خبر های ویژه

بعد از دعوا. فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو

6 آذر 1402

اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم

5 آذر 1402

کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟

5 آذر 1402

بلبل گوش سفید رشدیه ی تبریز

2 آذر 1402

آستراگالوس عینالی با موسیقی روبرت شومان

30 آبان 1402

اتوبوس برقی در برلین

29 آبان 1402

قوانین جدید برچسب‌گذاری اتحادیه اروپا برای ماندگاری طولانی‌تر باتری‌ها و دور نگه داشتن آنها از محل‌های دفن زباله

28 آبان 1402

علیرغم آنچه که اخبار می گویند، ما یک گونه خشن نیستیم

28 آبان 1402

آتشفشان ایسلند با بالا آمدن ماگما دوباره غرش می کند

26 آبان 1402

چرا بیشتر شرکت‌های مواد غذایی، لوازم آرایش و زیبایی به طرح‌های بسته‌بندی مینیمالیستی روی می‌آورند

20 آبان 1402

نی های عینالی در نیزارهای کنار برکه ها

17 آبان 1402

مجید آ ، چوپان آرپادره سی

15 آبان 1402

تبلیغات خودرو ژیگولی

13 آبان 1402

هوش مصنوعی به این معنی است که مردم دیگر نیازی به کار ندارند.

12 آبان 1402

هوای پاک از فناوری دریچه مکش کنار جاده ای

11 آبان 1402

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

11 آبان 1402

شرکت مهره های قفل دار آقای کاتسوهیکو واکابایاشی

9 آبان 1402

زبان و بحران هویت برای فرزندان و نوه های مهاجران

9 آبان 1402

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی است

8 آبان 1402

تماس صوتی و تصویری از ایکس

4 آبان 1402

نسل جدیدی از مواد پلیمری قابل بازیافت می تواند روزی به کاهش زباله های پلاستیکی یکبار مصرف کمک کند

3 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

3 آبان 1402

ولگا ، گاز 21 در جلوکوه آرارات

30 مهر 1402

چگونه رسانه های اجتماعی مسئولیت صحت اخبار را کنار گذاشتند؟

26 مهر 1402

دند در زیر ابرهای پاییز

24 مهر 1402

خورشید گرفتگی

23 مهر 1402

تنها درخت گیلاس وحشی از زیر آوار درختان خشک رها شد

21 مهر 1402

13 مین جایزه ملی محیط زیست با بیش از 7 ماه تاخیر نتیجه داد

18 مهر 1402

آمازون برای اینترنت ماهواره ای قدم جلو می گذارد

18 مهر 1402

لادا در شیلی

18 مهر 1402

نیوای روسی در اورست

18 مهر 1402

یونسکو رصدخانه های نجومی در تاتارستان روسیه را به فهرست میراث جهانی اضافه کرد

16 مهر 1402

علم و تکنولوژی

6 آذر 1402

بعد از دعوا. فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو

این عکس پس از بحث و جدل های علمی یعنی پس از دعوای.علمی فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو در سال 1342 برداشته شد

28 آبان 1402

قوانین جدید برچسب‌گذاری اتحادیه اروپا برای ماندگاری طولانی‌تر باتری‌ها و دور نگه داشتن آنها از محل‌های دفن زباله

باتری ها وظیفه تامین انرژی مورد نیاز زندگی مدرن ما را بر عهده دارند و از بسیاری جهات، آینده تحرک پایدار را شکل می دهند. با این حال، یک چالش مهم وجود دارد: مدیریت این باتری ها در کل زنجیره ارزش آنها، از ساخت و استفاده تا دفع مناسب پس از پایان عمر مفید آنها. برای رفع این مشکل، لازم است اطلاعات دقیقی در مورد تاریخچه هر باتری در طول عمر آن داشته باشید. از نوع چرخه های شارژ و دشارژی که در معرض بازده انرژی و ظرفیت نگهداری شارژ آن در طول زمان قرار گرفته است. این اطلاعات باید در دسترس هر کاربر یا بازیافت کننده ای باشد که علاقه مند به استفاده مجدد از آنها در ذخیره انرژی حیات دوم است.

12 آبان 1402

هوش مصنوعی به این معنی است که مردم دیگر نیازی به کار ندارند.

ایلان ماسک، مالک X، پنجشنبه شب در رویدادی که توسط داونینگ استریت سازماندهی شده بود، با نخست وزیر انگلستان درباره خطرات و مزایای هوش مصنوعی مصاحبه کرد. این امر پس از پایان اجلاس دو روزه در پارک بلچلی با امضای 28 کشور در مورد استفاده از این فناوری صورت گرفت. ایلان ماسک که در رویداد بیزنس کانکت صحبت می‌کرد، گفت: «اگر می‌خواهید برای رضایت شخصی شغلی داشته باشید، هوش مصنوعی می‌تواند همه کارها را انجام دهد. من نمی دانم که آیا این باعث می شود، مردم راحت باشند یا ناراحت. این هم خوب است و هم بد. یکی از چالش های آینده این است که چگونه در زندگی معنا پیدا کنیم." آقای ماسک در مورد اینکه آیا هوش مصنوعی چیز خوب یا بدی است، پاسخ داد: "هوش مصنوعی احتمالاً به طور کلی چیز خوبی است - بسیاری از مشاغل خطرناک یا خسته کننده هستند، و کامپیوتر با آن مشکلی نخواهد داشت." در جای دیگری از گفتگو، او پیش‌بینی کرد که هوش مصنوعی چیز خوبی برای آموزش و تبدیل شدن به «بهترین معلم» خواهد بود، در حالی که همچنین پیشنهاد کرد که مردم می‌توانند با روبات‌ها دوست شوند.

11 آبان 1402

هوای پاک از فناوری دریچه مکش کنار جاده ای

یک مطالعه جدید نشان داده است که فناوری دریچه مکش جاده موثرترین راه حل برای تمیز کردن هوای کثیف بریتانیا است. این مطالعه با هدایت رهبری پروفسور پل لوئیس از دانشگاه سوانسی، استراتژی‌های مختلفی را برای کاهش دی اکسید نیتروژن سمی مدل‌سازی کرد و فناوری راه‌حل آلودگی را به عنوان بهترین راه برای کاهش غلظت دی‌اکسید نیتروژن به زیر استانداردهای نظارتی بریتانیا معرفی کرد. فناوری رودونت با مکش فعال گازهای خروجی اگزوز خودرو و ذرات بسیار ریز ناشی از سایش لاستیک و لنت ترمز کار می کند. این به طور مناسبی در جاده ها نصب می شود تا هوای پاک را در کنار جاده مستقیماً زیر ترافیک جذب، فیلتر و آزاد کند. این به طور مستقل و علمی تأیید شده است تا قرار گرفتن انسان در معرض آلودگی هوای جاده‌ای را تا ۹۱ درصد کاهش دهد.

4 آبان 1402

تماس صوتی و تصویری از ایکس

ایلان ماسک، مالک شبکه‌اجتماعی ایکس(توییتر سابق) با بازنشر پستی اعلام کرد که نسخه اولیه ویژگی تماس صوتی و تصویری در این شبکه‌اجتماعی فعال شده است در صفحه help (https://help.twitter.com/en/using-x/direct-messages/audio-video-calls) پلتفرم ایکس توضیحات بیشتری در خصوص این قابلیت نوشته شده است: «قابلیت تماس صوتی و تصویری در حال حاضر برای کاربران iOS در دسترس است و به زودی در اندروید در دسترس خواهد بود مشترکین سرویس پولی امکان برقراری تماس‌های صوتی و تصویری را دارند ولی تمام حساب‌ها می‌توانند تماس‌ها را دریافت کنند. برای اینکه بتوانند با کاربر دیگری تماس صوتی و تصویری داشته باشید، باید حداقل یک‌بار قبل از آن یک پیام مستقیم برای شما ارسال کرده باشد.» برای فعال کردن این ویژگی مسیر زیر را در ایکس دنبال کنید: Settings > Privacy & Safety > Direct Messages > Enable Audio & Video Calling

18 مهر 1402

آمازون برای اینترنت ماهواره ای قدم جلو می گذارد

اولین جفت نمونه اولیه ماهواره آمازون (AMZN.O) برای شبکه اینترنتی کویپر برنامه ریزی شده خود، روز جمعه از فلوریدا به فضا پرتاب شد، اولین گام این شرکت قبل از استقرار هزاران ماهواره دیگر در مدار برای ارسال خدمات اینترنتی در سراسر جهان رقابت با استارلینک است. یک موشک متحد پرتاب اتحاد اطلس 5 منقش به آرم آمازون کمی بعد از ساعت 2 بعد از ظهر از کیپ کاناورال بلند شد. حامل دو ماهواره آزمایشی کویپر، ماموریتی بود که آمازون در ابتدا قصد داشت با استفاده از موشک های مختلف پرتاب کند.

12 مهر 1402

توضیح شرکت «اپل» درباره دلیل داغ شدن بیش از حد آیفون ۱۵

شرکت اپل گقته است اشکالی در سیستم عامل و نحوه بروز رسانی برنامه‌هایی مانند اینستاگرام عامل داغ شدن بیش از اندازه تولید جدید خود، آیفون ۱۵ می‌شود.. از زمانی که آخرین مدل این گوشی هوشمند در ماه سپتامبر به بازار آمد، برخی از کاربران شکایت داشته‌اند که دستگاه‌ چنان داغ می‌شود که نمی‌توان آن را در دست گرفت. اپل گفته است که هنگام به روز رسانی iOS ۱۷ در گوشی، ویروسی وجود داشته است. به گفته این شرکت، تغییرات در برنامه های شخص ثالث «باعث بارگذاری بیش از حد سیستم می‌شود.» کاربران آیفون خارج از انتظار نمی‌دانند که دستگاهشان هنگام راه‌اندازی اولیه یا هنگام بک‌آپ به خاطر فشار بیشتر، داغ شود اما این مشکلات در آیفون ۱۵ شدید بوده است و کاربران در مطالب خود در شبکه‌های اجتماعی شکایت کرده‌اند که گوشی‌های جدید به شدت داغ می‌شوند.

1 مهر 1402

کیف پول رمزگذاری شده در تلگرام

پاول دوروف اعلام کرده است که در نوامبر 2023 همه کاربران پیام رسان دارای کیف پول رمزنگاری والت خواهند بود. این ارز دیجیتال تون را ذخیره خواهد کرد. دوروف قصد دارد پلتفرم بلاک چین و تون را بیشتر در تلگرام ادغام کند.

31 شهریور 1402

تفسیر قدقد مرغ ها با هوش مصنوعی

دانشمندان ژاپنی یاد گرفته‌اند که با استفاده از یک شبکه عصبی صدای قدقد مرغ‌ها را ترجمه کنند. برای انجام این کار، هوش مصنوعی صدای هشتاد مرغ را ضبط کرد و توانست حالات عاطفی آنها را تعیین کند: خشم، ترس، گرسنگی، هیجان، رنج و لذت.

15 مرداد 1402

اتومبیل‌های شاسی بلند و وانت های بزرگ‌تر باعث ایجاد یک بحران ایمنی در خیابان‌ها می‌شوند

حوادث مرگبار ترافیکی در سال های اخیر در اکثر کشورهای توسعه یافته کاهش یافته است. اما در ایالات متحده آنها رایج تر می شوند. مرگ و میر در تصادفات وسایل نقلیه موتوری از سال 2011 تا 2021 بیش از 33 درصد افزایش یافته است. از سال 2010، مرگ و میر عابران پیاده در سراسر کشوردر مقایسه با افزایش 25 درصدی در سایر انواع تلفات رانندگی به 77 درصد افزایش یافته است، . وانت های سبک در تصادفات شدیدتر از خودروهای سواری به عابران آسیب می رسانند و اندازه خودروها و وانت های فروخته شده در ایالات متحده همچنان افزایش می یابد. برخی از مدل های کنونی مانند تویوتا راو 4، یک سوم بزرگتر از 15 سال پیش هستند. بر اساس تجربه‌ای که در سه دهه گذشته در مورد برنامه‌ریزی شهری و طراحی خیابان‌ها تحقیق کرده‌ام، می‌دانم که شهرهای ایالات متحده عمدتاً خودرو محور هستند تا انسان محور. قوانینی که در دهه 1920 وضع شد، نحوه استفاده مردم از وسایل نقلیه در خیابان‌های عمومی را کنترل می‌کند و سایر کنترل‌های دولتی به تولیدکنندگان می‌گویند که این وسایل نقلیه چقدر می‌توانند بزرگ باشند. امروزه، این مجموعه قوانین فضاهای عمومی را ایجاد کرده اند که در آن ایمن تر بودن در داخل وسیله نقلیه تا خارج از آن است. ایالات متحده به سرعت سایر کشورها برای اولویت دادن به ایمنی افراد خارج از اتومبیل، به خصوص که خودروها بزرگتر و سنگین تر شده اند، حرکت نکرده است. در نتیجه، آمریکایی‌ها بهای جان‌های از دست رفته، افزایش سرسام‌آور هزینه‌های بهداشت عمومی و کاهش تحرک را می‌پردازند. شاسی بلندها و وانت های بزرگ خطر تصادفات «از جلو» را افزایش می‌دهند که در آن رانندگان به فردی در ناحیه کور جلوی بزرگ خودرو ضربه بزرگتر، سنگین تر و کشنده تر می‌زنند........................ سیاست گذاران پیشنهاد می کنند خودروهای بزرگ را از طریق سیاست های مالیاتی، مانند هزینه های ثبت نام بر اساس وزن، مهار کنند. اما اقداماتی مانند این نمی تواند در کوتاه مدت از بحران ایمنی در حال ظهور جلوگیری کند. در عوض، من معتقدم این نوع تغییر فرهنگی گسترده نیاز به اقدام جمعی دارد که از سطح محلی با اصلاح طراحی خیابان شروع می شود. به نظر من، جوامعی که به دنبال جلوگیری از غلبه وسایل نقلیه بزرگتر و تشویق به استفاده از وسایل نقلیه کوچکتر، سبکتر و کندتر هستند، می توانند اقدامات زیر را انجام دهند: ایجاد مکان‌های پارکینگ اولویت‌دار نزدیک‌تر به فروشگاه‌ها برای همه اشکال حرکتی که باریک یا کمتر از 8 فوت (2.5 متر) طول دارند. برای محدود کردن دسترسی وسایل نقلیه به مناطق تجاری و محله‌هایی که عابران پیاده، دوچرخه‌ها و ماشین‌های کوچک‌تر در اولویت هستند، از ستون‌ها یا ستون‌هایی که می‌توانند جدا شوند استفاده کنید. باریک شدن شدید خطوط مسافرتی در خیابان ها برای کاهش سرعت ترافیک و آزاد کردن فضا برای پیاده روها و مسیرهای دوچرخه سواری گسترده تر. محدود کردن یا پایان دادن به دسترسی وسایل نقلیه به خیابان‌های نزدیک مدارس و مناطق تجاری پرجنب‌وجوش، چه به‌طور دائم یا در ساعات پرمصرف روز.

13 مرداد 1402

هوش مصنوعی برنده مسابقه هوش مصنوعی است

یکی از سوالاتی که اغلب از مقامات واشنگتن دریافت می شود این است: "چه کسی برنده مسابقه هوش مصنوعی آمریکا و چین است؟" پاسخ ساده و نگران‌کننده است: هوش مصنوعی برنده است و ما برای آنچه که به ارمغان خواهد آورد، آماده نیستیم. در دهه گذشته، سیستم‌های پیشرفته هوش مصنوعی از شکست دادن بازی‌های ویدیویی ساده به حل چالش‌های علمی چند دهه‌ای مانند تا کردن پروتئین، سرعت بخشیدن به اکتشافات علمی و تسریع توسعه داروهای با مولکول‌های کوچک حرکت کردند. سریع‌ترین شاخه هوش مصنوعی در حال تولید مدل‌های زبانی بزرگ مانند ChatGPT OpenAI است، . پیشرفت زیادی در این مدل‌ها ناشی از یک بینش مهندسی نسبتاً ساده - فرضیه مقیاس‌بندی - است که با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی و آرایه‌های وسیعی از رایانه‌های تحت شبکه به دقت پیاده‌سازی شده است. این فرضیه پیش‌بینی می‌کند که هرچه یک مدل هوش مصنوعی بزرگ‌تر باشد - داده‌ها، محاسبات و پارامترهای بیشتری را در خود جای دهد - عملکرد بهتری خواهد داشت و بدون در نظر گرفتن اینکه آیا در حال تولید پیش‌نویس یک سخنرانی است، می‌تواند بیشتر به هوش تقلید کند یا به آن نوشتن نرم افزار کامپیوتری، طراحی سلاح های جدید، یا آموزش ریاضی به بچه ها دست یابد.

3 مرداد 1402

از توییتر تا X: ایلان ماسک شروع به پاک کردن یک برند اینترنتی نمادین می کند

بیش از 10 سال است که توییتر به دلیل لوگوی پرنده آبی و سفید خود که به نماد فرهنگ و فرهنگ منحصر به فرد شبکه اجتماعی تبدیل شده ، شناخته شده است. توییت کردن به یک فعل تبدیل شد. یک «توئیت» به یک پست اشاره دارد. "Tweeps" به نام کارمندان توییتر تبدیل شد. اواخر روز یکشنبه، ایلان ماسک شروع به خلاص شدن از شر همه چیز کرد. این میلیاردر فناوری که سال گذشته توییتر را خریداری کرد، نام پلتفرم اجتماعی X.com را در وب سایت خود تغییر داد و شروع به جایگزینی لوگوی پرنده با نسخه تلطیف شده ای از حرف 24 الفبای لاتین کرد. در داخل دفتر مرکزی توییتر در سانفرانسیسکو، آرم‌های X در کافه تریا نمایش داده می‌شد، در حالی که طبق عکس‌هایی که نیویورک تایمز مشاهده کرد، نام اتاق‌های کنفرانس به کلماتی که X در آنها بود، از جمله «eXposure»، «eXult» و «s3Xy» تغییر یافت. آقای ماسک مدت‌ها گفته بود که ممکن است این نام را تغییر دهد، اما او در اوایل روز یکشنبه در توییتی این روند را تسریع کرد و گفت: «به‌زودی با برند توییتر و به تدریج از همه پرندگان خداحافظی خواهیم کرد». او گفته است که امیدوار است توییتر را به "برنامه همه چیز" به نام X تبدیل کند که نه تنها شبکه های اجتماعی، بلکه بانکداری و خرید را نیز در بر می گیرد. اوایل روز دوشنبه، آقای ماسک همچنین عکسی از یک X غول‌پیکری که در ساختمان اداری توییتر در سانفرانسیسکو پخش شده بود را با عنوان: «دفتر مرکزی ما امشب» به اشتراک گذاشت. این حرکات - که همچنان ادامه دارد - مشهودترین تغییراتی است که آقای ماسک از زمان بستن قرارداد خرید شرکت در ماه اکتبر در توییتر انجام داده است. در پشت صحنه، او گام‌های زیادی برای بازنگری شرکت برداشته است، هزاران کارمند را حذف کرده و ویژگی‌های پلتفرم را تغییر داده است، از جمله نشان‌هایی که برای تأیید کاربران و همچنین قوانین حاکم بر مواردی که می‌توان و نمی‌توان در این سرویس گفت.

9 تیر 1402

چگونه آژانس های حمل و نقل برای اختلالات ترافیکی در مقیاس بزرگ برنامه ریزی می کنند

دوازده روز پس از فروریختن بخشی از ایالت بین ایالتی 95 در شمال فیلادلفیا در جریان آتش سوزی کامیون، مقامات یک جاده موقت شش خطه را برای خدمات رسانی به رانندگان در حالی که یک روگذر دائمی بازسازی می شود، باز کردند. این یک موفقیت بزرگ پس از فاجعه 11 ژوئن 2023 بود که پیش‌بینی شد برای ماه‌ها ترافیک را مختل کند. زمانی که فرسودگی معمول یا بلایای طبیعی به جاده ها و پل ها آسیب می زند، شهرها اغلب با چالش های مشابهی مواجه می شوند. مهندس حمل و نقل لی دی هان توضیح می دهد که چگونه برنامه ریزان، آژانس های حمل و نقل و دولت های شهری این اختلالات را پیش بینی و مدیریت می کنند. سازمان ها چگونه برای اختلالاتی مانند این برنامه ریزی می کنند؟

25 خرداد 1402

خلق جنین انسان بدون نیاز به اسپرم و تخمک

محقق ارشد دانشگاه‌های کمبریج و موسسه فناوری کالیفرنیا، روز چهارشنبه در نشست سالانه انجمن بین‌المللی تحقیقات سلول های بنیادی در بوستون گفت: «ما به این توانمندی رسیده‌ایم که با برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های [بنیادی جنینی] مدل‌هایی شبیه جنین انسان خلق کنیم.» نتایج این تحقیق آزمایشگاهی هنوز توسط هیچ نشریه علمی منتشر نشده ولی خانم زرنیکا گوتس در گفتگو با نشریه گاردین نیز توضیح داد: «مدل انسانی ما نخستین مدل جنین سه‌ نسلی انسان است که به طور کامل از سلول‌های بنیادین جنینی خلق شده و شامل سلول‌های آمنیون (غشایی که جنین را می‌پوشاند) و لایه زایا، سلول‌های پیش‌ساز تخمک و اسپرم است.» در واقع، این جنین‌ها قلب تپنده ندارند و ساختار اولیه مغز آنها نیز شکل نگرفته ولی شامل سلول‌هایی هستند که کیسه زرده (کیسه ناف)، مشیمه (پرده‌ای که جنین را داخل رحم احاطه می‌کند) و خود جنین را تشکیل می‌دهند.

22 خرداد 1402

هیدروژن چیست و آیا واقعاً می تواند به یک راه حل تغییر آب و هوا تبدیل شود؟

هیدروژن فراوان ترین عنصر در کیهان است، اما از آنجایی که بسیار واکنش پذیر است، به تنهایی در طبیعت یافت نمی شود. در عوض، معمولاً به اتم ها و مولکول های دیگر در آب، گاز طبیعی، زغال سنگ و حتی مواد بیولوژیکی مانند گیاهان و بدن انسان متصل می شود. با این حال، هیدروژن قابل جداسازی است. و به خودی خود، مولکول H2 به عنوان یک حامل انرژی بسیار موثر، ضربه سنگینی به خود می گیرد. در حال حاضر در صنعت برای تولید آمونیاک، متانول و فولاد و در پالایش نفت خام استفاده می شود. به عنوان سوخت، می تواند انرژی را ذخیره کند و انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه، از جمله اتوبوس ها و کشتی های باری را کاهش دهد. همچنین می توان از هیدروژن برای تولید برق با انتشار گازهای گلخانه ای کمتر از نیروگاه های زغال سنگ یا گاز طبیعی استفاده کرد. این پتانسیل توجه بیشتری را به خود جلب می کند زیرا دولت ایالات متحده قوانین جدیدی را پیشنهاد می کند که نیروگاه های فعلی را ملزم به کاهش انتشار دی اکسید کربن می کند. از آنجا که می توان آن را ذخیره کرد، H2 می تواند به غلبه بر مشکلات متناوب مرتبط با منابع انرژی تجدید پذیر مانند باد و خورشید کمک کند. همچنین می توان آن را با گاز طبیعی در نیروگاه های موجود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نیروگاه ترکیب کرد.

11 خرداد 1402

روبات انسان نما در لندن

یک شرکت مستقر در بریتانیا، رباتی انسان‌نما ساخته است که می‌تواند مانند انسان‌ها مکالمه داشته باشد، از حالات چهره برای انتقال احساساتش استفاده کند و حتی از خطرات احتمالی هوش مصنوعی بگوید. این ربات در پاسخ به یکی از بازدیدکنندگان در نمایشگاهی در لندن می‌گوید: «هولناک‌ترین سناریویی که می‌توانم با هوش مصنوعی و ربات‌ها تصور کنم، جهانی است که در آن ربات‌ها آنقدر قوی شده‌اند که می‌توانند انسان‌ها را بدون آنکه آگاه باشند کنترل کنند این وضعیت می‌تواند به خلق جامعه‌ای سرکوبگر بیانجامد که حقوق افراد دیگر در آن محترم نیست.»

2 خرداد 1402

جعبه سیاه چیست؟

برای برخی افراد، اصطلاح "جعبه سیاه" دستگاه های ضبط در هواپیماها را به یاد می آورد که در صورت وقوع اتفاق غیرقابل تصور، برای تجزیه و تحلیل پس از مرگ ارزشمند هستند. برای دیگران، تئاترهای کوچک و با حداقل تجهیزات را تداعی می کند. اما جعبه سیاه نیز یک اصطلاح مهم در دنیای هوش مصنوعی است. جعبه‌های سیاه هوش مصنوعی به سیستم‌های هوش مصنوعی با عملکرد داخلی که برای کاربر نامرئی هستند، اشاره دارد. شما می توانید به آنها ورودی بدهید و خروجی بگیرید، اما نمی توانید کد سیستم یا منطقی که خروجی را تولید کرده است را بررسی کنید. یادگیری ماشینی زیرمجموعه غالب هوش مصنوعی است. این زیربنای سیستم‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و DALL-E 2 است. یادگیری ماشینی سه جزء دارد: یک الگوریتم یا مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها، داده‌های آموزشی و یک مدل. الگوریتم مجموعه ای از رویه ها است. در یادگیری ماشینی، یک الگوریتم پس از آموزش روی مجموعه بزرگی از مثال‌ها – داده‌های آموزشی – می‌آموزد که الگوها را شناسایی کند. هنگامی که یک الگوریتم یادگیری ماشینی آموزش داده شد، نتیجه یک مدل یادگیری ماشینی است. مدل چیزی است که مردم استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک الگوریتم یادگیری ماشینی می تواند برای شناسایی الگوها در تصاویر طراحی شود و داده های آموزشی می تواند تصاویری از سگ ها باشد. مدل یادگیری ماشینی حاصل می‌تواند یک سگ شکار باشد. شما می توانید یک تصویر را به عنوان ورودی به آن بدهید و به عنوان خروجی دریافت کنید که آیا و در کجای تصویر مجموعه ای از پیکسل ها نشان دهنده یک سگ است.

22 اردیبهشت 1402

توربین بادی چگونه کار می کند

توربین‌های بادی بر اساس یک اصل ساده کار می‌کنند: توربین‌های بادی به جای استفاده از الکتریسیته برای تولید باد - مانند یک فن - از باد برای تولید برق استفاده می‌کنند. باد پره های پروانه مانند یک توربین را به دور روتور می چرخاند که ژنراتور را می چرخاند و الکتریسیته تولید می کند.

8 اردیبهشت 1402

باکتری های عامل جذام یافت شده در نمونه های آرمادیلو ارزش مجموعه های موزه را برای ردیابی پاتوژن ها برجسته می کند.

برای بررسی این ارتباط، به 10 موزه تاریخ طبیعی در ایالات متحده مراجعه کردیم که این مؤسسات چیزی بیش از نمایشگاه های عمومی ارائه می دهند. آنها همچنین میزبان هزاران نمونه بیولوژیکی هستند که طی سالیان متمادی جمع آوری شده اند. بررسی این نمونه‌های تاریخی می‌تواند به محققان در شناسایی شیوع و تنوع پاتوژن در زمان و مکان کمک کند.

2 اردیبهشت 1402

زباله‌های یک انسان گنج انسان دیگری است: چگونه سوئد بازیافت را به یک صنعت چند میلیون دلاری تبدیل کرد.

به گفته کارشناسان، جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی و گازهای گلخانه ای به سمت افزایش فاجعه بار دو درجه سانتی گرادی در دما پیش می رود. سوخت‌های فسیلی همواره در حال کاهش هستند در حالی که انتظار می‌رود تقاضای جهانی انرژی در سال 2030 به میزان 50 درصد افزایش یابد. با ادامه رشد جمعیت جهان، تولید زباله به شدت افزایش خواهد یافت. در مواجهه با این پیش‌بینی‌های غم‌انگیز، یک کشور یک فرصت اقیانوس آبی را شناسایی کرد و یک انقلاب بازیافت را آغاز کرد و زباله‌ها را به انرژی تبدیل کرد . از طریق یک استراتژی بازیافت فراگیر در سراسر کشور، سوئد بار پرهزینه زباله را به یک سرمایه گذاری سودآور تبدیل کرده است.............به طور خلاصه، سوئد سه گزاره ضروری برای موفقیت استراتژی اقیانوس آبی خود را هماهنگ کرد. ارزش اقدام پیشنهادی برای مردم سوئد، محیطی پاک‌تر را ممکن می‌سازد و انرژی کم‌هزینه‌ای را برای بیش از یک میلیون خانه فراهم می‌کند. امکان سود، تضمین می کند که سوئد نه تنها هزینه ها را از طریق حذف هزینه های بالای سوخت فسیلی کاهش می دهد، بلکه درآمد سالانه 100 میلیون دلاری را برای بازیافت زباله های وارداتی ایجاد می کند. و در نهایت، امکان تعامل اجتماعی مردم در یک سیستم فراگیر برای همه افراد درگیر ایجاد می‌کند، انگیزه‌های جذابی را برای شهروندان سوئدی برای بازیافت فراهم می‌کند و به کودکان بازیافت را از سنین پایین آموزش می‌دهد.

4 فروردین 1402

چاپ سه بعدی رگ های خونی مغز با سیلیکون می تواند جراحی مغز و اعصاب را بهبود بخشد

رینترهای سه بعدی می توانند چیزی بیش از لایه های پلاستیک ذوب شده را تولید کنند . بر اساس تحقیقات اخیر منتشر شده ما، یک تکنیک جدید چاپ سه بعدی با استفاده از سیلیکون می‌تواند مدل‌های دقیقی از رگ‌های خونی مغز ایجاد کند و جراحان مغز و اعصاب را قادر می‌سازد تا قبل از عمل با شبیه‌سازی‌های واقعی‌تر تمرین کنند. بسیاری از جراحان مغز و اعصاب هر عمل جراحی را قبل از ورود به اتاق عمل بر اساس مدل هایی از آنچه در مورد مغز بیمار می دانند، انجام می دهند. اما مدل‌های فعلی که جراحان مغز و اعصاب برای تمرین استفاده می‌کنند، رگ‌های خونی واقعی را به خوبی نشان نمی دهند. آنها بازخورد لمسی غیر واقعی را ارائه می دهند که فاقد جزئیات ساختاری کوچک اما مهم هستند و اغلب تمام اجزای تشریحی لازم را حذف می کنند. کپی‌های واقعی و شخصی‌شده مغز بیمار در طول شبیه‌سازی‌های قبل از جراحی می‌تواند خطا در جراحی واقعی را کاهش دهد.

26 اسفند 1401

تخیل ما را انسان می کند

شما به راحتی می توانید خود را در حال دوچرخه سواری در آسمان تصور کنید، اگرچه این چیزی نیست که واقعاً اتفاق بیفتد. شما می توانید خود را در حال انجام کاری تصور کنید که قبلا هرگز انجام نداده اید - مانند اسکی روی آب - و شاید حتی راه بهتری را نسبت به دیگران برای انجام آن تصور کنید. تخیل شامل ایجاد یک تصویر ذهنی از چیزی است که برای حواس شما وجود ندارد و یا حتی چیزی که در جایی در واقعیت وجود ندارد. تخیل یکی از توانایی های کلیدی است که از ما انسان می سازد. ولی تخیل از کجا آمد؟

25 اسفند 1401

پیش بینی جریان الکتریسیته در مغز انسان با استفاده از ریاضیات ساده شبکه ها

از طریق شبکه گسترده ای از رشته های عصبی، سیگنال های الکتریکی به طور مداوم در سراسر مغز در حال حرکت هستند. این فعالیت پیچیده همان چیزی است که در نهایت باعث ایجاد افکار، احساسات و رفتارهای ما می شود - اما احتمالاً در موضوع سلامت روان و مشکلات عصبی در زمانی که همه چیز بد پیش می رود، تحریک مغز یک درمان نوظهور برای چنین اختلالاتی است. تحریک ناحیه‌ای از مغز با پالس‌های الکتریکی یا مغناطیسی، موجی از سیگنال‌ها را از طریق شبکه اتصالات عصبی آغاز می‌کند.

21 اسفند 1401

زنبورها چگونه میکروبیوم خود را پیدا می کنند+ویدئو

گرده افشان های حشرات مسئول بخش عظیمی از گرده افشانی گیاهان در سراسر جهان هستند، از جمله حدود یک سوم گرده افشانی محصولات کشاورزی. مواد شیمیایی مانند آفت کش ها و قارچ کش ها هم به زنبورهای عسل و هم به زنبورهای بومی وحشی آسیب می رسانند. مطالعات اخیر مزایای بالقوه میکروبیوم زنبور عسل را برای حفظ سلامت این گرده افشان ها و کاهش ویروس ها و بیماری ها آشکار می کند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت