خبر های ویژه

آزمون استخدامی

7 آذر 1402

مصاحبه استخدامی ژن برتر

4 آذر 1402

زندگی خارق العاده مادر ویستلر

4 آذر 1402

شب مهتابی

30 آبان 1402

باغ در زیر ابرهای پاییز

29 آبان 1402

بوروکرات

29 آبان 1402

تصویری از روزهای پایانی جنگ جهانی دوم

29 آبان 1402

خانه بلوکی

28 آبان 1402

الماس گرانبهای آبی در حراج کریستیز

26 آبان 1402

ومن خانه ام را خواهم ساخت هر چند بار که خرابش کنید

25 آبان 1402

ورود به دانشگاه!

24 آبان 1402

جاده ی ناکجاآباد

21 آبان 1402

آندرو وایت نقاشی با آوازه بسیار

20 آبان 1402

درخت زندگی

15 آبان 1402

لطفا سریع شکایت خود را تحویل بدهید !

15 آبان 1402

حمله به غزه

13 آبان 1402

شطرنج

13 آبان 1402

موسیقی باله ی دریاچه قو

9 آبان 1402

وفادار ماندن به قربانیان دیکتاتوری آرژانتین

5 آبان 1402

نقاشی های گئورگی کیچیگین

5 آبان 1402

ارابه شکوه ؛ مجسمه ای در سنت پطرزبورگ

4 آبان 1402

برج میلاد تهران

2 آبان 1402

باز مدرسه ام دیر شد

1 آبان 1402

رز در پاییز

1 آبان 1402

سازندگان

1 آبان 1402

کشته شدن هنرمندان فلسطینی در غزه در بحبوحه جنگ اسرائیل و حماس

29 مهر 1402

چهار نسل در یک تصویر

29 مهر 1402

فردا می رویم مدرسه

29 مهر 1402

گربه بالای درخت

27 مهر 1402

غزه شهر بی دفاع

25 مهر 1402

اگر اولماسایدی جهاندا قلم،

23 مهر 1402

کودکانی که با بمب و نارنجک می خوابند

23 مهر 1402

موسیقی

9 آبان 1402

موسیقی باله ی دریاچه قو

باله جادویی چایکوفسکی داستان عشق محکوم به فنای پرنس زیگفرید و پرنسس اودت را روایت می کند. شاهزاده زیگفرید یک شب برای شکار بیرون می رود و گروهی از قوها را تعقیب می کند - یکی از آنها تبدیل به یک زن جوان به نام اودت می شود که توضیح می دهد که او و همراهانش توسط بارون فون روتبارت شیطانی به قو تبدیل شده اند. این طلسم تنها در صورتی شکسته می شود که کسی که قبلاً هرگز عاشق نشده است سوگند به عشق بی پایان، قسم بخورد و به او قول ازدواج بدهد. شاهزاده عشق خود را به اودت اعلام می کند و قول می دهد برای همیشه وفادار بماند. در یک جشن بزرگ در کاخ، شاهزاده باید یک عروس انتخاب کند - اما او فقط می تواند به اودت فکر کند. ناگهان یک هیاهو آمدن دو مهمان را اعلام می کند - اودت است! شاهزاده با او می رقصد و از او خواستگاری می کند. اما اودت نیست - زن مرموز دختر فون روتبارت شیطانی، اودیل است. اودت شاهد تمام صحنه بوده است. زیگفرید خیلی دیر متوجه اشتباه خود می شود. زیگفرید به دنبال اودت به سمت دریاچه می رود و از او طلب بخشش می کند. او می گوید که او را می بخشد اما هیچ چیز نمی تواند این واقعیت را که او عهدش را شکسته است تغییر دهد. آنها تصمیم می گیرند با هم بمیرند. عاشقان خود را به دریاچه می اندازند.

9 مهر 1402

پیانو سولو و هنر تصویر پردازی هوش مصنوعی

موسیقی دبوسی اغلب به عنوان "امپرسیونیست" توصیف می شود، اما او اغلب این عنوان را رد می کرد. در هر صورت، موسیقی او همتای مناسبی برای نمایش بصری مضامینی است که الهام‌بخش آهنگ‌های او هستند. هر صحنه در این ویدیو موضوع آهنگ را به تصویر می کشد:

4 مهر 1402

گل های زرد پاییزی شلغم حکم آباد با موسیقی فولکلور ژاپنی کوتو

باغات حکم آباد سال هاست که رنگ می بازند ، خزان پاییز بر روی باغ در حال وزیدن است؛ همه در تلاش برای تبدیل آنها به برج و بارو و ساختمان هستند، آنها بی هیچ توقعی به رنج کشاورزان تبریز ایستاده اند و زیبایی عطیمی را برای شهر ایجاد کرده اند..... فصل گل شلغم فرا رسیده است و موسیقی کوتو آن را همراهی می کند

1 مهر 1402

پائیز ، کنسرتو ویلن چهار فصل از آنتونیو ویوالدی

هوای لطیف در اوج لطافت شاعرانه و روح انگیز دور میکند روستائیان را از رقص، از آواز و همه سرمست می نسیم خزانی

22 شهریور 1402

چگونه بازی‌های ویدیویی مانند «استارفیلد» نسل جدیدی از طرفداران موسیقی کلاسیک را ایجاد می‌کنند

"استارفیلد" یکی از مورد توجه ترین بازی های ویدئویی در تاریخ اخیر است. این بازی که در 6 سپتامبر 2023 منتشر شد، به بازیکنان این امکان را می دهد که شخصیت و فضاپیمای خود را بسازند، به هر یک از هزاران سیاره یا بیشتر سفر کنند و قوس های داستانی متعددی را دنبال کنند. کارگردان صوتی، مارک لمپرت، موسیقی بازی را به عنوان "همدم بازیکن"، با "حس ابعاد " که "باید کاملاً تنظیم می شد" در مورد طراحی صدای استارفیلد توصیف کرد، و آن را حماسی خوانده است . موسیقی متن برای فضای بیرونی از کره زمین در بسیاری از فیلم های "جنگ ستارگان"، "2001: یک ادیسه فضایی" و "میان ستاره ای"، ظاهر شده است. اما موسیقی تعاملی "استارفیلد" توسط آهنگساز آینون زور کار متفاوتی انجام می دهد: با استفاده از ساختار زبان موسیقی که یک منظره صوتی متفکرانه را پرورش می دهد، شنونده را به وسعت فضا پرتاب می کند در حالی که کنجکاو، معصوم و محدود باقی می ماند. اگر چشمان خود را ببندید، می توانید تصور کنید که موسیقی در سالن کنسرت اجرا می شود. این دقیقاً همان چیزی است که قبل از انتشار بازی اتفاق افتاد، زمانی که ارکستر سمفونیک لندن "استارفیلد سوئیت " را در مقابل تماشاگرانی در تئاتر الکساندرا پالاس ، یکی از معتبرترین سالن‌های کنسرت جهان اجرا کرد.

13 تیر 1402

یادم رفت زندگی کنم

از این همه دویدن در زندگی بدون توقف فراموش کردم که زندگی فقط برای یک لحظه زندگی می شود از این که بخواهم در همه چیز اولین باشم! یادم رفت زندگی کنم

20 اردیبهشت 1402

اکنون، ماه رنگ پریده بر مزارع می تابد

اکنون، ماه رنگ پریده بر مزارع می تابد مردم آرام و کم حرف می زنند لازم نیست به من بگی پسر، چون میدونم آره وقتی در جنوب وقت خواب است باد ملایمی از میان درختان کاج می وزد مردم آنجا زندگی راحتی دارند

11 اردیبهشت 1402

سمفونی اول ماه می ؛ سمفونی شماره 3 دیمیتری شوستاکویچ

سمفونی ماه می بیانگر روح جشن توسعه مسالمت آمیز است... این بدان معنا نیست که موسیقی در سمفونی ماه مه تماماً تجلیل کننده و جشن است. توسعه مسالمت آمیز شدیدترین مبارزه است.

20 فروردین 1402

تنیـده یادِ تو در تار و پـودم میـهن ای میـهن…باصدای احمد ظاهر

سال‌هایی که به صنف ۱۰ و ۱۱ رسیده بودم و کم‌کم شعر می‌خواندم و کتاب می‌جستم، «تنیده یاد تو در تار و پودم» را در لای کتاب‌ها یافتم و ابوالقاسم لاهوتی کرمانشاهی را شناختم؛ کسی که صادقانه وطنش را دوست داشت اما عقایدش او را دور از وطن ساخت و لاهوتی را مبدل به شاعر میهن‌سرا و حماسی کرد. شعری که لاهوتی برای وطنش خودش ایران و کرمانشاه سروده بود؛ شعری که برای هر میهنی هم‌خوانی دارد و احساس لطیفی در این شعر موج می‌زد که هر وطن‌یافته‌یی را به وجد می‌آورد.

6 فروردین 1402

DNA از موهای بتهوون راز خانواده را باز می کند

دوستان بتهوون تارهای موی آهنگساز را به عنوان یادگاری نگه داشتند و برخی نیز در بستر مرگ او بعنوان نشانه هایی از یادگاری موهایش را بریدند. تقریباً دو قرن بعد، یک تیم بین‌المللی از محققان گفتند که از برخی از این رشته‌ها برای تعیین توالی ژنوم بتهوون، مجموعه کامل DNA موجود در هر سلول، استفاده شد............ مورخان و دانشمندان پزشکی مدت‌هاست که مجلات و نامه‌های بتهوون را برای سرنخ‌هایی درباره مشکلات سلامتی او استخراج کرده‌اند. آنها از سندی الهام گرفتند که یک روز پس از مرگ او در وین در محفظه ای مخفی از میز تحریر او یافت شد. بتهوون خطاب به برادرانش درخواست کرد که جزئیات بیماری های پزشکی او پس از مرگش به اطلاع عموم برسد.

4 فروردین 1402

بلا چاو ، خداحافظ زیبای من

بلا چاو «Bella ciao» یک آهنگ فولکلور اعتراضی ایتالیایی مربوط به اواخر قرن نوزدهم است که در ابتدا توسط کارگران موندینا در اعتراض به شرایط سخت کار در شالیزارهای شمال ایتالیا خوانده شد. عموماً فرض بر این است که آهنگ موندینا توسط پارتیزان هایی خوانده شدند که مخالف نازیسم و فاشیسم بودند و با نیروهای اشغالگر آلمان نازی که با جمهوری فاشیست و همکار ایتالیایی متحد بودند، بین سالهای 1943 و 1945 در طول جنگ داخلی ایتالیا درگیر بودند ،اصلاح و به عنوان سرود جنبش مقاومت ایتالیا تغییر یافت.

14 اسفند 1401

داک واتسون گیتاریست موسیقی آپالاچی

واتسون در میان مردم با محبوبیت سبک گیتارش شناخته شده است که به عنوان فلت پیکینگ ، روشی سریع برای نواختن نت ها و آکوردها بر روی سیم های گیتار با استفاده از یک پلکتروم یا انتخاب گیتار مشهور است . تقریباً تمام نوازندگان گیتار که در شش دهه گذشته از پیکینگ استفاده کرده‌اند، واتسون را پیشگام این سبک می‌دانند. اینها شامل استادان اصلی موسیقی مانند کلارنس وایت، نورمن بلیک و تونی رایس می شوند. ستاره های جدیدتر بلوگراس مانند بیلی استرینگ و مولی تاتل. و نوازندگان گیتار در ژانرهای دیگر، مانند باب دیلن، رای کودر و استفان استیلز نیز در این ماجرای موسیقی حاضر هستند . داک واتسون الهام‌بخش نسل‌های مختلف گیتاریست بود.

29 بهمن 1401

نی نوای حسن ناهید خاموشی گزید+ بیات ترک

در شب 27 بهمن مرد - نی- حسن ناهید در نهایت روح خود را در نی نهاد و طنین آن را به جاودانه ها سپرد؛ ناهید همچون ناهید در آسمان شب موسیقی سرزمین درخشان خواهد ماند و نینوای او آوای ماندگار سرزمین و دوران هنرمندان..........

12 بهمن 1401

قویروق آتان بولبول و سمفونی دنیای جدید دورژاک

دم جنبانک ابلق ، گنجشک‌سانی کوچک از خانواده دم جنبانک‌هاست. پرنده‌ای آشنا که در بسیاری از مناطق ایران و حتی در شهرها مشاهده می‌شود................ سمفونی شماره 9 در مینور، "از دنیای جدید"، Op. 95, B. 178، که عموماً به عنوان سمفونی دنیای جدید شناخته می شود، توسط آنتونین دورژاک در سال 1893 زمانی که او مدیر کنسرواتوار ملی موسیقی آمریکا 1892 تا 1895 بود ساخته شد. در 16 دسامبر 1893 در شهر نیویورک به نمایش درآمد. این یکی از محبوب ترین سمفونی ها است. در ادبیات و ضبط‌های قدیمی‌تر، این سمفونی - همانند اولین انتشارش - به عنوان سمفونی شماره 5 شماره‌گذاری شده بود. نیل آرمسترانگ فضانورد یک نوار ضبط شده از سمفونی دنیای جدید را در طول مأموریت آپولو 11، اولین فرود روی ماه، در سال 1969 همراه داشت.

2 دی 1401

«شاید آخرین موسیقی من باشد»

ریویچی ساکاموتو، آهنگساز و نوازنده ژاپنی، کنسرتی از پیش ضبط شده را پخش کرد که به دلیل مبارزه مداومش با سرطان گفته است: «شاید آخرین موسیقی من باشد». مری کریسمس یکی از این آثار است . ساکاموتو که به خاطر اجرای موسیقی‌هایش و همچنین همکاری در دهه‌های 1970 و 1980 با گروه موسیقی الکترونیک " یلو مجیک ارکستر " شناخته می‌شود، پس از اینکه قبلاً اعلام کرده بود در سال 2014 سرطان گلو و در سال 2021 سرطان رکتوم دارد، در ماه ژوئن اعلام کرد که با سرطان مرحله 4 مبارزه می‌کند. فیلم کنسرت پیانو در حدود 30 کشور و منطقه از جمله ژاپن، آسیا و اروپا پخش شد. در آن، مرد 70 ساله 13 آهنگ خود را اجرا کرد، از جمله تم اصلی فیلم سال 1983 "کریسمس مبارک، آقای لارنس"، "تانگ پو " از آثار خودش و موسیقی هایی از مجموعه جدیدی که برای انتشار آماده شده است.

6 آذر 1401

چنین گفت زرتشت

چنین گفت زرتشت، Op. 30 به آلمانی: alzo ʃpʁaːx t͡saʁaˈtʊstʁa شعر موسیقایی از ریچارد اشتراوس است که در سال 1896 سروده شده و با الهام از مکتوب فردریش نیچه این آهنگساز اولین اجرای خود را در 27 نوامبر 1896 در فرانکفورت اجرا کرد. بخش اولیه این موسیقی با عنوان "طلوع آفتاب" در یادداشت های آهنگساز پس از استفاده از آن در فیلم 2001 استنلی کوبریک در سال 1968: "ادیسه فضایی" به شهرت جهانی رسید. ........... این قطعه به 9 بخش تقسیم می شود که تنها با سه مکث مشخص پخش می شود. اشتراوس این بخش ها را بر اساس فصل های منتخب رمان «چنین گفت زرتشت» اثر فریدریش نیچه نام گذاری کرد.........

10 آبان 1401

لالایی برسیوز ، "آهنگ گهواره" اثر شوپن و گل های داوودی خانه ی ما

لالایی برسیوز یا "آهنگ گهواره" اثر فردریک شوپن، اپ. 57، یک لالایی است که باید با پیانو نواخته شود. او آن را در 1843سروده است. شوپن در ابتدا کار خود را واریانتز نامید. برسیوز اولین بار در سال 1844 در پاریس توسط ژان راسین مایسونیه که به الیزه گاوار تقدیم شده بود منتشر گردید و سال بعد در لندن و لایپزیک احرا شد. این قطعه ترانه که در اواخر کار خود نوشته شد، دارای فیگوراسیون پیچیده پیانیستی در جریان پیوسته تغییرات بر روی یک باس آرام در پویایی همیشه ملایم است که موسیقی را با بافت و صدا شکل می دهد.

27 مهر 1401

موسیقی تند و پر قدرت کلاسیک

مجموعه ای از آثار پرقدرت موسیقی کلاسیک که با ریتم تند در ویدئو ارائه می شود ، نام هر اثر در زمان پخش زیر نویس شده است!

25 مهر 1401

کنسرتو هارپسیکور و سوئیت ارکسترال و مسیح، شادی از آرزوی انسان ......

یوهان سباستین باخ آهنگساز و نوازنده آلمانی دوران باروک است. بزرگترین کلاسیک که میراث عظیمی از خود به جای گذاشت که به صندوق طلایی فرهنگ جهانی تبدیل شده است. میراث او در گنجینه فرهنگ موسیقی جهان شامل حدود 1200 شاهکار جاودانه است.

10 مهر 1401

کارشیلاشینجا - دونیادان سس لر

کارشیلاشینجا ترانه ای به زبان ترکی و به معنی موقع دیدار یا گوروشنده است که از ترانه های فولکلور درفرهنگ و ادبیات ترکی محسوب می شود که در سرزمین های ترک زبان شناخته ازآذربایجان تا در میان اویغورها خوانده می شود .

10 مهر 1401

انستیتو ملی موسیقی افغانستان نخستین کنسرت بزرگش را پس از تسلط طالبان در تبعید برگزار کرد

دکتر احمد سرمست، موسس و رییس انستیتو ملی موسیقی افغانستان، از برگزاری نخستین کنسرت این انستیتو پس از تسلط طالبان خبر داد. سرمست روز یک‌شنبه، ۱۰ مهر ماه (میزان)، با نشر متنی در صفحه فیس‌بوکش در همین مورد، از این کنسرت به‌نام «نور و امید» یاد کرده است. رییس انستیتو ملی موسیقی افغانستان گفته است: «نخستین کنسرت بزرگ انستیتو ملی موسیقی افغانستان، پس از برگشت سیاهی، جهالت و فرهنگ‌ستیزی بر فضای کشور در بزرگ‌ترین تالار کنسرت پرتغال، با موفقیت اجرا و‌ با استقبال گرم حاضرین به پایان رسید.»

27 شهریور 1401

حیدربابایه سلام با صدای عاشیق مقصود فرهادی

عاشیق مقصود فریادی متولد 1341 آرپادره سی است که اکنون داش دره نامیده می شود ، او خواننده آوازهای فولکلور است و در کشورهای فرانسه ، بلژیک ، هلند ، لوکزامبورگ و روسیه کنسرت داده است ، عاشیق در دانشگاه هاروارد در مورد سنت عشق و شعر فولکلور سخنرانی کرده و کتاب شعرش " سولار یاندی" است. عاشیق مقصود فریادی عضو فعالیت خود را در خانه شاعران فرهنگ فولکلور ادامه می دهد. او در اینجا شعر نوستالژیک وجاودانه حیدر بابایه سلام " شهریار " را با سازش می خواند.

14 مرداد 1401

سکوت

نوای آرام پیانو برگرفته از توانمندی های ذهن هنرمند موسیقی سکوت و سکون را خلق می کند.

28 تیر 1401

دلفین ها از گوش دادن به موسیقی بتهوون و باخ لذت می برند

رفتار دلفین ها پس از گوش دادن به موسیقی نشان می دهد که آنها احساس شادی می کنند، احتمالاً به این دلیل که مغز آنها را برای تولید مواددرون زا فعال کرده است - مواد شیمیایی مانند اندورفین که بر خلق و خوی تأثیر می گذارد. دلفین‌ها که به دلیل هوششان مشهور هستند، به نظر می‌رسد که به موسیقی کلاسیک نیز علاقه دارند، که باعث می‌شود آنها اجتماعی‌تر شوند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت