شهرهایی مانند توکیو و اوزاکا است که بازار مسکن لوکس را متحول کرده و رقابت برای پذیرش در مدارس بین المللی نخبه را افزایش می دهد.

3 آذر 1402

افغانستان در میان گذشته و آینده

دولت طالبان از نشست مخالفان خود که روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد، انتقاد کرد و از کشورهای همسایه افغانستان خواست در میان افغان‌ها «فتنه» ایجاد نکنند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به تلویزیون طلوع‌نیوز گفت که بعضی کشورها می‌خواهند «مهره‌های سوخته» را دوباره زنده و ایجاد فتنه کنند.» او در ادامه با بیان اینکه روسیه نباید در امور کشورهای دیگر دخالت کند، گفت که طالبان اعتراض خود را به مسکو منتقل کرده است. روز پنج‌شنبه، نشستی با عنوان «افغانستان در میان گذشته و آینده» در مسکو و با حضور مخالفان طالبان برگزار شد. حزب «روسیه عادل» که میزبان این نشست بود، ۲۰ درصد کرسی‌های پارلمان روسیه را در اختیار دارد. نشست مخالفان طالبان در حالی روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد که در ۲۹ سپتامبر، نمایندگان کشورهای منطقه برای بررسی وضعیت افغانستان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» در شهر قازان، مرکز جمهوری تاتارستان روسیه گردهم آمده‌ بودند. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان یکی از شرکت‌کنندگان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» بود. احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در سخنانی در نشست «افغانستان در میان گذشته و آینده» گفت که کشورش در ۲ سال گذشته و با تسلط طالبان در «یک سیاهچاله خفقان‌آور و یک بن‌بست تاریک» فرو رفته است.

2 آذر 1402

رییس جمهور عراق در ایچری شهر باکو

رئیس جمهور عراق در حاشیه سفرش به جمهوری آذربایجان از محله تاریخی شهر باکو با عنوان ایچری شهر که قدمت آن به قرن هفتم میلادی باز می گردد، دیدن کرد.

1 آذر 1402

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی

یک بحران آبی دیگر وجود دارد که آسیای مرکزی این روزها باید با آن دست و پنجه نرم کند. بحران کاهش تراز آب دریای کاسپین! این وضعیت با ترکیبی از عوامل طبیعی و تأثیرات انسانی تشدید شده است و پیامدهای ناگواری برای ثبات زیست محیطی و اقتصادی منطقه به همراه داشته است. این دریا که با قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان، ایران و روسیه همسایه است، از سال 2005 شاهد کاهش قابل توجه سطح آب خود بوده است. به گفته یکی از مقامات ارشد آذربایجان، سطح آب تنها در یک دهه گذشته 114 سانتی متر کاهش یافته است. تغییرات آب و هوایی این موضوع را بیشتر تشدید کرده است و منجر به کاهش بارندگی، افزایش تبخیر و کاهش جریان آب شده است که در درجه اول به دلیل گرم شدن کره زمین است.

23 آبان 1402

دیوالی: جشن الهه لاکشمی و وعده سعادت و خوشبختی

دیوالی، جشنی محبوب برای هندوها، جین‌ها، بودایی‌ها و سیک‌ها، در آماواسیا یا روز ماه نو، ماه کارتیک در تقویم سنتی قمری هند است، که معمولاً در اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر برگزار می‌شود، آنها در سراسر جهان جشن ها را با روشن کردن لامپ های خاکی به نام دیه، آتش بازی، نمایش چراغ های برقی رنگی و تبادل هدایا به خانه های خود می آورند. در شمال هند نیز این تاریخ آغاز سال جدید است. این روز به طور ویژه به پرستش لاکشمی، الهه هندوهای سعادت و خوشبختی اختصاص دارد.

21 آبان 1402

افشاگر استرالیایی جنایات جنگی افغانستان محاکمه می‌شود

مک براید متهم به افشای اطلاعات محرمانه دفاعی به سه خبرنگار ارشد در «ای‌بی‌سی» و روزنامه‌های «فیرفکس مدیا» است. در صورت اثبات اتهام‌ها به مک براید، احتمالاً او با حبس ابد روبه‌رو شود. این افشاگری‌ها در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ از سوی این وکیل و دو رسانه که نشان‌دهنده ارتکاب جنایات جنگی نیروهای استرلیایی در افغانستان است، منجر به هجوم پلیس به دفاتر «ای‌بی‌سی‌نیوز» در شهر سیدنی این کشور شد. مک براید به پنج اتهام از جمله افشای غیرمجاز اطلاعات، دزدی اموال مشترک‌المنافع و نقض قانون دفاع اعتراف کرده است. در سال ۲۰۲۰، تحقیقات نظامی استرالیا نیز تایید کرد که نیروهای این کشور بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ دست‌کم ۳۹ غیرنظامی از جمله کودکان و زندانیان را در افغانستان تیرباران کرده‌اند. دولت استرالیا تلاش کرده بود تا افشاگران را از ابراز نظر در مورد ارتکاب جنایات صورت گرفته از سوی نظامیان این کشور در افغانستان، باز دارد. استرالیا از جمله عضو ناتو است که نظامیان آن در کنار سایر اعضای این پیمان در سال ۲۰۰۱ به‌هدف مبارزه با تروریسم وارد افغانستان شده‌اند.

13 آبان 1402

جنگ اسرائیل و حماس، استراتژی چین برای "دیپلماسی متوازن" در خاورمیانه را در معرض خطر قرار می دهد

در 30 اکتبر 2023، گزارش‌هایی مبنی بر غیبت نام اسرائیل از خدمات نقشه‌برداری ارائه شده توسط شرکت‌های فناوری چینی بایدو و علی‌بابا آغاز شد، که در واقع نشان می‌دهد - یا برخی معتقد بودند - که پکن در جنگ جاری در کنار حماس بر سر اسرائیل قرار گرفته است. در عرض چند ساعت، مقامات چینی شروع به عقب نشینی از این روایت کردند و اشاره کردند که این نام ها در نقشه های رسمی این کشور وجود دارد و نقشه های ارائه شده توسط شرکت های فناوری چین از زمان حمله 7 اکتبر توسط حماس به هیچ وجه تغییر نکرده است. در واقع، وزارت امور خارجه چین از این فرصت استفاده کرد و از این هم فراتر رفت و تاکید کرد که چین در مناقشه طرفی نمی گیرد. در عوض، پکن گفت که هم به حق اسرائیل برای دفاع از خود و هم به حقوق مردم فلسطین بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه احترام می گذارد. این اظهار تعادل و یکنواختی نباید برای هیچ کس تعجب آور باشد. بیش از یک دهه است که زیربنای رویکرد استراتژیک چین در قبال خاورمیانه بوده است، در این مدت پکن سعی کرده خود را دوست همه در منطقه و دشمن هیچکدام نشان دهد. اما اپیزود نقشه بر مشکلی که پکن بر سر بحران کنونی با آن مواجه است، تاکید می کند. دوقطبی که بر سر این درگیری - هم در خود خاورمیانه و هم در سراسر جهان - ایجاد شده است، حفظ رویکرد استراتژیک پکن در خاورمیانه را به طور فزاینده ای دشوار می کند.

11 آبان 1402

آسمان ها مراقب کارهای مردم هستند

مرگ ناگهانی لی کچیانگ، نخست‌وزیر سابق چین، موجی از غم و اندوه و ماتم را در سراسر این کشور برانگیخت. اما برای بسیاری، به نظر می رسد که دریچه نادری برای ابراز نارضایتی سرکوب شده از رهبر ارشد شی جین پینگ و مسیری که او کشور را در پیش گرفته است، ارائه می دهد. به گفته رسانه های دولتی، لی که تا مارس سال جاری به مدت یک دهه به عنوان فرمانده دوم اسمی شی جینپینگ خدمت می کرد، روز جمعه بر اثر حمله قلبی ناگهانی در شانگهای درگذشت. او 68 سال داشت. مرگ او، تنها چند ماه پس از بازنشستگی، مردم چین را شوکه کرد. ادای احترام به اینترنت شدیداً کنترل شده کشور سرازیر شده است، در حالی که دریایی از دسته گل های زرد و سفید که در یادبودهای موقتی باقی مانده اند، در خارج از محل سکونت دوران کودکی او و سایر مکان های مرتبط با گذشته او سربرآورده اند. در پست‌های رسانه‌های اجتماعی و یادداشت‌های دست‌نویسی که در میان ادای احترام گل‌ها قرار گرفته بود، بسیاری از مردم به‌جای دستاوردهای سیاست‌گذاری لی، به‌خاطر آرمان‌های محقق نشده‌اش یاد کردند. لی که به طور گسترده توسط شی - قدرتمندترین رهبر چین در یک نسل کنار گذاشته شده است - یکی از ضعیف ترین نخست وزیران در تاریخ چین کمونیست به حساب می آمد. بنابراین در عوض، بسیاری از عزاداران بر رویاهای محقق نشده لی تمرکز کرده اند که به نظر آنها می تواند چین را در مسیری بسیار متفاوت از مسیری که در دهه گذشته پیموده است، هدایت کند. آلفرد وو، دانشیار مدرسه سیاست عمومی لی کوان یو در سنگاپور، می گوید: «مردم از این فرصت برای ابراز نارضایتی از شی جین پینگ استفاده می کنند. "این نوعی خشم است - خشم نسبت به رژیم فعلی." لی که یک عمل‌گرای با تحصیلات عالی و اصلاح‌طلب بود، زمانی به عنوان یک مدعی برای تصدی پست برتر چین در نظر گرفته می‌شد. اما او در نهایت به عنوان نخست وزیر رسید - نقشی که به طور سنتی مسئول اقتصاد بود. به طور معمول، این موقعیت با نفوذ قابل توجهی در دومین اقتصاد بزرگ جهان همراه است، اما لی دید که قدرت سیاست‌گذاری‌اش به تدریج توسط شی که کنترل متمرکز را در اختیار دارد و از رهبری جمعی حزب کمونیست حاکم در دهه‌های اخیر دور شده است، تحت الشعاع قرار می‌گیرد. برای بسیاری از مردم، لی نشان دهنده پتانسیل یک چین جایگزین است - کمتر ایدئولوژیک محور، کمتر اقتدارگرا و بیشتر از اصلاحات بازار، کارآفرینی و ارتباطات با جهان خارج استقبال می کند. عزاداران سخنان خود لی را به عنوان ادای احترام به او - و همچنین به عنوان انتقادی نه چندان ظریف از شی به اشتراک گذاشتند. یکی از مواردی که بیشتر مورد استناد قرار گرفت، قول لی بود مبنی بر اینکه اصلاحات و گشایش چین هرگز متوقف نخواهد شد، به همان ترتیب که «رودخانه زرد و رودخانه یانگ تسه به عقب برنمی‌گردند». یکی دیگر از نقل قول های لی به طور گسترده به عنوان یادآوری پنهانی ذکر شد که اقدامات یک رهبر توسط تاریخ مورد قضاوت قرار خواهد گرفت: "آسمان ها مراقب کارهای مردم هستند." ژانگ لون، استاد مطالعات چینی در دانشگاه سرگی-پونتوا در فرانسه، گفت که موج ادای احترامات منعکس کننده "نارضایتی فزاینده نسبت به سیاست های واپس گرای شی" در دهه گذشته است: کنترل ایدئولوژیک فزاینده، کنترل شخصی در حال کوچک شدن. آزادی ها و مبارزات سیاسی بی وقفه که به دوران مائو تسه تونگ، بنیانگذار چین کمونیستی بازمی گردد. بخش بزرگی از ناامیدی همچنین ناشی از سه سال سیاست‌های سختگیرانه شی جینپینگ برای مقابله با کووید صفر است که اقتصاد را تحت تأثیر قرار داد و میلیون‌ها چینی را در معرض آزمایشات مداوم، قرنطینه و قرنطینه در سطح شهر قرار داد. این محدودیت های سخت پس از شروع اعتراضات گسترده در سراسر کشور به طور ناگهانی برداشته شد. ژانگ که در دانشگاه معتبر پکن با لی تحصیل کرده است، گفت که بر این ناامیدی احساس سردرگمی و ناامیدی مداوم در مورد آینده است که ناشی از رکود اقتصادی چین و چرخش به داخل از جهان است - و همه این احساسات به دنبال خروجی بودند. در اواخر دهه 1970 پس از پایان انقلاب فرهنگی مائو. او گفت: «در عصری که حقیقت خاموش و دروغ است، اظهارات بزرگ و توخالی حاکم است، اصول اولیه ای که لی کچیانگ به آن پایبند بود به چیزهای بسیار با ارزشی تبدیل شده است.

10 آبان 1402

رونق گردشگری در ترکیه؛ متوسط هزینه‌کرد هر توریست و سهم خارج‌نشینان ترک چقدر است؟

داده‌های موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که درآمد گردشگری ترکیه در دوره ۹ ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۲۰ درصد رشد همراه بوده است. بر اساس داده‌هایی که توسط موسسه آمار ترکیه(ترک‌استات) منتشر شده است، کشور ترکیه از ماه ژانویه تا ماه سپتامبر میزبان ۴۴ میلیون و ۶۰۰ هزار گردشگر بوده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۳.۲ درصد رشد داشته است. در سه ماهه سوم سال جاری میلادی (تابستان امسال)، درآمد گردشگری ترکیه با ۱۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار رسیده است. داده های ترک‌استات نشان می‌دهد که حدود ۱۶.۵ درصد از درآمد گردشگری ناشی از بازدید اتباع ترک مقیم خارج از این کشور بوده است.

7 آبان 1402

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید آب فوکوشیما بدون نگرانی فنی رها می‌شود

دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل گفته است که رهاسازی آب رادیواکتیو تصفیه‌شده از نیروگاه هسته‌ای متوقف شده فوکوشیما به دریا طبق برنامه‌ریزی‌شده و بدون هیچ گونه نگرانی فنی در حال پیشرفت است. آژانس بین المللی انرژی اتمی بررسی ایمنی خود را روز جمعه، دو ماه پس از آغاز تخلیه در مجتمع شمال شرقی ژاپن که در اثر زلزله و سونامی عظیم در سال 2011 ویران شده بود، به پایان رساند. این آژانس قصد دارد تا پایان سال گزارشی درباره آخرین ماموریت چهار روزه خود تهیه کند. . در وب‌سایت آژانس آمده است: بررسی ایمنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شیوه‌ای مستقل، عینی، مبتنی بر علم و شفاف، در طول تخلیه و پس از آن ادامه خواهد داد.

1 آبان 1402

کمپین رسانه ای وابسته به القاعده/طالبان، دولت اسلامی خراسان را به عنوان یک گروه خارجی و تاجیک معرفی می کند.

تاجیکستان تنها کشوری از پنج کشور آسیای مرکزی است که روابط دیپلماتیک سازنده با طالبان را دنبال نمی کند. دوشنبه از همان ابتدا منتقد رژیم در کابل بود و به طور مداوم در مورد تهدید تصور شده از سرریز ناآرامی ها سخن گفت. مفهوم این امر این بوده است که طالبان قادر به تامین امنیت مرزهای خود نیست و حتی بدتر از آن، ممکن است در همکاری با عناصر شبه نظامی که حملات گاه به گاه انجام می دهند، در همراهی عمل کند. مطمئناً، از اگوست 2021 مجموعه‌ای از حوادث در امتداد مرز جنوبی تاجیکستان رخ داده است که شاید مهم‌ترین آن حمله موشکی در ماه مه 2022 باشد که دولت اسلامی خراسان یا ISKP مسئولیت آن را بر عهده گرفت. این تصورات است که زیربنای ظهور اخیر یک شبکه تبلیغاتی همسو با طالبان است که با نام تجاری المرساد فعالیت می کند. این پوشش که صراحتاً هدف خود را از بافتن ضد روایت قرار داده است، خود را به عنوان "سنگر مبارزه ایدئولوژیک علیه فتنه گران (خوارج)" - اشاره به ISKP - قرار می دهد. در حالی که المرصاد اصرار دارد که کاملاً مستقل از حکومتی است که اکنون افغانستان را اداره می کند، این واقعیت که در کابل مستقر است مستلزم سطحی از هماهنگی است. در همین حال، محتوای سایت این آژانس به احتمال وابستگی به القاعده اشاره می کند که به نوبه خود نشان می دهد که المرصاد ممکن است به عنوان یک سرمایه گذاری مشترک بین طالبان افغانستان و القاعده در نظر گرفته شده باشد. المرصاد رسماً در فوریه 2022 راه اندازی شد. از زمان آغاز به کار، محتوای فراوانی را منتشر کرده است که مستقیماً به کل دولت اسلامی و به ویژه ISKP حمله می کند.

28 مهر 1402

کره شمالی ، کار از راه دور و فرصتی برای کسب درامد و اطلاعات

مقامات FBI و وزارت دادگستری گفتند، هزاران کارمند فناوری اطلاعات که با شرکت های آمریکایی قرارداد دارند، سال هاست که میلیون ها دلار از دستمزد خود را مخفیانه برای استفاده در برنامه موشک های بالستیک کره شمالی ارسال کرده اند. وزارت دادگستری روز چهارشنبه گفت که کارکنان فناوری اطلاعات که توسط کره شمالی برای کار از راه دور با شرکت‌هایی در سنت لوئیس و سایر نقاط ایالات متحده فرستاده شده و قرارداد بسته شده‌اند، از هویت‌های جعلی برای به دست آوردن مشاغل استفاده می‌کنند. رهبران FBI در یک کنفرانس خبری در سنت لوئیس گفتند که پولی که آنها به دست آورده بودند به برنامه تسلیحاتی کره شمالی منتقل شد. اسناد دادگاه ادعا می کنند که دولت کره شمالی هزاران کارگر ماهر فناوری اطلاعات را برای زندگی در چین و روسیه با هدف فریب کسب و کارها از ایالات متحده و جاهای دیگر برای استخدام آنها به عنوان کارمندان آزاد از راه دور اعزام کرده است. جی گرینبرگ، مامور ویژه مسئول دفتر اف‌بی‌آی سنت لوئیس، گفت: کارگران از تکنیک‌های مختلفی استفاده کردند از جمله پرداخت پول به آمریکایی‌ها برای استفاده از اتصالات Wi-Fi خانگی تا به نظر برسد که در ایالات متحده کار می‌کنند. گرینبرگ گفت هر شرکتی که کارگران مستقل فناوری اطلاعات را استخدام کند «بیشتر از احتمال» فردی را استخدام می کند که در این طرح مشارکت داشته باشد. سخنگوی FBI روز پنجشنبه گفت که کره شمالی با شرکت هایی در سرتاسر ایالات متحده و برخی از کشورهای دیگر قرارداد بسته است. سخنگوی ربکا وو گفت: "ما می توانیم به شما بگوییم که هزاران کارمند فناوری اطلاعات کره شمالی بخشی از این امر هستند." مقامات فدرال از توقیف 1.5 میلیون دلار و 17 نام دامنه به عنوان بخشی از تحقیقات خبر دادند که ادامه دارد. مقامات FBI گفتند که این طرح به حدی رایج است که شرکت ها باید در راستی آزمایی افرادی که استخدام می کنند بسیار هوشیار باشند، از جمله اینکه از مصاحبه شوندگان بخواهند حداقل از طریق ویدئو دیده شوند. گرینبرگ در بیانیه‌ای گفت: «حداقل، FBI توصیه می‌کند که کارفرمایان اقدامات پیشگیرانه بیشتری را با کارمندان فناوری اطلاعات از راه دور انجام دهند تا پنهان کردن هویت خود را برای بازیگران بد دشوارتر کنند.»

27 مهر 1402

طالبان در تقویت نرخ ارز بهترین عملکرد جهانی را داشت

دریافت میلیاردها دلار کمک‌های بشردوستانه از غرب و افزایش تجارت با همسایگان آسیایی، پول افغانستان را به صدر رتبه‌بندی در حال رشدترین ارزهای جهانی در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ رسانده است؛ جایگاهی غیرعادی برای کشوری فقیر با یکی از بدترین کارنامه‌ها در زمینه حقوق بشر. طالبان در طول دو سالی که قدرت را در افغانستان قبضه کردند، مجموعه ای از اقدامات را برای جلوگیری از سقوط نرخ برابری افغانی در مقابل دلار آمریکا در دستور کار خود قرار دادند: ممنوعیت استفاده از دلار و روپیه پاکستان در معاملات محلی، تشدید محدودیت‌ها در برابر خروج ارز از کشور، غیرقانونی کردن تجارت آنلاین و تشدید برخورد قضایی با ناقضان این قوانین و محدویت‌ها. داده‌های گردآوری شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد که مجموعه اقدامات طالبان موجب شده تا نرخ برابری افغانی در مقابل دلار طی سه ماهه سوم سال جاری میلادی حدود ۹ درصد افزایش یابد و از رشد ۳ درصدی پزو کلمبیا پیشی بگیرد. بر پایه برآورد بلومبرگ، نرخ برابری افغانی طی سال گذشته میلادی نیز حدود ۱۴ درصد رشد داشته است و پس از ارزهای کلمبیا و سریلانکا، در جایگاه سومین ارز جهانی قرار گرفته شاهد رشد ارزش در مقابل دلار آمریکا بوده‌اند. با این وجود، اقتصاد افغانستان شرایط خوبی را سپری نمی‌کند. مطابق گزارش بانک جهانی، بیکاری بیداد می‌کند، دو سوم خانوارها برای تامین اقلام اساسی با مشکل مواجه هستند و تورم فزاینده تا پایان سال جاری جای خود را به رکود اقتصادی می‌دهد.

18 مهر 1402

زلزله هرات و سراب طالبان

گزارش‌ها حکايت از ويراني صد درصدي چندين روستا در مناطق زلزله‌زده دارند که تقريباً تمام افراد حاضر در روستاها جان باختند و تعداد کمي از اهالي که در بيرون خانه‌ها بودند و يا به سفر رفته بودند جان سالم به ‌در بردند. تمام خانه‌ها و هر ساختماني که در اين روستا بود کاملاً ويران و روستاها با خاک يکسان شدند.

17 مهر 1402

زلزله های افغانستان 2445 کشته برجای گذاشته است

اداره طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که بیش از 2400 نفر در اثر زمین لرزه در افغانستان کشته شده اند که این زلزله مرگبارترین زمین لرزه این کشور کوهستانی زلزله خیز در سال های اخیر بوده است. سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) اعلام کرد که زمین لرزه های شنبه در غرب کشور در 35 کیلومتری (20 مایلی) شمال غرب شهر هرات با قدرت 6.3 ریشتر رخ داده است. این زمین لرزه ها یکی از مرگبارترین زمین لرزه های جهان در سال جاری بودند، پس از زلزله هایی که در ترکیه و سوریه در ماه فوریه حدود 50000 کشته برجای گذاشت. جانان سایق، سخنگوی وزارت بلایای طبیعی، در پیامی به رویترز گفت که تلفات به 2445 نفر رسیده است، اما او تعداد مجروحان را به "بیش از 2000" کاهش داد. وی پیشتر گفته بود که 9240 نفر مجروح شده اند. سیاق همچنین گفت که 1320 خانه آسیب دیده یا ویران شده است. تعداد قربانیان از 500 نفر که اوایل روز یکشنبه توسط هلال احمر گزارش شده بود افزایش یافت. سیاق در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ده تیم امدادی در منطقه هم مرز با ایران حضور داشتند. یک مقام ریاست صحت هرات که خود را داکتر دانش معرفی کرد، گفت که بیش از 200 کشته به شفاخانه های مختلف منتقل شده اند و افزود که بیشتر آنها زن و کودک هستند. دانمارکی گفت که اجساد "به چندین مکان - پایگاه های نظامی، بیمارستان ها منتقل شده اند." عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که تخت‌ها در خارج از شفاخانه اصلی هرات برای حمایت از سیل قربانیان نصب شده است.

9 مهر 1402

بازداشت ده ها جادوگر در سراسر افغانستان

او خاطرنشان ساخته است که «شمار جادوگران بازداشت‌شده در ولایت‌ها بیش از ۱۰۰ تن است؛ تنها در شهر کابل تاکنون ۶۷ جادوگر که بخشی از آنان زنان هستند، بازداشت‌شده و بیش‌تر آنان به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شده‌اند.»

7 مهر 1402

شهر مدرن ، شهر ییوو "جاده ابریشم"، تصویر چین را در خارج از کشور تغییر می دهد !

شهر ییوو ، شهری در سطح شهرستان در استان ژجیانگ در شرق چین، که به عنوان پایتخت کالای کوچک جهان شناخته می شود، سالانه بیش از 500 هزار بازرگان را از خارج از کشور جذب می کند. بیش از 15هزار تاجر خارجی از بیش از 100 کشور و منطقه به طور دائم در این شهر اقامت دارند و بیش از 1.8 میلیون نوع کالای کوچک از طریق تقسیم کار و شبکه همکاری فرامرزی به بیش از 210 کشور و منطقه در سراسر جهان از "منطقه تجاری شهر ییوو" فروخته می شود. ......................... شهر ییوو عمدتاً محصولات سنتی کارگری کامپکت مانند اسباب بازی ها و اقلام الکترومکانیکی روزمره مانند قطعات سخت افزاری را صادر می کند. معمولاً ما به کاربرد یا عملکرد اقلام توجه می کنیم، با نادیده گرفتن مدل عملیاتی بدیع که در آن فرهنگ عینیت می یابد یا اشیاء در چارچوب رونق صنعت فرهنگی جهانی رسانه ای می شوند. این بدان معناست که هنگامی که اشیا به رسانه تبدیل شوند، نه تنها ارزش استفاده و ارزش مبادله ای خواهند داشت، بلکه از نظر فرهنگی نیز ارزشمند هستند.

6 مهر 1402

رها سازی 30 پرنده وحشی در بلخ

30 بال پرنده کمیاب از کوهستان های اطراف بلخ توسط سازمان حفاظت از محیط زیست بلخ آزاد شدند ، این پرندگان توسط قاچاقچیان محیط زیست به اسارت درآمده و قرار به صادرات آنها برای باغ وحش و افراد حاشیه خلیج بود.

31 شهریور 1402

رقص برای پایان جنگ

"مرد رقاص" عکسی است که توسط یک عکاس ناشناس در 15 اگوست 1945 در سیدنی استرالیا گرفته شده است. مردی پس از اینکه فهمید جنگ جهانی دوم به پایان رسیده است، با خوشحالی در خیابان می رقصد.

30 شهریور 1402

اسد سوریه در چین به دنبال خروج از انزوای دیپلماتیک است

اسد با هواپیمای ایر چاینا در مه شدید وارد شد، که رسانه های دولتی چین گفتند که «به فضای اسرارآمیز افزوده است»، اشاره ای به سفرهای غیرمنتظره رهبر سوریه به خارج از سال 2011، زمانی که جنگ داخلی شروع شد و بیش از نیم میلیون مردم کشته برجای گذاشت. . رهبر سوریه قرار است در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی روز شنبه به همراه بیش از ده ها مقام خارجی دیگر قبل از رهبری هیئتی در نشست هایی در چندین شهر چین شرکت کند. او روز جمعه با رئیس جمهور شی جین پینگ دیدار می کند و دیدارهای بیشتری در روزهای یکشنبه و دوشنبه در پکن خواهد داشت. دیده شدن در کنار رئیس جمهور چین در یک گردهمایی منطقه ای باید به کمپین اسد برای بازگشت به صحنه جهانی مشروعیت بیشتری بدهد. سوریه در سال 2022 به طرح «کمربند و جاده» چین پیوست و در ماه مه از بازگشت به اتحادیه عرب استقبال کرد. اسد که با یک اقتصاد فلج شده روبرو است و تا کنون نشانی از تلاش هایش برای بازسازی روابط با کشورهای عربی ندارد، مشتاق حمایت مالی است. اما هر سرمایه‌گذاری چینی یا دیگر سرمایه‌گذاری در سوریه خطر گرفتار شدن یک سرمایه‌گذار را در تحریم‌های ایالات متحده تحت قانون سزار در سال 2020 دارد که می‌تواند دارایی‌های هر کسی را که با سوریه معامله می‌کند مسدود کند.

25 شهریور 1402

معتاد کردن مردم چین و جنگ تریاک با بریتانیا در عهد ملکه ویکتوریا

به لطف تریاک، عدم تعادل تجاری با چین تقریباً یک شبه معکوس شد. چین مجبور شد تمام نقره ای را که بریتانیا برای چای خرج کرده بود، به علاوه مقدار زیادی بیشتر برگرداند. اکنون این چین بود و نه بریتانیا که کسری تجاری ویران کننده ای را صاحب شده بود و میلیون ها شهروند چینی در حال تبدیل شدن به معتادان ناامید به تریاک بودند.

24 شهریور 1402

پرونده حضانت کودک یتیم افغان توسط تفنگ‌دار دریایی-امریکا می‌گوید نقض قوانین بین‌المللی است و باید لغو شود

پس از گذشت دست‌کم دو سال از دعوای حقوقی خانواده افغان و یک‌ خانواده امریکایی بر سر پذیرش یک کودک بازمانده جنگ افغانستان، اسناد محرمانه حاوی نگرانی امریکا در مورد این‌ پرونده است. آسوشیتدپرس با بررسی اسناد محرمانه در مورد این پرونده روز جمعه، ۲۴ سنبله، گزارش داده که دولت امریکا نگران است تا مبادا این پرونده به‌عنوان «تایید کودک‌ربایی بین‌المللی» تلقی شود. با طرح این نگرانی، دولت امریکا می‌خواهد تا مسوولیت نگهداری این‌ کودک یتیم افغان به خانواده امریکایی سپرده نشود.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت