خبر های ویژه

قطعات بلند پازل کووید در جای خود قرار می گیرند - تصویر ناراحت کننده است

29 تیر 1403

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در نهایت مواد خاص نوشابه را در سراسر جهان ممنوع کرد

21 تیر 1403

نبرد بر سر طرح ورشکستگی J&J برای پایان دادن به دعاوی تالک

18 تیر 1403

از تشخیص اختلالات مغزی تا تقویت شناختی، 100 سال EEG علوم اعصاب را متحول کرده است.

16 تیر 1403

پنج منبع ریزپلاستیک‌های خانگی کدامند و چگونه می‌توان از آنها دوری کرد؟

12 تیر 1403

خدمات پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی برای مقابله با سرطان

8 تیر 1403

تنهایی دائمی و خطر سکتۀ مغزی

7 تیر 1403

با افزایش مجدد موارد کوید، چه چیزی باید در مورد انواع جدید FLiRT بدانم؟

6 خرداد 1403

حیوانات با گیاهان خود درمانی می کنند - رفتاری که مردم برای هزاران سال مشاهده کرده و از آن الگوبرداری کرده اند

4 خرداد 1403

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

18 اردیبهشت 1403

چگونه می توانم شب ها سریع بخوابم؟

15 اردیبهشت 1403

پنج غذایی که دندانپزشکان از آنها اجتناب می کنند

9 اردیبهشت 1403

نزدیک بینی در سطح همه گیر است و مشکل از دوران کودکی شروع می شود

5 اردیبهشت 1403

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

6 خرداد 1403

با افزایش مجدد موارد کوید، چه چیزی باید در مورد انواع جدید FLiRT بدانم؟

لارا هررو برگردان به فارسی دکتر نعناع تراب فام

ما اکنون بیش از چهار سال است که با کوید زندگی می کنیم. اگرچه هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد SARS-CoV-2 (ویروسی که باعث کوید-19 می‌شود) وجود دارد، حداقل یک چیز واضح به نظر می‌رسد:کوید اینجاست که بماند. کوید از نوع اصلی ووهان، به دلتا، تا امیکرون، و چندین مورد دیگر! تغییر شکل داده است و در این بین، ویروس به تکامل خود ادامه داده است. انواع جدید امواج مکرر شیوع آلودگی و عفونت را هدایت کرده اند و پزشکان و دانشمندانی را که به دنبال درک رفتار این ویروس در حال تغییر هستند به چالش کشیده اند. اکنون، ما با گروه جدیدی از انواع، به اصطلاح انواع "FLiRT" روبرو هستیم که به نظر می‌رسد در موج فزاینده عفونت‌های کوید در سراسر استرالیا و جاهای دیگر نقش دارند. بنابراین آنها از کجا آمده اند و آیا باعث نگرانی هستند؟

تبریز امروز:

لارا هررو
سرپرست پژوهش در ویروس شناسی و بیماری های عفونی، دانشگاه گریفیث

 FLiRT- NaNa Torab Pham- Torab Fam NaNa


ما اکنون بیش از چهار سال است که با کوید زندگی می کنیم. اگرچه هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد SARS-CoV-2 (ویروسی که باعث کوید-19 می‌شود) وجود دارد، حداقل یک چیز واضح به نظر می‌رسد:کوید اینجاست که بماند.

کوید از نوع اصلی ووهان، به دلتا، تا امیکرون، و چندین مورد دیگر! تغییر شکل داده است  و در این بین، ویروس به تکامل خود ادامه داده است.

انواع جدید امواج مکرر شیوع آلودگی و عفونت را هدایت کرده اند و پزشکان و دانشمندانی را که به دنبال درک رفتار این ویروس در حال تغییر هستند به چالش کشیده اند.

اکنون، ما با گروه جدیدی از انواع، به اصطلاح انواع "FLiRT" روبرو هستیم که به نظر می‌رسد در موج فزاینده عفونت‌های کوید در سراسر استرالیا و جاهای دیگر نقش دارند. بنابراین آنها از کجا آمده اند و آیا باعث نگرانی هستند؟


از نوادگان اومیکرون
انواع FLiRT گروهی از زیرمجموعه های JN.1 از دودمان امیکرون هستند.

JN.1 در آگوست 2023 شناسایی شد و در دسامبر 2023 توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک نوع مورد توجه اعلام شد. در اوایل سال 2024، این نوع غالب در استرالیا و بسیاری از نقاط جهان تبدیل شد و موج بزرگی از عفونت ها را به وجود آورد. .

با ظهور انواع جدید، دانشمندان سخت تلاش می کنند تا تأثیر بالقوه آنها را درک کنند. این شامل تعیین توالی ژن های آنها و ارزیابی پتانسیل آنها برای انتقال، عفونی و ایجاد بیماری است.

در اواخر سال 2023، دانشمندان طیفی از زیر متغیرهای JN.1 را در فاضلاب در ایالات متحده شناسایی کردند. از آن زمان، این زیرمجموعه‌های JN.1، از جمله KP.1.1، KP.2 و KP.3 ظاهر شدند و در سراسر جهان رایج‌تر شدند.

اما چرا نام FLiRT؟ تعیین توالی این زیر متغیرها تعدادی جهش جدید در پروتئین اسپایک ویروس از جمله F456L، V1104L و R346T نشان داد. نام FLiRT با ترکیب حروف در این جهش ها ابداع شد.

مردی در سوپرمارکت با ماسک.

کووید هنوز در اطراف است. ماریا سبیتوا/ شاتر استوک
پروتئین اسپایک یک پروتئین حیاتی در سطح SARS-CoV-2 است که به ویروس شکل سیخ‌دار می‌دهد و از آن برای اتصال به سلول‌های ما استفاده می‌کند. آمینو اسیدها بلوک های ساختمانی اساسی هستند که با هم ترکیب می شوند و پروتئین ها را تشکیل می دهند و پروتئین اسپایک 1273 اسید آمینه طول دارد.

اعداد به محل جهش ها در پروتئین سنبله اشاره دارند، در حالی که حروف نشان دهنده جهش اسید آمینه است. بنابراین برای مثال، F456L نشان دهنده تغییر از F (یک اسید آمینه به نام فنیل آلانین) به L (اسید آمینه لوسین) در موقعیت 456 است.

درباره ویژگی های FLiRT چه می دانیم؟
مناطقی از پروتئین سنبله که در آن جهش یافت شده است به دو دلیل مهم هستند. اولین مورد اتصال آنتی بادی است که بر میزان تشخیص و خنثی کردن ویروس توسط سیستم ایمنی تأثیر می گذارد. دوم اتصال ویروس به سلول های میزبان است که برای ایجاد عفونت لازم است.

این عوامل توضیح می‌دهند که چرا برخی از کارشناسان پیشنهاد کرده‌اند که زیرمجموعه‌های FLiRT ممکن است بیشتر از انواع قبلی کووید قابل انتقال باشند.

همچنین پیشنهادات بسیار اولیه ای وجود دارد که زیرمجموعه های FLiRT می توانند از مصونیت در برابر عفونت های قبلی و واکسیناسیون بهتر از نوع JN.1 جلوگیری کنند. با این حال، این تحقیق هنوز مورد بررسی همتایان قرار نگرفته است (به طور مستقل توسط سایر محققان تأیید شده است).

در اخبار مثبت تر، هیچ مدرکی وجود ندارد که انواع FLiRT باعث بیماری شدیدتر از انواع قبلی می شود. با این حال، این بدان معنا نیست که ابتلا به عفونت COVID ناشی از FLiRT بدون خطر است.

با این حال، به طور کلی، از نظر تحقیقات منتشر شده در مورد این زیرمجموعه های جدید FLiRT، روزهای بسیار ابتدایی است. برای درک بیشتر ویژگی‌های FLiRT به داده‌های بررسی شده نیاز داریم.

ظهور FLiRT
در ایالات متحده، FLiRT از نوع اصلی JN.1 به عنوان سویه غالب پیشی گرفته است. آخرین داده ها از ایالات متحده نشان می دهد که JN.1 اصلی کمتر از 16٪ موارد را تشکیل می دهد.

در حالی که انواع فرعی FLiRT اخیراً در استرالیا شناسایی شده است، به نظر می رسد که در حال افزایش است. برای مثال، داده‌های NSW Health تا اواسط ماه مه نشان داد که نسبت نمونه‌های KP.2 و KP.3 همچنان در حال افزایش است.

نموداری که توزیع تخمینی diff را نشان می دهد

دودمان فرعی COVID در NSW از اوت 2023 تا مه 2024.
نسبت موارد کووید ناشی از زیرمجموعه های FLiRT در نیوساوت ولز در حال افزایش است. NSW Health
در سایر نقاط جهان، مانند انگلستان، انواع فرعی FLiRT به طور مشابه در حال افزایش است.

در استرالیا، با ادامه کاهش دما و رسیدن به ماه‌های زمستان، ویروس‌های تنفسی معمولاً در گردش خون افزایش می‌یابند و تعداد موارد به اوج خود می‌رسد.

بنابراین پیش بینی می شود که تعداد مبتلایان به کووید افزایش یابد. و با توجه به اینکه زیرمجموعه‌های FLiRT شواهدی مبنی بر افزایش تناسب اندام نشان می‌دهند، به این معنی که چالشی قوی‌تر در برابر دفاع ایمنی بدن ما ارائه می‌کنند، این امکان وجود دارد که به زودی به عنوان زیرمجموعه‌های غالب در استرالیا تبدیل شوند.

چگونه می توانم محافظت بمانم؟
از آنجایی که نسخه های FLiRT از نسل Omicron هستند، تقویت کننده فعلی ارائه شده در استرالیا، در برابر Omicron XBB.1.5، احتمالاً محافظت قابل توجهی را ارائه می دهد. اگرچه تضمینی برای جلوگیری از ابتلای شما وجود ندارد، اما واکسن‌های کووید همچنان به محافظت قوی در برابر بیماری‌های شدید کمک می‌کنند. بنابراین اگر واجد شرایط هستید، در زمستان امسال یک تقویت کننده برای محافظت از خود در نظر بگیرید.

SARS-CoV-2 اکنون یک ویروس بومی است به این معنی که به گردش آن در سراسر جهان ادامه خواهد داد. برای انجام این کار، ویروس - معمولاً فقط اندکی - برای زنده ماندن جهش می یابد.

زیرمجموعه های جدید FLiRT نمونه های بسیار خوبی از این موضوع هستند، جایی که ویروس به اندازه کافی جهش می یابد تا به گردش خود ادامه دهد و باعث بیماری شود. تاکنون هیچ پیشنهادی وجود ندارد که این زیر متغیرها باعث بیماری شدیدتر شوند. به احتمال زیاد آنها باعث می شوند مردم دوباره به کووید مبتلا شوند.

در حالی که اطلاعاتی که در این مرحله داریم دلیل قابل توجهی برای نگرانی در مورد انواع FLiRT به طور خاص به ما نمی دهد، با این وجود یک بار دیگر با افزایش عفونت های کووید روبرو هستیم. و ما می‌دانیم افرادی که مسن‌تر یا آسیب‌پذیر هستند، برای مثال به دلیل شرایط پزشکی که سیستم ایمنی آنها را به خطر می‌اندازد، همچنان در معرض خطر بیشتری قرار دارند

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت