خبر های ویژه

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

8 مهر 1402

قطع یک درخت نمادین چنار

7 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

2 مهر 1402

کیف پول رمزگذاری شده در تلگرام

1 مهر 1402

ماه و ابر در آسمان تیره

31 شهریور 1402

تفسیر قدقد مرغ ها با هوش مصنوعی

31 شهریور 1402

اسکوتر چمدانی هوندا

26 شهریور 1402

تیر در حین عبور از مقابل خورشید

24 شهریور 1402

چاه های آب در معرض خطر خشک شدن هستند

21 شهریور 1402

ماه سحرگاهان بر آسمان شهر

17 شهریور 1402

سیلفیوم گیاه افسانه ای دوران باستان

16 شهریور 1402

دیاسیا با رنگ های ظریف، باغ و بالکن را به منظره ای از شکوفه تبدیل می کند.

15 شهریور 1402

بی ام دبلیو برقی به بازار می آید

13 شهریور 1402

هند ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی Aditya-L1 را به فضا پرتاب کرد.

11 شهریور 1402

آب سرزمین در کجا ناپدید می شود ، آب نهند به عنوان بخشی از آب منطقه در کجا جاری است

5 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

5 شهریور 1402

هلال ماه در کنار راه

2 شهریور 1402

آجی چای

2 شهریور 1402

ایزابلین پشت کوه عینالی

1 شهریور 1402

میلیون ها سال پیش، مگالودون بر اقیانوس ها حکومت می کرد - او چرا ناپدید شد؟

28 مرداد 1402

روز جهانی شیر

22 مرداد 1402

تلاشی برای نجات DNA جهان،هدف یک ماموریت نجات علمی، تجزیه و تحلیل هر گیاه، حیوان و قارچ قبل از دیر شدن است

19 مرداد 1402

ثبت تصویری نجومی که بیش از ۳ میلیارد ستاره و کهکشان در آن دیده می‌شوند

18 مرداد 1402

دنیا دست کیه؟ گربه ها!

15 مرداد 1402

اتومبیل‌های شاسی بلند و وانت های بزرگ‌تر باعث ایجاد یک بحران ایمنی در خیابان‌ها می‌شوند

15 مرداد 1402

هوش مصنوعی برنده مسابقه هوش مصنوعی است

13 مرداد 1402

از توییتر تا X: ایلان ماسک شروع به پاک کردن یک برند اینترنتی نمادین می کند

3 مرداد 1402

ستاره‌ای با دو چهره

30 تیر 1402

موتور موشک در حین آزمایش آژانس فضایی ژاپن منفجر شد

25 تیر 1402

آواز قورباغه در غروب عینالی

14 تیر 1402

چگونه آژانس های حمل و نقل برای اختلالات ترافیکی در مقیاس بزرگ برنامه ریزی می کنند

9 تیر 1402

تلسکوپ جیمز وب برای نخستین بار یک مولکول سازنده حیات را در فضا پیدا کرد

6 تیر 1402

فضا

8 مهر 1402

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس b که توسط یک هنرمند تصور شده است

2 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

کپسولی با خاک سیارک بنو که عمر آن حدود 2 میلیارد سال تخمین زده می شود، به زمین بازگشت فضاپیمای «اُسیریس-رِکس» نمونه خاک سیارک «بنو» را در سال 2020 جمع‌آوری کرده بود

31 شهریور 1402

ماه و ابر در آسمان تیره

وقتی ابر از روی ماه می گذشت

24 شهریور 1402

تیر در حین عبور از مقابل خورشید

تیر یا عطارد، یک «سنگ کوچک خالی»، هنگام عبور از مقابل خورشید به صورت یک نقطه سیاه کوچک ظاهر می شود.

17 شهریور 1402

ماه سحرگاهان بر آسمان شهر

ماه سحرگاهی در آسمان شهر ماست و تو در این شهر ساکنی ! من در انتظار فرود خورشیدم تا با مهتاب ترا دریابم

11 شهریور 1402

هند ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی Aditya-L1 را به فضا پرتاب کرد.

سازمان تحقیقات فضایی هند رسما اعلام کرد که Aditya-L1، اولین رصدخانه فضایی هند که برای مطالعه خورشید طراحی شده است در 2 سپتامبر به فضا پرتاب کرد

5 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

این ویدئو فعالیت های خورشیدی را از 12 اگوست تا 22 دسامبر 2022 که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) گرفته شده است، نشان می دهد . SDO از مدار خود در فضا به دور زمین، نزدیک به 13 سال است که به طور پیوسته از خورشید با وضوح 4K x 4K تصویربرداری کرده است. این اطلاعات اکتشافات جدید بی شماری را در مورد عملکرد نزدیکترین ستاره ما و نحوه تأثیر آن بر منظومه شمسی امکان پذیر کرده است. با سه ابزار، SDO هر 75 صدم ثانیه یک تصویر از خورشید می گیرد. دستگاه تصویربرداری جوی (AIA) به تنهایی هر 12 ثانیه یک بار در 10 طول موج مختلف نور عکس می گیرد. این تایم لپس ۱۳۳ روزه عکس‌های گرفته شده با طول موج ۱۷.۱ نانومتر را به نمایش می‌گذارد که یک طول موج فرابنفش شدید است که بیرونی‌ترین لایه جوی خورشید یعنی تاج را نشان می‌دهد

18 مرداد 1402

ثبت تصویری نجومی که بیش از ۳ میلیارد ستاره و کهکشان در آن دیده می‌شوند

تصویر ثبت شده از کهکشان راه شیری از نظر میزان جزئیاتی که در آن قابل مشاهده است اهمیت دارد. اکثر اجسامی که در این تصویر مشاهده می‌شوند ستاره هستند. بخش‌هایی از این تصویر نیز که در ظاهر ستاره به نظر می‌رسند در واقع کهکشان‌هایی کوچک و دور هستند. دوربین یک تلسکوپ در شیلی تصویری کهکشانی ثبت کرده است که در آن بیش از سه میلیارد ستاره و کهکشان دیده می‌شوند. تصویر به ثبت رسیده یکی از مهمترین مشاهدات نجومی محسوب می‌شود. این دوربین که انرژی تاریک (شکل ناشناخته‌ای از انرژی در گیتی) را می‌تواند ثبت کند به مدت بیش از دو سال از نیمکره جنوبی، آسمان را رصد کرده بود. بنیاد ملی علوم آمریکا نتیجه مشاهدات این تلسکوپ را این هفته منتشر کرد. تصویر ثبت شده از کهکشان راه شیری از نظر میزان جزئیاتی که در آن قابل مشاهده است اهمیت دارد. اکثر اجسامی که در این تصویر مشاهده می‌شوند ستاره هستند. بخش‌هایی از این تصویر نیز که در ظاهر ستاره به نظر می‌رسند در واقع کهکشان‌هایی کوچک و دور هستند.

30 تیر 1402

ستاره‌ای با دو چهره

اخترشناسان به تازگی ستاره‌ای را در کیهان یافته‌اند که می‌گویند به لحاظ ساختاری، ترکیبی عجیب و منحصر به فرد دارد. دانشمندان می‌گویند یک کوتوله سفید با نام «ژانوس» را کشف کرده‌اند که یک طرف آن به طور کامل از هیدروژن و طرف دیگر از هلیوم تشکیل شده است. این برای اولین بار است که اخترشناسان یک ستاره منفرد با دو سمت متفاوت را پیدا می‌کنند. تصور می‌شود این دو سوی متضاد به صورت خود به خود ایجاد شده باشند. دکتر ایلاریا کایاتزو، اخترفیزیکدان در مؤسسه فناوری کالیفرنیا که این تحقیق را هدایت کرده است، می‌گوید: «سطح کوتوله سفید از یک سمت به سمت دیگر کاملاً تغییر می‌کند. وقتی مشاهدات را به افراد نشان می‌دهم، آن‌ها متحیر می‌شوند.» این جرم کیهانی که بیش از هزار سال نوری از زمین فاصله دارد، در صورت فلکی ماکیان واقع شده است و اولین بار در رصدخانه پالومار کلتک در نزدیکی سن‌دیگو دیده شد.

25 تیر 1402

موتور موشک در حین آزمایش آژانس فضایی ژاپن منفجر شد

موتوری که برای استفاده در موشک کوچک اپسیلون اس در حال آزمایش بود، روز جمعه در یک مرکز آزمایشی در استان آکیتا منفجر شد که شکست دیگری برای تلاش‌های آژانس فضایی ژاپن برای پرتاب موشک‌های پیشرفته بود. به گفته آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) و پلیس، در انفجار بزرگ در مرکز آزمایش نوشیرو، کسی آسیب ندید. بسیاری از علاقه مندان به رسانه ها و فضا برای تماشای بیرون ساختمان پژوهشی گرد هم آمده بودند. این حادثه حدود یک دقیقه پس از آغاز آزمایش زمینی موتور مرحله دوم در ساختمان رخ داد. موتور ناگهان شعله‌های آتش افکند و با غرش منفجر شد و دود عظیمی از دود سفید به هوا پرتاب کرد که با ادامه جهنم سیاه شد.

6 تیر 1402

تلسکوپ جیمز وب برای نخستین بار یک مولکول سازنده حیات را در فضا پیدا کرد

بنابر اعلام سازمان فضایی آمریکا، ناسا، این ترکیب که کاتیون متیل یا متیلیوم (با فرمول شیمیایی +CH3) نام دارد در یک منظومه ستاره‌ای جوان واقع در ۱۳۵۰ سال نوری از زمین در سحابی شکارچی ردیابی شده است. ترکیبات کربن برای دانشمندان جذاب به شمار می‌روند چرا که آنها به عنوان پایه و اساس تمام حیات، آن‌طور که ما می‌دانیم و درک می‌کنیم، عمل می‌کنند. کاتیون متیل غالبا به عنوان یک جزء کلیدی در شکل‌گیری حیات در نظر گرفته می‌شود که به تشکیل مولکول‌های پیچیده‌تر مبتنی بر کربن کمک می‌کند. تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ وب بخشی از سحابی شکارچی را نشان می‌دهد که به عنوان «نوار شکارچی» شناخته می‌شود، جایی که نور پرانرژی فرابنفش با ابرهای متراکم مولکولی در تعامل است و باعث تاثیر عمیق در مولکول‌ها و مواد شیمیایی موجود در قرص‌های پیش‌سیاره‌ای می‌شود.

13 خرداد 1402

ماه شب چهاردهم ذی القعده 1444 مصادف با 13 خردادماه 1402

ماه کامل ژوئن که گاهی ممکن است با رنگ صورتی به نظر برسد امشب در آسمان رویت شد.

15 اردیبهشت 1402

ماه جمعه در تبریز ساعت 8 و 50 دقیقه

امشب آخرین ماه گرفتگی نیم‌سایه تا ۱۹ سال دیگر در ایران است، این ماه گرفتگی در ساعت ۱۸ و ۴۴ دقیقه آغاز می‌شود، لحظه اوج آن در ساعت ۲۰ و ۵۲ دقیقه خواهد بود و در ساعت ۲۳ و یک دقیقه شبانگاه جمعه به پایان خواهد رسید.

13 اردیبهشت 1402

روز جهانی خورشید

3 می هر سال به عنوان روز جهانی خورشید جشن گرفته می شود. تصمیم به ایجاد این روز نمادین در سال 1994 به منظور جلب توجه عمومی به امکان استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر اتخاذ شد.

5 اردیبهشت 1402

سی و سومین سالگرد تولد تلسکوپ فضایی هابل

ناسا سی و سومین سالگرد تولد تلسکوپ فضایی هابل را با تصویری اثیری از منطقه ستاره‌زایی نزدیک به نام NGC 1333 جشن می‌گیرد. منظره رنگارنگ هابل که در فاصله تقریباً 960 سال نوری در ابر بین‌ستاره‌ای پرسئوس قرار دارد، گازهای درخشان و غبار سیاه‌رنگی را نشان می‌دهد. ، برخورد می کنند و توسط چند صد ستاره در حال شکل گیری در ابر تاریک به اطراف منفجر می شوند.

31 فروردین 1402

پرتاپ ناموفق استارشیپ + ویدئو

سفینه فضایی استارشیپ پس از تاخیری جزئی در تگزاس به فضا پرتاب شد ، فضاپیمای استارشیپ ایلان ماسک پس از کمی تاخیر از پایگاه فضایی تگزاس به سوی آسمان پرتاب شد،استارشیپ پس از رسیدن به ارتفاع 38 کیلومتری وارد چرخش کنترل نشده ای شد و منفجر شد

22 فروردین 1402

لایه ضخیم از یخ جامد بر روی یک قمر از ژوپیتر

آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو، مانند ماه زمین، جهان‌های پیچیده و کروی شکل نسبتاً بزرگی هستند. دو ماموریت قبلی ناسا فضاپیمایی را به دور منظومه مشتری فرستاده و داده های مربوط به این قمرها را جمع آوری کرده اند. در ماموریت گالیله ، این فضاپیما از سال 1995 تا 2003 به دور مشتری چرخید و منجر به اکتشافات زمین شناسی در هر چهار قمر بزرگ شد. ماموریت جونو هنوز در حال چرخش به دور مشتری است و دید بی سابقه ای از ترکیب، ساختار و محیط فضایی مشتری در اختیار دانشمندان قرار داده است. این مأموریت‌ها و مشاهدات دیگر نشان داد که آیو، نزدیک‌ترین سیاره از چهار سیاره به سیاره میزبان خود، پر از فعالیت‌های زمین‌شناسی، از جمله دریاچه‌های گدازه، فوران‌های آتشفشانی و کوه‌هایی است که از نظر تکتونیکی تشکیل شده‌اند. اما این مکان محل نگهداری مقادیر زیادی آب نیست.

13 فروردین 1402

ماه سفید در آسمان آبی

روز روشن خود نشان داد تا بگوید آنکه شب برای زیباییش شعر گفتید زیبایی روزهایش کمتر از ماه شب نیست

7 فروردین 1402

قطعه سنگی از مریخ فروخته می شود

مدت‌ها تصور می‌شد که گروهی از شهاب‌سنگ‌های عجیب و غریب احتمالاً منشأ خارج از سیاره‌ای و به احتمال زیاد نمونه‌های مریخ هستند، و سپس محققان در سال 1983 مقادیر بسیار کمی گاز در اجزای شیشه‌ای کوچک شهاب‌سنگ‌های مشکوک مریخی پیدا کردند . این گاز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد که کاملاً با اتمسفر مریخ مطابقت دارد که توسط مأموریت های وایکینگ ناسا گزارش شده است.

4 اسفند 1401

تلسکوپ فضایی کهکشان های عظیم را در نزدیکی طلوع کیهانی کشف می کند

ستاره‌شناسان کهکشان‌های عظیمی را کشف کرده‌اند که قدمت آن‌ها به 600 میلیون سال پس از انفجار بزرگ یا همان بیگ بنگ بازمی‌گردد، که نشان می‌دهد جهان اولیه احتمالاً دارای یک مسیر سریع ستاره‌ای بوده است که این "هیولاها" را تولید کرده است. در حالی که تلسکوپ فضایی جیمز وب جدید حتی کهکشان‌های قدیمی‌تری را نیز مشاهده کرده است که قدمت آن‌ها به 300 میلیون سال از آغاز جهان می‌رسد، اندازه و بزرگی این شش ابر کهکشان است که دانشمندان را متحیر می‌کند. آنها یافته های خود را چهارشنبه گزارش کردند.........

21 بهمن 1401
17 آبان 1401

آخرین ماه گرفتگی کامل تا سال 2025

آخرین ماه گرفتگی کامل تا سال 2025 در 8 نوامبر رخ خواهد داد. زمانی که نور خورشید در جو زمین پخش می‌شود و به ماه می‌تابد، ماه خونی قرمز به نظر می‌رسد.به گفته ناسا، خسوف - که اصطلاحی است برای زمانی که خورشید، ماه و زمین در یک راستا قرار می گیرند - در ساعت 5:17 صبح به وقت شرقی در 8 نوامبر کامل می شود. در طی یک خسوف کامل، ماه کاملاً در سایه زمین می افتد و جو زمین نور خورشید را پخش می کند. در حالی که نور آبی پراکنده می شود، طبق گفته ناسا، نور قرمز، زرد و نارنجی با طول موج طولانی تر از آن عبور می کند و ظاهر یک "ماه خونی" قرمز را ایجاد می کند. شدت و رنگ ها به مقدار غبار و ابر در جو بستگی دارد.

7 آبان 1401

تصاویر ناسا نشان می دهد که یک شهاب سنگ به مریخ برخورد کرده است

فرودگر اینسایت ناسا یک مریخ لرزه قدرتمند مریخ را احساس کرد. سپس یک مدارگرد از برخورد شهاب سنگی که باعث آن شد عکس گرفت. این برخورد سنگ‌های یخ آب را پراکنده ساخت که برای ماموریت‌های آینده فضانوردان به مریخ بسیار مهم است. مریخ لرزه شهاب سنگ همچنین می تواند به دانشمندان در درک یک معمای چند صد ساله کمک کند.

25 مهر 1401

پلوتون سیاره ی زیر سایه

در حاشیه منظومه شمسی دنیای کوچکی وجود دارد که توسط یخ سمی در میان ورطه بزرگ فضا کمین کرده است. سایه‌ای غول‌پیکر که از دید ستارگان را می‌پوشاند، در افق ناهموار آن غیرقابل حرکت است و خورشید کم‌نور به آرامی آسمان را می‌پیماید. پرتوهای خورشید در اینجا قادر به از بین بردن نیمه تاریکی نیستند که دشت یخ زده چروکیده با شکاف های بی انتها همیشه در آن پوشانده شده است. بیایید در مورد آن بیشتر بدانیم.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت