خبر های ویژه

پل موجی به جزیره اوبولونسکی تقریباً تکمیل شده است

30 فروردین 1403

چه کسی درختارو برید؟

29 فروردین 1403

خانا باغ های حکم آباد

29 فروردین 1403

شکوفه های گیلاس زیبایی های بهار + ویدئو

20 فروردین 1403

سفره ی افطاری خیابان

16 فروردین 1403

ارمنستان باید تصمیم بگیرد که به کدام سمت برود. کنفرانس نیروهای دموکراتیک در مورد هم گرایی در اروپا برگزار شد

11 فروردین 1403

ارمنستان: دولت با معضل تعیین حدود مرزها دست و پنجه نرم می کند

8 فروردین 1403

کلیسای کوچک آیواسیل طرابزون

8 فروردین 1403

مسیر ریلی باکو-تفلیس اصلاح می شود

5 فروردین 1403

تغییر ژئوپلتیک در قفقاز ؛ ارمنستان غرب را وارد منطقه می کند

5 فروردین 1403

ایزابلین عینالی

5 فروردین 1403

مردی که انباری ساختمانش تبدیل به مکان گردشگری شد

5 فروردین 1403

حمله به تالار موسیقی در کروکوس روسیه

3 فروردین 1403

سیاهچال برج زانوس ، کتابخانه امروز طرابزون

1 فروردین 1403

نخست وزیر ارمنستان می گوید باید مناطق مورد مناقشه را به آذربایجان بازگرداند وگرنه با جنگ مواجه خواهد شد

29 اسفند 1402

رئیس جمهور آذربایجان می گوید صلح با ارمنستان از همیشه نزدیکتر است

29 اسفند 1402

آیا حمله پوتین به اوکراین موقعیت او را در روسیه بهبود بخشیده است؟

26 اسفند 1402

عینالی را با عنوان پارک ملی سرخاب برای شهرتبریز حفظ کنیم

25 اسفند 1402

پایان یولی ، نگاره ای با قلم پای یاران رفته

21 اسفند 1402

آلمان نازی در میان رهبران مذهبی آمریکا هوادارانی داشت - و برتری سفیدپوستان به حمایت آنها دامن زد

14 اسفند 1402

ک گروه سیاسی راست افراطی در آلمان محبوبیت پیدا می کند – اما اعتراضات علیه آن نیز همینطور است

14 اسفند 1402

کمی مانده به بهار ، اولین گل عینالی در اسفندماه

6 اسفند 1402

بویمادرن - بومادران از گل های کوهستان عینالی

4 اسفند 1402

یک رستوران در دوه چی بازارچاسی

4 اسفند 1402

یولیا ناوالنایا اکنون جدیدترین رهبر اپوزیسیون روسیه است

4 اسفند 1402

اسکی شهیر، اولین سکونت گاه ملا نصرالدین

2 اسفند 1402

ناوالنی در زندان می میرد - اما طرح او برای فعالیت های ضد پوتین زنده خواهد ماند

29 بهمن 1402

سنگ قبر برای مهاجران گمنام

26 بهمن 1402

سیل در آنتالیا

25 بهمن 1402

رییس جمهور گفت " من اشتباه کردم" و استعفا داد!

22 بهمن 1402

تغییر فرمانده محبوب ارتش توسط رییس جمهور

22 بهمن 1402

ابرهای طوفانی بدهکاری برای طبقه متوسط آفریقای جنوبی جمع می شوند

16 بهمن 1402

افریقا

16 بهمن 1402

ابرهای طوفانی بدهکاری برای طبقه متوسط آفریقای جنوبی جمع می شوند

تعداد آفریقای جنوبی‌هایی که زیر بدهی‌ها فرو می‌روند طی ماه گذشته به‌طور چشمگیری افزایش یافته است، و کارشناسان هشدار می‌دهند که این نتیجه سخت‌ترین سال در تقریباً دو دهه اخیر است که به لطف رکود حقوق‌ها همراه با نرخ‌های بهره، تورم قیمت مواد غذایی، افزایش هزینه‌های سوخت است. .

14 دی 1402

 سیرالئون رئیس جمهور سابق کوروما را به دلیل تدارک کودتا به خیانت متهم می کند

دادگاهی در فری تاون پایتخت این کشور اعلام کرد که ارنست بای کوروما، رئیس جمهور سابق سیرالئون، به دلیل نقش داشتن در تلاش نظامی نافرجام برای سرنگونی دولت این کشور غرب آفریقا در ماه نوامبر به چهار جرم از جمله خیانت در روز چهارشنبه متهم شده است. تصمیم دادگاه می‌تواند تنش‌ها را در سیرالئون بعد از کودتای کودتا و یک انتخابات جنجالی که در آن جولیوس ماادا بیو رئیس‌جمهور برای دومین دوره در ژوئن 2023 انتخاب شد، تشدید کند. تنش ها در کشوری که هنوز پس از جنگ داخلی 1991-2002 که در آن بیش از 50000 نفر کشته شدند، در حال بهبود است، رو به افزایش است. نتیجه انتخابات توسط نامزد اصلی اپوزیسیون رد شد و توسط شرکای بین المللی از جمله ایالات متحده و اتحادیه اروپا مورد سوال قرار گرفت. افراد مسلح در 26 نوامبر به پادگان های نظامی، یک زندان و دیگر مکان ها در سیرالئون حمله کردند و حدود 2200 زندانی را آزاد کردند و بیش از 20 نفر را کشتند.

9 دی 1402

خودروهای الکتریکی در سال 2023 در آفریقای جنوبی بسیار ارزان تر شدند

وسایل نقلیه الکتریکی (EV) هنوز فاصله زیادی با تبدیل شدن به یک هنجار در آفریقای جنوبی دارند، اما در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی ارزان‌تر شده‌اند و سال 2023 زمان مناسبی برای کسانی است که منتظر انقلاب الکتریکی هستند. خودروهای الکتریکی نه تنها در آفریقای جنوبی بلکه در سرتاسر جهان بسیار گران هستند، اما حاشیه بین خودروهای الکتریکی و خودروهای موتور احتراق داخلی (ICE) شروع به تغییر کرده است زیرا خودروسازان همچنان به فناوری اولویت می دهند و صرفه‌جویی در مقیاس به این معنی است که هزینه نسبی تولید مدل های باتری-الکتریکی کاهش یافته است زیرا افراد بیشتری شروع به خرید آنها می کنند. خودروهای برقی در آفریقای جنوبی به دو دلیل اصلی هنوز بسیار گرانتر از سایر کشورها هستند. اول اینکه دولت هیچ مشوق مالیاتی برای خودروهای برقی قائل نمی شود و در واقع مالیاتی بالاتر از خودروهای معمولی در صورت واردات از اروپا برای آنها وضع می کند.

28 آذر 1402

پارک ملی ساحل اسکلت، نامیبیا

در زیبایی خلوت پارک ملی ساحل اسکلت نامیبیا، یک سافاری پیاده‌روی منحصربه‌فرد کاری است که مناظر ناهموار را با دیدارهای شگفت‌انگیز حیات وحش ترکیب می‌کند. از تپه‌های شنی وسیع و دشت‌های خشک عبور می توان کرد، جایی که فیل‌های سازگار با صحرا پرسه می‌زنند، شیرها در شن‌های متحرک شکار می‌کنند و فوک‌ها در امتداد خط ساحلی شادی می‌کنند. این بیابان رام نشده، انعطاف‌پذیری شگفت‌انگیز زندگی را در شدیدترین محیط‌ها نشان می‌دهد.

28 آذر 1402

آیا شکار غیرقانونی فیل در بوتسوانا در حال افزایش است؟

اخیرا گروه‌های شکار غیرمجاز که عاج‌ها را قاچاق می‌کردند در نامیبیا دستگیر شدند. در مجموع، حداقل 68 عاج فیل به وزن تقریباً یک تن کشف شد. دستگیری ها در منطقه زامبزی نامیبیا، که هم مرز بوتسوانا و زامبیا است، رخ داد. گفته می شود که بیشتر عاج ها از فیل هایی که اخیراً در بوتسوانا شکار شده اند به دست آمده اند. در یک عملیات دستگیری، مقامات بر اساس اطلاعاتی مبنی بر اینکه منطقه زامبزی به عنوان یک مسیر ترانزیت برای قاچاق عاج فیل های شکار شده از بوتسوانا به زامبیا استفاده می شود، عمل کردند.

1 مهر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش نهم - نلسون‌ ماندلا و كنگره‌ ملي‌ آفريقا)

نلسون‌ رولي‌ هلاهلا ماندلا در سال‌ 1941 از ترانسكي‌ به‌ ژوهانسبورگ‌ آمده‌ بود. در 18 ژولاي‌ سال‌ 1918 درامتاتا، در يكي‌ از خانواده‌هاي‌ اشرافي‌ تمبو متولد شد، او ذاتاً شخصي‌ داراي‌ احساس‌ مسئوليت‌ بود. كودكي‌اش‌ با كار چوپاني‌ به‌ روش‌ سنتي‌ سپري‌ گرديد ـ گوسفندان‌ را به‌ چرا مي‌برد و در شخم‌ زدن‌ زمين‌ كمك‌ مي‌كرد و، آنطوري‌ كه‌ در بيانيه‌اي‌ كه‌ در محاكمه‌ سال‌ 1962 براي‌ دادگاه‌ مي‌خواند، او با داستان‌هايي‌ كه‌ پيران‌ قبيله‌ از روزهاي‌ قبل‌از آمدن‌ سفيدپوستاني‌ مي‌گفتند به‌ حركت‌ درآمد: آن‌ موقع‌ ملت‌مان‌ در صلح‌ و صفا زندگي‌ مي‌كردند، تحت‌ حكومت‌ دموكراتيك ‌اميران‌ و فرماندهان‌... آن‌ زمان‌ كشور از آن‌ ما بود، با نام‌ و حقوقمان. سرزمين‌ ما به ‌تمامي‌ به‌ قبايل‌ تعلق‌ داشت‌. طبقات‌ اجتماعي‌ وجود نداشتند، نه‌ ثروتمند و نه‌ فقير و نه‌ استثمار انسان‌ از انسان‌. مردم‌ آزاد و مساوي‌ بودند و اين‌ اساس‌ حكومت‌ ما بود. با شورايي‌ كامل‌ و دموكراتيك‌ كه‌ همه‌ اعضاي‌ آن‌ در بحث‌ها و مشاجراتش‌ شركت‌ مي‌نمودند. رئيس‌ و مرئوس‌، جنگنجو و پزشك‌، همه‌ در شورا شركت‌ مي‌كردند وبراي‌ اتخاذ تصميم‌ كوشش‌ مي‌كردند. در چنين‌ جامعه‌اي‌ بدوئيت‌ و نا امني‌ فراوان ‌بود، لذا هرگز نتوانستند نيازهاي‌ عصر جديد را جوابگو باشند. اما در اينچنين ‌جامعه‌اي‌ كه‌ نطفه‌هاي‌ دموكراسي‌ انقلابي‌ را در خود دارد، در آن‌ هيچكس‌ در بردگي ‌و بندگي‌ نخواهد بود، در آن‌ فقر و نياز و ناامني‌ زياد نخواهد بود. اينست‌ آن‌ پيامي‌ كه‌، حتي‌ امروزه‌، الهام‌بخش‌ من‌ در فعاليتم‌ و در مبارزه‌ سياسي‌ام‌ مي‌باشد.

25 شهریور 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هشتم - وقتي‌ كه‌ پدرم‌ تاريخ‌ را به‌ من‌ آموخت‌ شروع‌ به‌ درك‌ آن‌ نمودم‌)

قلاً در آن‌ زمان‌ هنوز تفاوتي‌ بين‌ آموزش‌ سفيد و سياه‌ وجود نداشت‌. كه‌ قبل ‌از آمدن‌ آموزش‌ پوچ‌ بانتو[5] در اوايل‌ دهه‌ پنجاه‌ بود. مواد درسي‌ معمولي‌ را دارد و ما موضوعات‌ نظري‌ مانند لاتين‌، انگليسي‌، شيمي‌ و رياضيات‌ را آموختيم‌. استانداردهاي‌ سختي‌ وجود داشت‌.كه‌ با معرفي‌ استانداردهاي‌ آموزش‌ بانتو كنار گذاشته‌ شدند، دورنما تاريك‌ و مبهم ‌گرديد. ما هنوز درباره‌ چين‌ و آمريكا مي‌آموختيم‌. به‌ بچه‌هاي‌ بعداز ما فاصله ‌براندفورت‌ و بلومفونتن‌ را مي‌آموزند و اين‌ تمام‌ آن‌ چيزيست‌ كه‌ در اين‌ سرزمين‌آموزش‌ مي‌دهند. آن‌ها چيزي‌ درباره‌ دنيا نمي‌دانند و نمي‌توانند انگليسي‌ را خوب‌صحبت‌ نمايند. بنابراين‌ در سنين‌ كودكي‌ از تفوق و برتري‌ سفيدپوستان‌ نسبت‌ به‌ ما آگاه‌ گرديدم‌. و توانستم‌ ببينم‌ كه‌ چگونه‌ پدرم‌ در مقايسه‌ با معلمين‌ سفيدپوست‌ حقير به‌ نظر مي‌آيد. و آن‌ موضوع‌ غرورتان‌ را كه‌ هنوز كودكي‌ بيش‌ نيستيد جريحه‌دار مي‌نمايد و به‌ خودتان‌ مي‌گوييد: «كاش‌ آن‌ها در جنگ‌هاي‌ نه‌گانه‌ اكسهوسا شكست‌ مي‌خوردند. من‌ يكي‌ از آن‌ها هستم‌، و از آنجا كه‌ جنگ‌هاي‌ اِكسهوسا متوقف‌ گرديد، دوباره شروع‌ خواهم‌كرد و سرزمين‌ من‌ را بازپس‌ مي‌گيرم‌.» هر كدام‌ از بچه‌هاي‌ قبيله‌مان‌ موضوع‌هاي‌ درس‌هاي‌ پدرم‌ را در كلاس‌ درس‌ درك‌ مي‌كردند. زماني‌ كه‌ بچه‌ هستيد خشمي‌ در درونتان‌ بيدار مي‌شود كه‌ آن‌ آگاهي‌هاي‌ سياسي ‌سياه‌ را شكل‌ داده‌ و مي‌سازد.

18 شهریور 1402

شهر مراکش

مراکش که در سال‌های 1070-1072 توسط آلموراویید (1056-1147)، پایتخت آل موحدها (1147-1269) تأسیس شد، برای مدت طولانی مرکز بزرگ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام غربی بود که در شمال آفریقا سلطنت می‌کرد. و اندلس بناهای تاریخی وسیعی که قدمت آن به آن دوره بازمی‌گردد: مسجد کوتوبیه، با مناره‌ای بی‌نظیر ۷۷ متری، بنای ضروری معماری مسلمانان، یکی از نشانه‌های مهم منظر شهری و نماد شهر، کصبه، باروها، دروازه‌های تاریخی است. و باغ ها بعدها، شهر از شگفتی های دیگری مانند کاخ بادیا، مردرسا بن یوسف، مقبره های لس سادیان، کاخ باهیا و اقامتگاه های بزرگ را دارا شد . میدان جاما الفنا، که در فهرست نمایندگی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده است، یک تئاتر در فضای باز واقعی است که همیشه بازدیدکنندگان را شگفت زده می کند. با توجه به مفهومی که هنوز محافظت شده، اصیل و به خوبی حفظ شده است، مصالح ساختمانی و تزئینات در استفاده مداوم، و محیط طبیعی آن (به ویژه باغ های آگوئدال، منارا و نخل گرو "پالمرای" که مزرعه آن به آلمورایدها نسبت داده می شود) مدینه مراکش دارای تمام اجزای اولیه فرهنگی و طبیعی خود است که ارزش جهانی برجسته آن را نشان می دهد.

18 شهریور 1402

زلزله مراکش بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، امدادگران برای نجات بازماندگان حفاری می کنند

در روستای آمیزمیز نزدیک مرکز زمین لرزه، نیروهای امدادی با دست خالی از میان آوارها مشغول کشف مصدومین شدند. سنگ های افتاده خیابان های باریک را پر کرده است. بیرون از یک بیمارستان، حدود 10 جسد پوشیده از پتو در حالی که بستگان سوگوار در آن نزدیکی ایستاده بودند. جمع شده است.

17 شهریور 1402

تاریخ اتیوپی توسط استعمار نوشته شد

در سال 1868، در طول اشغال بریتانیا در اتیوپی، همراه با مجموعه عظیمی از نسخه های خطی، تمام نسخه های "سایبر نگاست" - نسخه اتیوپیایی کتاب مقدس (بت پرستان) - از اتیوپی به بریتانیا برده شد. در سال 1872 کتاب با بازنگری ها و تغییراتی که مطابق با نسخه های انگلیسی ترجمه بود، مجددا به اتیوپی بازگردانده شد. در سال 1936 در اتیوپی، به دستور واتیکان، مقامات استعماری ایتالیا تمام وقایع نگاری هایی را که در اختیار داشتند، سوزاندند. در واقع، تاریخ اتیوپی به طور قابل توجهی دو بار در دو قرن بازنویسی شد و نسخه‌های اصلی را از بین برد و آنچه را که باقی مانده بود به شکل دلخواه استعمار تغییر داده شد .

10 شهریور 1402

بوی ابدیت ، بوی موم مومیایی های مصری بازسازی شد

پس از شناسایی و بازآفرینی عطر مرهم های مورد استفاده در مومیایی کردن یک نجیب زاده مصری باستان، بازدیدکنندگان موزه قرار است با بو کشیدن به بیش از 3500 سال قبل منتقل شوند. در حالی که مومیایی کردن ممکن است صحنه‌هایی از بانداژها و کوزه‌ها را تداعی کند، این فرآیند یک امر معطر بود که در آن بدن و اعضای بدن مومیایی می‌شدند تا برای زندگی پس از مرگ حفظ شوند. با این حال، با کمبود متون مصر باستان که مواد تشکیل دهنده دقیق مورد استفاده را آشکار می کند، دانشمندان از تجزیه و تحلیل های مدرن برای انتخاب مواد درگیر استفاده می کنند. اکنون محققانی که در حال مطالعه بقایای مومیایی‌های مورد استفاده در مومیایی کردن یک زن نجیب زاده به نام ینت نای هستند، نه تنها نشان داده‌اند که بسیاری از مواد تشکیل دهنده آنها از خارج از مصر آمده‌اند، بلکه عطر آنها را نیز تولید می‌کنند.

31 تیر 1402

خدای راستافاریانی ها هایلاسلاسی اتیوپیایی وقتی که مرد

در 23 جولای 2023، هزاران راستافاریایی که به خاطر ترسناک بودنشان و مصرف حشیش به عنوان یک مراسم مقدس شناخته می شوند، در جامائیکا گرد هم می آیند تا تولد هایله سلاسی اول، امپراتور اتیوپی را جشن بگیرند. جوامع راستافاریان تقریباً در همه قاره‌ها امروزه در سراسر جهان بین 700000 تا 1000000 تخمین زده می‌شوند. اعتقادات آنها از طریق مهاجرت، موسیقی رگی و همچنین رسانه های چاپی، تصویری و دیجیتال منتشر می شود. اولین جوامع راستافاریان حدوداً در سال 1931 در شرق جامائیکا ظهور کردند. دو نسل اول راستافاریان عمدتاً از مردم آفریقایی تبار بودند که به جوامع طبقه کارگر تعلق داشتند. راستافاریان بر این عقیده هستند که امپراطور هایلاسلاسی، خدا یا جاه است که در قالب انسان ظاهر شد و آنها قوم برگزیده خدا هستند. آنها سخاوتمندانه از کتاب مقدس شاه جیمز وام می گیرند و الهیات خود را حول هویت و فرهنگ سیاهان و آفریقایی می آمیزند.

8 تیر 1402

سرمای شدید، باران و برف در سراسر آفریقای جنوبی پیش بینی می شود

علاوه بر این، رگبار باران و رعد و برق بیش از حد ممکن است منجر به آسیب های موضعی به زیرساخت ها و سکونتگاه ها شود، اما برخی از رعد و برق های منفرد می توانند بادهای شدید و مخرب را در مناطق ذکر شده ایجاد کنند. موج‌ها ممکن است به 6.5 متری سواحل جنوبی کیپ شرقی برسد و آن‌هایی که وارد بندر می‌شوند ممکن است باعث حرکت قایق‌های زیادی شوند که می‌تواند به برخی از کشتی‌ها آسیب برساند و خطوط پهلوگیری را بشکند.

3 خرداد 1402

تراژدی استعمار! خاندان سلطنتی بریتانیا می‌گوید بقایای شاهزاده اتیوپیایی قرن ۱۹ را پس نخواهند داد

کاخ باکینگهام اعلام کرد که درخواست خانواده یک شاهزاده اتیوپیایی قرن نوزدهم برای بازگرداندن بقایای او را رد کرده است. شاهزاده «المایهو» در سن هفت سالگی توسط ارتش بریتانیا دستگیر شد و در سال ۱۸۶۸ به انگلستان برده شد. این عضو خاندان سلطنتی اتیوپی پس از مرگ مادرش به عنوان یتیم در دربار بریتانیا حضور داشته و یک دهه بعدی زندگی‌اش را در دربار بریتانیا گذراند.

17 اردیبهشت 1402

هزاران امضا برای بازگرداندن جواهرات افریقا توسط شاه چارلز

طوماری برای بازگشت ستاره آفریقا از بریتانیا آغاز شد - آفریقای جنوبی از بریتانیا خواسته است تا بزرگترین الماس جهان را که در عصای سلطنتی قرار دارد و در مراسم تاجگذاری استفاده می شود، به آفریقا بازگرداند. الماس 530 قیراطی، معروف به کولینان اول یا ستاره آفریقا، پس از کشف در آنجا توسط دولت استعماری بریتانیا در آفریقای جنوبی در سال 1905 به خانواده سلطنتی هدیه داده شد.

6 اردیبهشت 1402

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که اشغال آزمایشگاه سودانی "خطر بیولوژیکی بزرگی" دارد

در میان آتش بس 72 ساعته در سودان، یک مقام سازمان ملل روز سه شنبه فاش کرد که یکی از طرف های درگیر کنترل یک آزمایشگاه ملی در پایتخت خارطوم را به دست گرفته است که نمونه هایی از چندین بیماری را نگهداری می کند که تهدیدی برای سلامت عمومی است. دکتر نیما سعید عابد، نماینده سازمان جهانی بهداشت در سودان، از طریق ویدئو کنفرانس با خبرنگاران از این کشور آفریقایی صحبت کرد، جایی که درگیری بین نیروهای مسلح سودان (SAF) و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) درگرفت. عابد توضیح داد که قبل از آتش‌بس که در نیمه شب اجرایی شد، دوشنبه تلفنی به او هشدار داده شد که آزمایشگاه «توسط یکی از طرف‌های جنگ اشغال شده است و آنها همه تکنسین‌ها را از آزمایشگاه بیرون کردند، بنابراین اکنون به عنوان پایگاه نظامی کاملاً تحت کنترل یکی از طرف های جنگی است.» آنها تمام تکنسین ها را از آزمایشگاه بیرون کردند، بنابراین اکنون کاملاً تحت کنترل یکی از طرف های جنگی به عنوان پایگاه نظامی است.» وی افزود: "و این بسیار خطرناک است، زیرا ما ایزوله های فلج اطفال در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های سرخک در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های وبا را در آزمایشگاه داریم." بنابراین یک خطر بیولوژیکی بزرگ در ارتباط با اشغال آزمایشگاه مرکزی بهداشت عمومی در خارطوم توسط یکی از طرف های درگیر وجود دارد.

5 اردیبهشت 1402

آتش بس در سودان برای 72 ساعت

طرفین جنگ داخلی در کشور سودان توافق برای آتش بس 72 ساعته را امضا کردند ، اما امیدی برای پایبندی به آن وجود ندارد،تصاویر خرابی های بسیار جنگ داخلی را نشان می دهد

29 فروردین 1402

وقتی فیل ها می جنگند، این علف است که پایمال می شود

پس از برکناری بشیر، انتقال سیاسی قرار بود تا پایان سال 2023 منجر به انتخابات شود و ژنرال برهان وعده گذار به حکومت غیرنظامی را داد. اما به نظر می رسد که نه برهان و نه داگالو قصد کنار گذاشتن قدرت را ندارند. علاوه بر این، آنها درگیر جنگ قدرتی هستند که در 15 آوریل 2023 به خشونت تبدیل شد.

7 فروردین 1402

انکوتاتاش ، سال نو اتیوپیایی

تاریخ انکوتاتاش نشان دهنده پایان تقریبی سه ماه باران شدید است، زمانی که گل های مروارید در سراسر کوه ها شکوفا می شوند و مزارع به زرد روشن تبدیل می شوند. کلمه "انکوتاتاش " دارای نمادگرایی است زیرا نه تنها به معنای "هدیه جواهرات" است، بلکه نشان دهنده پایان فصل بارانی است، زمانی از سال که در طی آن چشم انداز اتیوپی با گل های زرد روشن به نام آ دی آبه پوشیده شده است.

2 فروردین 1402

موسیقی درام افریقایی و حیات وحش افریقا در نگاه عکاسان + ویدئو

افریقا جئوگرافیک هرسال مسابقه عکاسی را در طول یکسال برگزار می کند ، این مسابقه عکس های برتر هر دوره کوتاه مدت را انتخاب می کند و سپس در پایان سال رقابت بین عکس ها بصورت نهایی انجام می گیرد....

28 اسفند 1401

در فصل بارانی زیمبابوه، زنان به دنبال قارچ های وحشی هستند

فصل بارانی زیمبابوه انبوهی از قارچ‌های وحشی را به ارمغان می‌آورد که بسیاری از خانواده‌های روستایی برای افزایش درآمد خود آن را می‌فروشند. اما این مزیت همچنین با خطر همراه است زیرا هر ساله گزارش هایی از مرگ افراد پس از خوردن قارچ های سمی وجود دارد. تشخیص بین قارچ های ایمن و سمی به انتقال بین نسلی دانش بومی از مادر به دختر تبدیل شده است. قارچ‌های وحشی سرشار از پروتئین، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر هستند و در زیمبابوه، جایی که غذا و مشاغل رسمی برای بسیاری کمیاب است، یک غذای لذیذ و درآمدزا هستند.

10 اسفند 1401

اعتراض مردم تونس به سرکوب مهاجران

در هفته‌های اخیر، سعید که در تابستان 2021 پارلمان را تعلیق و نخست‌وزیر کشور را برکنار کرد، علیه منتقدان خود حرکت کرده است. او مخالفان را "خائن و تروریست" نامیده است، چهره های برجسته مخالف را دستگیر کرده است و قضات را تهدید کرده است که در صورت تبرئه بازداشت شدگان، اقدام قانونی خواهند کرد. کمبود مواد غذایی و اقتصاد ضعیف نیز باعث کاهش حمایت از رئیس‌جمهور شده است، رئیس‌جمهوری که منتقدانش را با تهدید عقب می‌اندازد و خود را حافظ امنیت ملی معرفی می‌کند و مخالفان خود - و خارجی‌ها، به‌ویژه سیاه‌پوستان آفریقا را - به عنوان تهدید امنیتی معرفی می‌کند.

4 بهمن 1401

رئیس جمهور شلوارش را خیس کرد ، 6 روزنامه نگار بازداشت شدند

نقل از رویترز، یک دیده بان آزادی مطبوعات گزارش داد که شش روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی سودان جنوبی به دلیل انتشار تصاویر گسترده از رئیس جمهور این کشور که ظاهراً شلوارش را خیس می کند، بازداشت شده اند. این کلیپ که در طی یک رویداد رسمی فیلمبرداری شده است، سالوا کییر، رهبر سودان جنوبی را نشان می‌دهد که برای سرود ملی ایستاده است، در ابتدا غافل از اینکه لکه‌ای روی شلوارش پخش می‌شود و استخری در پایش ایجاد می‌شود. بعد از اینکه کییر و اطرافیانش متوجه شدند که چه اتفاقی می افتد، دوربین ناگهان دور می شود.

2 آذر 1401

آیا امکان آتش بس در کنگو وجود دارد؟

کارشناسان می گویند بسیاری از ابتکارات خلع سلاح در کنگو نتوانستند معیشت پایدار برای شبه نظامیان سابق ایجاد کنند. در چند هفته گذشته فعالیت‌های منطقه‌ای برای رسیدگی به درگیری‌های در حال تشدید آفریقا انجام شده است. تعداد کمی از ناظران امید زیادی به مذاکرات به رهبری اتحادیه آفریقا با هدف رسیدگی به جنگ داخلی اتیوپی داشتند و زمانی که یک توافق صلح بین نیروهای تیگرایان و دولت فدرال به دست آمد، غافلگیرکننده بود. قرارداد قبلی «کاهش تنش» که بین جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا در ماه ژوئیه امضا شده بود، بی‌اهمیت بود. با این حال، اگر مذاکرات بین شیسکدی و کاگامه در لوآندا انجام شود، این می تواند یک معامله غافلگیرکننده دیگر باشد که با میانجیگری منطقه ای تسهیل می شود. روز دوشنبه، ارتش اوگاندا اعلام کرد که 1000 سرباز را به کنگو می فرستد تا در کنار نیروهای کنیا و بوروندی در نیروهای منطقه ای EAC بجنگند. اومارو سیسوکو امبالو، رئیس جمهور گینه بیسائو، که رئیس بلوک منطقه ای غرب آفریقا اکو واس است، به کینشاسا و کیگالی نیز سفر کرده است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت