خبر های ویژه

اوج نياز به منجي موعود

4 اسفند 1402

حضور در انتخابات و حفظ وحدت ملی

29 بهمن 1402

برف ، کلاغ و عینالی

29 بهمن 1402

تبریز شبانه از خانه من

28 بهمن 1402

مرد خوش سیمای عینکی هم سردش نمی شود

17 بهمن 1402

بودجه شهرداری تبریز باید با کلانشهرها مقایسه شود نه با مراکز استان های ترک نشین

16 بهمن 1402

از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز آکادمی جراحان پاریس

13 بهمن 1402

استاندار آذربایجان شرقی دست روی نقطه ضعف در صنعت داروی آذربایجان شرقی گذاشت

13 بهمن 1402

حفره تاریک تاسیسات که سال ها در پای کوه و کنار خانه های مردم سرباز باقی مانده است

12 بهمن 1402

مسئولیت‌های دولت و بخش خصوصی برای پیشرفت اقتصادی

10 بهمن 1402

اجرای ۱۵ قطعه موسیقی فولکلور و مردمی

9 بهمن 1402

آقا عین الله سوداگر یک کتاب شفاهی فرهنگ مردم در یک تصادف چشم از جهان فرو بست !

2 بهمن 1402

آب دریای عمان به اصفهان انتقال می یابد؛ آیا می توان این لوله گذاری را تا دریاچه اورمیه هم ادامه داد؟

2 بهمن 1402

مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی شد

1 بهمن 1402

استاندار آذربایجان شرقی به دیار باقی شتافت

30 دی 1402

رهبر انقلاب: حضور، خواست و اقدام مردم یک اصل اساسی در اسلام است

27 دی 1402

وقتی مشکل را نشناخته اید ، کوتاه ترین راه همواره بهترین راه نیست ! زیرا راه حل شما ممکن است جزیی ار مسئله گردد!

25 دی 1402

قانون حمایت از گزارشگران فساد ابلاغ شد

25 دی 1402

غیرحضوری شدن برخی از مدارس آذربایجان شرقی به دنبال بارش برف

23 دی 1402

ريشه مفاسد، ضعف مديريت است

19 دی 1402

سیاست راهبردی امام آوردن مردم به صحنه سیاست راهبردی دشمن خارج کردن مردم از صحنه

19 دی 1402

هیچ محدودیتی در خرید نان وجود ندارد اقدام برخی نانوایی‌ها در محدودیت خرید نان تخلف است

19 دی 1402

هزار کوه ، گل هزارمش را ندید!

15 دی 1402

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درپی شهادت جمعی از زائران مزار شهید سلیمانی در حادثه تروریستی در مسیر گلزار شهدای کرمان پیامی صادر کردند.

13 دی 1402

نگاهی به تبریز پاک و با آسمان آبی از فراز ارک

12 دی 1402

آیا مدارس امروز چهارشنبه 13 دی ماه تعطیل هستند ؟

12 دی 1402

غیرحضوری شدن مدارس شهرستان‌های تبریز و اسکو در روز سه شنبه ۱۲ دی ماه به علت آلودگی هوا

11 دی 1402

دو در و پنجره چوبی محله ی ورجی تبریز

9 دی 1402

طومار اصناف و کسبه موقوفه مسجد قلعه باسمنج به سازمان اوقاف کشور

9 دی 1402

گوزل تولکی ! بیزیم قونشودور، شهریمیزین کناریندا !

5 دی 1402

انسان والای دوست طبیعت با سختی های زمانه درگیر است - برای دوست محیط زیست عبدالله رسولی

5 دی 1402

بازار رنگین میوه با قیمت های سنگین

4 دی 1402

جامعه

4 اسفند 1402

اوج نياز به منجي موعود

آنچه در کشاکش اين جنگ‌ها و جدال‌ها و حکمراني‌هاي دنياي امروز خودنمائي مي‌کند، بي‌عدالتي و مهجور ماندن انسان از حقوق انساني خود است. درست به همين دليل است که مي‌توان گفت امروز انسان بيش از هر زمان ديگري به منجي موعود نيازمند است. اينکه چه وقت اراده خدا به نجات انسان از اين بي‌عدالتي تعلق مي‌گيرد نمي‌دانيم ولي اين را مي‌دانيم که اکنون بيش از هر زمان ديگري ما انسان‌ها به منجي موعود نياز داريم.

29 بهمن 1402

حضور در انتخابات و حفظ وحدت ملی

اکنون درست در نقطه مقابل آن نظام منحط، مردم مالک کشور و نظام هستند و با انتخاب مستقیم یا غیرمستقیم مسئولان اصلی کشور، جهت حرکت مملکت را تعیین می‌کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد خودباوری ملی و احساس توانایی در عرصه‌های مختلف علم و فناوری، دفاعی، پزشکی و دیگر زمینه‌ها را دیگر دستاورد مهم انقلاب برشمردند و افزودند: این اعتماد به‌نفس، برخلاف دوران طاغوت در عرصه بین‌المللی و مواجهه با قدرت‌ها نیز مشهود است. گسترش فکر و ارزش‌های انقلاب به‌ویژه در منطقه، توفیق نسبی در جلوگیری از گسترش فرهنگ غربی به عنوان فرهنگ غالب، تشکیل گروه‌های خودجوش مردمی در همه زمینه‌ها و گسترش خدمات به همه مناطق کشور و پرورش دانشمندان جهانی در رشته‌های مختلف از دیگر موفقیت‌هایی بود که رهبر در ارزیابی حرکت انقلاب به آنها اشاره کردند.

13 بهمن 1402

از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز آکادمی جراحان پاریس

شادروان زنده یاد پروفسور استاد یحیی عدل«۱۲۸۷ شمسی تبریز ۱۳۸۱ شمسی تهران »پدر جراحی نوین ایران و بانی انجمن پزشکی کشور از بزرگان و تاثیرگذاران علوم پزشکی بوده‌ است پدر وی از سیاست مداران اواخر دوره قاجار اذربایجان و مدتی نیز نائب حکومت ولایات آذربایجان و حاکم کرمانشاه و گرگان بوده است. خاندان عدل تبریزی در تاریخ معاصر ایران نقش بزرگی داشته اند و علاوه بر پدرش که از والیان آذربایجان و کرمانشاه بوده و پسر عمویش شادروان دکتر مصطفی عدل بنیانگذار دادگستری نوین ایران و دکتر حسین عدل پسر عموی دیگرش وزیر کشاورزی و بنیانگذار دانشکده ی تحقیقاتی کشاورزی کرج بوده‌اند. طبق مستندات انجمن پزشکی ايران پروفسور عدل از سال ۱۳۱۷ ه.ش به مدت ۶۰ سال دربیمارستان های ایران به جراحی بیماران پرداخته و با انجام جراحی های مختلف،جراحی ایران را از بریدن و دوختن خانگی به جراحی های مدرن بیمارستانی ارتقاء داده و علاوه بر آن با تربیت پزشکان متخصص و انتشار مقالات علمی که زینت بخش مجلات و ژورنال های معتبر اروپایی بود، در جامعه پزشکی به عنوان مرد اول این رشته علمی شناخته می‌شود. همچنين مستندات انجمن پزشکی ایران نشان می‌دهد که پروفسور عدل در طول ۶۰ سال جراحی ،۶۰ هزار عمل جراحی انجام داد و با پرورش و تربیت ۵۰۰پزشک جراح در شکل‌گیری پایه های علمی دانشکده های پزشکی کشور نقش مهمی ایفا کرد.

10 بهمن 1402

مسئولیت‌های دولت و بخش خصوصی برای پیشرفت اقتصادی

ایشان «ابتکار» را واقعیت بارز نمایشگاه دیروز و جلسه امروز دانستند و گفتند: ابتکار، نشان‌دهنده نیروی انسانی نخبه است و وجود نیروی انسانی نخبه به عنوان ثروتی عظیم، تکیه‌گاهی مطمئن در گره‌گشایی مسائل کلان، پیمودن راه‌های دشوار و رسیدن ایران به اوج خواهد بود. رهبر انقلاب، ناترازی در مسائلی مانند آب، سوخت، برق و عرصه‌های دیگر را مانع کارهای بزرگ خواندند و افزودند: نیروی انسانی نخبه بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه‌ها، حقیقتا گره‌گشایی کند که این، نیاز به برنامه‌ریزی درست برای استفاده از ظرفیت فکری و عملی این بخش دارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فعالیت در عرصه‌های مختلف بالادستی نظیر نفت و فولاد و گاز تا مشاغلی هم‌چون صنایع دستی را نمایانگر زمینه بسیار گسترده مشارکت بخش خصوصی دانستند و گفتند: دستان پر قدرت و انگشتان مبتکر فعالان این بخش‌ها، به افزایش اشتغال و کاهش فقر هم منجر خواهد شد.

2 بهمن 1402

آب دریای عمان به اصفهان انتقال می یابد؛ آیا می توان این لوله گذاری را تا دریاچه اورمیه هم ادامه داد؟

پروژه خط انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان به طول ۷۸۰ کیلومتر به ۶۲ درصد رسید. این خط لوله که از استان‌های کرمان، یزد و اصفهان می‌گذرد، در ۲۴ نقطه با حضور ۱۴ پیمانکار درحال تکمیل است که ازطریق اجرای این طرح، ۷۰میلیون مترمکعب آب در مرحله نخست و ۴۰۰ میلیون مترمکعب در مرحله دوم به اصفهان انتقال داده می‌شود. با اجرای این پروژه در راستای طرح احیای رودخانه زاینده‌رود برداشت آب از زاینده‌رود برای صنایع قطع خواهد شد. این اقدام در پی اعتراضات کشاورزان و همت نمایندگان اصفهان عملی می شود.

1 بهمن 1402

مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی شد

رحمتی فارغ‌التحصیل مقطع دکتری و دارای سوابق اقتصادی و اجرایی در آستان قدس رضوی، وزارت کشور و بنیاد شهید است. او پیش از این در ۳۱ تیر ۱۴۰۲ با حکم وزیر اقتصاد و دارایی به عنوان رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور منصوب شده بود. مالک رحمتی دانش آموخته دانشگاه امام صادق علیه السلام و دارای سوابق متعدد اجرایی است که می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: -عضو هیئت مدیره سازمان اقتصادی کوثر -قائم مقام‌سازمان اقتصادی کوثر -معاونت سازمان اقتصادی کوثر -عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دوره هشتم و نهم -عضو کمیته مدیران مدیریت مالی ایران – -مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری سبحان – مدیرعامل و عضوهیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری صنایع و معادن – رئیس هیئت مدیره شرکت سیم و کابل تبریز – نایب ریس هیات مدیره شرکت معدنی امکو – نایب رییسی هیات مدیره انجمن سنگ ایران – عضو هیات علمی و مدیر گروه حقوق دانشگاه آل طا‌ها – سرپرست اسبق اداره تشکل‌های صنفی و تخصصی وزارت کشور – عضو انجمن علمی اسلام و توسعه اقتصادی – عضو کارگروه تخصصی تدوین سیاست‌های داخلی برنامه پنجم توسعه کشور

30 دی 1402

استاندار آذربایجان شرقی به دیار باقی شتافت

سردار عاشورایی و جانباز هشت سال دفاع مقدس، زین العابدین رضوی خرم، استاندار جهادی و انقلابی استان ، پس از عمری مجاهدت در راه آرمان های نظام و انقلاب و تحمل جراحات ناشی از جنگ، لحظاتی قبل دعوت حق را لبیک گفته و به یاران شهیدش پیوست‌. استانداری آذربایجان شرقی، درگذشت این رزمنده خستگی ناپذیر و ولایی را محضر رهبر معظم انقلاب (مدظلله العالی)، مردم شریف استان و رییس جمهور مردمی، تسلیت گفته و از خداوند متعال برای بازماندگان آن بزرگمرد انقلابی، صبر جزیل و برای شادی روح وی، علو درجات را طلب می کند.

27 دی 1402

رهبر انقلاب: حضور، خواست و اقدام مردم یک اصل اساسی در اسلام است

اسلام، دینی سیاسی است و همه مسلمانان باید در صحنه سیاست حضور داشته باشند، افزودند: البته میدان سیاست میدانی لغزنده است و برای جلوگیری از لغزش‌ها، مجهز شدن به «تقوای سیاسی، خویشتنداری و چشم باز» ضروری است که در این صورت جنگ روانی دشمن هم بی‌اثر می‌شود. رهبر انقلاب، ملامت و سرزنش‌گری در مقابل هر حرف یا کار خوب را از نمونه‌های جنگ روانی دشمن دانستند و گفتند: بنا به دستور قرآن از سرزنش‌ها نباید ترسید. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تشویق آحاد مردم به حضور در میدان‌های مختلف سیاسی و اجتماعی را در خطبه‌های نمازجمعه ضروری خواندند و افزودند: تشویق مردم به کارهای خیر اجتماعی مانند مشارکت در ساخت مدرسه و بیمارستان و کمک به آزادی زندانیان نیازمند و یا تشویق به حضور در میدان سیاسی مانند انتخابات، کاری لازم است. ایشان حضور در انتخابات را هم وظیفه و هم حقّ مردم دانستند و گفتند: حضور مردم در انتخابات به معنای حقیقی کلمه لازم است؛ البته انتخابات صرفاً تکلیف نیست بلکه حق مردم است که بتوانند قانون‌گذاران، مجریان قانون و یا اعضای مجلس خبرگان را انتخاب کنند. رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه جهاد تبیین در تشویق مردم به حضور در صحنه مؤثر است، صرف دعوت زبانی را کافی ندانستند و افزودند: عمل، روی خوش، زبان پاسخگو و حضور در جمع‌های گوناگون مردم بخصوص جمع‌های جوانان ضروری است.

25 دی 1402

وقتی مشکل را نشناخته اید ، کوتاه ترین راه همواره بهترین راه نیست ! زیرا راه حل شما ممکن است جزیی ار مسئله گردد!

کوتاه ترین راه همواره بهترین راه نیست ! در ماه های گذشته موضوع افزایش سن بازنشستگی به بهانه افزایش امید به زندگی در ایران بدون ارائه آمار دقیق و تحلیل کامل و انطباق دهی در تمام جامعه و سپس بدلیل حمایت از صندوق های بازنشستگی با عنوان کاهش درآمد این صندوق ها در مجلس به تصویب رسید و در نهایت با مصوبه شورای نگهبان که انتظار عدم تایید آن می رفت جای خود را در میان قوانین پیدا کرد! اما باور عمومی دلیل پیدایش این قانون را بیشتر مشکلات صندوق های بازنشستگی فرض کرد! حال کارگران مدت زمان بیشتری بیمه پرداخت خواهند نمود ولی دیرتر بازنشسته خواهند شد، از آن سوی استفاده کمتری نیز از حقوق بیمه بازنشستگی خود خواهند برد ! و چه زود همه چیز به پایان خواهد رسید و بروز مشکل در صندوق های بازنشستگی به آینده انتقال خواهد یافت؛ پس کوتاه ترین راه برای حل موضوع انتخاب گردید. اما آیا کوتاه ترین راه همیشه بهترین راه است؟

25 دی 1402

قانون حمایت از گزارشگران فساد ابلاغ شد

گزارشگر می‌تواند بدون ارائه اطلاعات هویتی و تحت عنوان ناشناس اقدام به گزارشگری موضوع این قانون نماید. اما هرگاه گزارشگر در گزارش اعلامی به مرجع پذیرنده هویت خود را اعلام نماید یا به هر نحوی هویت وی برای مرجع پذیرنده کشف گردد، مرجع پذیرنده و مراجع رسیدگی کننده مجاز به افشای اطلاعات گزارشگر بدون أخذ رضایت قبلی وی نیستند. در صورت حضور گزارشگر با رضایت قبلی، صریح و موردی به عنوان شاهد یا مطلع نیز مقام تحقیق از گزارشگر جداگانه و بدون حضور متهم تحقیق می‌کند. مواجهه گزارشگر با متهم تنها در صورت رضایت قبلی، صریح و موردی او امکانپذیر است.

19 دی 1402

ريشه مفاسد، ضعف مديريت است

ارز را وقتي که به صورت غلط تقسيم مي‌کنند، اين دو طرف دارد. يکي آنکه مي‌آيد اين را مي‌گيرد، يکي آنکه آن را مي‌دهد. ما هميشه داريم دنبال آن کسي که مي‌گيرد مي‌گرديم، مفسد اقتصادي، قاچاقچي. در حالي که تقصير عمده متوجه آن کسي است که داد. آن را بايد دنبال کرد.» با در دست داشتن اين جواب روشن، مشخص است که گيرنده ارز را هم بايد تعقيب کرد ولي مهم‌تر از آن، تعقيب و مجازات کسي است که با سوء‌استفاده از موقعيت خود در دستگاه‌هاي دولتي به افراد سوء‌استفاده‌گر و فرصت‌‌طلب که مفسدان اقتصادي هستند ارز مي‌دهد. پشتوانه اين سخن رهبري، اين استدلال کاملاً مشخص است که اگر در دستگاه‌هاي دولتي افراد فاسدي حضور نداشته باشند که بدون رعايت ضوابط و مقررات قانوني به اين و آن ارز بدهند، اصولاً راه سوء‌استفاده بر روي افراد فاسد و فرصت‌طلب بسته خواهد بود و زمينه‌اي براي فساد به وجود نخواهد آمد. بنابراين، بدون ترديد بايد گفت دنبال کردن کسي که ارز را مي‌دهد، تعقيب‌کنندگان را سريع‌تر به نتيجه مي‌رساند.

19 دی 1402

سیاست راهبردی امام آوردن مردم به صحنه سیاست راهبردی دشمن خارج کردن مردم از صحنه

به قضیه حجاب و امثال آن باید با این نگاه توجه و کار کرد که مسئله صرفا ناآگاهی عده‌ای از موضوع حجاب نیست بلکه عده کمی با انگیزه مخالفت و معارضه این کارها را می‌کنند. «ایجاد اختلاف و دوقطبی کردن مردم» به نحوی که موضوع از اختلافات دوستانه خارج و به محکوم کردن هر حرفِ ولو خوب طرف مقابل منجر شود، شگرد دیگری برای خالی کردن میدان از حضور مردم بود که رهبر انقلاب پس از تبیین آن گفتند: راه مقابله با این نقشه‌ها، حضور مردم در مسائل سیاسی، اقتصادی، انتخابات و حتی مسائل امنیتی است.

15 دی 1402

هزار کوه ، گل هزارمش را ندید!

ریحانه گل خوشبوی هزاران کوه بهار نیامده تو چه زود پاییز را شمردی ! هزار گل در هزاران کوه می آیند! تو چرا برگشتی ! آن قلب های بسیار همگی تپیدند و گل برگ های صورتی نوازش کردند اما هزار کوه گل هزارمش را ندید!

13 دی 1402

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درپی شهادت جمعی از زائران مزار شهید سلیمانی در حادثه تروریستی در مسیر گلزار شهدای کرمان پیامی صادر کردند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم ⚫️دشمنان شرور و جنایتکار ملت ایران،‌ بار دیگر فاجعه آفریدند و جمع زیادی از مردم عزیز را در کرمان و در فضای معطّر مزار شهیدان، به شهادت رساندند. ⚫️ملت ایران عزادار شد و خانواده‌های زیادی در سوگ جگر گوشگان و عزیزان خود غرق ماتم شدند. جنایتکاران سنگدل نتوانستند عشق و شوق مردم به زیارت مرقد سردار بزرگشان شهید قاسم سلیمانی را تحمل کنند. بدانند که سربازانِ راه روشن سلیمانی هم رذالت و جنایت آنان را تحمل نخواهند کرد. چه دستهای آلوده به خون بیگناهان و چه مغزهای مفسد و شرارت‌زا که آنان را به این گمراهی کشانده‌اند، از هم اکنون آماج قطعی سرکوب و مجازات عادلانه خواهند بود. بدانند که این فاجعه آفرینی پاسخ سختی در پی خواهد داشت باذن الله. ⚫️اینجانب در عزای خانواده‌های مصیبت دیده با آنان همدل وهمراهم و صبر و تسلّای آنان را از خداوند متعال مسألت میکنم. روح مطهر شهیدان انشاءالله میهمان بانوی دو عالم و مادر شهیدان حضرت صدیقه‌ی طاهره سلام الله علیها است. با مجروحان حادثه همدردی میکنم و شفای آنان را از درگاه الهی خواستارم. سیّدعلی خامنه‌ای ۱۴۰۲/۱۰/۱۳

1 دی 1402

یونسکو ۲۰۲۳ را مرگبارترین سال برای خبرنگاران در کشورهای درگیر جنگ خواند

مرکز آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO) در ارزیابی سالانه خود در مورد روزنامه‌نگاران، سال ۲۰۲۳ را مرگبارترین سال برای خبرنگاران در کشورهای درگیر جنگ اعلام کرده است که طی آن ۳۸ خبرنگار کشته شده‌اند. سازمان ملل روز چهارشنبه، ۲۰ دسامبر، در بیانیه‌ای به نقل از یونسکو نگاشته که شمار خبرنگاران کشته شده در مناطق جنگی در مقایسه با سه سال گذشته حدود دو برابر افزایش یافته است. بربنیاد یافته‌های این نهاد، تنها در سه ماهه اخیر سال جاری، ۲۷ روزنامه‌نگار در مناطق جنگی کشته شده‌اند. آدری آزولای، مدیرکل یونسکو در این مورد گفته است: «من به همه‌ای این متخصصان رسانه‌ای ادای احترام می‌کنم و دوباره فراخوان خود را از همه ذی‌نفعان برای بسیج ابزارهای لازم برای تضمین حمایت از خبرنگاران به‌عنوان غیرنظامی، همانطور که در قوانین بین‌المللی تصریح شده است، تکرار می‌کنم.» طبق این ارزیابی، شمار زیادی از این خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای طی سه ماه اخیر در پی جنگ اسراییل و حماس در غزه کشته شده‌اند.

13 آذر 1402

تشکیل ائتلاف جهانی در برابر زورگویی‌های آمریکا و غربی‌ها

ایشان همچنین با اشاره به دیدار ۲۲ سال پیش خود با آقای «فیدل کاسترو» رهبر فقید کوبا گفتند: انقلاب کوبا و شخصیت آقای کاسترو از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی همواره برای انقلابیون ایران جذابیت خاص داشت و دلیل آن هم صداقت در مواضع انقلابی وی بود. رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: «صداقت انقلابی»، «ایستادگی انقلابی» و «جدیت انقلابی»، وجه مشترک انقلاب کوبا و انقلاب اسلامی ایران است.

8 آذر 1402

مختصات جغرافیای سیاسی جدید منطقه با محوریت هسته‌های مقاومت

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار هزاران نفر از بسیجیان سراسر کشور، منطق امام خمینی(ره) در ایجاد بسیج را «مقاوم‌سازی حداکثری ایران در مقابل تهدید‌ها و خطرات» خواندند و با تبیین شاخصه‌های فرهنگ و تفکر بسیجی و بیان توصیه‌های مهم کاربردی، تأکید کردند: پیش‌بینی و بشارت امام درباره تشکیل هسته‌های مقاومت جهانی محقق شده و طوفان خاموش‌ناشدنی الاقصی، شکل‌دهی یک جغرافیای جدید سیاسی در منطقه غرب آسیا را تسهیل کرد که آمریکازدایی و ایجاد دوگانه «مقاومت و تسلیم» به جای دوگانه‌های جعلی و تحمیلی، و تسریع در حل مسئله‌ فلسطین، مهمترین خصوصیات این جغرافیای جدید سیاسی است.

6 آذر 1402

از اين راه اشتباه برگرديد

قدامات مشترک مجلس و دولت در زمينه بالا بردن هزينه زندگي مردم که در روزهاي اخير به شکل‌هاي مختلف بروز کرده و مي‌کند، اين واقعيت تلخ را نشان مي‌دهد که گويا کارگزاران و حکمرانان از مشکلات معيشتي مردم خبر ندارند و يا اگر خبر دارند نمي‌خواهند به حل اين مشکلات بپردازند. افزايش سن بازنشستگي، خودداري از تغيير ميزان معافيت مالياتي کارمندان، اخذ ماليات از کشاورزان، اخذ يورو به عنوان عوارض خروج از کشور، بي‌عملي در برابر هجوم روزافزون بدون مجوز اتباع افغاني که هزينه سنگيني را بر اقتصاد کشور تحميل مي‌کند و دود آن مستقيماً به چشم عموم مردم مي‌رود و... از مواردي هستند که آينده معيشتي قشر متوسط و پائين جامعه را با مشکلات روزافزون مواجه مي‌کنند.

30 آبان 1402

ملت ايران پدربزرگ نمي‌خواهد

قطعاً نمي‌توان رسيدن جامعه ايراني به اين نقطه از نقار و اختلاف را که سخنراني يک ‌نفر باعث اعتراض عده‌اي شود بطوري که جلسه را ترک کنند، امري پسنديده دانست. هيچ ايراني وطن‌دوست و اخلاقمداري با مشاهده چنين وضعيتي خوشحال نمي‌شود. ما ايراني مي‌خواهيم پر از صفا و صميميت که آحاد مردم آن به همديگر علاقمند باشند و حرمت‌گذاري به همگان را وظيفه اخلاقي خود بدانند. رسيدن به اين نقطه از اخلاقمداري نيازمند پاي‌بندي نشان دادن افراد کهنسال به مباني اخلاقي در تمام زمينه‌هاست. آنها اگر در رفتار و گفتارشان اين را به اثبات برسانند که الگوي احترام به ديگران و رعايت حقوق آحاد مردم هستند، قطعاً بقيه مردم اولاً اخلاقي عمل کردن را از آنها ياد خواهند گرفت و ثانياً هرگز به خود اجازه نخواهند داد حرمت کسي را زير پا بگذارند. وقتي بزرگ‌ترهائي که سني از آنها گذشته بعد از ده‌ها سال تصدي انواع مسئوليت‌ها باز هم سر پيري و در سن حدود 80 سالگي هوس مي‌کنند تصميم بگيرند مجلس شوراي اسلامي چه ترکيبي داشته باشد، دولت از چه کساني تشکيل شود، سياست کشور به کدام طرف برود، زبان فارسي چه مسيري را طي کند، آموزش و پرورش را چه کسي مديريت کند، احزاب از کدام خط‌مشي پيروي کنند، شعرا چگونه شعري بسرايند، نويسندگان چه بنويسند و چه ننويسند، مردم چه سبکي را براي زندگي خود انتخاب کنند، چه کسي براي نمايندگي مجلس کانديدا بشود، نام چه کسي در ليستي که مي‌خواهيم به مجلس راه پيدا مي‌کند گذاشته شود و نام چه کسي گذاشته نشود و دانشگاه به کدام سو برود، سياست خارجي چگونه باشد و... مردم از اينهمه دخالت و اين اشتهاي سيري‌ناپذير خسته و کلافه مي‌شوند. در برابر چنين افرادي نمي‌توان از مردم انتظار داشت به اخلاقمداري پاي‌بندي نشان بدهند و حرمت‌ها را نگهدارند. کدام پدربزرگي را مي‌شناسيد که به نوه‌هايش تشر بزند، به جاي آنها نظر بدهد، از سير تا پياز زندگي آنها را کنترل بکند و به آنها اجازه ندهد درباره سرنوشت خودشان تصميم بگيرند و در عين حال از آنها انتظار داشته باشد به او عشق بورزند و حرمتش را نگهدارند؟ با داشتن چنين پدربزرگ‌هائي طبيعي است که همه با صراحت بگويند ملت ايران پدربزرگ نمي‌خواهد. معلوم نيست چه وقت قرار است به نسل جديد فرصت ميدان‌داري و انتخاب داده شود. در اين بيماري چسبيدن به قدرت و دخالت در امور مختلف جامعه، فرقي ميان اين جناح و آن جناح وجود ندارد. هر دو جناح از لزوم جوان‌گرائي سخن مي‌گويند ولي وقتي قانون بازنشستگي مطرح مي‌شود ده‌ها تبصره به آن مي‌زنند تا خودشان و افراد مورد نظرشان بتوانند حتي اگر عمر نوح داشته باشند نيز بر صندلي قدرت تکيه بزنند. بعضي از اين حضرات که بحمدالله «ابوالمشاغل» هستند و بعد از ديدن نوه‌ها قصد دارند تا زمان ديدن نتيجه‌ها و نبيره‌هايشان هم قدرت را رها نکنند و براي آينده کشور تصميم بگيرند. ياد امام خميني به خير که در برابر انحصارگراياني که با ترفندهاي مختلف قصد کنار زدن مردم را در انتخابات داشتند با يادآوري دوران قبل از انقلاب با صراحت گفت: «آن وقت شيطنت اين بود که سياست از مذهب خارج است و بسيار ضربه به ما زدند.... اين مطلب شکست خورد، حالا مي‌گويند سياست حق مجتهدين است يعني در امور سياسي در ايران پانصد نفر دخالت کنند باقيشان بروند سراغ کارشان. يعني مردم بروند سراغ کارشان هيچ کاري به مسائل اجتماعي نداشته باشند و چند نفر پيرمردِ ملا بيايند دخالت بکنند. اين، از آن توطئه سابق بدتر است براي ايران...»

25 آبان 1402

۲۵ آبان سال روز شهادت ستارخان سردار ملی ایران

هیچ چهره‌ای ممتاز و والامقام‌تر از ستارخان دیده نمی‌شود. چنان نیرومند است که حتی امروز دلاوری‌های او مافوق تصور است، او یک گاریبالدی دیگر است. یک گاریبالدی جذاب، خوش منظر، اسرارآمیز، با جذبه و یک دلیر شرقی، علاوه بر این در میان صفات طبیعی او باید خشونت و زیبایی مردانه اورا هم به حساب آورد»

24 آبان 1402

زلزله بالای 4 ریشتری در مشگین شهر

زلزله‌ای به بزرگی ۴/۲ ریشتر، در ساعت ۴۳ دقیقه بامداد امروز مشگین‌شهر را لرزاند. این زلزله که بنا به اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشوری، در عمق ۷ کیلومتری زمین رخ داده است.

16 مهر 1402

مجلس و پاداش‌هاي فوق نجومي

تعيين ‌تکليف پاداش اعضاء هيأت مديره‌هاي شرکت‌هاي دولتي يکي از موضوعات مهمي است که مي‌تواند به جلوگيري از مفاسد اقتصادي کمک کند. به همين دليل، کوتاهي نمايندگان مجلس از تعيين تکليف موضوع پاداش‌ها را بايد برخلاف رسالت نمايندگان کساني که در قوه مقننه حضور دارند دانست به ويژه اينکه نمايندگان مجلس يازدهم اين مجلس را انقلابي مي‌دانند و طبعاً مجلس وقتي انقلابي خواهد بود که حاضران در آن تصميمات انقلابي بگيرند و روشن است که مبارزه با مفاسدي که بلاتکليف ماندن پاداش‌هاي هيأت مديره‌ها ايجاد مي‌کند، امري در جهت خلاف آرمان‌هاي انقلاب است.

11 مهر 1402

دیدار جمعی از مردم، مسئولان و مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

رژیم صهیونیستی لبریز از کینه و غیظ است. نه فقط نسبت به ما؛ نسبت به کشورهای دیگر هم همینجور است. اینجور نیست که رژیم صهیونیستی از کشورهای دور و اطراف خودش خرسند باشد. آن‌ها به مصر و عراق و سوریه هم کینه دارند. چرا؟ چون هدف آن‌ها از نیل تا فرات بوده و این نشده؛ این کشورها در دوره‌ها و به دلایل مختلف نگذاشتند. این‌ها سرشار از کینه و غیظ هستند. خوب البته قرآن میفرماید قل موتو بغیظکم. بله خشمگین باشید و بمیرید از خشم. همین هم خواهد شد. دارند میمیرند. بعون الله این «قل موتو بغیظکم» در مورد رژیم صهیونیستی در حال تحقق است.

21 شهریور 1402

تکريم واقعي پيامبر خدا

از پيامبر گرامي اسلام حديثي نقل شده که آن حضرت فرموده‌اند: خداي متعال، رزق و روزي فقرا و محرومين را در اموال اغنيا قرار داده و به همين جهت اگر آنها گرسنه و فاقد امکانات زندگي بمانند، مقصر چنين وضعيتي، ثروتمندان هستند

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت