هنرمند کارتونیست در 92 سالگی درگذشت.

جاودانگی آلبرت اودرزو خالق آستریکس و اوبلیکس + ویدئو

تاریخ انتشار : ۰۱:۱۴ ۰۶-۰۱-۱۳۹۹

خانواده آلبرت اودرزو هنرمند کارتونیست اعلام کردند که این هنرمند فرانسوی در اثر حمله قلبی در خانه درگذشت. برنارد د چوسی داماد وی به خبرگزاری فرانسه گفت: "وی در خواب در خانه خود در نویلی بر اثر سكته قلبی كه بی ارتباط با كرونا ویروس بود درگذشت. او از چند هفته پیش بسیار خسته بود." آستریکس ، جنگجوی شیطان ، یک نماد در فرهنگ عامه فرانسه است و علاوه بر بیش از 370 میلیون جلد کتاب طنز که در سراسر جهان فروخته می شود ، آستریکس در 11 فیلم بازی کرده و عناوین پارک موضوعی خود را به همراه دوست شکست ناپذیر اوبلیکس و سگ شان دگماتکس به نمایش می گذارد..

تبریز امروز:

آلبرت اودرزو

آلبرت اودرزو ، خالق سریال طنزهای آستریکس Asterix ، درگذشت. او 92 ساله بود.

خانواده  آلبرت اودرزو هنرمند کارتونیست اعلام کردند که این هنرمند فرانسوی در اثر حمله قلبی در خانه درگذشت. برنارد د چوسی داماد وی به خبرگزاری فرانسه گفت: "وی در خواب در خانه خود در نویلی بر اثر سكته قلبی كه بی ارتباط با كرونا ویروس بود درگذشت. او از چند هفته پیش بسیار خسته بود." آستریکس ، جنگجوی شیطان ، یک نماد در فرهنگ عامه فرانسه است و علاوه بر بیش از 370 میلیون جلد کتاب طنز که در سراسر جهان فروخته می شود ، آستریکس در 11 فیلم بازی کرده و عناوین پارک موضوعی خود را به همراه دوست شکست ناپذیر اوبلیکس و سگ شان دگماتکس به نمایش می گذارد.

 

آستریکس در سال 1959 در مجله فرانسوی Pilote آغاز به کار کرد. اودرزو این سریال را با نویسنده رنه گوسسینی ساخت. دو سال بعد ، آنها اولین انیمیشن مستقل آستریکس ، "آستریکس گل" را راه اندازی کردند. آنها همچنان به همکاری در این سریال ادامه دادند که این فیلم تا زمان مرگ گوسسینی در سال 1977  به بیش از 100 زبان ترجمه شده است  . سپس اودرزو تنها نویسنده و هنرمند آستریکس شد تا اینکه در سال 2009 بازنشسته شد و حقوق این سریال را به ناشر Hachette فروخت.

پارک آستریکس ، پارک موضوعی مستقر در سریال واقع در خارج از پاریس ، در سال 1989 افتتاح شد. از آن زمان تاکنون 50 میلیون بازدیدکننده داشته است.

 

داستانهای آستریکس  قهرمان تیتراژ ، که در 50 سال قبل از میلاد مسیحی در سرزمین گل زندگی می کند ، آستریکس با کمک یک معجون جادویی که به او قدرت فوق بشری می بخشد ، نگهبانان رومی را آزار می دهد و از خانه خود - یگانه پایگاه در برابر اشغال رومی - از تهاجم نیروی اشغالگر رومی محافظت می کند.

این سریال سال گذشته 60 سال داستان و ماجرا را جشن گرفت. ناشر Papercutz اعلام کرد كه با برنامه ریزی برای چاپ مجدد ماجراهای آستریكس در مجموعه های جدید و انتشار آثار جدید غیر داستانی ، به بررسی تاریخچه مجموعه های این اثر می پردازد.

آلبرت اودرزو - آستریکس - اوبلیکس

هنرمند برزیلی ، رافائل آلبوکرک ، سازنده خون آشام آمریکایی ، همچنین در مورد اودرزو  توئیت کرد و گفت: "از شنیدن خبر درگذشت استاد آلبرت اودرزو ناراحت هستم. باور کنید یا نه ، یکی از بزرگترین تأثیرات من در کمیک ها او بود که از قفسه کتاب خانه ام خوانده ام. از او بیشتر از هر کس در مورد بیان آموختم. ! "


به عنوان ستونی از کمیک های فرانسوی-بلژیکی ، که به عنوان bande dessinée نیز شناخته می شود ، اودرزو احترام و تحسین نویسندگان و هنرمندان طنز در سراسر جهان را به دست آورد. مارک میلار ، نویسنده اسکاتلندی جنگ داخلی مارول و خالق Kingsman ، Wanted و Kick-Ass ، پس از اطلاع از مرگ این هنرمند در مورد اودزو توئیت کرد. او می نویسد: " استاد آلبرت اودرزو ، داروی دروازه من به طنزهای زیبا اروپایی بود ... 


نظرات کاربران


@