خبر های ویژه

با افزایش مجدد موارد کوید، چه چیزی باید در مورد انواع جدید FLiRT بدانم؟

6 خرداد 1403

حیوانات با گیاهان خود درمانی می کنند - رفتاری که مردم برای هزاران سال مشاهده کرده و از آن الگوبرداری کرده اند

4 خرداد 1403

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

18 اردیبهشت 1403

چگونه می توانم شب ها سریع بخوابم؟

15 اردیبهشت 1403

پنج غذایی که دندانپزشکان از آنها اجتناب می کنند

9 اردیبهشت 1403

نزدیک بینی در سطح همه گیر است و مشکل از دوران کودکی شروع می شود

5 اردیبهشت 1403

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

آیا شب ها از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید؟

26 دی 1402

محققان هزاران قطعه نانوپلاستیک را در بطری های آب آشامیدنی کشف کردند

19 دی 1402

جراحان زانو در مورد این ابزار نوآورانه برای زانو علاقه مند هستند

15 دی 1402

پلاستیک ها در مواد غذایی هنوز وجود دارند

14 دی 1402

دوران نقاهت در گذشته امری مهم برای پزشکی بود. امروزه ما دیگر در مورد آن صحبت نمی کنیم.چرا ما در بهتر شدن خیلی بد هستیم؟

10 دی 1402

سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می کنند ظرف چند ساعت پس از اولین برخورد با تومورها خسته می شوند

6 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

1 دی 1402

18 اردیبهشت 1403

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

نینا توماس استادیار علوم ریوی و مراقبت های ویژه، پردیس پزشکی آنشوتز دانشگاه کلرادو- برگردان به فارسی دکتر نعناع تراب فام

نرخ بقای سرطان ریه در مراحل اولیه تقریباً هفت برابر بیشتر از سرطان ریه است که در بدن گسترش یافته است. بین سال‌های 2015 تا 2019، میزان بقای سرطان ریه تا 22 درصد بهبود یافته است که بخشی از آن به دلیل افزایش تشخیص زودهنگام است. با این حال، اکثر بیماران مبتلا به سرطان ریه در مراحل اولیه، هیچ علامتی ندارند و تا زمانی که به مراحل پیشرفته‌تری نرسند که درمان آن سخت‌تر است، تشخیص داده نمی‌شوند، که بر نیاز به غربالگری موثر سرطان ریه تأکید می‌کند.

تبریز امروز:

سرطان ریه
بسیاری از سازمان های پزشکی چندین دهه است که غربالگری سرطان ریه را برای افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری هستند توصیه می کنند.

اما در سال 2022، کمتر از 6 درصد از افراد واجد شرایط غربالگری در ایالات متحده در واقع غربالگری شدند. در مقایسه با سایر غربالگری های رایج سرطان، میزان غربالگری سرطان ریه به طرز وحشتناکی کاهش می یابد. برای مقایسه، میزان غربالگری در سال 2021 برای سرطان روده بزرگ 72 درصد و میزان سرطان سینه 76 درصد بود. چرا نرخ غربالگری سرطان ریه اینقدر ضعیف است؟

من یک متخصص ریه هستم که در غربالگری و تشخیص سرطان ریه تخصص دارم. در تحقیقاتم برای بهبود تشخیص زودهنگام سرطان ریه، متوجه شده ام که موانع پیچیده متعددی مانع پذیرش گسترده غربالگری سرطان ریه می شود.

اصول غربالگری سرطان ریه
سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان است. اما تشخیص زودهنگام می تواند به طور قابل توجهی نتایج را بهبود بخشد.

نرخ بقای سرطان ریه در مراحل اولیه تقریباً هفت برابر بیشتر از سرطان ریه است که در بدن گسترش یافته است. بین سال‌های 2015 تا 2019، میزان بقای سرطان ریه تا 22 درصد بهبود یافته است که بخشی از آن به دلیل افزایش تشخیص زودهنگام است.

با این حال، اکثر بیماران مبتلا به سرطان ریه در مراحل اولیه، هیچ علامتی ندارند و تا زمانی که به مراحل پیشرفته‌تری نرسند که درمان آن سخت‌تر است، تشخیص داده نمی‌شوند، که بر نیاز به غربالگری موثر سرطان ریه تأکید می‌کند.

بیمار روی صندلی نشسته و شخص دیگری در کنار اوست در حالی که پزشک گوشی پزشکی را روی سینه او قرار می دهد

مراحل اولیه سرطان ریه اغلب هیچ علامتی ندارد. 
گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده غربالگری سرطان ریه را برای افراد 50 تا 80 ساله، افرادی که در حال حاضر سیگار می‌کشند یا قبلاً سیگار می‌کشیدند اما در 15 سال گذشته آن را ترک کرده‌اند و افرادی که حداقل 20 بسته سال سیگار کشیده‌اند توصیه می‌کند. بسته سال تخمینی از قرار گرفتن در معرض سیگار در طول زندگی یک فرد است که با ضرب تعداد کل سال‌هایی که یک فرد سیگار کشیده است در میانگین تعداد بسته‌های سیگار در روز محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر شخصی به مدت 40 سال روزانه نصف بسته سیگار می کشید، در محاسبه 20 بسته سال سیگار می کشید.

سی تی اسکن با دوز پایین برای سرطان ریه
یکی از موانع اولیه غربالگری سرطان ریه عدم آگاهی و درک عمومی است. بسیاری از مردم نمی دانند که واجد شرایط غربالگری سرطان ریه هستند یا تصورات نادرستی در مورد انتظارات از فرآیند غربالگری دارند.

غربالگری سرطان ریه شامل یک توموگرافی کامپیوتری با دوز کم سالانه یا سی تی اسکن است که یک ابزار تصویربرداری تشخیصی است که از اشعه ایکس برای ایجاد مقاطع دقیق از داخل بدن استفاده می کند. غربالگری 250 بیمار می تواند از یک مرگ ناشی از سرطان ریه جلوگیری کند. در مقایسه، ۶۴۵ نفر که با ماموگرافی غربالگری می‌شوند می‌توانند از یک مرگ ناشی از سرطان سینه جلوگیری کنند.

برخی افراد به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات، در مورد خود اسکن محتاط هستند. با این حال، تشعشع حاصل از سی تی اسکن با دوز پایین، حدود 1.4 میلی‌سیورت است - واحد علمی که برای اندازه‌گیری تشعشعات یونیزان استفاده می‌شود - که کمتر از 3 تا 5 میلی‌سیورت تابش پس‌زمینه‌ای است که ممکن است فرد در یک سال معین به طور متوسط در معرض آن قرار گیرد. در حالی که روی زمین زندگی می کند.

در حالی که رادیولوژیست در حال بررسی است، بیمار در دستگاه سی تی دراز کشیده است

غربالگری سرطان ریه معمولاً شامل سی تی اسکن با دوز پایین است. 
کل فرآیند فقط چند دقیقه طول می کشد و نیازی به سوزن، دارو یا تزریق ندارد. در طول اسکن، بیمار روی میز کشویی اسکنر دراز می کشد و بازوهای خود را بالای سر خود می آورد. ممکن است تکنسین از آنها بخواهد که نفس خود را به مدت 5 تا 10 ثانیه حبس کنند که میز از اسکنر عبور می کند.

رادیولوژیست نتایج آزمایش را برای پزشک خود در گزارشی خلاصه می کند. اگر نتیجه برای یافته های ریه ها منفی باشد، بیمار یک سال دیگر برای اسکن دیگر مراجعه می کند. اگر نتیجه مثبت باشد، معمولاً به این معنی است که رادیولوژیست یک نقطه روی ریه را دیده است. همه ندول های ریه سرطانی نیستند و بیماران ممکن است برای تایید به تصویربرداری اضافی یا بیوپسی نیاز داشته باشند.

تفاوت در غربالگری سرطان ریه
کمپین های بهداشت عمومی و ابتکارات آموزشی برای مشارکت دادن مردم و افزایش آگاهی از در دسترس بودن و مزایای تست کار می کنند؛ غربالگری سرطان با وجود این تلاش ها در برخی از جوامعی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند، موثر نبوده است.

مردان آفریقایی آمریکایی بالاترین میزان ابتلا و مرگ بر اثر سرطان ریه را در مقایسه با سایر گروه ها، حتی در سنین پایین تر و در میان افرادی که سابقه مصرف سیگار کمتری دارند، دارند. صنعت تنباکو به صراحت جامعه سیاه پوستان را با تاکتیک های بازاریابی فراگیر در محله ها و فروشگاه های عمدتا سیاه پوست هدف قرار داده است. از دهه 1970، صنعت تنباکو به طور تهاجمی سیگارهای منتول را با استفاده از پیام‌ها و تصاویر سفارشی برای آمریکایی‌های آفریقایی تبار به بازار عرضه کرده است. این امر نابرابری‌های اجتماعی-اقتصادی در مراقبت‌های بهداشتی و مراقبت‌های سرطانی را که قبلاً در این جوامع کم‌خدمت دیده شده بود، تشدید می‌کند.

حامیان سلامت خواستار ممنوعیت سیگارهای منتول در ایالات متحده شده اند.
جوامع روستایی با موانع جغرافیایی برای غربالگری سرطان ریه روبرو هستند. حدود 80.5 میلیون آمریکایی در شهرستان هایی زندگی می کنند که نرخ بالای سرطان ریه و دسترسی ضعیف به مرکز غربالگری با کیفیت دارند. بسیاری از این شهرستان‌ها در نواحی آپالاچی و جنوب شرقی ایالات متحده قرار دارند که در آن میزان سیگار کشیدن بالاترین میزان است. بیش از 60 درصد از افرادی که در مناطق روستایی زندگی می کنند و واجد شرایط غربالگری سرطان ریه هستند، باید بیش از 20 مایل را به مرکز غربالگری سفر کنند.

غربالگری سرطان ریه نیز ممکن است پرهزینه باشد. در حالی که اکثر بیمه های خصوصی و مدیکر هزینه غربالگری سرطان ریه را پوشش می دهند، سیاست های مراقبت های بهداشتی در ایالت های مختلف متفاوت است و ممکن است هزینه غربالگری سرطان ریه را پوشش ندهد. علاوه بر این، در حالی که برخی از برنامه ها ممکن است سی تی اسکن اولیه با دوز پایین را پوشش دهند، ممکن است آزمایشات، رویه ها و درمان بعدی را پوشش ندهند. هزینه های تکمیلی مانند حمل و نقل، مرخصی از محل کار، مراقبت از کودک و سایر مسائل لجستیکی نیز می تواند باعث ایجاد موانع اجتماعی-اقتصادی اضافی برای غربالگری شود.

جوامعی که تحت پوشش بیمه قرار ندارند یا فاقد بیمه هستند، در معرض بالاترین خطر ابتلا به سرطان ریه هستند. آنها اغلب به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه دسترسی ندارند، چه رسد به متخصصانی که می توانند غربالگری را تسهیل کنند.

پاک کردن انگ سیگار کشیدن
از آنجایی که سرطان ریه با سیگار کشیدن مرتبط است، انگ نقش مهمی در جلوگیری از پیگیری بسیاری از افراد واجد شرایط غربالگری دارد. بسیاری از افرادی که واجد شرایط غربالگری سرطان ریه هستند می ترسند که به خاطر مصرف قبلی یا فعلی تنباکو مورد سرزنش قرار گیرند.

انگ همچنین بیماران را از بحث در مورد غربالگری سرطان ریه با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یا جامعه باز می دارد. پزشکان می توانند با بیماران و جوامع شریک شوند تا سرطان ریه و وابستگی به تنباکو را از بین ببرند و این بیماری را از سرزنش خارج کنند. چارچوب بندی غربالگری به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کمک به افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند و به عنوان همکاری با افرادی که برای ترک سیگار به کمک نیاز دارند، می تواند افراد را به مشارکت فعالانه در غربالگری به جای ترسیدن یا اجتناب از آن، توانمند کند.

ترس مانع دیگری است. بسیاری از مردم بر این باورند که تشخیص سرطان ریه حکم اعدام است. با این حال، وقتی پزشکان به موقع تشخیص داده می شوند، سرطان ریه را با قصد درمان نظارت می کنند. علاوه بر این، پیشرفت‌ها در درمان سرطان ریه در طول 10 تا 15 سال گذشته منجر به بهبود قابل توجهی در بقا در تمام مراحل این بیماری شده است. اطمینان بخشی و آموزش در مورد مراحل بعدی و مسیرهای درمان در زمان غربالگری به پراکندگی برخی از ناراحتی های پیرامون سرطان ریه کمک می کند.

محققان بهداشت عمومی در حال بررسی چگونگی به حداقل رساندن موانع مهم و پیچیده برای غربالگری سرطان ریه برای کسانی هستند که بیشتر به آن نیاز دارند.

 

منبع : The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت