خبر های ویژه

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

7 آذر 1402

شیوع بیماری در چین، پاتوژن جدیدی پیدا نشد

6 آذر 1402

پروفسور استاد یحیی عدل، از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز اکادمی جراحی پاریس

12 آبان 1402

بیماری ویلسون: تجمع نادر و خطرناک مس در بدن

3 آبان 1402

واکسن‌های ضد کووید-۱۹، آنفولانزای فصلی و RSV بهترین شانس ما برای جلوگیری از موج زمستانی است.

21 مهر 1402

عفونت باکتری های گوشت خوار در ایالات متحده در حال افزایش است + ویدئو

6 مهر 1402

ایلان ماسک به دنبال افرادی برای آزمایش تراشه مغز-رایانه خود است

30 شهریور 1402

جداسازی مولکول‌ها موثر در بهبود غشاها یک بخش بسیار پرانرژی اما ضروری در تولید دارو، نمک‌زدایی و سایر فرآیندهای صنعتی است

21 شهریور 1402

آزمایش خون چگونه کار می کند؟ دانشمندان آزمایشگاه های پزشکی مسیر خون گیری تا تشخیص و درمان را توضیح می دهند

20 شهریور 1402

کم خونی از هر 4 نفر در سراسر جهان یک نفر را مبتلا می کند،اما راهکارهای عملی برای کاهش آن وجود دارد.+ ویدئو

17 شهریور 1402

مراقب گوجه فرنگی سبز باشید

10 شهریور 1402

نوع جدید کروناویروس EG.5 در ژاپن شتاب می گیرد

23 مرداد 1402

درمان سرطان پروستات همیشه بهترین گزینه نیستT یک محقق سرطان پدرش را از طریق تشخیص راهنمایی می کند

17 مرداد 1402

بیش از هر زمان دیگری بزرگسالان به دنبال داروهای ADHD هستند

13 مرداد 1402

رژیم غذایی بیمار: مصرف پلاستیک تک سلولی انسان را تهدید می کند ذرات پلیمری چگونه وارد بدن ما می شوند و چه خطری دارند

9 تیر 1402

باکتری لیستریا +ویدئو

5 تیر 1402

29 اردیبهشت 1402

تایید FDA برای اولین واکسن جهان علیه RSV ابزار جدیدی را در مبارزه قدیمی ارائه می دهد

آنت ریگان دانشیار اپیدمیولوژی دانشگاه سانفرانسیسکو برگردان به فارسی دکتر نعناع تراب فام

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اولین واکسن جهان را برای جلوگیری از عفونت تنفسی RSV، مخفف respiratory syncytial virus، در 3 مه 2023 تایید کرد. واکسن تزریقی جدید نشان دهنده شش دهه شروع و توقف در جستجوی واکسنی برای مهار این عفونت های تنفسی است. شایع ترین ویروس های تنفسی زمستانی هر ساله منجر به حدود 14000 مرگ در افراد مسن می شود و همچنین می تواند باعث بیماری شدید در نوزادان و کودکان شود.

تبریز امروز:

واکسن RSV

آنت ریگان
دانشیار اپیدمیولوژی دانشگاه سانفرانسیسکو

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اولین واکسن جهان را برای جلوگیری از عفونت تنفسی RSV، مخفف  respiratory syncytial virus، در 3 مه 2023 تایید کرد. واکسن تزریقی جدید نشان دهنده شش دهه شروع و توقف در جستجوی واکسنی برای مهار این عفونت های تنفسی است. شایع ترین ویروس های تنفسی زمستانی RSV هر ساله منجر به حدود 14000 مرگ در افراد مسن می شود و همچنین می تواند باعث بیماری شدید در نوزادان و کودکان شود.

این واکسن که Arexvy نام دارد و توسط شرکت بیودارویی جی اس ک ساخته شده است، برای استفاده در بزرگسالان 60 سال و بالاتر تایید شده است. اکنون که توسط اف دی ای  تأیید شده است، هنوز باید توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تأیید شود، حرکتی که در تابستان 2023 انتظار می رود.

آنت ریگان، اپیدمیولوژیست و متخصص واکسن، خواست تا در مورد اهمیت اولین واکسن علیه RSV و سایر نامزدهای واکسن RSV که در دست تولید هستند، صحبت کند.

1. چگونه واکسن جدید در برابر ویروس محافظت می کند؟


این واکسن پروتئینی به نام گلیکوپروتئین F RSV را هدف قرار می دهد که در سطح ویروس یافت می شود. پروتئین F ویروس RSV را قادر می سازد تا وارد سلول های میزبان شود.

با تحریک آنتی بادی ها علیه این پروتئین، واکسن باید از عفونت محافظت کند. داده های کارآزمایی بالینی نشان دهنده  وقوع چنین اتفاقی است، زیرا 80درصد از واکسن Arexvy  ار محافظت در برابر بیماری های مرتبط با RSV و 94٪ در محافظت در برابر بیماری شدید موثر بود.

این واکسن همچنین شامل یک ماده کمکی است، ماده ای که با تقویت پاسخ سیستم ایمنی به تقویت اثر واکسن کمک می کند.

2. واکسن چه زمانی و برای چه کسی در دسترس خواهد بود؟


واکسن RSV برای بزرگسالان 60 سال و بالاتر ساخته و آزمایش شده است. در حالی که FDA واکسن را تایید کرده است - به این معنی که آن را ایمن و موثر تشخیص داده است - این واکسن توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی تجویز نمی شود تا زمانی که توسط یک گروه متخصص مستقل که توسط CDC هماهنگ شده است به نام کمیته مشورتی در زمینه ایمن سازی بررسی شود. توصیه های واکسن را به CDC می کند.

توصیه‌های کمیته نحوه استفاده از واکسن تعداد دوزهای مورد نیاز، زمان بین دوزها و اقدامات احتیاطی و موارد منع مصرف.را شامل می‌شود - از جمله سنینی که واکسن باید تزریق شود - 

انتظار می رود این کمیته در ژوئن 2023 برای ارائه توصیه ای در مورد واکسن جدید RSV تشکیل جلسه دهد و پس از آن CDC رسماً آن را تأیید خواهد کرد. این واکسن می‌تواند در اواخر تابستان 2023، یعنی قبل از فصل معمولی RSV، که معمولاً در پاییز شروع می‌شود و در زمستان به اوج خود می‌رسد، در دسترس عموم قرار گیرد.

به سختی می توان گفت که توصیه کمیته چه خواهد بود. می تواند واکسن را برای همه بزرگسالان 60 سال و بالاتر یا زیر مجموعه ای از افراد مسن توصیه کند. در حالی که کارآزمایی بالینی نشان داد که واکسن 81 درصد در بین بزرگسالان 60 تا 69 سال و 94 درصد در بین بزرگسالان 70 تا 79 سال مؤثر است، اما در بزرگسالان 80 سال و بالاتر تنها 34 درصد مؤثر بود. با توجه به اثربخشی کمتر برای بزرگسالان 80 ساله و بالاتر، کمیته می‌تواند برای توصیه‌ها محدودیت سنی قائل شود.


سالانه بیش از 14000 فرد مسن به دنبال عفونت RSV می میرند.
3. چراتولید اولین واکسن RSV اینقدر طولانی شده است؟


واکسن ضد RSV دهه‌هاست که در حال ساخت است. یکی از مشکلاتی که سازندگان واکسن را آزار می‌دهد، دشواری شناسایی آنتی‌ژن - قطعه‌ای از ویروسی که واکسن هدف قرار می‌دهد - است که تغییر نمی‌کند یا تغییر شکل می‌دهد. پروتئین F ویروس RSV به دلیل تغییر شکل آن پس از ترکیب شدن با سلول میزبان بدنام است.

در سال‌های 2013 و 2014، انستیتوی ملی سلامت روی چگونگی «انجماد» پروتئین F به شکل ثابت قبل از ترکیب شدن با سلول کار کرد تا واکسن بتواند آن را به خوبی هدف قرار دهد. این یک تغییر دهنده بازی بود که امکان ساخت واکسن های موثر با استفاده از این هدف را فراهم کرد.

علاوه بر چالش‌هایی که در شناسایی یک آنتی ژن خوب وجود داشت، مشکلات قبلی نیز وجود داشت. تلاش‌های اولیه برای ایجاد یک واکسن غیرفعال RSV در دهه 1960 پس از ایجاد شکل تقویت‌شده بیماری RSV متوقف شد. کودکانی که قبلا هرگز RSV نداشتند و واکسن را دریافت کرده بودند، زمانی که با این ویروس در جامعه مواجه شدند، بیماری بسیار شدیدی را تجربه کردند و دو کودک جان خود را از دست دادند. این نتیجه غم انگیز توسعه واکسن را برای چندین دهه منحرف کرد، زیرا محققان باید علت را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که مشکل دوباره برای واکسن های آینده رخ دهد.

4. چه کاندیداهای دیگری برای واکسن RSV آماده می شوند؟


علاوه بر Arexvy، بسیاری از نامزدهای امیدوارکننده RSV نیز در دست توسعه هستند که برخی از آنها احتمالاً اواخر امسال یا اوایل سال 2024 در دسترس خواهند بود.

واکسن بعدی RSV که توسط FDA بررسی می شود، واکسن RSV شرکت فایزر است. این واکسن مشابه واکسن اخیرا تایید شده است با این تفاوت که هیچ کمکی ندارد و دو ظرفیتی است، به این معنی که هم RSV A و هم RSV B - دو سویه RSV را هدف قرار می دهد. این واکسن نه تنها برای بزرگسالان 60 سال به بالا، بلکه برای زنان باردار نیز با هدف محافظت از نوزادان خردسال از طریق آنتی بادی های مادر تجویز می شود.

داده‌های یک کارآزمایی بالینی فاز 3 - آخرین مرحله آزمایش‌های بالینی قبل از درخواست یک شرکت برای مجوز - نشان می‌دهد که واکسن فایزر در دوران بارداری 82 درصد در محافظت از نوزادان کمتر از 3 ماه در برابر عفونت شدید RSV موثر بوده است. FDA در اواخر ماه مه 2023 درباره واکسن Pfizer برای افراد مسن و برای زنان باردار در آگوست 2023 تصمیم گیری خواهد کرد. کمیته مشورتی CDC قرار است در اکتبر 2023 درباره توصیه های واکسن بحث کند و این واکسن احتمالی بعدی را در دسترس قرار دهد.

چند شرکت بیودارویی دیگر واکسن های جایگزین RSV را توسعه داده اند که برخی از آنها در مرحله آزمایش بالینی فاز 3 هستند. به عنوان مثال، مدرنا یک واکسن mRNA علیه RSV با نتایج اولیه امیدوارکننده دارد. صرف نظر از اینکه کدام شرکت ها به خط پایان می رسند، واضح است که در آینده نزدیک ابزارهای جدیدی برای کمک به محافظت در برابر عفونت RSV وجود خواهد داشت.

 

برگردان به فارسی : دکتر نعناع تراب فام

منبع: The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت