خبر های ویژه

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

8 مهر 1402

قطع یک درخت نمادین چنار

7 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

2 مهر 1402

کیف پول رمزگذاری شده در تلگرام

1 مهر 1402

ماه و ابر در آسمان تیره

31 شهریور 1402

تفسیر قدقد مرغ ها با هوش مصنوعی

31 شهریور 1402

اسکوتر چمدانی هوندا

26 شهریور 1402

تیر در حین عبور از مقابل خورشید

24 شهریور 1402

چاه های آب در معرض خطر خشک شدن هستند

21 شهریور 1402

ماه سحرگاهان بر آسمان شهر

17 شهریور 1402

سیلفیوم گیاه افسانه ای دوران باستان

16 شهریور 1402

دیاسیا با رنگ های ظریف، باغ و بالکن را به منظره ای از شکوفه تبدیل می کند.

15 شهریور 1402

بی ام دبلیو برقی به بازار می آید

13 شهریور 1402

هند ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی Aditya-L1 را به فضا پرتاب کرد.

11 شهریور 1402

آب سرزمین در کجا ناپدید می شود ، آب نهند به عنوان بخشی از آب منطقه در کجا جاری است

5 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

5 شهریور 1402

هلال ماه در کنار راه

2 شهریور 1402

آجی چای

2 شهریور 1402

ایزابلین پشت کوه عینالی

1 شهریور 1402

میلیون ها سال پیش، مگالودون بر اقیانوس ها حکومت می کرد - او چرا ناپدید شد؟

28 مرداد 1402

روز جهانی شیر

22 مرداد 1402

تلاشی برای نجات DNA جهان،هدف یک ماموریت نجات علمی، تجزیه و تحلیل هر گیاه، حیوان و قارچ قبل از دیر شدن است

19 مرداد 1402

ثبت تصویری نجومی که بیش از ۳ میلیارد ستاره و کهکشان در آن دیده می‌شوند

18 مرداد 1402

دنیا دست کیه؟ گربه ها!

15 مرداد 1402

اتومبیل‌های شاسی بلند و وانت های بزرگ‌تر باعث ایجاد یک بحران ایمنی در خیابان‌ها می‌شوند

15 مرداد 1402

هوش مصنوعی برنده مسابقه هوش مصنوعی است

13 مرداد 1402

از توییتر تا X: ایلان ماسک شروع به پاک کردن یک برند اینترنتی نمادین می کند

3 مرداد 1402

ستاره‌ای با دو چهره

30 تیر 1402

موتور موشک در حین آزمایش آژانس فضایی ژاپن منفجر شد

25 تیر 1402

آواز قورباغه در غروب عینالی

14 تیر 1402

چگونه آژانس های حمل و نقل برای اختلالات ترافیکی در مقیاس بزرگ برنامه ریزی می کنند

9 تیر 1402

تلسکوپ جیمز وب برای نخستین بار یک مولکول سازنده حیات را در فضا پیدا کرد

6 تیر 1402

صنعت و تکنولوژی

1 مهر 1402

کیف پول رمزگذاری شده در تلگرام

پاول دوروف اعلام کرده است که در نوامبر 2023 همه کاربران پیام رسان دارای کیف پول رمزنگاری والت خواهند بود. این ارز دیجیتال تون را ذخیره خواهد کرد. دوروف قصد دارد پلتفرم بلاک چین و تون را بیشتر در تلگرام ادغام کند.

31 شهریور 1402

تفسیر قدقد مرغ ها با هوش مصنوعی

دانشمندان ژاپنی یاد گرفته‌اند که با استفاده از یک شبکه عصبی صدای قدقد مرغ‌ها را ترجمه کنند. برای انجام این کار، هوش مصنوعی صدای هشتاد مرغ را ضبط کرد و توانست حالات عاطفی آنها را تعیین کند: خشم، ترس، گرسنگی، هیجان، رنج و لذت.

15 مرداد 1402

اتومبیل‌های شاسی بلند و وانت های بزرگ‌تر باعث ایجاد یک بحران ایمنی در خیابان‌ها می‌شوند

حوادث مرگبار ترافیکی در سال های اخیر در اکثر کشورهای توسعه یافته کاهش یافته است. اما در ایالات متحده آنها رایج تر می شوند. مرگ و میر در تصادفات وسایل نقلیه موتوری از سال 2011 تا 2021 بیش از 33 درصد افزایش یافته است. از سال 2010، مرگ و میر عابران پیاده در سراسر کشوردر مقایسه با افزایش 25 درصدی در سایر انواع تلفات رانندگی به 77 درصد افزایش یافته است، . وانت های سبک در تصادفات شدیدتر از خودروهای سواری به عابران آسیب می رسانند و اندازه خودروها و وانت های فروخته شده در ایالات متحده همچنان افزایش می یابد. برخی از مدل های کنونی مانند تویوتا راو 4، یک سوم بزرگتر از 15 سال پیش هستند. بر اساس تجربه‌ای که در سه دهه گذشته در مورد برنامه‌ریزی شهری و طراحی خیابان‌ها تحقیق کرده‌ام، می‌دانم که شهرهای ایالات متحده عمدتاً خودرو محور هستند تا انسان محور. قوانینی که در دهه 1920 وضع شد، نحوه استفاده مردم از وسایل نقلیه در خیابان‌های عمومی را کنترل می‌کند و سایر کنترل‌های دولتی به تولیدکنندگان می‌گویند که این وسایل نقلیه چقدر می‌توانند بزرگ باشند. امروزه، این مجموعه قوانین فضاهای عمومی را ایجاد کرده اند که در آن ایمن تر بودن در داخل وسیله نقلیه تا خارج از آن است. ایالات متحده به سرعت سایر کشورها برای اولویت دادن به ایمنی افراد خارج از اتومبیل، به خصوص که خودروها بزرگتر و سنگین تر شده اند، حرکت نکرده است. در نتیجه، آمریکایی‌ها بهای جان‌های از دست رفته، افزایش سرسام‌آور هزینه‌های بهداشت عمومی و کاهش تحرک را می‌پردازند. شاسی بلندها و وانت های بزرگ خطر تصادفات «از جلو» را افزایش می‌دهند که در آن رانندگان به فردی در ناحیه کور جلوی بزرگ خودرو ضربه بزرگتر، سنگین تر و کشنده تر می‌زنند........................ سیاست گذاران پیشنهاد می کنند خودروهای بزرگ را از طریق سیاست های مالیاتی، مانند هزینه های ثبت نام بر اساس وزن، مهار کنند. اما اقداماتی مانند این نمی تواند در کوتاه مدت از بحران ایمنی در حال ظهور جلوگیری کند. در عوض، من معتقدم این نوع تغییر فرهنگی گسترده نیاز به اقدام جمعی دارد که از سطح محلی با اصلاح طراحی خیابان شروع می شود. به نظر من، جوامعی که به دنبال جلوگیری از غلبه وسایل نقلیه بزرگتر و تشویق به استفاده از وسایل نقلیه کوچکتر، سبکتر و کندتر هستند، می توانند اقدامات زیر را انجام دهند: ایجاد مکان‌های پارکینگ اولویت‌دار نزدیک‌تر به فروشگاه‌ها برای همه اشکال حرکتی که باریک یا کمتر از 8 فوت (2.5 متر) طول دارند. برای محدود کردن دسترسی وسایل نقلیه به مناطق تجاری و محله‌هایی که عابران پیاده، دوچرخه‌ها و ماشین‌های کوچک‌تر در اولویت هستند، از ستون‌ها یا ستون‌هایی که می‌توانند جدا شوند استفاده کنید. باریک شدن شدید خطوط مسافرتی در خیابان ها برای کاهش سرعت ترافیک و آزاد کردن فضا برای پیاده روها و مسیرهای دوچرخه سواری گسترده تر. محدود کردن یا پایان دادن به دسترسی وسایل نقلیه به خیابان‌های نزدیک مدارس و مناطق تجاری پرجنب‌وجوش، چه به‌طور دائم یا در ساعات پرمصرف روز.

13 مرداد 1402

هوش مصنوعی برنده مسابقه هوش مصنوعی است

یکی از سوالاتی که اغلب از مقامات واشنگتن دریافت می شود این است: "چه کسی برنده مسابقه هوش مصنوعی آمریکا و چین است؟" پاسخ ساده و نگران‌کننده است: هوش مصنوعی برنده است و ما برای آنچه که به ارمغان خواهد آورد، آماده نیستیم. در دهه گذشته، سیستم‌های پیشرفته هوش مصنوعی از شکست دادن بازی‌های ویدیویی ساده به حل چالش‌های علمی چند دهه‌ای مانند تا کردن پروتئین، سرعت بخشیدن به اکتشافات علمی و تسریع توسعه داروهای با مولکول‌های کوچک حرکت کردند. سریع‌ترین شاخه هوش مصنوعی در حال تولید مدل‌های زبانی بزرگ مانند ChatGPT OpenAI است، . پیشرفت زیادی در این مدل‌ها ناشی از یک بینش مهندسی نسبتاً ساده - فرضیه مقیاس‌بندی - است که با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی و آرایه‌های وسیعی از رایانه‌های تحت شبکه به دقت پیاده‌سازی شده است. این فرضیه پیش‌بینی می‌کند که هرچه یک مدل هوش مصنوعی بزرگ‌تر باشد - داده‌ها، محاسبات و پارامترهای بیشتری را در خود جای دهد - عملکرد بهتری خواهد داشت و بدون در نظر گرفتن اینکه آیا در حال تولید پیش‌نویس یک سخنرانی است، می‌تواند بیشتر به هوش تقلید کند یا به آن نوشتن نرم افزار کامپیوتری، طراحی سلاح های جدید، یا آموزش ریاضی به بچه ها دست یابد.

3 مرداد 1402

از توییتر تا X: ایلان ماسک شروع به پاک کردن یک برند اینترنتی نمادین می کند

بیش از 10 سال است که توییتر به دلیل لوگوی پرنده آبی و سفید خود که به نماد فرهنگ و فرهنگ منحصر به فرد شبکه اجتماعی تبدیل شده ، شناخته شده است. توییت کردن به یک فعل تبدیل شد. یک «توئیت» به یک پست اشاره دارد. "Tweeps" به نام کارمندان توییتر تبدیل شد. اواخر روز یکشنبه، ایلان ماسک شروع به خلاص شدن از شر همه چیز کرد. این میلیاردر فناوری که سال گذشته توییتر را خریداری کرد، نام پلتفرم اجتماعی X.com را در وب سایت خود تغییر داد و شروع به جایگزینی لوگوی پرنده با نسخه تلطیف شده ای از حرف 24 الفبای لاتین کرد. در داخل دفتر مرکزی توییتر در سانفرانسیسکو، آرم‌های X در کافه تریا نمایش داده می‌شد، در حالی که طبق عکس‌هایی که نیویورک تایمز مشاهده کرد، نام اتاق‌های کنفرانس به کلماتی که X در آنها بود، از جمله «eXposure»، «eXult» و «s3Xy» تغییر یافت. آقای ماسک مدت‌ها گفته بود که ممکن است این نام را تغییر دهد، اما او در اوایل روز یکشنبه در توییتی این روند را تسریع کرد و گفت: «به‌زودی با برند توییتر و به تدریج از همه پرندگان خداحافظی خواهیم کرد». او گفته است که امیدوار است توییتر را به "برنامه همه چیز" به نام X تبدیل کند که نه تنها شبکه های اجتماعی، بلکه بانکداری و خرید را نیز در بر می گیرد. اوایل روز دوشنبه، آقای ماسک همچنین عکسی از یک X غول‌پیکری که در ساختمان اداری توییتر در سانفرانسیسکو پخش شده بود را با عنوان: «دفتر مرکزی ما امشب» به اشتراک گذاشت. این حرکات - که همچنان ادامه دارد - مشهودترین تغییراتی است که آقای ماسک از زمان بستن قرارداد خرید شرکت در ماه اکتبر در توییتر انجام داده است. در پشت صحنه، او گام‌های زیادی برای بازنگری شرکت برداشته است، هزاران کارمند را حذف کرده و ویژگی‌های پلتفرم را تغییر داده است، از جمله نشان‌هایی که برای تأیید کاربران و همچنین قوانین حاکم بر مواردی که می‌توان و نمی‌توان در این سرویس گفت.

9 تیر 1402

چگونه آژانس های حمل و نقل برای اختلالات ترافیکی در مقیاس بزرگ برنامه ریزی می کنند

دوازده روز پس از فروریختن بخشی از ایالت بین ایالتی 95 در شمال فیلادلفیا در جریان آتش سوزی کامیون، مقامات یک جاده موقت شش خطه را برای خدمات رسانی به رانندگان در حالی که یک روگذر دائمی بازسازی می شود، باز کردند. این یک موفقیت بزرگ پس از فاجعه 11 ژوئن 2023 بود که پیش‌بینی شد برای ماه‌ها ترافیک را مختل کند. زمانی که فرسودگی معمول یا بلایای طبیعی به جاده ها و پل ها آسیب می زند، شهرها اغلب با چالش های مشابهی مواجه می شوند. مهندس حمل و نقل لی دی هان توضیح می دهد که چگونه برنامه ریزان، آژانس های حمل و نقل و دولت های شهری این اختلالات را پیش بینی و مدیریت می کنند. سازمان ها چگونه برای اختلالاتی مانند این برنامه ریزی می کنند؟

25 خرداد 1402

خلق جنین انسان بدون نیاز به اسپرم و تخمک

محقق ارشد دانشگاه‌های کمبریج و موسسه فناوری کالیفرنیا، روز چهارشنبه در نشست سالانه انجمن بین‌المللی تحقیقات سلول های بنیادی در بوستون گفت: «ما به این توانمندی رسیده‌ایم که با برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های [بنیادی جنینی] مدل‌هایی شبیه جنین انسان خلق کنیم.» نتایج این تحقیق آزمایشگاهی هنوز توسط هیچ نشریه علمی منتشر نشده ولی خانم زرنیکا گوتس در گفتگو با نشریه گاردین نیز توضیح داد: «مدل انسانی ما نخستین مدل جنین سه‌ نسلی انسان است که به طور کامل از سلول‌های بنیادین جنینی خلق شده و شامل سلول‌های آمنیون (غشایی که جنین را می‌پوشاند) و لایه زایا، سلول‌های پیش‌ساز تخمک و اسپرم است.» در واقع، این جنین‌ها قلب تپنده ندارند و ساختار اولیه مغز آنها نیز شکل نگرفته ولی شامل سلول‌هایی هستند که کیسه زرده (کیسه ناف)، مشیمه (پرده‌ای که جنین را داخل رحم احاطه می‌کند) و خود جنین را تشکیل می‌دهند.

22 خرداد 1402

هیدروژن چیست و آیا واقعاً می تواند به یک راه حل تغییر آب و هوا تبدیل شود؟

هیدروژن فراوان ترین عنصر در کیهان است، اما از آنجایی که بسیار واکنش پذیر است، به تنهایی در طبیعت یافت نمی شود. در عوض، معمولاً به اتم ها و مولکول های دیگر در آب، گاز طبیعی، زغال سنگ و حتی مواد بیولوژیکی مانند گیاهان و بدن انسان متصل می شود. با این حال، هیدروژن قابل جداسازی است. و به خودی خود، مولکول H2 به عنوان یک حامل انرژی بسیار موثر، ضربه سنگینی به خود می گیرد. در حال حاضر در صنعت برای تولید آمونیاک، متانول و فولاد و در پالایش نفت خام استفاده می شود. به عنوان سوخت، می تواند انرژی را ذخیره کند و انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه، از جمله اتوبوس ها و کشتی های باری را کاهش دهد. همچنین می توان از هیدروژن برای تولید برق با انتشار گازهای گلخانه ای کمتر از نیروگاه های زغال سنگ یا گاز طبیعی استفاده کرد. این پتانسیل توجه بیشتری را به خود جلب می کند زیرا دولت ایالات متحده قوانین جدیدی را پیشنهاد می کند که نیروگاه های فعلی را ملزم به کاهش انتشار دی اکسید کربن می کند. از آنجا که می توان آن را ذخیره کرد، H2 می تواند به غلبه بر مشکلات متناوب مرتبط با منابع انرژی تجدید پذیر مانند باد و خورشید کمک کند. همچنین می توان آن را با گاز طبیعی در نیروگاه های موجود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نیروگاه ترکیب کرد.

11 خرداد 1402

روبات انسان نما در لندن

یک شرکت مستقر در بریتانیا، رباتی انسان‌نما ساخته است که می‌تواند مانند انسان‌ها مکالمه داشته باشد، از حالات چهره برای انتقال احساساتش استفاده کند و حتی از خطرات احتمالی هوش مصنوعی بگوید. این ربات در پاسخ به یکی از بازدیدکنندگان در نمایشگاهی در لندن می‌گوید: «هولناک‌ترین سناریویی که می‌توانم با هوش مصنوعی و ربات‌ها تصور کنم، جهانی است که در آن ربات‌ها آنقدر قوی شده‌اند که می‌توانند انسان‌ها را بدون آنکه آگاه باشند کنترل کنند این وضعیت می‌تواند به خلق جامعه‌ای سرکوبگر بیانجامد که حقوق افراد دیگر در آن محترم نیست.»

2 خرداد 1402

جعبه سیاه چیست؟

برای برخی افراد، اصطلاح "جعبه سیاه" دستگاه های ضبط در هواپیماها را به یاد می آورد که در صورت وقوع اتفاق غیرقابل تصور، برای تجزیه و تحلیل پس از مرگ ارزشمند هستند. برای دیگران، تئاترهای کوچک و با حداقل تجهیزات را تداعی می کند. اما جعبه سیاه نیز یک اصطلاح مهم در دنیای هوش مصنوعی است. جعبه‌های سیاه هوش مصنوعی به سیستم‌های هوش مصنوعی با عملکرد داخلی که برای کاربر نامرئی هستند، اشاره دارد. شما می توانید به آنها ورودی بدهید و خروجی بگیرید، اما نمی توانید کد سیستم یا منطقی که خروجی را تولید کرده است را بررسی کنید. یادگیری ماشینی زیرمجموعه غالب هوش مصنوعی است. این زیربنای سیستم‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و DALL-E 2 است. یادگیری ماشینی سه جزء دارد: یک الگوریتم یا مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها، داده‌های آموزشی و یک مدل. الگوریتم مجموعه ای از رویه ها است. در یادگیری ماشینی، یک الگوریتم پس از آموزش روی مجموعه بزرگی از مثال‌ها – داده‌های آموزشی – می‌آموزد که الگوها را شناسایی کند. هنگامی که یک الگوریتم یادگیری ماشینی آموزش داده شد، نتیجه یک مدل یادگیری ماشینی است. مدل چیزی است که مردم استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک الگوریتم یادگیری ماشینی می تواند برای شناسایی الگوها در تصاویر طراحی شود و داده های آموزشی می تواند تصاویری از سگ ها باشد. مدل یادگیری ماشینی حاصل می‌تواند یک سگ شکار باشد. شما می توانید یک تصویر را به عنوان ورودی به آن بدهید و به عنوان خروجی دریافت کنید که آیا و در کجای تصویر مجموعه ای از پیکسل ها نشان دهنده یک سگ است.

22 اردیبهشت 1402

توربین بادی چگونه کار می کند

توربین‌های بادی بر اساس یک اصل ساده کار می‌کنند: توربین‌های بادی به جای استفاده از الکتریسیته برای تولید باد - مانند یک فن - از باد برای تولید برق استفاده می‌کنند. باد پره های پروانه مانند یک توربین را به دور روتور می چرخاند که ژنراتور را می چرخاند و الکتریسیته تولید می کند.

8 اردیبهشت 1402

باکتری های عامل جذام یافت شده در نمونه های آرمادیلو ارزش مجموعه های موزه را برای ردیابی پاتوژن ها برجسته می کند.

برای بررسی این ارتباط، به 10 موزه تاریخ طبیعی در ایالات متحده مراجعه کردیم که این مؤسسات چیزی بیش از نمایشگاه های عمومی ارائه می دهند. آنها همچنین میزبان هزاران نمونه بیولوژیکی هستند که طی سالیان متمادی جمع آوری شده اند. بررسی این نمونه‌های تاریخی می‌تواند به محققان در شناسایی شیوع و تنوع پاتوژن در زمان و مکان کمک کند.

2 اردیبهشت 1402

زباله‌های یک انسان گنج انسان دیگری است: چگونه سوئد بازیافت را به یک صنعت چند میلیون دلاری تبدیل کرد.

به گفته کارشناسان، جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی و گازهای گلخانه ای به سمت افزایش فاجعه بار دو درجه سانتی گرادی در دما پیش می رود. سوخت‌های فسیلی همواره در حال کاهش هستند در حالی که انتظار می‌رود تقاضای جهانی انرژی در سال 2030 به میزان 50 درصد افزایش یابد. با ادامه رشد جمعیت جهان، تولید زباله به شدت افزایش خواهد یافت. در مواجهه با این پیش‌بینی‌های غم‌انگیز، یک کشور یک فرصت اقیانوس آبی را شناسایی کرد و یک انقلاب بازیافت را آغاز کرد و زباله‌ها را به انرژی تبدیل کرد . از طریق یک استراتژی بازیافت فراگیر در سراسر کشور، سوئد بار پرهزینه زباله را به یک سرمایه گذاری سودآور تبدیل کرده است.............به طور خلاصه، سوئد سه گزاره ضروری برای موفقیت استراتژی اقیانوس آبی خود را هماهنگ کرد. ارزش اقدام پیشنهادی برای مردم سوئد، محیطی پاک‌تر را ممکن می‌سازد و انرژی کم‌هزینه‌ای را برای بیش از یک میلیون خانه فراهم می‌کند. امکان سود، تضمین می کند که سوئد نه تنها هزینه ها را از طریق حذف هزینه های بالای سوخت فسیلی کاهش می دهد، بلکه درآمد سالانه 100 میلیون دلاری را برای بازیافت زباله های وارداتی ایجاد می کند. و در نهایت، امکان تعامل اجتماعی مردم در یک سیستم فراگیر برای همه افراد درگیر ایجاد می‌کند، انگیزه‌های جذابی را برای شهروندان سوئدی برای بازیافت فراهم می‌کند و به کودکان بازیافت را از سنین پایین آموزش می‌دهد.

4 فروردین 1402

چاپ سه بعدی رگ های خونی مغز با سیلیکون می تواند جراحی مغز و اعصاب را بهبود بخشد

رینترهای سه بعدی می توانند چیزی بیش از لایه های پلاستیک ذوب شده را تولید کنند . بر اساس تحقیقات اخیر منتشر شده ما، یک تکنیک جدید چاپ سه بعدی با استفاده از سیلیکون می‌تواند مدل‌های دقیقی از رگ‌های خونی مغز ایجاد کند و جراحان مغز و اعصاب را قادر می‌سازد تا قبل از عمل با شبیه‌سازی‌های واقعی‌تر تمرین کنند. بسیاری از جراحان مغز و اعصاب هر عمل جراحی را قبل از ورود به اتاق عمل بر اساس مدل هایی از آنچه در مورد مغز بیمار می دانند، انجام می دهند. اما مدل‌های فعلی که جراحان مغز و اعصاب برای تمرین استفاده می‌کنند، رگ‌های خونی واقعی را به خوبی نشان نمی دهند. آنها بازخورد لمسی غیر واقعی را ارائه می دهند که فاقد جزئیات ساختاری کوچک اما مهم هستند و اغلب تمام اجزای تشریحی لازم را حذف می کنند. کپی‌های واقعی و شخصی‌شده مغز بیمار در طول شبیه‌سازی‌های قبل از جراحی می‌تواند خطا در جراحی واقعی را کاهش دهد.

26 اسفند 1401

تخیل ما را انسان می کند

شما به راحتی می توانید خود را در حال دوچرخه سواری در آسمان تصور کنید، اگرچه این چیزی نیست که واقعاً اتفاق بیفتد. شما می توانید خود را در حال انجام کاری تصور کنید که قبلا هرگز انجام نداده اید - مانند اسکی روی آب - و شاید حتی راه بهتری را نسبت به دیگران برای انجام آن تصور کنید. تخیل شامل ایجاد یک تصویر ذهنی از چیزی است که برای حواس شما وجود ندارد و یا حتی چیزی که در جایی در واقعیت وجود ندارد. تخیل یکی از توانایی های کلیدی است که از ما انسان می سازد. ولی تخیل از کجا آمد؟

25 اسفند 1401

پیش بینی جریان الکتریسیته در مغز انسان با استفاده از ریاضیات ساده شبکه ها

از طریق شبکه گسترده ای از رشته های عصبی، سیگنال های الکتریکی به طور مداوم در سراسر مغز در حال حرکت هستند. این فعالیت پیچیده همان چیزی است که در نهایت باعث ایجاد افکار، احساسات و رفتارهای ما می شود - اما احتمالاً در موضوع سلامت روان و مشکلات عصبی در زمانی که همه چیز بد پیش می رود، تحریک مغز یک درمان نوظهور برای چنین اختلالاتی است. تحریک ناحیه‌ای از مغز با پالس‌های الکتریکی یا مغناطیسی، موجی از سیگنال‌ها را از طریق شبکه اتصالات عصبی آغاز می‌کند.

21 اسفند 1401

زنبورها چگونه میکروبیوم خود را پیدا می کنند+ویدئو

گرده افشان های حشرات مسئول بخش عظیمی از گرده افشانی گیاهان در سراسر جهان هستند، از جمله حدود یک سوم گرده افشانی محصولات کشاورزی. مواد شیمیایی مانند آفت کش ها و قارچ کش ها هم به زنبورهای عسل و هم به زنبورهای بومی وحشی آسیب می رسانند. مطالعات اخیر مزایای بالقوه میکروبیوم زنبور عسل را برای حفظ سلامت این گرده افشان ها و کاهش ویروس ها و بیماری ها آشکار می کند.

19 اسفند 1401

زنبورها مهارت های ارتباطی خود را یاد می گیرند و به صورت فرهنگی انتقال می دهند.+ویدئو

هرودوت مورخ یونانی بیش از 2000 سال پیش از یک آزمایش ممنوعه نادرست گزارش داد که در آن دو کودک را از شنیدن سخنان انسان ها منع کردند تا یک پادشاه بتواند زبان واقعی و ناآموخته انسان ها را کشف کند. دانشمندان اکنون می دانند که زبان انسان به یادگیری اجتماعی و تعامل با افراد دیگر نیاز دارد، ویژگی مشترک با چندین زبان حیوانات! اما چرا انسان ها و سایر حیوانات به جای اینکه مانند بسیاری از گونه های جانوری با این دانش متولد شوند، باید زبان بیاموزند؟

15 اسفند 1401

آیا زمین قبلاً در حال گرم شدن بود یا گرمایش جهانی روند سرد شدن طولانی مدت را معکوس کرد؟

در طول قرن گذشته، میانگین دمای زمین به سرعت حدود 1 درجه سانتیگراد (1.8 درجه فارنهایت) افزایش یافته است. شواهدی که از دماسنج ها و سنسورهای دیگر در سراسر جهان بدست می آید. اما هزاران سال قبل از انقلاب صنعتی، قبل از دماسنج ها و قبل از اینکه انسان ها با آزاد کردن دی اکسید کربن گرما از سوخت های فسیلی آب و هوا را گرم کنند، چطور؟ در آن زمان، دمای زمین رو به افزایش بود یا به سمت سردی؟ حتی اگر دانشمندان بیش از هر بازه چند هزار ساله دیگری درباره 6000 سال اخیر اطلاعات دارند، مطالعات در مورد این روند طولانی مدت دمای جهانی به نتایج متضادی رسیده است.

6 اسفند 1401

جنگ در اوکراین حرکت جهانی به سمت روبات های قاتل را تسریع می کند

ارتش ها درس مهمی در سراسر جهان از عملیات های جنگی اخیر در اوکراین و قره باغ گرفته اند: هوش مصنوعی تسلیحاتی آینده جنگ است. ..................کمپین توقف ربات‌های قاتل، همراه با دیده‌بان حقوق بشر، استدلال می‌کند که سیستم‌های تسلیحاتی خودمختار فاقد قضاوت انسانی لازم برای تمایز بین غیرنظامیان و اهداف نظامی قانونی هستند. آنها همچنین با کاهش خطرات درک شده، آستانه جنگ را پایین می آورند و کنترل معنادار انسان را بر آنچه در میدان نبرد اتفاق می افتد از بین می برند. این سازمان‌ها استدلال می‌کنند که ارتش‌هایی که بیشترین سرمایه‌گذاری را روی سیستم‌های تسلیحاتی خودمختار انجام می‌دهند، از جمله ایالات متحده، روسیه، چین، کره جنوبی و اتحادیه اروپا، جهان را وارد یک مسابقه تسلیحاتی جدید پرهزینه و بی‌ثبات می‌کنند. یک پیامد می تواند این باشد که این فناوری جدید خطرناک به دست تروریست ها و دیگران خارج از کنترل دولت بیفتد.

28 دی 1401

خطر زمين لرزه و ساخت و ساز در حريم گسل شمال تبريز و حريم گسلش گسلهای زمين لرزه ای ايران

گسل شمال تبريز که از بخشهای شمال خاوری، شمال و شمال باختری شهر تبريز عبور می نمايد، به دليل وقوع زمين لرزه های متعدد تاريخی و دوازده بار تخريب کامل شهر تبريز از گسلهای شناخته شدة زمين لرزه ای ايران است . اين گسل که زمانی با محدوده شهری تبريز فاصله داشت، هم اکنون بر اثر گسترش ساخت و ساز و شهرک سازی بر روی حريم آن، از ميان شهرکهای جديد ساخته شده و در حال احداث در شمال تبريز عبور می نمايد . با توجه به خطر گسيختگی مستقيم در شهر، گسلش درمحدوده شهر تبريز و اثرهای حوزه نزديک گسل در صورت وقوع زمين لرزه ای با بزرگای حدود ۵ یا 6 ریشتر خسارات فراوانی در تبريز پيش بينی می شود. با توجه به اهميت شهر تبريز در شمال باختری ايران، سابقه لرزه خيزی،وجود نهشته های مارنی - رسی و پتانسيل وقوع زمين لغزش، در اين بررسی مشخص گرديد که ساخت و ساز بر رو و درنزديکی پهنه گسل شمال تبريز در فاصله حدود ۲۰۰۰ متري از محور پهنه گسله بايد ممنوع و از گسترش ساخت و ساز موجود هرچه سريعتر جلوگيری گردد.

18 دی 1401

باران آسیای مرکزی ممکن است ناشی از آلودگی هند و چین باشد

با وجود خشکسالی ویرانگر در سال‌های اخیر، تابستان‌ها در آسیای مرکزی و سین‌کیانگ مرطوب‌تر شده‌اند و طوفان‌های شدیدتر و سیل‌های ناگهانی را به همراه دارد. تحقیقات جدید به یک علت بالقوه در هزاران مایل دورتر اشاره می کند. هنگامی که کارخانه ها، خودروها و نیروگاه ها در مناطق صنعتی شمال هند و شرق چین سوخت های فسیلی را می سوزانند، سولفات های آئروسل آزاد می کنند. این ذرات، مانند دی اکسید گوگرد، نور خورشید را منعکس می کنند، اتمسفر را خنک می کنند و باعث تغییرات فشار می شوند که جریان های هوا را تغییر می دهد.

18 دی 1401

سواد بصری، درک و فهم کیفیت فضای شهری

شهر مجموعه ای از نشانه های بصری و ادارکی (نقی زاده،1382) است و منظر شهری یکی از فاکتورهای کیفیت های بصری محیط شهری می باشد این منظر شهری یکی از عناصر ساخت فضایی شهر است، محیط انسان ساخت و نحوه طراحی و ساخت آن ( ساختمان ها، مسیرها، زیرگذرها و ....) که بر رفتار ، روح و روان تاثیر می گذارد. اعمال سلایق شخصی علاوه بر تبعات روحی و روانی که بر شهروندان می گذارد تبعات اقتصادی، اقتصادی و فرهنگی دارد که نه تنها باعث هدر رفت سرمایه های اجتماعی بلکه باعث تضییع سرمایه های اقتصادی می شود. توسعه فیزیکی شهرها به جای توسعه پایدار آن باعث ایجاد یک سری رانت های خرد و کلان می شود که اصولا نیاز به آن وجود ندارد و شاید هم ضروری نباشد. به طور مثال از رنگ زدن اشتباه مصالح بنائی مثل جداول کنار خیابان که معمولا یک زمستان دوام دارد گرفته تا ایجاد پل، زیرگذر ، روگذر و ... که اصولا مطالعات مکان یابی و امکان سنجی آن در شبکه ترافیکی معمولا وجود ندارد!.......یکی دیگر از دلایل عمده نابسامانی های شهری عدم اعتقاد مسئولین عمدا یا سهوا به توانایی و دانش محلی است که در دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی معمولا در کشورهای توسعه یافته متبلور می شوند و این مراکز در اکثر کشورها در آمد عمده خود را از مشاوره و حل مشکلات شهر و جامعه به صورت علمی کسب می کنند. این و فاصله آن با مسئولین خودمان در وضعیتی است که وقتی به مدیری ارجاع مشکلات را به دانشگاه و مراکز تحقیقاتی پیشنهاد می کنیم با مخالفت و مقاومتی مبتنی بر تئوری بودن راه کارهای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و به درد نخور بودن آنها را اظهار می کنند! انتظار نمی رود که مسئولین و مدیران هنرمند باشند و درک بالایی از نظم و نظام فضای شهری کیفی داشته باشند، اما انتظار می رود لااقل به مسائل اولیه فنی، دوام و نحوه استفاده مصالح برای شرایط اقلیمی و آب و هوای شهر خودشان واقف باشند و اگر هم نمی دانند لااقل از متخصصین امر مشاوره بگیرند که توان تجزیه و تحلیل مسائل شهری خود را بالا ببرند و طراحی شهری مطلوب را میسر سازند. به طور مثال که چه نوع مصالحی و آسفالتی برای اقلیم شهرشان مناسب است. با توجه به تغییرات اقلیمی و نوسانات دما در طول شبانه روز که تنش زیادی به مصالح شهر، خیابان ، جداول و رنگ مصالح بالاخص روی جداولی که در مقابل رطوبت و حرارت با مصالح زیرشان یکسان رفتار نکرده و از هم جدا شده ونهایتا می ریزند و زیبایی که ندارند! حتی زشت تر هم می شوند! از دیگر ضعف های مدیریت شهری، عدم شناخت مدیران شهری با توسعه فرهنگی در شهرهاست. رویکرد فرهنگی رویکردی جدید در توسعه شهری است که بر بهتر شدن محیط زندگی و ارتقاء کیفیت زندگی و سرزندگی فضای شهری تاکید دارد. توسعه فرهنگی نیازمند حکمرانی مطلوب و استفاده از خلاقیت ها در زمینه طراحی شهری می باشد.که وظیفه مدیریت شهری استفاده از استعدادهای پرورش یافته در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی است.......................چه کسی مسئول و پاسخگوی اهمال کاری های بی وقفه و حیف و میل شدن هاست؟ چرا شورای شهر به این گونه مسائل که جزء وظایف اصلی و قانونی شان است توجه و رسیدگی نمی کنند؟ به مواردی مثل ضوابط عرصه و حریم بافت های تاریخی که مربوط به شورای شهر نیست رسیدگی و سدی برای اجرای آن می شوند! دستاوردهای این مداخلات نمود شهرهای بی هویت، در هم ریخته و پر آشوب می باشد!

11 دی 1401

واتس‌اپ پس از این روی ۴۹ مدل تلفن همراه کار نخواهد کرد

واتس‌اپ به‌زودی روی میلیون‌ها گوشی کار نخواهد کرد. افرادی که مدل‌های قدیمی‌تر آیفون و سامسونگ گلکسی Ace 2، گلگسی S2، گلکسی S3 mini، گلکسیTrend II ، گلکسی Trend Lite، گلکسی Xcover 2 و گلکسی Core دارند، بدون ارتقا دادن آن‌ها پس از ۳۱ دسامبر نخواهند توانست از این برنامه پیام‌رسان استفاده کنند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت