خبر های ویژه

مختصات جغرافیای سیاسی جدید منطقه با محوریت هسته‌های مقاومت

8 آذر 1402

از اين راه اشتباه برگرديد

6 آذر 1402

روزی که جبار چشم از جهان فرو بست !

4 آذر 1402

ملت ايران پدربزرگ نمي‌خواهد

30 آبان 1402

۲۵ آبان سال روز شهادت ستارخان سردار ملی ایران

25 آبان 1402

زلزله بالای 4 ریشتری در مشگین شهر

24 آبان 1402

حق زندگی سالم درخت در تبریز

21 آبان 1402

سالروز تولد بانوی فیزیک دان تبریزی آلنوش تریان

18 آبان 1402

سگ های پشت کوه عینالی همچنان جولان می دهند

11 آبان 1402

فلوکس ، گل کنار گذر

1 آبان 1402

داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی فر حیات خود را ازدست دادند

22 مهر 1402

زمین لرزه‌ای به قدرت ۳.۹ ریشتر اسکو

17 مهر 1402

مجلس و پاداش‌هاي فوق نجومي

16 مهر 1402

تهران پردرآمدترین استان کشور و استانهای آذربایجان کم در آمدترین استان های کشور

12 مهر 1402

دیدار جمعی از مردم، مسئولان و مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

11 مهر 1402

پیشرفت ۸۵ درصدی طرح جهاد آبرسانی به روستاهای محروم و کم برخوردار آذربایجان شرقی

4 مهر 1402

بازار هندوانه دیم

31 شهریور 1402

مسجد امام علی در شب

31 شهریور 1402

این همه خشونت از کجا آمده است

31 شهریور 1402

سگ های بلاصاحب تبریز بسیار زیاد شده اند، چه زمان مشکل " سگ زدگی " شهر حل خواهد شد!

25 شهریور 1402

طرحی برای فضاهای عمومی

24 شهریور 1402

جمعه مسجید یا مسجد جامع تبریز در تیرگی شب

21 شهریور 1402

تکريم واقعي پيامبر خدا

21 شهریور 1402

گل جعفری در باغچه سبزی جعفری

10 شهریور 1402

هیجرین ایدیبدی کونلوم ایوین غارت آغلارام

26 مرداد 1402

باغی در تبریز که از بین رفت و جایش هیچ چیز نیامد

22 مرداد 1402

آوردن طبیعت به زیستگاه شهری

22 مرداد 1402

درخت آسمانی ، آیلان ! درختی که به سرعت شهرها را می گیرد

21 مرداد 1402

دو سال هدر رفتن آب در رشدیه

19 مرداد 1402

راه مبارزه با کشف حجاب اين نيست

14 مرداد 1402

سگ از فرط گرما به آب زد، آبی که دو سال است در وسط خیابان روان است

12 مرداد 1402

نخاله ساختمانی ، زشت بی نیاز از مدیریت شهری

12 مرداد 1402

محله

21 آبان 1402

حق زندگی سالم درخت در تبریز

ناگهان بسادگی گفت "حدید فی شجر " ! همه خندیدند ! روی کاغذی سفید طرح میلگرد فرو رفته در تنه ی درخت را کشید ! باز کارمندان عرب خندیدند ! شهردار مکه حالا از دفترش خارج شده بود ، او ما را به دفترش دعوت کرد، قهوه ی تلخی در یک استکان کوچک آوردند که با شکر هم شیرین نشد! شهردار دستور داد یک جعبه شیرینی برای ما بیاورند و سپس ما با دو ماشین به محل درخت راه افتادیم ! کارکنان شهرداری مکه با خنده و خوشرویی با دستگاه برش درخت را از شر محافظ خشنش جدا کردند! فقط می توان گفت در طول کار آنها خندیدند ! همسرم به هرکدام یک سکه ایرانی با تصویر کعبه و مسجدالاقصی داد و آنها دوباره با خوشرویی و خنده بدرود گفتند! و رفتند! ما به آرامی به سوی اقامتگاه مان راه افتادیم

11 آبان 1402

سگ های پشت کوه عینالی همچنان جولان می دهند

ناگهان در کوه مقابلم ظاهر شدند، حالت پرخاش نداشتند ، اما از دور پارس می کردند؛ معلوم نبود وقتی نزدیک ترشان می شدی چه عکس العملی نشان می دادند......... ،حضور سگ های فقیر و بی خانمان در کلیه نواحی و حاشیه های تبریز هر روز بیشتر می شود و جمع آوری این حیوانات که آماده انتقال آلودگی های مختلف هستند همچنان در سکوت و بی عملی مسئولین مسکوت مانده است .

1 آبان 1402

فلوکس ، گل کنار گذر

این گیاه زیبا در امتداد مسیرها بسیار زیبا به نظر می رسد و به منظره جلوه خاص خود را می بخشد.

17 مهر 1402

زمین لرزه‌ای به قدرت ۳.۹ ریشتر اسکو

این زمین لرزه در تبریز احساس شد ، عمق این زلزله ۵ کیلومتر بود که ۴۶.۱۶ طول و ۳۷.۸۹ عرض جغرافیایی این زمین لرزه اعلام شده است.

12 مهر 1402

تهران پردرآمدترین استان کشور و استانهای آذربایجان کم در آمدترین استان های کشور

اکو ایران و اقتصاد نیوز به بررسی درآمد سرانه خانواده های کشور در ۲۰ سال گذشته پرداخته و در آمد سرانه خانواده که شاخص مهم در اقتصاد است را مورد کنکاش قرار داده اند. ماحصل این گزارش تحلیلی به زبان همه فهم روزنامه نگاری این است که اختصاص بودجه های ملی بیشتر و جذب سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی و جابجایی نیروی انسانی ،سرمایه و تکنولوژی همچنین میزان اشتغال اعضا خانوار در فعالیت‌های در آمد زا و همچنین میزان سواد و آگاهی‌های خانواده و حتی نوآوری و کار آفرینی در بین آنها در کسب درآمدهای سرانه بیشتر خانوار ها در استانهاتاثیر گذار بوده است.متاسفانه در سال ۹۰ سرانه درآمد خانواده های ساکن در آذربایجان شرقی در بین ۳۱ استان کشور در رتبه آخر وحتی بعد ازسیستان و بلوچستان قرارگرفت و شگفتی بیشتر اینجاست که استان سیستان و بلوچستان بعنوان محروم ترین استان کشور در ۱۶ سال اخیر در رتبه آخر کشوری در درآمد سرانه خانوار قرار نگرفته ولی آذربایجان شرقی یکبار و آذربایجان غربی ۲ بار در رده آخر قرار گرفته اند.و این آمار های مستند و ملموس و واقعی موجب شگفتی اقتصاد دانان و نگرانی دوستداران توسعه آذربایجان شده است.برخی از اقتصاد دانان در دانشکده مدیریت، اقتصاد و حسابداری دانشگاه تبریز و خانه توسعه آذربایجان می گویند :بیکاری و نبود اشتغال در شهرها و روستاهای دور افتاده آذربایجان نگران کننده است و زیر ساخت های اقتصادی و زیر بنایی در این مناطق لازم و کافی نیست و در میان بیشترین در آمد خانوارها در آذربایجان شرقی مربوط به اقلیت ثروتمند در شهر تبریز است. با این وصف در برخی از روستاهای میانه و چارایماق و اهر و مناطق مرزی اکثر خانوارها حتی توان تامین نیازهای روزانه خود را ندارند و پدیده گرو گذاشتن کارت بانکی که واریز یارانه به آن صورت می گیرد برای خرید نان در نانوایی ها و یا مایحتاج زندگی در بقالی ها را بیشتر در این مناطق آذربایجان شاهد هستیم.

4 مهر 1402

پیشرفت ۸۵ درصدی طرح جهاد آبرسانی به روستاهای محروم و کم برخوردار آذربایجان شرقی

با اتمام فاز نخست این طرح، حدود ۱۷۸ روستا از آب پایدار و با کیفیت مناسب برخوردار خواهند شد......... فاز یک پروژه جهاد آبرسانی با اعتباری بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد ریال و با مشارکت قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) و بسیج سازندگی سپاه عاشورا برای آبرسانی به ۱۷۸ روستا در چهار شهرستان خداآفرین، کلیبر، هشترود و ورزقان با پیشرفت ۸۵ درصدی و بالاتر از میانگین کشوری در حال اجرا است. وی خاطرنشان کرد: فاز یک پروژه جهاد آبرسانی در قالب سه مجتمع آبرسانی قشلاقات شهرستان‌های کلیبر و خداآفرین، آلمالو شهرستان هشترود و فاز دو ستارخان شهرستان ورزقان شامل احداث تصفیه خانه آب شرب، خطوط انتقال و شبکه توزیع آب، ایستگاه‌های پمپاژ و حفر و تجهیز چاه می‌شود.

31 شهریور 1402

بازار هندوانه دیم

بازار هندوانه دیم بار دیگر رونق گرفته است ، کشاورزان هندوانه ای را که در این بی آبی پر از آب و لطیف است ، وارد بازار کرده اند!

31 شهریور 1402

مسجد امام علی در شب

مسجد امام علی در تاریکی شب می درخشد ، هرچند محله ای که در آن واقع است ، همیشه روشن است !.

31 شهریور 1402

این همه خشونت از کجا آمده است

پنجشنبه ساعت 13 مرد توبره را در وسط خیابان پرتاب می کند و به سرعت با ماشین خود دور می شود، اینجا کمی مانده به سه راهی شهرک خاوران تبریز از سمت باسمنج است ، توبره تکان می خورد یک ماشین به توبره در حال حرکت برخورد می کند ! همه متوجه می شوند که موجود زنده داخل توبره است ! پیاده می شوم ! یک سگ داخل کیسه انداخته شده است و ماشین ها هیچ کدام حرکت نمی کنند ! صحنه بسیار غم انگیز است ، خون توبره ی سفید را رنگین کرده است ! همه بهت زده در جستجوی راه حل هستند ! خانمی از داخل ماشین خود سراسیمه می آید ! او می گوید من نمی توانم توبره را باز کنم ! اما اگر سگ را بمن بدهید من عهده دار او می شوم ! توان نگاه با چشم های در حال افول توله سگ سفید ندارم ! متوجه توانمندی و قدرت تصمیم آن خانم در همان لحظه می شوم ! او سگ را برمی دارد! ومن فروپاشیده و درمانده سوار ماشین محل را ترک می کنم!

25 شهریور 1402

سگ های بلاصاحب تبریز بسیار زیاد شده اند، چه زمان مشکل " سگ زدگی " شهر حل خواهد شد!

اکنون در هرگوشه و کنار شهر هستند، داخل کوچه ها ، باند فرودگاه ، خیابان های اصلی ، جلو رستوران ها ، محلات قدیمی و جدید ، داخل محوطه کارخانجات و در شهرک های صنعتی ،پارک ها و فضاهای عمومی، در میان کوه های عینالی و دره ها ! هر لحظه اراده می کنند ! شاخ و شونه ای برای آدم ها می کشند و آنها را تهدید می کنند! با این حال جمعی نیز مشغول تغذیه آنها شده اند ! سگ ها در ساعات معینی هرجا که باشند خود را به کنار جاده مثل راه قدیم اهر می رسانند و ماشین هایی خاص غذای آنان را تامین می کنند ! حیات وحش مانند روباه و خرگوش تحت تاثیر افزایش تعداد سگ بلاصاحب قرار گرفته است و ................ آیا مشکل تنها سگ های بلاصاحب هستند؟ سگ های نازنین و ناز هم جولانگاه های خود را دارند ، پارک لاله رشدیه یکی از مراکز جولان این سگ هاست ! دخترکی با 3 سگ کوچک ولی پرخاشگر به این پارک می آید ، دوستانش هم سگ هایشان را به این محل می آورند! شهرداری تابلو ورود سگ ممنوع را برای این پارک نصب نکرده است . سگ ها چندین نفر را در این محل گاز گرفته اند ! اما شهرداری چندان اعتنایی به این ماجرا ندارد! چه می توان کرد؟ آیین نامه های لازم در موضوع جمع آوری سگ ولگرد و معدم کردن سگ های آلوده وجود دارد ، اما چه زمان می توان نتیجه پاکسازی شهر را از وجود این آلودگی دید ! چه زمان اقدام عملی در مورد سگ ها بوقوع خواهد پیوست !

24 شهریور 1402

طرحی برای فضاهای عمومی

تیمکت و میز تاشو در فضاهای عمومی می تواند فرصتی برای صحبت و آرامش بوجود آورد و یک خلاقیت صنعتی نوآورانه فرض گردد.

21 شهریور 1402

مشکل سگ های بی صاحبهمچنان باقیست - سگ های برج تابان ولی عصر

این تصویر سگ ها در کنار برج تابان در ولی عصر تبریز است که همسایگان با چندین بار حمله آنان مواجه شده اند و همواره صبح زود و شب ها از ترس سگ ها با احتیاط تردد می کنند !

21 شهریور 1402

جمعه مسجید یا مسجد جامع تبریز در تیرگی شب

جومعه مسجید یا جمعه مسجد همان مسجد جامع تبریز یکی از بناهای تاریخی شهر تبریز است. این مسجد که در کتاب‌های تاریخی از آن به‌عنوان «جامع کبیری نیز نام برده شده، از ابتدای تأسیس مسجد جامع شهر تبریز بوده و بازار تبریز، گرداگرد آن شکل گرفته‌است. مسجد جامع تبریز مربوط به دوره سلجوقیان تا دوره قاجار است و در تبریز، ، راسته کوچه واقع شده است . این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است

16 شهریور 1402

فرآیند ایجاد یک منطقه تفریحی در منطقه حومه شهر یا در فضاهای سبز درون شهر

طرح های آماده می توانند در مبلمان های شهری منظر شهروند را تغییر داده و زیباتر کنند

10 شهریور 1402

گل جعفری در باغچه سبزی جعفری

سلیقه باغبان حکم آبادی بسیار زیبا و دقیق است او یک بوته گل جعفری را در وسط باغچه سبزیجات جعفری خود کاشته است ، یک نگاه سمبلیک به گل و سبزیجات همنام او

22 مرداد 1402

باغی در تبریز که از بین رفت و جایش هیچ چیز نیامد

خانه سازی در محل باغ نیازمند مجوز های بسیار است ، تغییر کاربری از ضرورت های ماجراست ! اکنون سال هاست که این ساختمان نیمه کاره نماد اخذ مجوز غیر لازم برای تخریب باغ بوده است ! بدیهی است که مجوز صادر شده است ! اما چرا مجوز برای احداث برجی که عدم وجودش هیچ معضلی برای شهر بوجود نمی آورد ، ارائه شده است ! اگر احداث ساختمان مشکلی را حل می کرد؟ باید کار احداث آن نیز به پایان می رسید ! در حالی که باغ را تخریب کرده اند، حیات آن را از بین برده اند و ساختمانی نیمه کاره و پر دردسر را به ارث گذرده اند! تصویر از زاویه ی باغی در حکم آباد برداشته شده است! ساختمانی نیمه کاره که خانه خرابی ده ها تن را به همراه داشته است ، در آن قد برافراشته است و ...ماجرا در تبریز تمام شدنی نخواهد بود!

22 مرداد 1402

آوردن طبیعت به زیستگاه شهری

افزایش کیفیت هوا، کنترل دمای محلی، کنترل رواناب آب طوفان، ارائه زیستگاه حیات وحش.

21 مرداد 1402

درخت آسمانی ، آیلان ! درختی که به سرعت شهرها را می گیرد

درخت آسمانی یا آیلان اسم اوست که با اسم نه چندان خوش آیند " عرعر " در ایران شناخته می شود ؛ اکنون فصل گل دهی و تخم دهی اوست که بسیار زیبا دیده می شود ، این درخت بومی چین و تایوان و ژاپن بوده اما اکنون مهمان محکمی در ایران شده است که کم کم جایی برای صاحبخانه نمی گذارد

19 مرداد 1402

دو سال هدر رفتن آب در رشدیه

اکنون قریب دو سال است که آب فضای سبز در رشدیه تبریز در حال هدر رفتن است ، در حالی که وقتی شهردار منطقه در مهرماه سال گذشته از کارمندانش موضوع را می پرسد؛ آنها می گویند بزودی مشکل را بر طرف می کنیم ، احتمالا فلکه آب بسته می شود و نشتی و جریان آب قطع می گردد و با آغاز سال دوباره نشتی جریان می یابد! بحران آب ، بحران بزرگ سرزمین است، نشستن در صندلی های ریاست در این سرزمین آسان ولی مدیریت آن بس دشوار می نماید . آب در حال هدر رفتن است ! چه کسی پاسخگوی آن است !

14 مرداد 1402

راه مبارزه با کشف حجاب اين نيست

فرمان اميرالمؤمنين عليه‌السلام به مالک ‌اشتر که منشور حکمراني اسلامي است اگر معيار مديريت جامعه در نظام جمهوري اسلامي باشد، نبايد شهروندان ايراني اعم از مسلمان و غيرمسلمان، متدين و غيرمتدين و به قول بعضي‌ها خودي و غيرخودي، توسط هيچ دستگاهي از دستگاه‌هاي حاکميتي تحقير شوند. حضرت علي عليه‌السلام در نامه معروف خود به مالک ‌اشتر که او را به استانداري مصر منصوب کرده بودند، در توصيه‌اي اکيد براي رعايت حقوق تمام اهالي مصر به عنوان اتباع جامعه اسلامي آن زمان نوشتند: قلب خود را نسبت به عامه مردم آکنده از مهر و محبت کن و مبادا براي آنان همچون جانوري درنده باشي که خوردنشان را غنيمت به حساب آوري، زيرا مردم دو دسته‌اند؛ يا برادران ديني تو (مسلمان) هستند و يا همنوع تو (غيرمسلمان). همه انسان‌ها در معرض لغزش قرار دارند چه از روي عمد و چه غيرعمد. همانطور که خودت دوست ‌داري خدا با تو با گذشت رفتار کند، تو نيز نسبت به مردم گذشت داشته باش، زيرا تو بالادست آنها هستي و شخص ديگري فرمانرواي توست و خدا بالادست کسي است که تو را به فرمانروائي گماشته است (وأشعِر قَلبَكَ الرَّحمَةَ لِلرَّعِيَّةِ وَالمَحَبَّةَ لَهُم وَاللُّطفَ بِهِم ولا تَكونَنَّ عَلَيهِم سَبُعا ضارِيا تَغتَنِمُ أكلَهُم، فَإِنَّهُم صِنفانِ؛ إمّا أخٌ لَكَ فِي الدّينِ وإمّا نَظيرٌ لَكَ فِي الخَلقِ، يَفرُطُ مِنهُمُ الزَّلَلُ وتَعرِضُ لَهُمُ العِلَلُ ويُؤتى عَلى أيديهِم فِي العَمدِ وَالخَطَأ، فَأعطِهِم مِن عَفوِكَ وصَفحِكَ مِثلَ الَّذي تُحِبُّ وتَرضى أن يُعطِيَكَ اللّهُ مِن عَفوِهِ وصَفحِهِ، فَإنَّكَ فَوقَهُم ووالِي الأَمرِ عَلَيكَ فَوقَكَ واللّهُ فَوقَ مَن وَلّاكَ – نهج‌البلاغه، نامه53)

12 مرداد 1402

سگ از فرط گرما به آب زد، آبی که دو سال است در وسط خیابان روان است

هوا گرم است ؛ خیلی گرم ! آب فضای سبز هم که بیش از دو سال است که در وسط خیابان روان است، درست است که آسفالت خیابان را از بین برده ، اما بالاخره سگ بهترین راه استفاده از آن را پیدا کرده است ! او روی آب نشسته است و خود را بدون هراس از خودروها خنک می کند

12 مرداد 1402

نخاله ساختمانی ، زشت بی نیاز از مدیریت شهری

نخاله ساختمانی بی مدیریت در شهر تبریز رها شده است ، اگر مانع از ریختن این نخاله در بلوار طبیعت رشدیه و پای کوه می شدی ، حتما آن ها را در کوه رها می کرد و انسان بی مسئولیت ، فاقد آموزش، بدون نظارت به عنوان آسیب گر بزرگ محیط زیست شهر و طبیعت خود را جلوه گر می ساخت ؛ البته آنچنان که خود را نیز نشان می دهد......

12 مرداد 1402

ماشین شویی جلو در منزل رشدیه

شدیدترین بحران آب هم نمی تواند مانع ازشستشوی ماشین در خیابان گردد، این درحالی است که تا یک ساعت قبل از آغاز ماشین شویی با شیلنگ، آب شرب شهری قطع بود و حتی یک ساعت بعد از شستشوی ماشین قطعی آب ادامه یافت ! دانش و علم ، فرهنگ و نظارت ضرورتی برای کنترل و حفظ" آب" مایع حیات بخش است .

6 مرداد 1402

طرح اجرای پروژه های شهری

با روش های ساده می توان هزینه را کاهش داد و سرعت عمل را بالا برد، فقط نیاز به نگاه مبتکرانه است

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت