خبر های ویژه

از بیماری مرموز جدیدی که بین سگ‌ها شیوع پیدا کرده است چه می‌دانیم؟

7 آذر 1402

شیوع بیماری در چین، پاتوژن جدیدی پیدا نشد

6 آذر 1402

پروفسور استاد یحیی عدل، از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز اکادمی جراحی پاریس

12 آبان 1402

بیماری ویلسون: تجمع نادر و خطرناک مس در بدن

3 آبان 1402

واکسن‌های ضد کووید-۱۹، آنفولانزای فصلی و RSV بهترین شانس ما برای جلوگیری از موج زمستانی است.

21 مهر 1402

عفونت باکتری های گوشت خوار در ایالات متحده در حال افزایش است + ویدئو

6 مهر 1402

ایلان ماسک به دنبال افرادی برای آزمایش تراشه مغز-رایانه خود است

30 شهریور 1402

جداسازی مولکول‌ها موثر در بهبود غشاها یک بخش بسیار پرانرژی اما ضروری در تولید دارو، نمک‌زدایی و سایر فرآیندهای صنعتی است

21 شهریور 1402

آزمایش خون چگونه کار می کند؟ دانشمندان آزمایشگاه های پزشکی مسیر خون گیری تا تشخیص و درمان را توضیح می دهند

20 شهریور 1402

کم خونی از هر 4 نفر در سراسر جهان یک نفر را مبتلا می کند،اما راهکارهای عملی برای کاهش آن وجود دارد.+ ویدئو

17 شهریور 1402

مراقب گوجه فرنگی سبز باشید

10 شهریور 1402

نوع جدید کروناویروس EG.5 در ژاپن شتاب می گیرد

23 مرداد 1402

درمان سرطان پروستات همیشه بهترین گزینه نیستT یک محقق سرطان پدرش را از طریق تشخیص راهنمایی می کند

17 مرداد 1402

بیش از هر زمان دیگری بزرگسالان به دنبال داروهای ADHD هستند

13 مرداد 1402

رژیم غذایی بیمار: مصرف پلاستیک تک سلولی انسان را تهدید می کند ذرات پلیمری چگونه وارد بدن ما می شوند و چه خطری دارند

9 تیر 1402

باکتری لیستریا +ویدئو

5 تیر 1402

3 اردیبهشت 1402

مراقب ترکیبات خطرناک داروهای سرماخوردگی بدون نسخه و داروهای تجویزی باشید

برگردان به فارسی : آریا فرزان مهر - دانشجوی دکتری داروسازی

هنگامی که سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی رخ می دهد، بسیاری از مردم به طور خودکار به داروهای بدون نسخه برای درمان علائم خود روی می آورند. اینها شامل داروهای ضد احتقان، مسکن ها، داروهای ضد سرفه یا آلرژی و ترکیبی از آنها است. تقریباً 70 درصد از بزرگسالان از داروهای بدون نسخه به عنوان اولین پاسخ برای درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می کنند. اگرچه این داروها به راحتی در دسترس هستند و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است برای بسیاری از افراد تعجب آور باشد که بدانند این داروها بدون خطر نیستند.

تبریز امروز:

خطر در مصرف ترکیب دارو

ماکاریوس موینسونگی دوننیونگ
استادیار فارماکوپیدمیولوژی، دانشگاه ایالتی اوهایو

Ximena Oyarzún-González
پژوهشگر فوق دکتری در نتایج و علوم ترجمه، دانشگاه ایالتی اوهایو


هنگامی که سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی رخ می دهد، بسیاری از مردم به طور خودکار به داروهای بدون نسخه برای درمان علائم خود روی می آورند. اینها شامل داروهای ضد احتقان، مسکن ها، داروهای ضد سرفه یا آلرژی و ترکیبی از آنها است. تقریباً 70 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده از داروهای بدون نسخه به عنوان اولین پاسخ برای درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می کنند.

اگرچه این داروها به راحتی در دسترس هستند و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است برای بسیاری از افراد تعجب آور باشد که بدانند این داروها بدون خطر نیستند.

ما یک تیم فارماکوپیدمیولوژیست و داروساز هستیم و پایبندی به داروها و مضرات احتمالی داروهای مرتبط با تداخلات دارو و دارو را بررسی می کنیم. فارماکوپیدمیولوژی مطالعه استفاده از دارو و نتایج درمان در میان جمعیت های بزرگ در محیط های واقعی است.

یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که از سال 2017 تا 2019 در ایالات متحده، تقریباً 6.1 نفر از هر 1000 نفر به دلیل آسیب های ناشی از داروها به اورژانس مراجعه می کنند. از این مراجعات به اورژانس، 38.6 درصد منجر به بستری شدن در بیمارستان شد. بیشتر از این موارد در بیماران 65 سال و بالاتر از جمعیت های جوان تر رخ داده است.

مطالعه دیگری تخمین زده است که هر سال 26735 نفر برای عوارض جانبی مربوط به داروهای سرماخوردگی و سرفه بدون نسخه به اورژانس مراجعه می‌کنند. و بیش از 60٪ از داروها به دلایلی غیر از استفاده مورد نظر دارو استفاده کردند.

ترکیب داروها، گیاهان و حتی انواع خاصی از غذاها می تواند باعث آسیب شود.
خطرات مخلوط کردن داروها
هنگامی که دو یا چند دارو با هم استفاده می شوند، تداخل آنها گاهی اوقات می تواند اثرات مضر غیرمنتظره ای ایجاد کند. داروسازان و پزشکان معمولاً در مورد تداخلات دارویی بالقوه آگاه هستند، بنابراین برای بیماران بسیار مهم است که از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بپرسند که استفاده از کدام داروهای بدون نسخه برای آنها بی خطر است.

مهم است که ترکیبات بسته داروهای بدون نسخه را از نزدیک بخوانید تا از دوزهای تکراری جلوگیری کنید. داروهای سرماخوردگی معمولاً از ترکیبات متعددی از جمله مسکن‌ها، ضد احتقان‌های بینی و سرکوب‌کننده‌های سرفه یا خلط‌آور تشکیل می‌شوند. فردی که یک داروی تک‌جزئی را به همراه یکی از این فرمول‌های چند عنصری مصرف می‌کند، می‌تواند دوز ناایمنی از آن ماده دریافت کند.

به عنوان مثال، استامینوفن، که با نام تجاری تیلنول نیز شناخته می شود، معمولاً به عنوان یک ماده فعال در قرص استامینوفن مصرف می شود. اما استومینوفن اغلب به داروهای چند عنصری بدون نسخه نیز اضافه می شود. به عنوان مثال، فرمول‌های خاصی از DayQuil، یک داروی بدون نسخه برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا، حاوی استامینوفن به همراه یک سرکوب‌کننده سرفه و یک ضد احتقان بینی است. پزشکان معمولاً استفاده همزمان از Tylenol و DayQuil تک ماده ای را توصیه نمی کنند، زیرا خطر عوارض جانبی مانند آسیب کبدی به دلیل مصرف بیش از حد تصادفی را افزایش می دهد. علائم و نشانه های مصرف بیش از حد استامینوفن شامل حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و گیجی است.

همچنین برای بیمارانی که از داروهایی به نام مهارکننده‌های مونوآمینواکسیداز - یک کلاس اولیه از داروهای ضد افسردگی که شامل مارپلان (ایزوکاربوکسازید) و ناردیل (فنلزین)) هستند - یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای در ترکیب با سودوافدرین، فنیل افرین یا افدرین که برای درمان استفاده می‌شوند، خطرناک است. درمان احتقان ترکیب این ضداحتقان‌ها با مهارکننده‌های مونوآمینواکسیداز یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای می‌تواند منجر به فشار خون بسیار بالا و مشکلات ریتم قلب شود.

مصرف اپیوئید اکسی کدون همزمان با داروهای ضد افسردگی خاص نیز می تواند خطرناک باشد.


کمبود داروی کودکان در قفسه ها بخشی از این مشکل است.
واکنش هر فردی به دارو متفاوت است
علاوه بر پتانسیل تداخلات دارو با دارو یا سایر عوارض جانبی، این داروها می توانند بر افراد خاصی تأثیر بگذارند.

بسته به ویژگی ها و گروه سنی فرد ممکن است خطر آسیب را افزایش دهد. با افزایش سن، بدن ما شروع به از دست دادن توانایی پاکسازی موثر داروها می کند، که خطر عوارض جانبی و مصرف بیش از حد ناخواسته را افزایش می دهد.

برخی از داروها برای افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند می توانند خطرناک باشند. به عنوان مثال، سودوافدرین، فنیل افرین و افدرین می توانند سطح قند خون را افزایش دهند، بنابراین مهم است که بیماران دیابتی در استفاده از آنها مراقب باشند. علاوه بر این، از آنجایی که این داروها با افزایش فشار خون همراه هستند، بیماران مبتلا به فشار خون، پرکاری تیروئید یا بیماری قلبی باید در استفاده از آنها احتیاط کنند یا به طور کلی از مصرف آنها اجتناب کنند.

در حالی که همه افراد به طور بالقوه ممکن است عوارض جانبی ناشی از داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا را تجربه کنند، برخی از گروه ها - از جمله افراد مسن، کودکان و زنان باردار - ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند.

افراد مسن‌تری که از داروهای تجویز شده برای درمان بیماری‌های متعدد استفاده می‌کنند، ممکن است خطر تداخل دارویی بیشتری داشته باشند، زیرا تعداد داروهایی که به طور همزمان برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شوند، بیشتر است. بدن پیر در جذب، توزیع و حذف داروها به اندازه بدن جوان تر ماهر نیست. این می تواند افراد مسن را در معرض خطر بیشتری برای مصرف بیش از حد و تداخل دارو با دارو با برخی داروها قرار دهد.

جایگزین دارو برای کودکان
سازمان غذا و دارو و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تجویز داروهای سرماخوردگی را به کودکان زیر 4 سال توصیه نمی کنند. به دلیل عوامل مختلف، خطر مصرف بیش از حد تصادفی و عوارض جانبی که می تواند منجر به مرگ شود در کودکان خردسال بیشتر است.

برای مثال، بدن‌های کوچک به دوزها پاسخ متفاوت می‌دهند – دوز یکسان در یک کودک می‌تواند منجر به غلظت خونی بالاتر دارو نسبت به بزرگسالان شود. علاوه بر این، با رشد کودک، اندام ها با سرعت خاص خود بالغ می شوند و تغییراتی در ترکیب بدن مشاهده می شود. بنابراین علاوه بر اندازه کودک، تجویز کنندگان باید مرحله رشد کودک را نیز در نظر بگیرند. و برخی از داروها حتی برای کودکان توصیه نمی شود، زیرا آنها مکانیسم های لازم را برای پردازش دارو ایجاد نکرده اند.

با این حال، برخی از جایگزین های امن تر وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که عسل می تواند برای کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا در کودکان بزرگتر از یک سال مفید باشد.

نمک بینی، محلول نمکی که برای تمیز کردن مجاری بینی برای بهبود جریان هوای بینی استفاده می شود، می تواند به کاهش احتقان و ترشحات بینی کمک کند. و برخی از کرم ها و پمادهای حاوی ترکیبات تسکین دهنده کافور، منتول یا روغن اکالیپتوس گاهی اوقات می توانند در کاهش سرفه، احتقان و مشکلات خواب موثر باشند.

بهترین روش های درمان در بارداری
برخی از اجزای رایج در داروهای سرماخوردگی در دوران بارداری توصیه نمی شوند، زیرا نه تنها مادر بلکه جنین را نیز در معرض خطر قرار می دهند. استامینوفن داروی بدون نسخه پزشک برای کنترل درد و تب در هر مرحله از بارداری است. اما استامینوفن باید فقط در صورت نیاز و حداقل از یک بار مصرف تا حداکثر چند روز مصرف شود.

هر مسکن یا داروی ضد التهاب دیگری مانند ایبوپروفن، کتوپروفن، ناپروکسن و آسپرین نباید در دوران بارداری بدون تأیید پزشک مصرف شود. این داروها، به استثنای آسپرین، به عنوان ضد التهاب های غیر استروئیدی یا NSAID شناخته می شوند. آنها با عوارض جانبی مختلفی در جنین متولد نشده مانند نارسایی کلیه و کاهش میزان مایع آمنیوتیک همراه هستند.

برای علائمی مانند احتقان بینی در دوران بارداری، یک داروی ضداحتقان به نام اکسی متازولین در شکل داخل بینی آن داروی انتخابی است. اما استفاده از این دارو طبق توصیه پزشک نیز بسیار مهم است، زیرا مشکوک است که در برخی شرایط ممکن است اثرات نامطلوبی بر جریان خون جفت و رحم داشته باشد.

برای ایمنی خود، همیشه از داروساز یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد خطرات و خطرات مصرف همزمان چند دارو بپرسید.

 

برگردان به فارسی : آریا فرزان مهر ، دانشجوی داروسازی دانشگاه تبریز

 

The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت