خبر های ویژه

بعد از دعوا. فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو

6 آذر 1402

اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم

5 آذر 1402

کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟

5 آذر 1402

بلبل گوش سفید رشدیه ی تبریز

2 آذر 1402

آستراگالوس عینالی با موسیقی روبرت شومان

30 آبان 1402

اتوبوس برقی در برلین

29 آبان 1402

قوانین جدید برچسب‌گذاری اتحادیه اروپا برای ماندگاری طولانی‌تر باتری‌ها و دور نگه داشتن آنها از محل‌های دفن زباله

28 آبان 1402

علیرغم آنچه که اخبار می گویند، ما یک گونه خشن نیستیم

28 آبان 1402

آتشفشان ایسلند با بالا آمدن ماگما دوباره غرش می کند

26 آبان 1402

چرا بیشتر شرکت‌های مواد غذایی، لوازم آرایش و زیبایی به طرح‌های بسته‌بندی مینیمالیستی روی می‌آورند

20 آبان 1402

نی های عینالی در نیزارهای کنار برکه ها

17 آبان 1402

مجید آ ، چوپان آرپادره سی

15 آبان 1402

تبلیغات خودرو ژیگولی

13 آبان 1402

هوش مصنوعی به این معنی است که مردم دیگر نیازی به کار ندارند.

12 آبان 1402

هوای پاک از فناوری دریچه مکش کنار جاده ای

11 آبان 1402

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

11 آبان 1402

شرکت مهره های قفل دار آقای کاتسوهیکو واکابایاشی

9 آبان 1402

زبان و بحران هویت برای فرزندان و نوه های مهاجران

9 آبان 1402

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی است

8 آبان 1402

تماس صوتی و تصویری از ایکس

4 آبان 1402

نسل جدیدی از مواد پلیمری قابل بازیافت می تواند روزی به کاهش زباله های پلاستیکی یکبار مصرف کمک کند

3 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

3 آبان 1402

ولگا ، گاز 21 در جلوکوه آرارات

30 مهر 1402

چگونه رسانه های اجتماعی مسئولیت صحت اخبار را کنار گذاشتند؟

26 مهر 1402

دند در زیر ابرهای پاییز

24 مهر 1402

خورشید گرفتگی

23 مهر 1402

تنها درخت گیلاس وحشی از زیر آوار درختان خشک رها شد

21 مهر 1402

13 مین جایزه ملی محیط زیست با بیش از 7 ماه تاخیر نتیجه داد

18 مهر 1402

آمازون برای اینترنت ماهواره ای قدم جلو می گذارد

18 مهر 1402

لادا در شیلی

18 مهر 1402

نیوای روسی در اورست

18 مهر 1402

یونسکو رصدخانه های نجومی در تاتارستان روسیه را به فهرست میراث جهانی اضافه کرد

16 مهر 1402

محیط زیست

5 آذر 1402

اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم

وقتی کلمه "برق" را می شنوید، احتمالاً افکار مربوط به خطوط برق یا لوازم خانگی در ذهن شما تداعی می شود. اما الکتریسیته فقط یک پدیده مدرن بشری نیست - خیلی قبل از ما و در واقع خیلی قبل از سیاره زمین وجود داشته است. "الکتریسیته" به سادگی به فعل و انفعالات بین هر جسم دارای بار الکتریکی اشاره دارد، نه فقط آنهایی که توسط انسان ساخته شده است، و این فعل و انفعالات معمولاً در دنیای طبیعی در میان بسیاری از حیوانات و گیاهان یافت می شود. در مقیاس کوچک، این فعل و انفعالات الکتریکی شامل الکترون‌های با بار منفی و/یا پروتون‌های با بار مثبت است – بارهای مخالف جذب و بارهای مشابه دفع می‌شوند. اما هر یک از این فعل و انفعالات ذرات ریز می توانند با هم جمع شوند و به ایجاد اثراتی کمک کنند که ما می توانیم در مقیاس اکولوژیکی بسیار بزرگتر در تعامل بین حیوانات، گیاهان و محیط آنها مشاهده کنیم. در بسیاری از موارد، آنچه ما در دنیای طبیعی می بینیم، الکتریسیته ساکن است، این همان چیزی است که وقتی یک بادکنک را روی موهای خود می مالید و به طور ایستا شارژ می شود، تجربه می کنید. دقیقا همین اتفاق ممکن است برای حیوانات هم بیفتد. همانطور که حیوانات می دوند، می خزند یا پرواز می کنند، اعضای بدن آنها بر روی اشیاء موجود در محیطشان - یا حتی فقط هوا - می مالند و این کار درست مانند مالش بادکنک روی سر آنها را شارژ می کند، . مقدار باری که حیوانات می توانند از این طریق ایجاد کنند به طرز شگفت انگیزی زیاد است، با گونه های مختلف بارهایی را جمع می کنند که وقتی به عنوان ولتاژ اندازه گیری می شود می تواند در ناحیه صدها یا هزاران ولت باشد. این بیشتر از ولتاژی است که از پریز برق شما در خانه خارج می شود.

5 آذر 1402

کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟

پرندگان واقعاً حیوانات باهوشی هستند. آنها از هوش خود به همراه منقار و پاهای خود برای یافتن هوشمندانه ترین راه ها برای ساختن لانه با هر ماده ای که در دسترس هستند استفاده می کنند. و با یادگیری از دیگران، مانند والدین یا همسالان خود، در این امر بهتر کار می کنند

2 آذر 1402

بلبل گوش سفید رشدیه ی تبریز

او عضوی از خانواده ی بلبل هاست، نابودی باغات در شهرها ، افزایش کلاغ در شهر، بی پایانی زباله های سرباز و محیط مناسب زیست برای کلاغ ، فشار را بر زندگی او وارد کرده است ، اما همچنان در تبریز زندگی را ادامه می دهد ؛ امروز صبح با دوستش در رشدیه بود اما دو دوستش در فلکه بزرگ ولی عصر تبریز عصرها همو.اره در حال آواز خوانی هستند.

30 آبان 1402

آستراگالوس عینالی با موسیقی روبرت شومان

آستراگالوس عینالی نوعی گون کوهستان سرخ سرخاب عینالی است ؛ که در اوخر بهار گل های آن تغییر شکل می دهند و رو به زردی می روند ، آستراگالوس عینالی بومی منطقه است که به غیر از ایران در ترکیه نیز نمو می یابد

26 آبان 1402

آتشفشان ایسلند با بالا آمدن ماگما دوباره غرش می کند

هزاران زمین لرزه در هفته های اخیر شهر ماهیگیری ایسلندی گرینداویک در حدود 50 کیلومتری جنوب غربی ریکیاویک پایتخت را لرزاند. آنها باعث تخلیه و هشدارهایی مبنی بر قریب الوقوع بودن فوران آتشفشانی شده اند. در حالی که ایده افزایش ماگما بدون شک برای گردشگرانی که از آبگرم زمین گرمایی لاگون آبی در نزدیکی بازدید می‌کردند ترسناک بود، اما ساکنان ایسلند طی قرن‌ها آموخته‌اند که با زمین‌شناسی بیش فعال جزیره خود زندگی کنند. بنابراین، چرا ایسلند از نظر آتشفشانی فعال است؟ پاسخ دو بخش دارد: یکی مربوط به چیزی است که زمین شناسان به طور غیرقابل تصور آن را نقطه داغ می نامند، و دیگری مربوط به صفحات تکتونیکی غول پیکری است که درست در زیر جزیره در حال جدا شدن هستند.

17 آبان 1402

نی های عینالی در نیزارهای کنار برکه ها

پاییز فصل نی زارهای کوهستان عینالی است که با اندک وزش باد، آواز نجواگونه ی خود را با حرکت و وزش باد از میان ساق هایشان به گوش ها می رسانند ، رنگ پاییز تن آنان را زرین کرده است ....و باز این گیاهی از کوهستان سرخ فام عینالی است که تبریز به آن تکیه داده و همچنان با رخسار سرخش گرمی را به شهر می پاشد

15 آبان 1402

مجید آ ، چوپان آرپادره سی

کوهستان خشک است و زردی گیاهان در سرخی خاک در هم تنیده اند ؛ ترکیب سرخ وزرد ! مجید آقا چوپان آرپادره سی به آرامی با گله گوسفندان و بزهایش و همراهی سگ های گله با تنها الاغ در حال گذر از کوهستان هستند

8 آبان 1402

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی است

کاهش نگران‌کننده سطح دریای خزر که تهدیدی جدی برای اکوسیستم و اقتصاد دریایی آن است، این وضعیت با ترکیبی از عوامل طبیعی و تأثیرات انسانی تشدید شده است و پیامدهای ناگواری برای ثبات زیست محیطی و اقتصادی منطقه به همراه داشته است. این دریا که با قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان، ایران و روسیه همسایه است، از سال 2005 شاهد کاهش قابل توجه سطح آب خود بوده است. به گفته یکی از مقامات ارشد آذربایجان، سطح آب تنها در یک دهه گذشته 114 سانتی متر کاهش یافته است. تغییرات آب و هوایی این موضوع را بیشتر تشدید کرده است و منجر به کاهش بارندگی، افزایش تبخیر و کاهش جریان آب شده است که در درجه اول به دلیل گرم شدن کره زمین است. در حال حاضر، این تاثیر به شدت در قزاقستان احساس می شود. همانطور که در تابستان گزارش شده است، از مقامات شهر ساحلی آکتائو خواسته شده است تا برای تسریع اقدامات برای رسیدگی به خط ساحلی در حال کاهش وضعیت اضطراری اعلام کنند.

3 آبان 1402

نسل جدیدی از مواد پلیمری قابل بازیافت می تواند روزی به کاهش زباله های پلاستیکی یکبار مصرف کمک کند

اقلام روزمره از جمله کیسه و پارچ های شیر، کیسه های مواد غذایی، ظروف بیرون بری و حتی طناب ها از دسته ای از پلیمرها به نام پلی اولفین ها ساخته می شوند. پلی الفین ها تقریباً نیمی از پلاستیک های تولید شده و دفع شده در سال را تشکیل می دهند. این پلیمرها در پلاستیک‌هایی که معمولاً با برچسب HDPE، LLDPE یا PP یا به ترتیب با کدهای بازیافت #2، #4 و #5 برچسب‌گذاری می‌شوند، استفاده می‌شوند. این پلاستیک ها فوق العاده بادوام هستند زیرا پیوندهای شیمیایی که آنها را تشکیل می دهند بسیار پایدار هستند. اما در دنیایی که برای مصرف یکبار مصرف تنظیم شده است، این دیگر یک ویژگی طراحی نیست، بلکه یک نقص طراحی است.

24 مهر 1402

دند در زیر ابرهای پاییز

تصاویر پاییز قله دند تبریز با قطعه ی کوتاهی از موسیقی دنیای جدید سمفونی شماره 9 آنتون دوورژاک به نمایش در می آید !

21 مهر 1402

تنها درخت گیلاس وحشی از زیر آوار درختان خشک رها شد

گروه دوستداران طبیعت تبریز با پیگیری گزارش زیر آوار ماندن درخت گیلاس کوهی عینالی موجب رهایی درخت از زیر انبوه درختان بریده شده ی خشکیده شدند! برای پیگیری و یافتن درخت گیلاس کوهی ،تلاش اعضای گروه دوستداران طبیعت تبریز و همکاری مهندسین و کارشناسان شهرداری نتیجه داد. در این پیگیری با کنار زدن آرام شاخه ها و تنه های خشکیده درختان، درخت گرانبهای گیلاس بطور سالم از زیر آوار رهایی یافت ! گیلاس کوهی عینالی که فرصتی بسیار برای این کوهستان در جهت پوشش دهی کوه با درختان بومی است ! در هفته های گذشته تنها تک درخت بزرگ آن در منطقه در زیر آوار باقی مانده بود ! که احتمال شکسته شدن شاخ و برگ و حتی در صورت آتش زدن شاخه های خشک امکان سوختن را داشت.

18 مهر 1402

13 مین جایزه ملی محیط زیست با بیش از 7 ماه تاخیر نتیجه داد

در سال گذشته با فراخوان جهت شرکت در جایزه ملی محیط زیست با مهلت تا تاریخ 15 مهرماه ، ثبت نام برای انتخاب موثرترین گروه ها در محیط زیست آغاز گردید که قرار بر اعلان نتایج در اسفندماه بود که نتایج این جایزه در 18 مهرماه اعلان شد و برخلاف اعلام دفتر این جایزه از شرکت کنندگان برای حضور در مراسم دعوت نگردید.

14 مهر 1402

تک درخت گیلاس وحشی عینالی در زیر آوار  چوب درختان خشک

هفته گذشته برای بریدن شاخه های خشکیده کارگران وارد پارک جنگلی در منطقه رشدیه و مقابل ساختمان آیلار شدند، آنها درخت های خشکیده را بریدند و آوار آن را بر سر گیلاس جوان و زیبای کوهستان فرو ریختند ! حال درخت گیلاس در زیر شاخه های خشکیده درختان باقی مانده است، هیچ کس نمی داند درخت در چه حالی است و مسئولین ماجرا هم در شهرداری هنوز هیچ اظهار تمایلی برای بررسی وضعیت درخت گرانبها و تنها کوهستان از خود نشان نداده اند.

7 مهر 1402

قطع یک درخت نمادین چنار

اینیم درخت چنار زیبایی بود که در زندگی بسیاری از مردم و حتی یک فیلم پرفروش بازی کرد.، اما دیروز صبح چنار باستانی که خط افق پارک ملی نورثامبرلند در کنار دیوار هادریان را زیبا کرده بود، قطع شد.

21 شهریور 1402

چاه های آب در معرض خطر خشک شدن هستند

همانطور که چشم انداز خشکسالی برای غرب ایالات متحده به طور فزاینده ای تیره و تار می شود، توجه دوباره به آب های زیرزمینی معطوف شده است - به معنای واقعی کلمه، آب ذخیره شده در زمین. این گسترده ترین و قابل اعتمادترین منبع آب شیرین زمین است، اما بی حد و حصر نیست. چاه هایی که مردم برای دسترسی به آب های زیرزمینی حفاری می کنند، تقریباً نیمی از آب مصرفی برای کشاورزی آبی در ایالات متحده را تأمین می کنند و بیش از 100 میلیون آمریکایی را با آب آشامیدنی تأمین می کنند. متأسفانه، پمپاژ فراگیر باعث کاهش سطح آب های زیرزمینی در برخی مناطق، از جمله بیشتر دره سن خواکین کالیفرنیا و دشت های بلند کانزاس می شود. ما یک مهندس منابع آب با آموزش حقوق آب و دانشمند آب و تحلیلگر داده های بزرگ هستیم. در یک مطالعه اخیر، ما مکان و عمق چاه ها را در 40 کشور در سراسر جهان ترسیم کردیم و دریافتیم که اگر سطح آب های زیرزمینی تنها چند متر کاهش یابد، میلیون ها چاه ممکن است خشک شوند. در حالی که راه حل ها از مکانی به مکان دیگر متفاوت است، ما معتقدیم آنچه برای محافظت از چاه ها در برابر خشک شدن مهم است، مدیریت پایدار آب های زیرزمینی است - به ویژه در کشورهایی مانند ایالات متحده که از آن استفاده زیادی می کنند. حدود 75 درصد از پمپاژ آب های زیرزمینی جهان در هند، ایالات متحده، چین، پاکستان، ایران، مکزیک و عربستان سعودی انجام می شود.

16 شهریور 1402

سیلفیوم گیاه افسانه ای دوران باستان

زمانی سیلفیوم یکی از با ارزش ترین و مورد توجه ترین گیاهان بود. در غذا، عطرسازی، دارو برای تسکین دردهای معده و از بین بردن زگیل، به عنوان یک داروی مقوی قوی و یک گیاه ضد بارداری به همان اندازه قوی استفاده شده است. همین بس که نهال گیاه را به قیمت نقره ارزش گذاری می کردند. پلینی در اثر خود نوشت که امپراتور نرون آخرین ساقه سیلفیوم را خورد، اما همین چند سال پیش، پروفسور محمود میسکی، محقق گیاهان دارویی در دانشگاه استانبول، یک سیلفیوم گلدار را در نزدیکی کوه حسن در مرکز ترکیه کشف کرد. اگر یافته های پروفسور میسکا درست باشد، پس یک گیاه باستانی که تصور می شود منقرض شده است هنوز وجود دارد.

15 شهریور 1402

دیاسیا با رنگ های ظریف، باغ و بالکن را به منظره ای از شکوفه تبدیل می کند.

دیاسیا با گل ها و رنگ های لطیف و ظریف، باغ و بالکن را به منظره ای از شکوفه تبدیل می کند. با این حال، هر چقدر هم که دیاسیا شکننده به نظر برسد، قوی و مراقبت از آن بسیار آسان است. شکوفه های رنگارنگ و رشد توده ای، دیاسیا را به یک گیاه گلدانی ایده آل تبدیل می کند دیاسیا با گل شکیل خود حال و هوای دلربایی را به باغ می آورد. دیاسیا حساس به یخبندان که در ظروف یا سبدهای آویزان کاشته شده به عنوان یک گل پاسیو چند ساله و زینتی بالکن زیبایی می آفریند .

5 شهریور 1402

آب سرزمین در کجا ناپدید می شود ، آب نهند به عنوان بخشی از آب منطقه در کجا جاری است

باغات شخصی تفریحی بدون محصول برای ارائه به بازار ، ویلاهای کوچک و بزرگ و استخرهای پر از آب برای یک بار شنای هفتگی لذت جویانه و بدون آشنایی با فنون حفظ آب از جلبک و خزه زدن و حفرچاه های مختلف در اتاقک های باغات و پنهان کردن این چاه ها از چشم ناظرین بخشی از آب را با خود می برند و این در حالی است که در بخش کشاورزی صنعتی و صنایع آب بر نیز جهالت فنی و مدیریتی حاکم بر مدیریت آب است! فرهنگ ،قانون و مقررات ، مهندسی و نظارت در این ساختار اساسی و در نگهداری از آب بعنوان یکی از عناصر اربعه کوتاهی می کنند ،

2 شهریور 1402

هلال ماه در کنار راه

عصر خورشید خود را هنوز کنار نزده بود که هلال ماه خودرا نشان می داد ، هر با هم در آسمان روشن عصر حاضر بودند .................

2 شهریور 1402

آجی چای

سال ها آجی با تلخی بسیار خود خالق زیبایی های طبیعت تبریز بود، اکنون ماهی هایش به چشم نمی آیند ، آبش کم تر و بسیار کمتر شده است اما باز می توان در گوشه ای و برکه آن را زیبا یافت

1 شهریور 1402

ایزابلین پشت کوه عینالی

ایزابلین گندم گون یک پرنده مهاجر کوچک است. پرنده ای حشره خوار مهاجر است. زیستگاه آن استپی و حومه باز است و در جنوب روسیه و آسیای مرکزی تا شمال پاکستان تولیدمثل می کند و در آفریقا و شمال غربی هند زمستان گذرانی می کند. این یک مهاجر بسیار نادر در اروپای غربی است. ماده از نظر رنگ‌آمیزی شبیه گندم‌زارهای شمالی است، اما در طول 15 تا 16.5 سانتی‌متر بزرگ‌تر، صاف‌تر و به رنگ قهوه‌ای تر است و در دم آن سیاه‌تر است. اصطلاح isabelline به رنگ پوست مانند اشاره دارد. زیر بال ها و زیر بال ها سفید هستند، در حالی که در پرنده معمولی رنگ خاکستری دارند. جنسشون شبیه هم هستند! گندم گون ایزابلین گونه ای مهاجر با محدوده تولید مثل پالئارکتیک شرقی است. این از جنوب روسیه، منطقه خزر، صحرای قزل کوم و مغولستان تا افغانستان، ایران، عراق، عربستان سعودی، سوریه، اردن و اسرائیل را در بر می گیرد. در آفریقا و شمال غربی هند زمستان می گذراند. به عنوان یک گردشگر تابستانی به یونان، قبرس، الجزایر و تونس وارد می شود

28 مرداد 1402

میلیون ها سال پیش، مگالودون بر اقیانوس ها حکومت می کرد - او چرا ناپدید شد؟

این هیولا با آرواره های عظیم خود یکی از نهنگ ها را درهم می زند و به اعماق می کشاند. تکه های بزرگ بدن کنده شده و به طور کامل بلعیده می شوند. بقیه نهنگ ها پراکنده می شوند. شما به تازگی شاهد زمان صرف غذا برای مگالودون - که به طور رسمی به عنوان اوتودوس مگالودون شناخته می شود

22 مرداد 1402

روز جهانی شیر

شیرها در سراسر آفریقا و بخش هایی از آسیا و اروپا پرسه می زدند! امروزه آنها تنها در 8 درصد محدوده قبلی خود ساکن هستند. جمعیت آنها به دلیل از بین رفتن زیستگاه، کاهش پایگاه طعمه و تجارت غیرقانونی به طور چشمگیری کاهش یافته است.

19 مرداد 1402

تلاشی برای نجات DNA جهان،هدف یک ماموریت نجات علمی، تجزیه و تحلیل هر گیاه، حیوان و قارچ قبل از دیر شدن است

ما انسان‌ها از آزمایش طبیعت بسیار سود می‌بریم. برخی از گونه ها در برابر سارس-کووید-2 مقاوم هستند. برخی از آنها از جمله طوطی ها و فیل ها به ندرت به سرطان مبتلا می شوند. برخی از گیاهان نسبت به دیگران غذای بیشتری تولید می کنند. او گفت: «اگر به زودی کاری در مورد آن انجام ندهیم، این اطلاعات را از دست خواهیم داد. E.B.P. همچنین می تواند دانشمندان را برای مطالعه سلامت اکوسیستم ها توانمند کند. محققی با دسترسی به ژنوم کامل می تواند مقداری از آب حوضچه را نمونه برداری کند و بفهمد کدام گونه در آنجا زندگی می کند. چنین مطالعاتی می‌تواند به انسان‌ها کمک کند تا آسیب‌های کشاورزی، شهرنشینی و تغییرات آب و هوایی را معکوس کنند و آنچه جارویس آن را «وظیفه اخلاقی» برای نجات همنوعان نامید، انجام دهد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت