فشار بر رسانه و فرهنگ در کنار فشار بر آموزش جامعه

روزنامه جمهوری اسلامی هم کوچک شد !

تاریخ انتشار : ۱۸:۲۱ ۳۱-۰۴-۱۳۹۸

مطالعه کتاب و روزنامه کاغذی علیرغم تغییرات ناشی از انقلاب الکترونیک هنوز برتر و بالاتر از مطالعه روزنامه و کتاب دیجیتال بوده است.اما سو مدیریت در تامین نیازها، فرهنگ و رسانه را نیز تحت شعاع قرار داده است ؛ حجت الاسلام آقای مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی تغییر قطع روزنامه را به علت مشکلات مالی مطرح ساخته است و این نقطه را به صراحت ذکر می کند که مايل نيستيم شرايط نامناسب اقتصادي کشور را فقط به تحريم‌ها نسبت بدهيم، زيرا قاطعانه معتقديم اگر سازوکار نظارتي دقيقي در کشور وجود داشته باشد، حتي در شرايط تحريم هم مي‌توان کشور را بدون چنين مشکلاتي اداره کرد. مشکل کاغذ، فيلم، زينک، مرکب و ساير هزينه‌هاي انتشار روزنامه، از عوارض فسادي است که در لايه‌هاي مختلف مديريتي کشور جا خوش کرده و دست واسطه‌ها را براي سوءاستفاده‌هاي کلان باز گذاشته است. اين فساد، در تمام بخش‌ها قابل مشاهده است و مافياي واردات کاغذ و ساير اقلام چاپ يکي از آنهاست.

تبریز امروز:

روزنامه جمهوري اسلامي، از امروز در قطع کوچک منتشر مي‌شود. اين، يک تصميم اجباري است که به‌خاطر گراني کاغذ و با هدف صرفه‌جوئي در هزينه‌ها گرفته شده و شرايط نامناسب اقتصادي کشور ما را به اين تصميم رسانده است.
مايل نيستيم شرايط نامناسب اقتصادي کشور را فقط به تحريم‌ها نسبت بدهيم، زيرا قاطعانه معتقديم اگر سازوکار نظارتي دقيقي در کشور وجود داشته باشد، حتي در شرايط تحريم هم مي‌توان کشور را بدون چنين مشکلاتي اداره کرد. مشکل کاغذ، فيلم، زينک، مرکب و ساير هزينه‌هاي انتشار روزنامه، از عوارض فسادي است که در لايه‌هاي مختلف مديريتي کشور جا خوش کرده و دست واسطه‌ها را براي سوءاستفاده‌هاي کلان باز گذاشته است. اين فساد، در تمام بخش‌ها قابل مشاهده است و مافياي واردات کاغذ و ساير اقلام چاپ يکي از آنهاست. متأسفانه توليد داخلي کاغذ نيز در پيچ و خم بي‌عملي‌ها تعطيل شده است.
به نظر مي‌رسد عقب‌نشيني اجباري ما مطبوعاتي‌ها در برابر اين «مافيا» منحصر به يک مرحله نيست. در اين مرحله ما ناچار شده‌ايم قطع روزنامه را کوچک کنيم، کاري که ما را وادار کرد احساس کنيم وضعيت نامناسب اقتصادي، ما را هم کوچک کرده است. خدا کند شرايط به‌گونه‌اي رقم بخورد که مجبور نشويم تن به تحميل‌هاي مراحل بعدي نيز بدهيم که انتهاي آن تعطيلي روزنامه است. روزنامه جمهوري اسلامي به‌دليل اينکه غيردولتي است و به درآمد آگهي‌هايي که چاپ مي‌کند متکي است، در مقطع کنوني که هجوم افزايش قيمت‌هاي اقلام چاپ و ساير هزينه‌ها مجالي براي نفس کشيدن باقي نگذاشته، سخت نيازمند همراهي و همدلي خوانندگان وفادار خود مي‌باشد. تا آنجا که در توان داريم با راهکارهايي از قبيل صرفه‌جوئي‌هاي ويژه اقتصاد مقاومتي،‌ براي ادامه انتشار اين روزنامه تلاش مي‌کنيم. خدا کند مديريت کشور بتواند با نظارت قاطعانه بر امور و توجه لازم به بخش فرهنگ، ما مطبوعاتي‌ها و اصحاب فرهنگ را از خطر‌هاي در کمين نشسته، برهاند.


نظرات کاربران


@