خبر های ویژه

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

آنها زباله ها را در پای کوه جمع می کنند

20 دی 1402

7 نوآوری غذایی و کشاورزی مورد نیاز برای محافظت از آب و هوا و تغذیه جهانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28»

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

13 آذر 1402

اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم

5 آذر 1402

کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟

5 آذر 1402

بلبل گوش سفید رشدیه ی تبریز

2 آذر 1402

آستراگالوس عینالی با موسیقی روبرت شومان

30 آبان 1402

آتشفشان ایسلند با بالا آمدن ماگما دوباره غرش می کند

26 آبان 1402

نی های عینالی در نیزارهای کنار برکه ها

17 آبان 1402

11 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

کیان کائو هیدرولوژیست ،دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو - برگردان به فارسی مهندس کاوه وحیدی آذر

رودخانه جوی یک راهرو باریک یا رشته ای از بخار آب غلیظ است که در جو منتقل می شود. مانند رودخانه ای در آسمان است که می تواند 1000 مایل طول داشته باشد. به طور متوسط، رودخانه های جوی تقریباً دو برابر رودخانه آمازون جریان منظم دارند. هنگامی که رودخانه‌های جوی در برابر کوه‌ها قرار می‌گیرند یا به دینامیک جوی محلی برخورد می‌کنند و مجبور به صعود می‌شوند، رطوبتی که حمل می‌کنند سرد و متراکم می‌شود، بنابراین می‌توانند باران یا برف شدید تولید کنند.

تبریز امروز:

 یک تصویر ماهواره ای یک رودخانه جوی قدرتمند را نشان می دهد که در 31 ژانویه 2024 به ساحل غربی ایالات متحده برخورد می کند. NOAA GOES

یک تصویر ماهواره ای یک رودخانه جوی قدرتمند را نشان می دهد که در 31 ژانویه 2024 به ساحل غربی ایالات متحده برخورد می کند. 
رودخانه جوی چیست؟ با توجه به اینکه میلیون ها نفر در معرض هشدار سیل هستند، یک هیدرولوژیست خوب و بد این طوفان ها و چگونگی تغییر آنها را توضیح می دهد.
تاریخ انتشار: 30 ژانویه 2024 ساعت 13:36 به وقت گرینویچ به روز رسانی: 31 ژانویه 2024 ساعت 5:43 بعد از ظهر به وقت گرینویچ
نویسنده
کیان کائو
هیدرولوژیست، مرکز آب و هوا و آب و هوای غربی، دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو

میلیون ها نفر در 31 ژانویه و 1 فوریه 2024 تحت هشدار سیل و هشدار طوفان زمستانی بودند، زیرا یک سری رودخانه های جوی بارندگی های شدید و خطر سیل، رانش گل و بهمن را در شمال غربی اقیانوس آرام و کالیفرنیا به همراه آوردند. طوفان قدرتمند دیگری چند روز بعد انتظار می رفت.

همانطور که کیان کائو، یک هیدرولوژیست در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، توضیح می دهد، در حالی که این طوفان ها به دلیل آسیب هایی که می توانند ایجاد کنند وحشتناک هستند، اما برای تامین آب منطقه به ویژه در کالیفرنیا نیز ضروری هستند.

رودخانه های جوی چیست؟
رودخانه جوی یک راهرو باریک یا رشته ای از بخار آب غلیظ است که در جو منتقل می شود. مانند رودخانه ای در آسمان است که می تواند 1000 مایل طول داشته باشد. به طور متوسط، رودخانه های جوی تقریباً دو برابر رودخانه آمازون جریان منظم دارند.

هنگامی که رودخانه‌های جوی در برابر کوه‌ها قرار می‌گیرند یا به دینامیک جوی محلی برخورد می‌کنند و مجبور به صعود می‌شوند، رطوبتی که حمل می‌کنند سرد و متراکم می‌شود، بنابراین می‌توانند باران یا برف شدید تولید کنند.


نمایی ماهواره ای از رودخانه های جوی.
رودخانه های جوی در سرتاسر جهان، بیشتر در عرض های جغرافیایی میانی وجود دارند. آنها زمانی شکل می‌گیرند که الگوهای آب و هوایی در مقیاس بزرگ برای ایجاد کانال‌ها یا رشته‌های باریک انتقال رطوبت شدید ایجاد می‌کنند. این آب‌ها از آب‌های گرم، معمولاً اقیانوس‌های استوایی شروع می‌شوند و توسط جریان‌های جت سطح پایین جلوتر از جبهه‌های سرد طوفان‌های فراگرمسیری به سمت ساحل هدایت می‌شوند.

در امتداد سواحل غربی ایالات متحده، اقیانوس آرام به عنوان مخزن رطوبت برای طوفان عمل می کند، و رشته کوه ها به عنوان مانع عمل می کنند، به همین دلیل است که طرف های غربی رشته های ساحلی و سیرا نوادا شاهد بارش باران و برف بسیار هستند.

چرا رودخانه های جوی پشت سر هم در معرض خطر سیل هستند؟
رودخانه های جوی متوالی که به عنوان خانواده های AR شناخته می شوند، می توانند باعث سیل قابل توجهی شوند.

اولین بارندگی های شدید زمین را اشباع می کند. با رسیدن طوفان های متوالی، بارش آنها روی خاکی می افتد که نمی تواند آب بیشتری جذب کند. که به رواناب بیشتر کمک می کند. رودخانه ها و نهرها پر می شوند. در این بین، ممکن است به دلیل گرمای هوا ذوب برف وجود داشته باشد که بر رواناب و خطر سیل بیشتر می‌افزاید.

کالیفرنیا طی سه هفته در دسامبر 2022 و ژانویه 2023، جریان تاریخی 9 رودخانه جوی متوالی را تجربه کرد. طوفان‌ها به بازگشت بیشتر مخازن به میانگین تاریخی در سال 2023 پس از چندین سال خشکسالی کمک کردند، اما آنها همچنین سیل‌های مخرب و جریان‌های زباله را ایجاد کردند.

An animation shows filaments of water heading toward the coast.

یک انیمیشن رشته های آب را نشان می دهد که به سمت ساحل حرکت می کنند. رودخانه‌های جوی که بر فراز اقیانوس استوایی اقیانوس آرام تشکیل می‌شوند به سمت ساحل غربی ایالات متحده می‌روند. 
علت خانواده های AR یک منطقه فعال تحقیقاتی است. در مقایسه با رخدادهای تک رودخانه‌ای جوی، خانواده‌های AR تمایل دارند با ارتفاعات فشار جوی کمتر در سراسر اقیانوس آرام شمالی، ارتفاعات فشار بیشتر بر روی مناطق نیمه گرمسیری، جریان جت قوی‌تر و درازتر منطقه‌ای و دمای هوای گرمسیری گرم‌تر همراه باشند.

الگوهای آب و هوایی در مقیاس بزرگ و پدیده های آب و هوایی مانند نوسانات مادن-جولیان یا MJO نیز نقش مهمی در تولید خانواده های AR دارند. یک جابجایی فعال MJO در طول رویدادهای اولیه سال 2023 رخ داد و شانس افزایش فعالیت رودخانه جوی بر فراز کالیفرنیا را افزایش داد.

A truck drives through muddy streets that fill a large section of town. People stand on one small patch of pavement not flooded.

یک کامیون در خیابان های گل آلودی که بخش بزرگی از شهر را پر کرده است می گذرد. مردم روی یک تکه کوچک پیاده رو ایستاده اند که سیل زده نشده است. یک نمای هوایی محله ای سیل زده در جامعه پاجارو در مرکز کالیفرنیا را در 11 مارس 2023 پس از مجموعه ای از رودخانه های جوی نشان می دهد. 
یک مطالعه اخیر توسط دانشمندان در استنفورد و دانشگاه فلوریدا نشان داد که طوفان‌ها در خانواده‌های AR باعث آسیب اقتصادی سه تا چهار برابر بیشتر از آنچه که توسط خود طوفان‌ها وارد می‌شوند، می‌شوند.

رودخانه های جوی چقدر برای تامین آب ساحل غربی اهمیت دارند؟
من یک هیدرولوژیست پژوهشی هستم، بنابراین روی تأثیرات هیدرولوژیکی رودخانه های جوی تمرکز می کنم. اگرچه می توانند منجر به سیل شوند

رودخانه های جوی نیز برای تامین آب غرب ضروری هستند. رودخانه های جوی مسئول پایان دادن به بیش از یک سوم خشکسالی های بزرگ منطقه از جمله خشکسالی شدید کالیفرنیا در سال های 2012-2016 بوده اند.

رودخانه های جوی به طور متوسط 30 تا 50 درصد بارندگی سالانه ساحل غربی را تامین می کنند.

آنها همچنین در ایجاد برف، که بخش قابل توجهی از آب کالیفرنیا را در طول سال تأمین می کند، مشارکت می کنند.

در یک سال متوسط، یک تا دو رودخانه شدید جوی با برف، سهم عمده‌ای در ایجاد برف در سیرا نوادا خواهند داشت. رودخانه‌های جوی روی هم حدود 30 تا 40 درصد از میانگین کل انباشتگی برف یک فصل در آنجا را تشکیل می‌دهند.

A dam spillway with a full reservoir behind it.

پس از چندین طوفان زمستانی که در اوایل سال 2023 بارش برف را در سیرا نوادای کالیفرنیا به ارمغان آورد، دریاچه اوروویل، دومین مخزن بزرگ کالیفرنیا، 100 درصد ظرفیت داشت. در سال گذشته، بسیاری از ایالت ها با محدودیت آب مواجه بودند. 
به همین دلیل است که همکاران من در مرکز آب و هوای غربی و آب‌های شدید در موسسه اقیانوس‌شناسی اسکریپس، بخشی از دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، روی بهبود پیش‌بینی‌ها و پیش‌بینی‌های جوی رودخانه‌ها کار می‌کنند. مدیران آب باید بتوانند مخازن را تنظیم کنند و دریابند که چقدر آب می توانند برای فصل خشک ذخیره کنند و در عین حال فضایی را در مخازن برای مدیریت خطر سیل ناشی از طوفان های آینده باقی بگذارند.

گرمایش زمین چگونه بر رودخانه های جوی تأثیر می گذارد؟
هوای گرمتر می تواند رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد. با افزایش دمای جهانی در آینده، می‌توانیم انتظار رودخانه‌های جوی شدیدتری را داشته باشیم که منجر به افزایش رویدادهای بارندگی شدید و شدید می‌شود.

تحقیقات من همچنین نشان می دهد که احتمالاً رودخانه های جوی بیشتری به طور همزمان در شرایط از قبل مرطوب رخ می دهند. بنابراین، احتمال سیل شدید نیز افزایش می یابد. مطالعه دیگری که توسط دانشمندان دانشگاه واشنگتن انجام شده است، نشان می دهد که تغییر فصلی به سمت رودخانه های جوی بیشتر در اوایل فصل باران وجود خواهد داشت.

به‌عنوان مطالعه‌ای که توسط همکاران من در مرکز پروژه‌های آب‌وهوای غربی و آب‌وهوایی انجام شد، احتمالاً تغییرات سال به سال بیشتری در کل بارندگی سالانه، به‌ویژه در کالیفرنیا وجود خواهد داشت.

 

برگردان به فارسی : مهندس کاوه وحیدی آذر

منبع The Conversation

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت