خبر های ویژه

دبی پس از باران های شدید که شهر صحرایی پر زرق و برق را باتلاق کرد، پاکسازی می شود

30 فروردین 1403

تنها راه تأمين ثبات در منطقه

26 فروردین 1403

بازگشایی درهای آموزش؛ خواست دختران به عنوان عیدی از امارات اسلامی طالبان

20 فروردین 1403

"همه چیز همچنان در حال حرکت است": شوک و اندوه در هوالیان حکمفرماست

17 فروردین 1403

دانشگاه های چین به تازگی 8 رتبه از 10 رتبه برتر را در یک رتبه بندی علمی در سراسر جهان کسب کرده اند

14 فروردین 1403

کیفیت هوای آسیای مرکزی نمره پایینی می گیرد

14 فروردین 1403

نشت غیرقابل توضیح نگرانی در مورد پروژه کانال افغانستان را افزایش می دهد

14 فروردین 1403

در آخرین "اعلان واضح ببرای نسل کشی" حزب جمهوری خواه، سناتور خواستار بمباران هسته ای غزه شد

12 فروردین 1403

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری ؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

12 فروردین 1403

حمله مسکو نشان دهنده گسترش ردپای گروه دولت اسلامی خراسان در آسیای مرکزی است

10 فروردین 1403

سیل عظیم قزاقستان را غافلگیر کرد

10 فروردین 1403

مهاجران تاجیک در روسیه پس از کشتار شهر کروکوس در وحشت زندگی می کنند

9 فروردین 1403

دادگاه به جولیان آسانژ مهلت اعتراض داد اما فرصتی نیز برای ایالات متحده ایجاد کرد

7 فروردین 1403

تهامات فساد در دهلی نو

5 فروردین 1403

دیپلمات ارشد آمریکایی به اسرائیل درباره انزوای جهانی در صورت حمله به رفح هشدار داد

5 فروردین 1403

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش‌بس در غزه را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند

5 فروردین 1403

لکه های ماندگار در کنار لکه های موقت مقبره الشعرا

3 فروردین 1403

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند

1 فروردین 1403

چگونه برنامه بانک مرکزی ژاپن برای خروج نرم از محرک اقتصادی آشکار شد

1 فروردین 1403

آیا چشم داماد ترامپ به دنبال املاک ساحلی نوار غزه است؟

1 فروردین 1403

ازبکستان: توسعه بخارا در میان مخالفت های فزاینده پیش می رود

26 اسفند 1402

آذربایجان: قره باغ در حال فتح یوفا

25 اسفند 1402

حماس پیشنهاد آتش بس مبنی بر تبادل گروگان ها و اسیران را ارائه می کند

25 اسفند 1402

جنگ در غزه ادامه خواهد داشت

25 اسفند 1402

گروه های بومی روی گنجینه ای از لیتیوم نشسته اند. اکنون معادن آب، فرهنگ و ثروت آنها را تهدید می کند

23 اسفند 1402

رئیس جمهور قانون محدودکننده رسانه را پس گرفت

23 اسفند 1402

ارمنستان: در حال گسترش با مفهوم بندر خشک

23 اسفند 1402

افزایش شدید رطوبت هوا

22 اسفند 1402

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد

14 اسفند 1402

از سیاست تا کارگری و مزدوری؛ چرا هند از اسراییل حمایت می‌کند؟

14 اسفند 1402

کاخ عنکبوت ، کاخ صدام

14 اسفند 1402

محمد شتیه نخست وزیر فلسطین در جلسه کابینه با اشاره به واقعیت جدید جنگ غزه استعفا داد

7 اسفند 1402

خاورمیانه

30 فروردین 1403

دبی پس از باران های شدید که شهر صحرایی پر زرق و برق را باتلاق کرد، پاکسازی می شود

باران در امارات متحده عربی و سایر نقاط شبه جزیره عربستان که معمولاً به دلیل آب و هوای خشک بیابانی معروف است، نادر است. دمای هوا در تابستان می تواند به بالای 50 درجه سانتیگراد برسد. پس از وقایع روز سه‌شنبه، این سؤال مطرح شد که آیا بارورسازی ابرها، فرآیندی که امارات متحده عربی اغلب انجام می‌دهد، می‌تواند باعث بارش شدید باران شود یا خیر. اما کارشناسان آب و هوا گرمایش زمین را عامل چنین رویدادهای شدید آب و هوایی می دانند. محققان پیش بینی می کنند که تغییرات آب و هوایی منجر به افزایش دما، افزایش رطوبت و خطر بیشتر سیل در بخش هایی از منطقه خلیج فارس شود. کشورهایی مانند امارات که در آن‌ها زیرساخت‌های زهکشی برای مقابله با باران‌های شدید وجود ندارد، می‌توانند بیشترین آسیب را ببینند.

26 فروردین 1403

تنها راه تأمين ثبات در منطقه

واکنش‌هاي جهاني به حمله پهپادي و موشکي ايران به اسرائيل براي شناخت ماهيت دولت‌ها و سازمان‌هاي بين‌المللي، قابل مطالعه و تأمل هستند. در حالي که نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل، اقدام ايران را «دفاع مشروع در پاسخ به تجاوز اسرائيل» دانست، دبيرکل اين سازمان، آنتونيو گوترش آن را محکوم کرد! دولت‌هاي اروپائي و آمريکا نيز حمله ايران به اسرائيل را محکوم کردند در حالي که از محکوم کردن جنايات 6 ماه گذشته رژيم صهيونيستي که در جريان آن 34 هزار نفر به شهادت رسيدند، 11 هزار نفر مفقود، 80 هزار نفر مجروح، بيش از 2 ميليون نفر بي‌خانمان و صدها مسجد و بيمارستان و مراکز آموزشي و هزاران خانه ويران شدند، خودداري کردند. اين کشورها هنوز هم به ارسال سلاح براي رژيم صهيونيستي ادامه مي‌دهند و گفته مي‌شود دولت آلمان ارسال سلاح براي اين رژيم را 10 برابر کرده است.

5 فروردین 1403

دیپلمات ارشد آمریکایی به اسرائیل درباره انزوای جهانی در صورت حمله به رفح هشدار داد

نشست هایی در روز جمعه در دوحه با هدف تامین آتش بس برگزار شد. گفت‌وگوهای آتش‌بس بر پیشنهاد توقف شش هفته‌ای درگیری متمرکز است که طی آن حدود 40 گروگان اسرائیلی که توسط حماس در بازداشت هستند در ازای صدها فلسطینی در زندان‌های اسرائیل آزاد می‌شوند. اسراییل آماده است فقط به توقف موقت در جنگ متعهد شود، در حالی که حماس خواهان پایان دائمی جنگ است.

1 فروردین 1403

آیا چشم داماد ترامپ به دنبال املاک ساحلی نوار غزه است؟

جارد کوشنر، داماد و مشاور سابق دونالد ترامپ در کاخ سفید، پتانسیل «بسیار ارزشمند» «املاک ساحلی» غزه را ستود و پیشنهاد کرد که اسرائیل غیرنظامیان را بعد از «پاکسازی» منطقه از آنجا خارج کند. کوشنر درگفت‌وگویی که یک ماه پیش در کانال یوتیوب «ابتکار خاورمیانه» منتشر شده بود گفت: «اگر مردم روی ساختن معیشت تمرکز کنند، املاک ساحلی غزه می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.» او بعد هم ادامه داد: «اگر به تمام پولی که برای ایجاد تونل‌ها و مهمات خرج شده فکر کنید، می‌گویید که اگر این پول صرف آموزش یا نوآوری می‌شد، چه می‌شد؟» کوشنر همچنین گفت: «این وضعیت کمی تاسف‌بار است، اما از دیدگاه اسرائیل، من تمام تلاشم را می‌کردم تا مردم را از آنجا بیرون ببرم و سپس آنجا را پاکسازی می‌کردم. قطعاً اسرائیل نگفته که نمی‌خواهد مردم بعداً به اونجا بازگردند.» حدود یک و نیم میلیون آواره فلسطینی در شهر رفح در جنوب غزه پناه گرفته‌اند، چرا که اسرائیل به دنبال نابودی حماس در پی حمله مرگبار این گروه شبه نظامی در ۷ اکتبر است. از زمان آغاز جنگ اسرائیل علیه حماس، بیش از ۳۰ هزار فلسطینی در نوار غزه کشته و بیش از ۷۰ هزار نفر زخمی شده‌اند.

25 اسفند 1402

حماس پیشنهاد آتش بس مبنی بر تبادل گروگان ها و اسیران را ارائه می کند

حماس پیشنهاد آتش بس غزه را به میانجیگران و ایالات متحده ارائه کرده است که شامل آزادی گروگان های اسرائیلی در ازای آزادی اسرای فلسطینی است که 100 نفر از آنها در حال گذراندن حبس ابد هستند. . حماس گفت آزادی اولیه اسرائیلی ها شامل زنان، کودکان، سالخوردگان و گروگان های بیمار در ازای آزادی 700 تا 1000 فلسطینی است که در زندان های اسرائیل نگهداری می شوند. آزادی "عوامل زن" اسرائیلی نیز شامل می شود. دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنج‌شنبه اعلام کرد پیشنهاد آتش‌بس جدید غزه که توسط حماس به میانجی‌ها ارائه شده است، همچنان بر اساس «خواسته‌های غیر واقعی» است. دفتر او گفت که روز جمعه در مورد این موضوع به کابینه جنگ و کابینه امنیتی تمدید شده ارائه خواهد شد.

25 اسفند 1402

جنگ در غزه ادامه خواهد داشت

دفتر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای در این باره مدعی شد: موضع جدید حماس درباره مذاکرات آتش‌بس همچنان مبتنی بر «خواسته‌های بی‌اساس» است. دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در تقلا برای مقصر جلوه‌ دادن جنبش حماس در شکست مذاکرات مدعی شد: خواسته‌های حماس «غیرمنطقی و نامعقول» است و ما در این باره به کابینه جنگ اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. در این راستا اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس اعلام کرد که اگر دولت رژیم صهیونیستی دست از لجاجت بردارد فرصت برای دستیابی به توافق چند مرحله ای پیرامون توقف جنگ در نوار غزه فراهم است. هنیه در بیانیه‌ای گفت که رویکرد جو بایدن رئیس جمهور امریکا در حرف و عمل متفاوت است. وی ادامه داد: از امریکا انتظار می رود اقدامات بیشتری برای توقف جنگ نسل کشی و سیاست گرسنگی که مردم غزه در معرض آن قرار دارند، انجام دهد. رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با بیان اینکه میدان جنگ و مذاکرات دو خط موازی اند، گفت: حماس با تمام توان خود می کوشد تا جنگ را پایان دهد

14 اسفند 1402

از سیاست تا کارگری و مزدوری؛ چرا هند از اسراییل حمایت می‌کند؟

سیاست‌های هند در قبال مسئله فلسطین از گذشته تا حال مملو از تناقضات بوده است و حمایت دهلی از مردمی که زیر بار اشغالگری رنج کشیدند، به حمایت از اشغالگری رژیم اسراییل رسیده است.

14 اسفند 1402

کاخ عنکبوت ، کاخ صدام

قصری برای چند روز اقامت صدام ساخته شده بود ، شاید او می خواست کاخش بعد از مرگش نماد وجود او باشد ، قصر پابرجاست و حتی شاید سال ها بعد احیا شود ، اما قصر نماد از او نیست ، صدام فرو پاشیده بود.

7 اسفند 1402

محمد شتیه نخست وزیر فلسطین در جلسه کابینه با اشاره به واقعیت جدید جنگ غزه استعفا داد

محمد شتیه، نخست وزیر فلسطین روز دوشنبه با اشاره به نیاز به تغییر پس از پایان جنگ اسرائیل و حماس در غزه، استعفای دولت خود را که بر بخش هایی از کرانه باختری اشغالی توسط اسرائیل حاکم است، اعلام کرد.

5 اسفند 1402

مبارزه روزانه خانواده من برای یافتن غذا در غزه

وقتی در شمال غزه زندگی می کردم ، غذا غم‌انگیزترین و شادترین موقعیت‌های ما را رقم می زد. وقتی می دیدی مردمی در یک صف با سینی‌های غذای متعادل روی سرشان راه می‌روند، می‌توان گفت که یک نفر مرده است: نان، تخم مرغ آب پز، سیب‌زمینی سرخ‌شده و بادمجان، ترشی، فلافل در محله گرد هم می آمدند تا غذای خانواده های داغدار و مهمانانشان باشند. مردم همچنین قبل و بعد از عروسی نوشیدنی هایی را تحویل می دادند: قهوه و چای در زمستان. نوشابه، آب میوه و بستنی در تابستان. در ماه رمضان، در حالی که آفتاب طلوع می کرد، روزه می گرفتیم، بنابراین می دانستیم که احساس گرسنگی چیست. اما بعد از نماز مغرب خانواده برای افطار دور هم جمع می شدیم .

1 اسفند 1402

حمله رفح: اسرائیل چگونه قصد دارد به حماس ضربه بزند و جنگ را کمتر کند

به گفته دو مقام اسرائیلی و دو مقام منطقه‌ای که خواستند نامشان فاش نشود، فرماندهان نظامی معتقدند که می‌توانند در آن زمان به توانایی‌های باقی‌مانده حماس آسیب جدی وارد کنند و راه را برای انتقال به مرحله کم‌شدت حملات هوایی هدفمند و عملیات نیروهای ویژه هموار کنند. آوی ملامد، یک مقام سابق اطلاعاتی اسرائیل و مذاکره کننده در انتفاضه های اول و دوم فلسطین، یا قیام های دهه 1980 و 2000، گفت: احتمال کمی وجود دارد که دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، به انتقادات بین المللی برای لغو حمله زمینی رفح توجه کند. . وی افزود: رفح آخرین سنگر تحت کنترل حماس است و گردان هایی در رفح باقی مانده است که اسرائیل برای دستیابی به اهداف خود در این جنگ باید آنها را متلاشی کند. یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه گفت که نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) در حال برنامه‌ریزی عملیاتی در رفح برای هدف قرار دادن جنگنده‌های حماس، مراکز فرماندهی و تونل‌ها هستند، اما هیچ جدول زمانی برای این کارزار ارائه نکرد. وی تاکید کرد که "اقدامات فوق العاده" برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در حال انجام است. وی در یک نشست خبری گفت: 24 گردان منطقه ای در غزه وجود داشت که ما 18 گردان از آنها را متلاشی کردیم. اکنون رفح مرکز ثقل بعدی حماس است................اسرائیل قول داده است که حماس را نابود کند. به گفته حماس و مقامات منطقه ای، رهبر این گروه در غزه، یحیی سنوار، به جای تسلیم شدن یا تبعید، تا سر حد مرگ خواهد جنگید. اسرائیل همچنین با هر گونه توافقی که شامل آتش بس دائمی یا تشکیل یک کشور فلسطینی باشد، با وجود فشارهای ایالات متحده و خشم بین المللی بر سر رنج غیرنظامیان در غزه و عدم پیشرفت در راه حل صلح پایدار، مخالف است. از ماه اکتبر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پنج دیدار از منطقه داشته است. ماه گذشته، وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن "فعالانه به دنبال ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی" با تضمین های امنیتی برای اسرائیل و بررسی گزینه ها با شرکای خود در منطقه است. دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز به قانونگذاران گفت که بریتانیا و متحدانش «مسئله به رسمیت شناختن یک کشور فلسطینی از جمله در سازمان ملل را بررسی خواهند کرد». اسرائیل، ایالات متحده و بریتانیا برخلاف نزدیک به 140 کشور دیگر سازمان ملل، به طور رسمی فلسطین را به رسمیت نشناخته اند. با این حال، برای نتانیاهو و بسیاری دیگر از مقامات اسرائیلی، صحبت از راه حل دو کشوری به منزله خیانت به مردم کشته شده در 7 اکتبر است. میکی زوهار، وزیر فرهنگ اسرائیل ماه گذشته در شبکه های اجتماعی گفت: «من به هر کسی که هنوز در 6 اکتبر گیر افتاده است، به وضوح می گویم: ما هرگز برای ایجاد یک کشور فلسطین دست دراز نخواهیم کرد. این عهد ما به قربانیان مرگ مقدس است.»

22 بهمن 1402

حمله به رفح در غزه

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی به زودی وارد شهر رفح در جنوب غزه خواهند شد.

16 بهمن 1402

مجوز فعالیت بانک ملی ایران در عراق ابطال شد

بانک مرکزی عراق به دلیل تحریم های بین المللی علیه بانک ملی ایران، مجوز فعالیت این بانک در عراق را ابطال کرد.

16 بهمن 1402

مشاور نخست وزیر عراق: در شرایط مالی ایده آل قرار داریم

مشاور مالی نخست وزیر عراق با تشریح شاخص های کارایی ذخایر خارجی کشور اعلام کرد عراق در تاریخ امور و مسائل مالی، امروز در بهترین وضعیت مالی خود قرار دارد.

11 بهمن 1402

خطرات حمله به حوثی ها در یمن

آنها به عنوان یک گروه خانوادگی مبارزه خود را شروع کردند، اما به جنبشی با ده ها هزار مبارز و به یک نیروی ژئوپلیتیکی قدرتمند تبدیل شدند.

10 بهمن 1402

«کتائب حزب‌الله» عملیات خود علیه امریکا را متوقف کرد

این گروه تصمیم به حمایت از مردم غزه بدون دخالت از سوی دیگران گرفت و اعضای محور مقاومت به ویژه جمهوری اسلامی ایران، اطلاعی از فعالیت جهادی این گروه ندارند و بسیار به فشار و تنش علیه نیروهای امریکایی در عراق و سوریه اعتراض می کردند. کتائب حزب الله عراق اعلام کرد که عملیات نظامی و امنیتی خود علیه نیروهای امریکایی را برای جلوگیری از در تنگنا قرار گرفتن دولت عراق متوقف می کند و از مردم غزه به روش های دیگر حمایت خواهد کرد. این گروه از اعضای خود خواست به طور موقت به پدافند غیر عامل در صورت هر گونه حمله امریکا عمل کنند.

30 دی 1402

عربستان سعودی می‌گوید که بر همه انواع انرژی تمرکز کرده است، نه فقط نفت

عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، از توافقی در نشست آب و هوای سازمان ملل در دسامبر برای انتقال اقتصاد جهانی به اشکال پاک‌تر انرژی حمایت کرد.

30 دی 1402

حمله اسرائیل به دمشق و شهادت پنج ایرانی

اسرائیل مدتهاست که بمباران اهداف مرتبط با ایران در سوریه را دنبال کرده است. اما پس از حمله 7 اکتبر به اسرائیل توسط شبه نظامیان گروه اسلامگرای فلسطینی حماس تحت حمایت ایران از غزه، به حملات مرگبارتر روی آورده است. رسانه دولتی سوریه بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرد که ساختمانی در محله مززه دمشق هدف حمله احتمالی اسرائیل قرار گرفته است. رسانه های محلی دیگر در سوریه می گویند صدای انفجار در سرتاسر پایتخت سوریه شنیده شد.

29 دی 1402

هیئت حماس در سفر مسکو

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در مذاکرات با هیئت حماس بر لزوم آزادی سریع غیر نظامیانی اسراییلی که در 7 اکتبر توسط گروه‌های فلسطینی دستگیر شده اند تأکید کرده است.

29 دی 1402

این مسئله شرافتمندان است

به گزارش «العربی الجدید» فدراسیون فوتبال اردن یک استعلام رسمی از کنفدراسیون فوتبال آسیا در مورد رفتار محمود مرضی (30 ساله) بازیکن تیم ملی اردن دریافت کرده بود که پیراهنی را در دست گرفته بود که روی آن نوشته شده بود: «این مسئله شرافتمندان است». مرضی طبق حکم کنفدراسیون فوتبال آسیا به پرداخت 1500 دلار محکوم شده است.

24 دی 1402

درخواست برای ارائه گزارش ، عکس و فیلم از جنایات اسراییل در فلسطین

دیوان بین المللی جنایی لاهه با ایجاد پلتفرمی از کلیه افراد درخواست ارسال عکس و گزارش مستند بر جنایت های اسراییل را ارسال کنند؛ این مستندات توسط دیوان مورد بررسی قرار خواهند گرفت

22 دی 1402

به نظر می رسد قدرت های غربی تقریبا مشتاق تکرار اشتباهات مخرب خود در خاورمیانه هستند.

اوایل روز جمعه، ایالات متحده و بریتانیا حملات نظامی را علیه بیش از ده ها هدف در یمن که تحت کنترل شبه نظامیان حوثی هستند، آغاز کردند. این حملات در پاسخ به بیش از 25 حمله حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ از نوامبر تا کنون انجام شده است - کارزاری که توسط شبه‌نظامیان پس از تهاجم اسرائیل به غزه آغاز شد. رهبران غربی، و به ویژه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، اصرار دارند که می خواهند خطر گسترش جنگ در غزه به سایر مناطق خاورمیانه را کاهش دهند. اما حملات هوایی و دریایی به رهبری ایالات متحده به یمن، مهم ترین گسترش درگیری از زمان آغاز حمله ویرانگر اسرائیل به غزه پس از حملات 7 اکتبر توسط حماس است. ایالات متحده و متحدانش به جای اجتناب از یک جنگ گسترده تر، تنش های منطقه ای را تشدید می کنند و به درگیری که قبلاً به لبنان، سوریه، عراق، یمن و دریای سرخ سرایت کرده است، می افزایند. این آتش سوزی می تواند از کنترل خارج شود، شاید بیشتر تصادفی باشد تا طراحی قبلی. بایدن چهارمین رئیس‌جمهور متوالی آمریکا شد که دستور حمله نظامی به یمن را صادر می‌کند و ادامه دو دهه سیاست‌های شکست‌خورده آمریکا و غرب بر بمب‌گذاری، عملیات‌های ضد تروریسم در فقیرترین کشور خاورمیانه است. به نظر می رسد واشنگتن تقریباً مشتاق تکرار اشتباهات خود است: سال ها بمباران متحدان ایالات متحده در طول جنگ داخلی طولانی یمن نتوانست حوثی ها را از این کشور خارج کند یا آنها را متقاعد کند که مسیر خود را تغییر دهند. در واقع حوثی ها پس از هر درگیری نظامی قوی تر می شدند.

22 دی 1402

ترس از جنگ گسترده تر وقتی که ایالات متحده و بریتانیا یمن را بمباران کردند

ایالات متحده و بریتانیا روز پنجشنبه به عنوان بخشی از تلاش بین‌المللی برای پایان دادن به حملات شورشیان حوثی به کشتی‌های دریایی دریای سرخ، حملات هوایی و موشکی را به یمن انجام دادند و این گروه مسلح پیشتر هشدار داده بود که چنین تجاوزی "بدون پاسخ نخواهد بود". حملات روز پنجشنبه به رهبری ایالات متحده به یمن، در بحبوحه نسل‌کشی مداوم اسرائیل در غزه و تشدید انتقام‌جویی توسط حزب‌الله مستقر در لبنان، نگرانی‌ها از یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه را تشدید کرد. نیروهای حوثی - که یک دهه جنگ داخلی علیه دولت یمن و ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به راه انداخته‌اند - در پاسخ به حمله اسرائیل به غزه، موشک‌ها و پهپادها را به سمت اسرائیل پرتاب کردند و به ترافیک کشتی‌ها در دریای سرخ حمله کردند. در اوایل این هفته، حوثی‌ها رگبار پیچیده‌ای از 21 موشک و پهپاد را به سمت کشتی‌های جنگی ایالات متحده و بریتانیا که در یک ابتکار چندملیتی «امنیتی» در آبراه حیاتی شرکت داشتند، پرتاب کردند.

22 دی 1402

درسي براي دولت‌هاي عرب و مسلمان

با قطع نظر از تصميم ديوان بين‌المللي دادگستري لاهه درباره شکايت آفريقاي جنوبي از رژيم صهيونيستي به خاطر نسل‌کشي در غزه، اصل اين اقدام آفريقاي جنوبي ستودني است. آفريقاي جنوبي با تهيه پرونده‌اي 80 صفحه‌اي از مستندات نسل‌کشي رژيم صهيونيستي در غزه و جنايات هولناک اين رژيم، اقدام به اقامه شکايت در ديوان بين‌المللي دادگستري در لاهه هلند کرد و اولين جلسه دادگاه رسيدگي به اين پرونده روز پنج‌شنبه گذشته برگزار شد. رسيدگي و صدور حکم ديوان بين‌المللي دادگستري لاهه ممکن است مدتي طول بکشد ولي خواسته اوليه آفريقاي جنوبي اينست که ديوان، حکمي را به صورت فوري و الزام‌آور براي رژيم صهيونيستي صادر کند تا سريعاً عمليات نظامي خود را در غزه متوقف نمايد. خواسته نهائي اينست که سران سياسي و نظامي رژيم صهيونيستي تحت تعقيب قرار گيرند و به جرم نسل‌کشي و جنايت جنگي مجازات شوند. اين اقدام آفريقاي جنوبي، علاوه بر جنبه انساني حمايت از مظلوم و دفاع از حقوق بشر که انگيزه اصلي تهيه‌کنندگان پرونده است، نکته بسيار مهم ديگري دارد که در تاريخ دولت‌هاي عربي و اسلامي به عنوان عامل شرمساري سران اين کشورها به خاطر کوتاهي در انجام چنين کاري ثبت خواهد شد. آفريقاي جنوبي نه يک کشور عربي است و نه اسلامي که وجه مشترکي از نظر مليت يا دين با مردم فلسطين داشته باشد و اين وجه مشترک موجب شکايت از رژيم صهيونيستي به خاطر ارتکاب جنايت عليه مردم غزه شود. نمايندگان و حقوق‌داناني که از آفريقاي جنوبي براي طرح دعوا به ديوان بين‌المللي لاهه رفته‌اند در جلسه دادگاه اعلام کردند

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت