خبر های ویژه

با افزایش مجدد موارد کوید، چه چیزی باید در مورد انواع جدید FLiRT بدانم؟

6 خرداد 1403

حیوانات با گیاهان خود درمانی می کنند - رفتاری که مردم برای هزاران سال مشاهده کرده و از آن الگوبرداری کرده اند

4 خرداد 1403

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

18 اردیبهشت 1403

چگونه می توانم شب ها سریع بخوابم؟

15 اردیبهشت 1403

پنج غذایی که دندانپزشکان از آنها اجتناب می کنند

9 اردیبهشت 1403

نزدیک بینی در سطح همه گیر است و مشکل از دوران کودکی شروع می شود

5 اردیبهشت 1403

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

آیا شب ها از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید؟

26 دی 1402

محققان هزاران قطعه نانوپلاستیک را در بطری های آب آشامیدنی کشف کردند

19 دی 1402

جراحان زانو در مورد این ابزار نوآورانه برای زانو علاقه مند هستند

15 دی 1402

پلاستیک ها در مواد غذایی هنوز وجود دارند

14 دی 1402

دوران نقاهت در گذشته امری مهم برای پزشکی بود. امروزه ما دیگر در مورد آن صحبت نمی کنیم.چرا ما در بهتر شدن خیلی بد هستیم؟

10 دی 1402

سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می کنند ظرف چند ساعت پس از اولین برخورد با تومورها خسته می شوند

6 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

1 دی 1402

20 شهریور 1402

آزمایش خون چگونه کار می کند؟ دانشمندان آزمایشگاه های پزشکی مسیر خون گیری تا تشخیص و درمان را توضیح می دهند

برگردان به فارسی : احد تراب فام

آزمایش های آزمایشگاهی پزشکی ضربان قلب علم پزشکی است. این آزمایش ها داده های حیاتی را برای پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری فراهم می کند که قدمت آن به هزاران سال قبل می رسد. ، پزشکی آزمایشگاهی به عنوان یک رشته توسط جامعه عمومی و جامعه مراقبت های بهداشتی درک ضعیفی در اجتماع دارد. پزشکی آزمایشگاهی که به نام آسیب شناسی بالینی نیز شناخته می شود، یکی از دو شاخه اصلی آسیب شناسی یا مطالعه علل و عوارض بیماری است. آسیب شناسی بسیاری از زمینه های آزمایشگاهی مانند بانک خون و میکروبیولوژی را پوشش می دهد. آسیب شناسی بالینی بیماری را از طریق تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی مایعات بدن مانند خون، ادرار، مدفوع و بزاق تشخیص می دهد. شاخه دیگر آسیب شناسی، آسیب شناسی آناتومیک، با بررسی بافت های بدن بیماری را تشخیص می دهد.

تبریز امروز:

blood tests- Ahad Torab Fam-  احد تراب فام


رادنی  ای رود 

استاد علوم آزمایشگاهی بالینی Regents، دانشگاه ایالتی تگزاس

نیکلاس مور
دانشیار علوم آزمایشگاهی پزشکی دانشگاه راش

بیانیه افشاگری
Rodney E. Rohde از انجمن آسیب شناسان بالینی آمریکا، انجمن علوم آزمایشگاهی بالینی آمریکا، وزارت کار ایالات متحده (OSHA) و سایر نهادها/بنیادهای دولتی و خصوصی کمک مالی دریافت کرده است. Rohde وابسته به ASCP، ASCLS، ASM است و در چندین هیئت مشاوره علمی خدمت می کند.

نیکلاس مور قبلاً از Abbott Molecular، bioMerieux و Cepheid برای کارهای تحقیقاتی قراردادی مرتبط با توسعه سنجش های آزمایشگاهی بودجه دریافت کرده بود. وجوه مستقیماً به دانشگاه راش پرداخت شد. نیکلاس مور در انجمن آمریکایی علوم آزمایشگاهی بالینی، انجمن آسیب شناسی بالینی آمریکا، انجمن میکروبیولوژی آمریکا، و موسسه استانداردهای بالینی و آزمایشگاهی داوطلب است. او عضو هیئت تحریریه Clinical Microbiology Reviews و BMC Infectious Diseases است.


آزمایش های آزمایشگاهی پزشکی ضربان قلب علم پزشکی است. این آزمایش ها داده های حیاتی را برای پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری فراهم می کند که قدمت آن به هزاران سال قبل می رسد. ، پزشکی آزمایشگاهی به عنوان یک رشته توسط جامعه عمومی و جامعه مراقبت های بهداشتی درک ضعیفی در اجتماع دارد.

پزشکی آزمایشگاهی که به نام آسیب شناسی بالینی نیز شناخته می شود، یکی از دو شاخه اصلی آسیب شناسی یا مطالعه علل و عوارض بیماری است. آسیب شناسی بسیاری از زمینه های آزمایشگاهی مانند بانک خون و میکروبیولوژی را پوشش می دهد. آسیب شناسی بالینی بیماری را از طریق تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی مایعات بدن مانند خون، ادرار، مدفوع و بزاق تشخیص می دهد. شاخه دیگر آسیب شناسی، آسیب شناسی آناتومیک، با بررسی بافت های بدن بیماری را تشخیص می دهد.

ما دانشمندان آزمایشگاه های بهداشت عمومی و پزشکی هستیم که در میکروبیولوژی و بیماری های عفونی تخصص داریم. بین زمانی که پزشک شما آزمایش خون را تجویز می کند تا تشخیص تشخیص، مراحل زیادی وجود دارد. از کنار تخت تا نیمکت آزمایشگاه، در اینجا نحوه عملکرد آزمایشات آزمایشگاهی آمده است.

همه چیز با یک نمونه شروع می شود
هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید، گاهی اوقات یک معاینه فیزیکی و شرح حال دقیق پزشکی برای تشخیص، ارائه توصیه ها یا تجویز دارو برای بیماری شما کافی است. با این حال، موارد بسیاری وجود دارد که ممکن است پزشک شما برای تشخیص دقیق به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد. این اطلاعات اغلب از روش هایی مانند اسکن تصویربرداری یا آزمایش خون به دست می آید.

اولین مرحله شامل گرفتن خون از طریق عملی به نام فلبوتومی است. یک متخصص مراقبت های بهداشتی، معمولاً یک فلبوتومیست یا یک پرستار، یک سوزن را برای جمع آوری نمونه خون وارد رگ می کند.

ممکن است چندین لوله خون مورد نیاز باشد، زیرا آزمایش‌های خاصی فقط با استفاده از انواع خاصی از نمونه‌های خون انجام می‌شوند. برای مثال، یکی از آزمایش‌هایی که معمولاً برای تشخیص کم‌خونی استفاده می‌شود، مستلزم جمع‌آوری خون در یک ماده شیمیایی است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر، بیمارانی که از نظر اختلال انعقادی ارزیابی می شوند، اغلب خون آنها در لوله ای حاوی یک ضد انعقاد دیگر جمع آوری می شود.

مجموعه ای از لوله های آزمایش خون در یک قفسه

آزمایش های مختلف به انواع مختلفی از نمونه های خون نیاز دارند.
مسیرهای تست
سپس نمونه ها به آزمایشگاه بالینی می روند. آزمایشگاه‌ها را می‌توان در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های مرجع یا مطب‌های پزشک یافت، یا می‌توان آن‌ها را در یک محیط بهداشت عمومی مانند مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری یا یک آزمایشگاه بهداشت عمومی دولتی قرار داد. در سال 2021، بیش از 329000 متخصص آزمایشگاهی در ایالات متحده در بیش از 320000 آزمایشگاه تحت نظارت فدرال مشغول به کار بودند. تخمین زده می شود سالانه 14 میلیارد آزمایش آزمایشگاهی علاوه بر بیش از یک میلیارد آزمایش کووید-19 در طول شیوع کرونا در ایالات متحده سفارش داده می شود . با چنین حجم وسیعی از نمونه‌ها برای آزمایش و بررسی، بخش‌های مختلف یک آزمایشگاه خودکار می‌شوند.

آزمایش‌های آزمایشگاهی خواص بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی سلول‌ها و مولکول‌های تشکیل‌دهنده یک نمونه خون را بررسی می‌کنند. گام اول اغلب سانتریفیوژ کردن یک نمونه خون به اجزای جداگانه است. این نمونه را به یک قسمت که حاوی اجزای جامد مانند سلول ها است و قسمت دیگر حاوی اجزای مایع و املاح محلول به نام سرم یا پلاسما تقسیم می شود.

تجزیه و تحلیل قسمت سرم یا پلاسمای یک نمونه خون، سطوح دیف مواد گرم در بدن یکی از رایج ترین آنها قند خون یا غلظت گلوکز است. برای پزشکان بیش از 37 میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت، دانستن میزان بالای گلوکز خون بیمار به آنها کمک می کند تا تشخیص جدیدی را ایجاد کنند یا اطمینان حاصل کنند که وضعیت آنها تحت کنترل است.

اگر پزشک شما مشکوک به عفونت باشد، نمونه هایی را برای آزمایش وجود یک پاتوژن جمع آوری می کند. برای مثال، آنها ممکن است یک سواب گلو برای گلودرد استرپتوکوکی یا یک نمونه ادرار برای عفونت دستگاه ادراری جمع آوری کنند. دانشمندان این نمونه ها را کشت می کنند تا هر موجود زنده ای را که رشد می کند و شبیه پاتوژن های مورد علاقه است بررسی کند. آنها ممکن است آزمایشات بیشتری را برای شناسایی میکروب انجام دهند. هنگامی که یک ارگانیسم شناسایی شد، متخصص آزمایشگاه پزشکی می تواند انواع عوامل ضد میکروبی را در برابر آن آزمایش کند تا به پزشک شما اطلاع دهد که بهترین درمان برای عفونت چیست.

تکامل تست های آزمایشگاهی پزشکی
اولین آزمایشگاه بالینی بیمارستان در ایالات متحده در سال 1894 تأسیس شد. برخی از روش هایی که متخصصان آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل نمونه ها استفاده می کنند بیش از یک قرن است که مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از این مواد اصلی، رنگ آمیزی گرم، در سال 1882 معرفی شد. از دو رنگ مختلف استفاده می کند و از تفاوت های موجود در دیواره سلولی باکتری برای تمایز بین دو گروه مختلف باکتری استفاده می کند. این به دانشمندان آزمایشگاهی کمک می کند تا درمان ضد میکروبی صحیح را برای استفاده در برابر عفونت شناسایی کنند.

یکی دیگر از فناوری های رایج مورد استفاده، اصل Coulter، در دهه 1940 برای شناسایی و مرتب سازی سلول های فردی بر اساس اندازه فیزیکی و مقاومت در برابر جریان الکتریکی توسعه یافت. متخصصان آزمایشگاه های پزشکی به طور معمول از این روش برای انجام آزمایش های کامل شمارش خون استفاده می کنند، که افزایش یا کاهش غیرعادی در تعداد انواع مختلف سلول های خونی را اندازه گیری می کند که می تواند بینش هایی را در مورد یک بیماری یا شرایط مانند سرطان یا کم خونی داسی شکل ارائه دهد.

آزمایشگاه پزشکی حرفه ای نگهدارنده لوله خون

متخصصان آزمایشگاه های پزشکی از تکنیک های مختلفی برای تجزیه و تحلیل نمونه ها استفاده می کنند. 
در سال 1986، دانشمندان روش واکنش زنجیره ای پلیمراز برنده جایزه نوبل را برای تکثیر، یا تولید سریع، کپی های متعدد از DNA یک پاتوژن موجود در یک نمونه ابداع کردند. PCR به طور گسترده برای تشخیص عفونت ها، شناسایی اختلالات ژنتیکی و نظارت بر پیشرفت سرطان استفاده می شود.

انفجار ابزارهای آزمایشگاهی مدرن برای تحقیق و تشخیص بیماری به دنبال PCR. برای نام بردن از چند مورد از این ابزارهای پیشرفته، یونیزاسیون دفع لیزر به کمک ماتریس یا MALDI یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده برای شناسایی میکروب‌هایی است که کشت آن‌ها دشوار یا غیرممکن است. ویرایش ژنوم و CRISPR-Cas9 به دانشمندان توانایی تغییر DNA ارگانیسم را می دهد و به شناسایی پاتوژن ها و شناسایی ژن های ناکارآمد با افزودن، حذف یا تغییر ژن های مورد علاقه کمک می کند. توالی یابی نسل بعدی به یک ابزار مدرن قدرتمند برای تعیین توالی مواد ژنتیکی در نمونه های بیولوژیکی تبدیل شده است و به طور گسترده برای شناسایی انواع مختلف و نظارت بر فاضلاب از عوامل بیماری زا مانند ویروس عامل کوید-19 استفاده شده است.

چالش ها و راه حل ها
یکی از بحرانی‌ترین چالش‌ها در پزشکی آزمایشگاهی، درک و تفسیر نتایج آزمایش است، زیرا ممکن است در طول فرآیند آزمایش خطا رخ دهد. نمونه ها باید به درستی جمع آوری شده و به آزمایشگاه منتقل شوند تا نتایج دقیق بدست آید. به همین ترتیب، تست های خانگی باید به درستی ذخیره شوند. پزشکان و بیماران باید شانس نتایج مثبت یا منفی کاذب را با در نظر گرفتن محدودیت‌های آزمایش در کنار موارد فردی بیمار در نظر بگیرند.

همکاری بین پزشکان و متخصصان آزمایشگاه های پزشکی می تواند به کاهش اشتباهات در تشخیص و درمان کمک کند. داده های آزمایشگاهی می تواند و اغلب برای مراقبت از بیمار بسیار مفید است، اما یک رویکرد جامع که تاریخچه پزشکی، ژنتیک و عادات سلامتی بیمار را در کنار سایر عوامل در نظر می گیرد، برای تشخیص و درمان دقیق ضروری است. در حالی که نتایج آزمایشگاهی قدرتمند است، نباید به طور جداگانه مورد استفاده قرار گیرد. ارتباط واضح و دقیق در تست های آزمایشگاهی برای مراقبت موثر از بیمار بسیار مهم است.

 

برگردان به فارسی : احد تراب فام

منبع:

The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت