خبر های ویژه

قطعات بلند پازل کووید در جای خود قرار می گیرند - تصویر ناراحت کننده است

29 تیر 1403

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در نهایت مواد خاص نوشابه را در سراسر جهان ممنوع کرد

21 تیر 1403

نبرد بر سر طرح ورشکستگی J&J برای پایان دادن به دعاوی تالک

18 تیر 1403

از تشخیص اختلالات مغزی تا تقویت شناختی، 100 سال EEG علوم اعصاب را متحول کرده است.

16 تیر 1403

پنج منبع ریزپلاستیک‌های خانگی کدامند و چگونه می‌توان از آنها دوری کرد؟

12 تیر 1403

خدمات پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی برای مقابله با سرطان

8 تیر 1403

تنهایی دائمی و خطر سکتۀ مغزی

7 تیر 1403

با افزایش مجدد موارد کوید، چه چیزی باید در مورد انواع جدید FLiRT بدانم؟

6 خرداد 1403

حیوانات با گیاهان خود درمانی می کنند - رفتاری که مردم برای هزاران سال مشاهده کرده و از آن الگوبرداری کرده اند

4 خرداد 1403

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

18 اردیبهشت 1403

چگونه می توانم شب ها سریع بخوابم؟

15 اردیبهشت 1403

پنج غذایی که دندانپزشکان از آنها اجتناب می کنند

9 اردیبهشت 1403

نزدیک بینی در سطح همه گیر است و مشکل از دوران کودکی شروع می شود

5 اردیبهشت 1403

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

21 مهر 1402

واکسن‌های ضد کووید-۱۹، آنفولانزای فصلی و RSV بهترین شانس ما برای جلوگیری از موج زمستانی است.

لیبی ریچاردز ، دانشیار پرستاری، دانشگاه پردو - برگردان به فارسی : دکتر نعناع تراب فام

با افزایش فصل سرماخوردگی و آنفولانزا، متخصصان مراقبت های بهداشتی بار دیگر برای احتمال ابتلا به بیماری سه گانه یا افزایش شدید ویروس های تنفسی که باعث کووید-19، آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی یا RSV می شوند، در حالت آماده باش هستند. خبر خوب این است که امسال مقامات بهداشتی ابزارهای بیشتری برای مبارزه با آنها در اختیار دارند. آمریکایی‌های 6 ماهه و بالاتر واجد شرایط دریافت جدیدترین واکسن کووید-19 و واکسن سالانه آنفولانزا هستند. علاوه بر این، امسال سازمان غذا و دارو اولین واکسن علیه RSV را برای استفاده در اواخر بارداری و بزرگسالان 60 سال و بالاتر تایید کرد. RSV، کووید-19 و آنفولانزا همگی بیماری‌های تنفسی واگیردار هستند که علائم مشابهی دارند و تشخیص سه عفونت ویروسی بدون آزمایش آزمایشگاهی را دشوار می‌سازد. آزمایش تنها راه برای دانستن این است که کدام ویروس باعث علائم بیماری شما می شود . در واقع، محققان در حال کار برای ایجاد یک آزمایش هستند که می تواند کووید-19، RSV و آنفولانزا را تشخیص دهد.

تبریز امروز:

واکسن‌های ضد کووید-۱۹، آنفولانزای فصلی و RSV بهترین شانس ما برای جلوگیری از موج زمستانی است.

لیبی ریچاردز
دانشیار پرستاری، دانشگاه پردو


با افزایش فصل سرماخوردگی و آنفولانزا، متخصصان مراقبت های بهداشتی بار دیگر برای احتمال ابتلا به بیماری سه گانه یا افزایش شدید ویروس های تنفسی که باعث کووید-19، آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی یا RSV می شوند، در حالت آماده باش هستند. خبر خوب این است که امسال مقامات بهداشتی ابزارهای بیشتری برای مبارزه با آنها در اختیار دارند.

آمریکایی‌های 6 ماهه و بالاتر واجد شرایط دریافت جدیدترین واکسن کووید-19 و واکسن سالانه آنفولانزا هستند. علاوه بر این، امسال سازمان غذا و دارو اولین واکسن علیه RSV را برای استفاده در اواخر بارداری و بزرگسالان 60 سال و بالاتر تایید کرد.

RSV، کووید-19 و آنفولانزا همگی بیماری‌های تنفسی واگیردار هستند که علائم مشابهی دارند و تشخیص سه عفونت ویروسی بدون آزمایش آزمایشگاهی را دشوار می‌سازد. آزمایش تنها راه برای دانستن این است که کدام ویروس باعث علائم بیماری شما می شود . در واقع، محققان در حال کار برای ایجاد یک آزمایش هستند که می تواند کووید-19، RSV و آنفولانزا را تشخیص دهد.

به عنوان یک استاد پرستاری با تجربه در ارتقای سلامت عمومی، اغلب در مورد تفاوت بین این ویروس های تنفسی سؤال می شود. امسال، من در مورد زمان دریافت واکسن‌های جدید کووید-19 و RSV همراه با واکسن آنفولانزا، و اینکه آیا می‌توان آن‌ها را با هم تزریق کرد، سؤالات زیادی مطرح کردم.

آنچه در مورد علائم باید بدانید
علائم کووید-19، RSV و آنفولانزا می تواند از خفیف - یا حتی بدون علائم قابل توجه - تا شدید متغیر باشد. علائم آنفولانزا معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می شوند، در حالی که RSV و کووید-19 اغلب خفیف شروع می شوند اما می توانند در طول زمان شدید شوند. علاوه بر این، در حالی که عفونت آنفولانزا معمولاً بر توانایی چشایی یا بویایی فرد تأثیر نمی‌گذارد، از دست دادن چشایی یا بویایی می‌تواند یک علامت رایج کووید-19 باشد.

هر سه عفونت می توانند باعث تب و خستگی شوند، در حالی که لرز و بدن درد در کووید-19 و آنفولانزا شایع تر است. علائم شدیدتر این عفونت ها شامل مشکل در تنفس و عفونت های بعدی مانند ذات الریه است.


متخصصان مراقبت های بهداشتی بر اهمیت انجام آزمایش آزمایشگاهی برای شناسایی دقیق منبع عفونت تاکید دارند.
زمان بندی عکس ها
با توجه به واکسن جدید RSV و واکسن به روز شده کووید-19 که اکنون در دسترس است و فصل آنفولانزا در همه جا موجود است، یک سوال طبیعی این است که آیا یک برنامه بهینه برای این سه واکسن وجود دارد یا خیر.

پاسخ به این سوال این است که اگر واجد شرایط هستید، این واکسن ها را در اسرع وقت دریافت کنید. مهم است که در نظر داشته باشید که تقریباً دو هفته پس از واکسیناسیون طول می کشد تا بدن شما آنتی بادی هایی از هر دو واکسن کووید-19 و واکسن آنفولانزا تولید کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کند که هر کسی که واکسینه نشده است یا قبلاً واکسن کووید-19 را قبل از 12 سپتامبر 2023 دریافت کرده است، واکسن به‌روز شده را دریافت کند. این بدان معناست که اکنون زمان دریافت واکسن به روز شده کووید-19 است که نوع غالب قبلی از خانواده اومیکرون را هدف قرار می دهد.

واکسن‌ها و سری تقویت‌کننده‌های اصلی کووید-۱۹ به طور چشمگیری تعداد عفونت‌های کووید-۱۹، بستری شدن در بیمارستان و میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس را کاهش داده‌اند.

در حالی که به همه افراد 6 ماهه و بالاتر توصیه می شود که هم واکسن کووید-19 و هم واکسن آنفولانزا را دریافت کنند، جمعیت خاصی مانند زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت شدید قرار دارند و باید مراقب واکسن زدن باشند.

علاوه بر این، در میان کسانی که علیه کووید-19 واکسینه شده اند، علائم در طول عفونت خفیف تر است. با این حال، تا حدی به دلیل ماهیت سریع در حال تکامل ویروس، مشخص شده است که ایمنی در برابر واکسیناسیون یا عفونت کووید-19 با گذشت زمان کاهش می یابد. در حالی که مطالعات نشان می دهد که سری اولیه کووید-19 کارایی خود را در برابر بیماری شدید و مرگ شش ماه پس از واکسیناسیون حفظ می کند، محافظت پس از واکسیناسیون با گذشت زمان کاهش می یابد. ویروس هایی مانند ویروس هایی که باعث کووید-19 و آنفولانزا می شوند نیز به طور مداوم جهش می یابند و تکامل می یابند.

این واقعیت که ایمنی واکسن کووید-19 در طول زمان کاهش می‌یابد و ویروس‌ها تکامل می‌یابند دقیقاً دلیل حیاتی بودن واکسن‌های به‌روز شده است. بدون جذب گسترده واکسن های به روز شده در جمعیت، نرخ ابتلا به کووید-19 می تواند دوباره افزایش یابد.

زمان واکسن آنفولانزا نیز مهم است. موارد آنفولانزا معمولاً در ماه اکتبر افزایش می یابد و بین دسامبر و فوریه به اوج خود می رسد، اما می تواند تا ماه مه ادامه یابد. در حالت ایده‌آل، افراد باید قبل از شروع شیوع آنفولانزا واکسینه شوند و ماه اکتبر را رقم بزنند

زمان ایده آل واکسیناسیون آنفولانزا باشد

اما اگر این ضرب الاجل را از دست دادید، بهتر است در اواخر فصل واکسن بزنید تا اینکه اصلاً واکسن نزنید. واکسن‌های آنفولانزا، کووید-۱۹ و RSV در دفتر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی، بخش بهداشت محلی شما و اکثر داروخانه‌های خرده‌فروشی در دسترس هستند، اگرچه دسترسی به واکسن کووید-۱۹ به‌روزرسانی‌شده هنوز در برخی مناطق کشور محدود است.

قفسه‌های داروخانه مملو از محصولات مختلف و تابلویی روی پیشخوانی که نشان می‌دهد واکسن آنفولانزا در آنجا موجود است.

بسیاری از داروخانه‌ها واکسن‌های آنفولانزای فصلی و کووید-19 را به صورت پیاده‌آپ ارائه می‌کنند. 
فصل سخت ویروس تنفسی در پیش است
در حالی که عفونت ها و بستری شدن در بیمارستان ناشی از کووید-19 در سال 2023 به طور چشمگیری کاهش یافته است، کارشناسان در برابر احتمال ابتلا به انواع جدید و عفونی تر که باعث افزایش پاییز و زمستان دیگری می شود، هوشیار هستند. بزرگسالان 65 سال و بالاتر همچنان بیشترین خطر ابتلا به عفونت شدید را دارند.

پیش بینی فصل آنفولانزا ذاتاً دشوار است. از زمان ظهور همه‌گیری کووید-19، موارد آنفولانزا نسبت به قبل از همه‌گیری کمتر بوده است. با این حال، فصل آنفولانزای 2022-2023 همچنان باعث بیش از 300000 بستری شدن در بیمارستان و تا 98000 مرگ ناشی از آنفولانزا شد و واکسیناسیون را به یک ابزار پیشگیری مهم تبدیل کرد.

برای تشدید این موضوع، نرخ واکسن آنفولانزا در طول همه‌گیری پایین‌تر بوده است، که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها ممکن است عادت به تزریق واکسن آنفولانزای سالانه خود را نداشته باشند.

واکسیناسیون

شات ها را می توان با هم داد
بسیاری از افراد همچنین نمی‌دانند که آیا می‌توانند یا باید تقویت‌کننده کووید-19، واکسن جدید RSV و واکسن آنفولانزا را همزمان دریافت کنند یا خیر. خبر خوب این است که CDC به وضوح نشان می دهد که هم برای بزرگسالان و هم برای کودکانی که واجد شرایط واکسن به روز کووید-19 هستند، دریافت این واکسن همزمان با واکسن سالانه آنفولانزا بی خطر است.

یک مطالعه در سال 2022 نشان داد که عوارض جانبی رایج واکسن، مانند درد در محل تزریق، زمانی که فردی واکسن آنفولانزا و واکسن کووید-19 را همزمان دریافت می‌کند، با نرخ کمی بالاتر رخ می‌دهد، در مقایسه با دریافت تقویت‌کننده کووید-19. . با این حال، این واکنش‌ها، از جمله خستگی و سردرد، خفیف بودند و ظرف یک یا دو روز برطرف شدند. علاوه بر این، یک مطالعه اخیر نشان داد که پاسخ ایمنی زمانی که هر دو واکسن با هم تزریق می‌شوند در مقایسه با زمانی که جداگانه تزریق می‌شوند یکسان است.

از آنجایی که واکسن RSV جدید است، هنوز اطلاعاتی در مورد دریافت هر سه واکسن به صورت همزمان وجود ندارد. در عوض، کسانی که در معرض بالاترین خطر عفونت RSV هستند باید به محض اینکه بتوانند این واکسن را دریافت کنند.

دریافت واکسن‌های کووید-۱۹، RSV و آنفولانزا فقط مربوط به سلامتی فرد نیست، بلکه به سلامت خانواده و جامعه نیز مربوط می‌شود. جوامعی که نرخ واکسیناسیون بالاتری دارند فرصت کمتری برای انتشار ویروس دارند.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد نمی توانند واکسینه شوند، زیرا سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا تحت درمان هستند. آنها برای محافظت به اطرافیان خود وابسته هستند. در حالی که ممکن است یک فرد در صورت ابتلا به RSV، کووید-19 یا آنفولانزا علائم خفیفی را تجربه کند، اما می تواند ویروس را به دیگرانی که ممکن است به شدت بیمار شوند منتقل کند.

از آنجایی که پیش‌بینی واکنش افراد در صورت بیمار شدن غیرممکن است، دریافت واکسن‌های آنفولانزا و کووید-19 - و واکسن RSV در افراد واجد شرایط - بهترین استراتژی پیشگیری است.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت