خبر های ویژه

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

آنها زباله ها را در پای کوه جمع می کنند

20 دی 1402

7 نوآوری غذایی و کشاورزی مورد نیاز برای محافظت از آب و هوا و تغذیه جهانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28»

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

13 آذر 1402

17 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

ارل سی الیس استاد جغرافیا و سیستم های محیطی، دانشگاه مریلند، شهرستان بالتیمور

وقتی مردم درباره «آنتروپوسن» صحبت می‌کنند، معمولاً تأثیر گسترده‌ای را که جوامع بشری روی کره زمین می‌گذارند، از کاهش سریع تنوع زیستی گرفته تا افزایش دمای زمین با سوزاندن سوخت‌های فسیلی، تصور می‌کنند. چنین تغییرات عظیم سیاره ای به یکباره در هیچ مکان یا زمانی منفرد آغاز نشد. به همین دلیل است که پس از بیش از یک دهه مطالعه و بحث، یک کمیته بین المللی از دانشمندان - گروه کاری آنتروپوسن - پیشنهاد کردند که آنتروپوسن را به عنوان یک دوره در مقیاس زمانی زمین شناسی که دقیقاً از سال 1952 از آزمایشات بمب هیدروژنی شروع می شود، علامت گذاری کنند بحث برانگیز بود. نشانگر ریزش رادیواکتیو بود. در 4 مارس 2024، کمیسیون مسئول شناسایی واحدهای زمانی در آخرین دوره زمانی زمین شناسی ما - کمیسیون فرعی چینه شناسی کوارترنری - این پیشنهاد را رد کرد و 12 نفر از 18 عضو رای منفی دادند. اینها دانشمندانی هستند که در بازسازی تاریخ زمین از روی شواهد موجود در صخره ها متخصص هستند. آنها تشخیص دادند که افزودن یک دوره آنتروپوسن - و پایان دادن به دوره هولوسن - توسط استانداردهای مورد استفاده برای تعریف دوره ها پشتیبانی نمی شود.

تبریز امروز:

شهر دود زده

ارل سی الیس
استاد جغرافیا و سیستم های محیطی، دانشگاه مریلند، شهرستان بالتیمور


وقتی مردم درباره «آنتروپوسن» صحبت می‌کنند، معمولاً تأثیر گسترده‌ای را که جوامع بشری روی کره زمین می‌گذارند، از کاهش سریع تنوع زیستی گرفته تا افزایش دمای زمین با سوزاندن سوخت‌های فسیلی، تصور می‌کنند.

چنین تغییرات عظیم سیاره ای به یکباره در هیچ مکان یا زمانی منفرد آغاز نشد.

به همین دلیل است که پس از بیش از یک دهه مطالعه و بحث، یک کمیته بین المللی از دانشمندان - گروه کاری آنتروپوسن - پیشنهاد کردند که آنتروپوسن را به عنوان یک دوره در مقیاس زمانی زمین شناسی که دقیقاً از سال 1952  از آزمایشات بمب هیدروژنی شروع می شود، علامت گذاری کنند بحث برانگیز بود. نشانگر ریزش رادیواکتیو بود.

در 4 مارس 2024، کمیسیون مسئول شناسایی واحدهای زمانی در آخرین دوره زمانی زمین شناسی ما - کمیسیون فرعی چینه شناسی کوارترنری - این پیشنهاد را رد کرد و 12 نفر از 18 عضو رای منفی دادند. اینها دانشمندانی هستند که در بازسازی تاریخ زمین از روی شواهد موجود در صخره ها متخصص هستند. آنها تشخیص دادند که افزودن یک دوره آنتروپوسن - و پایان دادن به دوره هولوسن - توسط استانداردهای مورد استفاده برای تعریف دوره ها پشتیبانی نمی شود.

برای روشن بودن، این رای هیچ ارتباطی با شواهد قاطع دال بر اینکه جوامع بشری واقعاً در حال تغییر این سیاره هستند ندارد.

به‌عنوان یک بوم‌شناس که تغییرات جهانی را مطالعه می‌کند، از زمان شروع آن در سال 2009 تا 2023 در کارگروه Anthropocene خدمت کردم. و سپس من استعفا دادم زیرا متقاعد شده بودم که این پیشنهاد آنتروپوسن را چنان محدود تعریف می‌کند که به درک علمی و عمومی‌تر آسیب می‌رساند.

این پیشنهاد با گره زدن آغاز عصر انسان به چنین رویداد اخیر و ویرانگر - ریزش هسته ای - خطر ایجاد سردرگمی در مورد تاریخ عمیق چگونگی تغییر زمین توسط انسان ها، از تغییرات آب و هوا و از دست دادن تنوع زیستی گرفته تا آلودگی توسط پلاستیک ها و جنگل زدایی مناطق استوایی را به همراه داشت.

ایده اصلی آنتروپوسن
در سال‌هایی که اصطلاح آنتروپوسن توسط شیمی‌دان جوی برنده جایزه نوبل، پل کروتزن در سال 2000 ابداع شد، روزگار ما را به‌طور فزاینده‌ای به عنوان عصر دگرگونی سیاره‌ای ناشی از انسان، از تغییرات آب‌وهوایی گرفته تا از دست دادن تنوع زیستی، آلودگی پلاستیکی، آتش‌سوزی‌های بزرگ و موارد دیگر تعریف کرده است. بیشتر.

کروتزن در ابتدا پیشنهاد کرد که آنتروپوسن در اواخر قرن هجدهم به عنوان محصول عصر صنعتی آغاز شد. او همچنین خاطرنشان کرد که تعیین تاریخ شروع دقیق تر "خودسرانه" خواهد بود.

به گفته زمین شناسان، ما انسان ها حدود 11700 سال است که از پایان آخرین عصر یخبندان در دوره هولوسن زندگی می کنیم.

جوامع بشری از هزاران سال پیش شروع به تأثیرگذاری بر تنوع زیستی و آب و هوای زمین از طریق کشاورزی کردند. این تغییرات حدود پنج قرن پیش با برخورد استعماری جهان قدیم و جدید شروع به شتاب گرفتن کرد. و همانطور که Crutzen اشاره کرد، آب و هوای زمین واقعاً با افزایش استفاده از سوخت‌های فسیلی در انقلاب صنعتی که در اواخر دهه 1700 آغاز شد، شروع به تغییر کرد.

نموداری که زمان وقوع «رویداد آنتروپوسن» را منعکس می‌کند، نشان می‌دهد که چگونه فعالیت‌های مختلف انسانی بر روی سیاره بیش از هزاران سال در مقیاس زمانی زمین‌شناسی اخیر تأثیر گذاشته است. برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید. فیلیپ گیبارد و همکاران، 2022
نموداری که زمان وقوع «رویداد آنتروپوسن» را منعکس می‌کند، نشان می‌دهد که چگونه فعالیت‌های مختلف انسانی بر روی سیاره بیش از هزاران سال در مقیاس زمانی زمین‌شناسی اخیر تأثیر گذاشته است. برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید. فیلیپ گیبارد و همکاران، 2022
آنتروپوسن به عنوان یک دوره
منطق پیشنهاد برای تعریف یک دوره آنتروپوسن که از حدود سال 1950 شروع می‌شود، از شواهد فراوانی ناشی می‌شود که نشان می‌دهد بسیاری از مهم‌ترین تغییرات عصر بشری به‌طور چشمگیری در آن زمان در یک به اصطلاح «شتاب بزرگ» که توسط دانشمند آب‌وهوایی ویل استفن و دیگران شناسایی شد، به سمت بالا تغییر کرده است. .

ایزوتوپ‌های رادیویی مانند پلوتونیوم از آزمایش‌های بمب هیدروژنی که در این زمان انجام شد، آثار واضحی را در خاک، رسوبات، درختان، مرجان‌ها و دیگر سوابق زمین‌شناسی بالقوه در سراسر سیاره به جا گذاشت. اوج پلوتونیوم در رسوبات دریاچه کرافورد در انتاریو، کانادا - که به عنوان "سنبله طلایی" برای تعیین شروع دوره آنتروپوسن انتخاب شده است - به خوبی در رکورد رسوبی بسیار واضح بستر دریاچه مشخص شده است.

عصر آنتروپوسن مرده است. زنده باد آنتروپوسن
پس چرا دوران آنتروپوسن رد شد؟ و حالا چه اتفاقی می افتد؟

پیشنهاد اضافه کردن یک دوره آنتروپوسن به مقیاس زمانی زمین‌شناسی به دلایل مختلفی رد شد، که هیچ کدام به این واقعیت مربوط نمی‌شوند که جوامع بشری در حال تغییر این سیاره هستند. درواقع خلاف این موضوع صحت دارد.

اگر یک دلیل اصلی وجود داشته باشد که چرا زمین شناسان این پیشنهاد را رد کردند، به این دلیل است که تاریخ اخیر و عمق کم آن برای در بر گرفتن شواهد عمیق تر از تغییرات سیاره ای ناشی از انسان بسیار باریک است. همانطور که زمین شناس بیل رودیمن و دیگران در مجله ساینس در سال 2015 نوشتند، "آیا واقعا منطقی است که شروع یک دوره تحت سلطه انسان را هزاران سال پس از قطع شدن بیشتر جنگل ها در مناطق زراعی برای کشاورزی تعریف کنیم؟"

بحث‌های مربوط به دوران آنتروپوسن هنوز تمام نشده است. اما بسیار بعید است که به این زودی ها اعلامیه رسمی عصر آنتروپوسن وجود داشته باشد.

فقدان تعریف رسمی از دوره آنتروپوسن برای علم مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

یک تعریف علمی از آنتروپوسن در حال حاضر به صورت گسترده در قالب رویداد آنتروپوسن در دسترس است، که اساساً آنتروپوسن را با عبارات زمین‌شناسی ساده به‌عنوان «رویداد پیچیده، دگرگون‌کننده و مداوم مشابه رویداد اکسیداسیون بزرگ و رویدادهای دیگر در پرونده‌های زمین‌شناسی» تعریف می‌کند.

بنابراین، علی‌رغم رای «نه» به دوران آنتروپوسن، آنتروپوسن به همان اندازه که بیش از 20 سال است در برانگیختن بحث‌ها و تحقیقات در مورد ماهیت دگرگونی انسانی این سیاره مفید بوده است.

این مقاله به‌روزرسانی شد تا روشن شود که تلاش جدیدی برای اعلام رسمی عصر انسان‌شناسی بعید است به زودی.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت