آخرین خبر ها

6 آذر 1402

از اين راه اشتباه برگرديد

قدامات مشترک مجلس و دولت در زمينه بالا بردن هزينه زندگي مردم که در روزهاي اخير به شکل‌هاي مختلف بروز کرده و مي‌کند، اين واقعيت تلخ را نشان مي‌دهد که گويا کارگزاران و حکمرانان از مشکلات معيشتي مردم خبر ندارند و يا اگر خبر دارند نمي‌خواهند به حل اين مشکلات بپردازند. افزايش سن بازنشستگي، خودداري از تغيير ميزان معافيت مالياتي کارمندان، اخذ ماليات از کشاورزان، اخذ يورو به عنوان عوارض خروج از کشور، بي‌عملي در برابر هجوم روزافزون بدون مجوز اتباع افغاني که هزينه سنگيني را بر اقتصاد کشور تحميل مي‌کند و دود آن مستقيماً به چشم عموم مردم مي‌رود و... از مواردي هستند که آينده معيشتي قشر متوسط و پائين جامعه را با مشکلات روزافزون مواجه مي‌کنند.

6 آذر 1402

گربه های امروز مسکو

صبح امروز هر مسکوویی که امروز از پنجره بیرون را نگاه کرد؛ برف را دید گربه ها تغییر فصل را دیدند!

5 آذر 1402

اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم

وقتی کلمه "برق" را می شنوید، احتمالاً افکار مربوط به خطوط برق یا لوازم خانگی در ذهن شما تداعی می شود. اما الکتریسیته فقط یک پدیده مدرن بشری نیست - خیلی قبل از ما و در واقع خیلی قبل از سیاره زمین وجود داشته است. "الکتریسیته" به سادگی به فعل و انفعالات بین هر جسم دارای بار الکتریکی اشاره دارد، نه فقط آنهایی که توسط انسان ساخته شده است، و این فعل و انفعالات معمولاً در دنیای طبیعی در میان بسیاری از حیوانات و گیاهان یافت می شود. در مقیاس کوچک، این فعل و انفعالات الکتریکی شامل الکترون‌های با بار منفی و/یا پروتون‌های با بار مثبت است – بارهای مخالف جذب و بارهای مشابه دفع می‌شوند. اما هر یک از این فعل و انفعالات ذرات ریز می توانند با هم جمع شوند و به ایجاد اثراتی کمک کنند که ما می توانیم در مقیاس اکولوژیکی بسیار بزرگتر در تعامل بین حیوانات، گیاهان و محیط آنها مشاهده کنیم. در بسیاری از موارد، آنچه ما در دنیای طبیعی می بینیم، الکتریسیته ساکن است، این همان چیزی است که وقتی یک بادکنک را روی موهای خود می مالید و به طور ایستا شارژ می شود، تجربه می کنید. دقیقا همین اتفاق ممکن است برای حیوانات هم بیفتد. همانطور که حیوانات می دوند، می خزند یا پرواز می کنند، اعضای بدن آنها بر روی اشیاء موجود در محیطشان - یا حتی فقط هوا - می مالند و این کار درست مانند مالش بادکنک روی سر آنها را شارژ می کند، . مقدار باری که حیوانات می توانند از این طریق ایجاد کنند به طرز شگفت انگیزی زیاد است، با گونه های مختلف بارهایی را جمع می کنند که وقتی به عنوان ولتاژ اندازه گیری می شود می تواند در ناحیه صدها یا هزاران ولت باشد. این بیشتر از ولتاژی است که از پریز برق شما در خانه خارج می شود.

5 آذر 1402

در مواجهه با مرگ، ویرانی و آوارگی، زیبایی نقشی حیاتی در غزه دارد

گروه کوچکی از کودکان در غزه روی یک پتوی اسطوخودوس و سفید دور یک سینی کوچک نوشیدنی نشسته اند و برای دختر جوانی «تولدت مبارک» می خوانند. او مانند بچه های هم سن و سال خود در سرتاسر جهان، پیراهنی با نقش های السا و آنا، شخصیت های «یخ زده» می پوشد. برخلاف اکثر بچه‌ها، او در پس‌زمینه‌ای از جنگی جشن می‌گیرد که بر اساس برآوردهای سازمان ملل در 10 نوامبر 2023، تاکنون بیش از 4500 کودک فلسطینی کشته شده‌اند. جشن گرفتن هر چیزی ممکن است در مواجهه با این همه ویرانی عجیب یا حتی نامناسب به نظر برسد - و در میانه چیزی که بسیاری آن را نسل کشی می نامند..............وقتی مردم خود را آواره از خانه‌هایشان می‌بینند، یافتن یا خلق زیبایی می‌تواند به اندازه غذا، آب و سرپناه حیاتی باشد.................زیبایی ویژگی بارز تمدن هر انسانی بوده است. آرتور دانتو، فیلسوف هنر، نوشت که زیبایی، اگرچه برای هنر اختیاری است، اما گزینه ای برای زندگی نیست. دانشمندان علوم اعصاب نشان داده اند که مغز ما از نظر بیولوژیکی برای زیبایی طراحی شده است: مکانیسم های عصبی که بر توجه و ادراک تأثیر می گذارند با توجه به رنگ، فرم، تناسب و الگو سازگار شده اند. ما دریافته‌ایم که پناهندگان در سراسر جهان، اغلب با حقوق محدود یا بدون حقوق قانونی، هنوز تلاش زیادی برای زیباسازی محیط اطراف خود انجام می‌دهند. آنها چه در پناهگاه ها و چه در آپارتمان های موقتی اقامت داشته باشند، دیوارها را نقاشی می کنند، تصاویر را آویزان می کنند، کاغذ دیواری اضافه می کنند و کف را فرش می کنند. آنها اقامتگاه های ساده و به ظاهر موقت را به فضاهای شخصی به ظاهری از خانه تبدیل می کنند .

5 آذر 1402

پینوکیو از نگاه جیانلوئیجی توککافوندو

جیانلوئیجی توکافوندو پس از تحصیل در موسسه هنرهای زیبا در اوربینو، حرفه نقاشی خود را با پیروی از تکنیکی آغاز کرد که در دهه 1990 او را به عنوان یکی از ضروری ترین کارگردانان فیلم های انیمیشن معرفی کرد. توکافوندو تقریباً همیشه از تصاویر از پیش موجود به عنوان رسانه ای برای فیلم های خود استفاده می کند و فرم های روانی را بر روی سطوح آنها ایجاد می کند که تمام جادو و شعر حرکت را در خود دارند. رنگ با کار بر روی حافظه آنها، دستکاری و دگرگونی آنها را احیا می کند. در چند سال گذشته با استفاده از همین تکنیک، او همچنین صحنه‌های تئاتر و اپرا را طراحی کرده، پوسترهای متعددی خلق کرده و تعداد زیادی متون را به تصویر کشیده است که اغلب از طریق آنها به فرهنگ عامه و روشنفکر ایتالیا ادای احترام می‌کند. و بدین ترتیب گفتگوی شاعرانه بین نقاشی، ادبیات و سینما را دنبال می کنیم.

5 آذر 1402

مادرها همیشه مهربانند

مرغ مادر مهربان خطاب به خروس کوچولویش - بگذار پتیا کمی بیشتر بخوابد. من خودم قوقولی قوقو می کنم.

5 آذر 1402

کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟

پرندگان واقعاً حیوانات باهوشی هستند. آنها از هوش خود به همراه منقار و پاهای خود برای یافتن هوشمندانه ترین راه ها برای ساختن لانه با هر ماده ای که در دسترس هستند استفاده می کنند. و با یادگیری از دیگران، مانند والدین یا همسالان خود، در این امر بهتر کار می کنند

4 آذر 1402

روزی که جبار چشم از جهان فرو بست !

۴ آذر روز افول آفتاب تابناک یکی از پیشگامان توسعه فرهنگ و هنر سرزمین ایران است.زنده یاد جبار باغچه بان که هنوز در هر شهر و روستا به بزرگی می ستایند و خدماتش را ارج می نهند و اماکنی را به نامش آذین می بندند و مباهات می کنند. .همو که می گفت: باغچه اطفال در هر شهر و روستا باید به روی کودکان گشوده شوند و قصه ها ، سرودها، نمایشنامه ها،بازی‌ها و خلاصه فرهنگ و هنر ایران زمین بی آلایش و با فوت و فن کودکانه آموزش داده شود. تااستعداد های کودکان و نوباوه گان شکوفا گردد وبرای ساختن ایران آستین ها بالا زده شود.باغچه بان می گفت:در نظر من سرزمینی که هنر در آن زنده نباشد هیچ فرقی با چراگاه ندارد.به نظر باغچه بان هر قوم و ملتی به همان اندازه زنده است که هنر در سرزمینش زنده باشد.باغچه بان را فیوضات در تبریز به چهره ملی کودکان و ناشنوایان اشتهار کرد.

4 آذر 1402

مصاحبه استخدامی ژن برتر

- ابتدا بیوگرافی خودم را به شما می گویم: پدرم رئیس کمیته اجرایی است، مادرم ...

4 آذر 1402

زندگی خارق العاده مادر ویستلر

ویستلر در نیمه آخر دهه 1860 یکی از حملات دوره‌ای خود شک و تردید خود را تجربه کرده بود. او با بازنگری در هدف هنر، تکنیک های جدید نقاشی را آزمایش کرد و طیف رنگ های خود را محدود کرد و رنگ خود را باریک تر و روان تر پخش کرد. او این فرض قدیمی را رد کرد که یک نقاشی باید داستانی را بیان کند یا یک درس اخلاقی را منتقل کند. او اکنون گفت که زیبایی تمام چیزی بود که اهمیت داشت، هنر صرفاً برای هنر. او از عناوین روایی نقاشی‌هایش اجتناب می‌کرد و در عوض آن‌ها را با عبارات موسیقی یا رنگ‌های غالبشان توصیف می‌کرد. نتایج مجموعه‌ای از شب‌های بی‌نظیر او و تنظیم‌های او در خاکستری و سیاه بود. پرتره مادرش در ابتدا یک نقاشی غیرمتعارف و حتی عجیب و غریب در نظر گرفته می شد، اما به شهرت جیمز ویستلر ادامه داد. آنا ویسلر در سال 1881 درگذشت، اگرچه از یک نظر، آنا واقعاً نمرده است.

3 آذر 1402

افغانستان در میان گذشته و آینده

دولت طالبان از نشست مخالفان خود که روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد، انتقاد کرد و از کشورهای همسایه افغانستان خواست در میان افغان‌ها «فتنه» ایجاد نکنند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به تلویزیون طلوع‌نیوز گفت که بعضی کشورها می‌خواهند «مهره‌های سوخته» را دوباره زنده و ایجاد فتنه کنند.» او در ادامه با بیان اینکه روسیه نباید در امور کشورهای دیگر دخالت کند، گفت که طالبان اعتراض خود را به مسکو منتقل کرده است. روز پنج‌شنبه، نشستی با عنوان «افغانستان در میان گذشته و آینده» در مسکو و با حضور مخالفان طالبان برگزار شد. حزب «روسیه عادل» که میزبان این نشست بود، ۲۰ درصد کرسی‌های پارلمان روسیه را در اختیار دارد. نشست مخالفان طالبان در حالی روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد که در ۲۹ سپتامبر، نمایندگان کشورهای منطقه برای بررسی وضعیت افغانستان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» در شهر قازان، مرکز جمهوری تاتارستان روسیه گردهم آمده‌ بودند. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان یکی از شرکت‌کنندگان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» بود. احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در سخنانی در نشست «افغانستان در میان گذشته و آینده» گفت که کشورش در ۲ سال گذشته و با تسلط طالبان در «یک سیاهچاله خفقان‌آور و یک بن‌بست تاریک» فرو رفته است.

2 آذر 1402

پدر در مدرسه

خان معلم : مگر من نگفتم به پدرت بگو بیاد مدرسه !؟ - خانم معلم! من هم به پدرم گفتم که بیاد مدرسه ! الان هم اومده ، در حیاط مدرسه مشغول تاب بازی است !

ایران

5 مرداد 1401

رفتار پدرانه با همه،سلوک مردمی، مقابله با شبهات و تبیین مبانی انقلاب بویژه عدالت

ایشان «رفتار پدرانه با همه» را از دیگر الزامات رفتار و منش امام‌جمعه دانستند و افزودند: در نماز جمعه قشرها و سلایق مختلف حضور دارند، رفتار امام‌جمعه باید همانند رفتار پدر با فرزندان خود باشد و باید همه را بر سر سفره معنویت و دین بنشاند. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جشن میلیونی غدیر در تهران و حضور قشرها و ظواهر مختلف، آن را پدیده‌ای عجیب خواندند و خاطرنشان کردند: در این جشن همه جور آدمی حضور داشتند و همه نیز با وجود تفاوت‌های ظاهری طرفدار دین هستند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: من در یکی از سفرهای استانی در جمع علمای آن استان به حضور افراد مختلف در مراسم استقبال اشاره کردم و گفتم در میان مردم، افرادی گریه می‌کردند که شاید شما در برخورد با آنها احتمال دهید که حتی اعتقادی به دین ندارند در حالی که همه آنها معتقد به دین هستند.

تبریز

25 آبان 1402

۲۵ آبان سال روز شهادت ستارخان سردار ملی ایران

هیچ چهره‌ای ممتاز و والامقام‌تر از ستارخان دیده نمی‌شود. چنان نیرومند است که حتی امروز دلاوری‌های او مافوق تصور است، او یک گاریبالدی دیگر است. یک گاریبالدی جذاب، خوش منظر، اسرارآمیز، با جذبه و یک دلیر شرقی، علاوه بر این در میان صفات طبیعی او باید خشونت و زیبایی مردانه اورا هم به حساب آورد»

علم و تکنولوژی

2 آذر 1402

بلبل گوش سفید رشدیه ی تبریز

او عضوی از خانواده ی بلبل هاست، نابودی باغات در شهرها ، افزایش کلاغ در شهر، بی پایانی زباله های سرباز و محیط مناسب زیست برای کلاغ ، فشار را بر زندگی او وارد کرده است ، اما همچنان در تبریز زندگی را ادامه می دهد ؛ امروز صبح با دوستش در رشدیه بود اما دو دوستش در فلکه بزرگ ولی عصر تبریز عصرها همو.اره در حال آواز خوانی هستند.

آموزش و زندگی

3 آبان 1402

بیماری ویلسون: تجمع نادر و خطرناک مس در بدن

احتمالاً تعداد کمی از افرادی که این سطور را می خوانند، درباره بیماری ویلسون، یک بیماری ارثی که به عنوان نادر یا اقلیت طبقه بندی می شود، شنیده باشند (کمتر از 5 مورد در هر 10000 نفر در اروپا). علاوه بر این، مانند بسیاری از بیماری ها، یک عامل تشدید کننده دارد: دشواری تشخیص آن. انواع علائمی که با آن تظاهر می کند و عدم وجود یک آزمایش تاییدی واحد، شناسایی آن را بسیار پیچیده می کند. بیماری ویلسون اغلب به دلیل تغییر در ژن ATP7B است که باعث تجمع مس در بافت‌های مختلف مانند کبد، هسته‌های پایه (واقع در پایه مغز) و قرنیه می‌شود. این باعث دژنراسیون در این بافت ها و اندام های آسیب دیده می شود. به طور کلی، تشخیص یک بیماری نادر یک فرآیند پیچیده است، اما تظاهرات بالینی وضعیت مورد نظر نیز ممکن است بسته به سن و جنس فرد مبتلا متفاوت باشد. تغییر در ترانس آمینازها یا اختلالات عصبی بدون علت موجه می تواند کلید شناسایی آن باشد، اما آنچه شناخته نشده است شناخته نشده باقی می ماند. برای تشخیص آن، مقیاس لایپزیگ، یک سیستم امتیازدهی با توجه به علائم و نشانه هایی که رخ می دهد، توسعه یافت. تأخیر در تشخیص، بیماری را تشویق می کند تا آسیب جبران ناپذیری به کبد (نارسایی کلیه فولمینانت، فیبروز، سیروز...) و/یا آسیب عصبی (فلج یا تغییرات جدی حرکتی، زبانی و عملکردی) وارد کند. اگر به موقع تشخیص داده نشود یا درمان نشود، می تواند کشنده باشد. مس یک ماده معدنی ضروری برای عملکرد صحیح بدن انسان است. ما آن را از طریق غذاهای متعدد می خوریم، اگرچه به ویژه در آجیل، گوشت ، قارچ، غذاهای دریایی و شکلات وجود دارد. مشکل این است که افراد مبتلا به بیماری ویلسون نمی توانند آن را به طور طبیعی دفع کنند. به همین دلیل، نظارت بر رژیم غذایی ضروری است. همچنین درمان های دارویی وجود دارد که به جلوگیری از جذب یا دفع مس از بدن کمک می کند. مدیریت بیماری تا حد زیادی به رعایت دقیق درمان دارویی بستگی دارد. با پیروی از دستورالعمل های تعیین شده توسط متخصصان، بیمار باید زمان غذا و مصرف دارو را به درستی ترکیب کند و در نتیجه بتواند سطح مس را در بدن خود تنظیم کند. همچنین باید توجه داشت که بیماران مبتلا به درگیری عصبی ممکن است با داروها بهبود پیدا کنند، اما برخی از عواقب ممکن است دائمی باشند. این افراد با داشتن مظاهر آشکارتر، بیشتر در جامعه احساس انگ می کنند.

سفر

24 آبان 1402

صبح مه آلود کیف

چنان آرامشی برکیف حاکم است که گویا صلح براین شهر زیبا حاکم است ،می گفتند معلوم نیست این یک پارک است شهر شده با شهری بسان یک پارک

15 ساعت پیش

شیوع بیماری در چین، پاتوژن جدیدی پیدا نشد

18 ساعت پیش

آواز بلبل سفید گوش تبریز

2 روز پیش

پرنده آشیانه باف

2 روز پیش

بازآفرینی موزه هنر هاروارد

2 روز پیش

مادر - جیمز مک نیل ویستلر

3 روز پیش

پینوکیو - جیانلوئیجی توککافوندو

4 روز پیش

آیا فن آوری هم نژاد پرست می تواند باشد

4 روز پیش

استارشیپ بعد از خروج از جو منفجر شد

4 روز پیش

خیرت ویلدرز نامزد راست افراطی هلندی نخست وزیر هلند شد

5 روز پیش

انفجار یک خودرو در مرز آمریکا و کانادا پلهای ارتباطی بین دو کشور را بست

5 سال پیش

نارگیل

4 سال پیش

بوکس ، انیمیشن از گری باردین

4 سال پیش

تیاپ، لیاپ و نقاشی -گری باردین

5 سال پیش

زنگ صبح

5 سال پیش

" ای "

4 سال پیش

درد و همدردی - ویلیام کنتریج

4 سال پیش

یادمان - ویلیام کنتریج

4 سال پیش

روباه و موش

4 سال پیش

قصه های من و بابام- درگیری با زنبور !

4 سال پیش

قصه های من و بابام - هدیه !

3 سال پیش

آماده کردن سالاد و ترشی زمستانی ! آشپزی آذربایجان!

3 سال پیش

پیراشکی کلم روی ساج ! آشپزی آذربایجان !

3 سال پیش

کوفته بزباش، اشترودل سیب ! آشپزی آذربایجان !

3 سال پیش

پیتی یا دیزی شکی روی ساج و آتش!غذای آذربایجان!

3 سال پیش

قوتاب ، نان سبزی ! غذای آذربایجان!

3 سال پیش

پیروق ( پای ) پنیر و کمپوت ایت بورنی! آشپزی آذربایجان!

3 سال پیش

تهیه روغن اسطوخودوس و مانتی ازبکستانی ، آشپزی آذربایجان

3 سال پیش

سرخ کردن سیب زمینی ، آشپزی آذربایجان!

3 سال پیش

قندریزی با قیزیل گول یا گل سرخ، آشپزی آذربایجان!

2 سال پیش

سالاد حلقه ای انار ! سفره ی آذربایجان

5 سال پیش

سمفونی حکیم نظامی

5 سال پیش

شور امیروف

5 سال پیش

بورژوازی کوچک کوچک! گفتگو با پسر در تابوت!

5 سال پیش

آینه - صحنه سیرک چارلی چاپلین

5 سال پیش

بچه ها نگاهمان می کنند!

5 سال پیش

بچه ها نگاهمان می کنند!

5 سال پیش

دزد دوچرخه - آخرین سکانس

5 سال پیش

سیاره ها

5 سال پیش

پسر بچه - مراسم صبحانه

5 سال پیش

پسر بچه - شروع کار

4 سال پیش

ابله - اثر آنتون چخوف

3 سال پیش

مسجد بابری ، معمای دمکراسی هندی

3 سال پیش

خط آهنی در صحرا

3 سال پیش

صدای جنگ در قره باغ بلند است! آتش بسی دیده نمی شود. ( الجزیره)

3 سال پیش

گاندی ، تریلر فیلم سال 1982

3 سال پیش

بانک ! فیلم صامت از چارلی چاپلین

3 سال پیش

'گاندی ! فیلم سینمایی زندگی مهاتما

4 سال پیش

فیلم 2016 Mine مین | دوبله فارسی

3 سال پیش

سکانس نگاه به اپ

3 سال پیش

صحنه ای از فیلم " مین "

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت