خبر های ویژه

قطعات بلند پازل کووید در جای خود قرار می گیرند - تصویر ناراحت کننده است

29 تیر 1403

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در نهایت مواد خاص نوشابه را در سراسر جهان ممنوع کرد

21 تیر 1403

نبرد بر سر طرح ورشکستگی J&J برای پایان دادن به دعاوی تالک

18 تیر 1403

از تشخیص اختلالات مغزی تا تقویت شناختی، 100 سال EEG علوم اعصاب را متحول کرده است.

16 تیر 1403

پنج منبع ریزپلاستیک‌های خانگی کدامند و چگونه می‌توان از آنها دوری کرد؟

12 تیر 1403

خدمات پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی برای مقابله با سرطان

8 تیر 1403

تنهایی دائمی و خطر سکتۀ مغزی

7 تیر 1403

با افزایش مجدد موارد کوید، چه چیزی باید در مورد انواع جدید FLiRT بدانم؟

6 خرداد 1403

حیوانات با گیاهان خود درمانی می کنند - رفتاری که مردم برای هزاران سال مشاهده کرده و از آن الگوبرداری کرده اند

4 خرداد 1403

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

18 اردیبهشت 1403

چگونه می توانم شب ها سریع بخوابم؟

15 اردیبهشت 1403

پنج غذایی که دندانپزشکان از آنها اجتناب می کنند

9 اردیبهشت 1403

نزدیک بینی در سطح همه گیر است و مشکل از دوران کودکی شروع می شود

5 اردیبهشت 1403

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

7 تیر 1403

تنهایی دائمی و خطر سکتۀ مغزی

یک پژوهش تازه نشان می‌دهد سالمندانی که در یک تنهایی دائمی به‌سر می‌برند، بسیار بیشتر از سایر سالمندان در معرض خطر سکتۀ مغزی قرار دارند. پژوهشگران دانشگاه هاروارد در ایالات متحدۀ آمریکا داده‌های بیش از ۱۲ هزار انسانِ دست‌کم ۵۰ ساله را در دو مقطع زمانی و با فاصله‌ای چهار ساله بررسی کردند، تا دریابند که میان سکتۀ مغزی و تنهایی افراد، چه رابطه‌ای وجود دارد. بررسی‌ها نشان داد که احتمال خطر سکتۀ مغزی در افرادی که در نخستین دورۀ جمع‌آوری داده‌ها در یک تنهایی دائمی به‌سر می‌بردند، نسبت به کسانی که در این شرایط نبودند، حدود ۲۵ درصد بیشتر بوده است. بر پایۀ این پژوهش که «ای‌کلینیکال مدیسین»، بخشی از نشریۀ لنست، منتشر شده است، افرادی که در هر دو مقطع زمانی دائما احساس تنهایی می‌کردند، ۵۶ درصد بیشتر از افرادی که حس تنهایی دائمی نداشتند، در معرض خطر سکتۀ مغزی قرار گرفتند. این پژوهش همچنین نشان داد که خطر سکتۀ مغزی در میان افرادی که در این دو مقطع زمانی «تنهایی موقتی» را تجربه کردند «افزایشی قابل ملاحظه» نداشت. نتایجی که از بررسی داده‌های مجموع این دو دورۀ زمانی به‌دست آمد، خطرات تنهایی دائمی را برای پژوهشگران بیش از پیش آشکار کرد. دکتر «ینی سوه»، یکی از اعضای تیم پژوهشی دانشگاه هاروارد می‌گوید که نتایج این پژوهش تأیید می‌کند که چرا اکنون مسئلۀ تنهایی انسان‌ها بیش از پیش در مقولۀ بهداشت عمومی مورد توجه قرار گرفته است. او تصریح کرد حسِ «تنهایی» در اصل یک مسئلۀ ذهنی است و نباید در بررسی‌ها با پدیدۀ «انزوای اجتماعی» یکسان انگاشته شود. تنهایی دائمی در افزایش احتمال رخ دادن سکتۀ مغزی آشکارا تأثیرگذار است. از سویی سکتۀ مغزی ممکن است که ناتوانی‌های بدنیِ درازمدت و خطر مرگ را در پی داشته باشد.

تبریز امروز:

حسِ «تنهایی» در اصل یک مسئلۀ ذهنی است و نباید در بررسی‌ها با پدیدۀ «انزوای اجتماعی» یکسان انگاشته شود

یک پژوهش تازه نشان می‌دهد سالمندانی که در یک تنهایی دائمی به‌سر می‌برند، بسیار بیشتر از سایر سالمندان در معرض خطر سکتۀ مغزی قرار دارند.

پژوهشگران دانشگاه هاروارد در ایالات متحدۀ آمریکا داده‌های بیش از ۱۲ هزار انسانِ دست‌کم ۵۰ ساله را در دو مقطع زمانی و با فاصله‌ای چهار ساله بررسی کردند، تا دریابند که میان سکتۀ مغزی و تنهایی افراد، چه رابطه‌ای وجود دارد.

بررسی‌ها نشان داد که احتمال خطر سکتۀ مغزی در افرادی که در نخستین دورۀ جمع‌آوری داده‌ها در یک تنهایی دائمی به‌سر می‌بردند، نسبت به کسانی که در این شرایط نبودند، حدود ۲۵ درصد بیشتر بوده است.

بر پایۀ این پژوهش که «ای‌کلینیکال مدیسین»، بخشی از نشریۀ لنست، منتشر شده است، افرادی که در هر دو مقطع زمانی دائما احساس تنهایی می‌کردند، ۵۶ درصد بیشتر از افرادی که حس تنهایی دائمی نداشتند، در معرض خطر سکتۀ مغزی قرار گرفتند.

این پژوهش همچنین نشان داد که خطر سکتۀ مغزی در میان افرادی که در این دو مقطع زمانی «تنهایی موقتی» را تجربه کردند «افزایشی قابل ملاحظه» نداشت.

نتایجی که از بررسی داده‌های مجموع این دو دورۀ زمانی به‌دست آمد، خطرات تنهایی دائمی را برای پژوهشگران بیش از پیش آشکار کرد.

دکتر «ینی سوه»، یکی از اعضای تیم پژوهشی دانشگاه هاروارد می‌گوید که نتایج این پژوهش تأیید می‌کند که چرا اکنون مسئلۀ تنهایی انسان‌ها بیش از پیش در مقولۀ بهداشت عمومی مورد توجه قرار گرفته است.

او تصریح کرد حسِ «تنهایی» در اصل یک مسئلۀ ذهنی است و نباید در بررسی‌ها با پدیدۀ «انزوای اجتماعی» یکسان انگاشته شود.

تنهایی دائمی در افزایش احتمال رخ دادن سکتۀ مغزی آشکارا تأثیرگذار است. از سویی سکتۀ مغزی ممکن است که ناتوانی‌های بدنیِ درازمدت و خطر مرگ را در پی داشته باشد.

بر پایۀ پژوهش‌های پیشین، تنهایی ممکن است افسردگی، حس اضطراب و تمایل به خودکشی را نیز در افراد افزایش دهد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت