خبر های ویژه

کار فرهنگی ضرورت دارد !

26 خرداد 1403

دیدار جمعی از مدال‌آوران المپیادهای علمی با رهبر انقلاب

26 خرداد 1403

نقطه ای بود و دگر هیچ نبود !

24 خرداد 1403

در نام گذاری اماکن و مراکز عمومی نام و اعتبار واقفان وسازندگان را خدشه دار نکنیم.

23 خرداد 1403

سوابق و وعده‌های نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری

20 خرداد 1403

مردم نگاهمان می کنند! سپس برای سال ها قضاوت  خواهند کرد ! ناتوانی مدیریت شهر در استفاده از پادگان تبریز!

19 خرداد 1403

دستورالعمل رسانه‌ای هیأت نظارت بر مطبوعات درخصوص انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ اعلام شد

16 خرداد 1403

حماسه انتخابات پیش‌رو تکمیل‌کننده حماسه بدرقه شهیدان خدمت

15 خرداد 1403

خواجه های در بند نقش ایوان و جاری شدن تکراری فاضلاب در خیابان های تبریز

5 خرداد 1403

مرد جوانی که امید ، شور و نشاط کار می آفرید!

4 خرداد 1403

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد مطهری اصل امام جمعه تبریز شد

1 خرداد 1403

مردم تبریز در بدرقه شهدای خدمت

1 خرداد 1403

اعلام ۵ روز عزای عمومی از سوی رهبر انقلاب اسلامی

31 اردیبهشت 1403

اساس شکل‌گیری جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اراده مردم بوده است

31 اردیبهشت 1403

امروز روز عزاست

31 اردیبهشت 1403

مسجد امام علی در عصر بهاری

30 اردیبهشت 1403

ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.

30 اردیبهشت 1403

سد قیزقلعه‌سی ، بزرگترین پروژه مرزی ایران و آذربایجان در آستانه افتتاح

29 اردیبهشت 1403

مسجد امام علی و نور پردازی جدید

15 اردیبهشت 1403

خط پايان زمامداري بي‌کفايت‌ها

15 اردیبهشت 1403

یک جای کار ایراد دارد

12 اردیبهشت 1403

برای مادرم

10 اردیبهشت 1403

پشت کوه ، کنار پایان کورپوسی ، همه جا پر از زباله است

30 فروردین 1403

نباید مقابل هنجارشکنی دینی در جامعه کوتاهی شود

22 فروردین 1403

برای جهش تولید توان مالی، فکری و ابتکارات مردم به میدان آورده شود

15 فروردین 1403

هم استغفار هم استعفا

13 فروردین 1403

فروش انشعاب به هزاران ویلای دارای استخر خصوصی ، آب را کم می کند

3 فروردین 1403

سال ۱۴۰۳، سال «جهش تولید با مشارکت مردم»

1 فروردین 1403

جزئیات افزایش ۳۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳

29 اسفند 1402

تدبیر ناصحیح و بستن جاده خاوران

13 اسفند 1402

تمرین برای مقابله با آلودگی های میکروبی و شیمیایی

11 اسفند 1402

مصوبات خلاف قانون اساسي!

8 اسفند 1402

جامعه

26 خرداد 1403

دیدار جمعی از مدال‌آوران المپیادهای علمی با رهبر انقلاب

ایشان، توانایی تغییر در کشور و حتی در تاریخ و ایجاد فضایی صد در صد مطلوب را ظرفیت بسیار مهم نخبگان جوان برشمردند و افزودند: عامل انسانی نه به معنای سیاسیون و حکّام بلکه به معنای عوامل فکری-اخلاقی و معنوی در برهه‌هایی از تاریخ، ایران را به شکوه و عظمت مثال‌زدنی رسانده است. رهبر انقلاب با اشاره به دوران حدوداً ۲۰۰ ساله تسلط سیاست انگلیسی و بعد آمریکایی بر کشورمان گفتند: در آن دوران فرهنگ و رشد علمی ما نابود شد و از لحاظ سیاسی، ایران را در مراحل پست نگه داشتند؛ اما انقلاب با تکیه بر نیروی انسانی عمدتاً جوان، آن بساط را بر هم زد و در زمینه‌های مختلف سیاسی،‌ علمی، فناوری، اخلاق اجتماعی و عرصه‌های دیگر جهش ایجاد کرد. ایشان نخبگان جوان را به همفکری و همکاری برای پیدا کردن راه‌حل مسائل و مشکلات مختلف فراخواندند و افزودند: مدال‌آوری یا رتبه بالای کنکور فقط آغاز جریان نخبگی است و باید با خلاقیت فکری و عملی در زمینه‌های علمی و فناوری و گسترش اخلاقیات، مسیر نخبگی را ادامه داد و به پیش رفت که البته دستگاه‌های ذیربط هم در این زمینه وظایفی بر عهده دارند و باید در این زمینه نهادسازی و جریان‌سازی شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شکل‌گیری یک حرکت پربار علمی در دهه ۸۰ و سرعت‌گیری پیشرفت علمی کشور گفتند: در سال‌های آخر دهه ۹۰ این حرکت قدری افت پیدا کرد البته این افت در دو سه سال اخیر قدری جبران شده اما ناکافی است و در شرایط کنونی ما احتیاج به یک خیزش علمی داریم تا به خط مقدم علم جهانی برسیم که با تلاش نخبگان جوان و آماده‌سازی محیط عمومی، این مسئله امکانپذیر خواهد شد. رهبر انقلاب، استقلال سیاسی کشور را واقعیتی محسوس خواندند و گفتند: جمهوری اسلامی درباره مسائل مهم جهان، جایگاه، ‌منطق و حرف‌های شنیدنی دارد که حتی مخالفان ما روی آن حساب می‌کنند.

23 خرداد 1403

در نام گذاری اماکن و مراکز عمومی نام و اعتبار واقفان وسازندگان را خدشه دار نکنیم.

نام ها و اسامی اماکن ، مراکز ،معابر ،ابنیه های عام المنفعه، خیابان ها و حتی انسانها از قدیم الایام با روش‌های معمول منطقی و عرفی و فرهنگ زاد و بوم و با احتساب وقایع و احوال و زمان‌ها صورت گرفته است. و با هنجارها و فرهنگ ها سنخیت داشته است.عده ای از این نام ها با وقایع و اتفاقات روز و مناسبت ها و اعیاد هم مطابقت داشته است.مثلا اگر در یک خانواده مذهبی کودکی در عید قربان متولد می‌شد نام قربان برآن می نهادند.و اگر کسی در میلاد پیامبران ،امامان، اولیا و اوصیا متولد می شد نام آن برگزیدگان را می نهادند.اما مردم تا اندازه ای پایبند به اسامی و نام هاي انتخابی خود بوده و ارج و قرب زیادی به این اسامی قائل بودند.و هستند. متاسفانه در تحولات سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی معمولا سیاستمداران و دست اندر کاران و تازه به دوران رسیده ها که احساسی شور و شوق سیاسی دارند با آگاهی و نا آگاهی اسامی دلخواه خود را ترجیح می دهند و اسامی موجود را از برخی اماکن ، معابر ، میادین ، خیابان‌ها یا مراکز علمی ، فرهنگی ، هنری و حتی تاریخی که مردم سال ها با آنها انس گرفته اند یکشبه حذف و نام هاي دلخواه خود را می گذارند.که سنخیت و هم خوانی و بار معنایی لازم را هم ندارند.که چه بسیار دیده شده است مردم به این نوع تغییرات اسامی با نگرش های سیاسی و جناحی وقعی قائل نیستند و در افواه عمومی و حتی اعلان و آگهی های اطلاع رسانی ، اسامی قبلی را می نویسند.و تکرار می کنند. مثلا با اینکه چند دهه پیش نام فلکه دانشگاه تبریز را تغییر دادند ولی مردم در افواه و گفتار روز مره فلکه دانشگاه صدا می‌زنند.کاش این نوع اسامی که هیچ بوی سیاسی از آنها به مشام نمی رسد در اسامی گذاشته شده قبلی می ماندند و با گذاشتن نام هاي جديد موجب دو نامی نمیشدند و سردرگمی عابران ،گردشگران و عموم را ببار نمی آوردند.

20 خرداد 1403

سوابق و وعده‌های نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری

مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، سیدامیر حسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف تایید صلاحیت شدند

16 خرداد 1403

دستورالعمل رسانه‌ای هیأت نظارت بر مطبوعات درخصوص انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ اعلام شد

▫️ هیات نظارت بر مطبوعات، در آستانه برگزاری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، دستورالعمل زیر را مصوب و به مدیران و فعالان رسانه‌ای ابلاغ کرد.

15 خرداد 1403

حماسه انتخابات پیش‌رو تکمیل‌کننده حماسه بدرقه شهیدان خدمت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تجلیل از ویژگی‌ها و خدمات رئیس جمهور شهید و قدردانی از حضور پرمعنا و عظیم ملت در تشییع شهیدان خدمت، گفتند: حماسه انتخاباتِ بسیار مهم پیشِ‌رو، مکمل حماسه ملت در بدرقه شهیدان خدمت است و ان‌شاءالله در سایه مشارکت پرشور، آرای بالای ملت و حاکمیت اخلاق در رقابت‌های انتخاباتی، رئیس جمهوری «پُرکار»، «فعال»، «آگاه» و «معتقد به مبانی انقلاب» برگزیده ‌می‌شود و ضمن پرشدن حفره‌های اقتصادی و فرهنگی، منافع ملت در منطقه و جهان حفظ و تأمین خواهد شد.

1 خرداد 1403

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد مطهری اصل امام جمعه تبریز شد

با تکریم مجاهدت‌های خالصانه عالم مردمی و خدمتگزار حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهید سید محمدعلی آل‌هاشم، ان‌شاءالله تا تعیین نماینده، ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، با تایید مقام معظم رهبری جنابعالی به عنوان«امام جمعه موقت تبریز» ضمن اقامه نماز به تمشیت امور مرتبط خواهید پرداخت.

31 اردیبهشت 1403

اعلام ۵ روز عزای عمومی از سوی رهبر انقلاب اسلامی

با اندوه و تاسف فراوان خبر تلخِ درگذشتِ شهادت گونه‌ی عالم مجاهد، رئیس جمهور مردمی و با کفایت و پرتلاش، خادم‌الرضا علیه السلام جناب حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی و همراهان گرامی ایشان رضوان الله علیهم را دریافت کردم. این حادثه‌ی ناگوار در اثنای یک تلاش خدمت‌رسانی اتفاق افتاد؛ همه‌ی مدت مسئولیت این انسان بزرگوار و فداکار چه در دوران کوتاه ریاست جمهوری و چه پیش از آن، یکسره به تلاش بی‌وقفه در خدمت به مردم و به کشور و به اسلام سپری شد. رئیسی عزیز خستگی نمیشناخت. در این حادثه‌ی تلخ، ملت ایران، خدمتگزار صمیمی و مخلص و با ارزشی را از دست داد. برای او صلاح و رضایت مردم که حاکی از رضایت الهی است بر همه چیز ترجیح داشت، از این رو آزردگیهایش از ناسپاسی و طعن برخی بدخواهان، مانع تلاش شبانه روزیش برای پیشرفت و اصلاح امور نمیشد. در این حادثه‌ی سنگین شخصیتهای برجسته‌ئی مانند حجةالاسلام آل هاشم امام جمعه‌ی محبوب و معتبر تبریز، جناب آقای امیر عبداللهیان وزیر خارجه‌ی مجاهد و فعال، جناب آقای مالک رحمتی استاندار انقلابی و متدین آذربایجان شرقی و گروه پروازی و دیگر همراهان نیز به رحمت الهی پیوستند. اینجانب پنج روز عزای عمومی اعلام میکنم و به ملت عزیز ایران تسلیت میگویم. جناب آقای مخبر طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی در مقام مدیریت قوه‌ی مجریه قرار میگیرد و موظف است به همراهی رؤسای قوای مقنّنه و قضائیه ترتیبی دهند که ظرف حداکثر پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود. در پایان تسلیت صمیمی خود را به مادر گرامی جناب آقای رئیسی و همسر فاضل و بزرگوار ایشان و دیگر بازماندگان رئیس جمهور و خانواده‌های محترم همراهان بویژه والد ماجد جناب آقای آل هاشم معروض میدارم و صبر و تسلای آنان و رحمت الهی برای درگذشتگان را مسألت میکنم.

31 اردیبهشت 1403

اساس شکل‌گیری جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اراده مردم بوده است

احمد علیرضا بیگی نماینده آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی، استاندار سابق آذربایجان شرقی و عضو کمیسیون سیاست داخلی و شوراها، در گفتگو با اسپوتنیک به تشریح شرایط موجود بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی اینطور عنوان می‌کند که معاون اول رئیس جمهور عهده‌دار امور کشور است تا زمان برگزاری انتخاباتی که با مسئولیت رئیس قوه قضاییه رئیس قوه مقننه و معاون اول رئیس جمهور ظرف 50 روز انجام خواهد شد، انتخاباتی برگزار می‌شود که طی آن رئیس جمهور جدید انتخاب خواهد شد. عضو کمیسیون سیاست داخلی و شوراهای مجلس جمهوری اسلامی ایران، ضمن تاکید بر اهمیت مشارکت مردم در وضعیت موجود برای ثبات و عبور از بحران فعلی بیان کرد:اساس شکل‌گیری جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اراده مردم بوده و بر همین اساس نیز باید ترتیبی اتخاذ شود تا اراده مردم برای انتخاب رئیس جمهور آینده زمینه بروز و ظهور پیدا کند. وی افزود: اساساً قدرت جمهوری اسلامی ایران برخاسته از خواست و اراده مردم است و تاکنون نیز ما بر همین مبنا توانسته‌ایم از بسیاری از لحظه‌های نفس‌گیر عبور کنیم. اکنون نیز باید این ظرفیت قانون اساسی با توجه به شرایطی که به وجود آمده امکان بروز و ظهور داشته باشد و مردم با احساس تعهد در قبال آینده کشور زمینه را برای اجرای اراده خود میسر ببیند. بار دیگر تاکید می‌کنم که این انتخابات باید ظرف ۵۰ روز انجام شود.

31 اردیبهشت 1403

امروز روز عزاست

ایران امروز عزادار است ، مردان شریف سرزمین به لقا الله پیوستند،شهادت خادمان ایران اسلامی را تسلیت می گوییم

30 اردیبهشت 1403

ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطر نشان کردند: ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید. ایشان افزودند: ان‌شاءالله همه کارها اعم از امنیت کشور و امنیت مرزها و امور مربوط به قوه مجریه مرتب و منظم انجام خواهد شد و پیش خواهد رفت. ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند، رئیس جمهور محترم و همراهان ایشان به آغوش ملت بازگردند و کارها به بهترین وجه انجام گیرد.

29 اردیبهشت 1403

سد قیزقلعه‌سی ، بزرگترین پروژه مرزی ایران و آذربایجان در آستانه افتتاح

سد تنظیمی «قیزقلعه‌سی» با ظرفیت مخزن 62 میلیون مترمکعب، امکان بهره‌برداری کامل از سد خداآفرین را فراهم می‌کند، چون قبل از این احداث این سد، آب ذخیره‌شده در پشت سد خداآفرین، رهاسازی می‌شد و امکان تامین آب برای زمین‌های کشاورزی منطقه وجود نداشت. اما با بهره‌برداری از سد قیزقلعه‌سی که در 12 کیلومتری پایین‌دست سد خداآفرین قرار دارد، 74 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل از آب مورد نیاز بهره‌مند خواهند شد.

15 اردیبهشت 1403

مسجد امام علی و نور پردازی جدید

نورپردازی مسجد امام علی (ع) اخیرا تغییر کرده است و بسیار متفاوت و دیدنی شده لست

15 اردیبهشت 1403

خط پايان زمامداري بي‌کفايت‌ها

يک سرباز آمريکائي که به اجبار در جنگ ويتنام (1334 تا 1354) حضور داشت، روي فندک خود نوشته بود: «ما بي‌رغبت‌ها، با زمامداري بي‌کفايت‌ها، با کشتار تيره‌بختان، براي ناسپاس‌ها، جان مي‌دهيم».

22 فروردین 1403

نباید مقابل هنجارشکنی دینی در جامعه کوتاهی شود

همه مردم، جوانان، فعالان سیاسی – اجتماعی و فعالان رسانه‌ای بدانند که توفیق ملت در توحید کلمه است

15 فروردین 1403

برای جهش تولید توان مالی، فکری و ابتکارات مردم به میدان آورده شود

مردم انتظار دارند کارها و تلاش‌های مسئولان در زندگی آنها اثر ملموس داشته باشد که باید در جهت برآوردن این انتظار به‌حق، حرکت و تلاش کرد. ایشان انتظار مردم برای بهبود اوضاع اقتصادی را با توجه به ظرفیت‌های فوق‌العاده کشور، قابل تحقق خواندند و افزودند: برخورداری از حدود ۷ درصد منابع طبیعی جهان با ۶۴ ماده مهم معدنی، آن هم در حالیکه ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را دارد، ظرفیت و فرصت بسیار مناسبی است. برخورداری از حدود ۳۷ میلیون هکتار اراضی قابل کشت، امکان مدیریت آب برای استفاده کامل از این ظرفیت بسیار مهم کشاورزی و حضور ایران در رده‌های بالای تولید جهانی محصولاتی مانند فولاد و سیمان، از دیگر ظرفیت‌های طبیعی ایران بود که رهبر انقلاب به آنها اشاره کردند. ایشان ظرفیت‌های انسانی را از ظرفیت‌های طبیعی مهمتر خواندند و افزودند: برخورداری ملت ایران از استعداد و هوش بالاتر از متوسط جهانی، ۳۶ میلیون جوان، ۱۴ میلیون دارای تحصیلات عالیه، ۳ میلیون دانشجو، بیش از صدهزار هیأت علمی و بیش از ۱۵۰ هزار پزشک از جمله ظرفیت‌های بی‌بدیل انسانی ایران است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به موقعیت مهم جغرافیایی و تنوع بالای اقلیمی گفتند: همه این ظرفیت‌ها نشان می‌دهد توقعات اقتصادی مردم و رهبری قابل دستیبابی است. ایشان در تشریح موانع بیرونی و درونی بهبود اوضاع اقتصادی گفتند: تهدیدات، تحریم‌ها و کارشکنی‌های مستمر در دستیابی ایران به امکانات لازم، مهمترین موانع خارجی است که البته می‌توان این موانع را کم و کم‌اثر کرد؛ ضمن اینکه تحریم‌ها به‌گفته کارآفرینان برجسته، می‌تواند فرصت‌آفرین هم باشد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: کم‌کاری، بی‌دقتی، کم‌انگیزگی، تلاش برای بدست‌آوردن محبوبیت و به‌ فکر مناصب بالاتر بودن از جمله موانع درونی است که استفاده صحیح از ظرفیت‌ها و فرصت‌های گسترده کشور را دچار وقفه و خلل می‌کند.

13 فروردین 1403

هم استغفار هم استعفا

ماجراي باغ گُل اُزگُل که در اواخر اسفند گذشته دامن‌گير آقاي صديقي امام جمعه موقت تهران و رئيس ستاد امر بمعروف و نهي از منکر شد در تمام ايام تعطيلات نوروز از موضوعات مطرح در محافل و در فضاي مجازي و رسانه‌اي بود. افراد مختلف با انتشار اسناد، اظهارنظرهاي متنوع و پيشنهادهاي گوناگون به اين موضوع مي‌پردازند. خود آقاي کاظم صديقي هم در يک حالت انفعالي به استغفار و عذرخواهي متوسل شد تا بلکه ماجرا پايان يابد. قطعاً استغفار و عذرخواهي آقاي صديقي اقدامي مثبت است ولي کافي نيست. در اين زمينه حداقل دو اقدام ديگر هم لازم است صورت بگيرند که يکي مربوط به خود آقاي صديقي است و ديگري وظيفه قوه قضائيه است. اقدامي که آقاي صديقي بايد انجام بدهد اينست که از مسئوليت‌هائي که برعهده دارد استعفا بدهد و با اين کار به افکار عمومي عملاً اعلام کند فردي که به تعبير خود ايشان اهل «غفلت» آنهم در اين اندازه بزرگ است نبايد در چنين جايگاه‌هائي حضور داشته باشد. علاوه بر اين، آقاي صديقي در منبرها و مصاحبه‌هايش نيز مطالبي را به امام زمان عليه‌السلام نسبت داده که قطعاً فاقد پايه و اساس هستند و همين هم عامل مهم ديگري است که اقتضا مي‌کند ايشان در چنين جايگاه‌هائي حضور نداشته باشد. آنچه از قوه قضائيه انتظار مي‌رود در اين زمينه انجام بدهد، بررسي دقيق پرونده باغ گُل اُزگُل و حوزه علميه تحت نظر آقاي صديقي است بطوري که تمام ابعاد ماجرا به صورت شفاف به افکار عمومي گزارش شود و هيچ ابهامي باقي نماند. چنين اقدامي بايد در مورد ساير پرونده‌ها هم انجام شود ازجمله پرونده فساد واردات چاي که افکار عمومي آن را فراموش نخواهد کرد و از مطالبات مهم مردم است. قوه قضائيه مي‌تواند با بررسي اين قبيل پرونده‌ها و اولويت دادن به آنها، اعتبار خود را افزايش دهد و مانع مخدوش شدن بيشتر اعتبار نظام شود.

1 فروردین 1403

سال ۱۴۰۳، سال «جهش تولید با مشارکت مردم»

در سال جدید نیز مسئله عمده کشور همچنان «اقتصاد» است زیرا نقطه ضعف اساسی کشور در این حوزه است و باید در این زمینه فعال عمل شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: جمع‌بندی نظرات کارشناسان اقتصادی ما را به این نتیجه می‌رساند که کلید حل مشکلات اقتصادی کشور از جمله «تورم»، «اشتغال» و «ارزش پول ملی» مسئله «تولید» است و به‌همین دلیل در چند سال گذشته برموضوع تولید تکیه شده است.

29 اسفند 1402

جزئیات افزایش ۳۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳

حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ نسبت به سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۵.۳ درصد افزایش یافت. میزان افزایش دستمزد سایر سطوح هم ۲۲ درصد به اضافه رقم ثابت ماهانه ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۷۸۰ ریال تعیین شد. با توجه به سایر آیتم‌های مزدی، حداقل دریافتی کارگران در سال آینده بیش از ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان خواهد بود.

8 اسفند 1402

مصوبات خلاف قانون اساسي!

هيچيک از بخش‌هاي زيرمجموعه قوه قضائيه حق ندارند آنچه قانون اساسي به عنوان وظيفه برعهده آنها گذاشته است را به قوه ديگري واگذار و خود را نسبت به آن مسلوب‌الاختيار کنند. به همين دليل اصل پيشنهاد معاونت حقوقي قوه قضائيه و ديوان عدالت اداري براي سلب صلاحيت در زمينه رسيدگي به تصميمات آموزشي و پژوهشي خلاف قانون اساسي است. و مهم‌ترين اشکال و ايراد اينست که مراکزي که رؤساي قواي سه‌گانه در آنها حضور دارند نبايد تصميماتي بگيرند که با قانون اساسي سازگاري ندارند. اين ايراد، شامل شوراي عالي انقلاب فرهنگي، شوراي عالي اقتصادي سران قوا و هر مجموعه ديگري است که درصدد تصويب قانون يا لغو و حذف بخشي از قانون برآيند. انتظار از سران قوا پاسداري از قانون اساسي است نه اقدامي که با قانون اساسي مغايرت داشته باشد. هر مصوبه‌اي که خلاف قانون اساسي باشد غيرقانوني است حتي اگر به اتفاق آراء سران قوا باشد.

4 اسفند 1402

اوج نياز به منجي موعود

آنچه در کشاکش اين جنگ‌ها و جدال‌ها و حکمراني‌هاي دنياي امروز خودنمائي مي‌کند، بي‌عدالتي و مهجور ماندن انسان از حقوق انساني خود است. درست به همين دليل است که مي‌توان گفت امروز انسان بيش از هر زمان ديگري به منجي موعود نيازمند است. اينکه چه وقت اراده خدا به نجات انسان از اين بي‌عدالتي تعلق مي‌گيرد نمي‌دانيم ولي اين را مي‌دانيم که اکنون بيش از هر زمان ديگري ما انسان‌ها به منجي موعود نياز داريم.

29 بهمن 1402

حضور در انتخابات و حفظ وحدت ملی

اکنون درست در نقطه مقابل آن نظام منحط، مردم مالک کشور و نظام هستند و با انتخاب مستقیم یا غیرمستقیم مسئولان اصلی کشور، جهت حرکت مملکت را تعیین می‌کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد خودباوری ملی و احساس توانایی در عرصه‌های مختلف علم و فناوری، دفاعی، پزشکی و دیگر زمینه‌ها را دیگر دستاورد مهم انقلاب برشمردند و افزودند: این اعتماد به‌نفس، برخلاف دوران طاغوت در عرصه بین‌المللی و مواجهه با قدرت‌ها نیز مشهود است. گسترش فکر و ارزش‌های انقلاب به‌ویژه در منطقه، توفیق نسبی در جلوگیری از گسترش فرهنگ غربی به عنوان فرهنگ غالب، تشکیل گروه‌های خودجوش مردمی در همه زمینه‌ها و گسترش خدمات به همه مناطق کشور و پرورش دانشمندان جهانی در رشته‌های مختلف از دیگر موفقیت‌هایی بود که رهبر در ارزیابی حرکت انقلاب به آنها اشاره کردند.

13 بهمن 1402

از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز آکادمی جراحان پاریس

شادروان زنده یاد پروفسور استاد یحیی عدل«۱۲۸۷ شمسی تبریز ۱۳۸۱ شمسی تهران »پدر جراحی نوین ایران و بانی انجمن پزشکی کشور از بزرگان و تاثیرگذاران علوم پزشکی بوده‌ است پدر وی از سیاست مداران اواخر دوره قاجار اذربایجان و مدتی نیز نائب حکومت ولایات آذربایجان و حاکم کرمانشاه و گرگان بوده است. خاندان عدل تبریزی در تاریخ معاصر ایران نقش بزرگی داشته اند و علاوه بر پدرش که از والیان آذربایجان و کرمانشاه بوده و پسر عمویش شادروان دکتر مصطفی عدل بنیانگذار دادگستری نوین ایران و دکتر حسین عدل پسر عموی دیگرش وزیر کشاورزی و بنیانگذار دانشکده ی تحقیقاتی کشاورزی کرج بوده‌اند. طبق مستندات انجمن پزشکی ايران پروفسور عدل از سال ۱۳۱۷ ه.ش به مدت ۶۰ سال دربیمارستان های ایران به جراحی بیماران پرداخته و با انجام جراحی های مختلف،جراحی ایران را از بریدن و دوختن خانگی به جراحی های مدرن بیمارستانی ارتقاء داده و علاوه بر آن با تربیت پزشکان متخصص و انتشار مقالات علمی که زینت بخش مجلات و ژورنال های معتبر اروپایی بود، در جامعه پزشکی به عنوان مرد اول این رشته علمی شناخته می‌شود. همچنين مستندات انجمن پزشکی ایران نشان می‌دهد که پروفسور عدل در طول ۶۰ سال جراحی ،۶۰ هزار عمل جراحی انجام داد و با پرورش و تربیت ۵۰۰پزشک جراح در شکل‌گیری پایه های علمی دانشکده های پزشکی کشور نقش مهمی ایفا کرد.

10 بهمن 1402

مسئولیت‌های دولت و بخش خصوصی برای پیشرفت اقتصادی

ایشان «ابتکار» را واقعیت بارز نمایشگاه دیروز و جلسه امروز دانستند و گفتند: ابتکار، نشان‌دهنده نیروی انسانی نخبه است و وجود نیروی انسانی نخبه به عنوان ثروتی عظیم، تکیه‌گاهی مطمئن در گره‌گشایی مسائل کلان، پیمودن راه‌های دشوار و رسیدن ایران به اوج خواهد بود. رهبر انقلاب، ناترازی در مسائلی مانند آب، سوخت، برق و عرصه‌های دیگر را مانع کارهای بزرگ خواندند و افزودند: نیروی انسانی نخبه بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه‌ها، حقیقتا گره‌گشایی کند که این، نیاز به برنامه‌ریزی درست برای استفاده از ظرفیت فکری و عملی این بخش دارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فعالیت در عرصه‌های مختلف بالادستی نظیر نفت و فولاد و گاز تا مشاغلی هم‌چون صنایع دستی را نمایانگر زمینه بسیار گسترده مشارکت بخش خصوصی دانستند و گفتند: دستان پر قدرت و انگشتان مبتکر فعالان این بخش‌ها، به افزایش اشتغال و کاهش فقر هم منجر خواهد شد.

2 بهمن 1402

آب دریای عمان به اصفهان انتقال می یابد؛ آیا می توان این لوله گذاری را تا دریاچه اورمیه هم ادامه داد؟

پروژه خط انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان به طول ۷۸۰ کیلومتر به ۶۲ درصد رسید. این خط لوله که از استان‌های کرمان، یزد و اصفهان می‌گذرد، در ۲۴ نقطه با حضور ۱۴ پیمانکار درحال تکمیل است که ازطریق اجرای این طرح، ۷۰میلیون مترمکعب آب در مرحله نخست و ۴۰۰ میلیون مترمکعب در مرحله دوم به اصفهان انتقال داده می‌شود. با اجرای این پروژه در راستای طرح احیای رودخانه زاینده‌رود برداشت آب از زاینده‌رود برای صنایع قطع خواهد شد. این اقدام در پی اعتراضات کشاورزان و همت نمایندگان اصفهان عملی می شود.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت