خبر های ویژه

حافظه سنگی لاچین ، موزه در فضای باز لاچین افتتاح می شود

8 آذر 1402

روستای احیا شده در زابوخ لاچین

8 آذر 1402

موج جدیدی از نخبگان چینی در حال هجوم به ژاپن هستند

7 آذر 1402

گربه های امروز مسکو

6 آذر 1402

در مواجهه با مرگ، ویرانی و آوارگی، زیبایی نقشی حیاتی در غزه دارد

5 آذر 1402

افغانستان در میان گذشته و آینده

3 آذر 1402

رییس جمهور عراق در ایچری شهر باکو

2 آذر 1402

انفجار در پل رنگین کمان

1 آذر 1402

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی

1 آذر 1402

لحظه توقیف شدن کشتی توسط حوثی های یمن

29 آبان 1402

خاویر میلِی معروف به «ترامپ آرژانتین» با وعده «بازسازی اقتصاد» در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد

29 آبان 1402

مذاکرات بی‌پرده بایدن و شی به توافقاتی در مورد فنتانیل وموضوعات نظامی منجر شد

25 آبان 1402

استفاده از کوادکوپتر فیلمبرداری برای کشتار در جنگ

24 آبان 1402

در کیف، یکی از مقامات کمیته ضد انحصار به اتهام رشوه دستگیر شد.

24 آبان 1402

صاعقه بر فراز غزه

24 آبان 1402

سندرز می گوید: ای کاش راه حل ساده ای وجود داشت. که "وجود ندارد."

23 آبان 1402

دیوالی: جشن الهه لاکشمی و وعده سعادت و خوشبختی

23 آبان 1402

الرشید زیباترین خیابان در غزه که هرگز به خواب نمی رفت

21 آبان 1402

افشاگر استرالیایی جنایات جنگی افغانستان محاکمه می‌شود

21 آبان 1402

قاعده تناسب چیست و آیا در محاصره غزه توسط اسرائیل رعایت می شود؟

18 آبان 1402

در غزه، جنگ زیرزمینی بین نیروهای اسرائیلی و جنگجویان حماس در تونل ها آغاز می شود.

18 آبان 1402

صدها نفر در بندر تاکوما قایق موسوم به «نسل‌کشی» حامل سلاح به اسرائیل را مسدود کردند.

16 آبان 1402

واکنش پزشکان غزه به پزشکان اسرائیلی که بمباران بیمارستان ها را تایید کردند

16 آبان 1402

سازمان دهنده صدای یهودی برای صلح گفت: "ما اجازه نمی دهیم نسل کشی به نام ما انجام شود." اکنون برای نجات جان ها آتش بس کنید!

16 آبان 1402

عاهد تمیمی دختر جوان فلسطینی بازداشت شد

15 آبان 1402

جنگ اسرائیل و حماس، کشمکش بین آمریکا و ایران برای نفوذ در خاورمیانه را عمیق تر می کند

13 آبان 1402

جنگ اسرائیل و حماس، استراتژی چین برای "دیپلماسی متوازن" در خاورمیانه را در معرض خطر قرار می دهد

13 آبان 1402

نصرالله: آمریکا عامل اصلی جنایات است

12 آبان 1402

آسمان ها مراقب کارهای مردم هستند

11 آبان 1402

رونق گردشگری در ترکیه؛ متوسط هزینه‌کرد هر توریست و سهم خارج‌نشینان ترک چقدر است؟

10 آبان 1402

آغاز جنگ زمینی در غزه

9 آبان 1402

مسیحیان فلسطینی و مسلمانان قرن‌هاست که در غزه با هم زندگی می‌کنند - و ده ها نفر هنگام پناه گرفتن در کلیسای تاریخی سنت پورفیریوس کشته شدند.

8 آبان 1402

خاورمیانه

5 آذر 1402

در مواجهه با مرگ، ویرانی و آوارگی، زیبایی نقشی حیاتی در غزه دارد

گروه کوچکی از کودکان در غزه روی یک پتوی اسطوخودوس و سفید دور یک سینی کوچک نوشیدنی نشسته اند و برای دختر جوانی «تولدت مبارک» می خوانند. او مانند بچه های هم سن و سال خود در سرتاسر جهان، پیراهنی با نقش های السا و آنا، شخصیت های «یخ زده» می پوشد. برخلاف اکثر بچه‌ها، او در پس‌زمینه‌ای از جنگی جشن می‌گیرد که بر اساس برآوردهای سازمان ملل در 10 نوامبر 2023، تاکنون بیش از 4500 کودک فلسطینی کشته شده‌اند. جشن گرفتن هر چیزی ممکن است در مواجهه با این همه ویرانی عجیب یا حتی نامناسب به نظر برسد - و در میانه چیزی که بسیاری آن را نسل کشی می نامند..............وقتی مردم خود را آواره از خانه‌هایشان می‌بینند، یافتن یا خلق زیبایی می‌تواند به اندازه غذا، آب و سرپناه حیاتی باشد.................زیبایی ویژگی بارز تمدن هر انسانی بوده است. آرتور دانتو، فیلسوف هنر، نوشت که زیبایی، اگرچه برای هنر اختیاری است، اما گزینه ای برای زندگی نیست. دانشمندان علوم اعصاب نشان داده اند که مغز ما از نظر بیولوژیکی برای زیبایی طراحی شده است: مکانیسم های عصبی که بر توجه و ادراک تأثیر می گذارند با توجه به رنگ، فرم، تناسب و الگو سازگار شده اند. ما دریافته‌ایم که پناهندگان در سراسر جهان، اغلب با حقوق محدود یا بدون حقوق قانونی، هنوز تلاش زیادی برای زیباسازی محیط اطراف خود انجام می‌دهند. آنها چه در پناهگاه ها و چه در آپارتمان های موقتی اقامت داشته باشند، دیوارها را نقاشی می کنند، تصاویر را آویزان می کنند، کاغذ دیواری اضافه می کنند و کف را فرش می کنند. آنها اقامتگاه های ساده و به ظاهر موقت را به فضاهای شخصی به ظاهری از خانه تبدیل می کنند .

29 آبان 1402

لحظه توقیف شدن کشتی توسط حوثی های یمن

رسانه‌های عربی و اسرائیلی گزارش داده‌اند که یک کشتی به نام «گلکسی لیدر» در دریای سرخ توسط نیروهای حوثی یمن ربوده شده است. ارتش اسرائیل می‌گوید این کشتی اسرائیلی نیست و هیچ کدام از سرنشینان آن هم اسرائیلی نیستند.

24 آبان 1402

صاعقه بر فراز غزه

غزه زیر شدیدترین آتش هاست،هر آن امکان فروریختن آواری برسر پناهگاهی وجود دارد ؛ کودکان ؛ زنان و مردان با دهشتناک ترین وضعیت کشته می شوند و صاعقه بر شهر باران را می آورد

21 آبان 1402

الرشید زیباترین خیابان در غزه که هرگز به خواب نمی رفت

با غروب خورشید در غزه، پوششی از تاریکی بیشتر نوار غزه را فرا می گیرد، به جز یک جاده اصلی خیابان الرشید که همچنان پر از زندگی و نور است: . الرشید در طول ساحل از شمال تا جنوب غزه با رستوران ها، کافه ها و فروشندگان خیابانی پراکنده در پیاده رو، امتداد دارد که همه چیز از ساندویچ فلافل، بستنی، نوشیدنی های گرم و آبمیوه تازه را می فروشند.

18 آبان 1402

قاعده تناسب چیست و آیا در محاصره غزه توسط اسرائیل رعایت می شود؟

بیش از یک ماه پس از آنکه جنگجویان حماس 1400 اسرائیلی را در یک حمله غافلگیرانه کشتند، بمب‌ها همچنان در نوار غزه در حملات تلافی جویانه اسرائیل فرود می‌آیند. این عملیات هوایی تلفات سنگینی برجای گذاشته است - مقامات بهداشتی در منطقه تحت کنترل حماس تعداد کل فلسطینی‌های کشته شده را بیش از 10000 نفر اعلام کرده‌اند - که این پرسش‌ها را در مورد اینکه آیا پاسخ اسرائیل متناسب بوده است یا خیر. "تناسب" در آنچه به عنوان "قوانین جنگ" توصیف می شود، جایگاهی دارد. نشریه ما به رابرت گلدمن، کارشناس حقوق بین‌الملل بشردوستانه در کالج حقوق دانشگاه واشنگتن، برای راهنمایی در مورد برخی از مسائل مراجعه کرد.

18 آبان 1402

در غزه، جنگ زیرزمینی بین نیروهای اسرائیلی و جنگجویان حماس در تونل ها آغاز می شود.

نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که به حومه شهر غزه رسیده اند و انتظار می رود به زودی وارد این شهر شوند. هنگامی که این اتفاق بیفتد، سربازان اسرائیلی مرحله خطرناک جدیدی از کارزار نظامی علیه جنگجویان حماس را در یک منطقه شهری پرجمعیت که شامل ساختمان‌های پرجمعیت بالای زمین و پیچ و خم نگران‌کننده‌ای از تونل‌ها در زیر است، آغاز خواهند کرد. تا کنون، به نظر می‌رسد که کارزار اسرائیل علیه حماس عمدتاً از هوا انجام می‌شد، از جمله از طریق بمب‌های سنگر شکن هدایت‌شونده لیزری، که مجهز به کلاهک‌های نفوذی عمیق و فیوزهای تاخیری هستند تا آنها را قادر به انفجار در زیر زمین کند. اما در 29 اکتبر 2023، نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که نیروهایشان به افراد مسلح حماس در یک تونل حمله کرده و جنگجویان حماس را که از یک تونل بیرون آمده بودند تا به مواضع آنها در شمال غربی غزه حمله کنند، کشتند.

16 آبان 1402

واکنش پزشکان غزه به پزشکان اسرائیلی که بمباران بیمارستان ها را تایید کردند

پزشکانی که چهار هفته است برای نجات جان هر چه بیشتر از "محاصره کامل" غزه توسط اسرائیل، حتی با فروپاشی سیستم بهداشت و درمان در اطراف آنها کار کرده اند، روز دوشنبه به بیانیه گروهی از پزشکان اسرائیلی که در آخر هفته برای بمباران بیمارستانی در منطقه محاصره شده صادر کردند ، پاسخ دادند. . این پزشکان به سرپرستی دکتر مروان شفیق الحم، مدیر بیمارستان محمد یوسف النجار در بیانیه ای گفتند: "ما به عنوان پزشک سفیران صلح هستیم. ما جان ها را نجات می دهیم." پزشکان اسرائیلی که نامه‌ای مبنی بر بمباران بیمارستان‌ها با بیمارانی که در داخل بودند امضا کردند، به حرفه اصیل خود خیانت کردند و مسئولیت دارند.» ارائه دهندگان خدمات پزشکی از سازمان بهداشت جهانی و گروه های حقوق بشری که در زمینه مراقبت های بهداشتی کار می کنند، خواستند تا به پاسخگویی امضاکنندگان نامه کمک کنند.

15 آبان 1402

عاهد تمیمی دختر جوان فلسطینی بازداشت شد

سخنگوی ارتش اسراییل امروز دوشنبه اعلام کرد: «عاهد تمیمی» فلسطینی 22 ساله که به عنوان یک مبارز علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی در کرانه باختری شناخته می شود، در ساعات گذشته در زادگاهش به اتهام «تحریک به تروریسم» دستگیر شده است. وی گفت: «عاهد تمیمی، مظنون به تحریک خشونت و فعالیت های تروریستی، در شهرک نبی صالح بازداشت شده است. تمیمی برای بازجویی به نیروهای امنیتی اسرائیل منتقل شد».

13 آبان 1402

جنگ اسرائیل و حماس، کشمکش بین آمریکا و ایران برای نفوذ در خاورمیانه را عمیق تر می کند

در حالی که اسرائیل برای تهاجم زمینی به غزه آماده می شود و تلفات غیرنظامیان فلسطینی و اسرائیلی همچنان در حال افزایش است، مبارزه گسترده تری برای نفوذ در خاورمیانه بین ایالات متحده و ایران ادامه دارد. ایالات متحده مدتهاست که نقش رهبری مهمی در خاورمیانه ایفا کرده است. نفوذ آمریکا به حفظ روابط نزدیک با متحدان مختلف از جمله اسرائیل، مصر، اردن، ترکیه، عربستان سعودی و امارات وابسته است. و از زمان انقلاب 1979 ایران، رهبران ایران به دنبال تقویت نفوذ منطقه‌ای خود و حفظ موقعیت داخلی خود در قدرت با تضعیف روابط آمریکا در خاورمیانه بوده‌اند. ایران شبکه منطقه‌ای خود را ساخته است که عمدتاً از نهادهای مسلمان شیعه از جمله رژیم بشار اسد در سوریه و گروه شبه‌نظامی لبنانی حزب‌الله تشکیل شده است. ایران همچنین مدت‌هاست از حماس، یک جنبش اسلام‌گرای سنی و گروه تروریستی تعیین‌شده توسط ایالات متحده که غزه را کنترل می‌کند، حمایت می‌کند. حماس نیز مانند ایران متعهد به نابودی اسرائیل است.

12 آبان 1402

نصرالله: آمریکا عامل اصلی جنایات است

دبیرکل حزب‌الله ابتدا از حضور پرشور مردم لبنان در ضاحیه جنوبی بیروت برای استقبال از این سخنرانی تشکر کرد و گفت مقاومت اسلامی لبنان به خون شهدای راه قدس افتخار می‌کند. سید حسن نصرالله اضافه کرد: «به خانواده‌های شهدا تبریک می‌گوییم که عزیزانشان این نشان الهی را کسب کردند. ما به تمام خانواده‌های شهدا در هر کجا که هستند، تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم؛ به تمام مردان، زنان و کودکانی که در نبرد طوفان الاقصی به شهادت رسیدند».

11 آبان 1402

سرباز اسراییلی اسامی چچنی ها را روی گلوله های تانک نوشت

حیم گوزالی، رزمی کار " هنرهای رزمی ترکیبی" اسراییلی اسامی حبیب نورماگومدوف، اسلام ماخاچف، خمزات چیمایف و بلال محمد رزمی کاران چچنی را بر روی یک گلوله های پرتابی تانک برای ارتش اسرائیل نوشت. روی مهمات نوشته شده است: «این برای تو از چایم گوزالی است». نورماگومدوف، ماخاچف، محمد و چیمایف به حمایت از فلسطین می روند. ماخاچف حتی از قدیروف اجازه خواست تا با اسلحه به فلسطین برود.

9 آبان 1402

آغاز جنگ زمینی در غزه

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز شنبه گفت که اسرائیل وارد "مرحله جدیدی در جنگ" علیه حماس در غزه شده است. دانیل بایمن در تحلیلی برای فارین پالیسی در مورد گام های بعدی اسرائیل صحبت می کند. او خاطرنشان می کند که جنگ در تونل یک کابوس است. ژنرال جوزف ال ووتل، رئیس سابق فرماندهی مرکزی ایالات متحده، آن را با استفاده داعش از شبکه تونل در موصل، عراق - که کسری از اندازه تونل های حماس بود- مقایسه کرد و هشدار داد: «این کار خونین خواهد بود. جنگ وحشیانه.» جنگجویان حماس ممکن است از این تونل ها برای بیرون آمدن در پشت نیروهای اسرائیلی، کمین کردن آنها یا حتی گروگان گرفتن بیشتر استفاده کنند. اسرائیل سعی کرده این تونل ها را بمباران کند، اما یافتن و نابودی آنها از هوا دشوار است.

8 آبان 1402

مسیحیان فلسطینی و مسلمانان قرن‌هاست که در غزه با هم زندگی می‌کنند - و ده ها نفر هنگام پناه گرفتن در کلیسای تاریخی سنت پورفیریوس کشته شدند.

بمبی با برخورد به مجموعه کلیسای تاریخی سنت پورفیریوس در غزه در 19 اکتبر 2023 منفجر شد که بیش از ده ها نفر از صدها مسیحی و مسلمان را که در داخل پناه گرفته بودند کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند. اغلب با پیچیدگی این منطقه مواجه می شوم. بسیاری از خانواده‌های مسیحی و مسلمان در غزه امروز در سال 1948، پس از تقسیم این سرزمین سابقاً عثمانی توسط سازمان ملل به کشورهای جدید عربی و یهودی، آواره شدند. مسیحیان فلسطینی امروزی جایگاه پیچیده ای را در این سرزمین مورد مناقشه اشغال کرده اند. نام کلیسای سنت پورفیریوس یا پورفیری به خاطر اسقف قرن پنجمی است که به خاطر ساختن کلیسایی در شهر و تخریب معابد محلی خدایان رومی به یادگار مانده است. ساختمان فعلی بازسازی قرن نوزدهمی کلیسایی است که صلیبی‌های اروپایی در قرن دوازدهم بر روی بقایای نمونه قرن پنجم خود که به مسجد تبدیل شده بود، ساخته شد. در حالی که تعداد مسیحیان غزه در سال 2022 به اندکی بیش از هزار نفر کاهش یافت و تقریباً 50000 نفر دیگر در کرانه باختری و اورشلیم بودند، سرشماری سال 1922 بریتانیا قیمومیت فلسطین بیش از 73000 نفر را در این منطقه که مسیحیان از زمان مسیحیت در آن زندگی می کردند گزارش داد.

8 آبان 1402

جنگ اسرائیل و حماس به نفع روسیه است، اما بازی صلح‌جو نیز به نفع روسیه است

سفر رسمی اخیر نمایندگان حماس و ایران به مسکو به شدت توسط اسرائیل محکوم شد. سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل این سفر را " اقدامی ناپسند که از تروریسم حمایت می کند و جنایات تروریست های حماس را مشروعیت می بخشد" خواند. هیئت حماس توسط موسی ابومرزوق، بنیانگذار و رهبر سیاسی این گروه شبه نظامی، رهبری می شد. علی باقری معاون وزیر امور خارجه ایران به نمایندگی از ایران مورد استقبال میخائیل گالوزین همتای روس خود قرار گرفت. علیرغم حضور روسیه در جنگ اوکراین که بسیاری هنوز نگران آن هستند که اروپا را در بر گیرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بارها هشدار داده است که درگیری بین اسرائیل و حماس در غزه می تواند به یک جنگ منطقه ای تبدیل شود. با توجه به افزایش فعالیت نیروهای طرفدار ایران در سوریه و عراق در ماه های اخیر، نگرانی بسیاری در غرب است. این امر با حملات هوایی شبانه آمریکا در 26 اکتبر علیه دو تأسیسات در شرق سوریه که آنها را مرتبط با شبه نظامیان مورد حمایت ایران تشخیص داد، اهمیت یافت.

8 آبان 1402

قطر قرارداد گازی 27 ساله با شل بریتانیا امضا کرد

از زمان تهاجم مسکو به اوکراین در سال گذشته، کشورهای اروپایی برای جایگزینی تحویل گاز طبیعی از دست رفته از روسیه تلاش کردند. قطر انرژی گفت که قطر سالانه 3.5 میلیون تن گاز را بر اساس این قرارداد عرضه خواهد کرد که پس از دو توافقنامه با شل برای سهمی از پروژه بزرگ توسعه گاز میدان شمالی این کشور خلیج فارس انجام شد. سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر گفت: «ما از امضای این دو قرارداد بلندمدت خرید و فروش LNG با شل خرسندیم که روابط چند دهه‌ای و مشارکت استراتژیک ما در قطر و سراسر جهان را بیشتر خواهد کرد.» وی افزود: «ای

6 آبان 1402

استارلینک از طریق گروه‌های کمک‌رسان ارتباط را در غزه فراهم می‌کند

ایلان ماسک روز شنبه گفت که استارلینک اسپیس ایکس از پیوندهای ارتباطی در غزه با "سازمان های کمک بین المللی به رسمیت شناخته شده" پشتیبانی می کند. ماسک در پستی در پلتفرم رسانه اجتماعی X، که قبلاً به نام توییتر شناخته می‌شد، گفت که مشخص نیست چه کسی صلاحیت لینک‌های زمینی در غزه را دارد، اما ما می‌دانیم که "هیچ ترمینالی درخواست اتصال در آن منطقه نکرده است". قطعی تلفن و اینترنت مردم نوار غزه را از جهان و از یکدیگر در روز شنبه جدا کرد و تماس با عزیزان، آمبولانس ها یا همکاران در جاهای دیگر غیرممکن بود زیرا اسرائیل حملات هوایی و زمینی خود را گسترش داد.

3 آبان 1402

خبرنگار الجزیره از مرگ خانواده اش خبر می دهد

وائل الدحدوح، رئیس دفتر الجزیره در غزه، هنگام گزارش زنده متوجه شد که همسر، دختر و پسرش در حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی که در آن پناه می‌بردند کشته شده‌اند. چندین حمله هوایی در این منطقه در مجاورت بیمارستان وفا صورت گرفته است. به نظر می رسد که این شب خونینی خواهد بود.» سپس شنیده می‌شد که این روزنامه‌نگار کهنه‌کار با کسی در پس‌زمینه صحبت می‌کرد: «چی، چه اتفاقی افتاده؟ آنها نمی دانند کجا هستند؟» شخصی در پس زمینه پاسخ داد: "دخترت، دختر در بیمارستان است..." یکی از مجریان احساسی الجزیره در یک پخش زنده خبر کشته شدن تمام خانواده همکارش در حمله هوایی در مرکز غزه را منتشر کرد. مجری که به نظر می رسید هنگام گزارش این حادثه گریه می کرد، گفت که همسر، دختر و همسر الدحدوح کشته شده اند. مجری گفت: "الدحدوح چندی پیش به صورت زنده در کانال ما پخش می شد و از حمله هوایی در منطقه ای که خانواده وی کشته شدند، گزارش می داد." در فیلم جداگانه‌ای که از الجزیره عربی پخش شد، الدحدوح پریشان و ویران شده را می‌توان دید که اجساد عزیزان کشته شده خود را در بیمارستان نگه داشته است.

1 آبان 1402

توافق بلندمدت قطر و ایتالیا برای صادرات یک میلیون تُن گاز

دو شرکت وابسته به شرکت انرژی قطر و شرکت انی ایتالیا، توافقنامه ای بلندمدت برای خرید و فروش حدود یک میلیون تن گاز طبیعی مایع امضا کردند. به گزارش روسیا الیوم، به موجب این توافقنامه گاز مایع طبیعی قطر در بندر بیومبینو در منطقه توسکانا ایتالیا تحویل داده می شود. صادرات این محموله های گاز از سال 2026 آغاز می شود و به مدت 27 سال ادامه خواهد داشت. این توافقنامه از سوی سعد بن شریده الکعبی، وزیر امور انرژی قطر و مدیرعامل شرکت انرژی قطر و کلاودیو دیسکالزی، مدیرعامل شرکت انی ایتالیا امضا شد. گفتنی است شرکت انی ایتالیا در پروژه توسعه بخش شرقی میدان گازی الشمال در قطر شریک است. پیش از این قطر، قراردادهای مشابهی با دو شرکت چینی و نیز با هلند و فرانسه امضا کرده بود.

28 مهر 1402

باز شدن رفح برای ارسال کمک به فلسطینی های غزه

مصر موافقت کرده است که برای اولین بار از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در 7 اکتبر به کاروان های کمک های بشردوستانه از طریق گذرگاه رفح وارد غزه شود.

27 مهر 1402

عراق: روابط دیپلماتیک با اسرائیل از سازوکارهای عربی برای توقف حملات است

وزیر خارجه عراق گفت که کشورهای عربی سازوکارهای متعددی برای توقف حملات اسرائیل به غزه دارند که از جمله آنها روابط دیپلماتیک با اسرائیل است.

25 مهر 1402

بیمارستان رفح بمباران شد

ابراهیم العوامله توجه هنری خود را به سمت اردن و اجتماع عربی معطوف داشته ، اما ماجرای غزه و فلسطین نمی تواند از چشم هنرمندان دور باشد

25 مهر 1402

گذرگاه رفح مصر راه نجاتی برای فلسطینیان ساکن غزه است - اما مصر با اسراییل آن را مسدود کرده اند

منطقه شرقی مصر، سینا، هم مرز با اسرائیل و غزه است. این امر به لحاظ تاریخی به آن نقش مهمی در درگیری فلسطین و اسرائیل داده است زیرا کنترل یکی از دو گذرگاه اصلی مرزی غیرنظامیان را در اختیار دارد. گذرگاه رفح تنها مرز غزه است که مستقیماً توسط اسرائیل اداره نمی شود. برای بقای غزه حیاتی است. از سال 2007، اسرائیل محاصره (زمینی، دریایی و هوایی) و تحریم نوار غزه را اعمال کرده است. این به دنبال عقب نشینی اسرائیلی ها از نوار غزه در سال 2005 و پس از پیروزی حماس در انتخابات 2006 بود. مصر عملاً از محاصره اسرائیل حمایت کرده است زیرا مرز رفح به شدت تحت کنترل است و فقط به صورت غیرقابل پیش بینی و گاه به گاه باز می شود.

25 مهر 1402

چندین دهه کمبود بودجه، محاصره، سیستم بهداشتی غزه را تضعیف کرده است - محاصره غزه را به بحرانی وحشتناک سوق داده است.

برای بسیاری از بیماران در شمال محاصره شده غزه، دستور تخلیه از تخت های بیمارستان و رفتن به جنوب به منزله «حکم اعدام» است. این ارزیابی دقیق سازمان بهداشت جهانی در 14 اکتبر 2023 بود. تا آن زمان، چهار بیمارستان در شمال غزه به دلیل خسارات ناشی از بمب‌های اسرائیل از کار افتاده بودند. فراتر از ویرانی محض ، درگیری فعلی - که در آن حدود 1400 اسرائیلی و بیش از 2800 فلسطینی در 10 روز اول جنگ کشته شدند - پیامدهای مهم و بدون شک طولانی مدتی برای سیستم بهداشتی نوار غزه وجود خواهد داشت. به عنوان یک متخصص فلسطینی در بهداشت جهانی که با متخصصان پزشکی غزه کار کرده است، می‌دانم که حتی قبل از تشدید خشونت‌ها، خدمات بهداشتی در غزه در وضعیت بدی قرار داشتند. پزشکان و بیمارستان‌ها که برای چندین دهه منابع کافی و ضعیفی داشتند، مجبور بودند با اثرات مخرب محاصره 16 ساله تحمیل شده توسط اسرائیل، تا حدی با هماهنگی با مصر، مقابله کنند.

23 مهر 1402

حماس چه فکری می کرد؟

موسی ابومرزوق، یکی از رهبران ارشد سیاسی گروه مبارز فلسطینی حماس، صبح شنبه با خبر حمام خون از خواب بیدار شد. فرماندهان نظامی حماس که در غزه مستقر هستند، آنقدر مصمم بودند که طرح خود را برای تهاجم پیش از سپیده دم به اسرائیل مخفی نگه دارند که جزئیات و زمان حمله را حتی از رهبران سیاسی سازمان - از جمله ابومرزوق ، که در تبعید در دوحه قطر زندگی می کند ، پنهان کرده بودند. ابومرزوق در یک مصاحبه تلفنی به ما گفت که او بدون پیش بینی چیزی به خواب رفته بود. ابومرزوق گفت: «همه رهبران حماس که نظامی نیستند، این خبر را صبح روز شنبه دریافت کردند. این ادعا قابل قبول بود: با توجه به نفوذ سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و نظارت‌هایی که معمولاً رهبران تبعیدی حماس را احاطه کرده‌اند، عاقلانه نبود که به ابومرزوق اطلاع قبلی از حمله داده شود.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت