خبر های ویژه

دیر خوابیدن و کم خوابی می تواند به رشد مغز آسیب برساند - و بچه های فقیرتر بیشتر در معرض خطر هستند

28 تیر 1403

آیا دموکراسی بدون رای دادن وجود دارد؟ انتخابات توسط قرعه در آتن باستان

15 تیر 1403

روم باستان با موفقیت علیه ارعاب رأی دهندگان مبارزه کرد - داستانی سیاسی که روی یک سکه روایت می شود که امروزه طنین انداز می شود

11 تیر 1403

قانون آب در تارای! یک بینش در اندیشه هایی در مورد فلسفه مدیریت شرکت های مختلف ژاپنی

9 تیر 1403

ماجراهای ایرانی سرهنگ لیاخوف و قزاق ها

2 تیر 1403

پایگاه داده جدید دارای 250 ابزار هوش مصنوعی است که می تواند تحقیقات علوم اجتماعی را بهبود بخشد

19 خرداد 1403

تاناکورا ! پوشاک دست دوم 10 درصد از فروش مد جهانی را به خود اختصاص می دهد

18 خرداد 1403

بمناسبت ۲۷ اردیبهشت روز جهانی ارتباطات -هیچ توسعه ،برنامه، تصمیم وتنویر افکار مردم بدون پشتوانه ارتباطات و رسانه امکان پذیر نیست.

26 اردیبهشت 1403

لزوم حمایت از رسانه هایی که در تبریز ، توان رقابت در سطوح ملی را دارند.

20 اردیبهشت 1403

بانک جهانی زنگ خطری را در مورد «واژگونی تاریخی» توسعه برای فقیرترین کشورها به صدا در می آورد

28 فروردین 1403

برای مایاها، خورشید گرفتگی نشانه برخوردهای آسمانی بود - و ستاره شناسان آنها سوابق پیچیده ای را برای پیش بینی آنها نگه داشتند.

17 فروردین 1403

تغییرات آب و هوایی به ظهور و نابودی امپراتوری نئوآسوری، ابرقدرت دنیای باستان دامن زد.

17 اسفند 1402

آنچه امپراتوری عثمانی می تواند در مورد پیامدهای تغییرات آب و هوایی به ما بیاموزد - و چگونه خشکسالی می تواند مردم را ریشه کن کند و به جنگ دامن بزند.

17 اسفند 1402

ماه رمضان در مدارس آمریکایی معرفی می شود

17 اسفند 1402

کووید-19 اثر خود را بر روی مغز باقی می گذارد

10 اسفند 1402

روزگاری که ۱۱ کنسولگری در تبریز و ۷ سفارتخانه درتهران نبض سیاست خارجی ایران بودند.

10 اسفند 1402

2 تیر 1403

ماجراهای ایرانی سرهنگ لیاخوف و قزاق ها

سرگئی زلنین-یاکولف - برگردان به فارسی توفیق وحیدی آذر

۲ تیر ۱۲۸۷ به دستور محمدعلی‌ شاه و با فرماندهی ولادیمیر لیاخوف، فرمانده روسی بریگارد قزاق، مجلس شورای ملی به توپ بسته شد. این واقعه را یوم‌التوپ می‌نامند که به دستگیری سران جنبش مشروطه و کشته شدن تعدادی از آن‌ها و استبداد صغیر منجر شد ! سرگئی زلنین-یاکولف در مورد قزاق ها با تمجید از لیاخوف روس ، می نویسد : من همیشه به صفحات تاریخ روسیه علاقه زیادی داشتم که در آن مردم روسیه قهرمانی خود را نشان دادند و از منافع روسیه در خارج از مرزهای آن اغلب - در آسیا، در شرق دفاع کردند.. این تا حد زیادی از خواندن کتاب های فرگوسن و براندون در مورد امپراتوری بریتانیا و همچنین تماشای برنامه "بازی بزرگ" میخائیل لئونتیف الهام گرفته شده است. و تصمیم گرفتم که درباره قهرمانانمان هم چیزی بنویسم. و بنابراین تصمیم گرفتم شروع کنم.............آموزش پرسنل توسط مربیان نظامی با مأموریت نظامی از روسیه انجام شد. فرمانده تیپ یک افسر روسی بود که از دولت روسیه حقوق می گرفت. در سال 1884، تیپ یک گروه توپخانه و سپس پیاده نظام به دست آورد. نگهبانی از شاه و مقامات ارشد ایران، نگهبانی در کنسولگری‌ها، نمایندگی‌های دیپلماتیک، وزارتخانه‌ها، زرادخانه‌ها، شعب بانک‌ها، سرکوب ناآرامی‌ها در کشور و اخذ مالیات از مردم از جمله وظایف این تیپ بود. ایجاد بریگاد قزاق ایرانی و حفظ فعالیت‌های آن بخش مهمی از تلاش‌های سیاست خارجی روسیه برای مقابله با آرمان‌های ژئوپلیتیکی امپراتوری بریتانیا در ایران بود. وظیفه نظامی-استراتژیک سیاست خارجی روسیه در ایران تضمین دسترسی روسیه به خلیج فارس و اقیانوس هند بود. تصمیم او حاکی از تضعیف حداکثری موقعیت بریتانیا در ایران با چشم انداز حذف کامل آن بود.

تبریز امروز:


من همیشه به صفحات تاریخ روسیه علاقه زیادی داشتم که در آن مردم روسیه قهرمانی خود را نشان دادند و از منافع روسیه در خارج از مرزهای آن اغلب - در آسیا، در شرق دفاع کردند.. این تا حد زیادی از خواندن کتاب های فرگوسن و براندون در مورد امپراتوری بریتانیا و همچنین تماشای برنامه "بازی بزرگ" میخائیل لئونتیف الهام گرفته شده است. و تصمیم گرفتم که درباره قهرمانانمان هم چیزی بنویسم. و بنابراین تصمیم گرفتم شروع کنم.

محمدعلی شاه قاجار

محمدعلی شاه قاجار
در سال 1907 پسر مظفر الدین شاه، محمدعلی شاه بر تخت سلطنت ایران نشست. مجلس که بر اساس قانون اساسی مصوب 1906 تشکیل شد، نماینده مخالفان شاه بود. در 22 ژوئن 1908، شاه فرمانده بریگاد قزاق ایرانی، سرهنگ ولادیمیر پلاتنوویچ لیاخوف را به عنوان فرماندار نظامی تهران منصوب کرد.

تیپ قزاق ایرانی. آوریل 1909. در پیش زمینه می توانید فرمانده آن، سرهنگ لیاخوف را ببینید.

الکساندر دوم و ناصر الدین شاه 
بریگاد قزاق ایرانی سابقه خود را به سفر شاه ناصرالدین از روسیه در سال 1878 برمی‌گرداند. شاه بسیار تحت تأثیر قزاق های روسی، به ویژه مهارت های اسب سواری آنها قرار گرفت. او می خواست همین تقسیم بندی را شروع کند. پس از بازگشت به ایران، در سال 1879، یک تیپ قزاق از میان مهاجران قفقاز و عشایر محلی به رهبری افسران روسی و تحت فرماندهی روس تشکیل شد.

قزاق های ایرانی 1908.

تیپ قزاق ایرانی. آوریل 1909. در پیش زمینه فرمانده آن، سرهنگ لیاخوف دیده می شود .
آموزش پرسنل توسط مربیان نظامی با مأموریت نظامی از روسیه انجام شد. فرمانده تیپ یک افسر روسی بود که از دولت روسیه حقوق می گرفت. در سال 1884، تیپ یک گروه توپخانه و سپس پیاده نظام به دست آورد. نگهبانی از شاه و مقامات ارشد ایران، نگهبانی در کنسولگری‌ها، نمایندگی‌های دیپلماتیک، وزارتخانه‌ها، زرادخانه‌ها، شعب بانک‌ها، سرکوب ناآرامی‌ها در کشور و اخذ مالیات از مردم از جمله وظایف این تیپ بود. ایجاد بریگاد قزاق ایرانی و حفظ فعالیت‌های آن بخش مهمی از تلاش‌های سیاست خارجی روسیه برای مقابله با آرمان‌های ژئوپلیتیکی امپراتوری بریتانیا در ایران بود. وظیفه نظامی-استراتژیک سیاست خارجی روسیه در ایران تضمین دسترسی روسیه به خلیج فارس و اقیانوس هند بود. تصمیم او حاکی از تضعیف حداکثری موقعیت بریتانیا در ایران با چشم انداز حذف کامل آن بود.

سرهنگ ولادیمیر لیاخوف

سرهنگ ولادیمیر لیاخوف
در سال 1906، سرهنگ ولادیمیر پلاتنوویچ لیاخوف، یک قزاق ثبت شده از روستای نووسووروفسک کوبان، به عنوان فرمانده این لشکر منصوب شد. در سال 1898، او به عنوان آجودان ارشد ستاد فرماندهی لشکر سواره نظام قفقاز منصوب شد. در سال 1900، او به عنوان افسر ستاد اصلاحی برای انجام وظایف در ستاد منطقه نظامی قفقاز منصوب شد. در 6 دسامبر همان سال به درجه سرهنگی ارتقا یافت. در سال 1904، لیاخوف به عنوان رئیس ستاد لشکر 21 پیاده نظام سوم ارتش قفقاز منصوب شد و در 6 دسامبر به درجه سرهنگ ارتقا یافت.

 

 

قزاق های ایرانی 1908.

قزاق های ایرانی 1908.
یک روز پس از انتصاب، سرهنگ لیاخوف، شش افسر و قزاق دیگر با شش اسلحه به ساختمانی که مجلس در آن جلسه داشت یورش بردند. مجلس تسخیر شد، چند صد نفر از جمله تمام نمایندگان مجلس کشته شدند. رهبران آنها اعدام شدند.

سر چارلز مارلینگ، سفیر سلطنتی بریتانیا در تهران.

سر چارلز مارلینگ، سفیر سلطنتی بریتانیا در تهران.
برخی از نمایندگان مجلس سعی کردند با استفاده از رسم "باستا" یعنی سرپناه به سفارت انگلیس پناه ببرند. سر چارلز موری مارلینگ، سفیر اعلیحضرت انگلیس در تهران نوشت:

تنها روسی که به من احترام می گذارد لیاخوف است. او فقط به سمت جلو حرکت می کند و به این موضوع اهمیت نمی دهد که چه کسی چه چیزی فکر می کند یا می گوید. او همه چیز را برای جلال روسیه و به خاطر آنچه که به نظر او نتیجه طبیعی است - به خاطر تحقیر انگلیس - انجام می دهد. او کودتا کرد و تصمیم گرفت که کار او نباید با یک «اعتصاب» در هیئت بریتانیا خراب شود. او عمداً با قرار دادن تعداد زیادی قزاق در نزدیکی مأموریت توهین کرد، او به قزاق های خود دستور داد تا در شهر قدم بزنند و گزارش دهند که اگر "باست" ادامه یابد، مأموریت از توپ شلیک می شود. او هر کاری کرد تا ما خاک بخوریم.»

سرلشکر ولادیمیر لیاخوف
سرلشکر ولادیمیر لیاخوف
در پایان ژوئیه 1909، لیاخوف به عنوان فرمانده هنگ پیاده نظام 50 بیالیستوک منصوب شد. در 13 مه 1912، او به درجه سرلشکری ​​ارتقا یافت و به عنوان رئیس ستاد نظامی ارتش قزاق کوبان منصوب شد. او در جنگ جهانی اول در جبهه قفقاز شرکت کرد، در سال 1917 فرماندهی سپاه یکم قفقاز را برعهده گرفت و به درجه سپهبدی رسید. او دارای اسلحه سنت جورج و نشان سنت جورج درجه 4 بود. بعدها به جنبش سفید پیوست. در اکتبر 1918، او گروه سفید ترکیبی را که در راه آهن ولادیکاوکاز فعالیت می کرد، رهبری کرد. از 15 نوامبر 1918، فرمانده سپاه III ارتش ارتش داوطلب. پس از اشغال ترک در 10 ژانویه 1919، او به عنوان فرمانده کل نیروهای منطقه ترک- داغستان منصوب شد، پس از آوریل 1919 او

من در ذخیره صفوف ارتش داوطلب ثبت نام کردم، از تجارت بازنشسته شدم و در حومه باتوم مستقر شدم. در 30 آوریل 1920 در سن 50 سالگی توسط مهاجمان کشته شد. گمان هایی وجود دارد که انگلیسی ها می توانستند در این امر دخیل باشند که لیاخوف را فراموش نکردند که چگونه توانست از نفوذ روسیه در ایران دفاع کند.

تشکیل لشکر قزاق ایرانی.

تشکیل لشکر قزاق ایرانی.
شاه با مشاهده قابل اعتماد بودن تیپ به فکر افزایش بیشتر آن افتاد. در سال 1913 واحدهایی از تیپ که قبلاً منحصراً در تهران مستقر بودند به تبریز، رشت و همدان اعزام شدند. در سال 1916 به یک بخش دوباره سازماندهی شد. آماده ترین واحد ارتش شاه بود. در پایان سال 1917، یک گروه فرود از ملوانان بلشویک به فرماندهی فئودور راسکولنیکوف (ایلین) در بندر انزلی ایران در دریای خزر با هدف «شوروی کردن» سپاه روسیه در ایران فرود آمدند. اما این گروه توسط واحدهای لشکر قزاق ایرانی محاصره شد و مجبور به بازگشت به روسیه شد. نیروهای روسی سپاه ژنرال باراتوف که در طول جنگ جهانی اول در آنجا بودند، در پایان سال 1917 - آغاز سال 1918 از ایران خارج شدند. از سال 1918، این لشکر توسط مأموریت بریتانیا پشتیبانی می شود. به دلیل ترس از تهاجم جدید نیروهای شوروی به ایران، واحدهای لشکر قزاق ایرانی تا اوایل سال 1920 در سواحل دریای خزر به گشت زنی پرداختند. تحت فشار انگلیسی ها، همه افسران روسی از کار برکنار شدند و فرماندهی لشکر قزاق ایرانی به ارتش ایران منتقل شد. افسران روسی، در بیشتر موارد، در کنار جنبش سفید می جنگیدند. در اکتبر 1920، لشکر قزاق ایرانی، که در آن زمان شامل 120 مربی نظامی روسی بود، منحل شد.

1910 رضاخان سمت چپ است.

1910 رضاخان سمت چپا
یکی از سربازان ایرانی که در لشکر خدمت می کرد رضاخان بود. او در سن نسبتاً جوانی به عنوان شخصی وارد آنجا شد. قبلاً در سن 20 سالگی افسر شد. در سال 1903، او محافظ کنسول هلند، ژنرال فریدولین مارینوس کنبل شد. رضاخان در سال 1910 به درجه سروانی بریگاد قزاق ایرانی ارتقا یافت. در سال 1919 او به درجه ژنرال رسید. پس از انحلال لشکر، در سال 1921، او و همکاران سابقش تهران را تصرف کردند و از سوی احمدشاه قاجار به فرمانداری نظامی و فرماندهی کل قوا و پس از مدتی به سمت وزیر جنگ منصوب شد. در 28 اکتبر 1923 نخست وزیر شد. نام خانوادگی را به پهلوی تغییر داد. او با استفاده از موقعیت و اقتدار خود، سرنگونی سلسله قاجار را سامان داد. در 31 اکتبر 1925، مجلس مؤسسان مجلس، سرنگونی احمد شاه قاجار و کل سلسله قاجار را اعلام کرد. در 12 دسامبر 1925 رضاخان به قدرت رسید و شاه جدید ایران را به نام رضا شاه پهلوی اعلام کرد. در 15 دسامبر به عنوان حاکم سوگند یاد کرد. سلسله پهلوی اینگونه پایه گذاری شد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت