خبر های ویژه

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

بانک جهانی زنگ خطری را در مورد «واژگونی تاریخی» توسعه برای فقیرترین کشورها به صدا در می آورد

28 فروردین 1403

خورشید گرفتگی در هیوستون ؛ امریکا

20 فروردین 1403

برای مایاها، خورشید گرفتگی نشانه برخوردهای آسمانی بود - و ستاره شناسان آنها سوابق پیچیده ای را برای پیش بینی آنها نگه داشتند.

17 فروردین 1403

ناسا می‌خواهد یک ساعت جدید برای ماه ارائه کند، جایی که ثانیه‌ها سریع‌تر از زمین می‌گذرند

16 فروردین 1403

ماموریت ناسا به یک قمر پوشیده از یخ حاوی پیامی بین دنیاهای آبی خواهد بود

11 فروردین 1403

ورود شیائومی، غول فناوری چین به دنیای خودروهای الکتریکی

10 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تغییرات آب و هوایی به ظهور و نابودی امپراتوری نئوآسوری، ابرقدرت دنیای باستان دامن زد.

17 اسفند 1402

آنچه امپراتوری عثمانی می تواند در مورد پیامدهای تغییرات آب و هوایی به ما بیاموزد - و چگونه خشکسالی می تواند مردم را ریشه کن کند و به جنگ دامن بزند.

17 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

ماه رمضان در مدارس آمریکایی معرفی می شود

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

کووید-19 اثر خود را بر روی مغز باقی می گذارد

10 اسفند 1402

روزگاری که ۱۱ کنسولگری در تبریز و ۷ سفارتخانه درتهران نبض سیاست خارجی ایران بودند.

10 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

حرفه ناپیدا قدمی به پیش بگذار و از تاریکی به درآی

5 اسفند 1402

تحقیقات اولیه کووید-19 مملو از روش‌های ضعیف و نتایج با کیفیت پایین بود- مشکلی برای علم که شیوع کرونا بدتر شد اما انگیزش تحقیقاتی صحیح ایجاد نکرد.

4 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

فرودگر خصوصی اولین فرود روی ماه در ایالات متحده را در بیش از 50 سال انجام داد

4 اسفند 1402

"مغز من را ربوده است" - تیمی از متخصصان راه هایی برای کمک به جوانان معتاد به رسانه های اجتماعی برای کاهش ولع پیدا کردند.

30 بهمن 1402

عاشیق ویسل به شکل ربات انسان نما کنسرت برگزار کرد

27 بهمن 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

بودجه برای پناهندگان مدت هاست که سیاسی شده است - اقدامات تنبیهی علیه انروا و فلسطینی ها با این الگو مطابقت دارد.

12 بهمن 1402

سیستم تصفیه آب تزریقی می تواند دسترسی به آب آشامیدنی تمیز را بهبود بخشد

12 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

تسلا نسبت به رشد کندتر حجم در سال 2024 هشدار داد

5 بهمن 1402

فضا

20 فروردین 1403

خورشید گرفتگی در هیوستون ؛ امریکا

خورشید گرفتگی کامل امروز از آمریکای شمالی عبور می کند و بخش هایی از 15 ایالت ایالات متحده در مسیر کلی قرار دارند. نقشه‌ها نشان می‌دهند که طرفداران نجوم کجا و چه زمانی می‌توانند این رویداد بزرگ را با تاریک شدن آسمان در اواسط روز دوشنبه ۸ آوریل ببینند.

16 فروردین 1403

ناسا می‌خواهد یک ساعت جدید برای ماه ارائه کند، جایی که ثانیه‌ها سریع‌تر از زمین می‌گذرند

این کاملاً یک منطقه زمانی مانند مناطق روی زمین نیست، بلکه یک چارچوب کامل از زمان مرجع برای ماه است. از آنجایی که گرانش کمتری روی ماه وجود دارد، زمان در ماه کمی سریعتر - 58.7 میکروثانیه در هر روز - در مقایسه با زمین حرکت می کند. بنابراین، کاخ سفید روز سه‌شنبه به ناسا و دیگر آژانس‌های ایالات متحده دستور داد تا با آژانس‌های بین‌المللی برای ارائه یک سیستم مرجع زمانی جدید ماه محور همکاری کنند. کوین کوگینز، مسئول ارشد ارتباطات و ناوبری ناسا گفت: «یک ساعت اتمی در ماه با سرعت متفاوتی نسبت به ساعت روی زمین تیک می زند. منطقی است که وقتی به جسم دیگری مانند ماه یا مریخ می روید، هر کدام ضربان قلب خود را داشته باشند. کوگینز گفت، بنابراین همه چیز در ماه در زمان افزایش سرعت ماه کار می کند.

11 فروردین 1403

ماموریت ناسا به یک قمر پوشیده از یخ حاوی پیامی بین دنیاهای آبی خواهد بود

سنتی از فضاپیمای ناسا وجود دارد که پیام‌های الهام‌بخش را به کیهان منتقل می‌کند، و فضاپیمای کلیپر این سنت را با پرتاب در اکتبر 2024 به اروپا، قمر مشتری که شواهد قوی از وجود اقیانوس در زیر پوسته یخی خود را نشان می‌دهد، ادامه خواهد داد. یک صفحه مثلثی، یک دهانه در طاق فضاپیما را می‌بندد که از وسایل الکترونیکی فضاپیمای کلیپر در برابر تشعشعات مشتری محافظت می‌کند. صفحه پیام خاصی را به کیهان خواهد برد.

4 اسفند 1402

فرودگر خصوصی اولین فرود روی ماه در ایالات متحده را در بیش از 50 سال انجام داد

یک فرودگر خصوصی در روز پنج‌شنبه اولین برخورد ایالات متحده بر روی ماه را در بیش از 50 سال انجام داد، اما فقط سیگنال ضعیفی را ارسال می کند ، کنترل‌کننده‌های پرواز تلاش کرده اند تا تماس بهتری برقرار کنند. علیرغم ارتباط ضعیف ، شرکتی که این کشتی فضایی را ساخته و مدیریت می‌کند، تأیید کرد که این سفینه به صورت عمودی فرود آمده است. اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد، از جمله اینکه آیا فرودگر به مقصد مورد نظر خود در نزدیکی قطب جنوبی ماه رسیده است. این شرکت پس از شناسایی یک سیگنال ضعیف از فرودگر، به پخش زنده اینترنتی خود به سرعت پایان داد.

30 دی 1402

با نشستن SLIM ژاپن برای فرود بر ماه، پیش بینی ها افزایش می یابد

تصویری از اینکه یک پایگاه دائمی در ماه چگونه ممکن است به نظر برسد. این آژانس می‌گوید فرودگر نحوه کاوش اجرام آسمانی را که آژانس‌های فضایی دارای گرانش هستند، تغییر می‌دهد و به فرودگرها اجازه می‌دهد حتی زمین‌های ناهموار را لمس کنند.

30 دی 1402

ژاپن با فرود فضاپیما روی ماه تاریخ می نویسد

فرودگر ماه ژاپن درست بعد از نیمه‌شب روز شنبه یک فرود موفقیت‌آمیز بر روی سطح ماه را به پایان رساند، اما یک مشکل فنی مربوط به توانایی این فضاپیما در استفاده از انرژی خورشیدی باعث شده است که مشخص نباشد آیا این مأموریت به تمام اهداف خود دست خواهد یافت یا خیر. با فرود این هواپیما، ژاپن پس از ایالات متحده، روسیه، چین و هند به پنجمین کشوری تبدیل می شود که یک کشتی را روی ماه فرود می آورد. مقامات آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن گفتند که دلایل خوبی برای این باور دارند که کاوشگر هوشمند برای بررسی ماه، فرود نرمی انجام داده و به هدف خود یعنی فرود با دقت بالا دست یافته است، اگرچه آنها گفتند که برای تأیید اینکه آیا فرودگر به این هدف رسیده است یا خیر، به زمان بیشتری نیاز دارند. هدف فرود در 100 متری محل مورد نظر خود است.

4 دی 1402

تاتوئین، : "شهاب سنگ "جنگ ستارگان" بر منظومه شمسی اولیه روشن می کند

مردم محلی در 27 ژوئن 1931 انفجار یک گلوله آتشین و باریدن صدها تکه شهاب سنگ بر شهر تاتاهوئین تونس را با شور و هیجان تماشا کردند. به همین دلیل، شهر بعداً به مکان اصلی فیلمبرداری مجموعه فیلم های جنگ ستارگان تبدیل شد. آب و هوای بیابانی و دهکده های سنتی الهام بخش کارگردان، جورج لوکاس شد، که سیاره ی خیالی لوک اسکای واکر و دارث ویدر را «تاتوئین» نامید. شهاب سنگ مرموز 1931، نوع کمیاب آکندریت (شهاب سنگی که ذوب را تجربه کرده است) که به عنوان دیوژنیت شناخته می شود، واضح است که قطعه ای از سیاره خانه اسکای واکر نیست. اما به همین ترتیب به نام شهر «تاتوئین» نامگذاری شد. اکنون، یک مطالعه اخیر بینش های مهمی را در مورد منشا شهاب سنگ - و منظومه شمسی اولیه به دست آورده است. لوکاس صحنه های مختلفی را برای جنگ ستارگان در «تاتوئین»فیلمبرداری کرد. اینها عبارتند از اپیزود IV - یک امید جدید (1977)، جنگ ستارگان: اپیزود اول - تهدید شبح (1999) و جنگ ستارگان: اپیزود 2 - حمله کلونها (2002). صحنه‌های معروف مختلفی در آنجا فیلم‌برداری شد. مارک همیل، بازیگر نقش لوک اسکای واکر، خاطره ای از فیلمبرداری در تونس بیان کرد و با مجله امپایر گفتگو کرد: «اگر می توانستید به ذهن خود وارد شوید، گروه را ببندید و به افق نگاه کنید، واقعاً احساس می کردید که به آنجا دنیایی دیگر منتقل شده اید. ».

11 آبان 1402

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

ماشین‌ها، تلفن‌های همراه، رایانه‌ها و تلویزیون‌هایی که مردم هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنند برای ساخت به فلزاتی مانند مس، کبالت و پلاتین نیاز دارند. تقاضا از طرف صنعت الکترونیک برای این فلزات فقط در حال افزایش است و شرکت ها دائماً در جستجوی مکان های جدید روی زمین برای استخراج آنها هستند. دانشمندان تخمین می زنند که تعداد زیادی از این فلزات هزاران مایل زیر سطح زمین، در هسته مذاب آن وجود دارند، اما آنقدر عمیق و داغ است که بتوان آن را استخراج کرد. در عوض، برخی از شرکت‌ها امیدوارند روزی به دنبال ذخایری در سیارک‌ها بگردند که به معنای واقعی کلمه خارج از این جهان هستند . تجاری سازی استخراج از سیارک هنوز دور از دسترس است، اما در اکتبر 2023، ناسا یک ماموریت علمی را برای کاوش سیارک غنی از فلز Psyche آغاز کرد. هدف اصلی این ماموریت مطالعه ترکیب و ساختار این سیارک است که می تواند اطلاعات بیشتری در مورد هسته زمین به دانشمندان بدهد زیرا ممکن است این دو جرم ساختار مشابهی داشته باشند. هر دو احتمالاً حاوی پلاتین، نیکل، آهن و احتمالاً طلا مواد مورد علاقه تجاری هستند .

3 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

پس از یک سفر با مسافت نزدیک به 4 میلیارد مایل و به مدت هفت سال، فضاپیمای اوریسیس رکس ناسا در صبح روز 24 سپتامبر 2023 با محموله گرانبها به آرامی در صحرای یوتا فرود آمد. این فضاپیما نمونه ای از سنگ های سیارک بننو را به ارمغان آورد.

23 مهر 1402

خورشید گرفتگی

تصاویری  از خورشید گرفتگی حلقوی در آسمان ایالت نوادای آمریکا ثبت شد

8 مهر 1402

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس b که توسط یک هنرمند تصور شده است

2 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

کپسولی با خاک سیارک بنو که عمر آن حدود 2 میلیارد سال تخمین زده می شود، به زمین بازگشت فضاپیمای «اُسیریس-رِکس» نمونه خاک سیارک «بنو» را در سال 2020 جمع‌آوری کرده بود

31 شهریور 1402

ماه و ابر در آسمان تیره

وقتی ابر از روی ماه می گذشت

24 شهریور 1402

تیر در حین عبور از مقابل خورشید

تیر یا عطارد، یک «سنگ کوچک خالی»، هنگام عبور از مقابل خورشید به صورت یک نقطه سیاه کوچک ظاهر می شود.

17 شهریور 1402

ماه سحرگاهان بر آسمان شهر

ماه سحرگاهی در آسمان شهر ماست و تو در این شهر ساکنی ! من در انتظار فرود خورشیدم تا با مهتاب ترا دریابم

11 شهریور 1402

هند ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی Aditya-L1 را به فضا پرتاب کرد.

سازمان تحقیقات فضایی هند رسما اعلام کرد که Aditya-L1، اولین رصدخانه فضایی هند که برای مطالعه خورشید طراحی شده است در 2 سپتامبر به فضا پرتاب کرد

5 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

این ویدئو فعالیت های خورشیدی را از 12 اگوست تا 22 دسامبر 2022 که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) گرفته شده است، نشان می دهد . SDO از مدار خود در فضا به دور زمین، نزدیک به 13 سال است که به طور پیوسته از خورشید با وضوح 4K x 4K تصویربرداری کرده است. این اطلاعات اکتشافات جدید بی شماری را در مورد عملکرد نزدیکترین ستاره ما و نحوه تأثیر آن بر منظومه شمسی امکان پذیر کرده است. با سه ابزار، SDO هر 75 صدم ثانیه یک تصویر از خورشید می گیرد. دستگاه تصویربرداری جوی (AIA) به تنهایی هر 12 ثانیه یک بار در 10 طول موج مختلف نور عکس می گیرد. این تایم لپس ۱۳۳ روزه عکس‌های گرفته شده با طول موج ۱۷.۱ نانومتر را به نمایش می‌گذارد که یک طول موج فرابنفش شدید است که بیرونی‌ترین لایه جوی خورشید یعنی تاج را نشان می‌دهد

18 مرداد 1402

ثبت تصویری نجومی که بیش از ۳ میلیارد ستاره و کهکشان در آن دیده می‌شوند

تصویر ثبت شده از کهکشان راه شیری از نظر میزان جزئیاتی که در آن قابل مشاهده است اهمیت دارد. اکثر اجسامی که در این تصویر مشاهده می‌شوند ستاره هستند. بخش‌هایی از این تصویر نیز که در ظاهر ستاره به نظر می‌رسند در واقع کهکشان‌هایی کوچک و دور هستند. دوربین یک تلسکوپ در شیلی تصویری کهکشانی ثبت کرده است که در آن بیش از سه میلیارد ستاره و کهکشان دیده می‌شوند. تصویر به ثبت رسیده یکی از مهمترین مشاهدات نجومی محسوب می‌شود. این دوربین که انرژی تاریک (شکل ناشناخته‌ای از انرژی در گیتی) را می‌تواند ثبت کند به مدت بیش از دو سال از نیمکره جنوبی، آسمان را رصد کرده بود. بنیاد ملی علوم آمریکا نتیجه مشاهدات این تلسکوپ را این هفته منتشر کرد. تصویر ثبت شده از کهکشان راه شیری از نظر میزان جزئیاتی که در آن قابل مشاهده است اهمیت دارد. اکثر اجسامی که در این تصویر مشاهده می‌شوند ستاره هستند. بخش‌هایی از این تصویر نیز که در ظاهر ستاره به نظر می‌رسند در واقع کهکشان‌هایی کوچک و دور هستند.

30 تیر 1402

ستاره‌ای با دو چهره

اخترشناسان به تازگی ستاره‌ای را در کیهان یافته‌اند که می‌گویند به لحاظ ساختاری، ترکیبی عجیب و منحصر به فرد دارد. دانشمندان می‌گویند یک کوتوله سفید با نام «ژانوس» را کشف کرده‌اند که یک طرف آن به طور کامل از هیدروژن و طرف دیگر از هلیوم تشکیل شده است. این برای اولین بار است که اخترشناسان یک ستاره منفرد با دو سمت متفاوت را پیدا می‌کنند. تصور می‌شود این دو سوی متضاد به صورت خود به خود ایجاد شده باشند. دکتر ایلاریا کایاتزو، اخترفیزیکدان در مؤسسه فناوری کالیفرنیا که این تحقیق را هدایت کرده است، می‌گوید: «سطح کوتوله سفید از یک سمت به سمت دیگر کاملاً تغییر می‌کند. وقتی مشاهدات را به افراد نشان می‌دهم، آن‌ها متحیر می‌شوند.» این جرم کیهانی که بیش از هزار سال نوری از زمین فاصله دارد، در صورت فلکی ماکیان واقع شده است و اولین بار در رصدخانه پالومار کلتک در نزدیکی سن‌دیگو دیده شد.

25 تیر 1402

موتور موشک در حین آزمایش آژانس فضایی ژاپن منفجر شد

موتوری که برای استفاده در موشک کوچک اپسیلون اس در حال آزمایش بود، روز جمعه در یک مرکز آزمایشی در استان آکیتا منفجر شد که شکست دیگری برای تلاش‌های آژانس فضایی ژاپن برای پرتاب موشک‌های پیشرفته بود. به گفته آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) و پلیس، در انفجار بزرگ در مرکز آزمایش نوشیرو، کسی آسیب ندید. بسیاری از علاقه مندان به رسانه ها و فضا برای تماشای بیرون ساختمان پژوهشی گرد هم آمده بودند. این حادثه حدود یک دقیقه پس از آغاز آزمایش زمینی موتور مرحله دوم در ساختمان رخ داد. موتور ناگهان شعله‌های آتش افکند و با غرش منفجر شد و دود عظیمی از دود سفید به هوا پرتاب کرد که با ادامه جهنم سیاه شد.

6 تیر 1402

تلسکوپ جیمز وب برای نخستین بار یک مولکول سازنده حیات را در فضا پیدا کرد

بنابر اعلام سازمان فضایی آمریکا، ناسا، این ترکیب که کاتیون متیل یا متیلیوم (با فرمول شیمیایی +CH3) نام دارد در یک منظومه ستاره‌ای جوان واقع در ۱۳۵۰ سال نوری از زمین در سحابی شکارچی ردیابی شده است. ترکیبات کربن برای دانشمندان جذاب به شمار می‌روند چرا که آنها به عنوان پایه و اساس تمام حیات، آن‌طور که ما می‌دانیم و درک می‌کنیم، عمل می‌کنند. کاتیون متیل غالبا به عنوان یک جزء کلیدی در شکل‌گیری حیات در نظر گرفته می‌شود که به تشکیل مولکول‌های پیچیده‌تر مبتنی بر کربن کمک می‌کند. تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ وب بخشی از سحابی شکارچی را نشان می‌دهد که به عنوان «نوار شکارچی» شناخته می‌شود، جایی که نور پرانرژی فرابنفش با ابرهای متراکم مولکولی در تعامل است و باعث تاثیر عمیق در مولکول‌ها و مواد شیمیایی موجود در قرص‌های پیش‌سیاره‌ای می‌شود.

13 خرداد 1402

ماه شب چهاردهم ذی القعده 1444 مصادف با 13 خردادماه 1402

ماه کامل ژوئن که گاهی ممکن است با رنگ صورتی به نظر برسد امشب در آسمان رویت شد.

15 اردیبهشت 1402

ماه جمعه در تبریز ساعت 8 و 50 دقیقه

امشب آخرین ماه گرفتگی نیم‌سایه تا ۱۹ سال دیگر در ایران است، این ماه گرفتگی در ساعت ۱۸ و ۴۴ دقیقه آغاز می‌شود، لحظه اوج آن در ساعت ۲۰ و ۵۲ دقیقه خواهد بود و در ساعت ۲۳ و یک دقیقه شبانگاه جمعه به پایان خواهد رسید.

13 اردیبهشت 1402

روز جهانی خورشید

3 می هر سال به عنوان روز جهانی خورشید جشن گرفته می شود. تصمیم به ایجاد این روز نمادین در سال 1994 به منظور جلب توجه عمومی به امکان استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر اتخاذ شد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت