30 مهر 1398

ژوپیتر ، همسرش جونو و دخترش ، مینروا ، الهه خرد

ایتالیا، موزه باستان شناسی رودولفو لانسیانی

موزه باستان شناسی رودولفو لانسیانی در شهر کوچک گوئیدونیا مونت چلو ، در خارج از شهر رم ، خانه ی كوچك و مشهور از مهمترین و منحصر به فرد ترین نمونه های سه گانه های کاپیتولین است ، مجموعه مجسمه مرمرین كه سه تن از خدایان اصلی در روم باستان را به تجسم در آورده است. پانتئون خدایان! در وسط مجسمه پادشاه خدایان ، ژوپیتر است. همسرش جونو ، ملکه در سمت چپ خود نشسته و دخترش ، مینروا ، الهه خرد ، در سمت راست خود قرار دارد. خدایان به صورت ایستاده روی تخت تشریفاتی با حیوانات مقدس خود در زیر پاهای خود به تصویر کشیده شده اند: ژوپیتر یک عقاب است ، طاووس جونو ، و جغد مینروا. این گروه مجسمه ای شگفت انگیز ، با وجود قدمت آن به قرن 2 میلادی ، عمدتاً دست نخورده کشف شد.

تبریز امروز:

موزه باستان شناسی رودولفو لانسیانی  در شهر کوچک Guidonia Montecelio ، در خارج از شهر  رم ، خانه ی كوچك و مشهور از مهمترین و منحصر به فرد ترین نمونه های سه گانه های  کاپیتولین است ، مجموعه مجسمه مرمرین كه سه مورد از خدایان اصلی در روم باستان را به تجسم در آورده است. پانتئون خدایان!

در وسط مجسمه پادشاه خدایان ، ژوپیتر است. همسرش جونو ، ملکه ، در سمت چپ خود نشسته و دخترش ، مینروا ، الهه خرد ، در سمت راست خود قرار دارد. خدایان به صورت ایستاده روی تخت تشریفاتی با حیوانات مقدس خود در زیر پاهای خود به تصویر کشیده شده اند: ژوپیتر یک عقاب است ، طاووس جونو ، و جغد مینروا. این گروه مجسمه ای شگفت انگیز ، با وجود قدمت آن به قرن 2 میلادی ، عمدتاً دست نخورده کشف شد.

سه گانه خدایان ("Triade Capitolina") در مرکز رم در تپه کاپیتولین یافت شد ، جایی که سه گانه خدایان در یکی از بزرگترین معابد شهر ، معبد ژوپیتر  Capitolinus عبادت می شد. این معبد توسط طارقینیوس سوپربوس در دهه های آخر قرن ششم قبل از میلاد ، در بلوک های غول پیکر سنگ های سخت ساخته شده است. امروزه بقایای باشکوه این سازه را می توان در موزه کاپیتولین در رم یافت.

در قسمت مرکزی معبد مقدس مجسمه ای از ژوپیتر  قرار داشت که جونو در سمت راست و مینروا در سمت چپ قرار داشت. از آنجا که این معبد در مرکز رم قرار داشت ، کاپیتولین سه گانه نمایانگر عظمت و شکست ناپذیری رومی بود. وقتی گروه خدایان در شهرهای استعمار یافت شد ، این سمبل قدرت فاتحان رومی بود.

نمونه منحصر به فرد سهگانه که در گدونیا مونتسلیو یافت شد در سال 1992 در ویلای باستانی انیولیلاتا توسط سارقین قبر کشف شد و دو سال بعد توسط پلیس نظامی ایتالیا در سوئیس بازیابی گردید.  در حال حاضر آثار این یک موزه بسیار زیبا است که مجموعه آن پر از یافته های باورنکردنی است.

این موزه به نام باستان شناس ایتالیایی قرن نوزدهم Rodolfo Lanciani نامگذاری شده است که پدر توپوگرافی رومی باستان محسوب می شود.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت