خبر های ویژه

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

آیا شب ها از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید؟

26 دی 1402

محققان هزاران قطعه نانوپلاستیک را در بطری های آب آشامیدنی کشف کردند

19 دی 1402

جراحان زانو در مورد این ابزار نوآورانه برای زانو علاقه مند هستند

15 دی 1402

پلاستیک ها در مواد غذایی هنوز وجود دارند

14 دی 1402

دوران نقاهت در گذشته امری مهم برای پزشکی بود. امروزه ما دیگر در مورد آن صحبت نمی کنیم.چرا ما در بهتر شدن خیلی بد هستیم؟

10 دی 1402

سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می کنند ظرف چند ساعت پس از اولین برخورد با تومورها خسته می شوند

6 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

1 دی 1402

رژیم غذایی مدیترانه ای با سلامت روان بهتر در بیماران مسن ام اس مرتبط است- بیماران مسن تحت رژیم معمولا علائم کمتری دارند: مطالعه

20 آذر 1402

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

7 آذر 1402

شیوع بیماری در چین، پاتوژن جدیدی پیدا نشد

6 آذر 1402

پروفسور استاد یحیی عدل، از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز اکادمی جراحی پاریس

12 آبان 1402

بیماری ویلسون: تجمع نادر و خطرناک مس در بدن

3 آبان 1402

واکسن‌های ضد کووید-۱۹، آنفولانزای فصلی و RSV بهترین شانس ما برای جلوگیری از موج زمستانی است.

21 مهر 1402

13 مرداد 1402

بیش از هر زمان دیگری بزرگسالان به دنبال داروهای ADHD هستند

برگردان به فارسی : دکتر نعناع تراب فام

اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) یکی از شایع ترین اختلالات روانی است که کودکان و اکنون بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم ADHD عبارتند از: بی توجهی (ناتوانی در حفظ تمرکز)، بیش فعالی (حرکت بیش از حدی که با محیط مناسب نیست) و تکانشگری (اعمال عجولانه که در لحظه بدون فکر اتفاق می افتد).

تبریز امروز:

ADHD

مارگارت سیبلی
استاد روانپزشکی و علوم رفتاری، دانشکده پزشکی، دانشگاه واشنگتن

اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) یکی از شایع ترین اختلالات روانی است که کودکان و  اکنون بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم ADHD عبارتند از: بی توجهی (ناتوانی در حفظ تمرکز)، بیش فعالی (حرکت بیش از حدی که با محیط مناسب نیست) و تکانشگری (اعمال عجولانه که در لحظه بدون فکر اتفاق می افتد).


به‌عنوان زنی در 30 سالگی که دائماً «ADHD» را در رایانه‌ تایپ می‌کرد، در سال 2021 اتفاق جالبی برای من افتاد. شروع به دریافت موجی از تبلیغات کردم که به من اشاره می‌کردند تا برای ADHD یا اختلال نقص توجه/بیش‌فعالی کمک آنلاین دریافت کنم. یک ارزیابی رایگان و یک دقیقه ای برای اینکه بفهمم آیا این اختلال را دارم یا نه، دیگری پیشنهادی برای یک بازی دیجیتالی بود که می تواند به "بازسازی" مغز من کمک کند. با این حال، آگهی دیگری از من پرسید که آیا در حال «بیمار شدن » هستم، اما هنوز در محل کارم، حرکت نمی‌کنم.

دلیل اینکه اصطلاح ADHD زندگی دیجیتالی من را پر کرده است این است که من یک روانشناس بالینی هستم که به طور انحصاری بیماران مبتلا به ADHD را درمان می کنم. من همچنین یک محقق روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن هستم که روندهای ADHD را در طول عمر مطالعه می کند.

سال بعد، در اکتبر 2022، سازمان غذا و داروی ایالات متحده کمبود نمک آمفتامین مخلوط را در سراسر کشور اعلام کرد، دارویی که با نام آدرال به بازار عرضه می شود. نام تجاری Adderall و همتایان عمومی آن به یکی از رایج ترین درمان های دارویی برای ADHD تبدیل شده اند. در طی چند ماه آینده، داروهای دیگری برای ADHD به لیست داروهای تجویزی کم‌مصرف آدرال پیوستند.

از آگوست 2023، ایالات متحده هنوز با کمبود چندین داروی ADHD مواجه است که انتظار نمی رود برخی از آنها حداقل تا چند ماه دیگر برطرف شوند.

به نظر می رسد این کمبود به دلیل ترکیبی از تقاضای بالا و دسترسی به مواد اصلی ایجاد شده است. در ماه‌های اخیر، میلیون‌ها آمریکایی هیچ تضمینی برای دسترسی به داروهای روزانه خود ندارند.

در مارس 2023، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده افزایش بی‌سابقه‌ای را در نسخه‌های محرک بین سال‌های 2020 تا 2021 گزارش کردند. شاید شگفت‌انگیزترین آن‌ها این بود که آمار جمعیتی که بیشترین افزایش مصرف محرک‌ها را نشان می‌دهد – افزایش تقریباً 20 درصدی در یک سال در زنان 20 و 30 ساله بود.

در مارس 2023، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده افزایش بی‌سابقه‌ای را در نسخه‌های محرک بین سال‌های 2020 تا 2021 گزارش کردند. شاید شگفت‌انگیزترین آن‌ها این بود که آمار جمعیتی که بیشترین افزایش مصرف محرک‌ها را نشان می‌دهد – افزایش تقریباً 20 درصدی در یک سال در زنان 20 و 30 ساله بود. 

یافته‌های CDC، همراه با کمبود محرک، سؤالات جالب و هنوز بی‌پاسخی را در مورد عواملی که این روندها را هدایت می‌کنند، ایجاد می‌کند.

 

چالش تشخیص ADHD بزرگسالان
علیرغم رشد آگاهی در مورد ADHD در چند دهه گذشته، بسیاری از افراد مبتلا به ADHD، به ویژه زنان و رنگین پوستان، در دوران کودکی تشخیص داده نمی شوند.

اما بر خلاف افسردگی یا اضطراب، تشخیص ADHD در بزرگسالان بسیار پیچیده است.

تشخیص ADHD چه در کودکان و چه در بزرگسالان ابتدا مستلزم این است که مشخص شود ویژگی های ADHD مانند، که به صورت پیوسته وجود دارند و می توانند در نوسان باشند، به اندازه کافی شدید و مزمن هستند که از یک زندگی عادی و سالم جلوگیری می کنند.

یک فرد معمولی دارای چند علامت ADHD است، بنابراین ترسیم مرز بین تمایلات ADHD-مانند تمایل به گم کردن کلیدها، داشتن یک میز به هم ریخته یا اغلب یافتن ذهن شما در حین انجام یک کار کسل کننده- دشوار است. یک اختلال پزشکی قابل تشخیص هیچ آزمایش عینی برای تشخیص ADHD وجود ندارد، بنابراین پزشکان معمولاً یک مصاحبه ساختاریافته با بیمار انجام می‌دهند، از اعضای خانواده می‌خواهند مقیاس‌های رتبه‌بندی را پر کنند و سوابق رسمی را بررسی کنند تا به تشخیص واقعی برسند.

چالش‌های تشخیصی همچنین می‌تواند برای روانپزشکان و سایر پزشکان مراقبت‌های بهداشتی ایجاد شود، زیرا ADHD ویژگی‌های مشترکی با بسیاری از شرایط دیگر دارد. در واقع، مشکل در تمرکز دومین علامت شایع در تمام اختلالات روانپزشکی است.

علاوه بر پیچیدگی، ADHD همچنین یک عامل خطر برای بسیاری از شرایطی است که شبیه آن است. برای مثال، سال‌ها بازخورد منفی ممکن است برخی از بزرگسالان مبتلا به ADHD را به افسردگی و اضطراب ثانویه سوق دهد. تشخیص صحیح نیاز به یک پزشک بالینی آموزش دیده دارد که بتواند زمان کافی را برای جمع آوری کامل شرح حال بیمار اختصاص دهد.

استرس ناشی از همه گیری COVID-19
با نگاهی به گذشته، برخی از عوامل واضح در بازی نقش داشته اند، اما هنوز مشخص نیست که آنها تا چه حد باعث افزایش نسخه محرک می شوند.

س

در سال 2021، ایالات متحده هنوز در مرحله حاد بیماری همه گیر COVID-19 بود. مردم همچنان شغل خود را از دست می‌دادند، با فشارهای مالی مواجه بودند و با چالش‌های کار از خانه مانند داشتن بچه‌هایی در خانه در مدرسه آنلاین دست و پنجه نرم می‌کردند. بسیاری از خانواده ها عزیزان خود را از دست می دادند و احساس عدم اطمینان زیادی در مورد زمان بازگشت زندگی عادی وجود داشت.

خواسته های همه گیر همه گیر بود، اما تحقیقات نشان می دهد که زنان ممکن است به طور نامتناسبی تحت تاثیر قرار گرفته باشند. این ممکن است منجر به نسبت بیشتری از بزرگسالان شده باشد که به دنبال درمان‌های محرک هستند تا به آنها کمک کند تا با خواسته‌های زندگی روزمره سازگاری داشته باشند.

علاوه بر این، بدون دسترسی به فضاهای تفریحی حضوری، همه‌گیری به طور فزاینده‌ای بسیاری از مردم را به صرف زمان بیشتری در رسانه‌های دیجیتال سوق داد.

در سال 2021، یک جنبش عدالت اجتماعی با تمرکز بر "تنوع عصبی" در حال افزایش سرعت آنلاین بود. تنوع عصبی یک اصطلاح غیرپزشکی است که به تنوع گسترده ای از فرآیندهای مغزی اشاره دارد که از آنچه به طور سنتی "معمولی" در نظر گرفته می شد، متفاوت است. در این لحظه، #ADHD به هفتمین موضوع محبوب سلامت در TikTok تبدیل شد. حکایت های مرتبط از گم شدن کلیدها، اهمال کاری، حوادث ناگوار عاشقانه و نشانه های مخفی ADHD شروع به سیل اینترنت کردند.

اما در حالی که اینترنت با محتوای ADHD منفجر شد، محققان در کانادا شروع کردند به دسته‌بندی ویدیوهای #ADHD TikTok بر اساس دقت و مفید بودنشان. آنها چیز مهمی را گزارش کردند: اکثر محتوای #ADHD گمراه کننده بود. تنها 21 درصد از پست ها اطلاعات مفید و دقیقی ارائه کردند.

بنابراین، در میان جامعه آنلاین رو به رشد افراد مبتلا به ADHD که به تازگی خود تشخیص داده شده اند، احتمالاً بسیاری از آنها واقعاً این بیماری را نداشته اند. برای برخی، سیبوکندریا – یا اضطراب متمرکز بر سلامت پس از جستجوی آنلاین – ممکن است در حال رخ دادن بوده باشد. برخی دیگر ممکن است مشکلات توجه خفیفی داشته باشند که به شدت ADHD افزایش نمی یابد.

ADHD

Adderall و همتایان عمومی آن در ماه های اخیر با کمبود مواجه بوده اند. 
مراقبت از ADHD در سال 2021 چگونه بود؟
در سال 2021، سیستم سلامت روان ایالات متحده بیش از حد بارگذاری شد. اکثر ارائه دهندگان ADHD سنتی مانند روانپزشکان، روانشناسان، درمانگران سلامت روان و پرستاران روانپزشکی، لیست انتظار چندین ماهه برای بیماران جدید داشتند. افرادی که به تازگی به دنبال کمک برای ADHD بودند، قرار ملاقات های سریع تری با ارائه دهندگان مراقبت های اولیه خود پیدا کردند، که ممکن است تشخیص و درمان ADHD بزرگسالان راحت باشد یا نباشد. از آنجایی که تقاضا برای مراقبت ADHD بیش از ظرفیت بود، گزینه های جدیدی برای برآورده کردن نیازهای بیمار مورد نیاز بود.

در همان زمان، استارت‌آپ‌های آنلاین مراقبت ADHD شروع به ظهور کردند و با تبلیغات دیجیتالی جذابی مانند آن‌هایی که من دریافت کردم، به مشتریان احتمالی رسیدند.

در مقایسه با مراقبت‌های سنتی، مدل‌های راه‌اندازی طبق گزارش‌ها از روش‌های کاهش هزینه استفاده می‌کردند، مانند ارزیابی سریع و نیروی کار کم‌هزینه. همچنین گزارش شده است که استارت‌آپ‌ها بر یک مدل مراقبت یکنواخت تکیه می‌کنند که درمان‌ها را به‌اندازه کافی شخصی‌سازی نمی‌کند، و اغلب داروهای محرک را به جای درمان‌هایی که ممکن است بهتر نشان داده شده باشند، تجویز می‌کنند.

برخی از این شرکت ها اکنون توسط دولت فدرال تحت بازرسی قرار دارند.

اگرچه این مدل‌ها در جامعه پزشکی بحث‌برانگیز بودند، اما ممکن است موانع مراقبت از ADHD را برای بسیاری از افراد کاهش دهند.

حکم هنوز صادر نشده است
تا زمانی که CDC داده های نسخه های محرک 2022 و 2023 خود را منتشر نکند، محققانی مانند من نمی دانند که آیا روند افزایش تجویز دارو برای بزرگسالان در سال 2021 و تقاضای بالا برای داروهای ADHD ادامه خواهد داشت یا خیر.

اگر روندها تثبیت شود، ممکن است به این معنا باشد که بیمارانی که قادر به دسترسی به مراقبت نبوده اند، ممکن است در نهایت کمک مورد نیاز خود را دریافت کنند.

اگر تجویز ADHD به سطح قبل از همه‌گیری بازگردد، ممکن است یاد بگیریم که طوفانی کامل از عوامل مرتبط با کووید-19 باعث ایجاد لغزش لحظه‌ای در افرادی شد که به دنبال درمان ADHD بودند.

آنچه واضح است این است که کمبود فعلی کارکنان مراقبت‌های بهداشت روان که در تشخیص و درمان ADHD در بزرگسالان احساس راحتی می‌کنند، همچنان بر توانایی بیماران جدید برای ارزیابی تشخیصی مناسب برای ADHD تأثیر می‌گذارد.

 

attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD)

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت