خبر های ویژه

دیر خوابیدن و کم خوابی می تواند به رشد مغز آسیب برساند - و بچه های فقیرتر بیشتر در معرض خطر هستند

28 تیر 1403

آیا دموکراسی بدون رای دادن وجود دارد؟ انتخابات توسط قرعه در آتن باستان

15 تیر 1403

روم باستان با موفقیت علیه ارعاب رأی دهندگان مبارزه کرد - داستانی سیاسی که روی یک سکه روایت می شود که امروزه طنین انداز می شود

11 تیر 1403

قانون آب در تارای! یک بینش در اندیشه هایی در مورد فلسفه مدیریت شرکت های مختلف ژاپنی

9 تیر 1403

ماجراهای ایرانی سرهنگ لیاخوف و قزاق ها

2 تیر 1403

پایگاه داده جدید دارای 250 ابزار هوش مصنوعی است که می تواند تحقیقات علوم اجتماعی را بهبود بخشد

19 خرداد 1403

تاناکورا ! پوشاک دست دوم 10 درصد از فروش مد جهانی را به خود اختصاص می دهد

18 خرداد 1403

بمناسبت ۲۷ اردیبهشت روز جهانی ارتباطات -هیچ توسعه ،برنامه، تصمیم وتنویر افکار مردم بدون پشتوانه ارتباطات و رسانه امکان پذیر نیست.

26 اردیبهشت 1403

لزوم حمایت از رسانه هایی که در تبریز ، توان رقابت در سطوح ملی را دارند.

20 اردیبهشت 1403

بانک جهانی زنگ خطری را در مورد «واژگونی تاریخی» توسعه برای فقیرترین کشورها به صدا در می آورد

28 فروردین 1403

برای مایاها، خورشید گرفتگی نشانه برخوردهای آسمانی بود - و ستاره شناسان آنها سوابق پیچیده ای را برای پیش بینی آنها نگه داشتند.

17 فروردین 1403

تغییرات آب و هوایی به ظهور و نابودی امپراتوری نئوآسوری، ابرقدرت دنیای باستان دامن زد.

17 اسفند 1402

آنچه امپراتوری عثمانی می تواند در مورد پیامدهای تغییرات آب و هوایی به ما بیاموزد - و چگونه خشکسالی می تواند مردم را ریشه کن کند و به جنگ دامن بزند.

17 اسفند 1402

ماه رمضان در مدارس آمریکایی معرفی می شود

17 اسفند 1402

کووید-19 اثر خود را بر روی مغز باقی می گذارد

10 اسفند 1402

روزگاری که ۱۱ کنسولگری در تبریز و ۷ سفارتخانه درتهران نبض سیاست خارجی ایران بودند.

10 اسفند 1402

11 تیر 1403

روم باستان با موفقیت علیه ارعاب رأی دهندگان مبارزه کرد - داستانی سیاسی که روی یک سکه روایت می شود که امروزه طنین انداز می شود

دیوید بی هلندر استاد تاریخ، دانشگاه ایالتی آیووا - برگردان به فارسی توفیق وحیدی آذر

این دناری نقره ای که بیش از 2000 سال پیش ضرب شده است، جذاب ترین سکه رومی است. با این حال، این سکه مدرکی حیاتی برای مراحل اولیه مبارزه سیاسی است که با ترور سزار و سقوط جمهوری روم به اوج خود رسید.

تبریز امروز:


این دناری نقره ای که بیش از 2000 سال پیش ضرب شده است، جذاب ترین سکه رومی است. با این حال، این سکه مدرکی حیاتی برای مراحل اولیه مبارزه سیاسی است که با ترور سزار و سقوط جمهوری روم به اوج خود رسید.

این دناری نقره ای که بیش از 2000 سال پیش ضرب شده است، جذاب ترین سکه رومی است. با این حال، این سکه مدرکی حیاتی برای مراحل اولیه مبارزه سیاسی است که با ترور سزار و سقوط جمهوری روم به اوج خود رسید.

من اولین بار در دوران تحصیل در رشته تاریخ روم در مقطع کارشناسی ارشد با این سکه روبرو شدم. طراحی غیرمعمول آن به من مکث کرد - این یکی چهره هایی را نشان می دهد که از روی یک پل باریک راه می روند و چیزی را در جعبه می اندازند. بعد از اینکه فهمیدم رای دادن را به تصویر می‌کشد، ادامه دادم، با این استدلال که مقامات ضرابخانه رومی گاهی اوقات انتخاب‌های عجیب و غریبی انجام می‌دهند.

اما با تکامل دسترسی به رأی ، اهمیت سیاسی این سکه چند صد ساله قانع‌کننده‌تر به نظر می‌رسد. به نظر می رسد که تلاش ها برای تنظیم دسترسی به رأی گیری به گذشته باز می گردد.

رای گیری رومی
رای دادن یکی از ویژگی های اصلی جمهوری روم و یک فعالیت منظم برای شهروندان فعال سیاسی بود. مردان، و تنها مردان، می‌توانستند هر سال در چندین انتخابات و مجلس قانونگذاری رأی دهند. پس چرا پ لیسنیوس نروا P. Licinius Nerva، مقام مسئول این سکه، چنین فعالیت پیش پا افتاده ای را به تصویر می کشد؟

پاسخ در روش های رای گیری نهفته است که گاهی اوقات به شدت از نخبگان حمایت می کرد.

نمای پانوراما از ستون ها و ساختمان های روم باستان

نمای پانوراما از ستون ها و ساختمان های روم باستانT انجمن رومی محل مشترک فعالیت های سیاسی بود. 
در کمیته مرکزی centuriata، مجمعی که قضات ارشد رم را انتخاب می‌کرد، هر شهروند عضوی از یک واحد رأی‌دهی بر اساس ثروت بود. اعضای واحد رأی می دادند تا تصمیم بگیرند که از کدام نامزدها به طور جمعی حمایت کنند، مانند انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده که در آن نه رأی مردم، بلکه تعداد آرای کالج الکترال است که برنده را تعیین می کند.

ثروتمندترین رومی ها بیش از نیمی از واحدهای رأی گیری در این مجلس را کنترل می کردند. فقیرترین شهروندان فقط یک واحد رای داشتند. از آنجایی که آنها آخرین رای را می دادند، و تنها در زمان نتایج نامشخص، ممکن بود اصلا رای ندهند.

علاوه بر این، شهروندان به صورت شفاهی و آشکار رای می دادند. نخبگان می توانستند مستقیماً رای دهندگان فقیرترها را مشاهده کرده و به طور بالقوه آنها را مرعوب کنند.

تنظیم انتخابات رومی
همه چیز در سال 139 قبل از میلاد هنگامی که سیاستمدار رومی، آولوس گابینیوس قانونی را تصویب کرد، شروع به تغییر کرد. دو قانون دیگر، که هر دو در دهه 130 به تصویب رسیدند، استفاده از برگه های رای کتبی را به رأی گیری قانونگذاری و اکثر هیئت های منصفه آزمایشی گسترش دادند.

این برگه‌های رای کتبی کار را برای نخبگان دشوارتر می‌کرد تا بر رای‌دهی تأثیر بگذارند، اما غیرممکن نبود. هر واحد ردیف و صف مخصوص به خود را تشکیل می داد که به پلی منتهی می شد که رای دهندگان برگه های رای را برای علامت گذاری و قرار دادن در یک سبد دریافت می کردند. نخبگان می توانستند خود یا متحدانشان را روی پل مستقر کنند تا مردم را تشویق کنند که به راه "درست" رای دهند.

پشت سکه نروا دریافت و انداختن برگه رای، اولین و آخرین لحظات حضور یک رای دهنده بر روی پل را به تصویر می کشد. فقدان افراد غیر رای دهنده روی سکه، به غیر از یک کارگر نظرسنجی، کلید درک پیام آن است.

سکه نقره ای برنزی با یک رقم که از چهره دیگری برگه رای دریافت می کند و دیگری یک برگه رای را در یک صندوق می گذارد.

سکه نقره ای برنزی با یک فرد که از چهره دیگری برگه رای دریافت می کند و دیگری یک برگه رای را در یک صندوق می گذارد.پشت یک سکه نقره رومی ضرب شده توسط P. Nerva، در حدود 113 ق.م. انجمن سکه شناسی آمریکا
در سال 119 قبل از میلاد، یک سیاستمدار جوان به نام گایوس ماریوس قانونی را تصویب کرد که عرض پل های رای گیری را کاهش داد و به رای دهندگان اجازه داد بدون اینکه نخبگان از بالای شانه هایشان نگاه کنند، برگه های رای خود را علامت گذاری کنند. سکه نروا که شش یا هفت سال بعد ضرب شد، تقریباً به طور قطع به این قانون اشاره دارد. نروا با نشان دادن تنها رای دهندگان روی پل، یک پیروزی مهم در حق رای را جشن می گرفت و وفاداری خود را با ماریوس اعلام می کرد.

اشراف هرگز نتوانستند قوانین رای گیری را لغو کنند و حتی با فروپاشی جمهوری همچنان از آنها غر می زدند.

کشمکش طولانی روم بر سر روش های رأی گیری یادآور مفید و شاید حتی آرامش بخش است. تغییر قوانین رای گیری و شکایت های انتخاباتی چیز جدیدی نیست. دعوا بر سر دسترسی رای دهندگان به صندوق رای، یکی از عوارض جانبی اجتناب ناپذیر دموکراسی است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت