جشن عدد 100
ما دورقمی ها را تمام کردیم و رسیدیم به سه رقمی ها ! 100 اولین عدد سه رقمی است و این باعث شد که جشن عدد 100 را در کلاس برگزار کنیم!
ابراهیم علی پور عکاس ایرانی توسط طالبان بازداشت شد
مدیر آژانس عکس تصاویر خاورمیانه روز چهارشنبه تایید کرده است که ابراهیم علی پور عکاس ایرانی چهار روز پیش در کابل توسط گروه تروریستی طالبان دستگیر شده است.
فرارسیدن روز جهانی کودک
کشورهای جهان در حالی برای تجلیل از روز جهانی کودک آمادگی می‌گیرند که بر اساس گزارش‌ها اکثر کودکان افغانستان از نگاه امنیت غذایی و جسمی در وضعیت نامناسبی قرار دارند. تحول بزرگ سیاسی و نظامی، فقر و بیچارگی فزاینده، نبود برنامه و پالیسی برای رفع مشکلات اجتماعی و فشارهای روانی و جسمی، کودکان افغانستان را در حالت بی سرنوشتی و تحیر قرار داده است. بر اساس گزارش‌های نهادهای بین‌المللی 45 درصد از نفوس افغانستان را کودکان تشکیل می‌دهد و از این مجموعه‌ی بزرگ تقریباً نیمی از آنها در وضعیتی نامطلوب قرار دارند. امروز عده زیادی از کودکان از تعلیم و تربیت محرومند، گرسنگی تهدیدشان می‌کند و از سوء‌تغذیه رنج می‌برند، افزون بر آن تنها یک میلون کودک معتاد به مواد مخدر هستند.
آیا آثار تاریخی غارت شده اتیوپی باید در موزه های انگلیس باقی بماند !
دولت اتیوپی خواستار بازگرداندن آثار فرهنگی غارت شده 150 سال پیش توسط نیروهای نظامی انگلیس است. این آثار که در حال حاضر برخی از آنها در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش درآمده است ، در سال 1868 پس از جنگ مقدالا ، که در آن نیروهای انگلیسی به قلعه امپراتور حبشه توودروس دوم حمله کردند تا گروهی از مبلغان زندانی را آزاد کنند ، به سرقت رفت. با شکست ارتش حبشه، توودروس خود را کشت و نیروهای انگلیسی با غنیمت های خود فیل ها و قاطرها را بارگزاری کردند. آنها همچنین شاهزاده آلمایهو ، پسر هفت ساله امپراطور را با خود بردند. اختلاف بر سر قطعات به نمایش درآمده در موزه ویکتوریا و آلبرت بار دیگر توجه این بحث را در مورد اینکه آیا غنایم جنگ باید در موزه های غربی باقی بماند یا به مردم و سرزمین هایی که از آنها گرفته شده است بازگردانده شود.
حراج دولنگه در حجاری شده دوره قاجار در لندن
هر در با سه صفحه تزیین شده از نقوش هندسی و گیاهی ، در کناره ها به طور عمیق تراشیده شده با نوشته های محدود در سطح پیمایش است ، دشت معکوس ، آسیب دیدگی های در بسیار اندک ، در شرایط خوب هستند . این درها پیش بینی می شود که قیمتی در حدود 17000تا 25000 دلار به فروش برسند !
ترجمه آلمانی کتاب «مشکلات جنسی جوانان»
با توجه به اینکه مشکلات جنسی جوانان در غرب بسیار فراگیر است، بنا بر نیاز مخاطبین، کتاب مشکلات جنسی جوانان و راه های کنترل آن از نگاه اسلام، از تالیفات حضرت آیت الله مکارم شیرازی با حمایت رایزنی فرهنگی، توسط انتشارات اسلامیکا به زبان آلمانی روان ترجمه و منتشر شد.
حفظ و صیانت از موزه‌های متعلق به جمهوری اسلامی و ملت ایران کار باارزشی است که شما در بنیاد مستضعفان آن را انجام دادید؛ لازم است امکانات بازدید آحاد مردم از این موزه‌ها فراهم شود و ان‌شاءالله موفق باشید
یک سالن بزرگ در موزه لوور، مربوط به آثار به ‌سرقت ‌رفته از ایران است و سردر چندتنی سنگی تخت‌جمشید را در زمان قاجار به پاریس بردند و حالا در این موزه قرار دارد. در این موزه، جسد مومیایی‌شده فرعون‌ها به نمایش گذاشته شده که متعلق به مصر است و نکته جالب اینجاست که هرچه در آنجا قرار دارد، آثار به‌ سرقت رفته کشور‌های دیگر است
طاق کسری ، ایوان خسرو باردیگر فرو ریخت !
کاخ پایتخت 600 ساله ایران در خاک عراق بعلت عدم نگهداری و مراقبت در حال فروپاشی است ، تیسفون در نزدیکی بغداد قرار دارد و تاریخی بسیار کهن را صاحب است .
نجف دریا بندری دنیای خود را عوض کرد!
نجف دریابندری متولد اول شهریورماه ۱۳۰۸ در آبادان – در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ در تهران دنیای خود را عوض کرد ، او مترجم و نویسنده معاصر ایرانی بود. ما در زبان فارسی، بسیاری از فرهنگ سازان جهان را به مدد توانمندی های او شناختیم ؛ وداع با اسلحه اثر ارنست همینگوی یکی از آثار ترجمه ای او بود.
کودکان و کرونا ویروس
حتی اگر کودکان به طور کلی علائم شدید را تجربه نکنند ، هر کسی که به این بیماری مبتلا شود هنوز هم می تواند این بیماری را گسترش دهد و مدارس نیز می توانند مکان های باروری برای گسترش هرگونه عفونت باشند. در انگلستان ، مدارس برای همه كودكان غیر از فرزندان دارای والدینی كه "كارگر اصلی" هستند تعطیل شده اند چون آنها نیازمند داشتن مراقب برای كودك هستند تا آنها بتوانند به كارهای مهم خود ادامه دهند........حتی اگر چه به نظر می رسد کودکان به شدت تحت تأثیر قرار نمی گیرند ، باز هم ایده خوبی است که آنها از راهنمایی هایی که برای همه صادر شده است پیروی کنند. کودکان باید مرتباً دست خود را بشویند ، سرفه و عطسه را در یک دستمال بگیرند و بعد از استفاده دستمال ها را دور بیندازند.
جاودانگی آلبرت اودرزو خالق آستریکس و اوبلیکس + ویدئو
خانواده آلبرت اودرزو هنرمند کارتونیست اعلام کردند که این هنرمند فرانسوی در اثر حمله قلبی در خانه درگذشت. برنارد د چوسی داماد وی به خبرگزاری فرانسه گفت: "وی در خواب در خانه خود در نویلی بر اثر سكته قلبی كه بی ارتباط با كرونا ویروس بود درگذشت. او از چند هفته پیش بسیار خسته بود." آستریکس ، جنگجوی شیطان ، یک نماد در فرهنگ عامه فرانسه است و علاوه بر بیش از 370 میلیون جلد کتاب طنز که در سراسر جهان فروخته می شود ، آستریکس در 11 فیلم بازی کرده و عناوین پارک موضوعی خود را به همراه دوست شکست ناپذیر اوبلیکس و سگ شان دگماتکس به نمایش می گذارد..
پرواز تیرگی و پاسخ مردمان
سحاب تیره ای از دیوارچین پرکشید تا ایران آمد ، گرگِ این غزالان وارسته شد همان مردمانی که چکامه استقلال و آزادگی را به گوشِ جهان رساندند.حال در عصر این گرگِ عبوس که ممکن است سینه صد ها نفر را بشکافد و جانشان را بگیرد راهبندان جاده چالوس گویی این گرگ را تشویق می کند که نسارش را بگستراند و دامن گیر همه خلق شود. آری ما می توانیم کرونا را شکست دهیم ولی نه با قدم زدن در جنگل های چالوس برای لذت بردن از طبیعت؛ اگر دیر بجنبیم این طبیعت با همه مردمانش در میان شراره های آتشِ چشمانِ این گرگِ پلید خواهد سوخت . اما سرانجام ، قلم دست جان آفرین است؛ همان ایزدی که یوسف را در دل چاه تنها نگذاشت، موسی را غرق خیزآب ها نکرد و نوح را اسیر طوفان نکرد؛اگر خواست او باشد واگر ملت بخواهد و مثل همیشه کنارایران زمین باشد وبا در خانه ماندن جانِ رزمنده هایِ این جولانگاه را ،که دل رمیده مردم را تیمار می کنند یا طبیبان و پرستاران عاشق و جوان که ترنم رویاهایشان پس از چندین دورانِ زمین دور خورشید به حقیقت پیوسته است ، را تضمین کنند وقلب مادران این جوانان را سیاه پوش نکنند؛ایزد منان دستانش را سنگر ما می کند و دوباره ماهی های سلامتی در تالاب این سرزمین می رقصند و نه تنها کرونا بلکه سلاح های زیستی هم در مقابل ما عاجز می شود.همه چشم ها به ایران دوخته شده که ببینند ،این بار هم می تواند با ملتش در این جاده غبار آلود بتازد و بدرخشد زیرا ایران دیار مروت و رشادت است و ما ایرانی ها می دانیم که دادرس گیتی تکیه گاه ما است و دوباره آفتاب سرزندگی وشادی از بام این دیار طلوع خواهد کرد و خواهد تابید.
هاروی واینستین غول سینمای آمریکا به 23 سال زندان محکوم شد
در اکتبر سال 2017 ، به دنبال ادعاهای سوءاستفاده جنسی ، واینستین از شرکت خود برکنار شد و از آکادمی هنر و دیگر شرکت ها و موسسات فیلم خراج شد. بیش از 80 زن تا 31 اکتبر علیه واینستاین ادعا کرده بودند. این اتهامات باعث ایجاد کمپین رسانه های اجتماعی #MeToo و بسیاری از اتهامات مربوط به سوءاستفاده جنسی علیه مردان قدرتمند در سراسر جهان شد. از این پدیده به عنوان "اثر واینستین" یاد می شود. وینشتاین در 25 ماه مه 2018 دستگیر و به جرم تجاوز به عنف در نیویورک بازداشت شد. در 24 فوریه 2020 ، وی به دلیل تجاوز به دو نفر مجرم شناخته شد. وی به 23 سال زندان محکوم شد و در زندان جزیره ریکرز نگهداری می شود.
شرط بندی روی نبرد تن به تن کودکان در جنوب تهران به خاطر پول و مواد
مانند خروس لاری‌ها به جان هم می‌افتند، آن هم به بهای ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان کودکان معتادی که یا بی‌سرپرستند یا بدسرپرست و روی آن‌ها قمار می‌شود. اینجا محله هرندی است در جنوب پایتخت؛ همانجا که به چرکی‌شدن زخم‌های اعتیاد شهرت دارد.
بهار عربی ، برندگان و بازندگان!
جوزپ آلفر نویسنده کتاب برندگان و بازندگان بهار عربی به بررسی رویدادهای خاورمیانه و جهان عرب پرداخته است. وی قصلی از این کتاب را به نام قاسم سلیمانی و سپاه قدس اختصاص داده است. در این فصل وی تأکید می کند سلیمانی علاوه بر نبوغ استراتزیکی دارای روحیه خاصی است که از وی در میان اعراب نیز یک قهرمان ساخته است. وی و سپاه قدس یکی از برندگان تحولات اخیر خاورمیانه و بهار عربی است.
آیین معرفی کتاب «تاثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» در کتابخانه عمومی پارک شهر
حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه تفکر امام راحل و اندیشه های والای مقام معظم رهبری راه گشای اسلام در مسیر وحدت است، بیان کرد:با تداوم و پیگیری سیاست های سلطه گرانه در حالی که جهان امروز از ضعف عقیدتی و ایدئولوژیک رنج می برد رجوع به عقاید و گفته های امام راحل و مقام معظم رهبری از ضرورت ها است. وی با اشاره به اینکه تبیین اندیشه های امام راحل و مقام معظم رهبری بسیار اهمیت دارد ،گفت: از نظر من این کتاب برای اهالی فرهنگ و علم بسیار سودمند است. اصول سیاست گذاری از دید امام راحل مشخص است.حاج قاسم باید به عنوان چهره ملی مورد تحلیل قرار گیرد و این چهره تقویت شود چرا که حاج قاسم آن چه داشت از مکتب امام برگرفته بود. حمید آصفی در این مراسم گفت: موضوع این کتاب بسیار جالب است و تیتر‌های بسیار خوبی دارد و به رابطه اندیشه‌های امام و سیاست‌های خارجی پرداخته است. امام خمینی اسلام را در سیاست خارجی نهادینه کرد. امام مردم سالاری را در سیاست خارجی نشان داد، اما فهمیده بود که یک سیاست خارجی قوی و با عزت باید مردم سالاری داشته باشد.
تشستی در موضوع ریشه های سیاست خارجی کشور
مرکز_اسناد انقلاب اسلامی با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور نشست بررسی و معرفی کتاب تاثیر اندیشه های امام خمینی (ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی را در سه شنبه ۱۷ دی ماه ۹۸ ساعت ۱۴ الی ۱۶ پارک شهر تهران سالن اجتماعات کتابخانه عمومی برگزار می کند. در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم امام جمعه تبریز و حجت الاسلام و المسلمین حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دکتر حمیدرضا آصفی و مهندس حسین شیخ الاسلام سفیر سابق ایران در سوریه سخنرانی خواهند کرد.
موزه صدا مهمان نشست عنوان شعر و موسیقی
چهاردهمین نشست آموزشی و پژوهشی تبریز شناسی تحت عنوان شعر و موسیقی با حضور اساتید و علاقمندان و هنرجویان این رشته هنری در تاریخ ششم دیماه سال هزار و سیصد و نود و هشت در تالار موزه صدا برگزار گردید.
قدیمی‌ترین قصه‌گویی مصور تاریخ بشر در غار
براساس مطالعه تیمی از محققان استرالیایی و اندونزیایی ، به نظر می رسد نقاشی غاری که در جزیره سولاوسی در اندونزی به نمایش گذاشته شده است و چهره هایی شبیه به انسان را در حین شکار حیوانات نشان می دهد ، اولین نسخه شناخته شده داستان پردازی است. این نقاشی که در سال 2017 در یک غار سنگ آهک یافت شد ، نزدیک به 44000 سال پیش با استفاده از تجزیه و تحلیل سری اورانیم انجام شد ، این تحقیق در روز چهارشنبه در مجله نیچر به چاپ رسیده است.
پیدا شدن نقاشی گم شده عهد رنسانس
چیمابوئه در فلورانس متولد شد ، یک نقاش پیشگام ایتالیایی بود. فقط حدود 10 اثر شناخته شده از وی باقی مانده است. او از نخستین کسانی بود که از سبک و سیاق طبیعی تری بهره گرفت و با رسوم قرون وسطایی و بیزانس در تقابل قرار گرفت .
نیاز به تامین اعتبار جهت جلوگیری از رویش علف هرز بر روی گنید قابوس
مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان، تامین اعتبارات برای ساماندهی برج قابوس، حل مشکل رویش گیاهان خودرو بر روی برج قابوس و شهر تاریخی جرجان را از مهمترین موضوعات و اولویت های اداره کل میراث فرهنگی استان دانست.
آپاردی سئللر سارانی در طرابزون
آپاردی سئللر سارانی افسانه فولکلوریک و روایت زندگی انسان ها ، عشق و فراق و شادمانی و زاده شدن و عوض کردن دنیا و غیرت مردمان و دفاع از ناموس خویش و اجتماع دارد. وفاداری به عشق و پابرجایی آن در فولکلور بسیار غنی و پر انرژی است ، تراژدی فولکلور مردم در این ماجرا تنها موییدن نیست بلکه جوانه زدن و تداوم حیاتی است که همراه با جسارت و غرور است.
روزنامه جمهوری اسلامی هم کوچک شد !
مطالعه کتاب و روزنامه کاغذی علیرغم تغییرات ناشی از انقلاب الکترونیک هنوز برتر و بالاتر از مطالعه روزنامه و کتاب دیجیتال بوده است.اما سو مدیریت در تامین نیازها، فرهنگ و رسانه را نیز تحت شعاع قرار داده است ؛ حجت الاسلام آقای مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی تغییر قطع روزنامه را به علت مشکلات مالی مطرح ساخته است و این نقطه را به صراحت ذکر می کند که مايل نيستيم شرايط نامناسب اقتصادي کشور را فقط به تحريم‌ها نسبت بدهيم، زيرا قاطعانه معتقديم اگر سازوکار نظارتي دقيقي در کشور وجود داشته باشد، حتي در شرايط تحريم هم مي‌توان کشور را بدون چنين مشکلاتي اداره کرد. مشکل کاغذ، فيلم، زينک، مرکب و ساير هزينه‌هاي انتشار روزنامه، از عوارض فسادي است که در لايه‌هاي مختلف مديريتي کشور جا خوش کرده و دست واسطه‌ها را براي سوءاستفاده‌هاي کلان باز گذاشته است. اين فساد، در تمام بخش‌ها قابل مشاهده است و مافياي واردات کاغذ و ساير اقلام چاپ يکي از آنهاست.
17 جولای ، روز جهانی اموجی!
دنیای فراصنعتی که نمادانقلاب الکترونیک است؛ توانسته است مفاهیم و تاثیر خاص خود را بر زندگی بشر امروزی در همه جای دنیا بگذارد . بجای درود یک علامت ، بجای نشان دادن شادمانی علامتی دیگر ؛ برای تشکر علامتی ویژه و نمادها جای الفبا و کلمات را گرفته اند ؛ اموجی نمود انسانی ناشادمان امروزی است .که عشق و علاقه اش را هم اموجیزه کرده است.