پاسخ رهبر انقلاب به نامه رئیس بنیاد مستضعفان درباره حفظ و صیانت از موزه‌ها

حفظ و صیانت از موزه‌های متعلق به جمهوری اسلامی و ملت ایران کار باارزشی است که شما در بنیاد مستضعفان آن را انجام دادید؛ لازم است امکانات بازدید آحاد مردم از این موزه‌ها فراهم شود و ان‌شاءالله موفق باشید

تاریخ انتشار : ۰۱:۳۵ ۱۱-۱۲-۱۳۹۹

یک سالن بزرگ در موزه لوور، مربوط به آثار به ‌سرقت ‌رفته از ایران است و سردر چندتنی سنگی تخت‌جمشید را در زمان قاجار به پاریس بردند و حالا در این موزه قرار دارد. در این موزه، جسد مومیایی‌شده فرعون‌ها به نمایش گذاشته شده که متعلق به مصر است و نکته جالب اینجاست که هرچه در آنجا قرار دارد، آثار به‌ سرقت رفته کشور‌های دیگر است

تبریز امروز:

پاریس - لوور - منشور حمورابی - کاوه وحیدی آذر

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم افتتاحیه موزه هنر ایران و مجتمع فرهنگی - موزه‌ای سردار آسمانی، پیام رهبر انقلاب در پاسخ به نامه رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص حفظ و صیانت از موزه‌ها را قرائت کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، با اشاره به پاسخ رهبر انقلاب به نامه اخیر رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص آماده‌سازی 6 موزه بزرگ و ارزشمند توسط بنیاد مستضعفان اظهار کرد: این نامه به استحضار مقام معظم رهبری رسید و ایشان فرمودند «حفظ و صیانت از موزه‌های متعلق به جمهوری اسلامی و ملت ایران کار باارزشی است که شما در بنیاد مستضعفان آن را انجام دادید؛ لازم است امکانات بازدید آحاد مردم از این موزه‌ها فراهم شود و ان‌شاءالله موفق باشید.»
رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: کشورهای مستکبر جهان سرمایه‌های کشورهای دیگر را غارت کردند و حاکم آمریکایی در عراق پس از سقوط صدام، آثار تاریخی بسیاری را از این کشور غارت کرد و برد.
وی با بیان اینکه کشور‌های مستکبر غربی ابردزد‌های جهان هستند گفت: یک سالن بزرگ در موزه لوور، مربوط به آثار به ‌سرقت ‌رفته از ایران است و سردر چندتنی سنگی تخت‌جمشید را در زمان قاجار به پاریس بردند و حالا در این موزه قرار دارد. در این موزه، جسد مومیایی‌شده فرعون‌ها به نمایش گذاشته شده که متعلق به مصر است و نکته جالب اینجاست که هرچه در آنجا قرار دارد، آثار به‌ سرقت رفته کشور‌های دیگر است.
رئیس دفتر رهبر انقلاب با اشاره به خباثت آمریکایی‌ها گفت: آمریکایی‌ها بعد از تشکیل حکومت‌شان در قاره آمریکا، سرخپوستان این قاره را قتل‌عام کردند و همه دارایی‌های آن‌ها را بردند و حتی آفریقایی‌ها را به ‌عنوان نیروی کار ارزان به قاره آمریکا بردند و چه فجایعی را رقم زدند.
محمدی گلپایگانی ادامه داد: در منطقه ما نیز عربستان سعودی در از بین بردن آثار هنری، تاریخی و اسلامی حرف اول را می‌زند؛ آنها حتی هیچ اثری از خانه پیغمبر(ص)، قبر پدر رسول اکرم، قلعه‌های خیبر و... باقی نگذاشتند.
وی ادامه داد: من امروز از دیدن آثار به نمایش درآمده در این موزه حیرت‌زده شدم. رضاشاه وقتی در حال رفتن از ایران بود، تمام اموالش را در کشتی گذاشت تا با خودش ببرد، ولی انگلیسی‌ها او را از آن کشتی پیاده کردند و تمام اموال و دارایی‌های او را به انگلستان بردند. امروز این آثار که به نمایش درآمده از کاخ‌ها و منازل خاندان پهلوی به دست آمده است. امروز به ‌برکت جمهوری اسلامی از این آثار حمایت می‌شود و قطعاً گردشگران بسیاری از سراسر دنیا را جذب خود خواهد کرد.

نظرات کاربران


@