خبر های ویژه

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

آیا شب ها از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید؟

26 دی 1402

محققان هزاران قطعه نانوپلاستیک را در بطری های آب آشامیدنی کشف کردند

19 دی 1402

جراحان زانو در مورد این ابزار نوآورانه برای زانو علاقه مند هستند

15 دی 1402

پلاستیک ها در مواد غذایی هنوز وجود دارند

14 دی 1402

دوران نقاهت در گذشته امری مهم برای پزشکی بود. امروزه ما دیگر در مورد آن صحبت نمی کنیم.چرا ما در بهتر شدن خیلی بد هستیم؟

10 دی 1402

سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می کنند ظرف چند ساعت پس از اولین برخورد با تومورها خسته می شوند

6 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

1 دی 1402

رژیم غذایی مدیترانه ای با سلامت روان بهتر در بیماران مسن ام اس مرتبط است- بیماران مسن تحت رژیم معمولا علائم کمتری دارند: مطالعه

20 آذر 1402

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

7 آذر 1402

شیوع بیماری در چین، پاتوژن جدیدی پیدا نشد

6 آذر 1402

پروفسور استاد یحیی عدل، از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز اکادمی جراحی پاریس

12 آبان 1402

بیماری ویلسون: تجمع نادر و خطرناک مس در بدن

3 آبان 1402

واکسن‌های ضد کووید-۱۹، آنفولانزای فصلی و RSV بهترین شانس ما برای جلوگیری از موج زمستانی است.

21 مهر 1402

عفونت باکتری های گوشت خوار در ایالات متحده در حال افزایش است + ویدئو

6 مهر 1402

ایلان ماسک به دنبال افرادی برای آزمایش تراشه مغز-رایانه خود است

30 شهریور 1402

27 خرداد 1402

الکل تقلبی چیست ...........

الکل تقلبی که گاهی حاوی سوخت جت یا در افریقا مایع مومیایی کردن است، نگرانی فزاینده ای برای گردشگران خارج از کشور هم باید باشد.

خبر مرگ ناشی از نوشیدن الکل برای چندمین بار در سال های اخیر تکرار شد ، ده ها نفر کشته و یا به بیمارستان منتقل شدند ؛ گاه این افراد نابینا می شوند و یا آسیب های دائمی و اختلال در سیستم های مختلف بدن خود می شوند . یکی از صاحب نظران و ریش سفیدان تبریز استدلال خاصی در مورد مشروبات الکلی داشت ، او همیشه علاقمند به توضیح بود ، استدلال وی در مورد مشروب الکی این چنین بود که بعد از مستی هیچ دارویی امکان بازگرداندن به شرایط قبلی را ندارد ؛ او مست را فردی ناتوان از نظر غرور و غیرت می شمرد! اکنون تحقیقات نشان می دهد که هیچ مقدار الکل از نظر سلامتی بی خطر تلقی نمی شود و الکل با بسیاری از سرطان ها و بیماری های قلبی مرتبط است و همچنین یکی از عوامل کلیدی در تصادفات رانندگی است. خشونت و خودکشی با وجود الکل استاندارد، با الکل تقلبی یا غیرقانونی ساخته شده سطح جدیدی از خطر را به همراه دارد، زیرا از نظر ایمنی نظارت نمی شود و ممکن است شامل مواد افزودنی مانند متانول باشد که برای سلامتی بسیار مضر شناخته می شود.

تبریز امروز:

 

خبر مرگ ناشی از نوشیدن الکل برای چندمین بار در سال های اخیر تکرار شد ، ده ها نفر کشته و یا به بیمارستان منتقل شدند ؛ گاه این افراد نابینا می شوند و یا آسیب های دائمی و اختلال در سیستم های مختلف بدن خود می شوند .

یکی از صاحب نظران و ریش سفیدان تبریز استدلال خاصی در مورد مشروبات الکلی داشت ، او همیشه علاقمند به توضیح بود ، استدلال وی در مورد مشروب الکی این چنین بود که بعد از مستی هیچ دارویی امکان بازگرداندن به شرایط قبلی  را ندارد ؛ او مست را فردی ناتوان از نظر غرور و غیرت می شمرد!

 اکنون تحقیقات نشان می دهد که هیچ مقدار الکل از نظر سلامتی بی خطر تلقی نمی شود و الکل با بسیاری از سرطان ها و بیماری های قلبی مرتبط است و همچنین یکی از عوامل کلیدی در تصادفات رانندگی است. خشونت و خودکشی با وجود الکل استاندارد، با الکل تقلبی یا غیرقانونی ساخته شده سطح جدیدی از خطر را به همراه دارد، زیرا از نظر ایمنی نظارت نمی شود و ممکن است شامل مواد افزودنی مانند متانول باشد که برای سلامتی بسیار مضر شناخته می شود.

**

 الکل تقلبی در بسیاری از نقاط دیگر جهان الکل تقلبی یا "غیرقانونی" رایج تر است و یک نگرانی رو به رشد در سلامت عمومی است.

الکل تقلبی یا غیرقانونی بخشی از یک دسته بزرگتر از الکل هاست که به عنوان الکل "ثبت نشده" توصیف می شود زیرا در آمار رسمی ثبت نشده و از نظر کیفیت یا مالیات نظارت نمی شود. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که 25 درصد از الکل مصرف شده در سراسر جهان ثبت نشده است.

الکل تقلبی معمولاً از نظر ظاهر، طعم و بسته بندی شبیه الکل قانونی در جوامع مجاز ، مانند شراب و مشروبات الکلی گران قیمت است. اما انواع دیگری از الکل نیز وجود دارد که معمولاً غیرقانونی تلقی می شوند، مانند الکل "مهتابی" یا "بوتلگ"، یا به سادگی الکلی که تحت فرآیندهای سخت گیرانه تری ساخته می شود و موادی برای سریعتر یا ارزان تر کردن الکل اضافه می کند.

یکی از جنبه‌های کلیدی الکل تقلبی یا غیرقانونی این است که تولیدکنندگان الکل را ارزان‌تر و سریع‌تر با استفاده از میانبرهای خطرناک در فرآیند تقطیر می‌کنند، مانند افزودن آب و متانول، که به نام متیل الکل نیز شناخته می‌شود، که بسیار سمی است. متانول برای مصرف انسان در نظر گرفته نشده است و در صورت مصرف می تواند باعث آسیب کبد، کوری و مرگ شود. در سال های گذشته ، الکل سمی دست کم 154 نفر را در هند به دلیل آلوده شدن به متانول کشت.

الکلی که دارای ترکیبات خاصی است معمولاً به عنوان الکل تقلبی توصیف می شود. گاهی اوقات، کسانی که الکل تقلبی می‌سازند، نه تنها برای ارزان‌تر کردن آن، بلکه برای بهبود طعم یا تقویت آن، موادی به آن اضافه می‌کنند. مواد اضافه شده ممکن است متفاوت باشد.

به عنوان مثال، در کنیا، یکی از انواع مشروبات الکلی که به طور غیرقانونی دم می‌شود، Chang-aa یا «سریع مرا بکش» نام دارد. این به این دلیل است که معمولاً غلظت الکل بسیار بالایی دارد و اغلب با مواد مضری مانند سوخت جت دزدیده شده یا مایع مومیایی کردن از سردخانه ها نیز مخلوط می شود. این نوع الکل معمولاً در محله‌های فقیرنشین شهری در میان افراد آسیب‌پذیر و فقیر مصرف می‌شود که ارزان‌ترین نوع الکل را با بیشترین «بالا» می‌خواهند.

اینترپول، سازمان بین المللی پلیس جنایی، ادعا می کند که الکل تقلبی یکی از نگرانی های اصلی در سراسر جهان است. در سال 2018، طی یک عملیات، گزارش داد که «16000 تن و 33 میلیون لیتر غذا و نوشیدنی تقلبی بالقوه خطرناک به ارزش تخمینی 117 میلیون دلار کشف و ضبط شد». در اروپا، شراب و مشروبات الکلی در پنج بخش برتر فروش  قرار دارند.

شراب تقلبی رایج تر می شود و اکنون بازاری میلیارد دلاری را نشان می دهد. به عنوان مثال، در چین، شراب تقلبی آنقدر رایج است که از آن به عنوان یک بیماری همه گیر یاد می شود.

بر اساس گزارش فوربس، خریداران آسیایی اکثر خریداران شراب مرغوب (60٪) را تشکیل می دهند که در حراجی ساتبی در سراسر جهان فروخته می شوند. و در سال 1985 معلوم شد که یک بطری شراب بسیار گرانقیمت که در کریستیز لندن به قیمت 157000 دلار آمریکا فروخته می‌شد، که در آن زمان در سال 1985 رکورد زد، جعلی بود.

 توصیه های مسافرتی برای آمریکایی هایی که به خارج از کشور سفر می کنند گاهی اوقات به دلیل خطر ناشی از الکل آلوده صادر می شود. در سال 2017 برای استراحتگاهی در مکزیک اخطار آلودگی صادر شد. به همین ترتیب، در ژوئن 2019، اطلاعیه ای مبنی بر فوت 23 نفر و 10 بیمار تحت درمان برای الکل آلوده به متانول در نیجریه منتشر شد.

واقعیت این است که الکل تقلبی یا سمی در بسیاری از نقاط جهان رایج است، حتی در جاهایی که ممکن است انتظار نداشته باشید. بنابراین الکل علیرغم عدم تایید آن از نظر عقل و باورها و آموزه های دینی همواره باید مورد دقت و اجتناب باشد 

ماجرای مسمومیت ۱۴ نفر با مشروبات الکلی در کرج چه بود؟

روز گذشته خبری مبنی بر مسمومیت و فوت ۱۴ نفر به واسطه مصرف مشروبات الکلی در کرج منتشر شد؛ این در حالی است که کمتر از ۲۴ ساعت شش متهم این حادثه دستگیر شدند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز، اظهار کرد: پیرو گزارش‌های واصله مبنی بر مسمومیت و فوت به واسطه مصرف مشروبات الکلی در کرج، بلافاصله دستورات مقتضی جهت تشکیل پرونده قضائی، بررسی فوری، شناسایی و بازداشت تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان به پلیس صادر شد.

وی افزود: در بازجویی از اولیای دم متوفیان و تحقیقات میدانی، تعداد سه نفر از توزیع‌کنندگان مشروبات شناسایی و دستگیر شدند و از طریق آن‌ها فروشندگان عمده الکل‌های صنعتی نیز شناسایی و دستگیر شدند؛ در مرحله بعد مشخص شد الکل‌های صنعتی به صورت خارج از شبکه و غیرقانونی از سوی شخصی که کارخانه تولید اسپری مو در شهرک صنعتی اشتهارد دارد به فروش رسیده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه در حال حال حاضر تحقیقات از شش متهم و اولیای دم در حال انجام است، تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار تاریخ فوت افرادی که بر اثر مصرف مشروبات مورد اشاره فوت کرده‌اند در چند روز گذشته بوده است.

وی ادامه داد: الکل از یک کارخانه شهر اشتهارد که برای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی سهمیه الکل دارند به صورت غیرقانونی تهیه شده و به طور معمول با آب و اسانس‌های مختلف مخلوط و عرضه می‌شود که شامل متانول است.

فاضلی هریکندی گفت: تاکنون حدود ۱۰۰ نفر به بیمارستان مراجعه و تعدادی نیز فوت کرده‌اند و احتمال اینکه چند نفر در منزل فوت کرده و به بیمارستان هم اعزام نشده باشند وجود دارد که پزشکی قانونی و دانشگاه علوم پزشکی استان در حال بررسی است و تحقیقات تکمیلی در این زمینه ادامه دارد.

وی تاکید کرد: متهمان از سوی بازپرس دادسرای جنایی و جرایم خاص دادسرای کرج بازداشت شدند و با دستور بازپرس تحقیقات تکمیلی از جمله جهت شناسایی مالک کارخانه که الکل از آنجا خارج شده ادامه دارد. عرضه الکل از سوی شرکت تولیدکننده لوازم آرایشی و بهداشتی خلاف مقررات و عرضه خارج از شبکه بوده است.

صدور دستورات لازم برای شناسایی پخش کنندگان مشروبات الکلی

روز گذشته حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز درباره فوت ۱۴ نفر در کرج به علت مصرف مشروبات الکلی اظهار کرد: برای شناسایی افرادی که نسبت به پخش مشروبات الکلی اقدام کرده‌اند و دستورات لازم صادر و پرونده قضائی تشکیل شده است.

وی در رابطه با جزئیات فوت چند نفر براثر مصرف مشروبات الکلی در کرج افزود: در روزهای گذشته ۸۸ نفر به علت مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در نقاط مختلف شهرستان کرج مسموم و ۱۴ نفر نیز فوت کردند که در بیمارستان‌های کوثر، البرز، رجایی و کسری بستری بودند.

رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: در این رابطه برای شناسایی افرادی که نسبت به پخش مشروبات الکلی اقدام کرده‌اند دستورات لازم صادر شده و پرونده قضائی تشکیل شده است.

مسمومیت ۹۵ نفر در کرج با مشروبات الکلی

روز گذشته -جمعه بیست‌وششم خردادماه- شهرام صیادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز از فوت ۱۰ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی در کرج خبر داد و اظهار کرد: ۴۰ نفر نیز در بیمارستان تحت درمان هستند.

وی با اشاره به اینکه تعداد مسموم‌شدگان با مشروبات الکلی در کرج به ۹۵ نفر رسیده است، افزود: طبق گزارش دریافتی، مصرف مشروبات الکلی (متانول) باعث مسمومیت این افراد شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به اینکه بیشتر مسموم‌شدگان به بیمارستان کوثر کرج انتقال یافته‌اند، گفت: تاکنون ۱۰ نفر از آنها به دلیل شدت بالای مسمومیت فوت شده‌اند؛ همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد این افراد در مناطق مختلف استان از جمله در یک مهمانی در کرج دچار مسمومیت شده‌اند.

وی گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ نفر این افراد در بیمارستان‌های استان البرز تحت درمان و دیالیز قرار دارند که وضعیت عمومی بیشتر آنان خوب است و تعدادی از مسموم‌شدگان نیز پس از درمان از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت