خبر های ویژه

بعد از دعوا. فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو

6 آذر 1402

اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم

5 آذر 1402

کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟

5 آذر 1402

بلبل گوش سفید رشدیه ی تبریز

2 آذر 1402

آستراگالوس عینالی با موسیقی روبرت شومان

30 آبان 1402

اتوبوس برقی در برلین

29 آبان 1402

قوانین جدید برچسب‌گذاری اتحادیه اروپا برای ماندگاری طولانی‌تر باتری‌ها و دور نگه داشتن آنها از محل‌های دفن زباله

28 آبان 1402

علیرغم آنچه که اخبار می گویند، ما یک گونه خشن نیستیم

28 آبان 1402

آتشفشان ایسلند با بالا آمدن ماگما دوباره غرش می کند

26 آبان 1402

چرا بیشتر شرکت‌های مواد غذایی، لوازم آرایش و زیبایی به طرح‌های بسته‌بندی مینیمالیستی روی می‌آورند

20 آبان 1402

نی های عینالی در نیزارهای کنار برکه ها

17 آبان 1402

مجید آ ، چوپان آرپادره سی

15 آبان 1402

تبلیغات خودرو ژیگولی

13 آبان 1402

هوش مصنوعی به این معنی است که مردم دیگر نیازی به کار ندارند.

12 آبان 1402

هوای پاک از فناوری دریچه مکش کنار جاده ای

11 آبان 1402

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

11 آبان 1402

شرکت مهره های قفل دار آقای کاتسوهیکو واکابایاشی

9 آبان 1402

زبان و بحران هویت برای فرزندان و نوه های مهاجران

9 آبان 1402

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی است

8 آبان 1402

تماس صوتی و تصویری از ایکس

4 آبان 1402

نسل جدیدی از مواد پلیمری قابل بازیافت می تواند روزی به کاهش زباله های پلاستیکی یکبار مصرف کمک کند

3 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

3 آبان 1402

ولگا ، گاز 21 در جلوکوه آرارات

30 مهر 1402

چگونه رسانه های اجتماعی مسئولیت صحت اخبار را کنار گذاشتند؟

26 مهر 1402

دند در زیر ابرهای پاییز

24 مهر 1402

خورشید گرفتگی

23 مهر 1402

تنها درخت گیلاس وحشی از زیر آوار درختان خشک رها شد

21 مهر 1402

13 مین جایزه ملی محیط زیست با بیش از 7 ماه تاخیر نتیجه داد

18 مهر 1402

آمازون برای اینترنت ماهواره ای قدم جلو می گذارد

18 مهر 1402

لادا در شیلی

18 مهر 1402

نیوای روسی در اورست

18 مهر 1402

یونسکو رصدخانه های نجومی در تاتارستان روسیه را به فهرست میراث جهانی اضافه کرد

16 مهر 1402

علوم انسانی - اجتماع - اقتصاد

28 آبان 1402

علیرغم آنچه که اخبار می گویند، ما یک گونه خشن نیستیم

واقعیت این است که تعداد تعاملات مسالمت آمیز و حرکات همدلانه و دلسوزانه که همزیستی روزانه ما را بیان می کند، بی نهایت بیشتر از تعداد قسمت های خشونت آمیز است. اما آنها سوژه ی خبری نیستند آنها به این دلیل نیستند که تنها یک مرگ قابل اجتناب، زودهنگام، بی رحمانه یا غیرطبیعی برای تحت الشعاع قرار دادن شبکه ای از اقدامات خیرخواهانه خاموش یا صرفاً تسامح آمیز که گونه ای پیرامون آن سازماندهی شده است که افراد بسیار متفاوتی را در خود جای می دهد، کافی است. اعمال محبت آمیز گزارش خبری نیست، زیرا برای همنوع ما، محترمانه، صبور بودن یا اعتماد کردن - ما خود را در دستان دکتر، حمل کننده، آشپز، معلم یا مراقب قرار می دهیم، حتی اگر آنها را نشناسیم- طبیعی است. . این چیزی است که ما به عنوان وحشیانه یا غیرقابل قبول و غیرعادی درک می کنیم، - ظلم، کودک کشی، شکنجه، تجاوز - که به خبر تبدیل می شود، زیرا نکوهش و طرد نیز در آن فریاد جمعی و آن خبر مستتر است.

20 آبان 1402

چرا بیشتر شرکت‌های مواد غذایی، لوازم آرایش و زیبایی به طرح‌های بسته‌بندی مینیمالیستی روی می‌آورند

شهر و کشور مملو از کالای کوچک و بزرگ با بسته بندی های آرام یا پر زرق و برق است ، کالایی که گاه مانند یک چیپس قیمت اصلی آن در بسته بندی آن مستتر است ..................... برای دهه‌ها، بازاریابان کالاهای مصرفی بسته‌های بسیار آراسته را طراحی می‌کردند و از رنگ‌های جسورانه، متن‌های جذاب، کارتون‌ها و تصاویر استفاده می‌کردند تا توجه خریداران را به خود جلب کنند. خرد متعارف معتقد بود که با وجود هزاران محصولی که در راهروهای فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند، شرکت‌ها باید تمام تلاش خود را برای برجسته کردن تصویری محصولات خود انجام دهند. اما اخیراً حرکتی به سمت سادگی صورت گرفته است. بسته بندی آرام شده ای که اغلب می بینید یادآور هنر مینیمالیستی است که در دهه 1960 شکوفا شد. واکنشی در برابر آثار بیش از حد پیچیده و معرف بود، هنری که در این دوره پدیدار شد با کم کاری و انتزاع مشخص شد. هر عنصری که غیر ضروری تلقی می شد حذف شد.

9 آبان 1402

شرکت مهره های قفل دار آقای کاتسوهیکو واکابایاشی

با استفاده از اصل گوه موجود در معماری سنتی ژاپنی، شرکت صنعت مهره قفل دار ، مشکل شل شدن شیارها در یک پیچ و مهره را حل کرده است. محصول نوآورانه آنها، مهره قفل دار ، با استفاده از دو مهره مهره بالایی و مقعر؛ روی مهره پایینی و محدب برای بستن پیچ از شل شدن پیچ جلوگیری می کند! با توجه به این ویژگی، در مناطقی که تعمیر و نگهداری دشوار است یا در معرض ارتعاشات شدید یا ضربه‌های قوی هستند، مانند برج‌های آهنی، پل‌های طولانی، واگن‌های ریلی و نیروگاه‌های هسته‌ای این مهره استفاده شده است و عملکرد برجسته‌اش را برای بیش از 30 سال نشان می‌دهد. صنعت مهره قفل دار نیز با استفاده از ماشین آلات تست که یکی از بهترین ها در جهان است، ایمنی قابل توجه محصولات خود را ثابت کرده است. اشتیاق آنها به ایمنی و کیفیت باعث جلب اعتماد تولید کنندگان خارج از کشور نیز شده است. با خط مشی «ایمنی را توسعه دهید»، صنعت مهره قفل دار، خطوط تولید پیشرفته‌ای مانند «HLB (مهره قفل دار)» و «مهره قفل فضایی» را ارائه کرده است. آقای کاتسوهیکو واکابایاشی که دو بار در جستجوی مهره‌ای که هرگز شل نمی‌شود، شرکتی ایجاد کرد، سرانجام به مهره رویایی خود دست یافت . داستان به 60 سال قبل بازمی گردد. آقای واکابایاشی که برای یک سوپاپ ساز و مسئول طراحی کار می کرد، در یک نمایشگاه بین المللی با مهره ای مواجه شد که مکانیزمی داشت که از شل شدن پیچ جلوگیری می کرد. آقای واکابایاشی می‌گوید: "من مهره را به خانه آوردم و یک ساعت قبل از خواب به آن نگاه کردم. سپس الهام گرفتم - روشی برای ساختن آن که هزینه زیادی ندارد."

9 آبان 1402

زبان و بحران هویت برای فرزندان و نوه های مهاجران

سخنرانان با زبان مادری افرادی هستند که اگرچه ممکن است زبان مادری والدین خود را در خانه یاد گرفته باشند، اما به دلیل بزرگ شدن در یک محیط دوزبانه، دیگر زبان مادری والدین خود را به زبان مادری سنتی صحبت نمی کنند. توانایی‌های زبانی آن‌ها اغلب هم در جوامع فرهنگی و هم توسط خارجی‌ها اشتباه می‌شود. این همان چیزی است که در مورد پسران سلیا اتفاق افتاد: سایر اعضای جامعه تصور می کردند که نمی توانند اسپانیایی صحبت کنند، حتی اگر می توانستند زبان را بفهمند و به آن پاسخ دهند. سخنرانان با زبان مادری با مجموعه ای از شرایط منحصر به فرد روبرو هستند. ایالات متحده تاریخ طولانی به عنوان یک جامعه چند زبانه، و سابقه طولانی سرکوب گروه های اقلیت و زبان ها و فرهنگ های آنها دارد. بسیاری از خانواده‌های آمریکایی که از اروپا تبار بودند، زبان‌های میراثی خود را به دلیل فشار برای همگون شدن از دست دادند. سیاست‌های ترویج زبان انگلیسی به عنوان بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر «آمریکایی‌سازی» از طریق سیاست‌ها و قوانین مدرسه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم وضع شد. اکثر زبان‌های میراثی در ایالات متحده، مانند آلمانی و لهستانی، پس از سه نسل دیگر در خانواده‌ها صحبت نمی‌شدند. در همین حال، گروه‌های بومی آمریکا همچنان در حال مبارزه برای احیای زبان‌هایی هستند که به دلیل ریشه‌کنی فرهنگی هدفمند ضعیف شده‌اند. در حافظه زنده، لاتین تبارها به خاطر صحبت به زبان اسپانیایی در مدرسه تنبیه شدند. هرگز فراموش نمی کنم زمانی که یک لاتین میانسال در کلاس آموزش دوزبانه من وقتی معلم مهدکودکش او را به خاطر صحبت کردن به زبان اسپانیایی -زبان خانه و خانواده اش و تنها زبانی که در آن زمان صحبت می کرد- تنبیه بدنی کرد، تحقیر و ترس خود را به اشتراک گذاشت. چند دهه بعد، حافظه هنوز خام بود. سخنرانان به زبان مادری و میراث فرهنگی هنوز در مدرسه با تبعیض روبرو هستند و نمونه هایی از تعصب زبانی - افرادی که به دلیل صحبت کردن به زبان های دیگر به غیر از انگلیسی مورد حمله قرار می گیرند - در اینترنت بیداد می کند.

26 مهر 1402

چگونه رسانه های اجتماعی مسئولیت صحت اخبار را کنار گذاشتند؟

X، که قبلاً به نام توییتر شناخته می شد، تحت مالکیت ایلان ماسک، کارکنان نظارت بر محتوا را از بین برد، دسترسی نشریات خبری را محدود کرد، و به هر کاربری اجازه داد تا تأییدیه چک آبی را خریداری کند، و چیزی را که زمانی به عنوان نشان اعتماد تلقی می شد، تبدیل کرد.

16 مهر 1402

یونسکو رصدخانه های نجومی در تاتارستان روسیه را به فهرست میراث جهانی اضافه کرد

کمیته میراث جهانی یونسکو ماه گذشته رصدخانه های نجومی دانشگاه فدرال کازان (KFU) در جمهوری تاتارستان روسیه را در فهرست میراث جهانی خود ثبت کرد. دو ساختمان در قلب تاتارستان که به عنوان یک ملک واحد ثبت شده اند، تنها شیء فرهنگی روسیه است که امسال در فهرست قرار گرفته است. پیش از این، یونسکو تصمیم به اعطای وضعیت ویژه به شهر تاریخی گوروخوتس در مرکز روسیه گرفته بود. در حال حاضر در مجموع 31 مکان میراث یونسکو در روسیه وجود دارد که چهار مورد از آنها در این جمهوری با اکثریت ترک قرار دارند. مرکز نجومی که در کازان تأسیس شده است، جایگاه ویژه‌ای در سیستم رصدخانه‌های جهان دارد و به اولین شرقی‌ترین نقطه جهان تبدیل شده است که تحقیقات پیشرفته‌ای را در زمین، فضا و اکتشافات آن و کیهان انجام می‌دهد که در حال حاضر مقیاس‌پذیر است. در تحقیقات علمی منجمان کازان و نشان دهنده تداوم آن است.» در سند نامزدی سایت آمده است.

15 مهر 1402

سه میمون حکمت : کور ، لال و کر! یادگیری شکست دادن شر: نمادگرایی سه میمون خردمند

اولین اثری از وجود آنها به بزرگ چینی قرن پنجم کنفوسیوس در کتاب "مصاحبه های کنفوسیوس" مربوط می شود. قاعده ای که قرن ها بعد توسط فیلسوف آلمانی نیچه با جمله «وقتی نگاهت برای مدت طولانی به ته پرتگاه نفوذ می کند، ورطه نیز به درون تو نفوذ می کند» بازتفسیر شد، به این معنی که وقتی با شر مواجه شدی ، شر نیز می تواند ترا در بر بگیرد!

14 مهر 1402

انقلاب سبز یک هشدار است، نه طرحی برای تغذیه یک سیاره گرسنه

تغذیه جمعیت رو به رشد جهان برای چندین دهه یک نگرانی جدی بوده است، اما امروزه دلایل جدیدی برای هشدار وجود دارد. سیل، امواج گرما و دیگر تغییرات شدید آب و هوا، کشاورزی را به‌ویژه در جنوب جهانی به طور فزاینده‌ای مخاطره‌آمیز می‌کند. جنگ در اوکراین نیز یک عامل است. روسیه صادرات غلات اوکراین را مسدود می‌کند و قیمت کود به دلیل تحریم‌های تجاری روسیه، بزرگترین صادرکننده کود در جهان، افزایش یافته است. در میان این چالش‌ها، برخی سازمان‌ها درخواست‌های خود را برای انقلاب سبز دوم تجدید می‌کنند، که در دهه‌های 1960 و 1970 گونه‌های ظاهراً پرمحصول گندم و برنج به همراه کودهای مصنوعی و آفت‌کش‌ها به کشورهای در حال توسعه معرفی شدند. آن تلاش ها بر روی هند و دیگر کشورهای آسیایی متمرکز بود. امروزه، حامیان بر آفریقای جنوب صحرا تمرکز می‌کنند، جایی که رژیم اصلی انقلاب سبز هرگز در آنجا حاکم نشد. در این اپیزود در 25 اکتبر 2000، درام تلویزیونی "وست وینگ"، جوزیا بارتلت، رئیس جمهور، گزارش استاندارد دانه های انقلاب سبز را برای نجات میلیون ها نفر از گرسنگی استناد می کند. اما هر کسی که به تولید غذا اهمیت می دهد باید مراقب باشد که چه آرزویی دارد. در سال‌های اخیر، موجی از تحلیل‌های جدید باعث بازنگری انتقادی در مورد معنای واقعی کشاورزی به سبک انقلاب سبز برای تامین مواد غذایی و خودکفایی شده است. همانطور که در کتابم، «معضل کشاورزی: چگونه به دنیا غذا ندهیم» توضیح داده‌ام، انقلاب سبز درس‌هایی برای تولید مواد غذایی امروزی دارد – اما نه آن‌هایی که معمولاً شنیده می‌شود. رویدادهای هند دلیل آن را نشان می دهد.

5 مهر 1402

فریب سود می دهد: چگونه دروغ های مدیر عامل می تواند رتبه بندی سهام را افزایش دهد و حتی تحلیلگران مالی معتبر را فریب دهد

فروپاشی چند میلیارد دلاری FTX - صرافی پرمخاطب ارزهای دیجیتال که اکنون بنیانگذار آن به اتهام کلاهبرداری منتظر محاکمه است - به عنوان یادآوری آشکار از خطرات فریب در دنیای مالی است. دادستان ها می گویند که دروغ های سام بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX، به ابتدای کار این شرکت باز می گردد. ادعا می شود که او به طور یکسان به مشتریان و سرمایه گذاران دروغ گفته است، به عنوان بخشی از آنچه دامیان ویلیامز، دادستان ایالات متحده آن را "یکی از بزرگترین کلاهبرداری های مالی در تاریخ آمریکا" نامیده است. چگونه بسیاری از مردم ظاهرا فریب خوردند؟ مطالعه جدیدی در مجله مدیریت استراتژیک تا حدودی این موضوع را روشن می کند. در آن، من و همکارانم متوجه شدیم که حتی تحلیل‌گران مالی حرفه‌ای هم به دروغ‌های مدیر عامل گول می‌خورند – و این که معتبرترین تحلیل‌گران ممکن است ساده لوح‌ترین باشند. تحلیلگران مالی توصیه های تخصصی برای کمک به شرکت ها و سرمایه گذاران برای کسب درآمد می کنند. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که یک شرکت چقدر درآمد خواهد داشت و پیشنهاد می‌کند سهام آن را بخرد یا بفروشد. آنها با هدایت پول به سمت سرمایه گذاری های خوب، نه تنها به تک تک مشاغل بلکه به رشد کل اقتصاد کمک می کنند.

2 مهر 1402

رشد و توسعه با آموزش و پرورش

وقتی افلاطون و ارسطو در یونان باستان گفتند: پرورش بدن باید از کودکی آِغاز شود و آموزش و پرورش اگر به حد کمال فراهم شود نهاد انسان را سامان می دهد وبه کامل شدن و خود شکوفایی انسان و جامعه ای مترقی منجر می‌شود.غرب با فيلسوفان و انسان شناسان و علمای اجتماعی راه خود را شناخت.و پایه هر نوع جهش و ترقی و پیشرفت را آموزش قرار داد.نهادهای آموزشی قویی را بنیان نهاد .علم و دانش را پایه جهش دانست آمورگاران زبده و آموزش دیده را به میدان کشاند و پایه توسعه غرب از همین جا آغاز شد. در ایران نیز بزرگانی همچون خواجه نصیر الدین که آنهم در شهر تاریخی مراغه نبوغش را بروز داد معتقد بودند باید یقه کودک را از همان پا گرفتن در دست گرفت. تعلیم داد و آموزش و مهارت پذیری و کار و تلاش و فرهنگ وهنر را در آنان نهادینه کرد تا از مشکلات زندگی و جامعه نهراسند و راه گریز پیش نگیرند و تدبیر و چاره اندیشی برای خود و جامعه خویش را پیش گیرند و رفاه و بهتر زیستن را در آینده برای خود و همنوعان شکل دهند. همان مرامی که امروز پایه و فلسفه آموزش و پرورش ملل توسعه ی یافته حساب میشود.واقعیت این است که آموزش و پرورش رکن اساسی توسعه هر کشوری است که می‌خواهد آزاد و آباد باشد.سازمانهای معتبر جهانی از جمله یونسکو اعلام می کنند ۷۱ درصد ثروت ملل توسعه یافته منابع انسانی آموزش دیده و متخصص است.مدرسه خاستگاه سربازان فداکار،مبتکران و نوآوران؛کارآفرینان و آینده سازان است.و پایه اقتدار هر کشور نیروی انسانی آموزش دیده حرفه ای و کیفی است.

31 شهریور 1402

روایت جنگ ایران و عراق از نگاه تاریخی دیگران

در سپتامبر 1980، نیروهای عراقی تهاجم همه جانبه ای را به کشور همسایه ایران آغاز کردند و جنگ ایران و عراق را آغاز کردند. این درگیری که به دلیل اختلافات ارضی، مذهبی و سیاسی بین دو کشور تقویت شد، پس از کشته شدن بیش از نیم میلیون سرباز و غیرنظامی، تقریباً هشت سال بعد به یک بن بست مؤثر و آتش بس پایان یافت.

15 شهریور 1402

چرا برخی افراد خلاق تر از دیگران هستند

خلاقیت اغلب به عنوان توانایی ارائه ایده های جدید و مفید تعریف می شود. مانند هوش، می‌توان آن را خصیصه‌ای در نظر گرفت که همه - نه فقط «نابغه‌های خلاق» مانند پیکاسو و استیو جابز - تا حدی از آن برخوردارند. این فقط توانایی شما در کشیدن یک تصویر یا طراحی یک محصول نیست. همه ما باید در زندگی روزمره خود خلاقانه فکر کنیم، چه این که بفهمیم چگونه با غذاهای باقیمانده شام درست کنیم یا یک لباس مجلسی و مراسم خاص را از لباس های کمد خود بسازیم. کارهای خلاقانه از چیزی که محققان آن را خلاقیت «کوچک» می نامند - ساختن یک وب سایت، ساختن یک هدیه تولد یا ارائه یک جوک خنده دار - تا خلاقیت «بزرگ» : نوشتن یک سخنرانی، سرودن یک شعر یا طراحی یک آزمایش علمی متغیر است. . محققان روانشناسی و علوم اعصاب شروع به شناسایی فرآیندهای تفکر و مناطق مغزی درگیر با خلاقیت کرده اند. شواهد اخیر نشان می‌دهد که خلاقیت شامل یک تعامل پیچیده بین تفکر خودانگیخته و کنترل‌شده است – توانایی هم‌اندیشی خود به خود ایده‌ها و هم ارزیابی عمدی آنها برای تعیین اینکه آیا واقعاً کار می‌کنند یا خیر. علیرغم این پیشرفت، پاسخ به یک سوال به ویژه مبهم باقی مانده است: چه چیزی برخی از افراد را خلاق تر از دیگران می کند؟

15 شهریور 1402

ایده های خوب بیشتری از کارگران خود می خواهید؟ سعی کنید به آنها جایزه بدهید - و یک حق انتخاب

طبق مطالعه‌ای که در سال 2022 توسط تیمی از اساتید دانشگاه ها انتشار یافت ، شرکت‌ها می‌توانند نه تنها حجم، بلکه کیفیت پیشنهادات و ایده‌های کارکنان خود را با ارائه پاداش وحق انتخاب نوع پاداش افزایش دهند. این مطالعه روی 345 بازاریاب تلفنی در یک مرکز تماس در تایوان انجام شد که قبلاً یک برنامه پیشنهادی برای درخواست ایده‌های خلاقانه برای بهبود سازمان را دریافت کرده بودند . این شرکت به کسانی که ایده‌هایی با ارزش را پیشنهاد می‌کردند ، با دادن یک جایزه به آنها پاداش می‌داد. پژوهشگران وی خواستند ببینند که چگونه تغییر دادن پاداش، کمیت و کیفیت پیشنهادات را تغییر می دهد. بنابراین آنان از کارمندان دعوت کردند تا ایده‌های خود را ارائه دهند و اگر پیشنهادات آنها در بین ۲۰ درصد ایده‌های خلاقانه برتر قرار می‌گرفت - طبق ارزیابی تیمی از مدیران و محققان - یکی از چهار جایزه را دریافت می‌کردند: الف- ۸۰ دلار آمریکا به صورت نقدی برای خودشان، ب- ۸۰ دلار تا با همکاران خود آن را به اشتراک بگذارند ، ج - 80 دلار برای دادن به یک سازمان خیریه یا د- اولویت در هنگام انتخاب روزهای تعطیل. به حدود نیمی از کارمندان پیشنهاد شد که از بین چهار جایزه ای که برای ارائه ایده دریافت می کنند، یکی از آنها را انتخاب کنند. سپس به طور تصادفی یکی از چهار جایزه را به کارمندان باقی مانده اختصاص دادند!

11 مرداد 1402

تحقیقات نشان می دهد که می توان به کاربران برای به اشتراک گذاری اطلاعات دقیق به جای اطلاعات نادرست پاداش داد.

آیا رسانه های اجتماعی برای پاداش دادن به افراد برای رفتار بد طراحی شده اند؟ پاسخ به وضوح مثبت است، با توجه به اینکه ساختار پاداش در پلتفرم های رسانه های اجتماعی به محبوبیت متکی است، همانطور که با تعداد پاسخ ها - لایک ها و نظرات - یک پست از سایر کاربران نشان داده می شود. سپس الگوریتم‌های جعبه سیاه، انتشار پست‌هایی را که توجه را به خود جلب کرده‌اند، تقویت می‌کنند. به اشتراک گذاری محتوای گسترده به خودی خود مشکلی نیست. اما زمانی که محتوای بحث برانگیز و جلب توجه با طراحی در اولویت قرار می گیرد، مشکل ساز می شود. با توجه به طراحی سایت های رسانه های اجتماعی، کاربران عادت هایی را ایجاد می کنند تا به طور خودکار جذاب ترین اطلاعات را بدون توجه به دقت و آسیب احتمالی آن به اشتراک بگذارند. اظهارات توهین آمیز، حملات به گروه ها و اخبار نادرست تقویت می شود و اطلاعات نادرست اغلب فراتر و سریعتر از حقیقت منتشر می شود.

23 تیر 1402

میراث فرهنگی ایران نشان دهنده عظمت و زیبایی دوران طلایی امپراتوری ایران است

میراث فرهنگی ایران هیچ خانه جغرافیایی و فرهنگی خاصی ندارد، ریشه‌های آن متعلق به همه ماست و از تأثیر گسترده‌ای که ایرانیان در ایجاد دنیای امروزی در آن زندگی می‌کنیم حکایت دارد. گذشته ایران را هرگز نمی توان از روی نقشه فرهنگی جهان محو کرد زیرا در انسانیت ما نهفته است.

14 خرداد 1402

یوان چین و فرصتی برای تبدیل شدن به ارز جهانی

چین یکی از بالاترین نرخ‌های رشد اقتصادی در جهان را برای بیش از ربع قرن حفظ کرده است که به نجات بیش از 800 میلیون نفر از فقر در تنها چند دهه کمک کرده است. این کشور بزرگترین صادرکننده در جهان و مهمترین شریک تجاری ژاپن، آلمان، برزیل و بسیاری از کشورهای دیگر است. این کشور دارای دومین اقتصاد بزرگ پس از ایالات متحده، بر اساس نرخ ارز بازار، و بزرگترین اقتصاد بر اساس قدرت خرید است. با این حال، یوان همچنان به عنوان یک ارز اصلی جهانی پیشرو نیست . جنگ در اوکراین، که در فوریه 2022 آغاز شد، ممکن است آن را تغییر دهد............چین مدت‌هاست که می‌خواهد یوان را به یک نیروی جهانی تبدیل کند و در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای این کار انجام داده است. به عنوان مثال، دولت چین در سال 2015 سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی یا CIPS را راه اندازی کرد تا پرداخت های فرامرزی به یوان را تسهیل کند. سه سال بعد، در سال 2018، اولین قراردادهای آتی نفت خام با یوان در جهان را راه اندازی کرد تا به صادرکنندگان اجازه دهد نفت را به یوان بفروشند. چین همچنین احتمالاً به عنوان بزرگترین طلبکار جهان ظاهر شده است، زیرا دولت و شرکت های تحت کنترل دولتی به ده ها کشور در حال توسعه وام می دهند. و چین در حال توسعه یوان دیجیتال به عنوان یکی از اولین ارزهای دیجیتال بانک مرکزی جهان است. حتی ساعات معاملات یوان نیز اخیراً در سرزمین اصلی افزایش یافته است. به لطف این تلاش ها، یوان در حال حاضر پنجمین ارز پرمعامله در جهان است. این یک افزایش خارق‌العاده نسبت به رتبه 35 خود در سال 2001 است. یوان همچنین پنجمین ارز پرکاربرد برای پرداخت‌های جهانی از جایگاه 30 در اوایل سال 2011 تا آوریل 2023 است، . هر چند رتبه بندی می تواند گمراه کننده باشد. میانگین حجم معاملات یوان هنوز کمتر از یک دهم دلار آمریکا است. علاوه بر این، تقریباً تمام معاملات یوان با معاملات اندکی در برابر سایر ارزها در برابر دلار آمریکا بود، و وقتی صحبت از پرداخت های جهانی می شود، سهم واقعی یوان تنها 2.3 درصد است در حالی که 42.7 درصد برای دلار و 31.7 درصد برای یورو است. یوان همچنین کمتر از 3 درصد از ذخایر ارزی جهان را در پایان سال 2022 تشکیل می داد، در حالی که این میزان برای دلار 58 درصد و برای یورو 20 درصد بود.

4 خرداد 1402

آنچه کلاسیک های یونانی در مورد غم و اندوه و اهمیت سوگواری مردگان به ما می گویند

در کتاب کلاسیک یونانی «ایلیاد»، هومر حقوق وحدود جهان مادی را مشخص می‌کند، اما یکی از مواردی که به وضوح نمایان می‌شود، انتظار نوحه‌خوانی، تدفین و یادبود مناسب است....................... بسیاری از افرادی که مرگ عزیزان خود را می بینند، با فقدان حل نشده یا "غم پیچیده" روبرو می شوند - غم و اندوهی که ناشی از ندانستن آنچه برای عزیزانشان اتفاق افتاده یا بدون داشتن ساختارهای اجتماعی برای پردازش از دست دادن آنها است. این اندوه با انزوای کنونی تشدید شده است. این امر بسیاری را از انجام آن مناسکی که به ما کمک می کند یاد بگیریم با غم خود زندگی کنیم، باز داشته است.

30 اردیبهشت 1402

سه درس از ارسطو در مورد دوستی

در حالی که بیشتر آهنگ های عاشقانه از شادی ها و دردهای روابط عاشقانه الهام می گیرند، عشق بین دوستان می تواند به همان اندازه شدید و پیچیده باشد. بسیاری از مردم برای ایجاد و حفظ دوستی ها تلاش می کنند، و درگیری با یک دوست صمیمی می تواند به اندازه جدایی از یک شریک زندگی دردناک باشد. با وجود این مشکلات احتمالی، انسان ها همیشه دوستی را ارج نهاده اند. همانطور که قرن چهارم قبل از میلاد ارسطو فیلسوف می‌نویسد: «هیچ‌کس زندگی بدون دوستان را انتخاب نمی‌کند»، حتی اگر بتواند به جای آن همه چیزهای خوب دیگر را داشته باشد. ارسطو بیشتر به خاطر تأثیرش بر علم، سیاست و زیبایی‌شناسی شهرت دارد. او کمتر به خاطر نوشته هایش درباره دوستی شناخته شده است.

19 اردیبهشت 1402

فیدل کاسترو و خروشچف در سازمان ملل متحد

در 8 مه 1960 روابط دیپلماتیک بین اتحاد جماهیر شوروی و کوبا برقرار شد. در عکس رئیس شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی، نیکیتا خروشچف و نخست وزیر جمهوری کوبا فیدل کاسترو در جلسه پانزدهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اکتبر 1960 دیده می شوند

13 اردیبهشت 1402

آنچه را که حکمت «هیچ چیز نمی دانم» سقراط می تواند به جامعه ی قطبی شده بیاموزد

این فروتنی نوپا - "نه، از اینجا برو، من قطعاً عاقل ترین نیستم" - به جرقه ای کمک کرد که مسلماً به بزرگترین زندگی فلسفی تمام دوران تبدیل شد. با وجود کهولت سن، سقراط بلافاصله سفری را برای یافتن فردی عاقل تر از خود آغاز کرد و روزهای زیادی را صرف جستجوی حکیمان دنیای باستان کرد، جست و جوی افلاطون در «عذرخواهی سقراط» خود بازگوی ماجرا است.

18 آبان 1401

تمدن ها در مقابل نوع بشر در نقطه عطف مدرنیته

هنوز یک مبارزه مداوم بر سر تعادل بین برابری و نابرابری انسانی وجود دارد. این چیزی است که از آغاز مدرنیته، به عبارت دیگر، از اواخر قرن 18 ادامه داشته است. پیش از آن، نابرابری انسان ها قانون اساسی همه تمدن ها بود. همه آنها بسیار سلسله مراتبی بودند. همه آنها ساختار طبقاتی قوی داشتند. همه آنها برده داری داشتند. همه آنها مردسالاری داشتند. آنها اساساً حول اصل نابرابری انسانی سازماندهی شده بودند. این در قرن نوزدهم به آرامی شروع به تغییر کرد. و این یک موضوع پیچیده و با طیف گسترده است. برخی از مسائل هنوز باز است، مناقشه پیرامون آنها ادامه دارد. ما مطمئناً هنوز در حوزه نابرابری هستیم، اگرچه نه به اندازه گذشته. سوال در مورد توزیع ثروت نیز همچنان باز است. کسانی که البته تمایل به سرمایه داری دارند از توزیع نابرابر ثروت استقبال می کنند و آن را به عنوان یک پویایی کلیدی در پیشرفت بشر می بینند. آنهایی که گرایش سوسیالیستی بیشتری دارند تمایل دارند که تساوی بیشتری در توزیع ثروت بخواهند. به نظر می رسد که ما هنوز در مورد طبقه و کاست که در بسیاری از جوامع قویاً به طرق مختلف عمل می کنند کاملاً باز هستیم. کم و بیش ما برده داری را نامشروع کرده ایم، اگرچه این به معنای ناپدید شدن آن نیست. همین را می توان در مورد سلسله گرایی نیز گفت، که هنوز هم در جاهایی یافت می شود، اما رایج نیست. امپریالیسم، شکل دیگری از نابرابری تا حد زیادی حداقل در اشکال قدیمی خود مشروعیت زدایی شده است. و ما اکنون دیگر در وضعیتی نیستیم که در قرن 19 و 20 بودیم، زمانی که با تمدن ها به عنوان یکسان رفتار نمی شد.

17 آبان 1401

جهانی شدن و دگرگونی فرهنگ مصرف کننده چینی

با قوی تر شدن اقتصاد چین، نگرش مصرف کنندگان چینی نسبت به کالاها و برندهای غربی تغییر کرده است. از یک طرف، مصرف کنندگان چینی به نگرش مثبت خود نسبت به آن کالاها و مارک های خارجی ادامه داده اند. از سوی دیگر، نسل جوان مصرف‌کنندگان چینی نگرش مثبت‌تری نسبت به سبک زندگی سنتی و عناصر چینی دارند و تمایل بیشتری به حمایت از محصولات داخلی دارند. بدیهی است که مصرف دریچه ای است که از طریق آن می توان شاهد تغییر معیارهای مورد استفاده مصرف کنندگان چینی در ارزیابی تمدن ها و رشد اعتماد ملی به تمدن چین بود.

4 آبان 1401

جهش بزرگ نگاهی به پوسترچینی در 1958

پس از بازسازی موفقیت آمیز اقتصادی در اوایل دهه 1950، رهبری حزب به رهبری مائو تسه تونگ شرایط را برای یک جهش بزرگ به جلو در اوایل سال 1958 آماده می داند. تا بتواند انتقال جامعه را از نظام پیشین به سوسیالیسم و کمونیسم را همزمان انجام دهد. تولید فولاد از اهمیت بالایی برخوردار است. در سراسر کشور کوره های کوچک ساخته می شود. در حومه شهر، کمون های عظیم مردمی شکل می گیرد. زندگی در آنجا کاملاً جمعی است، از جمله سالن های غذاخوری که غذای رایگان سرو می کنند. در اوایل سال 1959، مشخص شد که این کمپین با مشکل مواجه شده است و یک فاجعه در راه است. ............

28 مهر 1401

کشف 8 دیوارنگاره در موصل با قدمت 2 هزار و 700 سال - حکاکی سنگ های باستانی در شهر موصل در شمال عراق

بنابر اعلام سازمان آثار باستانی و میراث فرهنگی عراق، این دیوارنگاره ها به زمان پادشاهی سنحاریب، پادشاه آشوریان که حدود 700 سال پیش از میلاد مسیح می زیسته، باز می گردد. بر روی این دیوارنگاره ها به عنوان مثال، تصویری از یک سرباز است که در حال آماده شدن برای پرتاب یک تیر است و تصاویری با جزئیات دقیق از درختان و گیاهانی نظیر درخت نخل وجود دارد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت