خبر های ویژه

قطعات بلند پازل کووید در جای خود قرار می گیرند - تصویر ناراحت کننده است

29 تیر 1403

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در نهایت مواد خاص نوشابه را در سراسر جهان ممنوع کرد

21 تیر 1403

نبرد بر سر طرح ورشکستگی J&J برای پایان دادن به دعاوی تالک

18 تیر 1403

از تشخیص اختلالات مغزی تا تقویت شناختی، 100 سال EEG علوم اعصاب را متحول کرده است.

16 تیر 1403

پنج منبع ریزپلاستیک‌های خانگی کدامند و چگونه می‌توان از آنها دوری کرد؟

12 تیر 1403

خدمات پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی برای مقابله با سرطان

8 تیر 1403

تنهایی دائمی و خطر سکتۀ مغزی

7 تیر 1403

با افزایش مجدد موارد کوید، چه چیزی باید در مورد انواع جدید FLiRT بدانم؟

6 خرداد 1403

حیوانات با گیاهان خود درمانی می کنند - رفتاری که مردم برای هزاران سال مشاهده کرده و از آن الگوبرداری کرده اند

4 خرداد 1403

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

18 اردیبهشت 1403

چگونه می توانم شب ها سریع بخوابم؟

15 اردیبهشت 1403

پنج غذایی که دندانپزشکان از آنها اجتناب می کنند

9 اردیبهشت 1403

نزدیک بینی در سطح همه گیر است و مشکل از دوران کودکی شروع می شود

5 اردیبهشت 1403

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

16 تیر 1403

از تشخیص اختلالات مغزی تا تقویت شناختی، 100 سال EEG علوم اعصاب را متحول کرده است.

اریکا نیهوس دانشیار روانشناسی و علوم اعصاب، کالج بوودوین - برگردان به فارسی دکتر نعناع تراب فام

الکتروانسفالوگرافی یا EEG 100 سال پیش اختراع شد. در سال‌های پس از اختراع این دستگاه برای نظارت بر الکتریسیته مغز، تأثیر باورنکردنی بر نحوه مطالعه دانشمندان بر روی مغز انسان گذاشته است.

تبریز امروز:

مغزها- انسان ها- صدای مغز

 

درست 100 سال پیش در چنین روزی، هانس برگر، روانپزشک آلمانی، الکترودهایی را روی مغز یک پسر 17 ساله قرار داد تا فعالیت الکتریکی آن را ثبت کند. این اولین قرائت EEG انجام شده روی انسان - و ظهور عصر جدیدی برای علوم اعصاب بود.

EEG - مخفف الکتروانسفالوگرام - سیگنال‌های الکتریکی را که مغز تولید می‌کند زمانی که نورون‌های زیادی به یکباره فعال هستند، ثبت می‌کند. فرکانس های مختلف این نوسانات عصبی به انواع مختلفی از عملکردهای شناختی مرتبط هستند. محققان می توانند این ریتم های مغزی را برای تشخیص یا درمان اختلالات مغزی مانند صرع و بیماری آلزایمر اندازه گیری یا اصلاح کنند.

EEG ثابت در موضوع کار بسیاری از محققان، از جمله اریکا نیهوس، عصب شناس شناختی در کالج Bowdoin باقی مانده است. او می نویسد: "صدمین سالگرد EEG فرصتی است برای تامل بر اهمیت این کشف در علوم اعصاب و پزشکی."

EEG از زمان اختراع خود در سال 1924 راه درازی را پیموده است. Nyhus و همکارانش پیش‌بینی‌های امیدوارکننده‌ای در مورد اینکه این دستگاه در آینده می‌تواند به کجا برسد، دارند. 

الکتریسیته مغز

الکتروانسفالوگرافی یا EEG 100 سال پیش اختراع شد. در سال‌های پس از اختراع این دستگاه برای نظارت بر الکتریسیته مغز، تأثیر باورنکردنی بر نحوه مطالعه دانشمندان بر روی مغز انسان گذاشته است.

از اولین استفاده، EEG درک محققان از شناخت را از ادراک تا حافظه شکل داده است. همچنین برای تشخیص و راهنمایی درمان اختلالات مغزی متعدد، از جمله صرع، مهم بوده است.

من یک عصب شناس شناختی هستم که از EEG برای مطالعه نحوه به خاطر سپردن وقایع گذشته خود استفاده می کنم. 100 سالگی EEG فرصتی برای تأمل در مورد اهمیت این کشف در علوم اعصاب و پزشکی است.

کشف EEG
در 6 ژوئیه 1924، هانس برگر، روانپزشک، اولین ضبط EEG را روی یک انسان، یک پسر 17 ساله که تحت عمل جراحی مغز و اعصاب قرار داشت، انجام داد. در آن زمان، برگر و سایر محققان در حال انجام ضبط الکتریکی بر روی مغز حیوانات بودند.


چیزی که برگر را متمایز می کرد، وسواس او برای یافتن مبنای فیزیکی چیزی بود که او آن را انرژی روانی یا تلاش ذهنی در افراد می نامید. برگر از طریق مجموعه‌ای از آزمایش‌ها که در اوایل دوران حرفه‌ای‌اش انجام شد، حجم و دمای مغز را اندازه‌گیری کرد تا تغییرات در فرآیندهای ذهنی مانند کار فکری، توجه و میل را مطالعه کند.

سپس به ضبط فعالیت های الکتریکی روی آورد. اگرچه او اولین آثار EEG را در سال 1924 در مغز انسان ثبت کرد، اما نتایج را تا سال 1929 منتشر نکرد. برپایی. برگر صدها EEG را روی چندین موضوع، از جمله فرزندان خود، با موفقیت‌های تجربی و شکست‌ها ثبت کرد.

این یکی از اولین قرائت های EEG است که در مطالعه Hans Berger منتشر شده است. ردیابی بالا EGG است در حالی که پایین ردیابی مرجع 10 هرتز است.

این یکی از اولین قرائت های EEG است که در مطالعه Hans Berger منتشر شده است. ردیابی بالا EGG است در حالی که پایین ردیابی مرجع 10 هرتز است.
دو رد EEG که ریتم بالایی از پایین تر است. Hans Berger/Über das Elektrenkephalogramm des Menchen. Archives Für Psychiatrie. 1929; 87:527-70 از طریق Wikimedia Commons
در نهایت که از نتایج خود متقاعد شد، مجموعه‌ای از مقالات را در مجله Archiv für Psychiatrie منتشر کرد و امیدوار بود که برنده جایزه نوبل شود. متأسفانه، جامعه تحقیقاتی در نتایج او تردید داشتند و سال ها قبل از اینکه دیگران شروع به استفاده از EEG در تحقیقات خود کنند، گذشت.

برگر سرانجام در سال 1940 نامزد دریافت جایزه نوبل شد. اما در آن سال به دلیل جنگ جهانی دوم و اشغال نروژ توسط آلمان، جایزه نوبل در هیچ رشته ای اهدا نشد.

نوسانات عصبی
هنگامی که بسیاری از نورون ها به طور همزمان فعال هستند، سیگنال الکتریکی آنقدر قوی تولید می کنند که فوراً در بافت رسانای مغز، جمجمه و پوست سر پخش شود. الکترودهای EEG که روی سر قرار می گیرند می توانند این سیگنال های الکتریکی را ثبت کنند.

از زمان کشف EEG، محققان نشان داده اند که فعالیت عصبی در فرکانس های خاصی نوسان می کند. برگر در ضبط های اولیه EEG خود در سال 1924 به غلبه فعالیت نوسانی اشاره کرد که 8 تا 12 بار در ثانیه یا 8 تا 12 هرتز به نام نوسانات آلفا می چرخد. از زمان کشف ریتم های آلفا، تلاش های زیادی برای درک چگونگی و چرایی نوسان نورون ها صورت گرفته است.

تصور می شود که نوسانات عصبی برای ارتباط موثر بین مناطق تخصصی مغز مهم هستند. به عنوان مثال، نوسانات تتا که با فرکانس 4 تا 8 هرتز چرخه می‌شوند، برای ارتباط بین نواحی مغزی که در رمزگذاری و بازیابی حافظه در حیوانات و انسان‌ها نقش دارند، مهم هستند.

فرکانس های مختلف نوسانات عصبی انواع مختلفی از فعالیت مغز را نشان می دهد. undefined undefined/iStock از طریق Getty Images Plus

فرکانس های مختلف نوسانات عصبی انواع مختلفی از فعالیت مغز را نشان می دهد. undefined undefined/iStock از طریق Getty Images Plus
سپس محققان بررسی کردند که آیا آنها می توانند نوسانات عصبی را تغییر دهند و در نتیجه بر نحوه صحبت نورون ها با یکدیگر تأثیر بگذارند. مطالعات نشان داده اند که بسیاری از روش های رفتاری و غیرتهاجمی می توانند نوسانات عصبی را تغییر داده و منجر به تغییراتی در عملکرد شناختی شوند. درگیر شدن در فعالیت‌های ذهنی خاص می‌تواند باعث ایجاد نوسانات عصبی در فرکانس‌هایی شود که این فعالیت‌های ذهنی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، تحقیقات تیم من نشان داد که مراقبه ذهن آگاهی می تواند نوسانات فرکانس تتا را افزایش دهد و بازیابی حافظه را بهبود بخشد.

روش‌های غیرتهاجمی تحریک مغز می‌توانند فرکانس‌های مورد علاقه را هدف قرار دهند. به عنوان مثال، تحقیقات مداوم تیم من نشان داد که تحریک مغز در فرکانس تتا می تواند منجر به بهبود حافظه شود

بازیابی

EEG همچنین منجر به اکتشافات عمده ای در مورد نحوه پردازش مغز اطلاعات در بسیاری از حوزه های شناختی دیگر شده است، از جمله اینکه مردم چگونه دنیای اطراف خود را درک می کنند، چگونه توجه خود را متمرکز می کنند، چگونه از طریق زبان ارتباط برقرار می کنند و چگونه احساسات را پردازش می کنند.

تشخیص و درمان اختلالات مغزی
EEG امروزه معمولا برای تشخیص اختلالات خواب و صرع و راهنمایی درمان اختلالات مغزی استفاده می شود.

دانشمندان از EEG استفاده می کنند تا ببینند آیا می توان حافظه را با تحریک غیرتهاجمی مغز بهبود بخشید یا خیر. اگرچه این تحقیق هنوز در مراحل ابتدایی خود است، اما نتایج امیدوارکننده ای به دست آمده است. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که تحریک غیرتهاجمی مغز در فرکانس گاما - 25 هرتز - حافظه و انتقال انتقال دهنده های عصبی را در بیماری آلزایمر بهبود می بخشد.

پشت سر فرد توسط الکترودهای گرد و کوچک یک کلاه EEG پوشانده شده است

محققان و پزشکان از EEG برای تشخیص بیماری هایی مانند صرع استفاده می کنند. ترکیب BSIP/Collection: موضوعات از طریق Getty Images
نوع جدیدی از تحریک غیرتهاجمی مغز به نام تداخل زمانی از دو فرکانس بالا برای ایجاد فعالیت عصبی برابر با تفاوت بین فرکانس های تحریک استفاده می کند. فرکانس های بالا بهتر می توانند به مغز نفوذ کرده و به منطقه مورد نظر برسند. محققان اخیراً این روش را در افرادی با استفاده از 2000 هرتز و 2005 هرتز برای ارسال فرکانس تتا 5 هرتز در یک منطقه کلیدی مغز برای حافظه، هیپوکامپ، آزمایش کردند. این منجر به بهبود در به خاطر سپردن نام مرتبط با یک چهره شد.

اگرچه این نتایج امیدوارکننده هستند، اما تحقیقات بیشتری برای درک نقش دقیق نوسانات عصبی در شناخت و اینکه آیا تغییر آنها می تواند منجر به بهبود شناختی طولانی مدت شود، مورد نیاز است.

آینده EEG
صدمین سالگرد EEG فرصتی را فراهم می کند تا آنچه را که در مورد عملکرد مغز به ما آموخته است و این تکنیک در آینده انجام دهد را در نظر بگیریم.

در 100 سال آینده EEG چه چیزی ممکن خواهد بود؟

برخی از محققان، از جمله من، پیش بینی می کنند که ما از EEG برای تشخیص و ایجاد درمان های هدفمند برای اختلالات مغزی استفاده خواهیم کرد. برخی دیگر پیش‌بینی می‌کنند که یک EEG مقرون‌به‌صرفه و قابل پوشیدن به طور گسترده برای تقویت عملکرد شناختی در خانه استفاده می‌شود یا به طور یکپارچه در برنامه‌های واقعیت مجازی ادغام می‌شود. امکانات بسیار زیاد است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت