12 فروردین 1399

پیامدهای کرونا ویروس

از سرایت بیماری همه گیر تا فقر

هنگامی که خطر و عدم اطمینان بر زندگی ثروتمندان تأثیر می گذارد ، کمتر ممکن است رفاه افراد آسیب پذیر به چشم آید . پیشنهادات اخیر موسسات بهداشتی مبنی بر اینکه افراد در صورت احساس ناامنی با ذخیره مواد غذایی در پاسخ به شیوع ویروس کرونا باید در خانه بمانند ، ممکن است راهنمایی خوبی باشد ، اما ممکن است نتواند آسیب پذیرترین گروههای جامعه را نیز در نظر بگیرد. . حمایت تا به امروز برای افرادی که دارای شبکه های ایمنی کافی نیستند ، محدود است. کارگران در اقتصاد غیر رسمی از امکان ماندن در خانه بدون مرخصی بیماری یا حوادثی مانند ماجراهای امروز برخوردار نیستند . افرادی که در فقر و نزدیکی زندگی می کنند اغلب فاقد پول نقد و دارای امکان زندگی یکبار مصرف هستند و به راحتی نمی توانند مواد غذایی را جمع کنند. گرسنگی ، سوء تغذیه ، ذات الریه و سایر اشکال شوک های مرتبط با سلامتی ؛ برآسیب پذیری مرکب در برابر ویروس تأثیر و به چرخه شریر بیماری ، بیهوشی و مرگ کمک می کند. فقر می تواند باعث سرایت بیماری شود ، وسرایت بیماری نیز می تواند فقر را ایجاد یا تعمیق دهد.

تبریز امروز:

فقر و کرونا ویروس

هنگامی که خطر و عدم اطمینان بر زندگی ثروتمندان تأثیر می گذارد ، کمتر ممکن است رفاه افراد آسیب پذیر به چشم آید . پیشنهادات اخیر موسسات بهداشتی مبنی بر اینکه افراد در صورت احساس ناامنی با ذخیره مواد غذایی در پاسخ به شیوع ویروس کرونا باید در خانه بمانند ، ممکن است راهنمایی خوبی باشد ، اما ممکن است نتواند آسیب پذیرترین گروههای جامعه را نیز در نظر بگیرد. .

حمایت تا به امروز برای افرادی که دارای شبکه های ایمنی کافی نیستند ، محدود است. کارگران در اقتصاد غیر رسمی از امکان ماندن در خانه بدون مرخصی بیماری یا حوادثی مانند ماجراهای امروز برخوردار نیستند . افرادی که در فقر و نزدیکی زندگی می کنند اغلب فاقد پول نقد و دارای امکان زندگی یکبار مصرف هستند و به راحتی نمی توانند مواد غذایی را جمع کنند. گرسنگی ، سوء تغذیه ، ذات الریه و سایر اشکال شوک های مرتبط با سلامتی ؛ برآسیب پذیری مرکب در برابر ویروس تأثیر  و به چرخه شریر بیماری ، بیهوشی و مرگ کمک می کند. فقر می تواند باعث سرایت بیماری شود ، وسرایت بیماری نیز می تواند فقر را ایجاد یا تعمیق دهد.

این ویروس یکی دیگر از منابع فقر و تقویت عوامل موجود است و به نوبه خود توانایی خانواده های آسیب پذیر را برای فرار از فقر و فرار از آن محدود می کند.

 Poverty dynamics using national poverty line. Diwakar and Shepherd, ODI, 2018

. Diwakar and Shepherd، ODI، 2018
کمبود سلامتی و ظرفیت انعطاف پذیری محدود می تواند اثرات چند برابر ایجاد کند. در یک مطالعه از 11 کشور در کشورهای جنوب صحرای آفریقا و جنوب و جنوب شرقی آسیا مشخص شده است که در صورت عدم وجود بیمه درمانی یا سایر اشکال پوشش بهداشت جهانی ، پاسخ به شوک های سلامتی توسط افراد در فقر و یا در نزدیکی خط فقر معمولاً با گرفتن وام از وام دهندگان پول غیررسمی ، گاه با نرخ بهره موجب نابودی دارایی می شود 

ما در یک چهارراه هستیم: کرونا ویروس هنوز به نهایت خود نرسیده است (یا حداقل ما نمی دانیم که آیا به این موارد رسیده است) در کشورهای در حال توسعه هنوز فرصتی برای پیشگیری از تأثیرات بد از طریق اقدام هماهنگ برای رسیدن به طبقات پایین دست وجود دارد.

اعلام بانک جهانی مبنی بر حمایت 12 میلیارد دلاری فوری امیدوار کننده است. از طریق این بسته ، که برای فقیرترین کشورها و کسانی که در معرض خطر هستند ، اما از ظرفیت کم برخوردار هستند ، اولویت بندی خواهد شد ، بانک پشتیبانی از طیف وسیعی از اقدامات با هدف تقویت سیستم های مراقبت های بهداشتی را ارائه می دهد.

مطمئناً ، سیستم های بهداشت و درمان نیز نیاز به تقویت دارند. اهدا کنندگان همچنین می توانند از سازمان بهداشت جهانی برای توسعه برنامه های آمادگی در سطح کشورها با ابتکار بانک جهانی حمایت کنند. در عین حال ، بانک می تواند برای اولویت بندی اقدامات بهداشتیدر مناطقی که دسترسی ندارند ، فراتر از سیستم های ملی عمل نماید. بسیاری از این مناطق در داخل کشورها ممکن است در خارج از دسترس یا امکانات بهداشتی و خدمات دیگر فراتر از دسترس مردم در فقر باشند.

زاغه های شهری نقاط مهمی برای شیوع بیماری است و بنابراین هدف قرار دادن این مناطق با فقر شدید از طریق اقدامات بهداشتی در کنار سایر اشکال توسعه پایدار ، راه حل طولانی مدت برای جلوگیری از شیوع در آینده و کاهش فقر خواهد بود.

کشورهایی که دارای سیستم های حمایتی اجتماعی هستند ، می توانند برای در نظر گرفتن این تهدید جدید ، حمایت خود را به طور موقت افزایش دهند. در جایی که سیستم ها وجود ندارند ، این فرصتی برای توسعه آنهاست. سرانجام ، شبکه های ایمنی محدود در کشورهای کم درآمد نیاز به استانداردهای شغلی مناسب را برای حمایت از آسیب پذیرترین کارگران تقویت می کنند. اقدامات هدفمند برای کارگران غیررسمی می تواند در افزایش تعداد زنان و مردانی که قادر به فرار از فقر هستند ، مؤثر باشد.

همه این موارد به یک نیاز مهم برای پاسخ به کورونا ویروس در استراتژی های توسعه گسترده تر با آگاهی از ریسک اشاره دارد ، تا اطمینان حاصل شود که افراد با کمترین دسترسی به خدمات در آینده با بدترین اثرات واگیری بیماری مواجه نشوند.

 

Senior Research Officer
Vidya is a trained econometrician, mixed-methods researcher and policy analyst in the Chronic [...]

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت