خبر های ویژه

در میان درختان توس

25 خرداد 1403

کرکس چه کسی بود ، پرنده یا آنکه دوربین در دست داشت؟

24 خرداد 1403

بازار پرنده

24 خرداد 1403

برج ساز

21 خرداد 1403

دورنمای سردری یا سردرود

19 خرداد 1403

میراث فرهنگی زنان دهقان شمال روسیه

18 خرداد 1403

دون کیشوت در چرخه سال های نقاشی گلی کورژف

17 خرداد 1403

پازل بازی درخت یا...

12 خرداد 1403

جاده کوهستانی ملجتا به گودوری

11 خرداد 1403

چرا اجداد پارینه سنگی ما هنر غار را نقاشی می کردند؟ غار نگاری قدیمی ترین هنر شناخته شده است.

11 خرداد 1403

موزه هنر کلیولند مجسمه باستانی را به لیبی باز خواهد گرداند

11 خرداد 1403

او تجهیزات را برای کاشت آماده می کند.

9 خرداد 1403

باونیی در خز

7 خرداد 1403

لحظه ی طلایی غروب زمستانی

6 خرداد 1403

رفح سرزمین آلام فلسطینی

2 خرداد 1403

نقاشی باران عصر در شهر

1 خرداد 1403

قصه خوانی شبانه

26 اردیبهشت 1403

اختراع کشیش ها برای شکستن انگشت ها

26 اردیبهشت 1403

فرش بهار در روز خورشیدی زمستان

26 اردیبهشت 1403

به من یاد بده که بمیرم

22 اردیبهشت 1403

در فروشگاه ماهی

18 اردیبهشت 1403

سمفونی نهم بتهوون در 200 سالگی خود، اثر هنری انقلابی دو قرن شادی، حسن نیت را به وجود آورده است

17 اردیبهشت 1403

دخترها خیاطی یاد می گیرند

16 اردیبهشت 1403

ماتادوری که نتوانست چشم در چشمان گاو بدوزد و او را بکشد

15 اردیبهشت 1403

فعله ! اوزونی سن ده بیر انسانمی سانیرسان ؟

14 اردیبهشت 1403

برج و باغ

12 اردیبهشت 1403

در پیش مادر بزرگ و یک نقاشی دیگر

10 اردیبهشت 1403

موسیقی چوپان تنها

10 اردیبهشت 1403

کشتزار زندگی و کابوس ! یادبود برای ادای احترام به قربانیان بردگی در پرتغال

10 اردیبهشت 1403

خوشنویسی درویش عبدالمجید بر روی تصویری مینیاتوری از خویش

3 اردیبهشت 1403

ارک تبریز دربهار

1 اردیبهشت 1403

برترین عکس سال بنیاد عکس‌های مطبوعاتی جهان

31 فروردین 1403

خبر

19 مهر 1402

تهاجم فرهنگی را در روی جلد دفترها جستجو کنید

برای خرید دفتر و کیف مدرسه به بازار رفتیم ، دفاتر عرضه شده ، بخشی از مدادها و کیف ها تصاویر قهرمانان رویین تن انیمیشن ها را داشت! مرد عنکبوتی، هالک ، بتمن و کاپیتان امریکا و در شکل و شمایلی دیگر ماین کرافت و انواع هیولا و در نهایت در ساده ترین شکل تصویر باب اسفنجی بر روی جلد دفترها و مدادها و کیف ها بود! هیچ تصویر مرغ و خروس و آهو و ببر و جدول ضرب و محیط و مساحت اشکال هندسی مانند مربع و مستطیل و لوزی و متوازی لاضلاع و دایره و بیضی پشت جلد دفترها نبود. نقاشی های بهار ، تابستان ، پاییز و زمستان هم آنجا نبودند ! گاه مثل البسه فروش ها هیچ لباسی خارج از مد آنجا نبود! و هیچکس را با تهاجم فرهنگی کاری نداشت و قرار هم نبودکاری داشته باشد ، شاید که این نه تهاجم فرهنگی و تغییر سلیقه و ذهن کودک و نه تهاجم به جیب والدین از طریق مصرف گرایی محسوب نمی شد!

20 بهمن 1401

جشن عدد 100

ما دورقمی ها را تمام کردیم و رسیدیم به سه رقمی ها ! 100 اولین عدد سه رقمی است و این باعث شد که جشن عدد 100 را در کلاس برگزار کنیم!

27 آبان 1400

ابراهیم علی پور عکاس ایرانی توسط طالبان بازداشت شد

مدیر آژانس عکس تصاویر خاورمیانه روز چهارشنبه تایید کرده است که ابراهیم علی پور عکاس ایرانی چهار روز پیش در کابل توسط گروه تروریستی طالبان دستگیر شده است.

16 مهر 1400

فرارسیدن روز جهانی کودک

کشورهای جهان در حالی برای تجلیل از روز جهانی کودک آمادگی می‌گیرند که بر اساس گزارش‌ها اکثر کودکان افغانستان از نگاه امنیت غذایی و جسمی در وضعیت نامناسبی قرار دارند. تحول بزرگ سیاسی و نظامی، فقر و بیچارگی فزاینده، نبود برنامه و پالیسی برای رفع مشکلات اجتماعی و فشارهای روانی و جسمی، کودکان افغانستان را در حالت بی سرنوشتی و تحیر قرار داده است. بر اساس گزارش‌های نهادهای بین‌المللی 45 درصد از نفوس افغانستان را کودکان تشکیل می‌دهد و از این مجموعه‌ی بزرگ تقریباً نیمی از آنها در وضعیتی نامطلوب قرار دارند. امروز عده زیادی از کودکان از تعلیم و تربیت محرومند، گرسنگی تهدیدشان می‌کند و از سوء‌تغذیه رنج می‌برند، افزون بر آن تنها یک میلون کودک معتاد به مواد مخدر هستند.

2 فروردین 1400

آیا آثار تاریخی غارت شده اتیوپی باید در موزه های انگلیس باقی بماند !

دولت اتیوپی خواستار بازگرداندن آثار فرهنگی غارت شده 150 سال پیش توسط نیروهای نظامی انگلیس است. این آثار که در حال حاضر برخی از آنها در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش درآمده است ، در سال 1868 پس از جنگ مقدالا ، که در آن نیروهای انگلیسی به قلعه امپراتور حبشه توودروس دوم حمله کردند تا گروهی از مبلغان زندانی را آزاد کنند ، به سرقت رفت. با شکست ارتش حبشه، توودروس خود را کشت و نیروهای انگلیسی با غنیمت های خود فیل ها و قاطرها را بارگزاری کردند. آنها همچنین شاهزاده آلمایهو ، پسر هفت ساله امپراطور را با خود بردند. اختلاف بر سر قطعات به نمایش درآمده در موزه ویکتوریا و آلبرت بار دیگر توجه این بحث را در مورد اینکه آیا غنایم جنگ باید در موزه های غربی باقی بماند یا به مردم و سرزمین هایی که از آنها گرفته شده است بازگردانده شود.

28 اسفند 1399

حراج دولنگه در حجاری شده دوره قاجار در لندن

هر در با سه صفحه تزیین شده از نقوش هندسی و گیاهی ، در کناره ها به طور عمیق تراشیده شده با نوشته های محدود در سطح پیمایش است ، دشت معکوس ، آسیب دیدگی های در بسیار اندک ، در شرایط خوب هستند . این درها پیش بینی می شود که قیمتی در حدود 17000تا 25000 دلار به فروش برسند !

18 اسفند 1399

ترجمه آلمانی کتاب «مشکلات جنسی جوانان»

با توجه به اینکه مشکلات جنسی جوانان در غرب بسیار فراگیر است، بنا بر نیاز مخاطبین، کتاب مشکلات جنسی جوانان و راه های کنترل آن از نگاه اسلام، از تالیفات حضرت آیت الله مکارم شیرازی با حمایت رایزنی فرهنگی، توسط انتشارات اسلامیکا به زبان آلمانی روان ترجمه و منتشر شد.

11 اسفند 1399

حفظ و صیانت از موزه‌های متعلق به جمهوری اسلامی و ملت ایران کار باارزشی است که شما در بنیاد مستضعفان آن را انجام دادید؛ لازم است امکانات بازدید آحاد مردم از این موزه‌ها فراهم شود و ان‌شاءالله موفق باشید

یک سالن بزرگ در موزه لوور، مربوط به آثار به ‌سرقت ‌رفته از ایران است و سردر چندتنی سنگی تخت‌جمشید را در زمان قاجار به پاریس بردند و حالا در این موزه قرار دارد. در این موزه، جسد مومیایی‌شده فرعون‌ها به نمایش گذاشته شده که متعلق به مصر است و نکته جالب اینجاست که هرچه در آنجا قرار دارد، آثار به‌ سرقت رفته کشور‌های دیگر است

16 دی 1399

طاق کسری ، ایوان خسرو باردیگر فرو ریخت !

کاخ پایتخت 600 ساله ایران در خاک عراق بعلت عدم نگهداری و مراقبت در حال فروپاشی است ، تیسفون در نزدیکی بغداد قرار دارد و تاریخی بسیار کهن را صاحب است .

16 اردیبهشت 1399

نجف دریا بندری دنیای خود را عوض کرد!

نجف دریابندری متولد اول شهریورماه ۱۳۰۸ در آبادان – در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ در تهران دنیای خود را عوض کرد ، او مترجم و نویسنده معاصر ایرانی بود. ما در زبان فارسی، بسیاری از فرهنگ سازان جهان را به مدد توانمندی های او شناختیم ؛ وداع با اسلحه اثر ارنست همینگوی یکی از آثار ترجمه ای او بود.

8 فروردین 1399

کودکان و کرونا ویروس

حتی اگر کودکان به طور کلی علائم شدید را تجربه نکنند ، هر کسی که به این بیماری مبتلا شود هنوز هم می تواند این بیماری را گسترش دهد و مدارس نیز می توانند مکان های باروری برای گسترش هرگونه عفونت باشند. در انگلستان ، مدارس برای همه كودكان غیر از فرزندان دارای والدینی كه "كارگر اصلی" هستند تعطیل شده اند چون آنها نیازمند داشتن مراقب برای كودك هستند تا آنها بتوانند به كارهای مهم خود ادامه دهند........حتی اگر چه به نظر می رسد کودکان به شدت تحت تأثیر قرار نمی گیرند ، باز هم ایده خوبی است که آنها از راهنمایی هایی که برای همه صادر شده است پیروی کنند. کودکان باید مرتباً دست خود را بشویند ، سرفه و عطسه را در یک دستمال بگیرند و بعد از استفاده دستمال ها را دور بیندازند.

6 فروردین 1399

جاودانگی آلبرت اودرزو خالق آستریکس و اوبلیکس + ویدئو

خانواده آلبرت اودرزو هنرمند کارتونیست اعلام کردند که این هنرمند فرانسوی در اثر حمله قلبی در خانه درگذشت. برنارد د چوسی داماد وی به خبرگزاری فرانسه گفت: "وی در خواب در خانه خود در نویلی بر اثر سكته قلبی كه بی ارتباط با كرونا ویروس بود درگذشت. او از چند هفته پیش بسیار خسته بود." آستریکس ، جنگجوی شیطان ، یک نماد در فرهنگ عامه فرانسه است و علاوه بر بیش از 370 میلیون جلد کتاب طنز که در سراسر جهان فروخته می شود ، آستریکس در 11 فیلم بازی کرده و عناوین پارک موضوعی خود را به همراه دوست شکست ناپذیر اوبلیکس و سگ شان دگماتکس به نمایش می گذارد..

2 فروردین 1399

پرواز تیرگی و پاسخ مردمان

سحاب تیره ای از دیوارچین پرکشید تا ایران آمد ، گرگِ این غزالان وارسته شد همان مردمانی که چکامه استقلال و آزادگی را به گوشِ جهان رساندند.حال در عصر این گرگِ عبوس که ممکن است سینه صد ها نفر را بشکافد و جانشان را بگیرد راهبندان جاده چالوس گویی این گرگ را تشویق می کند که نسارش را بگستراند و دامن گیر همه خلق شود. آری ما می توانیم کرونا را شکست دهیم ولی نه با قدم زدن در جنگل های چالوس برای لذت بردن از طبیعت؛ اگر دیر بجنبیم این طبیعت با همه مردمانش در میان شراره های آتشِ چشمانِ این گرگِ پلید خواهد سوخت . اما سرانجام ، قلم دست جان آفرین است؛ همان ایزدی که یوسف را در دل چاه تنها نگذاشت، موسی را غرق خیزآب ها نکرد و نوح را اسیر طوفان نکرد؛اگر خواست او باشد واگر ملت بخواهد و مثل همیشه کنارایران زمین باشد وبا در خانه ماندن جانِ رزمنده هایِ این جولانگاه را ،که دل رمیده مردم را تیمار می کنند یا طبیبان و پرستاران عاشق و جوان که ترنم رویاهایشان پس از چندین دورانِ زمین دور خورشید به حقیقت پیوسته است ، را تضمین کنند وقلب مادران این جوانان را سیاه پوش نکنند؛ایزد منان دستانش را سنگر ما می کند و دوباره ماهی های سلامتی در تالاب این سرزمین می رقصند و نه تنها کرونا بلکه سلاح های زیستی هم در مقابل ما عاجز می شود.همه چشم ها به ایران دوخته شده که ببینند ،این بار هم می تواند با ملتش در این جاده غبار آلود بتازد و بدرخشد زیرا ایران دیار مروت و رشادت است و ما ایرانی ها می دانیم که دادرس گیتی تکیه گاه ما است و دوباره آفتاب سرزندگی وشادی از بام این دیار طلوع خواهد کرد و خواهد تابید.

22 اسفند 1398

هاروی واینستین غول سینمای آمریکا به 23 سال زندان محکوم شد

در اکتبر سال 2017 ، به دنبال ادعاهای سوءاستفاده جنسی ، واینستین از شرکت خود برکنار شد و از آکادمی هنر و دیگر شرکت ها و موسسات فیلم خراج شد. بیش از 80 زن تا 31 اکتبر علیه واینستاین ادعا کرده بودند. این اتهامات باعث ایجاد کمپین رسانه های اجتماعی #MeToo و بسیاری از اتهامات مربوط به سوءاستفاده جنسی علیه مردان قدرتمند در سراسر جهان شد. از این پدیده به عنوان "اثر واینستین" یاد می شود. وینشتاین در 25 ماه مه 2018 دستگیر و به جرم تجاوز به عنف در نیویورک بازداشت شد. در 24 فوریه 2020 ، وی به دلیل تجاوز به دو نفر مجرم شناخته شد. وی به 23 سال زندان محکوم شد و در زندان جزیره ریکرز نگهداری می شود.

6 بهمن 1398

شرط بندی روی نبرد تن به تن کودکان در جنوب تهران به خاطر پول و مواد

مانند خروس لاری‌ها به جان هم می‌افتند، آن هم به بهای ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان کودکان معتادی که یا بی‌سرپرستند یا بدسرپرست و روی آن‌ها قمار می‌شود. اینجا محله هرندی است در جنوب پایتخت؛ همانجا که به چرکی‌شدن زخم‌های اعتیاد شهرت دارد.

20 دی 1398

بهار عربی ، برندگان و بازندگان!

جوزپ آلفر نویسنده کتاب برندگان و بازندگان بهار عربی به بررسی رویدادهای خاورمیانه و جهان عرب پرداخته است. وی قصلی از این کتاب را به نام قاسم سلیمانی و سپاه قدس اختصاص داده است. در این فصل وی تأکید می کند سلیمانی علاوه بر نبوغ استراتزیکی دارای روحیه خاصی است که از وی در میان اعراب نیز یک قهرمان ساخته است. وی و سپاه قدس یکی از برندگان تحولات اخیر خاورمیانه و بهار عربی است.

19 دی 1398

آیین معرفی کتاب «تاثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» در کتابخانه عمومی پارک شهر

حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه تفکر امام راحل و اندیشه های والای مقام معظم رهبری راه گشای اسلام در مسیر وحدت است، بیان کرد:با تداوم و پیگیری سیاست های سلطه گرانه در حالی که جهان امروز از ضعف عقیدتی و ایدئولوژیک رنج می برد رجوع به عقاید و گفته های امام راحل و مقام معظم رهبری از ضرورت ها است. وی با اشاره به اینکه تبیین اندیشه های امام راحل و مقام معظم رهبری بسیار اهمیت دارد ،گفت: از نظر من این کتاب برای اهالی فرهنگ و علم بسیار سودمند است. اصول سیاست گذاری از دید امام راحل مشخص است.حاج قاسم باید به عنوان چهره ملی مورد تحلیل قرار گیرد و این چهره تقویت شود چرا که حاج قاسم آن چه داشت از مکتب امام برگرفته بود. حمید آصفی در این مراسم گفت: موضوع این کتاب بسیار جالب است و تیتر‌های بسیار خوبی دارد و به رابطه اندیشه‌های امام و سیاست‌های خارجی پرداخته است. امام خمینی اسلام را در سیاست خارجی نهادینه کرد. امام مردم سالاری را در سیاست خارجی نشان داد، اما فهمیده بود که یک سیاست خارجی قوی و با عزت باید مردم سالاری داشته باشد.

16 دی 1398

تشستی در موضوع ریشه های سیاست خارجی کشور

مرکز_اسناد انقلاب اسلامی با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور نشست بررسی و معرفی کتاب تاثیر اندیشه های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی را در سه شنبه ۱۷ دی ماه ۹۸ ساعت ۱۴ الی ۱۶ پارک شهر تهران سالن اجتماعات کتابخانه عمومی برگزار می کند. در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم امام جمعه تبریز و حجت الاسلام و المسلمین حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دکتر حمیدرضا آصفی و مهندس حسین شیخ الاسلام سفیر سابق ایران در سوریه سخنرانی خواهند کرد.

7 دی 1398

موزه صدا مهمان نشست عنوان شعر و موسیقی

چهاردهمین نشست آموزشی و پژوهشی تبریز شناسی تحت عنوان شعر و موسیقی با حضور اساتید و علاقمندان و هنرجویان این رشته هنری در تاریخ ششم دیماه سال هزار و سیصد و نود و هشت در تالار موزه صدا برگزار گردید.

3 دی 1398

قدیمی‌ترین قصه‌گویی مصور تاریخ بشر در غار

براساس مطالعه تیمی از محققان استرالیایی و اندونزیایی ، به نظر می رسد نقاشی غاری که در جزیره سولاوسی در اندونزی به نمایش گذاشته شده است و چهره هایی شبیه به انسان را در حین شکار حیوانات نشان می دهد ، اولین نسخه شناخته شده داستان پردازی است. این نقاشی که در سال 2017 در یک غار سنگ آهک یافت شد ، نزدیک به 44000 سال پیش با استفاده از تجزیه و تحلیل سری اورانیم انجام شد ، این تحقیق در روز چهارشنبه در مجله نیچر به چاپ رسیده است.

4 مهر 1398

پیدا شدن نقاشی گم شده عهد رنسانس

چیمابوئه در فلورانس متولد شد ، یک نقاش پیشگام ایتالیایی بود. فقط حدود 10 اثر شناخته شده از وی باقی مانده است. او از نخستین کسانی بود که از سبک و سیاق طبیعی تری بهره گرفت و با رسوم قرون وسطایی و بیزانس در تقابل قرار گرفت .

24 شهریور 1398

نیاز به تامین اعتبار جهت جلوگیری از رویش علف هرز بر روی گنید قابوس

مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان، تامین اعتبارات برای ساماندهی برج قابوس، حل مشکل رویش گیاهان خودرو بر روی برج قابوس و شهر تاریخی جرجان را از مهمترین موضوعات و اولویت های اداره کل میراث فرهنگی استان دانست.

20 مرداد 1398

آپاردی سئللر سارانی در طرابزون

آپاردی سئللر سارانی افسانه فولکلوریک و روایت زندگی انسان ها ، عشق و فراق و شادمانی و زاده شدن و عوض کردن دنیا و غیرت مردمان و دفاع از ناموس خویش و اجتماع دارد. وفاداری به عشق و پابرجایی آن در فولکلور بسیار غنی و پر انرژی است ، تراژدی فولکلور مردم در این ماجرا تنها موییدن نیست بلکه جوانه زدن و تداوم حیاتی است که همراه با جسارت و غرور است.

31 تیر 1398

روزنامه جمهوری اسلامی هم کوچک شد !

مطالعه کتاب و روزنامه کاغذی علیرغم تغییرات ناشی از انقلاب الکترونیک هنوز برتر و بالاتر از مطالعه روزنامه و کتاب دیجیتال بوده است.اما سو مدیریت در تامین نیازها، فرهنگ و رسانه را نیز تحت شعاع قرار داده است ؛ حجت الاسلام آقای مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی تغییر قطع روزنامه را به علت مشکلات مالی مطرح ساخته است و این نقطه را به صراحت ذکر می کند که مايل نيستيم شرايط نامناسب اقتصادي کشور را فقط به تحريم‌ها نسبت بدهيم، زيرا قاطعانه معتقديم اگر سازوکار نظارتي دقيقي در کشور وجود داشته باشد، حتي در شرايط تحريم هم مي‌توان کشور را بدون چنين مشکلاتي اداره کرد. مشکل کاغذ، فيلم، زينک، مرکب و ساير هزينه‌هاي انتشار روزنامه، از عوارض فسادي است که در لايه‌هاي مختلف مديريتي کشور جا خوش کرده و دست واسطه‌ها را براي سوءاستفاده‌هاي کلان باز گذاشته است. اين فساد، در تمام بخش‌ها قابل مشاهده است و مافياي واردات کاغذ و ساير اقلام چاپ يکي از آنهاست.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت