آیین معرفی کتاب «تاثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» در کتابخانه عمومی پارک شهر

تاریخ انتشار : ۰۴:۱۰ ۱۹-۱۰-۱۳۹۸

حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه تفکر امام راحل و اندیشه های والای مقام معظم رهبری راه گشای اسلام در مسیر وحدت است، بیان کرد:با تداوم و پیگیری سیاست های سلطه گرانه در حالی که جهان امروز از ضعف عقیدتی و ایدئولوژیک رنج می برد رجوع به عقاید و گفته های امام راحل و مقام معظم رهبری از ضرورت ها است. وی با اشاره به اینکه تبیین اندیشه های امام راحل و مقام معظم رهبری بسیار اهمیت دارد ،گفت: از نظر من این کتاب برای اهالی فرهنگ و علم بسیار سودمند است. اصول سیاست گذاری از دید امام راحل مشخص است.حاج قاسم باید به عنوان چهره ملی مورد تحلیل قرار گیرد و این چهره تقویت شود چرا که حاج قاسم آن چه داشت از مکتب امام برگرفته بود. حمید آصفی در این مراسم گفت: موضوع این کتاب بسیار جالب است و تیتر‌های بسیار خوبی دارد و به رابطه اندیشه‌های امام و سیاست‌های خارجی پرداخته است. امام خمینی اسلام را در سیاست خارجی نهادینه کرد. امام مردم سالاری را در سیاست خارجی نشان داد، اما فهمیده بود که یک سیاست خارجی قوی و با عزت باید مردم سالاری داشته باشد.

تبریز امروز:

 آیین معرفی کتاب «تاثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» اثر محمد افروزی و رحمت مهدوی در کتابخانه عمومی پارک شهر با حضور حجت‌الاسلام سید محمد علی آل هاشم، حجت‌الاسلام روح الله حسینیان، مهندس حسین شیخ الاسلام و حمیدرضا آصفی، دکتر منصوری اولین فرمانده سپاه پاسداران برگزار شد.
شیخ الاسلام در این مراسم گفت: خداوند اینگونه مقدر کرد که رونمایی کتاب با شهادت این بزرگواران مصادف شد ‌.حاج قاسم سلیمانی یکی از درس آموختگان مکتب امام بود ، این عزیز غیر از ابعاد مقاومتی با همان‌خلوص و فهم دقیق خط امام را پیش گرفت.
وی افزود: حاج قاسم به اراده تکوینی خداوند ایمان داشت. نویسندگان کتاب زاویه درستی را برای روایت انتخاب کردند. زاویه دیدی که حضرت امام با پیروزی انقلاب به خاطر نیاز به اندیشه ورزی در اصول اسلامی ایجاد کردند و چیزی که ما در چهل سال تمرین کردیم و مقام معظم رهبری در این سه لغت خلاصه کردند؛ عزت ، حکمت و مصلحت. باید بگویم این کتاب فرصت خوبی برای اندیشه ورزی است.
حجت‌الاسلام آل هاشم امام جمعه مردم تبریز در این مراسم گفت: من هم ایام فاطمیه و شهادت سردار اسلام را تسلیت می گویم.برنامه معرفی کتاب در ایامی صورت می گیرد که‌ می توان گفت یکی از آن سیاست ها ، سیاست های دفاع از مسلمانان در قالب سپاه قدس است .
وی افزود: اندیشه های امام راحل در پایه گذاری انقلاب اسلامی و تجلی شکوه صلابت انقلاب وجود دارد .امروز می بینیم که مقام معظم رهبری در تعامل با ملت های آزاده مبنی بر اتحاد مسلمانان جهان است خصوصا اتحاد جهانی اسلام ضرورتی است که امروز به آن نیاز داریم و بر اساس تفکر رهبری ، مسلمانان باید ظرفیت های خود را برای مقابله با دشمن مشترک به کار بگیرند.
حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه تفکر امام راحل و اندیشه های والای مقام معظم رهبری راه گشای اسلام در مسیر وحدت است، بیان کرد:با تداوم و پیگیری سیاست های سلطه گرانه در حالی که جهان امروز از ضعف عقیدتی و ایدئولوژیک رنج می برد رجوع به عقاید و گفته های امام راحل و مقام معظم رهبری از ضرورت ها است.
وی با اشاره به اینکه تبیین اندیشه های امام راحل و مقام معظم رهبری بسیار اهمیت دارد ،گفت: از نظر من این کتاب برای اهالی فرهنگ و علم بسیار سودمند است. اصول سیاست گذاری از دید امام راحل مشخص است.حاج قاسم باید به عنوان چهره ملی مورد تحلیل قرار گیرد و این چهره تقویت شود چرا که حاج قاسم آن چه داشت از مکتب امام برگرفته بود.
حمید آصفی در این مراسم گفت: موضوع این کتاب بسیار جالب است و تیتر‌های بسیار خوبی دارد و به رابطه اندیشه‌های امام و سیاست‌های خارجی پرداخته است. امام خمینی اسلام را در سیاست خارجی نهادینه کرد. امام مردم سالاری را در سیاست خارجی نشان داد، اما فهمیده بود که یک سیاست خارجی قوی و با عزت باید مردم سالاری داشته باشد.
امام غیرت دینی داشت؛ چیزی که امام راحل (ره) را اذیت می‌کرد، این بود که آمریکا و منافقان بر ایران حاکم شوند. انقلاب ما با غیرت دینی امام خمینی به اینجا رسید و مقام معظم رهبری نیز عزت، حکمت و مصلحت را به ما آموختند. حاج قاسم سلیمانی هم شاگرد همین مکتب هستند. حاج‌قاسم اخلاص داشت و سرباز و شاگرد ولایت بود.
در ادامه، حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: امام خمینی راهبرد رسیدن به هدف بزرگ را تشکیل بسیج جهانی مستضعفان قرار داد؛ اما از تشکیل نشدن این بسیج جهانی گله داشت. شهید سلیمانی توانست آرمان زمین مانده امام را تقویت کند. با حضور او مقاومت جهانی در برابر استکبار شکل گرفته و تقویت شد. امروز جهان تشنه ارزش‌های اسلامی است.
وی افزود: امروز جهان اسلام در حمایت از مقاومت رفراندوم برگزار می‌کند. این شهادت خورشید تابان اسلام را در سراسر جهان اسلامی از انسانیت منور خواهد کرد و تاثیر استراتژی امام و جانفشانی و زحمات فرزندانی که به مکتب امام راه یافته بودند، به زودی تجلی پیدا خواهد کرد.
رحمت مهدوی نیز در این نشست ضمن گرامیداشت شهادت سردار سلیمانی و ابوالمهدی مهندس به معرفی شکلی و محتوایی کتاب پرداخت. وی اشاره کرد تلاش شده است در این کتاب اصول نظری امام خمینی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی با وقایع عینی و تاریخی سیاست خارجی دوران امام مورد تطبیق داده شود. از زحمات آل هاشم امام جمعه تبریز در مرقوم نمودن مقدمه کتاب و حضور در نشست و برگزاری مراسم رونمایی کتاب در ۱۶آذر در تبریز قدردانی نمود. همچنین وی از همکاری و مشکلات آقای افروزی نویسنده دیگر کتاب قدردانی و تقدیر نمود


نظرات کاربران


@