خبر های ویژه

قطعات بلند پازل کووید در جای خود قرار می گیرند - تصویر ناراحت کننده است

29 تیر 1403

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در نهایت مواد خاص نوشابه را در سراسر جهان ممنوع کرد

21 تیر 1403

نبرد بر سر طرح ورشکستگی J&J برای پایان دادن به دعاوی تالک

18 تیر 1403

از تشخیص اختلالات مغزی تا تقویت شناختی، 100 سال EEG علوم اعصاب را متحول کرده است.

16 تیر 1403

پنج منبع ریزپلاستیک‌های خانگی کدامند و چگونه می‌توان از آنها دوری کرد؟

12 تیر 1403

خدمات پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی برای مقابله با سرطان

8 تیر 1403

تنهایی دائمی و خطر سکتۀ مغزی

7 تیر 1403

با افزایش مجدد موارد کوید، چه چیزی باید در مورد انواع جدید FLiRT بدانم؟

6 خرداد 1403

حیوانات با گیاهان خود درمانی می کنند - رفتاری که مردم برای هزاران سال مشاهده کرده و از آن الگوبرداری کرده اند

4 خرداد 1403

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

18 اردیبهشت 1403

چگونه می توانم شب ها سریع بخوابم؟

15 اردیبهشت 1403

پنج غذایی که دندانپزشکان از آنها اجتناب می کنند

9 اردیبهشت 1403

نزدیک بینی در سطح همه گیر است و مشکل از دوران کودکی شروع می شود

5 اردیبهشت 1403

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

27 اسفند 1402

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

لوری آرچبالد-پانون دانشیار پزشکی و سالمندان، دانشگاه ویرجینیا

اکنون، با نزدیک شدن به بهار 2024، مرکز کنترل بیماری ها و پیشگیری یادآوری می کند که حتی اگر وضعیت اضطراری بهداشت عمومی به پایان رسیده است، خطرات مرتبط با کووید-19 وجود ندارد. اما خطراتی در برخی گروه ها بیشتر از گروه های دیگر است. بنابراین، آژانس توصیه می‌کند که بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر یک واکسن اضافی برای کووید-۱۹ دریافت کنند که برای محافظت در برابر نوع غالب اخیر به‌روزرسانی شده و در برابر سویه غالب فعلی مؤثر است.

تبریز امروز:

در ذهن من، فصل بهار همیشه با کووید-19 همراه خواهد بود. در بهار 2020، دولت فدرال وضعیت اضطراری در سراسر کشور اعلام کرد و زندگی به شدت تغییر کرد. مدارس و مشاغل بسته شدند و ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در بیشتر نقاط کشور اجباری شد.

در بهار 2021، پس از عرضه واکسن، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام کرد افرادی که به طور کامل در برابر کووید-19 واکسینه شده‌اند می‌توانند با خیال راحت با دیگرانی که واکسینه شده‌اند بدون ماسک یا فاصله‌گذاری اجتماعی جمع شوند. در بهار 2022، با افزایش نرخ واکسیناسیون در سراسر ایالات متحده، دستور جهانی ماسک داخلی به پایان رسید.

در بهار 2023، اعلام فدرال کووید-19 به عنوان یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی پایان یافت.

اکنون، با نزدیک شدن به بهار 2024، مرکز کنترل بیماری ها و پیشگیری یادآوری می کند که حتی اگر وضعیت اضطراری بهداشت عمومی به پایان رسیده است، خطرات مرتبط با کووید-19 وجود ندارد. اما خطراتی در برخی گروه ها بیشتر از گروه های دیگر است. بنابراین، آژانس توصیه می‌کند که بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر یک واکسن اضافی برای کووید-۱۹ دریافت کنند که برای محافظت در برابر نوع غالب اخیر به‌روزرسانی شده و در برابر سویه غالب فعلی مؤثر است.


در صورت تزریق واکسن، احتمال بستری شدن در بیمارستان با کووید-19 شدید 54 درصد کمتر است.
افزایش سن به معنای افزایش خطر است

به عنوان یک متخصص سالمندان که به طور انحصاری از افراد بالای 65 سال مراقبت می کند، این سوالی است که در چند سال گذشته بارها از من پرسیده شده است.  آیا واقعاً به یک واکسن دیگر برای کووید-19 نیاز دارید؟

در اوایل سال 2024، پاسخ کوتاه بله است.

در مقایسه با سایر گروه های سنی، افراد مسن بدترین پیامدها را با عفونت کووید-19 دارند. افزایش سن، به بیان ساده، یک عامل خطر اصلی است.

در ژانویه 2024، میانگین نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-19 برای همه سنین کمتر از 3 در 100000 نفر بود. اما برای سنین 65 تا 74 سال بیشتر بود - حدود 5 به ازای هر 100000. و برای افراد 75 سال و بالاتر، این نرخ به نزدیک به 30 در 100000 افزایش یافت.

حتی در حال حاضر، چهار سال پس از شروع همه‌گیری، احتمال مرگ در اثر کووید-19 در افراد 65 سال به بالا دو برابر بیشتر از بقیه افراد است. افراد 75 سال به بالا 10 برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید-19 هستند.

واکسیناسیون هنوز ضروری است
این اعداد ترسناک هستند. اما اقدام شماره 1 که افراد می توانند برای کاهش خطر خود انجام دهند، واکسینه شدن و به روز نگه داشتن واکسیناسیون برای اطمینان از پاسخ ایمنی بالا است. واکسیناسیون مناسب در سال 2024 مانند سال 2021 برای کمک به جلوگیری از عفونت، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از کووید-19 حیاتی است.

نشان داده شده است که واکسن به روز شده کووید-19 ایمن و مؤثر است و مزایای واکسیناسیون همچنان بر خطرات احتمالی عفونت برتری دارد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها عوارض جانبی را بر روی بیش از 230 میلیون آمریکایی مشاهده کرده است که به‌عنوان «شدیدترین نظارت ایمنی در تاریخ ایالات متحده» به‌طور کامل واکسینه شده‌اند. عوارض جانبی شایع بلافاصله پس از دریافت واکسن عبارتند از: ناراحتی در محل تزریق، دردهای عضلانی یا مفاصل گذرا و تب.

این علائم را می توان با داروهای مسکن بدون نسخه یا کمپرس سرد به محل بعد از دریافت واکسن کاهش داد. اگر هنگام دریافت واکسن به خوبی هیدراته شده باشید، احتمال عوارض جانبی کمتر است.


واکسینه شدن در بالای لیست توصیه های جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها قرار دارد.
کووید طولانی و سیستم ایمنی شما
عفونت های مکرر نه تنها از خود عفونت، بلکه برای ابتلای طولانی مدت به کووید و همچنین سایر بیماری ها، خطر بیشتری دارد. شواهد اخیر نشان می‌دهد که حتی عفونت خفیف تا متوسط کووید-19 می‌تواند بر روی شناخت تأثیر منفی بگذارد، با تغییراتی شبیه به هفت سال پیری مغز. اما به روز بودن در مورد ایمن سازی کووید-19 در صورت آلوده شدن، خطر ابتلا به علائم طولانی مدت کووید را چهار برابر کاهش می دهد.

این امر که به عنوان ایمونوسنسانس شناخته می شود، افراد را در معرض خطر بالاتر عفونت، از جمله عفونت شدید، و کاهش توانایی حفظ پاسخ ایمنی به واکسیناسیون با افزایش سن قرار می دهد. هر چه فرد مسن تر شود - بالای 75 سال، یا بالای 65 سال با سایر شرایط پزشکی - ایمنی بیشتر تأثیر می گذارد.

به همین دلیل است که اگر در این گروه سنی هستید، حتی اگر آخرین واکسن کووید-19 خود را در پاییز 2023 دریافت کرده باشید، واکسن بهار 2024 همچنان برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما ضروری است تا در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس آن به سرعت عمل کند. .

نتیجه نهایی: اگر 65 سال یا بیشتر دارید، وقت آن است که یک واکسن دیگر برای کووید-19 انجام دهید.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت