خبر های ویژه

«شهر اجنه» در صحرای عمان، ساخته «دو خواهر جن»

2 آذر 1402

ایالات متحده در حال تلاش برای افزایش حمایت از ارمنستان است

30 آبان 1402

چهره های سانکسینگدوی": آثار عصر برنز، پادشاهی مرموز باستانی را روشن می کند

27 آبان 1402

صبح مه آلود کیف

24 آبان 1402

ببری بنام تیگریولیا زخمی شد

20 آبان 1402

دروازه های جهنم ؛ ترکمنستان

10 آبان 1402

معبد سومیو تاشیا در اوساکا

10 آبان 1402

یکی از مسافران پوبدا موش خود را به داخل هواپیما آورد

4 آبان 1402

جنگ و تنها دارایی یک زن

1 آبان 1402

ازبکستان بر سر کانال قوش تپه با افغانستان به بحث می نشیند

30 مهر 1402

مذاکرات صلح ارمنستان و آذربایجان در مسیر جدید

30 مهر 1402

روسیه با یک واقعیت بسیار دشوار بیدار خواهد شد

30 مهر 1402

بلگورود در یک قاب

22 مهر 1402

شهر نور در محاصره خونخواران شبانه - "ساس ها تبعیض قائل نمی شوند": "آفت" پاریس باعث ترس از انتقال بین المللی می شود

15 مهر 1402

با تسلط آذربایجان بر قره باغ، روابط ارمنستان و روسیه به کمترین حد می رسد

9 مهر 1402

ارمنستان تلاش می کند تا ارامنه قره باغ را در خود جای دهد

8 مهر 1402

رژه نظامی در آبخازیا به مناسبت سی‌امین سالگرد جدایی از گرجستان

8 مهر 1402

مسکو ادعای خیانت نخست وزیر ارمنستان را رد کرد

3 مهر 1402

گردهمایی افرادی که خود را سگ می دانند در برلین برگزار شد.

2 مهر 1402

راهپیمایی بریتانیایی‌ها برای پیوستن مجدد به اتحادیه اروپا در لندن

2 مهر 1402

پل خدای من در کاستاریکا

2 مهر 1402

پل معلق حسینی، پاکستان

2 مهر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش نهم - نلسون‌ ماندلا و كنگره‌ ملي‌ آفريقا)

1 مهر 1402

حمایت از دمکراسی جوان ارمنستان

31 شهریور 1402

ناامیدی، ناراحتی در ارمنستان در میان جنگ در قره باغ و پایان آن

29 شهریور 1402

همزمان با آغاز عملیات نظامی آذربایجان، انفجارها قره باغ کوهستانی را لرزاند

28 شهریور 1402

جشنواره انگور در باغ آپتک آرسکوم برگزار می شود

28 شهریور 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هشتم - وقتي‌ كه‌ پدرم‌ تاريخ‌ را به‌ من‌ آموخت‌ شروع‌ به‌ درك‌ آن‌ نمودم‌)

25 شهریور 1402

پل طلایی دانانگ ویتنام یک خلاقیت بشری

25 شهریور 1402

شریک عقاب گواهی بر همکاری دیرینه ایالات متحده و ارمنستان

24 شهریور 1402

کیم با پوتین در روسیه ملاقات کرد

22 شهریور 1402

فرود اضطراری یک هواپیمای مسافربری در یک زمین کشاورزی در روسیه

21 شهریور 1402

افریقا

1 مهر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش نهم - نلسون‌ ماندلا و كنگره‌ ملي‌ آفريقا)

نلسون‌ رولي‌ هلاهلا ماندلا در سال‌ 1941 از ترانسكي‌ به‌ ژوهانسبورگ‌ آمده‌ بود. در 18 ژولاي‌ سال‌ 1918 درامتاتا، در يكي‌ از خانواده‌هاي‌ اشرافي‌ تمبو متولد شد، او ذاتاً شخصي‌ داراي‌ احساس‌ مسئوليت‌ بود. كودكي‌اش‌ با كار چوپاني‌ به‌ روش‌ سنتي‌ سپري‌ گرديد ـ گوسفندان‌ را به‌ چرا مي‌برد و در شخم‌ زدن‌ زمين‌ كمك‌ مي‌كرد و، آنطوري‌ كه‌ در بيانيه‌اي‌ كه‌ در محاكمه‌ سال‌ 1962 براي‌ دادگاه‌ مي‌خواند، او با داستان‌هايي‌ كه‌ پيران‌ قبيله‌ از روزهاي‌ قبل‌از آمدن‌ سفيدپوستاني‌ مي‌گفتند به‌ حركت‌ درآمد: آن‌ موقع‌ ملت‌مان‌ در صلح‌ و صفا زندگي‌ مي‌كردند، تحت‌ حكومت‌ دموكراتيك ‌اميران‌ و فرماندهان‌... آن‌ زمان‌ كشور از آن‌ ما بود، با نام‌ و حقوقمان. سرزمين‌ ما به ‌تمامي‌ به‌ قبايل‌ تعلق‌ داشت‌. طبقات‌ اجتماعي‌ وجود نداشتند، نه‌ ثروتمند و نه‌ فقير و نه‌ استثمار انسان‌ از انسان‌. مردم‌ آزاد و مساوي‌ بودند و اين‌ اساس‌ حكومت‌ ما بود. با شورايي‌ كامل‌ و دموكراتيك‌ كه‌ همه‌ اعضاي‌ آن‌ در بحث‌ها و مشاجراتش‌ شركت‌ مي‌نمودند. رئيس‌ و مرئوس‌، جنگنجو و پزشك‌، همه‌ در شورا شركت‌ مي‌كردند وبراي‌ اتخاذ تصميم‌ كوشش‌ مي‌كردند. در چنين‌ جامعه‌اي‌ بدوئيت‌ و نا امني‌ فراوان ‌بود، لذا هرگز نتوانستند نيازهاي‌ عصر جديد را جوابگو باشند. اما در اينچنين ‌جامعه‌اي‌ كه‌ نطفه‌هاي‌ دموكراسي‌ انقلابي‌ را در خود دارد، در آن‌ هيچكس‌ در بردگي ‌و بندگي‌ نخواهد بود، در آن‌ فقر و نياز و ناامني‌ زياد نخواهد بود. اينست‌ آن‌ پيامي‌ كه‌، حتي‌ امروزه‌، الهام‌بخش‌ من‌ در فعاليتم‌ و در مبارزه‌ سياسي‌ام‌ مي‌باشد.

25 شهریور 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هشتم - وقتي‌ كه‌ پدرم‌ تاريخ‌ را به‌ من‌ آموخت‌ شروع‌ به‌ درك‌ آن‌ نمودم‌)

قلاً در آن‌ زمان‌ هنوز تفاوتي‌ بين‌ آموزش‌ سفيد و سياه‌ وجود نداشت‌. كه‌ قبل ‌از آمدن‌ آموزش‌ پوچ‌ بانتو[5] در اوايل‌ دهه‌ پنجاه‌ بود. مواد درسي‌ معمولي‌ را دارد و ما موضوعات‌ نظري‌ مانند لاتين‌، انگليسي‌، شيمي‌ و رياضيات‌ را آموختيم‌. استانداردهاي‌ سختي‌ وجود داشت‌.كه‌ با معرفي‌ استانداردهاي‌ آموزش‌ بانتو كنار گذاشته‌ شدند، دورنما تاريك‌ و مبهم ‌گرديد. ما هنوز درباره‌ چين‌ و آمريكا مي‌آموختيم‌. به‌ بچه‌هاي‌ بعداز ما فاصله ‌براندفورت‌ و بلومفونتن‌ را مي‌آموزند و اين‌ تمام‌ آن‌ چيزيست‌ كه‌ در اين‌ سرزمين‌آموزش‌ مي‌دهند. آن‌ها چيزي‌ درباره‌ دنيا نمي‌دانند و نمي‌توانند انگليسي‌ را خوب‌صحبت‌ نمايند. بنابراين‌ در سنين‌ كودكي‌ از تفوق و برتري‌ سفيدپوستان‌ نسبت‌ به‌ ما آگاه‌ گرديدم‌. و توانستم‌ ببينم‌ كه‌ چگونه‌ پدرم‌ در مقايسه‌ با معلمين‌ سفيدپوست‌ حقير به‌ نظر مي‌آيد. و آن‌ موضوع‌ غرورتان‌ را كه‌ هنوز كودكي‌ بيش‌ نيستيد جريحه‌دار مي‌نمايد و به‌ خودتان‌ مي‌گوييد: «كاش‌ آن‌ها در جنگ‌هاي‌ نه‌گانه‌ اكسهوسا شكست‌ مي‌خوردند. من‌ يكي‌ از آن‌ها هستم‌، و از آنجا كه‌ جنگ‌هاي‌ اِكسهوسا متوقف‌ گرديد، دوباره شروع‌ خواهم‌كرد و سرزمين‌ من‌ را بازپس‌ مي‌گيرم‌.» هر كدام‌ از بچه‌هاي‌ قبيله‌مان‌ موضوع‌هاي‌ درس‌هاي‌ پدرم‌ را در كلاس‌ درس‌ درك‌ مي‌كردند. زماني‌ كه‌ بچه‌ هستيد خشمي‌ در درونتان‌ بيدار مي‌شود كه‌ آن‌ آگاهي‌هاي‌ سياسي ‌سياه‌ را شكل‌ داده‌ و مي‌سازد.

18 شهریور 1402

شهر مراکش

مراکش که در سال‌های 1070-1072 توسط آلموراویید (1056-1147)، پایتخت آل موحدها (1147-1269) تأسیس شد، برای مدت طولانی مرکز بزرگ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام غربی بود که در شمال آفریقا سلطنت می‌کرد. و اندلس بناهای تاریخی وسیعی که قدمت آن به آن دوره بازمی‌گردد: مسجد کوتوبیه، با مناره‌ای بی‌نظیر ۷۷ متری، بنای ضروری معماری مسلمانان، یکی از نشانه‌های مهم منظر شهری و نماد شهر، کصبه، باروها، دروازه‌های تاریخی است. و باغ ها بعدها، شهر از شگفتی های دیگری مانند کاخ بادیا، مردرسا بن یوسف، مقبره های لس سادیان، کاخ باهیا و اقامتگاه های بزرگ را دارا شد . میدان جاما الفنا، که در فهرست نمایندگی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده است، یک تئاتر در فضای باز واقعی است که همیشه بازدیدکنندگان را شگفت زده می کند. با توجه به مفهومی که هنوز محافظت شده، اصیل و به خوبی حفظ شده است، مصالح ساختمانی و تزئینات در استفاده مداوم، و محیط طبیعی آن (به ویژه باغ های آگوئدال، منارا و نخل گرو "پالمرای" که مزرعه آن به آلمورایدها نسبت داده می شود) مدینه مراکش دارای تمام اجزای اولیه فرهنگی و طبیعی خود است که ارزش جهانی برجسته آن را نشان می دهد.

18 شهریور 1402

زلزله مراکش بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، امدادگران برای نجات بازماندگان حفاری می کنند

در روستای آمیزمیز نزدیک مرکز زمین لرزه، نیروهای امدادی با دست خالی از میان آوارها مشغول کشف مصدومین شدند. سنگ های افتاده خیابان های باریک را پر کرده است. بیرون از یک بیمارستان، حدود 10 جسد پوشیده از پتو در حالی که بستگان سوگوار در آن نزدیکی ایستاده بودند. جمع شده است.

17 شهریور 1402

تاریخ اتیوپی توسط استعمار نوشته شد

در سال 1868، در طول اشغال بریتانیا در اتیوپی، همراه با مجموعه عظیمی از نسخه های خطی، تمام نسخه های "سایبر نگاست" - نسخه اتیوپیایی کتاب مقدس (بت پرستان) - از اتیوپی به بریتانیا برده شد. در سال 1872 کتاب با بازنگری ها و تغییراتی که مطابق با نسخه های انگلیسی ترجمه بود، مجددا به اتیوپی بازگردانده شد. در سال 1936 در اتیوپی، به دستور واتیکان، مقامات استعماری ایتالیا تمام وقایع نگاری هایی را که در اختیار داشتند، سوزاندند. در واقع، تاریخ اتیوپی به طور قابل توجهی دو بار در دو قرن بازنویسی شد و نسخه‌های اصلی را از بین برد و آنچه را که باقی مانده بود به شکل دلخواه استعمار تغییر داده شد .

10 شهریور 1402

بوی ابدیت ، بوی موم مومیایی های مصری بازسازی شد

پس از شناسایی و بازآفرینی عطر مرهم های مورد استفاده در مومیایی کردن یک نجیب زاده مصری باستان، بازدیدکنندگان موزه قرار است با بو کشیدن به بیش از 3500 سال قبل منتقل شوند. در حالی که مومیایی کردن ممکن است صحنه‌هایی از بانداژها و کوزه‌ها را تداعی کند، این فرآیند یک امر معطر بود که در آن بدن و اعضای بدن مومیایی می‌شدند تا برای زندگی پس از مرگ حفظ شوند. با این حال، با کمبود متون مصر باستان که مواد تشکیل دهنده دقیق مورد استفاده را آشکار می کند، دانشمندان از تجزیه و تحلیل های مدرن برای انتخاب مواد درگیر استفاده می کنند. اکنون محققانی که در حال مطالعه بقایای مومیایی‌های مورد استفاده در مومیایی کردن یک زن نجیب زاده به نام ینت نای هستند، نه تنها نشان داده‌اند که بسیاری از مواد تشکیل دهنده آنها از خارج از مصر آمده‌اند، بلکه عطر آنها را نیز تولید می‌کنند.

31 تیر 1402

خدای راستافاریانی ها هایلاسلاسی اتیوپیایی وقتی که مرد

در 23 جولای 2023، هزاران راستافاریایی که به خاطر ترسناک بودنشان و مصرف حشیش به عنوان یک مراسم مقدس شناخته می شوند، در جامائیکا گرد هم می آیند تا تولد هایله سلاسی اول، امپراتور اتیوپی را جشن بگیرند. جوامع راستافاریان تقریباً در همه قاره‌ها امروزه در سراسر جهان بین 700000 تا 1000000 تخمین زده می‌شوند. اعتقادات آنها از طریق مهاجرت، موسیقی رگی و همچنین رسانه های چاپی، تصویری و دیجیتال منتشر می شود. اولین جوامع راستافاریان حدوداً در سال 1931 در شرق جامائیکا ظهور کردند. دو نسل اول راستافاریان عمدتاً از مردم آفریقایی تبار بودند که به جوامع طبقه کارگر تعلق داشتند. راستافاریان بر این عقیده هستند که امپراطور هایلاسلاسی، خدا یا جاه است که در قالب انسان ظاهر شد و آنها قوم برگزیده خدا هستند. آنها سخاوتمندانه از کتاب مقدس شاه جیمز وام می گیرند و الهیات خود را حول هویت و فرهنگ سیاهان و آفریقایی می آمیزند.

8 تیر 1402

سرمای شدید، باران و برف در سراسر آفریقای جنوبی پیش بینی می شود

علاوه بر این، رگبار باران و رعد و برق بیش از حد ممکن است منجر به آسیب های موضعی به زیرساخت ها و سکونتگاه ها شود، اما برخی از رعد و برق های منفرد می توانند بادهای شدید و مخرب را در مناطق ذکر شده ایجاد کنند. موج‌ها ممکن است به 6.5 متری سواحل جنوبی کیپ شرقی برسد و آن‌هایی که وارد بندر می‌شوند ممکن است باعث حرکت قایق‌های زیادی شوند که می‌تواند به برخی از کشتی‌ها آسیب برساند و خطوط پهلوگیری را بشکند.

3 خرداد 1402

تراژدی استعمار! خاندان سلطنتی بریتانیا می‌گوید بقایای شاهزاده اتیوپیایی قرن ۱۹ را پس نخواهند داد

کاخ باکینگهام اعلام کرد که درخواست خانواده یک شاهزاده اتیوپیایی قرن نوزدهم برای بازگرداندن بقایای او را رد کرده است. شاهزاده «المایهو» در سن هفت سالگی توسط ارتش بریتانیا دستگیر شد و در سال ۱۸۶۸ به انگلستان برده شد. این عضو خاندان سلطنتی اتیوپی پس از مرگ مادرش به عنوان یتیم در دربار بریتانیا حضور داشته و یک دهه بعدی زندگی‌اش را در دربار بریتانیا گذراند.

17 اردیبهشت 1402

هزاران امضا برای بازگرداندن جواهرات افریقا توسط شاه چارلز

طوماری برای بازگشت ستاره آفریقا از بریتانیا آغاز شد - آفریقای جنوبی از بریتانیا خواسته است تا بزرگترین الماس جهان را که در عصای سلطنتی قرار دارد و در مراسم تاجگذاری استفاده می شود، به آفریقا بازگرداند. الماس 530 قیراطی، معروف به کولینان اول یا ستاره آفریقا، پس از کشف در آنجا توسط دولت استعماری بریتانیا در آفریقای جنوبی در سال 1905 به خانواده سلطنتی هدیه داده شد.

6 اردیبهشت 1402

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که اشغال آزمایشگاه سودانی "خطر بیولوژیکی بزرگی" دارد

در میان آتش بس 72 ساعته در سودان، یک مقام سازمان ملل روز سه شنبه فاش کرد که یکی از طرف های درگیر کنترل یک آزمایشگاه ملی در پایتخت خارطوم را به دست گرفته است که نمونه هایی از چندین بیماری را نگهداری می کند که تهدیدی برای سلامت عمومی است. دکتر نیما سعید عابد، نماینده سازمان جهانی بهداشت در سودان، از طریق ویدئو کنفرانس با خبرنگاران از این کشور آفریقایی صحبت کرد، جایی که درگیری بین نیروهای مسلح سودان (SAF) و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) درگرفت. عابد توضیح داد که قبل از آتش‌بس که در نیمه شب اجرایی شد، دوشنبه تلفنی به او هشدار داده شد که آزمایشگاه «توسط یکی از طرف‌های جنگ اشغال شده است و آنها همه تکنسین‌ها را از آزمایشگاه بیرون کردند، بنابراین اکنون به عنوان پایگاه نظامی کاملاً تحت کنترل یکی از طرف های جنگی است.» آنها تمام تکنسین ها را از آزمایشگاه بیرون کردند، بنابراین اکنون کاملاً تحت کنترل یکی از طرف های جنگی به عنوان پایگاه نظامی است.» وی افزود: "و این بسیار خطرناک است، زیرا ما ایزوله های فلج اطفال در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های سرخک در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های وبا را در آزمایشگاه داریم." بنابراین یک خطر بیولوژیکی بزرگ در ارتباط با اشغال آزمایشگاه مرکزی بهداشت عمومی در خارطوم توسط یکی از طرف های درگیر وجود دارد.

5 اردیبهشت 1402

آتش بس در سودان برای 72 ساعت

طرفین جنگ داخلی در کشور سودان توافق برای آتش بس 72 ساعته را امضا کردند ، اما امیدی برای پایبندی به آن وجود ندارد،تصاویر خرابی های بسیار جنگ داخلی را نشان می دهد

29 فروردین 1402

وقتی فیل ها می جنگند، این علف است که پایمال می شود

پس از برکناری بشیر، انتقال سیاسی قرار بود تا پایان سال 2023 منجر به انتخابات شود و ژنرال برهان وعده گذار به حکومت غیرنظامی را داد. اما به نظر می رسد که نه برهان و نه داگالو قصد کنار گذاشتن قدرت را ندارند. علاوه بر این، آنها درگیر جنگ قدرتی هستند که در 15 آوریل 2023 به خشونت تبدیل شد.

7 فروردین 1402

انکوتاتاش ، سال نو اتیوپیایی

تاریخ انکوتاتاش نشان دهنده پایان تقریبی سه ماه باران شدید است، زمانی که گل های مروارید در سراسر کوه ها شکوفا می شوند و مزارع به زرد روشن تبدیل می شوند. کلمه "انکوتاتاش " دارای نمادگرایی است زیرا نه تنها به معنای "هدیه جواهرات" است، بلکه نشان دهنده پایان فصل بارانی است، زمانی از سال که در طی آن چشم انداز اتیوپی با گل های زرد روشن به نام آ دی آبه پوشیده شده است.

2 فروردین 1402

موسیقی درام افریقایی و حیات وحش افریقا در نگاه عکاسان + ویدئو

افریقا جئوگرافیک هرسال مسابقه عکاسی را در طول یکسال برگزار می کند ، این مسابقه عکس های برتر هر دوره کوتاه مدت را انتخاب می کند و سپس در پایان سال رقابت بین عکس ها بصورت نهایی انجام می گیرد....

28 اسفند 1401

در فصل بارانی زیمبابوه، زنان به دنبال قارچ های وحشی هستند

فصل بارانی زیمبابوه انبوهی از قارچ‌های وحشی را به ارمغان می‌آورد که بسیاری از خانواده‌های روستایی برای افزایش درآمد خود آن را می‌فروشند. اما این مزیت همچنین با خطر همراه است زیرا هر ساله گزارش هایی از مرگ افراد پس از خوردن قارچ های سمی وجود دارد. تشخیص بین قارچ های ایمن و سمی به انتقال بین نسلی دانش بومی از مادر به دختر تبدیل شده است. قارچ‌های وحشی سرشار از پروتئین، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر هستند و در زیمبابوه، جایی که غذا و مشاغل رسمی برای بسیاری کمیاب است، یک غذای لذیذ و درآمدزا هستند.

10 اسفند 1401

اعتراض مردم تونس به سرکوب مهاجران

در هفته‌های اخیر، سعید که در تابستان 2021 پارلمان را تعلیق و نخست‌وزیر کشور را برکنار کرد، علیه منتقدان خود حرکت کرده است. او مخالفان را "خائن و تروریست" نامیده است، چهره های برجسته مخالف را دستگیر کرده است و قضات را تهدید کرده است که در صورت تبرئه بازداشت شدگان، اقدام قانونی خواهند کرد. کمبود مواد غذایی و اقتصاد ضعیف نیز باعث کاهش حمایت از رئیس‌جمهور شده است، رئیس‌جمهوری که منتقدانش را با تهدید عقب می‌اندازد و خود را حافظ امنیت ملی معرفی می‌کند و مخالفان خود - و خارجی‌ها، به‌ویژه سیاه‌پوستان آفریقا را - به عنوان تهدید امنیتی معرفی می‌کند.

4 بهمن 1401

رئیس جمهور شلوارش را خیس کرد ، 6 روزنامه نگار بازداشت شدند

نقل از رویترز، یک دیده بان آزادی مطبوعات گزارش داد که شش روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی سودان جنوبی به دلیل انتشار تصاویر گسترده از رئیس جمهور این کشور که ظاهراً شلوارش را خیس می کند، بازداشت شده اند. این کلیپ که در طی یک رویداد رسمی فیلمبرداری شده است، سالوا کییر، رهبر سودان جنوبی را نشان می‌دهد که برای سرود ملی ایستاده است، در ابتدا غافل از اینکه لکه‌ای روی شلوارش پخش می‌شود و استخری در پایش ایجاد می‌شود. بعد از اینکه کییر و اطرافیانش متوجه شدند که چه اتفاقی می افتد، دوربین ناگهان دور می شود.

2 آذر 1401

آیا امکان آتش بس در کنگو وجود دارد؟

کارشناسان می گویند بسیاری از ابتکارات خلع سلاح در کنگو نتوانستند معیشت پایدار برای شبه نظامیان سابق ایجاد کنند. در چند هفته گذشته فعالیت‌های منطقه‌ای برای رسیدگی به درگیری‌های در حال تشدید آفریقا انجام شده است. تعداد کمی از ناظران امید زیادی به مذاکرات به رهبری اتحادیه آفریقا با هدف رسیدگی به جنگ داخلی اتیوپی داشتند و زمانی که یک توافق صلح بین نیروهای تیگرایان و دولت فدرال به دست آمد، غافلگیرکننده بود. قرارداد قبلی «کاهش تنش» که بین جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا در ماه ژوئیه امضا شده بود، بی‌اهمیت بود. با این حال، اگر مذاکرات بین شیسکدی و کاگامه در لوآندا انجام شود، این می تواند یک معامله غافلگیرکننده دیگر باشد که با میانجیگری منطقه ای تسهیل می شود. روز دوشنبه، ارتش اوگاندا اعلام کرد که 1000 سرباز را به کنگو می فرستد تا در کنار نیروهای کنیا و بوروندی در نیروهای منطقه ای EAC بجنگند. اومارو سیسوکو امبالو، رئیس جمهور گینه بیسائو، که رئیس بلوک منطقه ای غرب آفریقا اکو واس است، به کینشاسا و کیگالی نیز سفر کرده است.

26 آبان 1401

هشدار سازمان ملل در مورد "تجزیه "

پس از سال ها جنگ و چندپارگی سیاسی، عبدالله بثیلی، فرستاده سازمان ملل متحد در لیبی هشدار داد که اگر کشور به تعویق انتخاباتی که قرار بود نزدیک به یک سال پیش برگزار می شد ادامه دهد، «در خطر تجزیه» قرار خواهد گرفت. جامعه بین‌المللی انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی دسامبر 2021 را فرصتی بالقوه برای ایجاد ثبات در کشور معرفی کرده بود، اگرچه این انتخابات نیز بحث‌برانگیز بود و گرفتار چالش‌های واجد شرایط بودن و اختلافات قانونی بود که هرگز حل نشد. عمر حمادی، مشاور سابق مأموریت حمایت سازمان ملل در لیبی در فوریه در فارین پالیسی نوشت: شکست نهایی انتخابات «نتیجه قابل پیش‌بینی فرآیندی بود که مملو از عوامل خودباختگی داخلی بود و اجرای آن به نفع آکروبات های قانونی، قانون اساسی و سیاسی بود» . به گفته جیسون پک، نویسنده کتاب لیبی و نابسامانی پایدار جهانی، «بثیلی این هشدار را اعلان می کرد که در حال حاضر لیبی فاقد یک نخست وزیر شناخته شده بین المللی است، جامعه بین المللی هیچ برنامه ای برای انتقال ندارد و مصر و ترکیه در حال انجام این کار هستند و اخیراً حمایت خود را از جناح های مخالف تشدید کرده اند. اگرچه تقسیم واقعی در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست، اما بثیلی حق دارد به این نکته اشاره کند که این نقطه پایان طبیعی تداوم نامشخص وضعیت موجود است.» . بی ثباتی مداوم لیبی از مداخله ناتو در سال 2011 ناشی می شود که به سرنگونی معمر القذافی کمک کرد و متعاقباً این کشور نفت خیز را در بیش از یک دهه بی ثباتی و درگیری فرو برد.

4 آبان 1401

ورود نماینده پارلمان روسیه به ارمنستان ممنوع شد

زاتولین که به عنوان معاون کمیته دوما در امور پس از اتحاد جماهیر شوروی و ادغام اوراسیا فعالیت می کند، مدت ها به عنوان یک چهره طرفدار ارمنستان شناخته می شود. او قطعنامه دوما را مبنی بر به رسمیت شناختن رسمی نسل کشی ارامنه آغاز کرد و در ماه سپتامبر روز ملی جمهوری قره باغ کوهستانی را تبریک گفت. وی در پیام خود گفت: «مردمی که در سال‌های گذشته برای حفظ آبرو و حیثیت خود دست به سلاح بردند، از حق کامل تعیین سرنوشت برخوردارند». اما او همچنین به طور مداوم از دولت نیکول پاشینیان، نخست وزیر، از زمانی که پس از انقلاب مخملی در سال 2018 به قدرت رسید، انتقاد کرده است. در ماه فوریه، زاتولین استدلال کرد که ارمنستان جنگ 2020 را به آذربایجان باخت «تا حد زیادی به دلیل خودنمایی و بی کفایتی دسته حاکم نیکول پاشینیان، که به لطف خیابان به قدرت رسیدند». اخیراً او پاشینیان را متهم کرد که مایل است به خواسته‌های آذربایجان برای ایجاد «کریدور» در سراسر ارمنستان بپیوندد. او به یک خبرگزاری ارمنی وابسته به مخالفان، یرکر مدیا، گفت: «سوالات در مورد کریدور باید از کسانی که آن را امضا می کنند پرسیده شود، کریدور توسط پاشینیان امضا شده است.

15 مهر 1401

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هفتم - خانواده دوال و نامه نلسون ماندلا)

خوب‌، از جمله‌ كارهاي‌ حتمي‌ را كه‌ انجام‌ خواهم‌ داد و معجزه‌ هم‌ نمي‌تواند اقدام‌ آن‌ را متوقف‌ نمايد آن‌ وقتي‌ است‌ كه‌ چنانچه‌ آزاد باشم‌ (شايد هم‌ هرگز نباشم‌) رفتن‌ به‌ كليسا و شكرگذاري‌ به‌ درگاه‌ خداوند براي‌ اجازه‌ دريافت‌ نامه‌ات‌ از طريق ‌گرِت‌پرينسلو مي‌باشد. در آن‌ زمان‌ در فكر تمامي‌ دوستان‌ عزيزمان‌ خواهم‌ بود و به‌ وضعيت‌ خود و چهره‌ عمومي‌ تبعيد رسيدگي‌ مي‌نمايم‌. بودن‌ با زيندزي‌ در طي‌ دو سال‌ گذشته‌ براي ‌من‌ همچون‌ مانعي‌ در برخورد با موضوع‌ ناراحت‌ كننده‌ من‌ مي‌باشد؛ حالا او با هلن‌رفته‌ تا براي‌ امتحان‌ آمادگي‌ پيدا كند. اولين‌ دفعه‌ است‌ كه‌ واقعاً احساسي‌ تماماً درباره‌ آنچه‌ كه‌ سيبري‌ كوچك‌ من‌ مي‌باشد را مي‌نمايم‌. روزهاي‌ طولاني‌ به‌ بيهودگي‌سپري‌ مي‌شوند، مانند هم‌، مهم‌ نيست‌ كه‌ چگونه‌ سخت‌ تلاش‌ مي‌كنم‌ تا مطالعه ‌نمايم‌. تنهايي‌ كشنده‌ است‌، خانه‌هاي‌ محقر خاكستري‌ كه‌ بصورت‌ جعبه‌هاي‌ كبريت‌، چنان‌ متروك‌ و ساده‌ كه‌ در نگاهتان‌ فاقد ذيروح‌ و ساكن‌ به‌ نظر مي‌آيند، زنجيره‌انسان‌، اشخاصي‌ بي‌تفاوت‌ و خنثي‌ كه‌ از جلو پنجره‌ام‌ عبور مي‌نمايند. از لحظه‌ برداشتن‌ مانع‌ ورود به‌ شهر تا ساعت‌ هشت‌ بعدازظهر كه‌ بسته‌ مي‌گردد، آن‌ها مست ‌و بي‌حال‌ هستند؛ بچه‌ مدرسه‌اي‌ها كه‌ چيزي‌ براي‌ خوردن‌ در خانه‌شان‌ نمي‌يابند وقتي‌ كه‌ از مدرسه‌ بدون‌ نظم‌ و برنامه‌ برگشتند و به‌ والدينشان‌ مي‌پيوندند. آن‌ها حتي ‌«افتخار» ساكن‌ موقت‌ بودن‌ در محل‌ آوارگان‌ را هم‌ ندارند، آن‌ها كارگران‌ اضافي ‌واحدهاي‌ كشاورزي‌ افراد متمول‌ هستند كه‌ از مزارعشان‌ از اولين‌ محل‌ كارشان ‌اخراج‌ گرديده‌اند. بالاترين‌ دستمزد پنج‌ راند در يك‌ ماه‌ براي‌ مادران‌ خوشبخت‌ مي‌باشد. زندگي‌ اجتماعي‌ يورش‌هاي‌ شبانه‌ و تشييع‌ جنازه‌ است‌.! صداي‌ اعتراض‌ را چگونه‌ بايد بلند كرد، هنوز نشان‌ از چيزي‌ دال‌ بر از بين‌ بردن‌ تبعيد وجود دارد. هر دقيقه‌ در جامعه‌ بيمارمان‌ يادآور آنست‌ كه‌ سياه‌ بودن‌ به‌ تنهايي ‌جرمي‌ بزرگ‌ است‌ و تقويت‌ نيز مي‌گردد، شكي‌ در مقدس‌ بودن‌ هدفمان‌ و اينكه ‌چگونه‌ به‌ اهدافمان‌ در مراحل‌ و دوره‌هاي‌ تاريخي‌ نزديك‌ هستيم‌ را ندارم‌. آنچه‌ كه ‌توانست‌ بزرگتر از وجود چنين‌ مسئله‌اي‌ باشد بي‌اهميتي‌ مقايسه‌ كمكمان‌ در راه‌ اهدافمان‌ مي‌باشد.

6 مهر 1401

آفریقا یک کرسی دائمی در شورای امنیت می خواهد.

در مجمع عمومی سازمان ملل مکی سال، رئیس‌جمهور سنگال و رئیس کنونی اتحادیه آفریقا و رهبرانی از کشورهای آفریقایی - از جمله نیجریه، چاد و غنا - برای نمایندگی «عادلانه» در صحنه جهانی درخواست کرسی در شورای امنیت کردند. در مجمع عمومی سازمان ملل، مکی سال به رهبران جهان یادآور شد که رهبران آفریقا خواستار دو کرسی دائمی در شورای امنیت شده‌اند و این قاره نمی‌خواهد به صحنه جنگ نیابتی دیگری تبدیل شود. مکی سال گفت: "من آمده ام تا بگویم آفریقا به اندازه کافی از بار تاریخ متحمل رنج شده است، که نمی خواهد زمینه پرورش یک جنگ سرد جدید باشد."

6 مهر 1401

سیل تامین غذای نیجریه را تهدید می کند

در مجمع عمومی سازمان ملل، محمدو بوهاری، رئیس جمهور نیجریه، این استدلال را رد کرد و کشورهای ثروتمندتر را به دلیل کوتاهی در اقدامی در مورد انتشار گازهای گلخانه ای سرزنش کرد. ما در واقع بهای سیاست هایی را می پردازیم که دیگران دنبال می کنند. این باید تغییر کند.» بوهاری از رهبران جهان خواست به تعهدات خود در زمینه سازگاری با آب و هوای مالی احترام بگذارند. در سال 2009، کشورهای ثروتمندتر متعهد شدند که سالانه 100 میلیارد دلار به کشورهای فقیرتر کمک کنند تا آنها با رویدادهای شدید آب و هوایی سازگار شوند، اما این اهداف بودجه هرگز برآورده نشدند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت