خبر های ویژه

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

آنها زباله ها را در پای کوه جمع می کنند

20 دی 1402

7 نوآوری غذایی و کشاورزی مورد نیاز برای محافظت از آب و هوا و تغذیه جهانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28»

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

13 آذر 1402

27 اسفند 1402

موش شهر یا موش روستایی؟

مگان فیفر ریکسی

آیا هیچ مبنای علمی برای افسانه "موش شهر و موش روستایی" وجود دارد که در آن پسرعموها بر اساس محل زندگی خود غذا می خورند. شهرها گرمتر هستند و تعداد زیادی از مردم در تراکم بالا زندگی می کنند که به معنی زباله بیشتر و معمولاً آلودگی بیشتر است. این می تواند بر چگونگی تکامل گونه هایی که در شهرها زندگی می کنند تأثیر بگذارد. شهرها همچنین تحت سلطه زیستگاه های مصنوعی مانند پیاده روها، بلندمرتبه ها و متروها هستند تا زمین های باز و جنگل ها. ما به بسیاری از تغییرات احتمالی علاقه مندیم، اما به ویژه به این موضوع که آیا تفاوت های زیاد بین محیط های شهری و روستایی به تفاوت های ژنتیکی بین موش های شهری و روستایی تبدیل می شود، مثلا اینکه کدام نسخه از ژن های مرتبط با متابولیسم رایج تر است. برای یافتن پاسخ، ژنوم موش ها را توالی می کنیم. با این داده‌ها، می‌توانیم به سؤالات مختلفی پاسخ دهیم، مانند: آیا موش‌های شهری نسبت به موش‌های روستایی از نظر ژنتیکی بیشتر یا کمتر متفاوت هستند؟ آیا مناطقی از DNA، مولکولی که اطلاعات ژنتیکی را رمزگذاری می کند، وجود دارد که به طور مداوم بین موش های شهری و روستایی متفاوت است؟ اگر چنین است، عملکرد ژن ها در آن مناطق چیست؟

تبریز امروز

 

من موش‌ها را از خانه‌های فیلی جمع‌آوری می‌کنم تا بررسی کنم که چگونه آنها در زندگی شهری تا این حد موفق شدند
تاریخ انتشار: 14 مارس 2024 ساعت 13:43 CET
نویسنده
مگان فیفر ریکسی
استادیار زیست شناسی، دانشگاه درکسل


انبارهای غبار آلود، اصطبل های درخشان و زیرزمین های مرطوب. اینها همه جاهایی هستند که ممکن است یک موش خانگی یا یکی از اعضای تیم تحقیقاتی من را پیدا کنید.

من یک زیست شناس تکاملی هستم و آزمایشگاه من در دانشگاه درکسل موش های خانگی وحشی را مطالعه می کند. با کمک ساکنان خانه ها، ما در حال جمع‌آوری موش‌ها از خانه‌های بلند و ردیفی هستیم تا درباره تأثیرات زندگی شهری بر موش‌های خانگی بیشتر بدانیم. به طور خلاصه، ما می خواهیم بدانیم که آیا هیچ مبنای علمی برای افسانه "موش شهر و موش روستایی" وجود دارد که در آن پسرعموها بر اساس محل زندگی خود غذا می خورند.

شهرها گرمتر هستند و تعداد زیادی از مردم در تراکم بالا زندگی می کنند که به معنی زباله بیشتر و معمولاً آلودگی بیشتر است. این می تواند بر چگونگی تکامل گونه هایی که در شهرها زندگی می کنند تأثیر بگذارد. شهرها همچنین تحت سلطه زیستگاه های مصنوعی مانند پیاده روها، بلندمرتبه ها و متروها هستند تا زمین های باز و جنگل ها.

ما به بسیاری از تغییرات احتمالی علاقه مندیم، اما به ویژه به این موضوع که آیا تفاوت های زیاد بین محیط های شهری و روستایی به تفاوت های ژنتیکی بین موش های شهری و روستایی تبدیل می شود، مثلا اینکه کدام نسخه از ژن های مرتبط با متابولیسم رایج تر است.

برای یافتن پاسخ، ژنوم موش ها را توالی می کنیم. با این داده‌ها، می‌توانیم به سؤالات مختلفی پاسخ دهیم، مانند: آیا موش‌های شهری نسبت به موش‌های روستایی از نظر ژنتیکی بیشتر یا کمتر متفاوت هستند؟ آیا مناطقی از DNA، مولکولی که اطلاعات ژنتیکی را رمزگذاری می کند، وجود دارد که به طور مداوم بین موش های شهری و روستایی متفاوت است؟ اگر چنین است، عملکرد ژن ها در آن مناطق چیست؟

تصویری از دو موش از ترجمه‌ای از افسانه‌های ازوپ که در سال 1912 منتشر شد.

موش های شهری و روستایی چقدر متفاوت هستند؟ محققان در حال مطالعه روده ها و ژن های آنها برای کشف این موضوع هستند.
چرا موش های خانگی مطالعه کنیم؟
یکی از دلایلی که ما روی موش های خانگی مطالعه می کنیم این است که آنها بسیار گسترده هستند. استعمارگران اروپایی حدود 500 سال پیش موش های خانگی را به قاره آمریکا آوردند. جوندگان در حال حاضر در بسیاری از آب و هواها و زیستگاه های مختلف در سرتاسر آمریکای شمالی و جنوبی در اکثر مکان هایی که انسان ها زندگی می کنند، از جمله فیلادلفیا، پخش شده اند.

موش های خانگی اگرچه اندازه کوچکی دارند، اما سهم بی اندازه ای در ژنتیک و پزشکی داشته اند. آنها مانند انسان از پستانداران هستند، اما موش های خانگی به سرعت تولید مثل می کنند و پرورش و نگهداری آنها نسبتاً آسان است. در واقع، بخشی از این که چرا دانشمندان در اوایل موش ها را به عنوان یک سیستم مدل پذیرفتند، به این دلیل است که مردم قبلاً «موش های فانتزی» را به عنوان حیوانات خانگی پرورش می دادند. در نتیجه روشهای نگهداری و پرورش آنها شناخته شد.

موش‌ها دارای ویژگی‌های قابل مشاهده بسیاری هستند تا ژنتیک‌شناسان آن‌ها را مطالعه کنند. تیم من می‌خواهد درباره ژن‌ها و ویژگی‌هایی که به توانایی آن‌ها برای رشد در محیط‌های مختلف کمک کرده است، بیشتر بداند. کاری که ما با موش‌های خانگی وحشی انجام می‌دهیم نیز به کار با موش‌های آزمایشگاهی و تحقیقات زیست‌پزشکی بازمی‌گردد. موش های خانگی که در اتاق های زیر شیروانی و کابینت ها یافت می شوند، همان گونه هایی هستند که در آزمایشگاه ها مورد مطالعه قرار می گیرند، اما از نظر ژنتیکی تنوع بیشتری نسبت به گونه های آزمایشگاهی دارند. پروژه ما توالی‌های ژنومی بسیاری از موش‌های وحشی را تولید می‌کند و این داده‌ها می‌تواند به دانشمندانی که صفات و بیماری‌ها را مطالعه می‌کنند کمک کند.

نکاتی برای گرفتن موش
من قبلاً روی یک پروژه بزرگ کار کردم که بررسی می کرد چگونه موش های خانگی با آب و هوای مختلف در قاره آمریکا سازگار شده اند. برای آن پروژه، به مزارع بسیار زیادی در سراسر شرق ایالات متحده رفتم و در صید موش در انبارها بسیار ماهر شدم.

شروع این پروژه با تمرکز بر شهرها یک چالش جدید بود. ابتدا، تیم ما باید ساکنان فیلی را پیدا می‌کرد که می‌خواستند موش‌هایشان را به دام بیاندازیم. ما زمان زیادی را صرف انتشار این خبر در رسانه های اجتماعی، صحبت با دوستان و ارسال آگهی کردیم.

ما با بسیاری از فیلادلفیایی‌ها صحبت کردیم که از تلاش برای خلاص کردن خانه‌هایشان از شر موش‌ها ناامید شده بودند. برخی فیلم‌هایی از موش‌های خانگی داشتند که از تله‌هایی که گذاشته بودند اجتناب می‌کردند یا طعمه را می‌دزدند و فرار می‌کردند. ما این ناامیدی را به اشتراک می گذاریم و آن را به شدت احساس می کنیم. در برخی موارد، چند روز طول کشید تا یک موش را در یک آپارتمان بگیریم.

بخشی از دلیل این است که بسیاری از خانه های فیلادلفیا قدیمی هستند. این بدان معنی است که آنها اغلب پر از شخصیت هستند - و سوراخ هایی که به موش ها مکان های عالی برای پنهان شدن می دهد. فریب دادن موش ها از لانه هایشان و داخل تله های ما دشوار است. ما بیشترین موفقیت را با طعمه کره بادام زمینی داشتیم که بوی قوی و بسیار جذابی برای موش ها دارد. اما موش ها همه چیزخوار هستند و غواص را می خورند

رژیم غذایی که شامل حشرات است. ما داستان های زیادی از اعضای جامعه شنیده ایم که از طعمه هایی مانند شکلات، غلات، کلوچه ها و حتی تکه های بیکن استفاده می کردند.

موش

بعدش چی
امیدواریم در دو سال آینده به اشتراک گذاری نتایج را آغاز کنیم. ما در سه شهر - فیلادلفیا، نیویورک سیتی و ریچموند، ویرجینیا - کار می کنیم و اولین مجموعه های خود را تکمیل کرده ایم. اکنون ما نیاز به تولید و تجزیه و تحلیل داده های ژنتیکی داریم، بنابراین ما در آزمایشگاه بسیار مشغول هستیم.

ما در حال استخراج DNA و همچنین شکل دیگری از ماده ژنتیکی به نام RNA از بافت های مختلف هستیم. با DNA ما بررسی خواهیم کرد که چقدر تنوع ژنتیکی در جمعیت موش های شهر وجود دارد و آیا تفاوت های ژنتیکی بین موش های شهری و روستایی وجود دارد یا خیر. RNA به ما کمک می کند تا بفهمیم چگونه تفاوت های DNA به تفاوت در متابولیسم، فیزیولوژی و سایر فرآیندهای سلولی تبدیل می شود.

همچنین بررسی خواهیم کرد که آیا تفاوت هایی در صفات وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، جمجمه و اسکلت آنها را اندازه گیری می کنیم. ما DNA میکروب‌ها را در سیستم گوارش آنها توالی‌بندی می‌کنیم تا در مورد میکروبیوم‌های روده، مجموعه باکتری‌هایی که در سیستم گوارشی آنها زندگی می‌کنند، بیاموزیم و از تجزیه و تحلیل ایزوتوپ پایدار برای شناسایی هر گونه تفاوت در رژیم غذایی آنها استفاده کنیم. تجزیه و تحلیل ایزوتوپ پایدار رژیم غذایی از نسبت اتم های طبیعی عناصر مانند کربن و نیتروژن استفاده می کند تا مشخص کند که یک موجود زنده چه نوع غذایی را خورده است.

شهرها پر از حیات وحش هستند. یادگیری در مورد اینکه چگونه شهرها تکامل موش ها را شکل می دهند ممکن است به ما کمک کند تا راه های بهتری برای مدیریت جمعیت موش ها و سایر حیات وحش شهری پیدا کنیم و در عین حال تکامل را بهتر درک کنیم

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت