خبر های ویژه

یک باکتری نادر "گوشت خوار" به سرعت در ژاپن گسترش یافته است.

2 فروردین 1403

افراد بالای 65 سال باید در بهار امسال واکسن تزریق کنند

27 اسفند 1402

نورالینک ایلان ماسک تراشه مغزی را در اولین انسان کاشته است

10 بهمن 1402

آیا شب ها از خواب بیدار می شوید و نمی توانید بخوابید؟

26 دی 1402

محققان هزاران قطعه نانوپلاستیک را در بطری های آب آشامیدنی کشف کردند

19 دی 1402

جراحان زانو در مورد این ابزار نوآورانه برای زانو علاقه مند هستند

15 دی 1402

پلاستیک ها در مواد غذایی هنوز وجود دارند

14 دی 1402

دوران نقاهت در گذشته امری مهم برای پزشکی بود. امروزه ما دیگر در مورد آن صحبت نمی کنیم.چرا ما در بهتر شدن خیلی بد هستیم؟

10 دی 1402

سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می کنند ظرف چند ساعت پس از اولین برخورد با تومورها خسته می شوند

6 دی 1402

مغز نوجوانان به سمت چالش‌های محبوب رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شود – والدین می‌توانند فرزندان خود را به فکر کردن وادار کنند

1 دی 1402

رژیم غذایی مدیترانه ای با سلامت روان بهتر در بیماران مسن ام اس مرتبط است- بیماران مسن تحت رژیم معمولا علائم کمتری دارند: مطالعه

20 آذر 1402

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

7 آذر 1402

شیوع بیماری در چین، پاتوژن جدیدی پیدا نشد

6 آذر 1402

پروفسور استاد یحیی عدل، از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز اکادمی جراحی پاریس

12 آبان 1402

بیماری ویلسون: تجمع نادر و خطرناک مس در بدن

3 آبان 1402

واکسن‌های ضد کووید-۱۹، آنفولانزای فصلی و RSV بهترین شانس ما برای جلوگیری از موج زمستانی است.

21 مهر 1402

14 خرداد 1402

انتخاب سبک زندگی راز سلامتی- چاقی در حال گسترش ریسک بزرگ برای ادامه زندگی

برگردان به فارسی دکتر نعناع تراب فام

در پنج سال گذشته، چندین داروی جدید به بازار عرضه شده‌اند که می‌توانند منجر به تغییری عمیق، اگر نگوییم انقلابی، در نحوه نگاه ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی – و عموم – به کاهش وزن شوند. به طور خاص سه دارو – که با نام‌های تجاری Wegovy، Ozempic و Mounjaro فروخته می‌شوند – در آزمایش‌های بالینی اثرات قابل‌توجهی بر کاهش وزن نشان داده‌اند. در حالی که Wegovy توسط سازمان غذا و دارو برای کاهش وزن تایید شده است، دو داروی دیگر فقط به عنوان درمان دیابت نوع 2 تایید شده اند، اگرچه آنها نیز به کاهش وزن قابل توجهی کمک می کنند. این امر منجر به افزایش تقاضا برای این داروها شده است و باعث کمبود اوزمپیک و مونجارو در اوایل سال 2023 شده است که در دسترس بودن این داروها برای بیماران دیابتی را تهدید می کند.

تبریز امروز:

داروهایی که موجب کاهش وزن می شوند ، هنوز سوالات بیشتری نسبت به پاسخ خود دارند، اما Ozempic، Wegovy و Mounjaro می‌توانند ابزارهای کلیدی در کاهش اپیدمی چاقی باشند.
نویسنده
وسلی داجون
استاد علوم ورزشی و رئیس موقت دانشکده علوم بهداشت، کالج چارلستون


در پنج سال گذشته، چندین داروی جدید به بازار عرضه شده‌اند که می‌توانند منجر به تغییری عمیق، اگر نگوییم انقلابی، در نحوه نگاه ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی – و عموم – به کاهش وزن شوند.

به طور خاص سه دارو – که با نام‌های تجاری Wegovy، Ozempic و Mounjaro فروخته می‌شوند – در آزمایش‌های بالینی اثرات قابل‌توجهی بر کاهش وزن نشان داده‌اند.

در حالی که Wegovy توسط سازمان غذا و دارو برای کاهش وزن تایید شده است، دو داروی دیگر فقط به عنوان درمان دیابت نوع 2 تایید شده اند، اگرچه آنها نیز به کاهش وزن قابل توجهی کمک می کنند. این امر منجر به افزایش تقاضا برای این داروها شده است و باعث کمبود اوزمپیک و مونجارو در اوایل سال 2023 شده است که در دسترس بودن این داروها برای بیماران دیابتی را تهدید می کند.

در سراسر جهان، بیش از 650 میلیون نفر چاق هستند و تا سال 2030، حدود 1 میلیارد بزرگسال چاق خواهند بود. این باعث می شود چاقی شایع ترین بیماری مزمن در جهان باشد.

به عنوان یک محقق علوم ورزشی، بیش از 15 سال را صرف مطالعه اثرات رژیم غذایی و ورزش بر روی بدن انسان کرده‌ام، که عمدتاً بر روی تغییرات ترکیب بدن مانند به دست آوردن عضلات اسکلتی یا از دست دادن چربی بدن یا هر دو تمرکز کرده‌ام. در سخنرانی‌هایم، داده‌هایی را درباره تأثیرات مضر اضافه وزن یا چاقی بر سلامت شخصی ارائه می‌دهم. سپس نشان می دهم که جدای از مداخله جراحی، بهترین راه برای کاهش چربی بدن، شروع یک برنامه ورزشی و بهبود عادات غذایی است.

این داروهای جدید اکنون آنچه را که من در کلاس درس می‌آموزم تغییر داده‌اند، و به‌عنوان یک محقق معتقدم سؤالات زیادی در مورد رویکرد فعلی مدیریت وزن و سلامتی ایجاد می‌کنند. اگرچه این داروها نویدبخش هستند، اما داروهای شگفت انگیزی نیستند. به نظر من، آنها قبل از اینکه مبنایی برای یک پروتکل جدید مدیریت وزن شوند، تحقیقات بسیار بیشتری را لازم می دارند.


نحوه عملکرد این داروها
Ozempic و Mounjaro برای درمان دیابت نوع 2 مورد تایید FDA هستند، که بیش از 37 میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد، علاوه بر این، نزدیک به 100 میلیون نفر از افراد پیش دیابتی در نظر گرفته می شوند، به این معنی که در مجموع بیش از 40٪ از جمعیت ایالات متحده  از این بیماری ناتوانی در مدیریت صحیح قند خون رنج می برند. 

چاقی و دیابت نوع 2 شرایطی نزدیک به هم هستند، به طوری که برخی از کارشناسان اکنون این دو بیماری را «دیابت» می نامند. این ارقام وحشتناک همان چیزی است که شرکت های داروسازی را به جستجوی درمان های جدید کاهش وزن واداشت.

دیابت نوع 2 وضعیتی است که در آن بدن شما دیگر به هورمون انسولین که در افراد سالم سطح گلوکز یا قند خون را تنظیم می کند، پاسخ نمی دهد. افزایش طولانی مدت قند خون، اگر درمان نشود، می تواند منجر به بیماری قلبی، از دست دادن بینایی و حتی مرگ شود.

Wegovy و Ozempic دسته ای از داروها هستند که به عنوان سماگلوتید شناخته می شوند. از آنجایی که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 قادر به مدیریت صحیح قند خون نیستند، تزریق این دسته از داروها با تقلید از هورمون طبیعی به نام GLP-1 به بدن کمک می کند تا مقدار مناسب انسولین را پس از خوردن غذا آزاد کند.

در عین حال، سماگلوتیدها ترشح هورمون گلوکاگون را نیز کاهش می دهند که برخلاف انسولین برای افزایش قند خون عمل می کند. در افراد غیر دیابتی، این دو هورمون برای حفظ سطح طبیعی قند خون با هم کار می کنند. اما از آنجایی که این مکانیسم در بیماران دیابتی به درستی عمل نمی کند که منجر به افزایش قند خون می شود، سماگلوتیدها به کنترل قند خون و همچنین کاهش اشتها کمک می کنند.

به همین دلیل، Ozempic در سال 2017 از FDA به عنوان درمان دیابت نوع 2 تاییدیه دریافت کرد. اما در طول آزمایشات بالینی دیابت نوع 2، شرکت های داروسازی به سرعت پتانسیل اوزمپیک را به عنوان یک ابزار کاهش وزن تشخیص دادند.

این منجر به انتشار داروی جدیدی به نام Wegovy شد که دوز بالاتری از سماگلوتید دارد. یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که تزریق یک بار در هفته Wegovy در طول 68 هفته منجر به کاهش 15٪ وزن بدن در شرکت کنندگان بزرگسال مبتلا به چاقی می شود.

داروی جدید دیگری که اخیراً در اخبار منتشر شده است، Mounjaro، مانند سماگلوتید عمل می کند و GLP-1 را تحریک می کند، اما هورمون دومی به نام پلی پپتید انسولینوتروپیک وابسته به گلوکز را نیز تقلید می کند. این عمل دو هورمونی نه تنها باعث کاهش سطح قند خون و افزایش حساسیت به انسولین می شود، بلکه باعث کند شدن سیستم گوارش و کاهش اشتها می شود.

نتایج خیره کننده
در اوایل سال 2021، دانشمندان شروع به تجزیه و تحلیل داده‌های یک برنامه کارآزمایی بالینی با تمرکز بر استفاده از درمان‌های سماگلوتید در افراد مبتلا به چاقی کردند که شامل بیش از 4000 بیمار بود. بیش از 80 درصد از شرکت کنندگان بیش از 5 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند که شایع ترین عوارض جانبی آن تهوع، اسهال، استفراغ و یبوست است.

این داده‌ها در مورد اثربخشی و کارآیی باعث شد تا FDA رسماً Wegovy را به عنوان یک داروی کاهش وزن در تابستان 2021 تأیید کند. تقاضای عظیمی که به دنبال آن منجر به کمبودهای اخیر Wegovy شد و بسیاری از پزشکان را مجبور کرد به دنبال گزینه‌های دیگر باشند. این زمانی بود که Ozempic و Mounjaro به عنوان داروهای کاهش وزن بدون برچسب وارد صحنه شدند، حتی اگر آنها فقط برای درمان دیابت نوع 2 مورد تایید FDA هستند.

در آوریل 2023، شرکت داروسازی Eli Lilly نتایج مرحله دوم کارآزمایی بالینی Mounjaro را منتشر کرد. بطور صریح ، نتایج شگفت‌انگیز بود: در مقایسه با دارونما، 938 بزرگسال چاق یا دارای اضافه وزن مبتلا به دیابت نوع 2 بیش از 34 پوند یا تقریباً 15 درصد وزن بدن خود را بدون برنامه تناسب اندام و تغذیه از دست دادند.

این جدیدترین مطالعه با اولین کارآزمایی بالینی مونجارو که در ژوئیه 2022 منتشر شد، دنبال شد که منجر به کاهش بیش از 20 درصدی وزن بدن در 2539 بزرگسال شد. مشابه Wegovy و Ozempic، شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده مونجارو، ناراحتی عمومی دستگاه گوارش مانند تهوع، استفراغ و اسهال است.

مرد چاق در حال هل دادن گاری در یک فروشگاه مواد غذایی و نگاه کردن به غذای سالم.
چاقی تقریبا نیمی از هزینه بیماری های مزمن در ایالات متحده را تشکیل می دهد. پیتر دزلی/ بانک تصویر از طریق گتی ایماژ
هزینه های چاقی
آخرین داده‌های موسسه ملی سلامت تخمین می‌زند که بیش از 40 درصد از بزرگسالان ایالات متحده چاق و 30 درصد دیگر اضافه وزن دارند، به این معنی که از هر 10 بزرگسال، 7 نفر باید وزن کم کنند. سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که بر اساس یک مطالعه جهانی بار بیماری در سال 2017، سالانه بیش از 4 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل اضافه وزن یا چاقی جان خود را از دست می‌دهند، روندی که در کودکان نیز به سرعت در حال رشد است.

WHO چاقی را زمانی تعریف می کند که یک بزرگسال یا کودک دارای شاخص توده بدنی یا BMI بالای 30 باشد. BMI بالای 25 اضافه وزن در نظر گرفته می شود. در کودکان، پزشکان اغلب بر صدک ها تکیه می کنند، نه یک عدد مطلق.

BMI با محاسبه وزن افراد و تقسیم آن بر مجذور قد آنها محاسبه می شود - تکنیکی که دقیق ترین روش برای ارزیابی ترکیب بدن نیست. اما برای طبقه‌بندی میلیون‌ها نفر که در آن‌ها تکنیک‌های دقیق‌تری مانند اندازه‌گیری چین‌های پوستی امکان‌پذیر نیست، ارزشمند است.

اضافه وزن یا چاقی خطرات سایر عوارض مهم سلامتی مانند بیماری قلبی، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، آرتروز، سکته مغزی و آسم را به شدت افزایش می دهد. در واقع، چاقی مسئول نزدیک به نیمی از کل هزینه بیماری های مزمن در ایالات متحده است. مطالعات نشان می دهد که چاقی همچنین منجر به کاهش امید به زندگی می شود.

داده های اخیر نشان می دهد که هزینه های پزشکی مستقیم یک فرد چاق در ایالات متحده بیش از 2500 دلار آمریکا در سال است. و محققان تخمین می زنند که هزینه کل بیماری های مزمن ناشی از چاقی در ایالات متحده سالانه بیش از 1.7 تریلیون دلار است که 9.3 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است. پیش بینی ها نشان می دهد که هزینه سالانه چاقی تا سال 2030 بیش از 4.3 تریلیون دلار در سراسر جهان خواهد بود.

لیست قیمت‌های کنونی Mounjaro و Ozempic برای استفاده غیرقانونی از 1000 دلار در ماه بالاتر است، یعنی برای کاهش وزن و نه برای دیابت نوع 2. در این سناریو که رو به افزایش است، شرکت های بیمه کمتر دارو را پوشش می دهند.

از آنجایی که اکثر آمریکایی ها توانایی پرداخت این داروها را ندارند، منطقی است که بپرسیم آیا باید اقدامات بیشتری برای کاهش هزینه ها و افزایش دسترسی انجام شود.


بسیاری از مردم از خطرات سلامتی مرتبط با چاقی و اضافه وزن بی اطلاع هستند.
فواید دیرینه ورزش و رژیم غذایی سالم
با این وجود، این داروهای جدید که می توانند به کاهش وزن کمک کنند، معضلی را برای پزشکان و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ایجاد می کنند: کجا با انجیل چندین دهه تغذیه سالم و افزایش فعالیت بدنی مطابقت دارند؟

به طور سنتی مؤثرترین مکانیسم برای کاهش وزن مداخله دوگانه در سبک زندگی بوده است: اصلاح رژیم غذایی که منجر به کمبود کالری کلی همراه با 250 دقیقه یا بیشتر ورزش با شدت متوسط در هفته می شود.

تحقیقات مدت‌هاست ثابت کرده‌اند که فعالیت بدنی باعث بهبود سلامت روان، از جمله حافظه، علائم افسردگی و خلق و خو، و همچنین عملکرد سیستم ایمنی و سلامت استخوان‌ها می‌شود. فعال بودن همچنین خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها را کاهش می دهد.

بیش از دو سوم از جمعیت بزرگسال ایالات متحده در حال حاضر اضافه وزن یا چاق هستند، آمریکایی ها به وضوح این دستورالعمل ها را رعایت نمی کنند. جدیدترین داده ها نشان می دهد که تنها یک چهارم بزرگسالان هر هفته فعالیت هوازی و تقویت عضلات لازم را انجام می دهند.

به همه این دلایل، بسیاری از توصیه‌های بالینی در حال حاضر استفاده از داروهای ضد چاقی را به عنوان ابزار اولیه برای مقابله با اضافه وزن و چاقی پیشنهاد می‌کنند.

حوزه مراقبت های بهداشتی اکنون استراتژی جدیدی برای کاهش وزن معنادار دارد، اما هنوز سوالات بیشتری نسبت به پاسخ وجود دارد.

آیا کاهش وزن تنها با داروها همچنان همان فواید سلامتی را به همراه خواهد داشت؟ در مورد اثربخشی طولانی مدت استفاده از این داروها چطور؟ آیا عوارضی وجود دارد که ما هنوز در مورد آنها نمی دانیم زیرا این داروها را به اندازه کافی برای مطالعه در دسترس نداشته ایم؟ محققان همچنین تازه شروع به درک این موضوع کرده‌اند که وقتی استفاده از این داروهای کاهش وزن جدید را متوقف می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد.

با توجه به شدت اپیدمی چاقی و هزینه های بهداشتی ناشی از آن، من معتقدم خطرات بالقوه استفاده از این داروها برای کاهش وزن ممکن است ارزش پاداش کاهش بار سیستم مراقبت های بهداشتی و بهبود کیفیت زندگی صدها نفر را از میلیون ها نفر داشته باشد. 

 

برگردان به فارسی دکتر نعناع تراب فام 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت