خبر های ویژه

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

آیا شب ها از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید؟

26 دی 1402

محققان هزاران قطعه نانوپلاستیک را در بطری های آب آشامیدنی کشف کردند

19 دی 1402

جراحان زانو در مورد این ابزار نوآورانه برای زانو علاقه مند هستند

15 دی 1402

پلاستیک ها در مواد غذایی هنوز وجود دارند

14 دی 1402

دوران نقاهت در گذشته امری مهم برای پزشکی بود. امروزه ما دیگر در مورد آن صحبت نمی کنیم.چرا ما در بهتر شدن خیلی بد هستیم؟

10 دی 1402

سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می کنند ظرف چند ساعت پس از اولین برخورد با تومورها خسته می شوند

6 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

1 دی 1402

رژیم غذایی مدیترانه ای با سلامت روان بهتر در بیماران مسن ام اس مرتبط است- بیماران مسن تحت رژیم معمولا علائم کمتری دارند: مطالعه

20 آذر 1402

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

7 آذر 1402

شیوع بیماری در چین، پاتوژن جدیدی پیدا نشد

6 آذر 1402

پروفسور استاد یحیی عدل، از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز اکادمی جراحی پاریس

12 آبان 1402

بیماری ویلسون: تجمع نادر و خطرناک مس در بدن

3 آبان 1402

واکسن‌های ضد کووید-۱۹، آنفولانزای فصلی و RSV بهترین شانس ما برای جلوگیری از موج زمستانی است.

21 مهر 1402

عفونت باکتری های گوشت خوار در ایالات متحده در حال افزایش است + ویدئو

6 مهر 1402

ایلان ماسک به دنبال افرادی برای آزمایش تراشه مغز-رایانه خود است

30 شهریور 1402

17 شهریور 1402

کم خونی از هر 4 نفر در سراسر جهان یک نفر را مبتلا می کند،اما راهکارهای عملی برای کاهش آن وجود دارد.+ ویدئو

برگردان به فارسی : دکتر نعناع تراب فام

کم خونی یک مشکل عمده بهداشتی است و نزدیک به 2 میلیارد نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. این بیماری بیشتر از کمردرد یا دیابت - یا حتی اضطراب و افسردگی روی هم رفته، افراد را در سراسر جهان مبتلا می کند. با وجود این، سرمایه‌گذاری‌ها در کاهش کم‌خونی در چند دهه اخیر نتوانسته است بار عظیم کم‌خونی را در سطح جهانی به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهد. افراد زمانی دچار کم خونی می شوند که خون آنها فاقد گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن در سراسر بدن باشد. این کاهش اکسیژن رسانی باعث بسیاری از شایع ترین علائم کم خونی، از جمله خستگی، تنگی نفس، سبکی سر، مشکل در تمرکز و چالش در کار و کارهای روزمره می شود. علاوه بر اثرات مستقیم بر سلامتی، کم خونی می تواند رشد مغز و مهارت های حرکتی ظریف را در کودکان مهار کند و خطر سکته مغزی، بیماری های قلبی عروقی، زوال عقل و سایر بیماری های مزمن را در سالمندان افزایش دهد. کم خونی در دوران بارداری می تواند منجر به افزایش میزان اضطراب و افسردگی، زایمان زودرس، خونریزی پس از زایمان، مرده زایی و وزن کم هنگام تولد شود. همچنین زمانی که مادر کم خون باشد، عفونت برای مادر و نوزاد بیشتر است.

تبریز امروز:

آنمیا - کم خونی
ویلیام گاردنر
محقق بهداشت نوزادان و کودکان در موسسه سنجش و ارزیابی سلامت، دانشگاه واشنگتن

نیکلاس کاسبوم
استاد کمکی در علوم متریک سلامت و استاد بیهوشی و پزشکی درد، دانشگاه واشنگتن

ترزا مک هیو
محقق و نویسنده علمی در موسسه سنجش و ارزیابی سلامت، دانشگاه واشنگتن


کم خونی یک مشکل عمده بهداشتی است و نزدیک به 2 میلیارد نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. این بیماری بیشتر از کمردرد یا دیابت - یا حتی اضطراب و افسردگی ، افراد را در سراسر جهان مبتلا می کند.

با وجود این، سرمایه‌گذاری‌ها در کاهش کم‌خونی در چند دهه اخیر نتوانسته است بار عظیم کم‌خونی را در سطح جهانی به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

افراد زمانی دچار کم خونی می شوند که خون آنها فاقد گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن در سراسر بدن باشد. این کاهش اکسیژن رسانی باعث بسیاری از شایع ترین علائم کم خونی، از جمله خستگی، تنگی نفس، سبکی سر، مشکل در تمرکز و چالش در کار و کارهای روزمره می شود.

علاوه بر اثرات مستقیم بر سلامتی، کم خونی می تواند رشد مغز و مهارت های حرکتی ظریف را در کودکان مهار کند و خطر سکته مغزی، بیماری های قلبی عروقی، زوال عقل و سایر بیماری های مزمن را در سالمندان افزایش دهد. کم خونی در دوران بارداری می تواند منجر به افزایش میزان اضطراب و افسردگی، زایمان زودرس، خونریزی پس از زایمان، مرده زایی و وزن کم هنگام تولد شود. همچنین زمانی که مادر کم خون باشد،احتمال عفونت برای مادر و نوزاد بیشتر است.

ما محققین بهداشت جهانی هستیم که در مدل‌سازی اپیدمیولوژیک کم خونی در کنار سایر اختلالات مادر، نوزاد و تغذیه تخصص داریم.

کار ما بخشی از مطالعه بار جهانی بیماری است، یک مطالعه تحقیقاتی بزرگ که به طور جامع از دست دادن سلامتی را به دلیل صدها بیماری، آسیب و عوامل خطر در سراسر جهان تخمین می‌زند. از طریق تجزیه و تحلیل خود، ما برآوردهای سالانه شیوع کم خونی را بر اساس علت زمینه ای برای 204 کشور و منطقه، بر اساس سن و جنس، از سال 1990 تا کنون ارائه کرده ایم. ما هزاران نقطه داده را در صدها منبع جمع آوری کرده ایم تا جامع ترین تصویر را از بار کم خونی ارائه دهیم.

 

 کم خونی اغلب با مقدار هموگلوبین - یک پروتئین حامل اکسیژن در گلبول های قرمز - که یک فرد در خون خود دارد اندازه گیری می شود.

 فصل ها در ویدئو
0:00 مقدمه
0:55 علل کم خونی
2:11 علائم کم خونی
2:53 تشخیص کم خونی
3:28 درمان کم خونی
کم خونی که گاهی اوقات اریتروسیتوپنی نیز نامیده می شود، [a] کاهش مقدار کل گلبول های قرمز خون (RBCs) یا هموگلوبین در خون است یا کاهش توانایی خون برای حمل اکسیژن است. هنگامی که کم خونی به آرامی شروع می شود، علائم اغلب مبهم هستند و ممکن است شامل احساس خستگی، ضعف، تنگی نفس و توانایی ضعیف در ورزش باشند. هنگامی که کم خونی به سرعت شروع می شود، علائم ممکن است شامل گیجی، سبکی سر، از دست دادن هوشیاری و تشنگی افزایش یابد. کم خونی باید قبل از اینکه فرد به طور محسوسی رنگ پریده شود، قابل توجه باشد. علائم اضافی ممکن است بسته به علت زمینه ای رخ دهد. برای افرادی که نیاز به جراحی دارند، کم خونی قبل از عمل می تواند خطر نیاز به انتقال خون پس از جراحی را افزایش دهد.

کم خونی می تواند ناشی از خونریزی، کاهش تولید گلبول های قرمز و افزایش تجزیه گلبول های قرمز باشد. علل خونریزی عبارتند از تروما و خونریزی گوارشی. علل کاهش تولید عبارتند از: کمبود آهن، کمبود ویتامین B12، تالاسمی و تعدادی نئوپلاسم مغز استخوان. علل افزایش تجزیه شامل شرایط ژنتیکی مانند کم خونی داسی شکل، عفونت هایی مانند مالاریا و برخی بیماری های خودایمنی است. کم خونی را می توان بر اساس اندازه گلبول های قرمز و میزان هموگلوبین در هر سلول نیز طبقه بندی کرد. اگر سلول ها کوچک باشند، آنمی میکروسیتیک نامیده می شود. اگر بزرگ باشند، آنمی ماکروسیتیک نامیده می شود. و اگر اندازه طبیعی داشته باشند به آن کم خونی نورموسیتیک می گویند. تشخیص کم خونی در مردان بر اساس هموگلوبین کمتر از 130 تا 140 گرم در لیتر (13 تا 14 گرم در دسی لیتر) است. در زنان، کمتر از 120 تا 130 گرم در لیتر (12 تا 13 گرم در دسی لیتر) است.سپس آزمایشات بیشتری برای تعیین علت مورد نیاز است.

گروه‌های خاصی از افراد، مانند زنان باردار، از استفاده از قرص‌های آهن برای پیشگیری سود می‌برند. مکمل های غذایی، بدون تعیین علت خاص، توصیه نمی شود. استفاده از انتقال خون به طور معمول بر اساس علائم و نشانه های فرد است. در افراد بدون علائم، مصرف آنها توصیه نمی شود مگر اینکه سطح هموگلوبین کمتر از

 60 تا 80 گرم در لیتر (6 تا 8 گرم در دسی لیتر) باشد. این توصیه‌ها ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به خونریزی حاد نیز اعمال شود. عوامل محرک اریتروپوئز فقط در افراد مبتلا به کم خونی شدید توصیه می شود.

کم خونی شایع ترین اختلال خونی است که حدود یک سوم جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. کم خونی فقر آهن نزدیک به 1 میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. در سال 2013، کم خونی ناشی از کمبود آهن منجر به مرگ حدود 183000 نفر شد که نسبت به 213000 مرگ در سال 1990 کاهش داشت. این عارضه در زنان بیشتر از مردان، در دوران بارداری، و در کودکان و افراد مسن بیشتر است. کم خونی هزینه های مراقبت های پزشکی را افزایش می دهد و بهره وری فرد را از طریق کاهش توانایی کار کاهش می دهد. این نام از یونانی باستان گرفته شده است: ἀναιμία anaimia، به معنای «فقدان خون»، از ἀν- an-، «نه» و αἷμα haima، «خون». کم خونی یکی از شش هدف تغذیه جهانی WHO برای سال 2025 و اهداف جهانی NCD مرتبط با رژیم غذایی برای سال 2025 است که توسط مجمع جهانی بهداشت در سال 2012 و 2013 با کم خونی به عنوان یکی از اهداف در SDG  تایید شده است. 


کم خونی یک مشکل گسترده است
کم خونی با یک آزمایش خون ساده تشخیص داده می شود و می تواند به دلیل تعدادی از بیماری های زمینه ای ایجاد شود.

کاهش گلبول های قرمز سالم می تواند به دلیل از دست دادن بیش از حد گلبول های قرمز موجود، مانند خونریزی یا تخریب توسط سیستم ایمنی بدن رخ دهد. کم خونی همچنین می تواند به دلیل کاهش تولید گلبول های قرمز جدید یا تغییر در ساختار طبیعی یا طول عمر گلبول های قرمز رخ دهد که باعث کاهش اثربخشی آنها می شود.

در سطح جهانی، کم خونی سومین علت ناتوانی است: مطالعه اخیر ما نشان داد که تقریباً از هر 4 نفر یک نفر به کم خونی مبتلا است. این بار در بین کودکان زیر 5 سال و دختران و زنان نوجوان متمرکز است که یک سوم آنها کم خون هستند. نرخ کم خونی به ویژه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا بالا است، جایی که تخمین زده شد که 40٪ - یا دو نفر از هر پنج نفر - به کم خونی مبتلا هستند.

کاهش نرخ کم خونی آهسته و نابرابر بوده است و از 28 درصد به 24 درصد در سطح جهان از سال 1990 تا 2021 کاهش یافته است. مردان بالغ وضعیت بهتری داشته اند و کودکان خردسال و دختران و زنان نوجوان - که بیشترین بار کم خونی را به دوش می کشند - کمترین پیشرفت را نشان می دهند. . از جنبه مثبت، تغییر به سمت اشکال خفیف کم خونی، که در مقایسه با کم خونی شدید منجر به ناتوانی بسیار کمتری می شود، وجود دارد.

کاهش کم خونی به معنای مقابله با علل زمینه ای است
کاهش قابل توجه کم خونی در سطح جهانی به دلیل بسیاری از علل زمینه ای آن پیچیده است. کمبود آهن در رژیم غذایی شایع ترین علت در سراسر جهان است. اما سایر عوامل مهم کم خونی شامل اختلالات خونی مانند بیماری سلول داسی شکل یا تالاسمی، بیماری های عفونی مانند مالاریا و کرم قلاب دار، بیماری های زنان و زایمان، التهاب و بیماری های مزمن است.

تصویر سه بعدی از آناتومی شریان انسان، نشان دهنده گلبول های قرمز طبیعی و سلول های خونی داسی شکل از قلب دور می شود

بیماری سلول داسی - که با گلبول های قرمز خون هلالی یا داسی شکل مشخص می شود که می تواند جریان خون را به بقیه بدن مسدود کند - یک علت شناخته شده کم خونی است. 
کم خونی در زنان نوجوان و بالغ اغلب به دلیل از دست دادن خون ناشی از قاعدگی و افزایش نیاز به خون برای نوزاد در حال رشد در دوران بارداری رخ می دهد. بسیاری از بار کم خونی در این گروه احتمالاً مربوط به عدم آموزش قاعدگی، گزینه های ناکافی برای مدیریت موثر مشکلات قاعدگی در افرادی است که این مشکلات را دارند و نیازهای برآورده نشده برای خدمات تنظیم خانواده را دارند. 

کودکان خردسال با رشد بدنشان به آهن نیاز بیشتری دارند و سوءتغذیه یکی از علل شایع کم خونی در این گروه در سطح جهان است.

مکمل آهن در طول تاریخ شکل اولیه درمان و پیشگیری از کم خونی بوده است. این شامل افزودن آهن در مقیاس بزرگ به غذاهایی مانند آرد، برنج یا شیر، و همچنین تهیه قرص آهن خوراکی و آهن داخل وریدی، بسته به زمینه و شدت است.

برخی تحقیقات نشان داده اند که کمتر از نیمی از افراد مبتلا به کم خونی در صورت درمان نشدن علل زمینه ای کمبود آهن، به آهن مکمل پاسخ می دهند. برای مثال، سلول‌های بدن ما آهن را به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی به برخی عفونت‌ها جذب می‌کنند. مصرف مکمل آهن بدون درمان عفونت زمینه ای کمک چندانی به رفع کمبود آهن در درازمدت نمی کند و حتی ممکن است مضر باشد.

مداخلات اضافی شامل درمان و پیشگیری از HIV، با پیشگیری قبل از مواجهه و درمان ضد رتروویروسی است. جلوگیری از عفونت اولیه با HIV یا سرکوب اثرات ویروس پس از آلوده شدن، بار کم خونی مربوط به HIV/AIDS را کاهش می دهد.

راهبردهای دیگر شامل روش‌های کنترل مالاریا، مانند تورهای بستر و واکسیناسیون تیمار شده با حشره‌کش، و نظارت و پیشگیری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری مزمن کلیوی و شرایط التهابی است. در ترکیب با یک برنامه مکمل قوی، این مداخلات می تواند به طور معنی داری بار جهانی کم خونی را کاهش دهد.

کم خونی یادگیری در مدرسه، عملکرد در محل کار و مراقبت از خانواده را برای نزدیک به 2 میلیارد نفر در سراسر جهان دشوار می کند. ما امیدواریم که یافته‌های ما امکان مداخله و برنامه‌های درمانی جامع‌تری به‌ویژه برای آسیب‌پذیرترین افراد - زنان نوجوان و بزرگسال، کودکان و سالمندان را فراهم کند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت