خبر های ویژه

کووید-19 اثر خود را بر روی مغز باقی می گذارد

10 اسفند 1402

روزگاری که ۱۱ کنسولگری در تبریز و ۷ سفارتخانه درتهران نبض سیاست خارجی ایران بودند.

10 اسفند 1402

"مغز من را ربوده است" - تیمی از متخصصان راه هایی برای کمک به جوانان معتاد به رسانه های اجتماعی برای کاهش ولع پیدا کردند.

30 بهمن 1402

بودجه برای پناهندگان مدت هاست که سیاسی شده است - اقدامات تنبیهی علیه انروا و فلسطینی ها با این الگو مطابقت دارد.

12 بهمن 1402

رشد بازار جهانی خودروهای برقی در سال جاری با کاهش یارانه ها کاهش می یابد

30 دی 1402

اولین شاهکارهای هوش مصنوعی

5 دی 1402

شیوه‌های معماری افغانستان با نگاهی به معماری اسلامی

3 دی 1402

تحقیقات رو به افزایش اثرات مضر استفاده از رسانه های اجتماعی بر سلامت روان، از جمله تصویر بدن و ایجاد اختلالات خوردن را مستند می کند

1 دی 1402

یادداشتی کوتاه برای قدر دانی از تصمیم دیوان عدالت اداری

29 آذر 1402

خندیدن برای ذهن و بدن شما مفید است - این چیزی است که تحقیقات نشان می دهد

28 آذر 1402

تربیت ملایم فرزند می تواند برای والدین بسیار سخت باشد

13 آذر 1402

علیرغم آنچه که اخبار می گویند، ما یک گونه خشن نیستیم

28 آبان 1402

چرا بیشتر شرکت‌های مواد غذایی، لوازم آرایش و زیبایی به طرح‌های بسته‌بندی مینیمالیستی روی می‌آورند

20 آبان 1402

شرکت مهره های قفل دار آقای کاتسوهیکو واکابایاشی

9 آبان 1402

زبان و بحران هویت برای فرزندان و نوه های مهاجران

9 آبان 1402

چگونه رسانه های اجتماعی مسئولیت صحت اخبار را کنار گذاشتند؟

26 مهر 1402

9 آبان 1402

شرکت مهره های قفل دار آقای کاتسوهیکو واکابایاشی

اندیشه هایی در مورد فلسفه مدیریت شرکت های ژاپنی - مهندس توفیق وحیدی آذر

با استفاده از اصل گوه موجود در معماری سنتی ژاپنی، شرکت صنعت مهره قفل دار ، مشکل شل شدن شیارها در یک پیچ و مهره را حل کرده است. محصول نوآورانه آنها، مهره قفل دار ، با استفاده از دو مهره مهره بالایی و مقعر؛ روی مهره پایینی و محدب برای بستن پیچ از شل شدن پیچ جلوگیری می کند! با توجه به این ویژگی، در مناطقی که تعمیر و نگهداری دشوار است یا در معرض ارتعاشات شدید یا ضربه‌های قوی هستند، مانند برج‌های آهنی، پل‌های طولانی، واگن‌های ریلی و نیروگاه‌های هسته‌ای این مهره استفاده شده است و عملکرد برجسته‌اش را برای بیش از 30 سال نشان می‌دهد. صنعت مهره قفل دار نیز با استفاده از ماشین آلات تست که یکی از بهترین ها در جهان است، ایمنی قابل توجه محصولات خود را ثابت کرده است. اشتیاق آنها به ایمنی و کیفیت باعث جلب اعتماد تولید کنندگان خارج از کشور نیز شده است. با خط مشی «ایمنی را توسعه دهید»، صنعت مهره قفل دار، خطوط تولید پیشرفته‌ای مانند «HLB (مهره قفل دار)» و «مهره قفل فضایی» را ارائه کرده است. آقای کاتسوهیکو واکابایاشی که دو بار در جستجوی مهره‌ای که هرگز شل نمی‌شود، شرکتی ایجاد کرد، سرانجام به مهره رویایی خود دست یافت . داستان به 60 سال قبل بازمی گردد. آقای واکابایاشی که برای یک سوپاپ ساز و مسئول طراحی کار می کرد، در یک نمایشگاه بین المللی با مهره ای مواجه شد که مکانیزمی داشت که از شل شدن پیچ جلوگیری می کرد. آقای واکابایاشی می‌گوید: "من مهره را به خانه آوردم و یک ساعت قبل از خواب به آن نگاه کردم. سپس الهام گرفتم - روشی برای ساختن آن که هزینه زیادی ندارد."

تبریز امروز:

کاتسوهیکو واکبایاشی - Wakabayashi, Katsuhiko- مهره قفل دار

این ایمنی است که ما توسعه می دهیم تا بتوانیم محصولی بی نقص ایجاد کنیم، چاره ای جز انجام آن توسط خودم نیست.


آغاز تبدیل یک ایده به یک محصول صنعتی 

با استفاده از اصل گوه موجود در معماری سنتی ژاپنی، شرکت صنعت مهره قفل دار( قفل سخت) ، مشکل شل شدن شیارها در یک پیچ و مهره را حل کرده است. محصول نوآورانه آنها، مهره قفل دار  (سخت)، با استفاده از دو مهره مهره بالایی و مقعر؛ روی مهره پایینی و محدب برای بستن پیچ از شل شدن پیچ جلوگیری می کند! با توجه به این ویژگی، در مناطقی که تعمیر و نگهداری دشوار است یا در معرض ارتعاشات شدید یا ضربه‌های قوی هستند، مانند برج‌های آهنی، پل‌های طولانی، واگن‌های ریلی و نیروگاه‌های هسته‌ای این مهره استفاده شده است و عملکرد برجسته‌اش را برای بیش از 30 سال نشان می‌دهد. صنعت مهره قفل دار نیز با استفاده از ماشین آلات تست که یکی از بهترین ها در جهان است، ایمنی قابل توجه محصولات خود را ثابت کرده است. اشتیاق آنها به ایمنی و کیفیت باعث جلب اعتماد تولید کنندگان خارج از کشور نیز شده است. با خط مشی «ایمنی را توسعه دهید»، صنعت مهره قفل دار، خطوط تولید پیشرفته‌ای مانند «HLB (مهره قفل دار)» و «مهره قفل فضایی» را ارائه کرده است.


آقای کاتسوهیکو واکابایاشی که دو بار در جستجوی مهره‌ای که هرگز شل نمی‌شود، شرکتی ایجاد کرد، سرانجام به مهره رویایی خود دست یافت .
داستان به 60 سال قبل بازمی گردد. آقای واکابایاشی که برای یک سوپاپ ساز و مسئول طراحی کار می کرد، در یک نمایشگاه بین المللی با مهره ای مواجه شد که مکانیزمی داشت که از شل شدن پیچ جلوگیری می کرد.

آقای واکابایاشی می‌گوید: "من مهره را به خانه آوردم و یک ساعت قبل از خواب به آن نگاه کردم. سپس الهام گرفتم - روشی برای ساختن آن که هزینه زیادی ندارد."

آقای واکابایاشی U Nut، اولین مهره بدون شل شدن را دو سال پس از الهام گرفتن با استفاده از فنر ابداع کرد . سپس او یک شرکت را تأسیس کرد تا آن را وارد تجارت کند، .
او با لبخند می گوید: "ابتدا نمی توانستم با استفاده از فنر بشقاب، عمده فروشان را متوجه مهره  کنم. آنها با عصبانیت به من گفتند که چنین چیز عجیبی را برایشان نیاورم." او به آنها مهره را داد تا مجانی امتحان کنند."

از طریق تلاش‌های او برای فروش با عرق و اشک، و با کمک رشد سریع اقتصادی در آن زمان، فروش U Nut به یکی از بزرگترین سهم‌های بازار در صنعت رسید. اما آقای واکابایاشی از قبل ضعف U Nut را می دانست. او توضیح می‌دهد: «مهره  وقتی روی ماشینی که ضربه‌ای قوی وارد می‌کند، مثلاً یک بیل مکانیکی، می‌تواند شل شود».

به منظور ایجاد یک مهره ایده آل، او تمام حقوق تولید U Nut را رها کرد و در سال 1974 شرکت Hard Lock Industry را تأسیس کرد.

انواع مهره های قفل دار

 

مهره‌ها باید در اندازه‌های مختلفی با توجه به محل نصب آن‌ها عرضه شوند. در بیشتر موارد، در مکان هایی که تعمیر و نگهداری و تعویض آن مشکل است، استفاده می شود. آنها همچنین باید وزن سنگین و زنگ زدگی را تحمل کنند. به منظور پاسخگویی به نیازهای مختلف، آمهره ها از مواد مختلفی ساخته می شوند.

Sumiyoshi Shrine - معبد سومیوشی

او می‌گوید، "ایده مهره قفل سخت را از توری یا دروازه حرم در معبد سومیوشی، نمونه‌ای از معماری سنتی ژاپنی، گرفتم. توری گوه‌هایی دارد که از شل شدن آن جلوگیری می‌کند. با این اشاره، توسعه را از ابتدا شروع کردم. در ابتدا، ایده من به سختی قابل لمس شد.

پس از آزمون و خطا، او روشی را برای قفل کردن یک پیچ با لغزش گوه با استفاده از دو مهره ارائه کرد: یک مهره مقعر بالا روی مهره پایینی و محدب. ساختاری که به دو مهره نیاز دارد به معنای حجم کار بیشتر یا یک نقطه ضعف جدی است، اما آقای واکابایاشی به این روش پایبند بود، زیرا او می خواست به "ایمنی" برسد، که غیرقابل جایگزینی است.

مهره های های این شرکت توسط شرکت های راه آهن برای استفاده در دستگاه های راه آهن نه تنها در ژاپن، بلکه در بیش از 10 کشور جهان تأیید شده است

 

مهره های این شرکت توسط شرکت های راه آهن برای استفاده در دستگاه های راه آهن نه تنها در ژاپن، بلکه در بیش از 10 کشور جهان تأیید شده است. حدود 4 میلیون مجموعه از مهره های قفل سخت به ریل پرسرعت تایوان برای استفاده در دستگاه های بست مختلف تحویل داده شد.

 

او یادآور شد: "به هر حال، من شدیداً احساس می کردم که چاره ای جز این نیست که خودم این کار را انجام دهم. همچنین احساس می کردم که نباید همزمان محصول دیگری تولید کنم، به این فکر می کنم که به هر دو آسیب می رسانم. این مانند بزرگ کردن یک کودک بود. یک کودک زمان می برد تا بتواند راه برود و به مراقبت زیادی نیاز دارد. پنج یا شش سال طول کشید تا مهره قفلی سخت به یک تجارت تبدیل شود."
با گذشت زمان 35 سال بدون تصادف کیفیت بالای ایمنی به یک استاندارد جهانی تبدیل شده است
آقای واکابایاشی با لبخند می گوید: "وقتی می توانم برای دیگران مفید باشم، خوشحال می شوم. شما نباید به پول درآوردن وابسته باشید. با این وجود، من می خواهم سود منصفانه ای کسب کنم." "

تجهیزات سطح بالا برای تست بازرسی 100٪. ارتفاع مهره ها و قطر داخلی پیچ ها را با دقت بسیار بالای یک هزارم میلی متر اندازه گیری می کند. اعتمادی که آنها به دست آورده اند از این سیستم بازرسی سفت و سخت ناشی می شود.

 

تجهیزات سطح بالا برای تست بازرسی 100٪. ارتفاع مهره ها و قطر داخلی پیچ ها را با دقت بسیار بالای یک هزارم میلی متر اندازه گیری می کند. اعتمادی که آنها به دست آورده اند از این سیستم بازرسی سفت و سخت ناشی می شود.

 

فلسفه او به گونه ای محقق شده است که مهره قفل سخت 35 سال از زمان تولدش هیچ حادثه ای ایجاد نکرده و هیچ محصول دیگری از این شرکت نیز نداشته است. آنها برای ماشین‌های صنعتی، هواپیما، کشتی‌ها، تجهیزات راه‌آهن، از جمله قطارهای گلوله‌ای، پل‌های بزرگ مانند پل‌های Seto-Ohashi و Akashi Kaikyo، و "Tokyo Sky Tree"، برج جدید توکیو که در سال 2011 تکمیل می‌شود، استفاده می‌شوند. نیروگاه ها، تاسیسات تولید باد و جالب اینجاست که جت ترن هوایی و لبه های رانر برای باب اسلیدها نیز از کاربردهای آنهاست. اگرچه محصولات شرکت او دیده نمی شوند، اما از بخش های حیاتی زندگی ما پشتیبانی می کنند.

آقای واکابایاشی درباره بازارهای خارج از کشور می‌گوید: «مهره قفل سخت ما برای دستگاه‌های بست ریلی برای راه‌آهن پرسرعت تایوان استفاده می‌شود». این شرکت همچنین توسط شرکت‌های راه‌آهن در بریتانیا و استرالیا تأیید شده است، بنابراین بازار خود را به بیش از 20 کشور و منطقه در سراسر جهان گسترش داده است.

محصولاتی که آنها تولید می کنند در عین حال مقاوم هستند

lient، یعنی بازیکنان پشتیبانی قابل اعتماد. محصولات آنها بی همتا هستند، با این حال، چیز دیگری در مورد این شرکت وجود دارد که خاص است.

در طبقه دوم کارخانه سوم فضای بی نظیری وجود دارد. اینجاست که مجموعه بزرگی از مدل راه آهن، واکابایاشی عمیقاً به آن متصل است، نزدیک به هم قرار گرفته اند. دیوراما عالی است، اما چشمگیرترین مورد در این مجموعه یک لوکوموتیو بخار با اندازه یک سیزدهم است. در واقع می تواند یک مرد را برای دور زدن راه آهن 80 متری حمل کند. او با لبخند می گوید: "در بین شرکای ما که از کارخانه ما بازدید می کنند بسیار محبوب است. آنها می توانند با آن بازی کنند. آنقدر کار خوبی انجام می دهد که می توانید آن را فروشنده خطاب کنید."

 Wakabayashi  Katsuhiko

"اتاق جلسه" پر از تفکر بازیگوش است. اینجا باید یکی از جاهایی باشد که انگیزه او برای تحقیق خستگی ناپذیر برای ایمنی و ارائه ایده است. زمانی که او دانشجو بود، یک بطری جوهر اختراع کرد که جوهر اضافی را در نوک خودکار قرار نمی داد. بلافاصله پس از تأسیس یک شرکت، او یک نگهدارنده برای کاغذهای مربعی شکل مانند نقش توالت و همچنین یک ماهیتابه املت ژاپنی با زاویه کمی اضافه کرد که به شما امکان می دهد به راحتی یک املت ژاپنی درست کنید. به دلیل انعطاف پذیری ایده هایش، او لقب «ادیسون نانیوا» را گرفته است. نه محدود به مهره قفل سخت، او همچنان در شکل دادن ایده های خود به گونه ای جذب می شود که ایمنی کامل تری ایجاد کند.

افکاری در مورد فلسفه مدیریت شرکت های مختلف ژاپنی - اکتبر 2023

این ستون، روایتی درباره کاتسوهیکو واکابایاشی (90 ساله)، مخترع Hardlock Nuts - «بست‌هایی که هرگز شل نمی‌شوند» - و بنیانگذار شرکتی است که آنها را می سازد.

در واقع، قبل از اختراع مهره های هاردلاک، واکابایاشی پس از ابداع محصول دیگری به نام مهره های اصطکاکی فلزی که از فنرهای ورقی استفاده می کرد، به عنوان کسب و کاری جدید آغاز شد.
پس از تاسیس شرکت مدتی طول کشید تا محصول شروع به فروش کرد، اما تلاش های تولیدی آن پاداش گرفت و موفقیت هایی به دست آورد.
با این حال، همانطور که این کار را انجام داد، یک شکایت در مورد محصول انجام شد.
مشخص شد که اگر از آن در تجهیزاتی استفاده شود که ضربات شدید مکرر را در طول زمان تحمل می کند، مانند شمع گیر یا چکش، شل شدن بست ها رخ می دهد.
هیچ مشکلی با خود محصول وجود نداشت، اما نتوانست در برابر ضربه بیش از شرایط استفاده تضمین شده مقاومت کند.
با گسترش نیاز به مهره های اصطکاکی فلزی برای اهداف مختلف، این محصول اکنون برای کاربردهایی استفاده می شود که فراتر از آنچه کاتسوهیکو واکابایاشی و همکارانش تصور می کردند، استفاده می شد.

کارآفرینی که در چنین موقعیتی از مسئولیت شانه خالی می کند و معتقد است «مشتریانی که از محصولات برای مقاصد پیش بینی نشده استفاده می کنند اشتباه می کنند» صلاحیت مدیر بودن را ندارد.
واکابایاشی، برعکس، در پی آن بود که آن را به «فرصتی برای تأمل در خود» تبدیل کند.
او معتقد بود که "اینکه شکایت وجود دارد به این معنی است که مشتریان هنوز راضی نیستند. ما هنوز مقداری حاشیه برای بهبود داریم."
در واقع، این شرکت برای فروش محصولات خود از عبارات هذلولی مانند "هرگز شل نمی شود" و "مهره اصطکاکی فلزی نهایی" استفاده کرده بود.
اینها اظهارات جسورانه و بدون هیچ مدرکی بودند، و مشکلی که اکنون با آن روبرو بود توسط واکابایاشی به عنوان بازپرداخت برای قرار دادن سود بیشتر از رضایت واقعی مشتری پذیرفته شد.
پس از اندیشیدن طولانی به نتیجه رسید. این یک چالش جدید بود: "توسعه بست هایی که هرگز شل نمی شوند، مهم نیست که چه اتفاقی می افتد" به نفع عموم.
این نشان دهنده ظهور "روح نوع دوستی" بود که به فلسفه مدیریت شخصی او تبدیل شد.
پس از آن، او به نگرانی از توسعه محصول جدید ادامه داد و در نهایت، به لطف الهام و قضاوت خود، به موفقیت بزرگی دست یافت - اما این یک داستان برای دفعات بعدی است.

 

 

 مهندس توفیق وحیدی آذر

منابع : AOTS

        Monodzukuri

        Youtube

 

http://www.jmf.or.jp/monodzukuri03/en/article/p27/index.html

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت