مختصات جغرافیای سیاسی جدید منطقه با محوریت هسته‌های مقاومت
رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار هزاران نفر از بسیجیان سراسر کشور، منطق امام خمینی(ره) در ایجاد بسیج را «مقاوم‌سازی حداکثری ایران در مقابل تهدید‌ها و خطرات» خواندند و با تبیین شاخصه‌های فرهنگ و تفکر بسیجی و بیان توصیه‌های مهم کاربردی، تأکید کردند: پیش‌بینی و بشارت امام درباره تشکیل هسته‌های مقاومت جهانی محقق شده و طوفان خاموش‌ناشدنی الاقصی، شکل‌دهی یک جغرافیای جدید سیاسی در منطقه غرب آسیا را تسهیل کرد که آمریکازدایی و ایجاد دوگانه «مقاومت و تسلیم» به جای دوگانه‌های جعلی و تحمیلی، و تسریع در حل مسئله‌ فلسطین، مهمترین خصوصیات این جغرافیای جدید سیاسی است.
شاگرد مدرسه ای تنبل
خانم معلم به مدیر مدرسه: این شاگرد تنبل برای اینکه خودش مسئله را حل نکند، یک کامپیوتر الکترونیکی را در داخل خودکارش ساخته است!
حافظه سنگی لاچین ، موزه در فضای باز لاچین افتتاح می شود
در لاچین، موزه ای در فضای باز به نام "حافظه سنگی لاچین" ایجاد می شود. سنگ هایی که قرار است در موزه به نمایش گذاشته شود از روستاهای منطقه جمع آوری شده و به منطقه یون زاوودو واقع در شهر لاچین آورده شده است.
روستای احیا شده در زابوخ لاچین
در زابوخ یکی از بزرگترین روستاهای منطقه لاچین زندگی به روال عادی خود بازگشته است، خانه های بازسازی شده در روستا، زیرساخت های ایجاد شده، چهره زابوخ را زیباتر و متفاوت کرده است.
از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟
محققان آمریکایی می‌گویند بیماری مرموز تنفسی که شماری از سگ‌ها در این کشور به آن مبتلا شده‌اند ممکن است بر اثر یک نوع عفونت باکتریایی جدید شیوع پیدا کرده باشد. به گفته آنها این عفونت باکتریایی جدید احتمالا می‌تواند با سیستم ایمنی بدن سگ‌ها مقابله کند. شماری از سگ‌های مبتلا به این بیماری که با سرفه چند هفته‌ای آغاز می‌شود جان باخته‌اند. آبریزش چشم و عطسه از دیگر علائمی است که سگ‌های مبتلا از آن رنج می‌برند. پژوهشگران در دانشگاه نیوهمپشایر احتمال می‌دهند که توانسته‌اند عامل این بیماری را شناسایی کنند. آنها از طریق بررسی نمونه‌های گروهی متشکل از ۳۰ سگ در این ایالت و تطبیق آن با نمونه‌های ۴۰ سگ در ایالت‌های ماساچوست و رودآیلند توانستند یک عفونت باکتریایی شناخته نشده کشف کنند. در درون و بیرون بدن سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها مجموعه‌ای از باکتری‌های غیرمضر زندگی می‌کنند. بررسی‌های اولیه محققان نشان داده بود که منشاء این بیماری مرموز ویروسی یا عفونت‌های باکتریایی و قارچی مرسوم نیست.
موج جدیدی از نخبگان چینی در حال هجوم به ژاپن هستند
مردم مرفه چینی که به دنبال زندگی بهتر هستند، مدت هاست که خانه جدیدی در کشورهایی مانند ایالات متحده، سنگاپور و در سال های اخیر تایلند پیدا کرده اند. اکنون آنها به طور فزاینده ای ژاپن را انتخاب می کنند. موج جدیدی از مهاجران چینی در حال هجوم به کلان شهرهایی مانند توکیو و اوزاکا است که بازار مسکن لوکس را متحول کرده و رقابت برای پذیرش در مدارس بین المللی نخبه را افزایش می دهد.
آزمون استخدامی
- من به موارد مناسب نیاز دارم - برای این اندازه!
بعد از دعوا. فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو
این عکس پس از بحث و جدل های علمی یعنی پس از دعوای.علمی فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو در سال 1342 برداشته شد
شیوع بیماری در چین، پاتوژن جدیدی پیدا نشد
یک مقام سازمان جهانی بهداشت گفت: افزایش بیماری‌های تنفسی که چین در حال حاضر از آن رنج می‌برد، به اندازه قبل از همه‌گیری کووید-19 نیست و تاکید کرد که هیچ عامل بیماری‌زای جدید یا غیرمعمولی در اخیر پیدا نشده است. ماریا ون کرخوف، سرپرست بخش آمادگی و پیشگیری از بیماری‌های همه‌گیر و همه‌گیری سازمان جهانی بهداشت، گفت که به نظر می‌رسد این افزایش به دلیل افزایش تعداد کودکان مبتلا به پاتوژن‌هایی است که در طول دو سال محدودیت‌های کووید از آن اجتناب کرده بودند. ون کرخوف روز جمعه در مصاحبه ای با شبکه خبری بهداشتی STAT گفت: "ما در مورد مقایسه های قبل از همه گیری جهانی سوال کردیم. و امواجی که اکنون می بینند، اوج آن به اندازه آنچه در سال های 2018-2019 دیده اند نیست." او افزود: "این نشانه ای از یک بیماری زای جدید نیست. این مورد انتظار است. این همان چیزی است که اکثر کشورها یک یا دو سال پیش با آن برخورد کردند." می فنگ، سخنگوی کمیسیون ملی بهداشت چین روز یکشنبه گفت که افزایش بیماری های حاد تنفسی با گردش همزمان چندین نوع پاتوژن، از جمله آنفولانزا، مرتبط است.
از اين راه اشتباه برگرديد
قدامات مشترک مجلس و دولت در زمينه بالا بردن هزينه زندگي مردم که در روزهاي اخير به شکل‌هاي مختلف بروز کرده و مي‌کند، اين واقعيت تلخ را نشان مي‌دهد که گويا کارگزاران و حکمرانان از مشکلات معيشتي مردم خبر ندارند و يا اگر خبر دارند نمي‌خواهند به حل اين مشکلات بپردازند. افزايش سن بازنشستگي، خودداري از تغيير ميزان معافيت مالياتي کارمندان، اخذ ماليات از کشاورزان، اخذ يورو به عنوان عوارض خروج از کشور، بي‌عملي در برابر هجوم روزافزون بدون مجوز اتباع افغاني که هزينه سنگيني را بر اقتصاد کشور تحميل مي‌کند و دود آن مستقيماً به چشم عموم مردم مي‌رود و... از مواردي هستند که آينده معيشتي قشر متوسط و پائين جامعه را با مشکلات روزافزون مواجه مي‌کنند.
گربه های امروز مسکو
صبح امروز هر مسکوویی که امروز از پنجره بیرون را نگاه کرد؛ برف را دید گربه ها تغییر فصل را دیدند!
اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم
وقتی کلمه "برق" را می شنوید، احتمالاً افکار مربوط به خطوط برق یا لوازم خانگی در ذهن شما تداعی می شود. اما الکتریسیته فقط یک پدیده مدرن بشری نیست - خیلی قبل از ما و در واقع خیلی قبل از سیاره زمین وجود داشته است. "الکتریسیته" به سادگی به فعل و انفعالات بین هر جسم دارای بار الکتریکی اشاره دارد، نه فقط آنهایی که توسط انسان ساخته شده است، و این فعل و انفعالات معمولاً در دنیای طبیعی در میان بسیاری از حیوانات و گیاهان یافت می شود. در مقیاس کوچک، این فعل و انفعالات الکتریکی شامل الکترون‌های با بار منفی و/یا پروتون‌های با بار مثبت است – بارهای مخالف جذب و بارهای مشابه دفع می‌شوند. اما هر یک از این فعل و انفعالات ذرات ریز می توانند با هم جمع شوند و به ایجاد اثراتی کمک کنند که ما می توانیم در مقیاس اکولوژیکی بسیار بزرگتر در تعامل بین حیوانات، گیاهان و محیط آنها مشاهده کنیم. در بسیاری از موارد، آنچه ما در دنیای طبیعی می بینیم، الکتریسیته ساکن است، این همان چیزی است که وقتی یک بادکنک را روی موهای خود می مالید و به طور ایستا شارژ می شود، تجربه می کنید. دقیقا همین اتفاق ممکن است برای حیوانات هم بیفتد. همانطور که حیوانات می دوند، می خزند یا پرواز می کنند، اعضای بدن آنها بر روی اشیاء موجود در محیطشان - یا حتی فقط هوا - می مالند و این کار درست مانند مالش بادکنک روی سر آنها را شارژ می کند، . مقدار باری که حیوانات می توانند از این طریق ایجاد کنند به طرز شگفت انگیزی زیاد است، با گونه های مختلف بارهایی را جمع می کنند که وقتی به عنوان ولتاژ اندازه گیری می شود می تواند در ناحیه صدها یا هزاران ولت باشد. این بیشتر از ولتاژی است که از پریز برق شما در خانه خارج می شود.
در مواجهه با مرگ، ویرانی و آوارگی، زیبایی نقشی حیاتی در غزه دارد
گروه کوچکی از کودکان در غزه روی یک پتوی اسطوخودوس و سفید دور یک سینی کوچک نوشیدنی نشسته اند و برای دختر جوانی «تولدت مبارک» می خوانند. او مانند بچه های هم سن و سال خود در سرتاسر جهان، پیراهنی با نقش های السا و آنا، شخصیت های «یخ زده» می پوشد. برخلاف اکثر بچه‌ها، او در پس‌زمینه‌ای از جنگی جشن می‌گیرد که بر اساس برآوردهای سازمان ملل در 10 نوامبر 2023، تاکنون بیش از 4500 کودک فلسطینی کشته شده‌اند. جشن گرفتن هر چیزی ممکن است در مواجهه با این همه ویرانی عجیب یا حتی نامناسب به نظر برسد - و در میانه چیزی که بسیاری آن را نسل کشی می نامند..............وقتی مردم خود را آواره از خانه‌هایشان می‌بینند، یافتن یا خلق زیبایی می‌تواند به اندازه غذا، آب و سرپناه حیاتی باشد.................زیبایی ویژگی بارز تمدن هر انسانی بوده است. آرتور دانتو، فیلسوف هنر، نوشت که زیبایی، اگرچه برای هنر اختیاری است، اما گزینه ای برای زندگی نیست. دانشمندان علوم اعصاب نشان داده اند که مغز ما از نظر بیولوژیکی برای زیبایی طراحی شده است: مکانیسم های عصبی که بر توجه و ادراک تأثیر می گذارند با توجه به رنگ، فرم، تناسب و الگو سازگار شده اند. ما دریافته‌ایم که پناهندگان در سراسر جهان، اغلب با حقوق محدود یا بدون حقوق قانونی، هنوز تلاش زیادی برای زیباسازی محیط اطراف خود انجام می‌دهند. آنها چه در پناهگاه ها و چه در آپارتمان های موقتی اقامت داشته باشند، دیوارها را نقاشی می کنند، تصاویر را آویزان می کنند، کاغذ دیواری اضافه می کنند و کف را فرش می کنند. آنها اقامتگاه های ساده و به ظاهر موقت را به فضاهای شخصی به ظاهری از خانه تبدیل می کنند .
پینوکیو از نگاه جیانلوئیجی توککافوندو
جیانلوئیجی توکافوندو پس از تحصیل در موسسه هنرهای زیبا در اوربینو، حرفه نقاشی خود را با پیروی از تکنیکی آغاز کرد که در دهه 1990 او را به عنوان یکی از ضروری ترین کارگردانان فیلم های انیمیشن معرفی کرد. توکافوندو تقریباً همیشه از تصاویر از پیش موجود به عنوان رسانه ای برای فیلم های خود استفاده می کند و فرم های روانی را بر روی سطوح آنها ایجاد می کند که تمام جادو و شعر حرکت را در خود دارند. رنگ با کار بر روی حافظه آنها، دستکاری و دگرگونی آنها را احیا می کند. در چند سال گذشته با استفاده از همین تکنیک، او همچنین صحنه‌های تئاتر و اپرا را طراحی کرده، پوسترهای متعددی خلق کرده و تعداد زیادی متون را به تصویر کشیده است که اغلب از طریق آنها به فرهنگ عامه و روشنفکر ایتالیا ادای احترام می‌کند. و بدین ترتیب گفتگوی شاعرانه بین نقاشی، ادبیات و سینما را دنبال می کنیم.
مادرها همیشه مهربانند
مرغ مادر مهربان خطاب به خروس کوچولویش - بگذار پتیا کمی بیشتر بخوابد. من خودم قوقولی قوقو می کنم.
کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟
پرندگان واقعاً حیوانات باهوشی هستند. آنها از هوش خود به همراه منقار و پاهای خود برای یافتن هوشمندانه ترین راه ها برای ساختن لانه با هر ماده ای که در دسترس هستند استفاده می کنند. و با یادگیری از دیگران، مانند والدین یا همسالان خود، در این امر بهتر کار می کنند
روزی که جبار چشم از جهان فرو بست !
۴ آذر روز افول آفتاب تابناک یکی از پیشگامان توسعه فرهنگ و هنر سرزمین ایران است.زنده یاد جبار باغچه بان که هنوز در هر شهر و روستا به بزرگی می ستایند و خدماتش را ارج می نهند و اماکنی را به نامش آذین می بندند و مباهات می کنند. .همو که می گفت: باغچه اطفال در هر شهر و روستا باید به روی کودکان گشوده شوند و قصه ها ، سرودها، نمایشنامه ها،بازی‌ها و خلاصه فرهنگ و هنر ایران زمین بی آلایش و با فوت و فن کودکانه آموزش داده شود. تااستعداد های کودکان و نوباوه گان شکوفا گردد وبرای ساختن ایران آستین ها بالا زده شود.باغچه بان می گفت:در نظر من سرزمینی که هنر در آن زنده نباشد هیچ فرقی با چراگاه ندارد.به نظر باغچه بان هر قوم و ملتی به همان اندازه زنده است که هنر در سرزمینش زنده باشد.باغچه بان را فیوضات در تبریز به چهره ملی کودکان و ناشنوایان اشتهار کرد.
مصاحبه استخدامی ژن برتر
- ابتدا بیوگرافی خودم را به شما می گویم: پدرم رئیس کمیته اجرایی است، مادرم ...
زندگی خارق العاده مادر ویستلر
ویستلر در نیمه آخر دهه 1860 یکی از حملات دوره‌ای خود شک و تردید خود را تجربه کرده بود. او با بازنگری در هدف هنر، تکنیک های جدید نقاشی را آزمایش کرد و طیف رنگ های خود را محدود کرد و رنگ خود را باریک تر و روان تر پخش کرد. او این فرض قدیمی را رد کرد که یک نقاشی باید داستانی را بیان کند یا یک درس اخلاقی را منتقل کند. او اکنون گفت که زیبایی تمام چیزی بود که اهمیت داشت، هنر صرفاً برای هنر. او از عناوین روایی نقاشی‌هایش اجتناب می‌کرد و در عوض آن‌ها را با عبارات موسیقی یا رنگ‌های غالبشان توصیف می‌کرد. نتایج مجموعه‌ای از شب‌های بی‌نظیر او و تنظیم‌های او در خاکستری و سیاه بود. پرتره مادرش در ابتدا یک نقاشی غیرمتعارف و حتی عجیب و غریب در نظر گرفته می شد، اما به شهرت جیمز ویستلر ادامه داد. آنا ویسلر در سال 1881 درگذشت، اگرچه از یک نظر، آنا واقعاً نمرده است.
افغانستان در میان گذشته و آینده
دولت طالبان از نشست مخالفان خود که روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد، انتقاد کرد و از کشورهای همسایه افغانستان خواست در میان افغان‌ها «فتنه» ایجاد نکنند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به تلویزیون طلوع‌نیوز گفت که بعضی کشورها می‌خواهند «مهره‌های سوخته» را دوباره زنده و ایجاد فتنه کنند.» او در ادامه با بیان اینکه روسیه نباید در امور کشورهای دیگر دخالت کند، گفت که طالبان اعتراض خود را به مسکو منتقل کرده است. روز پنج‌شنبه، نشستی با عنوان «افغانستان در میان گذشته و آینده» در مسکو و با حضور مخالفان طالبان برگزار شد. حزب «روسیه عادل» که میزبان این نشست بود، ۲۰ درصد کرسی‌های پارلمان روسیه را در اختیار دارد. نشست مخالفان طالبان در حالی روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد که در ۲۹ سپتامبر، نمایندگان کشورهای منطقه برای بررسی وضعیت افغانستان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» در شهر قازان، مرکز جمهوری تاتارستان روسیه گردهم آمده‌ بودند. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان یکی از شرکت‌کنندگان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» بود. احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در سخنانی در نشست «افغانستان در میان گذشته و آینده» گفت که کشورش در ۲ سال گذشته و با تسلط طالبان در «یک سیاهچاله خفقان‌آور و یک بن‌بست تاریک» فرو رفته است.
پدر در مدرسه
خان معلم : مگر من نگفتم به پدرت بگو بیاد مدرسه !؟ - خانم معلم! من هم به پدرم گفتم که بیاد مدرسه ! الان هم اومده ، در حیاط مدرسه مشغول تاب بازی است !
رییس جمهور عراق در ایچری شهر باکو
رئیس جمهور عراق در حاشیه سفرش به جمهوری آذربایجان از محله تاریخی شهر باکو با عنوان ایچری شهر که قدمت آن به قرن هفتم میلادی باز می گردد، دیدن کرد.
«شهر اجنه» در صحرای عمان، ساخته «دو خواهر جن»
افسانه‌های رایج در شهر اجنه که به نوعی با تاریخ آن گره خورده، دهان به دهان روایت می‌شوند و باورهای اهالی این شهر را تشکیل می‌دهند. گزارشی که از این منطقه سرسبز از صحرای عمان اختصاص آورده شده است که هنوز در آن داستانی‌هایی چون کفتارهای شتر خوار و مردانی که به الاغ تبدیل شده‌اند، نقل می‌شود. افراد به شدت خرافه‌گرا از این شهر که به متروکه‌ای در ۲۰۰ کیلومتری مسقط، پایتخت عمان می‌ماند و گفته‌ می‌شود زیستگاه «اجنه» و موجودات ماوراء طبیعی است، دوری می‌کنند.
بلبل گوش سفید رشدیه ی تبریز
او عضوی از خانواده ی بلبل هاست، نابودی باغات در شهرها ، افزایش کلاغ در شهر، بی پایانی زباله های سرباز و محیط مناسب زیست برای کلاغ ، فشار را بر زندگی او وارد کرده است ، اما همچنان در تبریز زندگی را ادامه می دهد ؛ امروز صبح با دوستش در رشدیه بود اما دو دوستش در فلکه بزرگ ولی عصر تبریز عصرها همو.اره در حال آواز خوانی هستند.