خبر های ویژه

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

18 اردیبهشت 1403

چگونه می توانم شب ها سریع بخوابم؟

15 اردیبهشت 1403

پنج غذایی که دندانپزشکان از آنها اجتناب می کنند

9 اردیبهشت 1403

نزدیک بینی در سطح همه گیر است و مشکل از دوران کودکی شروع می شود

5 اردیبهشت 1403

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

آیا شب ها از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید؟

26 دی 1402

محققان هزاران قطعه نانوپلاستیک را در بطری های آب آشامیدنی کشف کردند

19 دی 1402

جراحان زانو در مورد این ابزار نوآورانه برای زانو علاقه مند هستند

15 دی 1402

پلاستیک ها در مواد غذایی هنوز وجود دارند

14 دی 1402

دوران نقاهت در گذشته امری مهم برای پزشکی بود. امروزه ما دیگر در مورد آن صحبت نمی کنیم.چرا ما در بهتر شدن خیلی بد هستیم؟

10 دی 1402

سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می کنند ظرف چند ساعت پس از اولین برخورد با تومورها خسته می شوند

6 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

1 دی 1402

رژیم غذایی مدیترانه ای با سلامت روان بهتر در بیماران مسن ام اس مرتبط است- بیماران مسن تحت رژیم معمولا علائم کمتری دارند: مطالعه

20 آذر 1402

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

7 آذر 1402

1 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

الیزا ام. تراکو، جولی کریستلو - برگردان به فارسی مهری وحیدی آذر

تقریباً همه نوجوانان آمریکایی امروزه به یک تلفن هوشمند دسترسی دارند و به طور فعال از چندین پلتفرم رسانه اجتماعی استفاده می کنند - یوتیوب، تیک تاک، اینستاگرام و اسنپ چت محبوب ترین ها در میان این گروه سنی هستند. در همین حال، سال های نوجوانی با افزایش ریسک پذیری مرتبط است. مغز انسان تا زمانی که فرد به اواسط دهه 20 سالگی خود نرسد به طور کامل رشد نمی کند و بخش هایی از مغز با پاداش دادن و انجام کارهایی که احساس خوبی دارند سریعتر از مناطق مرتبط با تصمیم گیری رشد می کنند. در نتیجه، نوجوانان بیشتر احتمال دارد که به صورت تکانشی عمل کنند و برای به دست آوردن محبوبیت، آسیب جسمی را تهدید به حساب نیاورند.

تبریز امروز:

الیزا ام. تراکو
دانشیار روانشناسی، دانشگاه بین المللی فلوریدا

جولی کریستلو
کاندیدای دکترای علوم بالینی، دانشگاه بین المللی فلوریدا

شبکه های اجتماعی تاثیرگذاری بر جوانان


روند رشدرسانه های اجتماعی وایرال به اندازه کافی بی گناه شروع شد.

در اوایل دهه 2010، پلانکینگ، رقص "Harlem Shake" و همگام سازی لب با سرود تابستانی Carly Rae Jepsen "Call Me Maybe" وجود داشت.

سپس چالش سطل یخ پیش آمد که حدود 115 میلیون دلار برای تحقیقات ALS جمع آوری کرد.

در سال‌های اخیر، چالش‌های رسانه‌های اجتماعی محبوب‌تر و خطرناک‌تر شده‌اند، که منجر به صدمات جدی و حتی مرگ شده‌اند. سخت نیست که بفهمیم چرا. چالش جعبه شیر افراد را جرأت می‌کند تا روی هرم بسته‌شده شیر راه بروند یا بدوند، چالش Tide pod شامل خوردن غلاف‌های شوینده لباس‌شویی است، و چالش Benadryl مصرف شش دوز یا بیشتر از داروهای آلرژی بدون نسخه را به طور همزمان تشویق می‌کند. .

به عنوان محققین روانشناسی بالینی، ما مطالعه می کنیم که چرا چالش های رسانه های اجتماعی با وجود خطراتی که برای نوجوانان ایجاد می کنند بسیار جذاب است و والدین چه می توانند اقداماتی را برای محافظت از فرزندان خود انجام دهند.

درخواست از شیرین کاری های وایرال
تقریباً همه نوجوانان آمریکایی امروزه به یک تلفن هوشمند دسترسی دارند و به طور فعال از چندین پلتفرم رسانه اجتماعی استفاده می کنند - یوتیوب، تیک تاک، اینستاگرام و اسنپ چت محبوب ترین ها در میان این گروه سنی هستند.

در همین حال، سال های نوجوانی با افزایش ریسک پذیری مرتبط است. مغز انسان تا زمانی که فرد به اواسط دهه 20 سالگی خود نرسد به طور کامل رشد نمی کند و بخش هایی از مغز با پاداش دادن و انجام کارهایی که احساس خوبی دارند سریعتر از مناطق مرتبط با تصمیم گیری رشد می کنند. در نتیجه، نوجوانان بیشتر احتمال دارد که به صورت تکانشی عمل کنند و برای به دست آوردن محبوبیت، آسیب جسمی را تهدید به حساب نیاورند.

نوجوانان نیز به ویژه در برابر فشارهای اجتماعی آسیب پذیر هستند.

شبکه های اجتماعی و جوانان

مطالعه‌ای در سال 2016 نشان داد که نوجوانان احتمالاً یک عکس را «لایک» می‌کنند - حتی زمانی که تصویر و سوژه ی مصرف مواد مخدر یا الکل را نشان می‌دهد - اگر عکس «لایک‌های» بیشتری از همسالان داشته باشد. همین مطالعه همچنین نشان داد که فعالیت در مراکز پاداش مغز نوجوانان هنگام مشاهده پست‌هایی با «لایک» بیشتر افزایش می‌یابد. به زبان ساده، نوجوانان به محتوای رسانه های اجتماعی با تعداد «لایک» و بازدید زیاد توجه بیشتری می کنند.

در بهترین حالت، این آسیب‌پذیری در برابر فشار اجتماعی ممکن است منجر به خرید یک برند خاص از کفش‌های کتانی شود. با این حال، در بدترین سناریوها، این می تواند نوجوانان را به انجام شیرین کاری های خطرناک برای تحت تاثیر قرار دادن یا سرگرم کردن دوستان خود سوق دهد.

در کارمان متوجه شدیم که افراد مشهور، موسیقی‌دان‌ها، ورزشکاران و افراد تأثیرگذار نیز می‌توانند رفتارهای پرخطر نوجوانان مانند مصرف الکل و مواد مخدر را افزایش دهند، به ویژه به این دلیل که «لایک‌های» زیادی کسب می‌کنند و دنبال‌کنندگان زیادی را در رسانه‌های اجتماعی جذب می‌کنند.

نوجوانان امروزی ممکن است مقاومت در برابر فشار اجتماعی را دشوارتر بدانند. آنها نه تنها دسترسی نامحدودی به همسالان خود و سایر تأثیرگذاران دارند، بلکه شبکه های اجتماعی آنلاین نیز بسیار بزرگتر ووسیع هستند و نوجوانان صدها – گاهی هزاران – کاربر آنلاین را دنبال می کنند.

کاری که والدین می توانند انجام دهند
در زیر پنج روشی وجود دارد که والدین می توانند به نوجوان خود کمک کنند تا در برابر فشار اجتماعی مقاومت کند و از خطرات مرتبط با روند رسانه های اجتماعی جلوگیری کند.

1. به سخنان نوجوان خود گوش دهید

والدین می‌توانند با پرسیدن سؤالات باز درباره تجربیات نوجوان خود، مانند: «آیا اخیراً چیزی که در اینستاگرام دیده‌اید، شما را ناراحت کرده است، درباره رسانه‌های اجتماعی بیشتر بیاموزند؟»

همزمان با گوش دادن به افکار و دیدگاه های نوجوان خود، نگرانی های خود را در مورد رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این نوع ارتباط آزاد می تواند سلامت روانی و مهارت های اجتماعی کودکان را بهبود بخشد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که تماشای محتوای رسانه‌ای با نوجوانانتان – و بحث در مورد مسائلی که در حین و بعد از استفاده از رسانه‌ها مطرح می‌شوند – به رشد مغز و تفکر انتقادی کودکان کمک می‌کند. همچنین می تواند به حل سوالات یا پاکسازی اطلاعات نادرست کمک کند.

2. در مورد آنچه که پاداش دارد صحبت کنید

نوجوانان همیشه نمی دانند که چرا رفتارهای خاصی انجام می دهند یا در مورد فعالیت های خطرناک کنجکاو هستند. گفت‌وگو با آنها در مورد آنچه که در مورد «لایک‌ها» و نظرات آنلاین احساس خوبی دارد، می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا تجربیات پاداش‌دهنده مشابه مانند پیوستن به یک تیم ورزشی مدرسه یا باشگاه فوق برنامه آفلاین را شناسایی کنند . تحقیقات نشان می دهد که مشارکت ورزشی راهی مفید برای ایجاد هویت اجتماعی، عزت نفس و ارتباطات معنی دار با دیگران است.

3. در مورد چیزهایی که خطرناک است صحبت کنید

پست‌های رسانه‌های اجتماعی اغلب رفتارهای پرخطر را به تصویر می‌کشند. به عنوان مثال، پست های مصرف الکل بر جنبه های سرگرم کننده و از به تصویر کشیدن خاموشی یا جراحت خودداری کنید. به طور مشابه، نوجوانان «لایک» و دیدگاه‌ها را از چالش‌های رسانه‌های اجتماعی می‌بینند، اما نه بستری شدن در بیمارستان و مرگ.

والدین می توانند با نوجوانان در مورد این شکاف صحبت کنند. از آنجایی که نوجوانان اغلب در مورد آخرین چالش های رسانه های اجتماعی آگاهی بیشتری دارند، از آنها در مورد موضوع بپرسید و به آنها کمک کنید تا در مورد خطرات احتمالی فکر کنند.

4. مطلع شوید

یکی از بهترین راه‌های ارتباط با نوجوانان، یادگیری موضوعاتی است که به آنها علاقه دارد. اگر از اینستاگرام لذت می برند، ایجاد حساب کاربری خود را در نظر بگیرید و از آنها بخواهید که  پلت فرم را به شما نشان دهند، زیرا آموزش دیگران می تواند برای نوجوانان مفید باشد. همچنین، برای کاوش به تنهایی وقت بگذارید و در مورد ویژگی های رسانه های اجتماعی، چالش ها و روندهای پرخطر به روز باشید.

5. برنامه ریزی کنید

طرح رسانه ای خانواده می تواند به شما و نوجوانتان کمک کند در مورد زمان های بدون صفحه نمایش یعنی ساعات خاموشی گوشی و وسایل الکترونیکی در خانه ، مقررات منع آمد و شد رسانه ها و راه های انتخاب عادات خوب رسانه ای به توافق برسید. رسانه‌های اجتماعی همچنین می‌توانند به نوجوانان در ایجاد روابط دوستانه، حفظ ارتباط با دوستان دور و اعضای خانواده، کاهش استرس و دسترسی به ارائه‌دهندگان پزشکی، خطوط کمک یا سایر ابزارهایی که از سلامت جسمی و روانی دارای حمایت ،کمک کنند.

 

منبع:The Conversation

طرحی را ارائه دهید که همه اعضای خانواده بتوانند از مزایای رسانه های اجتماعی استفاده کنند. خانواده شما همیشه می‌توانند با بزرگ‌تر شدن فرزندتان، طرح رسانه‌ای را اصلاح کنند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت