نقاشی چیمابوئه در باره حضرت مسیح

پیدا شدن نقاشی گم شده عهد رنسانس

تاریخ انتشار : ۱۹:۱۰ ۰۴-۰۷-۱۳۹۸

چیمابوئه در فلورانس متولد شد ، یک نقاش پیشگام ایتالیایی بود. فقط حدود 10 اثر شناخته شده از وی باقی مانده است. او از نخستین کسانی بود که از سبک و سیاق طبیعی تری بهره گرفت و با رسوم قرون وسطایی و بیزانس در تقابل قرار گرفت .

تبریز امروز:

Image result for renaissance painting old woman

یک زن نود ساله فرانسوی متوجه شد تابلویی که به دیوار آشپزخانه اش زده بود، یک شاهکار هنری رنسانس است و میلیون ها دلار ارزش دارد.

به نوشته نشریه گاردین، او گمان می کرد این نقاشی با ابعاد ۲۰ در ۲۴ سانتیمتر یک نماد قدیمی مذهبی است و آن را روی دیوار بالای اجاقش زده بود.

به گزارش گاردین، در ماه ژوئن و زمانی که این زن تصمیم گرفت خانه اش را بفروشد افرادی از حراجخانه محله آمدند تا قیمت برخی از وسایل را تخمین بزنند.

مشخص شد این نقاشی اثر چیمابوئه Cimabue، هنرمند قرن سیزدهم فلورانس است که تا امروز گمان می کردند گم شده است.

قیمت این اثر نخست توسط یک ارزیاب محلی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار یورو تخمین زده شده بود. اما اکنون برآورد می‌شود که ارزش آن بین ۴ تا ۶ میلیون یورو باشد. گفته می شود هر چند این تابلوی نقاشی سال‌ها بالای یک اجاق آویخته شده بود، ولی آسیبی ندیده است.

این نقاشی متعلق به تابلویی بزرگ و چند تکه از سال ۱۲۸۰ است که هشت صحنه از مصائب مسیح را تصویر می کند. دو صحنه دیگر از این نقاشی بزرگ در گالری ملی لندن و کلکسیون «فریک» در نیویورک نگهداری می شوند.

گالری ملی لندن، نقاشی چیمابوئه را نماینده «لحظه ای حیاتی در تاریخ هنر» توصیف کرده است؛ زمانی که نقاشان ایتالیایی در حال کند و کاو روی تصویر کردن فضای سه بعدی در نقاشی بودند.

حدود ۱۰۰ شیء دیگر از این خانه قدیمی به قیمت حدود ۶ هزار یورو فروخته شدند.

این کار مهم در تاریخ هنر است. Cimabue سبک یونانی نقاشییعنی کار بدون پرسپکتیو را کنار گذارد داد. در سال 1280 ، این کاملاً جدید بود ، وی انقلابی بود. 

این نقاشی که به تخم مرغ اجرا شده است ، نشانگر شکل مسیح است که توسط جمعیتی عصبانی احاطه شده است که برای دستگیری وی آمده اند.

متخصص آثار هنری توركین به رویترز گفت كه این نقاشی كوچك - 20 در 26 سانتی متر است  - بخشی از یک کل است که از هشت صفحه کوچک تشکیل شده است. شاید در قرن نوزدهم توسط یک فروشنده هنر جدا شده باشد تا قیمت بهتری کسب کند.

"آثار Cimabue بسیار نادر است. 
خانه حراج می گوید: این فروش اولین نمونه از نقاشی Cimabue است که به بازار عرضه می شود و اولین فرصت برای ارزیابی آثار هنری خواهد بود.

Cimabue در فلورانس متولد شد ، همچنین به عنوان Cenni di Pepo مشهور است ، یک نقاش پیشگام ایتالیایی بود. فقط حدود 10 اثر شناخته شده از وی باقی مانده است. او از نخستین کسانی بود که از سبک و سیاق طبیعی تری بهره گرفت و با رسوم قرون وسطایی و بیزانس در تقابل قرار گرفت .


نظرات کاربران


@