19 اردیبهشت 1400

کشتن کودکان و دختران محصل در کابل با خودرو بمب گذاری شده

افغانستان

انفجارهای نیرومند در خارج از یک مدرسه در پایتخت افغانستان روز شنبه باعث کشته شدن حداقل 50 نفر و زخمی شدن تعداد زیادی گردید که بسیاری از آنها دختران نوجوان بودند ، یک حمله وحشتناک که ترس از آینده کشور را پس از عقب نشینی نیروهای آمریکایی تأکید می کند .

تبریز امروز:

 انفجارهای نیرومند در خارج از یک مدرسه در پایتخت افغانستان روز شنبه باعث کشته شدن حداقل 50 نفر و زخمی شدن تعداد زیادی گردید که بسیاری از آنها دختران نوجوان بودند  ، یک حمله وحشتناک که ترس از آینده کشور را پس از عقب نشینی نیروهای آمریکایی تأکید می کند .

A family grieved on Saturday after the attack on Sayed Ul-Shuhada high school in Kabul, Afghanistan.

این انفجارها - و هدف قرار دادن دختران هنگام ترک مدرسه سیدالشهدا - در حالی بود که گروه های مدافع حقوق بشر و سایرین ابراز نگرانی می کردند که با خروج نیروهای آمریکایی زنان و دستاوردهای آموزشی و اجتماعی آنها به ویژه آسیب پذیر خواهد شد.

امیدی که پیرامون توافق آمریكا با طالبان در مورد عقب نشینی نیروهایش وجود داشت این بود كه ممكن است راه را برای آتش بس پایدار و مهلت برای غیرنظامیانی كه به تعداد وحشتناكی كشته می شوند ، باز كند. اما واقعیت در هنگام عزیمت نیروهای آمریکایی و  قتل عام هایی مانند کشتار روز شنبه چیزی متفاوت را نشان  می دهد - هرج و مرج بیش از توافق و ترس بیش از امید است.

A car that exploded at the gate of the school.
اتومبیلی که در دروازه مدرسه منفجر شد. 


طارق آریان ، سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت ، بعدازظهر شنبه یک اتومبیل بمب  گذاری شده در جلوی مدرسه منفجر شد و با بیرون آمدن دانش آموزان ، دو بمب دیگر منفجر شد. عصر امروز آمبولانس ها در سطح شهر به سمت سایت می رفتند.

 در هفته های اخیر ، اظهارات عمومی طالبان بیشتر پیروزمندانه بوده است ، و بسیاری این ترس را دارند که شورشیان سعی کنند با پیروزی خونین نظامی با از بین رفتن نیروهای آمریکایی و بین المللی قدرت را بدست آورند.

حتی اگر قرار بود توافقی برای صلح بین دولت افغانستان و طالبان منعقد شود ،  هر روز احتمال توافق تیره تر دیده  می شود ، ممانعت از رفتن دختران به مدرسه باز هم نتیجه اقدامات طالبان خواهد بود که نمادهای سختگیرانه اسلام گرایانه طالبان است..

در شبکه های اجتماعی ، طالبان مسئولیت را انکار کرده و حمله را که در یک منطقه غربی پایتخت رخ داد ، جایی که بسیاری از ساکنان آن از اقلیت قومی هزاره هستند ، محکوم کردند. هزاره ها اکثراً یک گروه شیعه در کشوری هستند که با شبه نظامیان سنی درگیر هستند و به طور مکرر اهداف وفاداران دولت اسلامی بوده اند. هزاره ها نیز از خشونت علیه آنها و عدم توانایی دولت در محافظت از آنها ، به طور فزاینده ای ناراحت هستند.

سید الشهدا کلاس های پسران را در صبح و برای دختران را در بعد از ظهر برگزار می کند. این حمله حدود ساعت 4 بعد از ظهر رخ داد ، در حالی که دختران در حال عزیمت بودند و خیابان ها مملو از ساکنانی بود که برای پایان ماه مبارک رمضان آماده می شدند.

 بسیاری از ساکنان کابل ، این قتل عام را که منجر به پخش شدن کتب و کوله پشتی ها و اجساد پراکنده در زمین در یک بعد از ظهر بهاری دلپذیر شده بود را به عنوان پیشگویی آنچه قرار است در آینده رخ دهد ، دیدند.

دکتر محمد داوود دانمار ، رئیس بیمارستان محمد علی جناح در کابل گفت که 20 جسد و بیش از 40 زخمی به بیمارستان وی منتقل شده اند. وی گفت ، بیشتر آنها دانشجو بودند.

دکتر دانمار گفت: "وضعیت سلامتی تعدادی از دختران بحرانی است."

آقای آرین ، سخنگوی وزارت کشور ، صبح یکشنبه گفت که بیش از 100 نفر در مجموع زخمی شده اند.

کاخ ریاست جمهوری در افغانستان ، در بیانیه ای ، این قتل ها را به گردن طالبان انداخت و آنها را "یک جنایت علیه بشریت" خواند.

حمله روز شنبه ، علیرغم وحشیانه بودن ، چیزی را نشان می داد که در کابل ، پایتختی که خشونت وحشتناک آن را لرزاند - جلیقه های انتحاری ، رگبارهای موشکی ، بمب های عظیم کامیون - که سالهاست به شدت رواج دارند ، رایج شده است.

اما حمله به دبیرستان با ترک نیروهای آمریکایی و بین المللی و آغاز فصل بعدی جنگ پایدار افغانستان در نقطه عطفی خاص انجام گرفت.

شهرزاد اکبر ، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ، در شبکه های اجتماعی گفت: "من شمار حملاتی را که به کودکان آسیب می رساند دیگر نمی توانم  حساب کنم ." "من شمار حملات به آموزش و پرورش را از دست داده ام. من شمار افراد غیرنظامی کشته شده را حتی در این ماه از دست داده ام. این جنگ باید متوقف شود. این جنون ، این صدمه ، این درد. "

 محمد حسین جواهری ، یکی از ساکنان منطقه ، گفت که دو تن از بستگان وی مفقود شده اند.
آقای جوهری گفت: "من حداقل 10 بیمارستان را چک کردم و آنها هیچ کجا نبودند." "مردم در منطقه جمع شده اند. آنها واقعاً عصبانی هستند. برای اولین بار نیست که بچه های ما منفجر می شوند و دولت کاری نمی کند. "


The site of a blast not far from the school’s entrance. 

محل انفجار نه چندان دور از ورودی مدرسه.
محل انفجار نه چندان دور از ورودی مدرسه. اعتبار ... کیانا هاییری برای نیویورک تایمز
سید احمد حسینى برای تحویل گرفتن دو دخترش وارد شده بود و مردی را دید كه در یك سدان تویوتا ایستاده بود و در آنجا ایستاده بود

بیرون مدرسه و لرزیدن از آنچه فکر می کرد عصبی بودن است. آقای حسینی گفت که از آن مرد س askedال کرد که چه کاری انجام می دهی؟ مردی که در ماشین بود جواب داد: "هیچکدام از کار شما نیست".

لحظه ای بعد ، ماشین منفجر شد ، آقای حسینی گفت.

مذاکرات صلح در قطر اطمینان چندانی نسبت به پایان جنگ به زودی نشان نداد و طالبان هیچ نشانه ای از تمایل پیوستن دوستانه به دولت فعلی را نشان ندادند. دولت اسلامی هنوز بی سر و صدا ، عمدتا در شرق کشور ، مستقر است و منتظر فرصتی است تا دوباره خود را مطرح کند.

نسل افغانستانی که در طی 20 سال پس از حمله ایالات متحده در سال 2001 بزرگ شده است ، در میان گرفتار شده است. جامعه جهانی پس از سقوط طالبان به طور گسترده تر از حقوق زنان و حقوق بشر در این کشور حمایت می کند. اکنون آینده هر دو مشخص نیست.

هنگامی که گروه شورشی از سال 1996 تا 2001 افغانستان را اداره می کرد ، زنان و دختران را از بیشتر مشاغل یا رفتن به مدرسه منع می کرد.


تصویر
پسری که کوله پشتی در دست داشت به گفته خودش متعلق به خواهرش است. در میان آوارهای موجود در محل پیدا شد.
پسری که کوله پشتی در دست داشت به گفته خودش متعلق به خواهرش است. این در میان آوارهای موجود در محل پیدا شد. اعتبار ... کیانا هاییری برای نیویورک تایمز
تبلیغات

خواندن داستان اصلی را ادامه دهید

روشن غزناوی ، یک فعال حقوق زنان در کابل ، هنگامی که خبر حمله را شنید در حال رانندگی به خانه بود و به زودی گریه کرد.

خانم غزناوی گفت: "اکنون سه سال است که مراکز آموزشی ما هدف حملات خونین قرار گرفته اند." وی گفت: "این اولین حمله نیست و آخرین حمله نخواهد بود ، اما ما هرگز تسلیم نخواهیم شد. اگر در این حادثه 30 نفر کشته شدند ، اکنون قلب 30 میلیون نفر زخمی شده و قلب و روح 30 میلیون نفر دردناک است. "

در ماه اکتبر ، یک انفجار انتحاری در یک مرکز آموزشی در همان محله حمله روز شنبه باعث کشته شدن حداقل 24 نفر شد که بسیاری از آنها دانشجو بودند.

این حمله در پایان یک هفته به خصوص خشونت آمیز در افغانستان انجام شد. طالبان پس از آغاز عقب نشینی نیروهای آمریکایی و ناتو حملات خود را در جنوب و شمال آغاز کرده اند. هفته گذشته ، یک خودروی بمب گذاری شده در لوگر ، یک استان واقع در جنوب کابل ، منجر به کشته شدن بیش از 20 نفر شد.

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط نیویورک تایمز ، در هفته گذشته حداقل 44 غیرنظامی و 139 نیروی دولتی در افغانستان کشته شده اند که بالاترین میزان کشته های هفتگی از ماه اکتبر است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت