خبر های ویژه

قاراقولاق بولبول در میان نخاله های ساختمانی

26 خرداد 1403

ایزابلین پرنده کوهستان سرخاب در روز محیط زیست

16 خرداد 1403

آلوده سازی بدون مجازات محیط زیست توسط متخلفین در سکوت سازمان های مسئول

4 خرداد 1403

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

4 خرداد 1403

آلوده سازی بدون مجازات محیط زیست توسط متخلفین در سکوت سازمان های مسئول

وقتی چوپان هم از آلودگی تحت فشار است

بهار با هوای خنک و سردش در اطراف تبریز ادامه دار شده است ، هنوز گل های بهاری در حال شکوفایی هستند و چوپان ها در حال حرکت با گله به سر می برند ! اینجا اطراف روستای پکچین است ، در فاصله ی اندکی رودخانه ی همچون مار آجی در پهنه زمین پیچ و خم داده که آب شیرین نهند با آب اصلی آجی در آن پیوند می خورند و دشت سبز که بی دلیل از کشت هندوانه دیم معاف شده با گل های رنگین آذین بسته شده است ! در میان منظره هایی شگفت و آواز انواع پرنده ، چوپان روستای پکچین آقای بیت الله هم صحبت هایی دارد : ماشین ها نخاله های ساختمانی را در کنار جاده تخلیه می کنند و نخاله ها برای سال های بسیار زمین را آلوده می کنند ، اما بدتر آنکه حوضچه آب باران مورد استفاده برای گله نیز با فاضلاب چاه توالت آلوده شده است! *** ضعف عملکرد مدیریتی ادارات و سازمان های مسئول و بی تدبیری آنان نه تنها در در این ناحیه بلکه در کل حاشیه های زیبای شهری و گاه در داخل شهر کاملا دیده می شود ؛ هیچ اقدام پیشگیری کننده ای در منطقه برای جلوگیری از ریختن نخاله ی ساختمانی وجود ندارد ، در حالیکه کامیون های پر از نخاله های ساختمانی در منطقه جولان می دهند و هر روز در یک اعجاب منطقه ی ونیار تا شهر خواجه را می آلایند! تا آنجا که فاضلاب را در آب باران و آب آشامیدنی گوسفندان می ریزند ! نقش سازمان حفاظت از محیط زیست و ادارات راهداری و شوراهای اسلامی روستا و شهرها و سازمان های بسیار در این موضوع پنهان و بی خاصیت مانده است ! و در نهایت اگر این سازمان ها بخواهند و بتوانند کاری انجام دهند فقط پهن و پخش کردن نخاله ها بر روی سطح زمین است که هیچگونه آلودگی را رفع نکرده و تنها از منظر دید رانندگان پنهان می کند و گرنه گردشگران پیاده باز در معرض آسیب های آنان خواهند بود ! حال اولین راه حل پیشگیری با استفاده از دوربین در دروازه های جاده ای و ایجاد نظم برای گشت های جاده ای است ، سپس تلاش برای ترمیم زخم ها باید که آغاز گردد.

تبریز امروز: 

بهار با هوای خنک و سردش در اطراف تبریز ادامه دار شده است ، هنوز گل های بهاری در حال شکوفایی هستند و چوپان ها در حال حرکت با گله به سر می برند ! اینجا اطراف روستای پکچین است ، در فاصله ی اندکی رودخانه ی همچون مار آجی در پهنه زمین پیچ و خم داده که آب شیرین نهند با آب اصلی آجی در آن پیوند می خورند و دشت سبز که بی دلیل از کشت هندوانه دیم معاف شده با گل های رنگین آذین بسته شده است ! در میان منظره هایی شگفت و آواز انواع پرنده ، چوپان روستای پکچین آقای بیت الله هم صحبت هایی دارد : ماشین ها نخاله های ساختمانی را در کنار جاده تخلیه می کنند و نخاله ها برای سال های بسیار زمین را آلوده می کنند ، اما بدتر آنکه حوضچه آب باران مورد استفاده برای گله نیز با فاضلاب چاه توالت آلوده شده است!

***

ضعف عملکرد مدیریتی ادارات و سازمان های مسئول و بی تدبیری آنان نه تنها در  در این ناحیه بلکه در کل حاشیه های زیبای شهری و گاه در داخل شهر کاملا دیده می شود ؛ هیچ اقدام پیشگیری کننده ای در منطقه برای جلوگیری از ریختن نخاله ی ساختمانی وجود ندارد ، در حالیکه کامیون های پر از نخاله های ساختمانی در منطقه جولان می دهند و هر روز در یک اعجاب منطقه ی ونیار تا شهر خواجه را می آلایند! تا آنجا که فاضلاب را در آب باران و آب آشامیدنی گوسفندان می ریزند ! نقش سازمان حفاظت از محیط زیست و ادارات راهداری  و  شوراهای اسلامی روستا و شهرها  و سازمان های بسیار در این موضوع پنهان و بی خاصیت مانده است !

و در نهایت اگر این سازمان ها بخواهند و بتوانند کاری انجام دهند فقط پهن و پخش کردن نخاله ها بر روی سطح زمین است که هیچگونه آلودگی را رفع نکرده و تنها از منظر دید رانندگان پنهان می کند و گرنه گردشگران پیاده باز در معرض آسیب های آنان خواهند بود ! حال اولین راه حل پیشگیری  با استفاده از دوربین در دروازه های جاده ای و ایجاد نظم برای گشت های جاده ای است ، سپس تلاش برای ترمیم زخم ها باید که آغاز گردد.

 

توفیق وحیدی آذر

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت