خبر های ویژه

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

آنها زباله ها را در پای کوه جمع می کنند

20 دی 1402

7 نوآوری غذایی و کشاورزی مورد نیاز برای محافظت از آب و هوا و تغذیه جهانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28»

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

13 آذر 1402

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

برگردان به فارسی میترا فرهنگ فر

آلودگی پلاستیک به دورترین نقاط زمین گسترش یافته و اثرات گسترده ای بر حیات وحش، محیط زیست و سلامت انسان دارد. برای مهار این مشکل، کشورهای عضو سازمان ملل متحد در حال مذاکره برای یک معاهده جهانی برای کاهش آلودگی پلاستیکی هستند که قصد دارند تا پایان سال 2024 تکمیل کنند. این تلاش به خوبی در حال انجام است. در سپتامبر 2023، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد پیش نویس موسوم به صفر را منتشر کرد - اولین تکرار ایده ها و اهدافی که از دو دور اول مذاکرات به وجود آمد. و در نوامبر 2023، کمیته مذاکره بین دولتی در مورد آلودگی پلاستیک در نایروبی، کنیا، برای سومین دور مذاکره از پنج جلسه برنامه ریزی شده تشکیل جلسه داد. مطالعات نشان می دهد که پلاستیک در تمام مراحل چرخه زندگی خود از تولید تا استفاده و دفع آسیب می رساند. از آنجا که پیش نویس معاهده شامل مقرراتی است که به تمام این مراحل می پردازد، حامیان محیط زیست از آن به عنوان گامی در جهت درست استقبال کردند. این پیش نویس شامل 13 ماده است که به موضوعاتی مانند کاهش تولید پلاستیک، استفاده از مواد بازیافتی، حذف تدریجی پلاستیک های یکبار مصرف، ترویج مواد جایگزین و محدود کردن استفاده از مواد شیمیایی نگران کننده می پردازد - موادی که دارای سمیت بالا و پتانسیل انتشار هستند. از محصولات پلاستیکی اما با تکمیل سه دور مذاکرات، سؤالات اصلی حل نشده باقی مانده است.

تبریز امروز:

زباله پلاستیکی

سارا جی مورات
استاد حقوق و دانشیار امور بین الملل دانشگاه ویک فارست


آلودگی پلاستیک به دورترین نقاط زمین گسترش یافته و اثرات گسترده ای بر حیات وحش، محیط زیست و سلامت انسان دارد. برای مهار این مشکل، کشورهای عضو سازمان ملل متحد در حال مذاکره برای یک معاهده جهانی برای کاهش آلودگی پلاستیکی هستند که قصد دارند تا پایان سال 2024 تکمیل کنند.

این تلاش به خوبی در حال انجام است. در سپتامبر 2023، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد پیش نویس موسوم به صفر را منتشر کرد - اولین تکرار ایده ها و اهدافی که از دو دور اول مذاکرات به وجود آمد. و در نوامبر 2023، کمیته مذاکره بین دولتی در مورد آلودگی پلاستیک در نایروبی، کنیا، برای سومین دور مذاکره از پنج جلسه برنامه ریزی شده تشکیل جلسه داد.

مطالعات نشان می دهد که پلاستیک در تمام مراحل چرخه زندگی خود از تولید تا استفاده و دفع آسیب می رساند. از آنجا که پیش نویس معاهده شامل مقرراتی است که به تمام این مراحل می پردازد، حامیان محیط زیست از آن به عنوان گامی در جهت درست استقبال کردند.

این پیش نویس شامل 13 ماده است که به موضوعاتی مانند کاهش تولید پلاستیک، استفاده از مواد بازیافتی، حذف تدریجی پلاستیک های یکبار مصرف، ترویج مواد جایگزین و محدود کردن استفاده از مواد شیمیایی نگران کننده می پردازد - موادی که دارای سمیت بالا  از محصولات پلاستیکی و پتانسیل انتشار هستند.  اما با تکمیل سه دور مذاکرات، سؤالات اصلی حل نشده باقی مانده است.


برخی از کشورها همچنان بر اقدامات پایان عمر، مانند دفع و بازیافت تمرکز می کنند، در حالی که برخی دیگر کاهش تولید پلاستیک را در اولویت قرار می دهند. قابل توجه است که ایالات متحده - بزرگترین تولید کننده زباله های پلاستیکی در جهان - در تایید اهداف بلندپروازانه کند بوده است.

نکته مثبت این است که دولت بایدن اخیراً موافقت کرد که برنامه های ملی باید بر اساس یک هدف مورد توافق جهانی برای کاهش پلاستیک باشد، نه اینکه صرفاً از کشورها بخواهد به طور جداگانه اقدام کنند. با این حال، موضع ایالات متحده در مورد سایر سؤالات مبهم است.

 

پلاستیک کاربردهای زیادی دارد و ارزان است. این ویژگی‌ها چیزی را که برخی ناظران اعتیاد پلاستیک می‌نامند، موجب هدایت مسیر  برای مصرف می‌دانند.

به طور خاص، به دلیل تمایل مصرف کنندگان به راحتی، حدود 36 درصد از تولید پلاستیک جهانی برای اقلام یکبار مصرف، مانند بسته بندی مواد غذایی، نی، کیسه های مواد غذایی و ظروف است. تولید جهانی پلاستیک از سال 2000 تا 2019 دو برابر شد، اما نرخ بازیافت در ایالات متحده و جاهای دیگر اساسا ثابت مانده است.

معاهده‌ها با موفقیت آسیب‌های جهانی مختلف از جمله باران اسیدی، از بین رفتن لایه ازن استراتوسفر و آلودگی جیوه را مهار کرده‌اند. بسیاری از حامیان محیط زیست تصمیم به طراحی یک معاهده جهانی پلاستیک را به عنوان یک فرصت منحصر به فرد، همتراز با توافق پاریس در سال 2015 برای رسیدگی به تغییرات آب و هوایی جهانی می‌دانند.

اما بر اساس تحقیقات در مورد مهار آلودگی پلاستیک، من معتقدم که چنین توافقی موفق نخواهد شد مگر اینکه دولت های بزرگ رویکرد چرخه حیاتی را که به تمام مراحل زنجیره ارزش پلاستیک، از تولید تا دفع، می پردازد، بپذیرند. و از آنجایی که پلاستیک ها از مواد پتروشیمی ساخته می شوند، صنعت سوخت فسیلی علاقه زیادی به نتیجه دارد و به انگیزه هایی برای حمایت از پیشنهادات برای محدود کردن تولید نیاز دارد.

مردم با تابلوهایی راهپیمایی می کنند که خواستار محدودیت در تولید پلاستیک هستند.

فعالان محیط زیست در نایروبی، کنیا، در 11 نوامبر 2023، درست قبل از سومین دور مذاکرات در مورد معاهده جهانی آلودگی پلاستیک، تظاهرات کردند. ادوین ندکه/آنادولو از طریق گتی ایماژ
سابقه اوزون
از لحاظ تاریخی، ایالات متحده این موضع را اتخاذ کرده است که آلودگی پلاستیکی یک مشکل دفع زباله است. صنعت نیز ترجیح می دهد آلودگی پلاستیکی را در درجه اول به عنوان موضوع سوء مدیریت زباله توسط مردم در نظر بگیرد. سیاست های مربوطه ایالات متحده، مانند قانون دریاهایمان را نجات دهید که در سال 2020 تصویب شد، به جای کاهش تولید پلاستیک، بر مدیریت زباله متمرکز شده است.

در می 2023، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده پیش نویس استراتژی ملی برای جلوگیری از آلودگی پلاستیک را منتشر کرد. در حالی که گروه‌های سبز آن را بهبودی نسبت به سیاست‌های گذشته می‌دانند، آن‌طور که برخی از طرفداران آن تاکید می‌کنند، این پیشنهاد پلاستیک‌های غیرضروری را ممنوع نمی‌کند.

به نظر من، بازیافت و مدیریت پایان عمر پلاستیک نقش های بزرگی در پیش نویس بازی می کند. علاوه بر این، منتقدان استدلال می کنند که تمرکز این طرح بر اهداف داوطلبانه کاهش زباله بی اثر خواهد بود.

من پروتکل 1987 مونترال را که تولید و استفاده از مواد شیمیایی که لایه اوزون استراتوسفر زمین را تخریب می‌کنند را به‌عنوان یک مدل بهتر کنار گذاشت. این معاهده، که به طور گسترده ای موفق تلقی می شود، مواد شیمیایی مورد بحث را به وضوح شناسایی کرده و دانشمندان را در فرآیند مذاکره شامل می شود.

این برنامه یک برنامه بلندپروازانه برای نظارت و کنترل مواد مخرب لایه لایه ازن تعیین کرد، به صنعت نقشی مرکزی در توسعه جایگزین‌ها داد و فضایی را برای کسب‌وکارها و تنظیم‌کننده‌ها برای نوآوری ایجاد کرد. به لطف طراحی این معاهده، به‌علاوه به‌روزرسانی‌هایی برای مقابله با تهدیدات تازه شناسایی شده، دانشمندان موافق هستند که لایه اوزون زمین در مسیر بهبودی قرار دارد.


طبق پروتکل مونترال، لایه اوزون زمین در مسیر بهبود طی چند دهه آینده پس از پایان قرن بیستم سابقه ای برای مقابله با سایر مشکلات زیست محیطی قرار دارد .
تاخیر در مذاکرات در مورد پلاستیک
کشورها در مذاکرات نایروبی درباره معاهده پلاستیک این نوع وحدت را نشان ندادند. حامیان محیط زیست تعداد انگشت شماری از کشورهای تولیدکننده نفت از جمله ایران، عربستان سعودی، چین و روسیه را متهم کردند که با ارائه پیشنهادهای جدید در آنچه که گروه های سبز به عنوان تاکتیک های متوقف کننده تلقی می کردند، درگیر شده اند. این به اصطلاح "کشورهای کم جاه طلبی" به زبانی فشار آورده اند که به کشورها اجازه می دهد نحوه کاهش پلاستیک را تعیین کنند و بر مدیریت زباله تمرکز کنند.

در مقابل، یک ائتلاف بلند پروازی جداگانه برای پایان دادن به آلودگی پلاستیک، به ریاست رواندا و نروژ، همراه با گروه آفریقایی مذاکره کنندگان و کشورهای در حال توسعه جزیره کوچک، برای تعیین اهداف الزام آور و حذف پلاستیک های مشکل ساز، مانند اقلام یکبار مصرف، تحت فشار قرار گرفتند. به عنوان مثال، ایالات متحده، کانادا، چندین کشور دیگر و اتحادیه اروپا قبلاً استفاده از میکروبیدها را در محصولات مراقبت شخصی ممنوع یا محدود کرده اند. این دانه های ریز که برای اهدافی مانند کمک به حذف سلول های خشک و مرده از پوست کاربران اضافه می شوند، به طور گسترده در محیط پخش شده اند.

نگرانی دیگر، برخورد با جمع‌آوران زباله است - افرادی که امرار معاش آنها به جمع‌آوری و تفکیک زباله‌های پلاستیکی بستگی دارد. مذاکره کنندگان خواستار یک گذار عادلانه برای افرادی هستند که در اقتصاد غیررسمی زباله کار می کنند، از طریق اقداماتی مانند کاهش سمیت پلاستیک ها و ارائه غرامت، زیرا کشورها استفاده از پلاستیک را کاهش می دهند.

صنعت سوخت فسیلی در نشست نایروبی حضور چشمگیری داشت. بر اساس گزارش مرکز حقوق بین‌الملل محیط‌زیست، گروه حقوقی و سیاست‌گذاری، ۱۴۳ لابی‌گر سوخت‌های فسیلی و صنایع شیمیایی برای این دور از مذاکرات ثبت‌نام کردند که نسبت به دور قبل ۳۶ درصد افزایش داشته است. اهداف اصلی این صنعت به جای محدود کردن تولید، بر اقدامات پایان عمر مانند افزایش بازیافت تمرکز دارد.

در نهایت، کشورها در مورد چگونگی محدود کردن پیشنهادات در پیش نویس معاهده پیش از دور چهارم مذاکرات، که برای آوریل 2024 در اتاوا، کانادا برنامه ریزی شده است، به توافق نرسیدند. در عوض، متن هنوز چندین پیشنهاد را برای پرداختن به هر موضوع اصلی فهرست می‌کند.

اگرچه مذاکرات عقب مانده است، بسیاری از کشورها توافق دارند که یک معاهده الزام آور در مورد آلودگی پلاستیکی برای حل مشکل آلودگی پلاستیک بسیار مهم است. همانطور که من می بینم، شرایط کلیدی موفقیت شامل به حداقل رساندن نفوذ صنعت نفت و گاز و افزایش حمایت ایالات متحده از رویکرد چرخه حیات، از جمله توافقات برای حذف تدریجی پلاستیک های یکبار مصرف و مواد شیمیایی مضر است.

علاوه بر این، من معتقدم دانشمندان باید راهی رسمی برای ارائه به‌روزرسانی‌های منظم در مورد شواهد علمی مرتبط با آلودگی پلاستیکی به سیاست‌گذاران و مذاکره‌کنندگان داشته باشند. بینش در مورد اثرات زباله های پلاستیکی همچنان در حال ظهور است، و معاهده ای که این یافته ها را منعکس کند، برای دستیابی به اهداف خود موقعیت بهتری خواهد داشت.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت