خبر های ویژه

عبور پهباد و موشک های ایرانی از بالای مسجد الاقصی

1 اردیبهشت 1403

دبی پس از باران های شدید که شهر صحرایی پر زرق و برق را باتلاق کرد، پاکسازی می شود

30 فروردین 1403

تنها راه تأمين ثبات در منطقه

26 فروردین 1403

بازگشایی درهای آموزش؛ خواست دختران به عنوان عیدی از امارات اسلامی طالبان

20 فروردین 1403

"همه چیز همچنان در حال حرکت است": شوک و اندوه در هوالیان حکمفرماست

17 فروردین 1403

دانشگاه های چین به تازگی 8 رتبه از 10 رتبه برتر را در یک رتبه بندی علمی در سراسر جهان کسب کرده اند

14 فروردین 1403

کیفیت هوای آسیای مرکزی نمره پایینی می گیرد

14 فروردین 1403

نشت غیرقابل توضیح نگرانی در مورد پروژه کانال افغانستان را افزایش می دهد

14 فروردین 1403

در آخرین "اعلان واضح ببرای نسل کشی" حزب جمهوری خواه، سناتور خواستار بمباران هسته ای غزه شد

12 فروردین 1403

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری ؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

12 فروردین 1403

حمله مسکو نشان دهنده گسترش ردپای گروه دولت اسلامی خراسان در آسیای مرکزی است

10 فروردین 1403

سیل عظیم قزاقستان را غافلگیر کرد

10 فروردین 1403

مهاجران تاجیک در روسیه پس از کشتار شهر کروکوس در وحشت زندگی می کنند

9 فروردین 1403

دادگاه به جولیان آسانژ مهلت اعتراض داد اما فرصتی نیز برای ایالات متحده ایجاد کرد

7 فروردین 1403

تهامات فساد در دهلی نو

5 فروردین 1403

دیپلمات ارشد آمریکایی به اسرائیل درباره انزوای جهانی در صورت حمله به رفح هشدار داد

5 فروردین 1403

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش‌بس در غزه را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند

5 فروردین 1403

لکه های ماندگار در کنار لکه های موقت مقبره الشعرا

3 فروردین 1403

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند

1 فروردین 1403

چگونه برنامه بانک مرکزی ژاپن برای خروج نرم از محرک اقتصادی آشکار شد

1 فروردین 1403

آیا چشم داماد ترامپ به دنبال املاک ساحلی نوار غزه است؟

1 فروردین 1403

ازبکستان: توسعه بخارا در میان مخالفت های فزاینده پیش می رود

26 اسفند 1402

آذربایجان: قره باغ در حال فتح یوفا

25 اسفند 1402

حماس پیشنهاد آتش بس مبنی بر تبادل گروگان ها و اسیران را ارائه می کند

25 اسفند 1402

جنگ در غزه ادامه خواهد داشت

25 اسفند 1402

گروه های بومی روی گنجینه ای از لیتیوم نشسته اند. اکنون معادن آب، فرهنگ و ثروت آنها را تهدید می کند

23 اسفند 1402

رئیس جمهور قانون محدودکننده رسانه را پس گرفت

23 اسفند 1402

ارمنستان: در حال گسترش با مفهوم بندر خشک

23 اسفند 1402

افزایش شدید رطوبت هوا

22 اسفند 1402

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد

14 اسفند 1402

از سیاست تا کارگری و مزدوری؛ چرا هند از اسراییل حمایت می‌کند؟

14 اسفند 1402

کاخ عنکبوت ، کاخ صدام

14 اسفند 1402

آسیا

20 فروردین 1403

بازگشایی درهای آموزش؛ خواست دختران به عنوان عیدی از امارات اسلامی طالبان

شماری از دختران بازمانده از آموزش در آستانه عید سعید فطر بار دیگر خواهان بازگشت شان به نهادهای آموزشی هستند. ▪️آنان می‌گویند که به علت محروم شدن از آموزش تجلیل از عید نیز برای شان خوش‌آیند نیست. صنم بیست ساله که پس از بسته شدن در دانشگاه‌ها رویاهایش را با رنگ روی کاغذ نقاشی می‌کند خواهان باز شدن درهای آموزش به روی دختران است. او می‌گوید که بیش‌تر وقت‌ها برای رهایی از استرس و چالش‌های که ذهنش را آزار می‌دهد به نقاشی رو می‌آورد و گه‌گاهی امیدش را نیز بر روی کاغذ می‌کشد.

17 فروردین 1403

"همه چیز همچنان در حال حرکت است": شوک و اندوه در هوالیان حکمفرماست

سونگ دی یو 66 ساله که از شوهر 94 ساله خود مراقبت می کند، گفت که وقتی به مرکز امداد و نجات در مدرسه ابتدایی ژونگ هوا آمد، تمام وسایل خود را جا گذاشت. او درباره همسرش که از ویلچر استفاده می‌کند، می‌گوید: «فقط مایحتاج و داروهای شوهرم را به دلیل ابتلا به سرطان با خود آورده‌ام. با بیش از 300 پس لرزه و 76 ساختمان در خطر ریزش، تعداد افرادی که به دنبال سرپناه هستند ممکن است در روزهای آینده افزایش یابد. "من می توانم زلزله را در خودم احساس کنم که انگار هنوز در حال وقوع است. من احساس سرگیجه دارم و همه چیز همچنان در حال حرکت است. در حالی که ساکنان هوالیان به آرامی به زندگی عادی خود باز می‌گردند، خدمات اورژانس برای نجات ده‌ها نفری که در کوه‌های پارک ملی تاروکو در نزدیکی کوه‌ها گیر افتاده‌اند، کار می‌کنند. جاو یوان وو، رئیس اداره آتش نشانی شهرستان هوآلین که عملیات امداد و نجات را هماهنگ می کند، گفت: "هوالین یک محیط کوهستانی و آبی زیبا است." "اما همه این محیط ها یک مشکل مشترک دارند - آنها به ویژه مستعد رانش سنگ هستند، چیزی که اکنون اتفاق افتاده است. «از آنجایی که مکان‌هایی که افراد در آن گیر افتاده‌اند همگی نسبتاً دور هستند، امدادگران اولیه یا تجهیزات ارتباطی به راحتی به آنها دسترسی ندارند.» با پس لرزه های منظم هوآلین و وقوع آب و هوای بد، خطر رانش زمین باعث می شود امدادگران با زمان مسابقه دهند. رئیس آتش نشانی گفت: اگر بار اول افراد گرفتار شده را با سرعت کافی خارج نکنیم، ممکن است برای بار دوم یا سوم هنگام وقوع پس لرزه ها مجروح شوند.

14 فروردین 1403

دانشگاه های چین به تازگی 8 رتبه از 10 رتبه برتر را در یک رتبه بندی علمی در سراسر جهان کسب کرده اند

این تحول برای درک برتری علمی به چه معناست؟ من سیستم تحقیقات جهانی و سهم آن در رفاه اجتماعی را مطالعه می کنم. پیشرفت سریع چین در علم و فناوری، که با سرمایه گذاری در تحقیقات و قدرت دانشگاهی انجام شده، ایالات متحده و سایر کشورها را نگران کرده است. نگرانی ها در مورد اینکه ایالات متحده ممکن است مزیت رقابتی خود را در برابر یک رقیب قاطع از دست بدهد، با پیامدهای بالقوه برای امنیت ملی، موقعیت اقتصادی و نفوذ جهانی افزایش یافته است. این رتبه بندی های جدید احتمالا زنگ خطر بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

14 فروردین 1403

کیفیت هوای آسیای مرکزی نمره پایینی می گیرد

بر اساس مطالعه شرکتی که آلودگی را در بیش از 130 کشور در سراسر جهان اندازه گیری کرده است، کیفیت هوا در کشورهای آسیای مرکزی یکی از بدترین ها در جهان است. گزارش جهانی کیفیت هوا در سال 2023 که توسط شرکت IQAir در سوئیس گردآوری شده است، ذرات مضر موجود در هوا، موسوم به PM2.5 را در بیش از 7800 مکان اندازه گیری کرد. یافته ها نشان داد که آسیای مرکزی پس از کشورهای آسیای جنوبی و خلیج فارس به عنوان دارای بدترین کیفیت هوای منطقه ای در جهان است. بنگلادش، پاکستان و هند در جدول کشورهای دارای کثیف ترین هوا در این گزارش رتبه های یک، دو و سه را به خود اختصاص داده اند. تاجیکستان چهارمین بالاترین غلظت قابل اندازه گیری PM2.5 در سال 2023 را داشت. قرقیزستان در رتبه 18، ازبکستان 23 و قزاقستان 40 از 134 کشور و منطقه اندازه گیری شده قرار گرفتند. اطلاعات کافی برای قرار گرفتن ترکمنستان در این فهرست وجود نداشت. همسایه شرقی آسیای مرکزی، چین، در رتبه نوزدهم قرار دارد. در این گزارش آمده است: «آلودگی هوا که باعث یک مورد از هر 9 مرگ در سراسر جهان می شود، بزرگترین تهدید زیست محیطی برای سلامت انسان است. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، آلودگی هوا سالانه عامل مرگ زودرس 7 میلیون نفر در سراسر جهان است.

14 فروردین 1403

نشت غیرقابل توضیح نگرانی در مورد پروژه کانال افغانستان را افزایش می دهد

نشت اسرارآمیز در سراسر آسیای مرکزی نگرانی ها را در مورد ساخت کانال در شمال افغانستان افزایش می دهد. دولت طالبان در کابل متعهد شده است که این پروژه را ادامه دهد، زیرا اصرار دارد که ناامنی غذایی میلیون ها افغان را کاهش دهد. اما بسیاری از کشورهای همسایه آسیای مرکزی کانال قوش تپا را یک خطر زیست محیطی می دانند. ساخت این کانال در بهار سال 2022 آغاز شد. به گفته مقامات طالبان، مرحله دوم این پروژه در اواخر فوریه آغاز شد. قوش تپه پس از تکمیل، آب رودخانه آمودریا را برای آبیاری در استان های شمالی افغانستان استخراج خواهد کرد. یک گزارش خبری افغانستان به نقل از یک اقتصاددان به نام قطب الدین یعقوبی، پیش بینی کرد که این پروژه "انقلاب سبز" را به همراه خواهد داشت و باعث ایجاد مشاغل گسترده می شود. ثبات اقتصادی بیشتر در افغانستان چیزی است که عموماً توسط جامعه جهانی تحسین می شود. با این حال قوش تپه تمایل بیشتری به ایجاد نگرانی در میان همسایگان افغانستان دارد تا اعتماد. بسیاری بی سر و صدا در مورد کیفیت ساخت و ساز تعجب می کنند. ترس آنها با تصاویر ماهواره ای افزایش یافته است که نشان می دهد مقدار زیادی آب در نوامبر 2023 از بخش ظاهراً تکمیل شده کانال خارج شده است. علت نشت همچنان محل اختلاف است. تصادف بود؟ مصداق عدم صلاحیت مهندسی؟ یک اقدام خرابکارانه؟ یا چیز دیگری؟ شواهد موجود برای حمایت از هرگونه نتیجه گیری قطعی کافی نیست. تنها چیزی که مسلم است این است که در یک بخش تقریباً 30 متری کانال شکافی رخ داده است که منجر به از دست دادن قابل توجه آب شده است. بیش از یک ماه قبل از اینکه یک گروه ناظر محیط زیست منطقه ای، رودخانه های بدون مرز، سوت بزند، آب از کانال نشت می کرد. بر اساس تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای، این گروه نشت را به نقص ساختاری در طراحی کانال نسبت دادند. طبق گزارش ها، اولین مرحله 100 کیلومتری کانال، تنها چند هفته قبل از شروع نشت در اوایل نوامبر، شروع به پر شدن از آب آمودریا کرده بود. گروه دیده بان در بیانیه ای ادعا کرد: "دیوارهای [کانال] ظاهراً نمی توانستند فشار جریان آب را تحمل کنند - و حجم عظیمی از آب که از کانال فرار می کرد، در سراسر قلمرو مجاور پخش شد."

10 فروردین 1403

حمله مسکو نشان دهنده گسترش ردپای گروه دولت اسلامی خراسان در آسیای مرکزی است

در غروب 22 مارس، تصاویری از داخل و خارج از تالار شهر کروکوس، محل برگزاری کنسرت در نزدیکی مسکو، از حمله ای که به سرعت توسط دولت اسلامی یا داعش به عهده گرفت، پخش شد. چهار مرد، سه نفر از آنها مسلح به تفنگ های تهاجمی و نفر چهارم به وسایل آتش زا، به سالنی پر از تماشاگرانی که منتظر یک کنسرت فروخته شده بودند، حمله کردند. در این حمله دست کم 140 نفر از جمله سه کودک کشته و 150 نفر دیگر زخمی شدند. بنا بر گزارش ها، مهاجمان با گسترش آتش در داخل و فروریختن سقف ساختمان در توده ای از آوار متواری شدند. در این پیام آمده است: «جنگجویان دولت اسلامی به تجمع بزرگ مسیحیان در شهر کراسنوگورسک در حومه مسکو، پایتخت روسیه حمله کردند و صدها نفر را کشتند و زخمی کردند و قبل از اینکه به سلامت به پایگاه‌های خود عقب نشینی کنند، ویرانی عظیمی در محل ایجاد شد. خبرگزاری اعماق، رسانه داعش آنچه که در پی داشت، ضبط‌های وحشیانه‌ای از دوربین‌های بدنی بود که مهاجمان در طول حمله از آن استفاده می‌کردند. نمایش اجساد پراکنده در اطراف سالن کنسرت، آتش‌سوزی، تیراندازی، و تلاش برای سر بریدن، و همچنین عکس‌هایی از مردانی که گفته می‌شود این حمله را انجام داده‌اند که در مقابل پرچم دولت اسلامی قبل از حمله عکس گرفته‌اند. مقامات روسی اخیراً مظنونان را شمسیدین فریدنی، 25 ساله، محمدصبیر فیضوف، 19 ساله، دلردژون میرزویف، 32 ساله، و سیداکرمی مرودعلی رچابالیزدا، 30 ساله شناسایی کردند. گفته می شود که هر چهار نفر شهروند تاجیک هستند. اندکی پس از آن، فیلم‌های بیشتری، این بار از اعضای ارتش و مجری قانون روسیه، ظاهراً نشان می‌دهد که چهار عامل مظنون دستگیر شده و نشانه‌هایی از شکنجه در آنها دیده می‌شود. مقایسه این تصاویر و فیلم‌های مربوط به حمله توسط نشریه روسی The Insider، ویژگی‌های مشترک و منحصربه‌فردی را در لباس‌های مردان دستگیر شده و کشته شده و کسانی که در حال انجام این خشونت‌ها نشان داده شده بودند، یافت. یکی از ویدئوها نشان می دهد که یک سرباز ناشناس گوش یک مظنون را بریده و او را مجبور به خوردن آن می کند. تصاویری که از حضور چهار مظنون در دادگاه به دست آمد، نشانه هایی از آزار جسمی را نشان می داد. گزارش شده است که همه مردان به گناه خود اعتراف کرده اند. متعاقبا، ISKP یا دولت اسلامی خراسان، شاخه افغان داعش، تهدیدی را برای «همه روس‌های وحشی، از جمله [ولادیمیر] پوتین، رئیس‌جمهور روسیه» به دلیل شکنجه مظنونان منتشر کرد و وعده داد «همراه با زنان و کودکانتان قتل عام خواهید شد». ”

10 فروردین 1403

سیل عظیم قزاقستان را غافلگیر کرد

حجم عظیمی از سیلاب روستاها را ویران کرده و دام ها را با خود برده است. رسانه‌های اجتماعی مملو از تصاویری از افرادی است که برای ایمنی از پشت بام خانه‌هایشان بالا می‌روند در حالی که هلیکوپترهای امدادی در بالای آن حلقه می‌زنند. وقتی بهار فرا می رسد، قزاقستان می داند که انتظار آب روان ناشی از ذوب یخ و برف را دارد، اما امسال شوک بود. پل ها ویران شده اند، تمام بخش های بزرگراه اکنون زیر آب است، صدها خانه غیرقابل سکونت شده اند و بسیاری از آنها بدون آب لوله کشی و گاز خانگی مانده اند. گفته می شود حداقل سه نفر جان خود را از دست داده اند. سیل که اوایل این ماه آغاز شد، حداقل هفت منطقه را تحت تاثیر قرار داده است که شمال آن بیشترین آسیب را دیده است. وزارت شرایط اضطراری گفت که تا 29 مارس، حدود 4700 نفر از جمله تقریبا 1700 کودک نجات یافته و تخلیه شده اند. بیش از 500 ساختمان مسکونی زیر آب رفته است. در برخی مناطق، کل ساختمان های دولتی، مدارس و بیمارستان ها زیر آب رفته است. نخست وزیر اولژاس بکتنوف در نشست اضطراری دولت در 29 مارس، این سیل را بزرگترین سیل در سال های اخیر توصیف کرد.

9 فروردین 1403

مهاجران تاجیک در روسیه پس از کشتار شهر کروکوس در وحشت زندگی می کنند

وحشت - نه فقط در میان تاجیک‌ها، بلکه سایر مهاجران آسیای مرکزی نیز در مورد پیامدهای بالقوه تبعیض تشدید شده ناشی از خشم ناشی از حمله‌ای که بیش از 140 کشته برجای گذاشت، در حال افزایش است. آتوولو، یک تاجیک 35 ساله ساکن مسکو، به اوراسیا نت گفت که صاحبخانه او بلافاصله پس از حمله کروکوس که به گفته بازرسان توسط باندی از مردان مسلح تاجیک انجام شده بود، بدون هیچ توضیحی او را از خانه بیرون کرد. یافتن آپارتمان در پایتخت روسیه برای افراد غیر اروپایی همیشه دشوار بوده است - اکنون ممکن است تقریباً کاملاً غیرممکن شود. در طول سال گذشته، وضعیت در روسیه دشوار بوده است. مدام [حمله پلیس به مهاجران]، آنها با شما طوری رفتار می کنند که انگار یک جنایتکار هستید. اکنون راه رفتن در خیابان غیرممکن است، همه مراقب شما هستند و از شما دوری می کنند. آتوولو گفت: آنها به سادگی می توانند شما را بیرون کنند، مثل اینکه شما یک سگ هستید.

5 فروردین 1403

تهامات فساد در دهلی نو

سازمان تحقیقات فدرال هند روز پنجشنبه آرویند کجریوال، رهبر مخالفان و وزیر ارشد دهلی را به اتهام جرایم مالی مشکوک دستگیر کرد. حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (BJP) پس از اجرای قانون جدید مشروبات الکلی در دهلی نو در سال 2022 که به کنترل دولت بر فروش مشروبات الکلی پایان داد، حزب Aam Aadmi (AAP) کجریوال را به دریافت 1 میلیارد روپیه (یا 12 میلیون دلار) رشوه از پیمانکاران مشروب متهم کرد. قانون حاکم بر این سیاست از آن زمان لغو شده است. کجریوال رهبر AAP ادعا می کند که هیچ مدرکی دال بر تخلف وجود ندارد، با این استدلال که مدعیان بخشی از تلاش BJP برای تضعیف مخالفان قبل از شروع انتخابات عمومی در 19 آوریل هستند. . «این دیکتاتوری است. همه اینها برای پیروزی در نظرسنجی های ملی انجام می شود. کجریوال تا کنون 9 احضار ED را نادیده گرفته و گفته است که می ترسد در صورت حضور برای بازجویی دستگیر شود. او اتهامات آژانس را "عمومی" و "غیرقانونی" خواند و حمایت قانونی در برابر دستگیری اش را خواست. سال گذشته، مقامات فدرال، مانیش سیسودیا، نماینده کجریوال و سانجی سینگ، قانونگذار AAP را به اتهامات مربوط به همین پرونده دستگیر کردند. با دستگیری کجریوال، رهبران ارشد AAP اکنون پشت میله های زندان هستند. BJP همچنان هرگونه دخالت سیاسی را رد می کند. اما ائتلاف 27 حزبی اپوزیسیون هند، که AAP بخشی از آن است، BJP و رهبر آن، نخست وزیر نارندرا مودی را متهم کرده است که از از عنوان اختلاس علیه مخالفان اصلی مانند کجریوال به عنوان بخشی از یک کمپین بدنام کردن سیاسی استفاده می کنند.

1 فروردین 1403

چگونه برنامه بانک مرکزی ژاپن برای خروج نرم از محرک اقتصادی آشکار شد

استراتژی بانک ژاپن (BOJ) برای خروج منظم از سال‌ها محرک‌های عظیم در یک روز ابری در ماه دسامبر، زمانی که فرماندار کازوئو اوئدا و دو معاونش در دفتر مرکزی این بانک در توکیو گرد هم آمدند، آشکار شد. تورم بیش از حد انتظار کاهش یافته بود و برنامه بانک مرکزی را برای پایان دادن به نرخ های بهره منفی تا ماه مارس یا آوریل و پس از آن به سرعت با افزایش بیشتر، پیچیده کرد.

26 اسفند 1402

ازبکستان: توسعه بخارا در میان مخالفت های فزاینده پیش می رود

بر اساس یک پروژه بحث برانگیز که توسط دولت ازبکستان ابداع شد و به آن بوکی بوخورو (بخارای ابدی) موسوم شد، ده‌ها ساختمان در زمینی به مساحت 326000 متر مربع تخریب می‌شوند که برای گنجاندن 60 زمین فوتبال کافی است. یک مرکز گردشگری گسترده در آن فضا ساخته خواهد شد. با توجه به تاکید مقامات گردشگری ازبکستان بر ترویج گردشگری انبوه، نصب زیرساخت ها برای پذیرش تعداد زیادی از بازدیدکنندگان به عنوان یک اولویت در نظر گرفته می شود. اما این ابتکار خشم را برانگیخته است، زیرا منطقه تحت توسعه بخشی از یک منطقه حائل در اطراف بخش تاریخی مقدس شهر است. آنها استدلال می کنند که این پروژه با عجله انجام شده است و به یک تقلید هجوی سبک معماری که درست در کنار چیز واقعی قرار می گیرد، به اوج خود می رسد. یکی از مهمترین منتقدان Alerte Heritage، یک سازمان غیردولتی است که به حفاظت از میراث فرهنگی معماری آسیای مرکزی اختصاص دارد.

23 اسفند 1402

قزاقستان : خطوط ریلی باری به روسیه و چین را تقویت می کند

قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، با سخنرانی از طریق پیوند ویدئویی، در اواخر فوریه یک مرکز تدارکات و نوآوری راه آهن قزاقستان (KTZ) را در شهر مرکزی چین، شیان، افتتاح کرد. این مرکز ظرفیت جابجایی تقریباً 66000 کانتینر استاندارد چندوجهی را دارد که در واحدهای معادل 20 فوت (TEU) اندازه گیری می شود. بیانیه KTZ خاطرنشان کرد که تقریباً 40 درصد از قطارهای باری اروپا که دارای مبدأ چین هستند در شیان مونتاژ می شوند. سرویس مطبوعاتی ریاست جمهوری به نقل از توکایف با اشاره به حضور KTZ در شیان گفت: «این شتاب را به رشد نه تنها بخش حمل و نقل- لجستیک، بلکه اقتصاد [قزاقستان] به عنوان یک کل القا می کند.

23 اسفند 1402

رئیس جمهور قانون محدودکننده رسانه را پس گرفت

دبیر مطبوعاتی صدیر جپاروف در یک پست فیس بوک در 13 مارس گفت که رئیس جمهور پس از دیدار با سردبیران نشریات مهم محلی تصمیم به تجدیدنظر در این لایحه را گرفت. در این دیدار بین جپاروف و نمایندگان رسانه‌ها، کامچی‌بک تاشیف، رئیس سرویس‌های امنیتی، ادیل بایسالوف معاون نخست‌وزیر، کورمانکول زولوشف، دادستان کل و اولان نیازبکف، وزیر کشور نیز حضور داشتند.

22 اسفند 1402

افزایش شدید رطوبت هوا

افزایش شدید رطوبت در جنوب چین موجب مشکلات بسیار برای ساکنین منطقه شده است ، چکه کردن آب در داخل اتاق ها از سقف موجب زندگی در زیر چترها در داخل اتاق ها و کنده شدن پوسترهای سال نو گردیده است و صدمات بسیارگردیده است

14 اسفند 1402

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد

محققان متوجه شدند که از سال ۲۰۱۸ به این سو، ۱۶۲ مورد از این مکان‌ها با استفاده از بولدوزر تخریب و سپس به طور سیستماتیک حفاری شده‌اند. گیل اشتاین توضیح می‌دهد: «ما در واقع می‌توانیم تجهیزات خاک‌برداری را در صحنه ببینیم. ابتدا یک منطقه با بولدوزر تسطیح می‌شود و در تصاویر بعدی گودال‌های دایره‌مانند بسیاری را می‌بینیم که با دست غارتگران در مناطق تخریب شده حفر شده‌اند.» این مکان‌ها عمدتاً در ولایت بلخ در نزدیکی مزار شریف در شمال یافت می‌شوند. این منطقه برای میراث فرهنگی افغانستان اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا در قلب منطقه تاریخی باستانی جاده ابریشم، یکی از غنی‌ترین و آبادترین مناطق در امتداد امپراتوری ایران و در میانه فتوحات اسکندر مقدونی بوده است.

1 اسفند 1402

پزشکان کارآموز کره جنوبی علیه افزایش سهمیه دانشکده پزشکی دست از کار کشیدند

بیش از 1600 پزشک کارآموز در بیمارستان‌های بزرگ کره جنوبی روز سه‌شنبه در اعتراض به طرح دولت برای پذیرش دانشجویان بیشتر در دانشکده‌های پزشکی دست از کار کشیدند و ترس از تاخیر در عمل‌های جراحی و درمان بیماران را فرا گرفت. دولت می‌خواهد پذیرش‌های دانشکده‌های پزشکی را از سال تحصیلی 2025 به میزان 2000 نفر افزایش دهد، در مقابل رقم کنونی سالانه حدود 3000 نفر، و در نهایت تا سال 2035، 10000 نفر دیگر به آن اضافه شود. در اعتراض، حدود 6400 نفر از 13000 پزشک و کارورز در بیمارستان های بزرگ استعفا دادند و حدود 1630 نفر از آنها تا ساعت 11 شب ترک کار کردند. روز دوشنبه، وزارت بهداشت اعلام کرد. رئیس جمهور یون سوک یول در جلسه کابینه گفت که افزودن مکان های دانشکده پزشکی برای بهبود دسترسی به مراقبت های بهداشتی اولیه در مناطق دورافتاده و توسعه فناوری های پیشرفته کلیدی است. وی افزود: «این یک وظیفه زمانه است که دیگر نمی توان آن را به تأخیر انداخت». این اقدام علیرغم دستور دولت برای ماندن پزشکان در محل انجام شد و بیمارستان های بزرگ گفتند که برنامه های جراحی و قرار ملاقات بیماران را تغییر می دهند.

21 بهمن 1402

"انتخاب"، نه "انتخابات"

پاکستان انتخابات ملی را برای انتخاب پارلمان جدید در روز پنجشنبه برگزار کرد که سومین دوره گذار دموکراتیک این کشور بین دولت‌های غیرنظامی خواهد بود. انتظار می‌رود که نتایج روز جمعه اعلام شود، اما کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که حزب مسلم لیگ پاکستان به رهبری نواز شریف، نخست‌وزیر سه‌بار، به‌رغم نتایج اولیه که نشان می‌دهد مستقل‌های تحت حمایت حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) در حوزه‌های مختلف انتخاباتی پیشرو هستند، احتمالاً پیروز خواهد شد.

20 بهمن 1402

امسال ، سال اژدها در زودیاک چینی است که نماد خوش شانسی، خرد و موفقیت است

در میان تعطیلات و جشن های سنتی چین، هیچ کدام از نظر اهمیت بالاتر از سال نو قمری (農曆新年) نیستند. این جشن که به عنوان جشن بهار (春節) یا سال نو چینی نیز شناخته می شود، آغاز سال را طبق تقویم سنتی قمری نشان می دهد. سال نو قمری معمولاً از اواخر ژانویه تا اواسط فوریه شروع می شود. در سرزمین اصلی چین، جشن های رسمی به مدت هفت روز به عنوان تعطیل رسمی ادامه می یابد. این سال نو قمری، که در 10 فوریه است، سال اژدها است.

20 بهمن 1402

کشف زین مغولی باستان تاریخ اسب سواری را بازنویسی می کند

در آوریل 2015، یک دفینه غار باستانی در "اورد اولان اونیت" ، واقع در کوه های مرتفع آلتای در غرب مغولستان، توسط دزدان غارت شد. پس از دستگیری آنها، پلیس مصنوعات مختلفی از جمله یک زین ساخته شده از چندین قطعه چوب توس را کشف کرد. اکنون، در یک مطالعه جدید، محققان مغولستانی با همکاری باستان شناس دانشگاه کلرادو بولدر، ویلیام تیلور، این یافته را توصیف کرده اند. تاریخ‌گذاری رادیوکربن این تیم، این مصنوع را تقریباً به قرن چهارم میلاد می‌رساند و آن را به یکی از اولین زین‌های قاب شناخته‌شده در جهان تبدیل می‌کند. تیلور، نویسنده مسئول مطالعه جدید و متصدی باستان شناسی در موزه تاریخ طبیعی CU، گفت: «این لحظه نقطه عطفی در تاریخ فناوری مردم و اسب ها بود.

17 بهمن 1402

۸.۳ میلیون گودال برای جمع‌شدن برف‌‌ و باران در افغانستان حفر شده است

۸.۳ میلیون گودال برای جمع‌شدن برف‌‌ و باران در افغانستان حفر شده است سازمان خوراک و زراعت سازمان ملل متحد می‌گوید که ۸.۳ میلیون گودال برای جمع‌شدن برف و باران، تقویت آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب‌های ناگهانی در افغانستان حفر شده است. این نهاد امروز 17 بهمن (سه‌شنبه، ۱۷ دلو) با نشر تصویری از یک گودال در نورستان، این آمار را اعلام کرده است.

17 بهمن 1402

تاجیکستان گزارش داده که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به این کشور کاهشی نداشته است

خبرگزاری تاس به نقل از اداره مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان گزارش داده که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به این کشور کاهشی نداشته است. یکی از مقام‌های این اداره ادعا کرده که با وجود گزارش‌های مبنی بر کاهش ۹۵ درصدی کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان، هم‌چنین مواد مخدر از افغانستان به تاجیکستان می‌آید و سپس به کشورهای دیگر ارسال می‌شود. این منبع هم‌چنین از قول اداره مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان گفته که تعداد آزمایش‌گاه‌های مخفی تولید مواد مخدر در افغانستان در حال افزایش است. امارت اسلامی هنوز به این ادعای تاجیکستان واکنش نشان نداده، اما پیش از این بار بار تاکید کرده که با کشت و تولید مواد مخدر به صورت جدی و موثر مبارزه کرده است.

16 بهمن 1402

طالبان در تخار ۱۰ تن را به‌دلیل «دایره‌زنی» در یک محفل بازداشت کردند

منابع محلی در تخار می‌گویند که طالبان ۱۰ تن را به‌دلیل «دایره‌زنی» در یک محفل بازداشت کرده‌اند. منابع می‌گویند که طالبان این ۱۰ تن را روز دوشنبه، ۱۶ دلو از روستای صافی منگل ولسوالی ینگی‌قلعه ولایت تخار بازداشت کرده‌اند. این افراد از یک خانه مسکونی زمانی بازداشت شدند که مهمان بودند. در همین حال، مبین صافی، سخنگوی فرماندهی امنیه طالبان در تخار با تایید این خبر گفته است که این افراد به‌دلیل «آزار و اذیت» مردم محل از سوی نیروهای این گروه بازداشت شده‌اند. وی افزوده است که این ۱۰ تن به‌خاطر «دایره‌زنی و رقص» بازداشت شده‌اند. به گفته او، طالبان شنیدن موسیقی و آوازخوانی را حرام می‌دانند و از نزد آنان ابزار موسیقی از جلمه طبله و دایره به‌دست آمده است. این درحالی است که پس از حاکمیت طالبان، پخش موسیقی و شنیدن آن در مراسم‌های مانند عروسی و برنامه‌های فرهنگی منع شده است.

12 بهمن 1402

دعا برای صلح

حدود صد هزار راهب بودایی در تایلند برای صلح جهانی دعا می کنند.

12 بهمن 1402

با افزایش گردشگری، کوهنوردان کوه فوجی از تابستان 2000 ین هزینه ورود به کوهستان پرداخت خواهند کرد

کوتارو ناکازاکی، فرماندار یاماناشی، پنجشنبه گفت: کوهنوردانی که از کوه فوجی از متداول ترین مسیر مورد استفاده در استان یاماناشی صعود می کنند، از تابستان امسال 2000 ین (13 دلار) پرداخت خواهند کرد تا ازدحام در این کوه دیدنی کاهش یابد و اقدامات ایمنی تامین شود. این حرکت در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده در مورد شیوه‌های کوهنوردی ناایمن مانند "بالانوردی" یا تلاش برای رسیدن به قله بلندترین قله ژاپن برای طلوع خورشید در یک حرکت بدون خوابیدن شبانه روی کوه انجام می‌شود. با ادامه افزایش بازدیدکنندگان از کوه - که در میان استان های یاماناشی و شیزوئوکا قرار دارد - مشکلات دیگری مانند تجمع زباله و سبک لباس پوشیدن کوهنوردان نیز به وجود آمده است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت