خبر های ویژه

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

آیا شب ها از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید؟

26 دی 1402

محققان هزاران قطعه نانوپلاستیک را در بطری های آب آشامیدنی کشف کردند

19 دی 1402

جراحان زانو در مورد این ابزار نوآورانه برای زانو علاقه مند هستند

15 دی 1402

پلاستیک ها در مواد غذایی هنوز وجود دارند

14 دی 1402

دوران نقاهت در گذشته امری مهم برای پزشکی بود. امروزه ما دیگر در مورد آن صحبت نمی کنیم.چرا ما در بهتر شدن خیلی بد هستیم؟

10 دی 1402

سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می کنند ظرف چند ساعت پس از اولین برخورد با تومورها خسته می شوند

6 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

1 دی 1402

رژیم غذایی مدیترانه ای با سلامت روان بهتر در بیماران مسن ام اس مرتبط است- بیماران مسن تحت رژیم معمولا علائم کمتری دارند: مطالعه

20 آذر 1402

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

7 آذر 1402

شیوع بیماری در چین، پاتوژن جدیدی پیدا نشد

6 آذر 1402

پروفسور استاد یحیی عدل، از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز اکادمی جراحی پاریس

12 آبان 1402

بیماری ویلسون: تجمع نادر و خطرناک مس در بدن

3 آبان 1402

واکسن‌های ضد کووید-۱۹، آنفولانزای فصلی و RSV بهترین شانس ما برای جلوگیری از موج زمستانی است.

21 مهر 1402

9 تیر 1402

رژیم غذایی بیمار: مصرف پلاستیک تک سلولی انسان را تهدید می کند ذرات پلیمری چگونه وارد بدن ما می شوند و چه خطری دارند

آندری کورشونوف ، برگردان به فارسی دکتر نعناع تراب فام

دانشمندان به طور تجربی ثابت کرده اند که تک یاخته ها ذرات پلاستیکی را در دریا جذب می کنند. به این ترتیب، آلاینده های پلیمری از قبل در زنجیره های غذایی در سطوح پایین تر ادغام می شوند. در آینده، پلاستیک وارد بدن انسان می شود که برای سلامتی خطرناک است. به گفته کارشناسان، تمیز کردن مخازن بزرگ از چنین آلودگی مشکل ساز است - محدود کردن ورود زباله به دریا آسان تر است. این را می توان به عنوان مثال با خودداری از استفاده از ظروف پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف انجام داد.

تبریز امروز:

آندری کورشونوف - ایزوستیا
Global Look Press/Keystone Press Agency/Jackson McMuldren

دانشمندان به طور تجربی ثابت کرده اند که تک یاخته ها ذرات پلاستیکی را در دریا جذب می کنند. به این ترتیب، آلاینده های پلیمری از قبل در زنجیره های غذایی در سطوح پایین تر ادغام می شوند. در آینده، پلاستیک وارد بدن انسان می شود که برای سلامتی خطرناک است. به گفته کارشناسان، تمیز کردن مخازن بزرگ از چنین آلودگی مشکل ساز است - محدود کردن ورود زباله به دریا آسان تر است. این را می توان به عنوان مثال با خودداری از استفاده از ظروف پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف انجام داد.

 آ. او .کووالسکی از دانشمندان موسسه زیست شناسی دریاهای جنوب در سواستوپل مطالعه ای را منتشر کرد که در آن، آنها توجه خود را به مشکل مهم جذب پلاستیک در محیط دریایی توسط موجودات تک سلولی جلب کردند. به گفته کارشناسان، 80 تا 85 درصد از آلودگی دریا را زباله های پلاستیکی تشکیل می دهند. تحت تأثیر عوامل خارجی (اشعه ماوراء بنفش، هوازدگی و غیره) در آب، آنها به قطعات کوچکتر تجزیه می شوند.

ذرات کوچکتر از 5 میلی متر به عنوان میکروپلاستیک طبقه بندی می شوند. در محیط آبی، آنها می توانند توسط موجودات دریایی جذب شوند، زیرا اندازه آنها با غذای طبیعی آنها سازگار است. وظیفه تحقیقاتی دانشمندان سواستوپل انجام آزمایشی بود که طی آن رفتار یک موجود زنده تک سلولی به نام "okziris marina" را مشاهده کردند.

تاتیانا راوئن، یکی از نویسندگان این مطالعه و محقق در دپارتمان از آبزی پروری و فارماکولوژی دریایی InBYuM، به ایزوستیا گفت، "مشخص شد که این موجودات ، جلبک های میکروسکوپی که در محیط طبیعی آنها رژیم غذایی مورد علاقه آنها را تشکیل می دهد؛  ذرات پلاستیک را حتی در حضور یک جایگزین "خوشمزه" جذب می کنند - . .

تاتیانا راوئن، محقق، گروه آبزی پروری و فارماکولوژی دریایی،

تاتیانا راوئن، محقق، گروه آبزی پروری و فارماکولوژی دریایی

هیدروبیولوژیست ها ثابت کرده اند که میکروپلاستیک ها توسط موجودات تک سلولی مصرف می شوند و بنابراین در زنجیره غذایی در پایین ترین سطح خود قرار می گیرند. در آینده می تواند وارد بدن انسان شود.

تاتیانا راوئن توضیح می دهد : همراه با آن، مواد سمی مختلفی به بدن ما نفوذ می کنند. این به دلیل توانایی پلیمرها در جذب آلاینده ها و ترکیبات شیمیایی مختلف از محیط آبی در سطح خود است. زنجیره های غذایی به هم مرتبط هستند. بنابراین، هر چیزی که پلاستیک را روی خود حمل می کند، به طور خودکار، به بدن انسان می رود  .

این متخصص اضافه کرد: وقتی غذای دریایی می خوریم و فکر می کنیم مفید است، در واقع علاوه بر فواید، احتمال دریافت مواد سمی نیز وجود دارد. تجمع آنها در بافت های ما می تواند باعث بیماری شود.


در حیات وحش، okziris marina یک شکارچی است. از یک سلول و دو تاژک تشکیل شده است که از آنها برای حرکت و شکار استفاده می کند. "اکزیریس "بی تکلف است، بنابراین به راحتی در سراسر جهان پخش می شود. در عین حال، او مناطق ساحلی  غنی ترین مناطق از نظر مواد آلی را ترجیح می دهد،. تایید شده است که 87 موجود مختلف می توانند به عنوان غذا برای تاژک داران خدمت کنند. این ماده قادر است هم فیتوپلانکتون ها - ریزجلبک ها - و هم میکروارگانیسم های "گوشتخوار" مشابه را جذب کند.

- در آزمایش، یک پدیده مهم را مشاهده کردیم. معلوم شد که اکزیریس با مصرف ذرات پلاستیکی نتوانست آنها را هضم کند و آنها را به محیط زیست بازگرداند. سپس دوباره آن را قورت داد و دوباره تف کرد. یعنی بدن سازگاری غذایی با ذرات میکروپلاستیک را ایجاد نکرده است.

سلولهای داینوفلاژله O. marina با یک میکروسفر (A, B) و چند (C, D, E, G) در واکوئل های گوارشی در میدان روشن (A, D) و حالت اپی فلورسانس (B, C, E, G)

سلولهای داینوفلاژله " اکزیریس مارینا  با یک میکروسفر (A, B) و چند (C, D, E, G) در واکوئل های گوارشی در میدان روشن (A, D) و حالت اپی فلورسانس (B, C, E, G)


این متخصص خاطرنشان کرد که در نتیجه چنین "تغذیه"، اوزیری ها منابع انرژی لازم برای زندگی را دریافت نکردند.

دانشمندان بر این باورند که طی یک دوره زمانی طولانی، این بر توانایی موجودات زنده برای حرکت، مهاجرت و تولید مثل تأثیر می گذارد.

یک محقق برجسته فیلیپ ساپوژنیکوف در موسسه اقیانوس شناسی شیرشوف می گوید که دانشمندان سواستوپل نشان داده اند که پلاستیک چه خطری می تواند برای سیستم های زیست محیطی ایجاد کند.

 به عنوان مثال، جمعیت های ضعیف شده okziris marina قادر به مهاجرت عمودی نخواهند بود. این بدان معنی است که ساکنان اعماق که از آنها تغذیه می کنند نیز غذای کافی دریافت نمی کنند. این کارشناس توضیح داد که این باعث واکنش در سراسر زنجیره غذایی می شود.

به گفته وی، پلانکتون ها (جانداران تک سلولی بخشی هستند

از آن) حفظ تعادل اکولوژیکی در دریا.

ولادیمیر موخانوف، رئیس بخش پلانکتون

ولادیمیر موخانوف، رئیس بخش پلانکتون InBYuM


آندری باگایف، محقق برجسته در موسسه هیدروفیزیک دریایی آکادمی علوم روسیه، با ایزوستیا به اشتراک گذاشت: «این کار ماهیت بنیادی دارد. - این مطالعه به درک چگونگی بازسازی زنجیره های غذایی در حیات وحش تحت تأثیر عوامل ناشی از فعالیت های انسانی کمک می کند.

این متخصص معتقد است که آلودگی پلیمری تهدید جدیدی است که بشر با آن مواجه است. بنابراین، در حال حاضر هیچ نظریه قابل اعتمادی وجود ندارد که تمام جنبه های اثرات مضر پلاستیک بر طبیعت و محیط زیست دریایی را توصیف کند.

در همین حال، این کارشناس خاطرنشان کرد، کار دانشمندان مؤسسه زیست شناسی دریاهای جنوبی سهم قابل توجهی در ایجاد چنین نظریه جامعی داشته است.

در آینده، متخصصان سواستوپل قصد ادامه تحقیقات و بررسی تاثیر چشمگیر میکروپلاستیک ها بر تعادل اکوسیستم های دریایی را دارند.

تاتیانا راوئن از InBYuM می گوید: منابع اصلی پلیمرها در دریا مناطق توریستی و فاضلاب خانگی هستند. به نظر او، تمیز کردن مخازن بزرگ از آلودگی پلاستیکی مشکل ساز است. محدود کردن ورود پلاستیک به دریا آسان تر است. این را می توان به عنوان مثال با خودداری از استفاده از ظروف و ظروف یکبار مصرف انجام داد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت