خبر های ویژه

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در بین همه سرطان ها است و غربالگری می تواند جان بسیاری را نجات دهد - اگر افراد بیشتری به آن دسترسی داشته باشند.

18 اردیبهشت 1403

چگونه می توانم شب ها سریع بخوابم؟

15 اردیبهشت 1403

پنج غذایی که دندانپزشکان از آنها اجتناب می کنند

9 اردیبهشت 1403

نزدیک بینی در سطح همه گیر است و مشکل از دوران کودکی شروع می شود

5 اردیبهشت 1403

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

آیا شب ها از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید؟

26 دی 1402

محققان هزاران قطعه نانوپلاستیک را در بطری های آب آشامیدنی کشف کردند

19 دی 1402

جراحان زانو در مورد این ابزار نوآورانه برای زانو علاقه مند هستند

15 دی 1402

پلاستیک ها در مواد غذایی هنوز وجود دارند

14 دی 1402

دوران نقاهت در گذشته امری مهم برای پزشکی بود. امروزه ما دیگر در مورد آن صحبت نمی کنیم.چرا ما در بهتر شدن خیلی بد هستیم؟

10 دی 1402

سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می کنند ظرف چند ساعت پس از اولین برخورد با تومورها خسته می شوند

6 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

1 دی 1402

رژیم غذایی مدیترانه ای با سلامت روان بهتر در بیماران مسن ام اس مرتبط است- بیماران مسن تحت رژیم معمولا علائم کمتری دارند: مطالعه

20 آذر 1402

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

7 آذر 1402

14 خرداد 1402

چاقی، پس از سیگار به عنوان قابل پیشگیری ترین علت مرگ و میر

ناسلامتی چاقی - برگردان به فارسی دکتر نعناع تراب فام

بحران مواد افیونی و مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار الکترونیکی در میان نوجوانان اخیراً بر عناوین خبری غالب بوده است. ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده گزارش داده است که 34 نفر در اثر مصرف سیگار جان خود را از دست داده‌اند و در سال 2017، اعتیاد به مواد افیونی عامل مرگ بیش از 47000 نفر در ایالات متحده بوده است. با این حال، این تهدیدات جدی سلامت عمومی، فاجعه همیشه حاضر و رو به رشد چاقی را در ایالات متحده پنهان می کند. چاقی بعد از سیگار دومین مرگ قابل پیشگیری در ایالات متحده است. تقریباً از هر پنج مرگ آمریکایی های آفریقایی تبار و بخشی دیگر از جامعه 40 تا 85 ساله، یک مورد به چاقی نسبت داده می شود، نرخی که در طول نسل ها در حال افزایش است.

تبریز امروز:

لایف استایل و روش زندگی راهی برای کاهش وزن و چاقی

چاقی، پس از سیگار به عنوان قابل پیشگیری ترین علت مرگ و میر در ایالات متحده، به رویکردهای جدیدی نیاز دارد

دانا گلدمن

بحران مواد افیونی و مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار الکترونیکی در میان نوجوانان اخیراً بر عناوین خبری غالب بوده است. ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده  گزارش داده است که 34 نفر در اثر مصرف سیگار جان خود را از دست داده‌اند و در سال 2017، اعتیاد به مواد افیونی عامل مرگ بیش از 47000 نفر در ایالات متحده بوده است.

با این حال، این تهدیدات جدی سلامت عمومی، فاجعه همیشه حاضر و رو به رشد چاقی را در ایالات متحده پنهان می کند. چاقی بعد از سیگار دومین مرگ قابل پیشگیری در ایالات متحده است. تقریباً از هر پنج مرگ آمریکایی های آفریقایی تبار و بخشی دیگر از جامعه 40 تا 85 ساله، یک مورد به چاقی نسبت داده می شود، نرخی که در طول نسل ها در حال افزایش است.

واضح است که جامعه به استراتژی های بهتری برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری بهداشت عمومی نیاز دارد. به عنوان یک اقتصاددان سلامت که دهه ها را صرف مطالعه راه های پیشگیری از بیماری کرده است، معتقدم برخی از گزینه های سیاستی وجود دارد که می تواند کمک کند.

بحران چاقی در آمریکا
حجم غذای مصرفی به افزایش وزن کمک می کند. البهرمان/APimages.com

عوامل زیادی در ایجاد چاقی نقش دارند، از جمله ژنتیک، رژیم غذایی، عدم تحرک بدنی، داروها، عدم آموزش و بازاریابی مواد غذایی.

 افرادی که چاق هستند با خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و انواع خاصی از سرطان ها و سایر بیماری ها مواجه هستند. برآورد هزینه پزشکی سالانه چاقی در ایالات متحده 147 میلیارد دلار است که بیشتر این هزینه ها به برنامه های عمومی مانند Medicare و Medicaid می پردازد. روندهای مشابهی در سطح بین المللی در میان کشورهای توسعه یافته مشاهده شده است.

پس چه کاری می توانیم در مورد آن انجام دهیم؟ تلاش‌های گسترده عمومی و خصوصی برای کنترل سیگار هم الگویی برای پرداختن به چاقی و هم معیاری برای تأثیر اجتماعی است. تاکتیک‌هایی مانند آموزش، مالیات سیگار و مکان‌های عمومی عاری از دود منجر به کاهش ۶۶ درصدی مصرف سیگار در بین سال‌های ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۸ شد، زمانی که کشیدن سیگار در بین بزرگسالان آمریکایی به پایین‌ترین حد خود یعنی ۱۳.۷ درصد رسید.

استعمال سیگار در ایالات متحده به شدت کاهش یافته است جنی کین/apimages.com
استعمال سیگار در ایالات متحده به شدت کاهش یافته است
این نتیجه با پیشرفت های عمده سلامتی کاهش بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، سرطان های مختلف و مرگ و میر ناشی از سرطان ریه مرتبط است. Medicaid به تنهایی حدود 2.5 میلیارد دلار در سال از بهبود سلامت مرتبط با سیگار صرفه جویی می کند.

از منظر سرمایه‌گذاری عمومی، سود بالقوه برای سرمایه گذاری در کنترل چاقی حتی بیشتر از تنباکو است. به نظر من، یک کمپین موفق ضد چاقی باید مردم را برعلیه کم تحرکی تشویق کند. سرمایه گذاری در درمان های پزشکی جدید و علم تغذیه؛ و ایجاد سیاست های نظارتی و بیمه درمانی که به تغییر رفتار پاداش می دهد. همچنین به معنای دسترسی گسترده تر به درمان های موثر است.

ایده های خوبی که کار نمی کنند
تاکید فعلی ما بر مداخلات رفتاری ناامیدکننده بوده است. جامعه باید راهی برای صحبت در مورد چاقی بیابد و راه‌هایی برای مقابله با آن بیابد که شامل ناتوانی بدن نباشد کاهش وزن به معنای کمتر خوردن یا ورزش بیشتر یا هر دو است، اما هیچ تضمینی با هر دو رویکرد وجود ندارد. واداشتن افراد به ورزش سخت است. تقریباً 80 درصد از بزرگسالان دستورالعمل های کلیدی را برای فعالیت های هوازی و تقویت عضلات رعایت نمی کنند.

وادار کردن افراد به تغییر رژیم غذایی خود نیز به همین ترتیب بی تاثیر است. طبق یک مطالعه، نیمی از افرادی که رژیم گرفته بودند، پنج سال پس از شروع رژیم غذایی، 11 پوند کاهش وزن پیدا کردند. کمی پیشرفت اما به سختی کافی است. به طور مشابه، برچسب های تغذیه ای تأثیر کمی بر میزان مصرف غذا و شاخص توده بدنی مصرف کنندگان داشته است.

پس سیاستگذاران چه باید بکنند؟ من فکر می کنم زمان آن رسیده است که چندین رویکرد جدید را در پیش بگیریم.

مدل های اقتصادی برای مداخله در سلامت
حقوق مالکیت معنوی شرکت‌هایی که رویکردهای جدیدی برای کاهش وزن ایجاد می‌کنند، مانند تقلید از اثرات ورزش، باید محافظت شود و با قانون ثبت اختراع و مکانیسم‌های دیگر پاداش داده شود. در حال حاضر، اگر یک شرکت راهی برای ترغیب مردم به پیاده روی با یک برنامه یا برنامه جدید پیدا کند، حفاظت از مالکیت معنوی و بازپرداخت آن نامشخص است.

با توجه به مخاطرات، دولت ها باید پاداش بیشتری برای مداخلات رفتاری ارائه دهد که می تواند نشان دهد

دستاوردهای دوره g تحت همان استانداردهای نظارتی دقیق مشابه آنچه برای داروهای جدید مورد نیاز است. شرکت های آمریکایی میلیاردها دلار برای توسعه داروها سرمایه گذاری می کنند. در مقابل، سرمایه گذاری اجتماعی کمتری در سایر فعالیت های پیشگیری وجود دارد.


اگرچه راه حلی برای همه نیست، اما بای پس معده و باندینگ قابل تنظیم معده، در میان سایر روش ها، موثر بوده است. مشوق های جدید می تواند دسترسی به این جراحی ها را با کاهش آستانه BMI برای واجد شرایط بودن افزایش دهد. برخی از بیمه‌گران موانعی را برای این درمان ایجاد کرده‌اند، زیرا چاقی فوراً تهدید کننده زندگی نیست یا با تصور سنتی ما از بیماری مرتبط نیست.

ما باید راه‌های بهتری برای کاهش هزینه‌های جراحی و افزایش دسترسی پیدا کنیم و در عین حال بازپرداخت را با نتایج مرتبط کنیم. سایر بیمه‌گرانی که به نتایج بلندمدت علاقه دارند، از جمله صنعت بیمه عمر، می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند. آنها منافع مالی ویژه ای در اجتناب از مرگ و میر و ناتوانی دارند، اما به طور سنتی در حاشیه مانده اند در حالی که مردم چاق تر می شوند.

شواهد حاکی از کاهش 20 درصدی BMI است که تا 10 سال پس از جراحی ادامه دارد. در سال 2017، 228000 آمریکایی تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند. از این تعداد، تنها 10٪ از آنها بر اساس معیارهای فعلی واجد شرایط هستند.

رویکرد دیگر در نظر گرفتن داروهای جدید و استفاده از رویکرد موفقی است که برای مبارزه با فشار خون بالا استفاده شده است. حدود 50 سال پیش، فشار خون بالا غیر قابل درمان در نظر گرفته می شد. رژیم غذایی و ورزش ابزار غالب کنترل آن بود. کشف چندین عامل برای مبارزه با فشار خون بالا، که با دیورتیک ها و کنترل کننده های بتا شروع شد، تغییر دهنده بود. داستان مشابهی برای کلسترول بالا ظاهر شد. حدود نیمی از کاهش مرگ و میر در ایالات متحده ناشی از بیماری عروق کرونر قلب را می توان به درمان های پزشکی مانند این نسبت داد.

چندین داروی ضد چاقی اثبات شده بالینی در حال حاضر برای افرادی که به اصلاح شیوه زندگی پاسخ نمی دهند در دسترس هستند. علاوه بر این، یک خط لوله بالینی قوی وجود دارد که تقریباً 250 ترکیب در دست توسعه دارد که شامل ده‌ها ترکیب جدید می‌شود. داروهایی مانند اینها می توانند به تغییر مسیر اپیدمی چاقی کمک کنند، در صورتی که به طور گسترده در دسترس قرار گیرند و هزینه آنها بازپرداخت شود - چالش های موجود در سیستم بیمه مراقبت های بهداشتی امروزی.

راه دیگری که باید در نظر گرفت شامل وضع مالیات بر نوشیدنی های شیرین یا به اصطلاح "مالیات سودا" است. یک مطالعه نشان داد که اجرای مالیات بر نوشابه 1 درصدی در هر اونس مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر را تا 20 درصد در مدت 10 سال کاهش می دهد. نتیجه 23.6 میلیارد دلار صرفه جویی در مراقبت های بهداشتی و بهبود سلامت جمعیت خواهد بود.

در سال 2012، قوانین جدید مدارس را ملزم به محدود کردن نمک و چربی و کالری محدود کرد. Mary Esch/APImages


در نهایت، صنعت غذا و رستوران مستحق سرزنش است. محدود کردن دسترسی - مانند ایالات متحده با ممنوعیت مصرف و فروش الکل - کارساز نخواهد بود. اما اقدامات مسئولانه برای تنظیم بخش ها ممکن است.

استراتژی‌های هوشمندانه و جسورانه به ما کمک کردند تا قبل از این به بحران‌های بهداشت عمومی از جمله سیگار کشیدن و فشار خون بالا رسیدگی کنیم. اگر می‌خواهیم از صدها هزار مرگ غیرضروری جلوگیری کنیم، باید در مورد چاقی نیز تهاجمی باشیم. همانطور که با سیگار انجام دادیم، زمان آن فرا رسیده است که چاقی را به اولویت شماره یک بهداشت عمومی تبدیل کنیم.

 

برگردان به فارسی دکتر نعناع تراب فام 

منبع:

 The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت