18 شهریور 1398

گرمابه نظافت یا حمام برادران انتظار

تبریز

آخرین ساعات روز است ؛ هوا تاریک شده است و مردانی خسته از کار روزانه ، بعد از استراحتی و صحبتی در داخل حمام قدیمی نظافت تبریز در حال خروج از آن هستند. صحبت ها چندان جدی نبودند، شاید بیشتر به طنز و بذله گویی شبیه باشند اما مانند عادت مردمان تبریز ؛ بحث های جدی در گوشه ای از این دیالوگ ها مطرح می گردد. شاید باورکردنی نباشد وقتی درد و دل مردی میانسال را با دیگری بشنوید، که درد زندگی تنها بعد از مرگ همسرش را دارد و اکنون بدنبال راهی برای پیداکردن همدمی است که بتواند از تنهایی هایش بگریزد. حمام خلوت است، کمی به ساعات تعطیلی آن مانده است، برای من هم یک استکان چایی بسیار تیز و گیرا می آورند . آقای "حقیر انتظار" مدیر گرمابه تصاویر پدر بزرگ ، عمو و پدرش را نشان می دهد و از قدمت قریب به 350 ساله حمام می گوید .... . نشستن در سکوی حمام با کف پوش هایی از فرش کهنه و ساییده شده حس زندگی شیرین گذشته را بیاد می آورد ؛ خنده های مردمان و زندگی بدون مسئولیت دوران کودکی و بودن در زیر سایه پدر و مادر و یاد جمله ای که خیلی از بچه هایی که اکنون پیرمرد شده اند؛ آن را شنیده اند که " سکی دار" یعنی سکو دار و مسئول حمام به مادرشان گفته بود " دفعه بعد پدرشان را هم بیاورید " و این جمله به این معنی بود که پسرتان بزرگ شده است و دیگر امکان آمدنش به حمام با مادرش وجود ندارد!!!!

تبریز امروز:

Nezafat Historical Bathhouse inTabrizNezafat Historical Bathhouse inTabriz

آخرین ساعات روز است ؛ هوا تاریک شده است و مردانی خسته از کار روزانه ، بعد از استراحتی و صحبتی در داخل حمام قدیمی نظافت تبریز در حال خروج از آن هستند. صحبت ها چندان جدی نبودند، شاید بیشتر به طنز و بذله گویی شبیه باشند اما مانند عادت مردمان تبریز ؛ بحث های جدی در گوشه ای از این دیالوگ ها مطرح می گردد.

 

شاید باورکردنی نباشد وقتی درد و دل مردی میانسال را با دیگری بشنوید، که درد زندگی تنها بعد از مرگ همسرش را دارد و اکنون بدنبال راهی برای پیداکردن همدمی است که بتواند از تنهایی هایش بگریزد.

Nezafat Historical Bathhouse inTabriz

حمام خلوت است، کمی به ساعات تعطیلی آن مانده است، برای من هم یک استکان چایی بسیار تیز و گیرا می آورند . آقای "حقیر انتظار" مدیر گرمابه تصاویر پدر بزرگ ، عمو و پدرش را نشان می دهد و از قدمت قریب به 350 ساله حمام می گوید ، ............... او می گوید اکنون بیش از یک قرن است که گرمابه در اختیار خانواده آنان قرار دارد .

Nezafat Historical Bathhouse inTabriz

نشستن در سکوی حمام با کف پوش هایی  از فرش کهنه  و ساییده شده حس زندگی شیرین گذشته را بیاد می آورد ؛ خنده های مردمان و زندگی بدون مسئولیت دوران کودکی و بودن در زیر سایه پدر و مادر و یاد جمله ای که خیلی از بچه هایی که اکنون پیرمرد شده اند؛ آن را شنیده اند که  " سکی دار" یعنی سکو دار و مسئول حمام به مادرشان گفته بود " دفعه بعد پدرشان را هم بیاورید "

و این جمله به این معنی بود که پسرتان بزرگ شده است و دیگر امکان آمدنش به حمام با مادرش وجود ندارد!!!!

***

Nezafat Historical Bathhouse inTabriz

گرمابه نظافت  ، یک حمام قدیمی در غرب شهر , در محله حکم آباد تبریز واقع است ،منطقه ای که هنوز بخشی از باغات سبزی خود را علیرغم طمع مردمان و سازمان ها برای ساخت و ساز حفظ کرده است .

Nezafat Historical Bathhouse inTabriz

ساختمان حمام به طور سنتی دارای یک رختکن  و سالن دوش و آبگرم است. در رختکن البسه و وسایل در کمدها قرار می گیرد و سماور در حال جوش است و چایی در حال دم!

سالن دوش آبگرم .محل کیسه کشی و مشت و مال  و اتاق نظافت  را دارد . 

دوش های آبگرم ، حوض وسط و دوش های عمومی و داخل نمره ها نشانه ها و نمودهای زیبا و جذاب حمام تبریز هستند.

 

Nezafat Historical Bathhouse inTabriz

***

سنت بردن داماد و عروس به حمام هنوز برای شیرینی و طنز  در این حمام هنوز جاری است ،  خانواده های زوج و دوستانشان این رسم را هنوز در حمام اجرا می کنند  و حمام بسادگی و البته با هزینه های بسیار هنوز این سنت را در خود حفظ کرده است. هنوز به سیاق دیرین ساعات کار حمام  صبح ها برای بانوان و بعد از ظهرها ویژه آقایان است.  اخیر گووهی از مردمان شوخ طبع تبریز رقص حمام فیلم "او اولماسین ، بو اولسون" مشهدی عباد را که موضوع حمام بردن داماد به حمام است را در این محل بازسازی کرده اند.

***

Nezafat Historical Bathhouse inTabriz

حمام نظافت متعلق به خانواده انتظار به سیاقی مناسب خود را حفظ کرده است یک اثر تاریخی به صورت زنده هنوز در حال "بودن " و جاری شدن است . این حمام به تاریخ جزو آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت