خبر های ویژه

بالگرد یا هلی کوپتر 212

30 اردیبهشت 1403

هلیکوپتر یا بالگرد بل 412

30 اردیبهشت 1403

قیمت شاسی بلند الکتریکی هندی چقدر است

29 اردیبهشت 1403

یک مینی ماشین برقی برای شهرهای شلوغ

29 اردیبهشت 1403

آغاز ثبت نام و عرضه خودروهای برقی وارداتی با راه‌اندازی سامانه جدید

29 اردیبهشت 1403

بمناسبت ۲۷ اردیبهشت روز جهانی ارتباطات -هیچ توسعه ،برنامه، تصمیم وتنویر افکار مردم بدون پشتوانه ارتباطات و رسانه امکان پذیر نیست.

26 اردیبهشت 1403

ابر زمین! جیمز وب برای اولین بار جوی را در سیاره فراخورشیدی راکی پیدا کرد

23 اردیبهشت 1403

برای دیدن شفق قطبی در بخش هایی از جهان از دوربین تلفن می توان استفاده کرد

23 اردیبهشت 1403

لزوم حمایت از رسانه هایی که در تبریز ، توان رقابت در سطوح ملی را دارند.

20 اردیبهشت 1403

اسطوره ی مسابقات اتومبیل رانی اتحاد جماهیر شوروی

16 اردیبهشت 1403

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

بانک جهانی زنگ خطری را در مورد «واژگونی تاریخی» توسعه برای فقیرترین کشورها به صدا در می آورد

28 فروردین 1403

خورشید گرفتگی در هیوستون ؛ امریکا

20 فروردین 1403

برای مایاها، خورشید گرفتگی نشانه برخوردهای آسمانی بود - و ستاره شناسان آنها سوابق پیچیده ای را برای پیش بینی آنها نگه داشتند.

17 فروردین 1403

ناسا می‌خواهد یک ساعت جدید برای ماه ارائه کند، جایی که ثانیه‌ها سریع‌تر از زمین می‌گذرند

16 فروردین 1403

ماموریت ناسا به یک قمر پوشیده از یخ حاوی پیامی بین دنیاهای آبی خواهد بود

11 فروردین 1403

ورود شیائومی، غول فناوری چین به دنیای خودروهای الکتریکی

10 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تغییرات آب و هوایی به ظهور و نابودی امپراتوری نئوآسوری، ابرقدرت دنیای باستان دامن زد.

17 اسفند 1402

آنچه امپراتوری عثمانی می تواند در مورد پیامدهای تغییرات آب و هوایی به ما بیاموزد - و چگونه خشکسالی می تواند مردم را ریشه کن کند و به جنگ دامن بزند.

17 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

ماه رمضان در مدارس آمریکایی معرفی می شود

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

کووید-19 اثر خود را بر روی مغز باقی می گذارد

10 اسفند 1402

روزگاری که ۱۱ کنسولگری در تبریز و ۷ سفارتخانه درتهران نبض سیاست خارجی ایران بودند.

10 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

حرفه ناپیدا قدمی به پیش بگذار و از تاریکی به درآی

5 اسفند 1402

تحقیقات اولیه کووید-19 مملو از روش‌های ضعیف و نتایج با کیفیت پایین بود- مشکلی برای علم که شیوع کرونا بدتر شد اما انگیزش تحقیقاتی صحیح ایجاد نکرد.

4 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

فرودگر خصوصی اولین فرود روی ماه در ایالات متحده را در بیش از 50 سال انجام داد

4 اسفند 1402

محیط زیست

30 فروردین 1403

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

قاصدک همه جا حاضر در سراسر شهر یافت می شود. این گل زرد شاد، از اوایل بهار در طول فصل رشد شکوفا می شود. به نظر می رسد که هرچه بیشتر سعی کنید آن را از بین ببرید، بیشتر رشد می کند. قاصدک گیاهی ماندگار و پربار است، اما خوشبختانه همینطور است، زیرا یکی از مفیدترین گیاهان دارویی برای بشر است. هر دو برگ و ریشه برای حمایت از سلامت کبد مورد استفاده دارویی قرار می گیرند. همچنین یک گیاه اصلی برای هضم است - با طعم بسیار تلخ خود شیره معده ما را تحریک می کند، بدن ما را برای هضم غذا آماده می کند و به جذب چربی ها و مواد مغذی کمک می کند. من متوجه شدم که نوشیدن یک چای قاصدک در طول چند روز به من کمک می کند تا احساس شادابی، شادابی و نشاط داشته باشم، گویی کبدم از من برای رفتار مهربانانه با آن تشکر می کند. برگ ها و گل های قاصدک را می توان هر دو به صورت تازه به سالاد اضافه کرد، روشی زیبا برای استفاده از فراوانی این گیاه در طول فصل رشد.!!

5 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

غروب دریاچه آغاز شد وقتی که کوه را کندند و در داخل آن ریختند ، بجای پل های معلق ،از داخل آن جاده میانگذر زدند و عوارض عبور گرفتند و سپس پرسیدند ، دریاچه را چه شد !

27 اسفند 1402

موش شهر یا موش روستایی؟

آیا هیچ مبنای علمی برای افسانه "موش شهر و موش روستایی" وجود دارد که در آن پسرعموها بر اساس محل زندگی خود غذا می خورند. شهرها گرمتر هستند و تعداد زیادی از مردم در تراکم بالا زندگی می کنند که به معنی زباله بیشتر و معمولاً آلودگی بیشتر است. این می تواند بر چگونگی تکامل گونه هایی که در شهرها زندگی می کنند تأثیر بگذارد. شهرها همچنین تحت سلطه زیستگاه های مصنوعی مانند پیاده روها، بلندمرتبه ها و متروها هستند تا زمین های باز و جنگل ها. ما به بسیاری از تغییرات احتمالی علاقه مندیم، اما به ویژه به این موضوع که آیا تفاوت های زیاد بین محیط های شهری و روستایی به تفاوت های ژنتیکی بین موش های شهری و روستایی تبدیل می شود، مثلا اینکه کدام نسخه از ژن های مرتبط با متابولیسم رایج تر است. برای یافتن پاسخ، ژنوم موش ها را توالی می کنیم. با این داده‌ها، می‌توانیم به سؤالات مختلفی پاسخ دهیم، مانند: آیا موش‌های شهری نسبت به موش‌های روستایی از نظر ژنتیکی بیشتر یا کمتر متفاوت هستند؟ آیا مناطقی از DNA، مولکولی که اطلاعات ژنتیکی را رمزگذاری می کند، وجود دارد که به طور مداوم بین موش های شهری و روستایی متفاوت است؟ اگر چنین است، عملکرد ژن ها در آن مناطق چیست؟

17 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

وقتی مردم درباره «آنتروپوسن» صحبت می‌کنند، معمولاً تأثیر گسترده‌ای را که جوامع بشری روی کره زمین می‌گذارند، از کاهش سریع تنوع زیستی گرفته تا افزایش دمای زمین با سوزاندن سوخت‌های فسیلی، تصور می‌کنند. چنین تغییرات عظیم سیاره ای به یکباره در هیچ مکان یا زمانی منفرد آغاز نشد. به همین دلیل است که پس از بیش از یک دهه مطالعه و بحث، یک کمیته بین المللی از دانشمندان - گروه کاری آنتروپوسن - پیشنهاد کردند که آنتروپوسن را به عنوان یک دوره در مقیاس زمانی زمین شناسی که دقیقاً از سال 1952 از آزمایشات بمب هیدروژنی شروع می شود، علامت گذاری کنند بحث برانگیز بود. نشانگر ریزش رادیواکتیو بود. در 4 مارس 2024، کمیسیون مسئول شناسایی واحدهای زمانی در آخرین دوره زمانی زمین شناسی ما - کمیسیون فرعی چینه شناسی کوارترنری - این پیشنهاد را رد کرد و 12 نفر از 18 عضو رای منفی دادند. اینها دانشمندانی هستند که در بازسازی تاریخ زمین از روی شواهد موجود در صخره ها متخصص هستند. آنها تشخیص دادند که افزودن یک دوره آنتروپوسن - و پایان دادن به دوره هولوسن - توسط استانداردهای مورد استفاده برای تعریف دوره ها پشتیبانی نمی شود.

14 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

آنها از جمله شگفتی‌های بیابان‌های ما هستند: تپه‌های ستاره‌ای، پدیده های شنی هرمی شکل مبهم تا ارتفاع 300 متر با بازوهایی که از یک قله مرکزی دراز می‌شوند تا ستاره‌ای شبیه به آن‌ها ایجاد کنند. شکلی که از بالا به آن صورت دیده می شود . دانشمندان روز دوشنبه از اولین مطالعه عمیق یک تپه ستاره ای پرده برداری کردند که ساختار درونی این ویژگی های زمین شناسی را آشکار می کند و نشان می دهد که چقدر طول کشیده تا یکی از آنها شکل بگیرد - سریعتر از آنچه انتظار می رفت، اما هنوز روندی است که طی قرن ها در حال گسترش است. این مطالعه بر روی تپه‌ای ستاره‌ای در شرق مراکش به نام لالا لالیا، به معنای "بالاترین نقطه مقدس" در زبان محلی بربر، متمرکز بود که در صحرای در دریای شنی کوچکی به نام ارگ چبی در حدود 3 مایل (5 کیلومتر) از شهر نزدیک به مرز با الجزایر مرزوقا قرار دارد.. لالا لالیا، حدود 100 متر از تپه های شنی اطراف بالا می رود و تقریباً 700 متر عرض دارد و حاوی حدود 5-1/2 میلیون تن ماسه است. محققان از رادار نفوذی به زمین برای مشاهده درون تپه استفاده کردند و از تاریخ‌گذاری لومینسانس برای تعیین مدت زمان تشکیل لالا لالیا استفاده کردند، روشی که بر اساس میزان انرژی محبوس شده در دانه‌های شن است. پاسخ سوال این چنین بود: حدود 900 سال، انباشته شدن حدود 6400 تن متریک سالانه به عنوان باد بی امان شن و ماسه را در میان بیابان می وزد.

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

سازمان حفاظت محیط زیست استانداردهای خود را برای آلودگی ذرات کشنده سخت تر کرده است - کشورها برای رسیدن به آن به ابزار بیشتری نیاز دارند

7 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

کوهستان سرخ سرخاب از ثروت ها و میراث طبیعی شهر تبریز است که می تواند عنوان پارک ملی از فرودگاه تبریز تا آرپادره سی را پوشش دهد، اما برای ریختن نخاله های ساختمانی هیچ محدودیتی وجود ندارد ؛ تابلو ریختن نخاله ساختمانی ممنوع است و پیگرد قانونی دارد ، هیچ کارایی ندارد! دفتر جمع آوری زباله شهرداری منطقه 5 تبریز در همین مسیر هیچ توان مدیریتی ممانعت از ریختن نخاله ساختمانی را ندارد و نخاله های ساختمانی که حتی می توانستند در ابتدا جاده تخلیه شوند در دل کوهستان بر زمین ریخته می شوند تا یکی از ثروت های الهی برای تبریز تحت تاثیر زباله و نخاله محو گردد.

4 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

او زنده است! دانشمندان عکسی از پرنده ای گرفتند که به مدت 20 سال منقرض شده بود حدود 20 سال است که هیچ کس کاکل زری را ندیده است. اما پس از آن، محققان در یک سفر شش هفته ای به جمهوری کنگو رفتند و از پرنده کاکل زری عکس گرفتند - تنها عکسی که تا به حال از آن وجود دارد. پرنده منقرض شده با نام Prionops alberti در سازمان حفاظت از پرندگان آمریکا در فهرست قرار گرفته است. اما تیمی از دانشمندان توانستند ۱۸ فرد را به طور همزمان در سه مکان مختلف توانستند حیات او را ثبت کنند!

22 بهمن 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

در لبه شمالی کانادا، جزیره السمر قرار دارد، جایی که بادهای بی رحم قطب شمال تاندرا را درنوردیده و دما را به 40 درجه زیر صفر می رساند. دونده در میان این دریای متحرک از برف و یخ کار یکی از سخت‌ترین شکارچیان روی این سیاره، گرگ قطبی است. اما با نزدیک شدن بهار و آب شدن برف ، این شکارچیان زندگی خود را باید با والدینی که به هم متصل هستند وفق دهند، زیرا به تازگی افزوده‌های جدیدی به گله اضافه شده است. ارواح قطب شمال از زندگی خانوادگی گرگ‌ها، داستانی دراماتیک و تاثیرگذار از وفاداری، همراهی و فداکاری است. این یک داستان واقعی حماسی است که مبارزات و پیروزی های خانواده ای را نشان می دهد که برای زنده ماندن در یکی از آخرین بیابان های بزرگ روی زمین تلاش می کنند.

17 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

گروهی از نهنگ‌های قاتل برای زندگی در ژاپن می‌جنگند: آنها توسط یخ در اقیانوس آرام - در تنگه نمورو، هوکایدو و تنگه کوناشیر روسیه به دام افتاده‌اند. تقریباً به آنها اکسیژن نمی رسد. امدادگران ژاپنی گفتند که نمی توانند به نهنگ ها برسند و از روسیه کمک خواستند. نهنگ های قاتل اکنون به شدت برای جان خود می جنگند. به گفته شاهدان عینی، حداقل یک بچه نهنگ در این گروه وجود دارد که در حال حاضر در آستانه مرگ و کاملا خسته است. باد می تواند نهنگ ها را نجات دهد. اما طبق پیش بینی، انتظار می رود باد در دو روز آینده به آنجا برسد. با استفاده از یک یخ شکن نیز می توان این کار را کرد. وزارت خارجه روسیه برای عملیات نجات با طرف ژاپنی آماده شده است. در سال ۲۰۰۵، گروه دیگری از نهنگ‌های قاتل در همان سواحل سرگردان شدند. بیشتر آنها زنده نماندند.

15 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

طبیعت ده ها گونه یعنی حدود 200 زیرگونه از لینوم را در خود دارد ، در گوشه هایی از عینالی لینوم های لطیف با وزش باد می رقصند گل‌های بیشتر گونه‌ها آبی یا زرد، به ندرت قرمز، سفید یا صورتی و برخی از آنها هتروستیل هستند. در هر غوزه به طور متوسط 6 تا 10 دانه وجود دارد. گونه‌های لینوم به‌عنوان گیاهان خوراکی توسط لارو برخی از گونه‌های پروانه ها برای تغذیه مورد استفاده قرار می گیرند......موسیقی متن پالادیو اثر کارل جنکینز است ،..........پالادیو از معمار ایتالیایی قرن شانزدهم آندره آ پالادیو الهام گرفته شده است، که آثارش تجسم جشن هماهنگی و نظم رنسانس است. دو تا از مشخصه های پالادیو هارمونی ریاضی و عناصر معماری وام گرفته شده از دوران باستان کلاسیک است، فلسفه ای که رویکرد آهنگساز را به ترکیب بندی منعکس می کند.

12 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

زندگی در برف همچنان با استواری و شادمانی پرنده ادامه دارد ، کبک در زیر برف همچنان می خواند

11 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

رودخانه جوی یک راهرو باریک یا رشته ای از بخار آب غلیظ است که در جو منتقل می شود. مانند رودخانه ای در آسمان است که می تواند 1000 مایل طول داشته باشد. به طور متوسط، رودخانه های جوی تقریباً دو برابر رودخانه آمازون جریان منظم دارند. هنگامی که رودخانه‌های جوی در برابر کوه‌ها قرار می‌گیرند یا به دینامیک جوی محلی برخورد می‌کنند و مجبور به صعود می‌شوند، رطوبتی که حمل می‌کنند سرد و متراکم می‌شود، بنابراین می‌توانند باران یا برف شدید تولید کنند.

20 دی 1402

آنها زباله ها را در پای کوه جمع می کنند

آنها زباله ها را در مسیر سد شهید مدنی و ونیار و در محوطه متعلق به شهرداری منطقه 5 جمع آوری می کنند ، گاه دود آتش زباله از این مجتمع زباله با آسمان می رود و گاه با کمترین باد و نسیم خیل پلاستیک ها در تونل و راهگاه هوایی ایجاد شده با کوران هوا بین بخش مسکونی باغمیشه و دشت مسطحی که ونیار و آجی را در آن سوی دارد ؛ پر می کند! جمع آوری زباله به صورت دستی توسط دوستداران طبیعت هرگز چاره ساز مشکل بزرگی بنام پخش زباله از دپو زباله و لاستیک و آسفالت و کانکس های جمع آوری شده شهرداری نخواهد بود ! تنها روش، انتقال دائمی دپوی زباله و ضایعات از مسیر زیبای کوهستان و نظارت برمنطقه برای جلوگیری از تخلیه نخاله است

13 آذر 1402

7 نوآوری غذایی و کشاورزی مورد نیاز برای محافظت از آب و هوا و تغذیه جهانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28»

برای اولین بار، غذا و کشاورزی در کنفرانس سالانه آب و هوای سازمان ملل در سال 2023 در کانون توجه قرار گرفت. بیش از 130 کشور در اول دسامبر اعلامیه ای را امضا کردند و متعهد شدند که سیستم های غذایی خود را - از تولید تا مصرف - به نقطه کانونی در استراتژی های ملی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی تبدیل کنند. این اعلامیه نسبت به اقدامات مشخص برای انطباق با تغییرات آب و هوا و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ضعیف است، اما توجه را به یک موضوع مهم جلب می کند. عرضه جهانی غذا به طور فزاینده ای با اختلالات ناشی از گرمای شدید و طوفان مواجه است. همچنین یکی از عوامل اصلی تغییرات آب و هوایی است که مسئول یک سوم کل انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های انسانی است. این تنش به همین دلیل است که نوآوری کشاورزی به طور فزاینده ای در بحث های بین المللی آب و هوا افزایش می یابد.

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

آلودگی پلاستیک به دورترین نقاط زمین گسترش یافته و اثرات گسترده ای بر حیات وحش، محیط زیست و سلامت انسان دارد. برای مهار این مشکل، کشورهای عضو سازمان ملل متحد در حال مذاکره برای یک معاهده جهانی برای کاهش آلودگی پلاستیکی هستند که قصد دارند تا پایان سال 2024 تکمیل کنند. این تلاش به خوبی در حال انجام است. در سپتامبر 2023، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد پیش نویس موسوم به صفر را منتشر کرد - اولین تکرار ایده ها و اهدافی که از دو دور اول مذاکرات به وجود آمد. و در نوامبر 2023، کمیته مذاکره بین دولتی در مورد آلودگی پلاستیک در نایروبی، کنیا، برای سومین دور مذاکره از پنج جلسه برنامه ریزی شده تشکیل جلسه داد. مطالعات نشان می دهد که پلاستیک در تمام مراحل چرخه زندگی خود از تولید تا استفاده و دفع آسیب می رساند. از آنجا که پیش نویس معاهده شامل مقرراتی است که به تمام این مراحل می پردازد، حامیان محیط زیست از آن به عنوان گامی در جهت درست استقبال کردند. این پیش نویس شامل 13 ماده است که به موضوعاتی مانند کاهش تولید پلاستیک، استفاده از مواد بازیافتی، حذف تدریجی پلاستیک های یکبار مصرف، ترویج مواد جایگزین و محدود کردن استفاده از مواد شیمیایی نگران کننده می پردازد - موادی که دارای سمیت بالا و پتانسیل انتشار هستند. از محصولات پلاستیکی اما با تکمیل سه دور مذاکرات، سؤالات اصلی حل نشده باقی مانده است.

5 آذر 1402

اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم

وقتی کلمه "برق" را می شنوید، احتمالاً افکار مربوط به خطوط برق یا لوازم خانگی در ذهن شما تداعی می شود. اما الکتریسیته فقط یک پدیده مدرن بشری نیست - خیلی قبل از ما و در واقع خیلی قبل از سیاره زمین وجود داشته است. "الکتریسیته" به سادگی به فعل و انفعالات بین هر جسم دارای بار الکتریکی اشاره دارد، نه فقط آنهایی که توسط انسان ساخته شده است، و این فعل و انفعالات معمولاً در دنیای طبیعی در میان بسیاری از حیوانات و گیاهان یافت می شود. در مقیاس کوچک، این فعل و انفعالات الکتریکی شامل الکترون‌های با بار منفی و/یا پروتون‌های با بار مثبت است – بارهای مخالف جذب و بارهای مشابه دفع می‌شوند. اما هر یک از این فعل و انفعالات ذرات ریز می توانند با هم جمع شوند و به ایجاد اثراتی کمک کنند که ما می توانیم در مقیاس اکولوژیکی بسیار بزرگتر در تعامل بین حیوانات، گیاهان و محیط آنها مشاهده کنیم. در بسیاری از موارد، آنچه ما در دنیای طبیعی می بینیم، الکتریسیته ساکن است، این همان چیزی است که وقتی یک بادکنک را روی موهای خود می مالید و به طور ایستا شارژ می شود، تجربه می کنید. دقیقا همین اتفاق ممکن است برای حیوانات هم بیفتد. همانطور که حیوانات می دوند، می خزند یا پرواز می کنند، اعضای بدن آنها بر روی اشیاء موجود در محیطشان - یا حتی فقط هوا - می مالند و این کار درست مانند مالش بادکنک روی سر آنها را شارژ می کند، . مقدار باری که حیوانات می توانند از این طریق ایجاد کنند به طرز شگفت انگیزی زیاد است، با گونه های مختلف بارهایی را جمع می کنند که وقتی به عنوان ولتاژ اندازه گیری می شود می تواند در ناحیه صدها یا هزاران ولت باشد. این بیشتر از ولتاژی است که از پریز برق شما در خانه خارج می شود.

5 آذر 1402

کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟

پرندگان واقعاً حیوانات باهوشی هستند. آنها از هوش خود به همراه منقار و پاهای خود برای یافتن هوشمندانه ترین راه ها برای ساختن لانه با هر ماده ای که در دسترس هستند استفاده می کنند. و با یادگیری از دیگران، مانند والدین یا همسالان خود، در این امر بهتر کار می کنند

2 آذر 1402

بلبل گوش سفید رشدیه ی تبریز

او عضوی از خانواده ی بلبل هاست، نابودی باغات در شهرها ، افزایش کلاغ در شهر، بی پایانی زباله های سرباز و محیط مناسب زیست برای کلاغ ، فشار را بر زندگی او وارد کرده است ، اما همچنان در تبریز زندگی را ادامه می دهد ؛ امروز صبح با دوستش در رشدیه بود اما دو دوستش در فلکه بزرگ ولی عصر تبریز عصرها همو.اره در حال آواز خوانی هستند.

30 آبان 1402

آستراگالوس عینالی با موسیقی روبرت شومان

آستراگالوس عینالی نوعی گون کوهستان سرخ سرخاب عینالی است ؛ که در اوخر بهار گل های آن تغییر شکل می دهند و رو به زردی می روند ، آستراگالوس عینالی بومی منطقه است که به غیر از ایران در ترکیه نیز نمو می یابد

26 آبان 1402

آتشفشان ایسلند با بالا آمدن ماگما دوباره غرش می کند

هزاران زمین لرزه در هفته های اخیر شهر ماهیگیری ایسلندی گرینداویک در حدود 50 کیلومتری جنوب غربی ریکیاویک پایتخت را لرزاند. آنها باعث تخلیه و هشدارهایی مبنی بر قریب الوقوع بودن فوران آتشفشانی شده اند. در حالی که ایده افزایش ماگما بدون شک برای گردشگرانی که از آبگرم زمین گرمایی لاگون آبی در نزدیکی بازدید می‌کردند ترسناک بود، اما ساکنان ایسلند طی قرن‌ها آموخته‌اند که با زمین‌شناسی بیش فعال جزیره خود زندگی کنند. بنابراین، چرا ایسلند از نظر آتشفشانی فعال است؟ پاسخ دو بخش دارد: یکی مربوط به چیزی است که زمین شناسان به طور غیرقابل تصور آن را نقطه داغ می نامند، و دیگری مربوط به صفحات تکتونیکی غول پیکری است که درست در زیر جزیره در حال جدا شدن هستند.

17 آبان 1402

نی های عینالی در نیزارهای کنار برکه ها

پاییز فصل نی زارهای کوهستان عینالی است که با اندک وزش باد، آواز نجواگونه ی خود را با حرکت و وزش باد از میان ساق هایشان به گوش ها می رسانند ، رنگ پاییز تن آنان را زرین کرده است ....و باز این گیاهی از کوهستان سرخ فام عینالی است که تبریز به آن تکیه داده و همچنان با رخسار سرخش گرمی را به شهر می پاشد

15 آبان 1402

مجید آ ، چوپان آرپادره سی

کوهستان خشک است و زردی گیاهان در سرخی خاک در هم تنیده اند ؛ ترکیب سرخ وزرد ! مجید آقا چوپان آرپادره سی به آرامی با گله گوسفندان و بزهایش و همراهی سگ های گله با تنها الاغ در حال گذر از کوهستان هستند

8 آبان 1402

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی است

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر که تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی آن است، این وضعیت با ترکیبی از عوامل طبیعی و تأثیرات انسانی تشدید شده است و پیامدهای ناگواری برای ثبات زیست محیطی و اقتصادی منطقه به همراه داشته است. این دریا که با قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان، ایران و روسیه همسایه است، از سال 2005 شاهد کاهش قابل توجه سطح آب خود بوده است. به گفته یکی از مقامات ارشد آذربایجان، سطح آب تنها در یک دهه گذشته 114 سانتی متر کاهش یافته است. تغییرات آب و هوایی این موضوع را بیشتر تشدید کرده است و منجر به کاهش بارندگی، افزایش تبخیر و کاهش جریان آب شده است که در درجه اول به دلیل گرم شدن کره زمین است. در حال حاضر، این تاثیر به شدت در قزاقستان احساس می شود. همانطور که در تابستان گزارش شده است، از مقامات شهر ساحلی آکتائو خواسته شده است تا برای تسریع اقدامات برای رسیدگی به خط ساحلی در حال کاهش وضعیت اضطراری اعلام کنند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت