خبر های ویژه

پایگاه داده جدید دارای 250 ابزار هوش مصنوعی است که می تواند تحقیقات علوم اجتماعی را بهبود بخشد

19 خرداد 1403

تاناکورا ! پوشاک دست دوم 10 درصد از فروش مد جهانی را به خود اختصاص می دهد

18 خرداد 1403

بمناسبت ۲۷ اردیبهشت روز جهانی ارتباطات -هیچ توسعه ،برنامه، تصمیم وتنویر افکار مردم بدون پشتوانه ارتباطات و رسانه امکان پذیر نیست.

26 اردیبهشت 1403

لزوم حمایت از رسانه هایی که در تبریز ، توان رقابت در سطوح ملی را دارند.

20 اردیبهشت 1403

بانک جهانی زنگ خطری را در مورد «واژگونی تاریخی» توسعه برای فقیرترین کشورها به صدا در می آورد

28 فروردین 1403

برای مایاها، خورشید گرفتگی نشانه برخوردهای آسمانی بود - و ستاره شناسان آنها سوابق پیچیده ای را برای پیش بینی آنها نگه داشتند.

17 فروردین 1403

تغییرات آب و هوایی به ظهور و نابودی امپراتوری نئوآسوری، ابرقدرت دنیای باستان دامن زد.

17 اسفند 1402

آنچه امپراتوری عثمانی می تواند در مورد پیامدهای تغییرات آب و هوایی به ما بیاموزد - و چگونه خشکسالی می تواند مردم را ریشه کن کند و به جنگ دامن بزند.

17 اسفند 1402

ماه رمضان در مدارس آمریکایی معرفی می شود

17 اسفند 1402

کووید-19 اثر خود را بر روی مغز باقی می گذارد

10 اسفند 1402

روزگاری که ۱۱ کنسولگری در تبریز و ۷ سفارتخانه درتهران نبض سیاست خارجی ایران بودند.

10 اسفند 1402

"مغز من را ربوده است" - تیمی از متخصصان راه هایی برای کمک به جوانان معتاد به رسانه های اجتماعی برای کاهش ولع پیدا کردند.

30 بهمن 1402

بودجه برای پناهندگان مدت هاست که سیاسی شده است - اقدامات تنبیهی علیه انروا و فلسطینی ها با این الگو مطابقت دارد.

12 بهمن 1402

رشد بازار جهانی خودروهای برقی در سال جاری با کاهش یارانه ها کاهش می یابد

30 دی 1402

اولین شاهکارهای هوش مصنوعی

5 دی 1402

شیوه‌های معماری افغانستان با نگاهی به معماری اسلامی

3 دی 1402

14 خرداد 1402

یوان چین و فرصتی برای تبدیل شدن به ارز جهانی

یوان رقیبی برای دلار برگردان به فارسی : توفیق وحیدی آذر

چین یکی از بالاترین نرخ‌های رشد اقتصادی در جهان را برای بیش از ربع قرن حفظ کرده است که به نجات بیش از 800 میلیون نفر از فقر در تنها چند دهه کمک کرده است. این کشور بزرگترین صادرکننده در جهان و مهمترین شریک تجاری ژاپن، آلمان، برزیل و بسیاری از کشورهای دیگر است. این کشور دارای دومین اقتصاد بزرگ پس از ایالات متحده، بر اساس نرخ ارز بازار، و بزرگترین اقتصاد بر اساس قدرت خرید است. با این حال، یوان همچنان به عنوان یک ارز اصلی جهانی پیشرو نیست . جنگ در اوکراین، که در فوریه 2022 آغاز شد، ممکن است آن را تغییر دهد............چین مدت‌هاست که می‌خواهد یوان را به یک نیروی جهانی تبدیل کند و در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای این کار انجام داده است. به عنوان مثال، دولت چین در سال 2015 سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی یا CIPS را راه اندازی کرد تا پرداخت های فرامرزی به یوان را تسهیل کند. سه سال بعد، در سال 2018، اولین قراردادهای آتی نفت خام با یوان در جهان را راه اندازی کرد تا به صادرکنندگان اجازه دهد نفت را به یوان بفروشند. چین همچنین احتمالاً به عنوان بزرگترین طلبکار جهان ظاهر شده است، زیرا دولت و شرکت های تحت کنترل دولتی به ده ها کشور در حال توسعه وام می دهند. و چین در حال توسعه یوان دیجیتال به عنوان یکی از اولین ارزهای دیجیتال بانک مرکزی جهان است. حتی ساعات معاملات یوان نیز اخیراً در سرزمین اصلی افزایش یافته است. به لطف این تلاش ها، یوان در حال حاضر پنجمین ارز پرمعامله در جهان است. این یک افزایش خارق‌العاده نسبت به رتبه 35 خود در سال 2001 است. یوان همچنین پنجمین ارز پرکاربرد برای پرداخت‌های جهانی از جایگاه 30 در اوایل سال 2011 تا آوریل 2023 است، . هر چند رتبه بندی می تواند گمراه کننده باشد. میانگین حجم معاملات یوان هنوز کمتر از یک دهم دلار آمریکا است. علاوه بر این، تقریباً تمام معاملات یوان با معاملات اندکی در برابر سایر ارزها در برابر دلار آمریکا بود، و وقتی صحبت از پرداخت های جهانی می شود، سهم واقعی یوان تنها 2.3 درصد است در حالی که 42.7 درصد برای دلار و 31.7 درصد برای یورو است. یوان همچنین کمتر از 3 درصد از ذخایر ارزی جهان را در پایان سال 2022 تشکیل می داد، در حالی که این میزان برای دلار 58 درصد و برای یورو 20 درصد بود.

تبریز امروز:

یوان در مقابل دلار
توگی چولون
دانشیار امور مالی، دانشگاه لویولا مریلند

 

چین یکی از بالاترین نرخ‌های رشد اقتصادی در جهان را برای بیش از ربع قرن حفظ کرده است که به نجات بیش از 800 میلیون نفر از فقر در تنها چند دهه کمک کرده است. این کشور بزرگترین صادرکننده در جهان و مهمترین شریک تجاری ژاپن، آلمان، برزیل و بسیاری از کشورهای دیگر است. این کشور دارای دومین اقتصاد بزرگ پس از ایالات متحده، بر اساس نرخ ارز بازار، و بزرگترین اقتصاد بر اساس قدرت خرید است.

با این حال، یوان همچنان به عنوان یک ارز اصلی جهانی پیشرو نیست . جنگ در اوکراین، که در فوریه 2022 آغاز شد، ممکن است آن را تغییر دهد.

به عنوان یک استاد امور مالی و کارشناس امور مالی بین‌المللی، من درک می‌کنم که چگونه این درگیری ژئوپلیتیکی ممکن است پول چین را در مرحله بعدی مسیر تبدیل شدن به یک ارز جهانی قرار دهد - و باعث شروع کاهش دلار آمریکا از سلطه فعلی آن شود.

پیشرفت کند یوان چین
چین مدت‌هاست که می‌خواهد یوان را به یک نیروی جهانی تبدیل کند و در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای این کار انجام داده است.

به عنوان مثال، دولت چین در سال 2015 سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی یا CIPS را راه اندازی کرد تا پرداخت های فرامرزی به یوان را تسهیل کند. سه سال بعد، در سال 2018، اولین قراردادهای آتی نفت خام با یوان در جهان را راه اندازی کرد تا به صادرکنندگان اجازه دهد نفت را به یوان بفروشند.

چین همچنین احتمالاً به عنوان بزرگترین طلبکار جهان ظاهر شده است، زیرا دولت و شرکت های تحت کنترل دولتی به ده ها کشور در حال توسعه وام می دهند. و چین در حال توسعه یوان دیجیتال به عنوان یکی از اولین ارزهای دیجیتال بانک مرکزی جهان است. حتی ساعات معاملات یوان نیز اخیراً در سرزمین اصلی افزایش یافته است.

به لطف این تلاش ها، یوان در حال حاضر پنجمین ارز پرمعامله در جهان است. این یک افزایش خارق‌العاده نسبت به رتبه 35 خود در سال 2001 است. یوان همچنین پنجمین ارز پرکاربرد برای پرداخت‌های جهانی از جایگاه 30 در اوایل سال 2011 تا آوریل 2023 است، .

هر چند رتبه بندی می تواند گمراه کننده باشد. میانگین حجم معاملات یوان هنوز کمتر از یک دهم دلار آمریکا است. علاوه بر این، تقریباً تمام معاملات یوان با معاملات اندکی در برابر سایر ارزها در برابر دلار آمریکا بود، 

و وقتی صحبت از پرداخت های جهانی می شود، سهم واقعی یوان تنها 2.3 درصد است در حالی که 42.7 درصد برای دلار و 31.7 درصد برای یورو است. یوان همچنین کمتر از 3 درصد از ذخایر ارزی جهان را در پایان سال 2022 تشکیل می داد، در حالی که این میزان برای دلار 58 درصد و برای یورو 20 درصد بود.

میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه، در 24 مه 2023 با رئیس جمهور چین، شی

میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه، در 24 مه 2023 با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ در پکن دیدار می کند و دو کشور مجموعه جدیدی از توافقنامه های تجاری را امضا می کنند. 


تسلط دلار آمریکا زیر سوال رفت
دلار آمریکا دهه‌ها به عنوان ارز غالب جهانی حکمرانی کرده است – و نگرانی در مورد اینکه چگونه این به نفع ایالات متحده است و به طور بالقوه به بازارهای نوظهور آسیب می‌زند، موضوع جدیدی نیست.

در سال 2022 با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، ارزش دلار آمریکا در برابر اکثر ارزهای دیگر به میزان قابل توجهی افزایش یافت. این عواقب منفی برای ساکنان تقریباً هر کشوری داشت که به دلار وام می‌گیرد، برای واردات به دلار پرداخت می‌کند یا گندم، نفت یا سایر کالاهایی را با قیمت دلار خریداری می‌کند، زیرا این معاملات گران‌تر شدند.

پس از حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال 2022، ایالات متحده و متحدان غربی آن روسیه را تحریم کردند، از جمله قطع دسترسی روسیه به سیستم پرداخت جهانی مبتنی بر دلار، موسوم به انجمن ارتباطات مالی بین بانکی جهانی یا سوئیفت. این به وضوح نشان می دهد که چگونه می توان دلار را به سلاح تبدیل کرد.

با قطع ارتباط روسیه از بازارهای مالی بین‌المللی، تجارت خود با چین را افزایش داد. روسیه شروع به معاملات "دریافت پرداخت " برای زغال سنگ و گاز به یوان کرد و مسکو دارایی یوان را در ذخایر ارز خارجی خود افزایش داد. شرکت های روسی مانند Rosneft اوراق قرضه به یوان منتشر کردند. بر اساس گزارش بلومبرگ، یوان در حال حاضر پرمعامله ترین ارز در روسیه است.

سایر کشورها به افزایش استفاده روسیه از یوان توجه کردند و فرصتی برای کاهش وابستگی خود به دلار دیدند.

اکنون بنگلادش برای ساخت نیروگاه هسته ای به روسیه به یوان پرداخت می کند. فرانسه برای گاز طبیعی مایع خریداری شده از شرکت دولتی چین، پرداخت به یوان را می پذیرد

شرکت نفت. یک بانک برزیلی که توسط یک بانک دولتی چین کنترل می شود، اولین بانک آمریکای لاتین است که مستقیماً در سیستم پرداخت چین، CIPS مشارکت می کند. عراق می خواهد هزینه واردات از چین را به یوان پرداخت کند و حتی تسکو، خرده فروش بریتانیایی، می خواهد هزینه کالاهای وارداتی چینی خود را به یوان بپردازد.

مجموع مبلغ دلاری این معاملات هنوز نسبتاً کم است، اما تغییر به سمت یوان قابل توجه است.

یوان هنوز به صورت رایگان در دسترس نیست
چین نظارت محکمی بر ورود و خروج پول به این کشور دارد. چنین کنترل‌های سرمایه و شفافیت محدود در بازارهای مالی چین به این معناست که چین همچنان فاقد بازارهای مالی عمیق و آزاد است که برای تبدیل یوان به یک ارز بزرگ جهانی مورد نیاز است.

برای اینکه یوان به جایگاه واقعی جهانی دست یابد، باید به صورت آزادانه برای سرمایه گذاری برون مرزی در دسترس باشد و نه تنها به عنوان یک وسیله پرداخت برای تطبیق تجارت عمل کند.

اما جنگ در اوکراین ممکن است به تازگی امکان پیوستن یوان به صفوف دلار و یورو را فراهم کرده باشد – حتی اگر حجم آن هنوز وجود نداشته باشد. و هر گونه تصمیم سیاستی ایالات متحده که اعتبار و قدرت نهادهای ایالات متحده را تضعیف کند - مانند نمایشنامه اخیر در مورد افزایش سقف بدهی در ایالات متحده ، که دولت را در آستانه ناتوانی قرار داد - افزایش یوان و کاهش دلار را تسریع خواهد کرد.

 

برگردان به فارسی : توفیق وحیدی آذر

منبع :The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت